eog master - en to mjw translation catalogue (90 entries)

en: Browse and rotate images
mjw: Arjan kelang-kiri pen parting

en: The Eye of GNOME is the official image viewer for the GNOME desktop. It integrates with the GTK+ look and feel of GNOME, and supports many image formats for viewing single images or images in a collection.
mjw: Eye of GNOME ke GNOME desktop official image viewer lo. La GTK+ arje penGNOME kelangme pachepo lo, lapen kaprek-kaprek arjan formats supports, Isi mate do-o arjan kelang phan.

en: _Open…
mjw: Kangpu…

en: Set as Wa_llpaper
mjw: Wa_llpaper kibi

en: Sho_w
mjw: Paklang

en: _About Image Viewer
mjw: Image Viewer _Aputhak

en: Previous
mjw: Aphi

en: Next
mjw: Dunthu

en: Name:
mjw: Amen:

en: Width:
mjw: Arpan:

en: Height:
mjw: Arjon:

en: Folder:
mjw: Dim:

en: Date/Time:
mjw: Arni/Apor:

en: Author:
mjw: Tuli-hemphu:

en: File Name Preview
mjw: File Men Kelang

en: Image Enhancements
mjw: Arjan kepame

en: Background
mjw: Anung

en: Background Color
mjw: Anung Alir

en: Transparent Parts
mjw: Klangrim-bahak

en: Color for Transparent Areas
mjw: Klangrim long alir

en: As _background
mjw: Anung kibi

en: Image Zoom
mjw: Arjan the-bi

en: Shrink the image
mjw: Laso arjan pabi

en: Enlarge the image
mjw: Laso arjan pathe

en: _First Image
mjw: Pangchengsi Arjan

en: Go to the previous image of the gallery
mjw: Gallery long aphi arjan long kedam

en: _Previous Image
mjw: Aphi Arjan

en: Go to the next image of the gallery
mjw: Gallery long dunthu arjan long kedam

en: _Next Image
mjw: Du_nthu Arjan

en: _Last Image
mjw: Aphisi Arjan

en: _Zoom In
mjw: Pathe

en: Zoom _Out
mjw: Pabi

en: _Best Fit
mjw: Chokchit

en: Rotate the image 90 degrees to the left
mjw: Ar-vi hin arjan 90 degrees tewar noi

en: Rotate the image 90 degrees to the right
mjw: Ar-eh hin arjan 90 degrees tewar noi

en: _Image Gallery
mjw: Arjan Gallery

en: Pause or resume the slideshow
mjw: Slideshow pasang mate padam

[ctx: shortcut window]
en: Open an image file
mjw: Arjan file kangpu

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
mjw: Keyboard Shortcuts

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
mjw: Pathe-bi

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
mjw: Pathe

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
mjw: Pabi

[ctx: shortcut window]
en: Actual size
mjw: Ahok pun

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
mjw: Chokchit

[ctx: shortcut window]
en: Rotation
mjw: Parting

en: Size
mjw: Pun

en: File Size
mjw: File Pun

en: Folder
mjw: Dim

en: Date
mjw: Arni

en: Time
mjw: Apor

en: Image Viewer
mjw: Arjan Kelang

en: Transparency color
mjw: Klangrim Alir

en: Open _with
mjw: Kangpu ji pen

en: Show Containing _Folder
mjw: Kedo _Folder paklang

en: _Best fit
mjw: Chok-chit

en: Fullscreen with double-click
mjw: Double-click te Fullscreen

en: Reload Image
mjw: Arjan san-thu

note: A strftime-formatted string, to display the date the image was taken.
en: %a, %d %B %Y  %X
mjw: %d %B %Y, %X %a

en: Date in statusbar
mjw: Statusbar long Arni

en: _Reload
mjw: San-thu

en: Open with _Document Viewer
mjw: _Document Viewer pen kangpu

en: Could not load image “%s”.
mjw: Arjan “%s” load un-eh.

en: No images found in “%s”.
mjw: Isi arjan ta “%s” pen longle.

en: All files
mjw: Kado-kawe files

en: _Open
mjw: Kangpu

en: Open Image
mjw: Arjan kangpu

en: Open Folder
mjw: Folder kangpu

en: No image loaded.
mjw: Arjan load le

en: Maker Note
mjw: Semar-bang lamthe

en: Other
mjw: Kaprek

en: North
mjw: Nirep

en: East
mjw: Nihang

en: West
mjw: Nichi

en: South
mjw: Nitur

en: %a, %d %B %Y
mjw: %d %B %Y, %A

en: Image
mjw: Arjan

en: _Left:
mjw: Arvi:

en: _Right:
mjw: A_r-eh:

en: _Top:
mjw: A_thak:

en: _Bottom:
mjw: A_ber:

en: C_enter:
mjw: Chitim:

en: _Width:
mjw: Arpan:

en: _Height:
mjw: Arjon:

en: Taken on
mjw: Kenep arni

[ctx: MessageArea]
en: Hi_de
mjw: Matu

en: Opening image “%s”
mjw: Arjan kangpu “%s”

en: _Yes
mjw: Ahok

en: Show the current image in fullscreen mode
mjw: Non arjan fullscreen mode pen paklang

en: The GNOME image viewer.
mjw: GNOME image viewer.

en: GNOME Image Viewer
mjw: GNOME Arjan Kelang
