eog master - en to ro translation catalogue (31 entries)

note: (itstool) path: section/title
en: Open an image in fullscreen mode
ro: Deschiderea unei imagini în modul pe tot ecranul

note: (itstool) path: section/screen
en: eog --fullscreen image.jpeg
ro: eog --fullscreen imagine.jpeg

note: (itstool) path: section/screen
en: eog --disable-gallery image.jpeg
ro: eog --disable-gallery imagine.jpeg

note: (itstool) path: info/desc
en: Join the Documentation Team.
ro: Alăturați-vă echipei de documentație.

note: (itstool) path: page/title
en: Supported image formats
ro: Formate de imagini suportate

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Eye of GNOME Image Viewer
ro: Vizualizator de imagini Ochiul lui GNOME

note: (itstool) path: page/title
en: Introduction
ro: Introducere

note: (itstool) path: info/desc
en: Legal information.
ro: Informații legale.

note: (itstool) path: page/title
en: License
ro: Licență

note: (itstool) path: page/title
en: Preferences
ro: Preferințe

note: (itstool) path: item/title
en: Image enhancements
ro: Îmbunătățirea imaginilor

note: (itstool) path: item/title
en: Transparent parts
ro: Părțile transparente

note: (itstool) path: item/p
en: Select one of the following options to determine how the transparent parts of a picture are displayed, if it has any:
ro: Selectați una din următoarele opțiuni pentru a determina cum  sunt afișate părțile transparente ale unei imagini, dacă există:

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>As check pattern:</gui>
ro: <gui>Ca un model hașurat:</gui>

note: (itstool) path: item/p
en: Displays any transparent parts of the image in a check pattern.
ro: Afișează toate parțile transparente ale unei imagini sub forma unui model hașurat.

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>As custom color:</gui>
ro: <gui>Ca o culoare personalizată:</gui>

note: (itstool) path: item/p
en: Displays any transparent parts of the image in a solid color that you specify by clicking on the color selector button.
ro: Afișează toate parțile transparente ale unei imagini sub forma unei culori pe care o precizați apăsând pe butonul selectorului de culoare.

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>As background:</gui>
ro: <gui>Ca fundal:</gui>

note: (itstool) path: section/title
en: Plugin preferences
ro: Preferințe module

note: (itstool) path: td/p
en: Open an image file
ro: Deschiderea unui fișier imagine

note: (itstool) path: td/p
en: Print the current image
ro: Tipărirea imaginii curente

note: (itstool) path: section/title
en: Viewing images
ro: Vizualizarea imaginilor

note: (itstool) path: page/title
en: Slideshow
ro: Diaporamă

note: (itstool) path: page/title
en: Toolbar
ro: Bara de unelte

note: (itstool) path: item/p
en: To <em>add</em> new items to the toolbar, drag them from the toolbar editor to the toolbar.
ro: Pentru a <em>adăuga</em> elemente noi în bara de unelte, trageți-le din editor în bara de unelte.

note: (itstool) path: item/p
en: To <em>rearrange</em> items on the toolbar, drag them to a new position.
ro: Pentru a <em>rearanja</em> elementele din bara de unelte, trageți-le către poziția nouă.

note: (itstool) path: item/p
en: You can <em>remove</em> items from the toolbar by dragging them from the toolbar to the toolbar editor.
ro: Pentru a <em>elimina</em> elemente din bara de unelte, trageți-le din aceasta în editor barei de unelte.

note: (itstool) path: item/p
en: When you have finish editing the toolbar, click <gui>Close</gui> in the toolbar editor window.
ro: Când ați terminat de modificat bara de unelte, apăsați pe butonul <gui>Închidere</gui> din fereastra editorului barei de unelte.

note: (itstool) path: page/title
en: View all pictures in a folder
ro: Vizualizarea imaginilor dintr-un dosar

note: (itstool) path: item/p
en: To show the image gallery, click <guiseq><gui>View</gui><gui>Image Gallery</gui></guiseq>, or press <key>F9</key>.
ro: Pentru a afișa galeria de imagini, apăsați <guiseq><gui>Vizualizare</gui><gui>Galerie de imagini</gui></guiseq> sau apăsați <key>F9</key>.

note: (itstool) path: item/p
en: To hide the gallery, click <guiseq><gui>View</gui><gui>Image Gallery</gui></guiseq> again, or press <key>F9</key>.
ro: Pentru a ascunde galeria de imagini, apăsați <guiseq><gui>Vizualizare</gui><gui>Galerie de imagini</gui></guiseq> sau apăsați din nou <key>F9</key>.
