eog master - en to nds translation catalogue (132 entries)

note: Translaters: This string is for a toggle to display a toolbar. * The name of the toolbar is automatically computed from the widgets * on the toolbar, and is placed at the %s. Note the _ before the %s * which is used to add mnemonics. We know that this is likely to * produce duplicates, but don't wor
en: Show “_%s”
nds: Wies op “_%s”

en: _Move on Toolbar
nds: Op Warktüügbalken _verschuven

en: _Remove from Toolbar
nds: Ut Warktüügbalken _löschen

en: Remove the selected item from the toolbar
nds: Utwähltes Element ut Warktüügbalken löschen

en: _Delete Toolbar
nds: Warktüügbalken _löschen

en: Remove the selected toolbar
nds: Utwählten Warktüügbalken löschen

en: Separator
nds: Deeler

en: Running in fullscreen mode
nds: Lööpt in Fullbillmodus

en: Activate fullscreen mode with double-click
nds: Fullbill mit Doppelklick aktiveren

en: Fullscreen with double-click
nds: Fullbill mit Doppelklick

en: Reload Image
nds: Bill opfrischen

en: Reload current image
nds: Aktuelles Bill opfrischen

en: Date in statusbar
nds: Dag im Tostandbalken

en: Shows the image date in the window statusbar
nds: Billdaten in Finstertostandbalken opwiesen

en: Browse and rotate images
nds: Billers ankieken un dreihn

en: Image Viewer
nds: Billopwieser

en: <b>Author:</b>
nds: <b>Schriever:</b>

en: <b>Camera Model:</b>
nds: <b>Knippskassenmodell:</b>

en: <b>Copyright:</b>
nds: <b>Koperschod:</b>

en: <b>Date/Time:</b>
nds: <b>Dag/Tied:</b>

en: <b>Description:</b>
nds: <b>Beschrieven:</b>

en: <b>Details</b>
nds: <b>Details:</b>

en: <b>Exposure Time:</b>
nds: <b>Utlöstied:</b>

en: <b>Flash:</b>
nds: <b>Blitz:</b>

en: <b>Height:</b>
nds: <b>Höhe</b>

en: <b>Keywords:</b>
nds: <b>Slötelwöör:</b>

en: <b>Location:</b>
nds: <b>Ort:</b>

en: <b>Name:</b>
nds: <b>Naam:</b>

en: <b>Type:</b>
nds: <b>Typ:</b>

en: <b>Width:</b>
nds: <b>Brede:</b>

en: General
nds: Allgemeen

en: Image Properties
nds: Billeegenschapten

en: Metadata
nds: Metadaten

en: _Next
nds: _Vor

en: _Previous
nds: _Torügg

en: <b>File Name Preview</b>
nds: <b>Dateinaamutblick</b>

en: <b>Options</b>
nds: <b>Optschoonen</b>

en: Choose a folder
nds: Verteeknis utwählen

en: Destination folder:
nds: Täälverteeknis:

en: Filename format:
nds: Dateinaamformat:

en: Rename from:
nds: Namm ännern vun:

en: Replace spaces with underscores
nds: Leerteken mit Unnerstriekens överschrieven

en: Save As
nds: Spiekern as

en: To:
nds: Nah:

en: <b>Image Enhancements</b>
nds: <b>Billverbetterns</b>

en: <b>Image Zoom</b>
nds: <b>Billgröte:</b>

en: <b>Sequence</b>
nds: <b>Sequenz</b>

en: <b>Transparent Parts</b>
nds: <b>Döörschienen Deels</b>

en: As _background
nds: As _Achtergrundbill

en: Color for Transparent Areas
nds: Klöör för döörschienen Deels

en: Eye of GNOME Preferences
nds: Eye of GNOME Eegenschapten

en: Image View
nds: Billansicht

en: seconds
nds: Sekunnen

en: Active plugins
nds: Aktive Plugins

en: Transparency color
nds: Döörschienenklöör

en: Close _without Saving
nds: Sluten _ohn to spiekern

en: Question
nds: Frage

en: If you don't save, your changes will be lost.
nds: Wenn je dat nich spiekerst, gahn de Ännerns in'n Dutt.

en: All Files
nds: All Dateien

en: All Images
nds: All Billers

en: Load Image
nds: Bill laden

en: Save Image
nds: Bill spiekern

en: Open Folder
nds: Verteeknis opmaken

en: No image loaded.
nds: Keen Bill laden.

en: Camera
nds: Knippskassen

en: Image Data
nds: Billdaten

en: Other
nds: Annere

en: XMP Rights Management
nds: XMP Rechteoppasser

en: XMP Other
nds: XMP Annere

en: Tag
nds: Slötelwoord

en: Value
nds: Wert

en: _Retry
nds: _Nohmal versöken

en: Image Settings
nds: Billinstellens

en: Image
nds: Bill

en: Page Setup
nds: Sieteninstellens

en: Position
nds: Positschoon

en: _Left:
nds: _Links:

en: _Right:
nds: _Rechts:

en: _Top:
nds: _Boven:

en: _Bottom:
nds: _Bodden:

en: C_enter:
nds: M_idde:

en: None
nds: Keen

en: Vertical
nds: Vertikal

en: Both
nds: Beede

en: Size
nds: Gröte

en: _Width:
nds: _Brede:

en: _Height:
nds: _Höhe:

en: _Unit:
nds: _Eenheet:

en: Inches
nds: Inche

en: Preview
nds: Utblick

en: Unknown
nds: Unbekannt

en: Taken on
nds: Scheten an

en: _Reset to Default
nds: _To Standard torüggsetten

en: The GNOME image viewer.
nds: De GNOME Billopwieser.

en: Saving image locally...
nds: Bill op düssem Rekner spiekern...

en: Are you sure you want to move
    "%s" to the trash?
nds: Wullt je
    "%s" seker in'n Papierkörv verschuven?

en: Move to _Trash
nds: In'n _Papierkörv verschuven

en: _Do not ask again during this session
nds: _In düssem Törn nich nohmol fragen

en: Couldn't access trash.
nds: Künn keen Togang to'm Papierkörv kregen.

en: Couldn't delete file
nds: Künn de Datei nich löschen

en: _File
nds: _Datei

en: _Edit
nds: _Bewarken

en: _View
nds: _Ansicht

en: _Image
nds: _Bill

en: _Go
nds: _Denn man to

en: _Tools
nds: _Warktüüg

en: _Help
nds: _Hölp

en: _Open...
nds: _Opmaken...

en: Open a file
nds: Datei opmaken

en: _Close
nds: _Sluten

en: Close window
nds: Finster sluten

en: T_oolbar
nds: W_arktüügbalken

en: Edit the application toolbar
nds: Programmwarktüügbalken bewarken

en: Prefere_nces
nds: Inste_llens

en: Preferences for Eye of GNOME
nds: Instellens vun Eye of GNOME

en: _Contents
nds: _Inholls

en: Help on this application
nds: Hölp för düsses Programm

en: _About
nds: _Över

en: About this application
nds: Över düsses Programm

en: _Toolbar
nds: _Warktüügbalken

en: _Statusbar
nds: _Tostandbalken

en: _Zoom In
nds: _Gröter maken

en: Zoom _Out
nds: _Lütter maken

en: _Normal Size
nds: _Normale Gröte

en: _Full Screen
nds: _Fullbill

[ctx: action (to trash)]
en: Trash
nds: Papierkörv

en: C_onfigure
nds: _Instellen

en: A_ctivate
nds: _Aktiveren

en: Ac_tivate All
nds: Allens a_ktiveren

en: _Deactivate All
nds: Allens _deaktiveren

en: _About Plugin
nds: _Över düsses Plugin

en: Eye of GNOME Image Viewer
nds: Eye of GNOME Billopwieser
