eog 3.20 - en to ie translation catalogue (246 entries)

en: Image Viewer
ie: Visor de images

en: Browse and rotate images
ie: Demonstrar e rotar images

en: _Open…
ie: _Aperter...

en: Op_en With…
ie: Ap_erter per...

en: _Save
ie: _Salvar

en: Save _As…
ie: Salvar _quam...

en: _Print…
ie: _Printar...

en: Set as Wa_llpaper
ie: Assignar quam li _Tapete

en: Image Prope_rties
ie: Prop_rietás del image

en: Sli_deshow
ie: _Exhibition

en: S_ide Pane
ie: Panel _lateral

en: Image _Gallery
ie: _Galerie de images

en: S_tatus Bar
ie: Panel del s_tatu

en: Prefere_nces
ie: Prefere_nties

en: _Keyboard Shortcuts
ie: _Rapid-tastes

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _About Image Viewer
ie: _Pri li visor de images

en: Details
ie: Detallies

en: Not Available
ie: Índisponibil

en: Save As
ie: Salvar quam

en: <b>%f:</b> original filename
ie: <b>%f:</b> fil-nómine original

en: <b>%n:</b> counter
ie: <b>%n:</b> numerator

en: _Filename format:
ie: _Format del fil-nómine:

en: _Destination folder:
ie: Fólder de _destination:

en: Choose a folder
ie: Selecte un fólder

en: File Path Specifications
ie: Li parametres de rute

en: _Start counter at:
ie: _Iniciar li numerator a:

en: _Replace spaces with underscores
ie: _Substituer spacies per substrecs

en: Options
ie: Optiones

en: Rename from:
ie: Renominar de:

en: To:
ie: A:

en: File Name Preview
ie: Prevision de nómines de file

en: _Cancel
ie: _Annular

en: Save _As
ie: Salvar _quam

en: Preferences
ie: Preferenties

en: Image Enhancements
ie: Augmentations de image

en: Smooth images when zoomed _out
ie: Glattar a_grandat images

en: Smooth images when zoomed _in
ie: Glattar d_iminuet images

en: _Automatic orientation
ie: Orientation _automatic

en: Background
ie: Funde

en: As custom color:
ie: Quam un color personalisat:

en: Background Color
ie: Color del funde

en: Transparent Parts
ie: Partes transparent

en: As check _pattern
ie: Quam li _dessine chac

en: As custom c_olor:
ie: Quam un co_lor:

en: Color for Transparent Areas
ie: Color por areas transparent

en: As _background
ie: Quam li _funde

en: Image View
ie: Vise de image

en: Image Zoom
ie: Scale de image

en: Sequence
ie: Sequentie

note: I18N: This sentence will be displayed above a horizontal scale to select a number of seconds in eog's preferences dialog.
en: _Time between images:
ie: _Témpor ínter images:

en: _Loop sequence
ie: Sequentie _ciclic

en: Slideshow
ie: Exhibition

en: Plugins
ie: Plugines

en: Type
ie: Tip

en: Size
ie: Dimension

en: Bytes
ie: Octetes

en: Folder
ie: Fólder

en: Presenter
ie: Presentator

en: Shrink the image
ie: Diminuer li image

en: Enlarge the image
ie: Agrandar li image

en: Go to the first image of the gallery
ie: Ear al prim image del galerie

en: _First Image
ie: _Prim image

en: Go to the previous image of the gallery
ie: Ear al precedent image del galerie

en: _Previous Image
ie: _Precedent image

en: Go to the next image of the gallery
ie: Ear al sequent image del galerie

en: _Next Image
ie: _Sequent image

en: Go to the last image of the gallery
ie: Ear al ultim image del galerie

en: _Last Image
ie: _Ultim image

en: _Zoom In
ie: _Agrandar

en: Zoom _Out
ie: _Diminuer

en: _Normal Size
ie: Origi_nal dimension

en: Fit the image to the window
ie: Adjustar li image a dimension del fenestre

en: _Best Fit
ie: _Ajustar

en: Rotate the image 90 degrees to the left
ie: Rotar li image a levul por 90 gradus

en: Rotate Counter_clockwise
ie: Rotar a _levul

en: Rotate the image 90 degrees to the right
ie: Rotar li image a dextri por 90 gradus

en: _Rotate Clockwise
ie: Rotar a _dextri

en: Changes the visibility of the image gallery pane in the current window
ie: Visibilitá del galerie de images in li actual fenestre

en: _Image Gallery
ie: _Galerie de images

en: Pause or resume the slideshow
ie: Pausar o reprender li exhibition

en: _Leave Fullscreen
ie: _Surtir plen-ecran

en: Leave fullscreen mode
ie: Surtir li mode plen-ecran

[ctx: shortcut window]
en: Open an image file
ie: Aperter un file de image

[ctx: shortcut window]
en: Save the image
ie: Salvar li image

[ctx: shortcut window]
en: Save the image with a new file name
ie: Salvar li image con un nov nómine de file

[ctx: shortcut window]
en: Print the current image
ie: Printar li actual image

[ctx: shortcut window]
en: Close the current window
ie: Cluder li actual fenestre

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
ie: Clúder omni fenestres

[ctx: shortcut window]
en: Set the image as desktop background
ie: Assignar li image quam funde del Pupitre

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide the sidebar
ie: Monstrar o celar li panel láteral

[ctx: shortcut window]
en: Open the application manual
ie: Aperter li manuale del application

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ie: Rapid-tastes

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
ie: Scale

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ie: Agrandar

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ie: Diminuer

[ctx: shortcut window]
en: Actual size
ie: Dimension real

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
ie: Adjustar dimension

[ctx: shortcut window]
en: Browsing Images
ie: Navigation inter images

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next image in the folder
ie: Ear al sequent image in li fólder

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous image in the folder
ie: Ear al precedent image in li fólder

[ctx: shortcut window]
en: Go to the first image in the folder
ie: Ear al prim image in li fólder

[ctx: shortcut window]
en: Go to the last image in the folder
ie: Ear al ultim image in li fólder

[ctx: shortcut window]
en: Go to a random image in the folder
ie: Ear a un image hasardal in li fólder

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide the image gallery
ie: Monstrar o celar li galerie de images

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
ie: Rotar a dextri

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
ie: Rotar a levul

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
ie: Plen-ecran

[ctx: shortcut window]
en: Enter/Leave fullscreen
ie: Intrar/surtir li mode plen-ecran

[ctx: shortcut window]
en: Start/Stop slideshow
ie: Initiar/finir un exhibition

[ctx: shortcut window]
en: Pause slideshow
ie: Pausar un exhibition

[ctx: shortcut window]
en: Common
ie: Comun

[ctx: shortcut window]
en: Copy to clipboard
ie: Copiar al Paperiere

[ctx: shortcut window]
en: Undo
ie: Defar

[ctx: shortcut window]
en: Move to Trash
ie: Mover al Paper-corb

[ctx: shortcut window]
en: Delete image permanently
ie: Deleter permanentmen

[ctx: shortcut window]
en: Scrolling
ie: Rulament

en: File Size
ie: Grandore

en: Aperture
ie: Apertura

en: Exposure
ie: Exposition

en: Metering
ie: Mesura

en: Camera
ie: Cámera

en: Time
ie: Hora

en: Focal Length
ie: Dist. focal

en: Show Details
ie: Monstrar detallies

note: Extra keywords that can be used to search for eog in GNOME Shell and Unity TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Picture;Slideshow;Graphics;
ie: Image;Pictura;Exhibition;Demonstration;Graphica

en: Automatic orientation
ie: Orientation automatic

en: Interpolate Image
ie: Interpolar image

en: Extrapolate Image
ie: Extrapolar images

en: Transparency indicator
ie: Indicator de transparentie

en: Scroll wheel zoom
ie: Agrandar per li rulette de mus

en: Zoom multiplier
ie: Multiplicator del scale

en: Transparency color
ie: Color de transparentie

en: Use a custom background color
ie: Usar un color del funde personalisat

en: Loop through the image sequence
ie: Usar un ciclic sequentie del images

en: Allow zoom greater than 100% initially
ie: Permisser un inicial scale plu mult quam 100%

en: Delay in seconds until showing the next image
ie: Retarde in secondes ante monstrar li sequent image

en: Show/Hide the window statusbar.
ie: Monstrar/celar li panel del statu in li fenestre.

en: Show/Hide the image gallery pane.
ie: Monstrar o celar li galerie de images.

en: Show/Hide the window side pane.
ie: Monstrar/celar li panel lateral in li fenestre.

en: Active plugins
ie: Activ plugines

en: Open _With…
ie: Aperter _per...

en: _Copy
ie: _Copiar

en: Move to _Trash
ie: _Mover in li Paper-corb

en: Prope_rties
ie: Prop_rietás

en: Show Containing _Folder
ie: Aperter li contenent _fólder

en: _Best fit
ie: _Ajustar

en: Fullscreen with double-click
ie: Mode plen-ecran per un duplic clic

en: Activate fullscreen mode with double-click
ie: Activar li mode plen-ecran per un duplic clic

en: Reload Image
ie: Recargar li image

en: Reload current image
ie: Recargar ti-ci image

en: Date in statusbar
ie: Mostrar li date in li panel del statu

en: Shows the image date in the window statusbar
ie: Monstrar li date del image in li panel del statu

en: Close _without Saving
ie: Clúder si_n salvation

en: There is %d image with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d images with unsaved changes. Save changes before closing?
ie[0]: Hay %d image con modificationes ínsalvat. Salvar ante que salir?
ie[1]: Hay %d images con modificationes ínsalvat. Salvar ante que salir?

en: S_elect the images you want to save:
ie: S_electe li images quel vu vole salvar:

en: _Reload
ie: _Recargar

en: Open with _Document Viewer
ie: Aperter per Visor de _documentes

en: The given locations contain no images.
ie: Li localisationes providet contene null images.

en: This image contains multiple pages. Image Viewer displays only the first page.
    Do you want to open the image with the Document Viewer to see all pages?
ie: Ti ci image contene multiplic págines. Li Visor de images monstra solmen li prim págine.
    Esque vu vole aperter li image per li Visor de documentes por vider omni págines?

en: This image contains multiple pages. Image Viewer displays only the first page.
    You may want to install the Document Viewer to see all pages.
ie: Ti ci image contene multiplic págines. Li Visor de images monstra solmen li prim págine.
    Vu posse installar li Visor de documentes por vider omni págines.

note: TRANSLATORS: This is the actual focal length used when the image was taken.
en: %.1f (lens)
ie: %.1f (linse)

en: File format is unknown or unsupported
ie: Li tip del file es ínconosset o ínsuportat

en: Please try a different file extension like .png or .jpg.
ie: Ples usar un altri extension quam .png o .jpg

en: All files
ie: Omni files

en: Supported image files
ie: Files de images subtenet

en: _Open
ie: _Aperter

en: Open Image
ie: Aperter un image

en: Save Image
ie: Salvar li image

en: Open Folder
ie: Aperter li fólder

en: Transformation on unloaded image.
ie: Transformation de image íncargat.

en: Transformation failed.
ie: Transformation ne successat.

en: EXIF not supported for this file format.
ie: EXIF es ínsuportat por ti-ci formate de file

en: No image loaded.
ie: Null image cargat.

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
ie: Vu ne have besonat permissiones por salvar li file.

en: Image Data
ie: Data del image

en: Image Taking Conditions
ie: Fat sub conditiones

en: GPS Data
ie: Data GPS

en: Maker Note
ie: Nota del creator

en: Other
ie: Altri

en: XMP Exif
ie: Exif XMP

en: XMP Rights Management
ie: Gerentie de jures XMP

en: XMP Other
ie: Altri XMP

en: Value
ie: Valore

en: North
ie: Nord

en: East
ie: Ost

en: South
ie: Sud

en: Unknown
ie: Ínconosset

en: %lu second | %lu seconds
ie[0]: %lu seconde
ie[1]: %lu secondes

en: Image Settings
ie: Parametres de image

en: Page Setup
ie: Formate de págine

en: _Left:
ie: _Levul:

en: _Right:
ie: _Dextri:

en: _Top:
ie: _Alt:

en: _Bottom:
ie: _Bass:

en: C_enter:
ie: C_entrar:

en: None
ie: Null

en: Horizontal
ie: Horizontalmen

en: Vertical
ie: Verticalmen

en: Both
ie: Ambi

en: _Width:
ie: _Largore:

en: _Height:
ie: _Altore:

en: _Scaling:
ie: _Scale:

en: _Unit:
ie: _Unité:

en: Millimeters
ie: Millimetres

en: Preview
ie: Previder

en: as is
ie: quam es

en: Hide sidebar
ie: Celar li panel lateral:

en: Taken on
ie: Fat ye

en: At least two file names are equal.
ie: Alminu du nómines de file es identic.

en: Could not display help for Image Viewer
ie: Ne posset monstrar li auxilie por li Visor de images

en:  (invalid Unicode)
ie:  (Unicode ínvalid)

en: %i × %i pixel | %i × %i pixels
ie[0]: %i × %i pixel
ie[1]: %i × %i pixeles

note: Translators: This is the string displayed in the statusbar * The tokens are from left to right: * - image width * - image height * - image size in bytes * - zoom in percent
en: %i × %i pixel  %s    %i%% | %i × %i pixels  %s    %i%%
ie[0]: %i × %i pixel  %s    %i%%
ie[1]: %i × %i pixeles  %s    %i%%

[ctx: MessageArea]
en: Hi_de
ie: C_elar

en: The image “%s” has been modified by an external application. Would you like to reload it?
ie: Li image «%s» har esset modificat per un application extern. Esque vu vole recargar it?

note: Translators: This string is displayed in the statusbar * while saving images. The tokens are from left to right: * - the original filename * - the current image's position in the queue * - the total number of images queued for saving
en: Saving image “%s” (%u/%u)
ie: Salvation del image «%s» (%u/%u)

en: Opening image “%s”
ie: Apertente li image «%s»

note: L10N: This the reason why the screensaver is inhibited.
en: Viewing a slideshow
ie: Exhibition es activ

en: Error printing file:
    %s
ie: Un errore printante li file:
    %s

en: Error launching System Settings:
ie: Errore lansante Parametres del sistema:

en: _Open Background Preferences
ie: Aperter _preferenties del funde

en: The image “%s” has been set as Desktop Background. Would you like to modify its appearance?
ie: Li image «%s» har esset assignat quam li Tapete. Esque vu vole modificar it?

en: Saving image locally…
ie: Salvante li image localmen...

en: Are you sure you want to remove
    “%s” permanently?
ie: Esque vu vole remover
    «%s» permanentmen?

en: Are you sure you want to remove
    the selected image permanently? | Are you sure you want to remove
    the %d selected images permanently?
ie[0]: Esque vu vole remover
    li selectet image permanentmen?
ie[1]: Esque vu vole remover
    %d selectet images permanentmen?

en: _Delete
ie: _Deleter

note: add 'dont ask again' button
en: Do _not ask again during this session
ie: _Ne questionar denov in ti session

en: Couldn’t retrieve image file
ie: Ne posset obtener li file de image

en: Couldn’t retrieve image file information
ie: Ne posset obtener information del file de image

en: Couldn’t delete file
ie: Ne posset deleter un file

note: set dialog error message
en: Error on deleting image %s
ie: Errore deletente li image «%s»

en: Are you sure you want to move
    “%s” to the trash?
ie: Esque vu vole mover
    «%s» in li Paper-corb?

en: A trash for “%s” couldn’t be found. Do you want to remove this image permanently?
ie: Un Paper-corb por «%s» ne posse esset trovat. Esque vu vole remover ti-ci image permanentmen?

en: Are you sure you want to move
    the selected image to the trash? | Are you sure you want to move
    the %d selected images to the trash?
ie[0]: Esque vu vole mover li image
    selectet ad-in Paper-corb?
ie[1]: Esque vu vole mover %d images
    selectet ad-in Paper-corb?

en: Some of the selected images can’t be moved to the trash and will be removed permanently. Are you sure you want to proceed?
ie: Alcun selectet images ne posse esser movet in li Paper-corb e va esser deletet permanentmen. Esque vu vole continuar?

en: Shrink or enlarge the current image
ie: Agrandar o diminuer li image actual

en: Show the current image in fullscreen mode
ie: Monstrar li actual image in li mode plen-ecran

en: Properties
ie: Proprietás

en: The GNOME image viewer.
ie: Visor de images de GNOME.

en: GNOME Image Viewer
ie: Visor de images de GNOME

en: Open in fullscreen mode
ie: Aperter in li mode plen-ecran

en: Disable image gallery
ie: Despermisser li Galerie de images

en: Open in slideshow mode
ie: Aperter in li mode de exhibition

en: Show the application’s version
ie: Monstrar li version del programma

note: I18N: The '%s' is replaced with eog's command name.
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
ie: Usa «%s --help» por vider li complet liste de disponibil optiones.
