eog master - en to ja translation catalogue (337 entries)

en: Browse and rotate images
ja: 画像の閲覧や向きの調整をします

en: Image Viewer is the official image viewer for the GNOME desktop. It integrates with the GTK look and feel of GNOME, and supports many image formats for viewing single images or images in a collection.
ja: “画像ビューアー”は GNOME デスクトップの公式画像ビューアーです。GTK により見た目と操作性で GNOME と統合しています。多くの画像形式をサポートしており、単一の画像に加え画像コレクションの鑑賞にも適しています。

en: Image Viewer also allows to view the images in a fullscreen slideshow mode or set an image as the desktop wallpaper. It reads the camera tags to automatically rotate your images in the correct portrait or landscape orientation.
ja: “画像ビューアー”では、フルスクリーンでスライドショーを楽しんだり、画像をデスクトップの壁紙にしたりできます。カメラのタグを自動的に読み込んで画像の縦横の方向を正しく表示します。

en: _Open…
ja: 開く(_O)…

en: Op_en With…
ja: 別のアプリケーションで開く(_E)…

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Save _As…
ja: 名前を付けて保存(_A)…

en: _Print…
ja: 印刷(_P)…

en: Set as Wa_llpaper
ja: 壁紙にする(_L)

en: Image Prope_rties
ja: 画像のプロパティ(_R)

en: Sli_deshow
ja: スライドショー(_D)

en: Show Presen_ter
ja: プレゼンターを表示(_T)

en: Sho_w
ja: 表示(_W)

en: S_ide Pane
ja: サイドペイン(_I)

en: Image _Gallery
ja: 画像ギャラリー(_G)

en: S_tatus Bar
ja: ステータスバー(_T)

en: Prefere_nces
ja: 設定(_N)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About Image Viewer
ja: 画像ビューアーについて(_A)

en: Image Properties
ja: 画像のプロパティ

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Name:
ja: ファイル名:

en: Width:
ja: 幅:

en: Height:
ja: 高さ:

en: Type:
ja: 種類:

en: Bytes:
ja: サイズ:

en: Folder:
ja: フォルダー:

en: General
ja: 全般

en: Aperture Value:
ja: 絞り:

en: Exposure Time:
ja: 露出時間:

en: Focal Length:
ja: 焦点距離:

en: Flash:
ja: フラッシュ:

en: ISO Speed Rating:
ja: ISO 感度:

en: Metering Mode:
ja: 露出補正モード:

en: Camera Model:
ja: カメラの型式:

en: Date/Time:
ja: 日付/時刻:

en: Description:
ja: 説明:

en: Location:
ja: フォルダー:

en: Keywords:
ja: キーワード:

en: Author:
ja: 作者:

en: Copyright:
ja: 著作権:

en: Details
ja: 詳細

en: Not Available
ja: 利用できません

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Save _As
ja: 名前を付けて保存(_A)

en: <b>%f:</b> original filename
ja: <b>%f:</b> オリジナルのファイル名

en: <b>%n:</b> counter
ja: <b>%n:</b> カウンター

en: _Filename format:
ja: ファイル名の書式(_F):

en: _Destination folder:
ja: 保存先のフォルダー(_D):

en: Choose a folder
ja: フォルダーを選択

en: File Path Specifications
ja: パス名の詳細

en: _Start counter at:
ja: 開始番号(_S):

en: _Replace spaces with underscores
ja: 空白をアンダースコアで置き換える(_R)

en: Options
ja: オプション

en: Rename from:
ja: 変更前:

en: To:
ja: 変更後:

en: File Name Preview
ja: ファイル名のプレビュー

en: Preferences
ja: 設定

en: Image Enhancements
ja: 画像の強調

en: Smooth images when zoomed _out
ja: 縮小時に画像を滑らかにする(_O)

en: Smooth images when zoomed _in
ja: 拡大時に画像を滑らかにする(_I)

en: _Automatic orientation
ja: 自動的に向きを調整する(_A)

en: Background
ja: 背景

en: As custom color:
ja: 選択色:

en: Background Color
ja: 背景色

en: Transparent Parts
ja: 透過する部分

en: As check _pattern
ja: 格子縞にする(_P)

en: As custom c_olor:
ja: 選択色(_O):

en: Color for Transparent Areas
ja: 透過する部分の色

en: As _background
ja: 背景と同じ(_B)

en: Image View
ja: 画像の表示

en: Image Zoom
ja: 画像の拡大/縮小

en: E_xpand images to fit screen
ja: 画面一杯に広げる(_X)

en: Sequence
ja: シーケンス

note: I18N: This sentence will be displayed above a horizontal scale to select a number of seconds in eog's preferences dialog.
en: _Time between images:
ja: 画像を切り替える間隔(_T):

en: _Loop sequence
ja: 繰り返す(_L)

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Shrink the image
ja: 画像を縮小します

en: Enlarge the image
ja: 画像を拡大します

en: Go to the first image of the gallery
ja: ギャラリーの一番最初の画像を表示します

en: _First Image
ja: 先頭へ(_F)

en: Go to the previous image of the gallery
ja: ギャラリーの前の画像を表示します

en: _Previous Image
ja: 前の画像へ(_P)

en: Go to the next image of the gallery
ja: ギャラリーの次の画像を表示します

en: _Next Image
ja: 次の画像へ(_N)

en: Go to the last image of the gallery
ja: ギャラリーの一番最後の画像を表示します

en: _Last Image
ja: 最後へ(_L)

en: _Zoom In
ja: 拡大(_Z)

en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

en: Show the image at its normal size
ja: 画像を通常サイズで表示します

en: _Normal Size
ja: 通常の大きさ(_N)

en: Fit the image to the window
ja: 画像をウィンドウに合わせます

en: _Best Fit
ja: ウィンドウに合わせる(_B)

en: Rotate the image 90 degrees to the left
ja: 画像を左回りで 90° 回転させます

en: Rotate Counter_clockwise
ja: 反時計回りに回転(_C)

en: Rotate the image 90 degrees to the right
ja: 画像を右回りで 90° 回転させます

en: _Rotate Clockwise
ja: 時計回りに回転(_R)

en: Changes the visibility of the image gallery pane in the current window
ja: 現在のウインドウの画像ギャラリーのペインの表示を切り替えます

en: _Image Gallery
ja: 画像ギャラリー(_I)

en: Pause or resume the slideshow
ja: スライドショーを停止したり再開したりします

en: _Leave Fullscreen
ja: フルスクリーン解除(_L)

en: Leave fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードを解除します

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Open an image file
ja: 画像ファイルを開く

[ctx: shortcut window]
en: Save the image
ja: 画像を保存する

[ctx: shortcut window]
en: Save the image with a new file name
ja: 画像に名前を付けて保存する

[ctx: shortcut window]
en: Print the current image
ja: 現在の画像を印刷する

[ctx: shortcut window]
en: Close the current window
ja: 現在のウィンドウを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
ja: すべてのウィンドウを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Set the image as desktop background
ja: 画像をデスクトップの背景に設定する

[ctx: shortcut window]
en: Show image properties in sidebar
ja: 画像のプロパティをサイドバーに表示する

[ctx: shortcut window]
en: Show image properties dialog
ja: 画像のプロパティダイアログを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide the sidebar
ja: サイドバーの表示を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Open the application manual
ja: アプリケーションのマニュアルを開く

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide the application menu
ja: アプリケーションメニューの表示を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
ja: ズーム

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ja: 拡大する

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ja: 縮小する

[ctx: shortcut window]
en: Actual size
ja: 実際のサイズで表示する

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
ja: ウィンドウに合わせる

[ctx: shortcut window]
en: Browsing Images
ja: 画像の閲覧

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next image in the folder
ja: フォルダー内の次の画像を表示する

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous image in the folder
ja: フォルダー内の前の画像を表示する

[ctx: shortcut window]
en: Go to the first image in the folder
ja: フォルダー内の一番最初の画像を表示する

[ctx: shortcut window]
en: Go to the last image in the folder
ja: フォルダー内の一番最後の画像を表示する

[ctx: shortcut window]
en: Go to a random image in the folder
ja: フォルダー内の画像をランダムに表示する

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide the image gallery
ja: 画像ギャラリーの表示を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Rotation
ja: 回転

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
ja: 時計回りに回転する

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
ja: 反時計回りに回転する

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

[ctx: shortcut window]
en: Enter/Leave fullscreen
ja: フルスクリーン表示を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Start/Stop slideshow
ja: スライドショーを開始/終了する

[ctx: shortcut window]
en: Pause slideshow
ja: スライドショーを一時停止する

[ctx: shortcut window]
en: Common
ja: 一般

[ctx: shortcut window]
en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピーする

[ctx: shortcut window]
en: Undo
ja: 元に戻す

[ctx: shortcut window]
en: Move to Trash
ja: ゴミ箱へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Delete image permanently
ja: 画像を完全に削除する

[ctx: shortcut window]
en: Scrolling
ja: スクロール

[ctx: shortcut window]
en: Scroll left in a large image
ja: 大きな画像を左にスクロールする

[ctx: shortcut window]
en: Scroll right in a large image
ja: 大きな画像を右にスクロールする

[ctx: shortcut window]
en: Scroll up in a large image
ja: 大きな画像を上にスクロールする

[ctx: shortcut window]
en: Scroll down in a large image
ja: 大きな画像を下にスクロールする

en: Size
ja: サイズ

en: Name
ja: 名前

en: Bytes
ja: バイト

en: Presenter
ja: プレゼンター

en: Type
ja: 種類

en: File Size
ja: ファイルサイズ

en: Folder
ja: フォルダー

en: Aperture
ja: 絞り

en: Exposure
ja: 露出時間

en: Metering
ja: 露出補正モード

en: Camera
ja: カメラ

en: Date
ja: 日付

en: Time
ja: 時刻

en: Focal Length
ja: 焦点距離

en: Show Details
ja: 詳細を表示

en: Image Viewer
ja: 画像ビューアー

note: Extra keywords that can be used to search for eog in GNOME Shell and Unity TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Picture;Slideshow;Graphics;
ja: Picture;Slideshow;Graphics;写真;画像;スライドショー;グラフィックス;ImageViewer;

en: Automatic orientation
ja: 向きの自動調整

en: Whether the image should be rotated automatically based on EXIF orientation.
ja: EXIF の向きに応じて自動的に画像の向きを調整します。

en: The color that is used to fill the area behind the image. If the use-background-color key is not set, the color is determined by the active GTK+ theme instead.
ja: 画像の背後の領域を塗りつぶすのに使用する色です。use-background-color キーが設定されていなければ、代わりにアクティブな GTK+ のテーマによって決定されます。

en: Interpolate Image
ja: 画像の補正

en: Whether the image should be interpolated on zoom-out. This leads to better quality but is somewhat slower than non-interpolated images.
ja: 画像を拡大するときに補間するかどうかを指定します。これによって画像がより良い品質になりますが、補間しない場合と比較して描画が多少遅くなります。

en: Extrapolate Image
ja: 画像の補正

en: Whether the image should be extrapolated on zoom-in. This leads to blurry quality and is somewhat slower than non-extrapolated images.
ja: 画像を拡大するときに補正するかどうかを指定します。これは画像がぼやけた状態になり、補正しない場合と比較して描画が多少遅くなります。

en: Transparency indicator
ja: 透過する部分の表示方法

en: Determines how transparency should be indicated. Valid values are CHECK_PATTERN, COLOR and NONE. If COLOR is chosen, then the trans-color key determines the color value used.
ja: 画像を透過する部分をどのように表示させるかを指定します。指定可能な値は CHECK_PATTERN、COLOR と NONE です。COLOR を選択した場合、キー trans_color には使用する色の値を指定します。

en: Scroll wheel zoom
ja: ホイールでズームする

en: Whether the scroll wheel should be used for zooming.
ja: 画像の拡大/縮小でマウスホイールを使用できるかどうかを指定します。

en: Zoom multiplier
ja: 拡大率

en: The multiplier to be applied when using the mouse scroll wheel for zooming. This value defines the zooming step used for each scroll event. For example, 0.05 results in a 5% zoom increment for each scroll event and 1.00 result in a 100% zoom increment.
ja: マウスホイールのスクロールで画像を拡大/縮小するときに適用する倍率です。スクロールのイベントが発生するたびに、この値の乗数で拡大/縮小します。例えば、0.05 にするとスクロールのイベントが発生するたびに 5% 単位で拡大し、1.00 にすると 100% 単位で拡大することになります。

en: Transparency color
ja: 透過する部分の色

en: If the transparency key has the value COLOR, then this key determines the color which is used for indicating transparency.
ja: キー transparency が COLOR の場合、このキーは透過する部分に使用する色を表します。

en: Use a custom background color
ja: 背景にカスタム色を使用する

en: If this is active, the color set by the background-color key will be used to fill the area behind the image. If it is not set, the current GTK+ theme will determine the fill color.
ja: これがアクティブならば、background-color キーで設定された色が画像の背景のエリアを満たすのに使用されます。設定されてない場合、現在の GTK+ のテーマが色を決定します。

en: Loop through the image sequence
ja: 一連の画像をループ

en: Whether the sequence of images should be shown in an endless loop.
ja: 一連の画像を無限ループで表示するかどうか指定します。

en: Allow zoom greater than 100% initially
ja: 初期表示で 100% より大きい倍率を許可する

en: If this is set to FALSE small images will not be stretched to fit into the screen initially.
ja: FALSE に設定すると、小さい画像が画面に合うよう拡大されなくなります。

en: Delay in seconds until showing the next image
ja: 次の画像が表示されるまでの間隔 (秒)

en: A value greater than 0 determines the seconds an image stays on screen until the next one is shown automatically. Zero disables the automatic browsing.
ja: 0 より大きい値は、次の画像が自動的に表示されるまで画像が画面上に表示される時間 (秒) を指定することになります。0 を指定すると自動閲覧を無効にします。

en: Show/Hide the window statusbar.
ja: ウィンドウにステータスバーを表示するかどうか。

en: Show/Hide the image gallery pane.
ja: 画像ギャラリーのペインを表示するかどうか。

en: Image gallery pane position. Set to 0 for bottom; 1 for left; 2 for top; 3 for right.
ja: 画像ギャラリーのペインの位置です。指定可能な値: 0 (下側)、1 (左側)、2 (上側)、3 (右側)

en: Whether the image gallery pane should be resizable.
ja: 画像ギャラリーのペインの大きさを変更できるようにするかどうかを指定します。

en: Show/Hide the window side pane.
ja: ウィンドウにサイドペインを表示するかどうか。

en: Show/Hide the image gallery pane scroll buttons.
ja: 画像ギャラリーのペインにスクロールボタンを表示するかどうかを指定します。

en: Close main window without asking to save changes.
ja: 保存するか確認せずにメインウィンドウを閉じる。

en: Trash images without asking
ja: 確認無しで画像を削除する

en: If activated, Eye of GNOME won’t ask for confirmation when moving images to the trash. It will still ask if any of the files cannot be moved to the trash and would be deleted instead.
ja: この項目が有効な場合、Eye of GNOME は画像をゴミ箱に移動するときに確認しません。ファイルをゴミ箱に移動できない、または削除できない場合には表示します。

en: Whether the file chooser should show the user’s pictures folder if no images are loaded.
ja: 画像が読み込まれていない場合、ファイルの選択画面でユーザーの画像フォルダーを表示するかどうか指定します。

en: If activated and no image is loaded in the active window, the file chooser will display the user’s pictures folder using the XDG special user directories. If deactivated or the pictures folder has not been set up, it will show the current working directory.
ja: この項目が有効でアクティブなウィンドウで画像が読み込まれていない場合は、XDG のユーザー固有ディレクトリを使用して、ファイルの選択画面でユーザーの画像フォルダーを表示します。無効になっている、または画像フォルダーが設定されていない場合は、現在のディレクトリを表示します。

en: Whether the metadata list in the properties dialog should have its own page.
ja: プロパティダイアログ中のメタデータ一覧を個別に表示するかどうかを指定します。

en: If activated, the detailed metadata list in the properties dialog will be moved to its own page in the dialog. This should make the dialog more usable on smaller screens, e.g. as used by netbooks. If disabled, the widget will be embedded on the “Metadata” page.
ja: この項目が有効だと、プロパティダイアログ中の詳細なメタデータ一覧が、個別のダイアログで表示されるようになります。これにより、ネットブックなどで採用されているような小さなスクリーンで、ダイアログがより使いやすくなります。無効になっている場合は、ウィジェットは“メタデータ”ページに埋め込まれます。

en: Active plugins
ja: 利用可能なプラグイン

en: List of active plugins. It doesn’t contain the “Location” of the active plugins. See the .eog-plugin file for obtaining the “Location” of a given plugin.
ja: 利用可能なプラグイン名の並びです。これらの文字列にはプラグインを格納したフォルダー名は含まれません。詳細は、指定したプラグインの“フォルダー”の中にある .eog-plugin ファイルを参照してみてください。

en: Open _With…
ja: 別のアプリケーションで開く(_W)…

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Move to _Trash
ja: ゴミ箱へ移動(_T)

en: Prope_rties
ja: プロパティ(_R)

en: Show Containing _Folder
ja: この画像のフォルダーを表示(_F)

en: _Best fit
ja: ウィンドウに合わせる(_B)

en: Fullscreen with double-click
ja: ダブルクリックでフルスクリーンにする

en: Activate fullscreen mode with double-click
ja: ダブルクリックでフルスクリーンモードに切り替えます

en: Reload Image
ja: 画像を再読み込み

en: Reload current image
ja: 現在の画像をもう一度読み込みます

note: A strftime-formatted string, to display the date the image was taken.
en: %a, %d %B %Y  %X
ja: %Y年%B%-e日 (%a) %X

en: Date in statusbar
ja: 日付を表示

en: Shows the image date in the window statusbar
ja: ステータスバーに画像のタイムスタンプを表示します

en: Close _without Saving
ja: 保存せずに閉じる(_W)

en: If you don’t save, your changes will be lost.
ja: 保存しないと変更は失われます。

en: Save changes to image “%s” before closing?
ja: 閉じる前に“%s”への変更を保存しますか?

en: There is %d image with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d images with unsaved changes. Save changes before closing?
ja[0]: まだ保存していない変更のある画像が %d 枚あります。閉じる前に変更を保存しますか?

en: S_elect the images you want to save:
ja: 保存する画像を選択してください(_E):

note: Secondary label
en: If you don’t save, all your changes will be lost.
ja: 保存しないと変更はすべて失われます。

en: _Reload
ja: 再読み込み(_R)

en: Open with _Document Viewer
ja: ドキュメントビューアーで開く(_D)

en: Could not load image “%s”.
ja: 画像“%s”を読み込めませんでした

en: Could not save image “%s”.
ja: 画像“%s”を保存できませんでした

en: No images found in “%s”.
ja: “%s”に画像が見つかりませんでした

en: The given locations contain no images.
ja: 指定した場所に画像がありませんでした

en: This image contains multiple pages. Image Viewer displays only the first page.
    Do you want to open the image with the Document Viewer to see all pages?
ja: この画像には複数のページが含まれています。画像ビューアーでは先頭ページしか表示できません。
    すべてのページを表示するにはドキュメントビューアーで開いてください。

en: This image contains multiple pages. Image Viewer displays only the first page.
    You may want to install the Document Viewer to see all pages.
ja: この画像には複数のページが含まれています。画像ビューアーでは先頭ページしか表示できません。
    すべてのページを表示するにはドキュメントビューアーをインストールしてください。

note: TRANSLATORS: This is the actual focal length used when the image was taken.
en: %.1f (lens)
ja: %.1f (レンズ)

note: Print as float to get a similar look as above. TRANSLATORS: This is the equivalent focal length assuming a 35mm film camera.
en: %.1f (35mm film)
ja: %.1f (35mm のフィルム)

en: File format is unknown or unsupported
ja: 不明またはサポートしていないファイル形式です

en: Image Viewer could not determine a supported writable file format based on the filename.
ja: 画像ビューアーは、ファイル名に基づいてサポートしている書き込み可能なファイル形式を決定できませんでした。

en: Please try a different file extension like .png or .jpg.
ja: .png や .jpg のような別の拡張子を試してみてください。

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Supported image files
ja: サポートしている画像ファイル

note: Pixel size of image: width x height in pixel
en: pixel | pixels
ja[0]: ピクセル

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Open Image
ja: 画像を開く

en: Save Image
ja: 画像を保存

en: Open Folder
ja: フォルダーを開く

en: Transformation on unloaded image.
ja: 読み込んでいない画像で変換します。

en: Transformation failed.
ja: 変換に失敗しました。

en: EXIF not supported for this file format.
ja: このファイル形式では EXIF をサポートしていません。

en: Image loading failed.
ja: 画像の読み込みに失敗しました。

en: No image loaded.
ja: 画像が読み込まれていません。

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
ja: ファイルを保存するのに必要な権限がありません。

en: Temporary file creation failed.
ja: 一時ファイルの作成に失敗しました。

en: Couldn’t create temporary file for saving: %s
ja: 保存するための一時ファイルを作成できませんでした: %s

en: Couldn’t allocate memory for loading JPEG file
ja: JPEG ファイルを読み込むためのメモリを確保できませんでした

en: Image Data
ja: 画像データ

en: Image Taking Conditions
ja: 画像の調整

en: GPS Data
ja: GPS データ

en: Maker Note
ja: メーカーの備考

en: Other
ja: その他

en: XMP Other
ja: XMP その他

en: Tag
ja: タグ

en: Value
ja: 値

en: North
ja: 北

en: East
ja: 東

en: West
ja: 西

en: South
ja: 南

en: %i × %i pixel | %i × %i pixels
ja[0]: %i x %i ピクセル

en: Unknown
ja: 不明

en: %a, %d %B %Y
ja: %Y年%B%-e日 (%a)

en: %lu second | %lu seconds
ja[0]: %lu 秒

en: Image Settings
ja: 画像の設定

en: Image
ja: 画像

en: The image whose printing properties will be set up
ja: 画像を印刷するページの情報です

en: Page Setup
ja: ページの設定

en: The information for the page where the image will be printed
ja: 画像を印刷する場所を表すページ情報です

en: Position
ja: 位置

en: _Left:
ja: 左(_L):

en: _Right:
ja: 右(_R):

en: _Top:
ja: 上(_T):

en: _Bottom:
ja: 下(_B):

en: C_enter:
ja: 中央(_E):

en: None
ja: なし

en: Horizontal
ja: 水平方向

en: Vertical
ja: 垂直方向

en: Both
ja: 両方

en: _Width:
ja: 幅(_W):

en: _Height:
ja: 高さ(_H):

en: _Scaling:
ja: 拡大率(_S):

en: _Unit:
ja: 単位(_U):

en: Millimeters
ja: ミリ

en: Inches
ja: インチ

en: Preview
ja: プレビュー

en: Show the folder which contains this file in the file manager
ja: このファイルを含むフォルダーをファイルマネージャーで表示します

en: as is
ja: 変更しない

en: Hide sidebar
ja: サイドバーを隠します

note: Translators: This string is displayed in the statusbar. * The first token is the image number, the second is total image * count. * * Translate to "%Id" if you want to use localized digits, or * translate to "%d" otherwise. * Note that translating this doesn't guarantee that you get localized * digi
en: %d / %d
ja: %d / %Id

en: Taken on
ja: 撮影日:

en: At least two file names are equal.
ja: 同じ名前のファイルです。

en: Could not display help for Image Viewer
ja: 画像ビューアーのヘルプを表示できませんでした

en:  (invalid Unicode)
ja:  (不正な Unicode です)

note: Translators: This is the string displayed in the statusbar * The tokens are from left to right: * - image width * - image height * - image size in bytes * - zoom in percent
en: %i × %i pixel  %s    %i%% | %i × %i pixels  %s    %i%%
ja[0]: %i x %i ピクセル %s    %i%%

[ctx: MessageArea]
en: Hi_de
ja: 隠す(_D)

en: The image “%s” has been modified by an external application. Would you like to reload it?
ja: 画像“%s”が他のアプリケーションによって変更されました。再読み込みしますか?

note: Translators: This string is displayed in the statusbar * while saving images. The tokens are from left to right: * - the original filename * - the current image's position in the queue * - the total number of images queued for saving
en: Saving image “%s” (%u/%u)
ja: 画像“%s”を保存しています (%u/%u)

en: Opening image “%s”
ja: 画像“%s”を開いています

note: L10N: This the reason why the screensaver is inhibited.
en: Viewing a slideshow
ja: スライドショー表示中

en: Error printing file:
    %s
ja: ファイル印刷エラー:
    %s

en: Error launching System Settings:
ja: システム設定起動エラー:

en: _Open Background Preferences
ja: 背景の設定を開く(_O)

en: The image “%s” has been set as Desktop Background. Would you like to modify its appearance?
ja: 画像“%s”がデスクトップの背景に設定されました。見た目を変更しますか?

en: Saving image locally…
ja: 画像をローカルに保存中…

en: Are you sure you want to remove
    “%s” permanently?
ja: 本当に“%s”を
    完全に削除しますか?

en: Are you sure you want to remove
    the selected image permanently? | Are you sure you want to remove
    the %d selected images permanently?
ja[0]: 本当に、選択した %d 個の
    画像を完全に削除しますか?

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Yes
ja: はい(_Y)

note: add 'dont ask again' button
en: Do _not ask again during this session
ja: このセッション中は再度確認しない(_N)

en: Couldn’t retrieve image file
ja: 画像ファイルが見つかりませんでした

en: Couldn’t retrieve image file information
ja: 画像ファイルの情報が見つかりませんでした

en: Couldn’t delete file
ja: ファイルを削除できませんでした

note: set dialog error message
en: Error on deleting image %s
ja: 画像 %s の削除中にエラーが発生しました

en: Are you sure you want to move
    “%s” to the trash?
ja: 本当に“%s”を
    ゴミ箱へ移動しますか?

en: A trash for “%s” couldn’t be found. Do you want to remove this image permanently?
ja: “%s”をゴミ箱へ移動できません。この画像を直接削除しますか?

en: Are you sure you want to move
    the selected image to the trash? | Are you sure you want to move
    the %d selected images to the trash?
ja[0]: 本当に、選択した %d 個の
    画像をゴミ箱へ移動しますか?

en: Some of the selected images can’t be moved to the trash and will be removed permanently. Are you sure you want to proceed?
ja: 選択した画像のいくつかはゴミ箱へ移動できません。直接削除しますが、続行してもよろしいですか?

en: Couldn’t access trash.
ja: ゴミ箱にアクセスできませんでした。

en: Shrink or enlarge the current image
ja: 画像を縮小/拡大します

en: Show the current image in fullscreen mode
ja: 画像をフルスクリーンモードで表示します

en: Properties
ja: プロパティ

en: The GNOME image viewer.
ja: GNOME の画像ビューアーです。

en: GNOME Image Viewer
ja: GNOME 画像ビューアー

en: Open in fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードで開く

en: Disable image gallery
ja: 画像ギャラリーを無効にする

en: Open in slideshow mode
ja: スライドショーモードで開く

en: Start a new instance instead of reusing an existing one
ja: 既存のウィンドウを再利用せずに新しいインスタンスを起動する

en: Open in a single window, if multiple windows are open the first one is used
ja: 単一のウィンドウで開く (複数のウィンドウを開いている場合は最初のウィンドウを使用する)

en: Show the application’s version
ja: アプリケーションのバージョンを表示する

en: [FILE…]
ja: [ファイル…]

note: I18N: The '%s' is replaced with eog's command name.
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
ja: “%s --help”を実行すると利用可能なすべてのコマンドラインオプションの一覧が表示されます
