eom 1.25.0 - en to cmn translation catalogue (295 entries)

en: Show “_%s”
cmn: 顯示「%s」

en: _Move on Toolbar
cmn: 移至工具列(_M)

en: Move the selected item on the toolbar
cmn: 將選取的項目移至工具列

en: _Remove from Toolbar
cmn: 從工具列移除(_R)

en: Remove the selected item from the toolbar
cmn: 從工具列移除選取的項目

en: _Delete Toolbar
cmn: 刪除工具列(_D)

en: Remove the selected toolbar
cmn: 移除選取的工具列

en: Separator
cmn: 分隔線

en: Eye of MATE Image Viewer
cmn: Eye of MATE 圖片檢視器

en: Browse and rotate images
cmn: 瀏覽及更改圖片的方向

en: Image Properties
cmn: 圖片屬性

en: _Previous
cmn: 上一個(_P)

en: _Next
cmn: 下一個(_N)

en: _Close
cmn: 關閉(_C)

en: Name:
cmn: 名稱:

en: Width:
cmn: 寬度：

en: Height:
cmn: 高度：

en: Type:
cmn: 類型：

en: Bytes:
cmn: 位元組：

en: Location:
cmn: 位置：

en: General
cmn: 一般

en: Aperture Value:
cmn: 光圈值：

en: Exposure Time:
cmn: 曝光時間：

en: Focal Length:
cmn: 焦距：

en: Flash:
cmn: 閃光燈：

en: ISO Speed Rating:
cmn: ISO 速率：

en: Metering Mode:
cmn: 測光模式：

en: Camera Model:
cmn: 相機型號：

en: Date/Time:
cmn: 日期/時刻：

en: Description:
cmn: 描述:

en: Keywords:
cmn: 關鍵字：

en: Author:
cmn: 作者：

en: Copyright:
cmn: 著作權：

en: Details
cmn: 詳細資料

en: Metadata
cmn: 中繼資料

en: Save As
cmn: 另存新檔

en: <b>%f:</b> original filename
cmn: <b>%f:</b> 原始檔案名稱

en: <b>%n:</b> counter
cmn: <b>%n:</b> 計數

en: Choose a folder
cmn: 選擇一個資料夾

en: Destination folder:
cmn: 目的地資料夾:

en: Filename format:
cmn: 檔案名稱格式:

en: File Path Specifications
cmn: 檔案路徑規則

en: Start counter at:
cmn: 開始計數於：

en: Replace spaces with underscores
cmn: 以底線替代空格

en: Options
cmn: 選項

en: Rename from:
cmn: 重新命名格式:

en: To:
cmn: 到:

en: File Name Preview
cmn: 檔案名稱預覽

en: Eye of MATE Preferences
cmn: Eye of MATE 偏好設定

en: _Help
cmn: 求助(_H)

en: Image Enhancements
cmn: 圖片增強

en: Smooth images when zoomed-_out
cmn: 拉遠時將圖片平滑化(_O)

en: Smooth images when zoomed-_in
cmn: 拉近時將圖片平滑化(_I)

en: _Automatic orientation
cmn: 自動調整方向(_A)

en: Background
cmn: 背景

en: As custom color:
cmn: 以自選顏色表示：

en: Background Color
cmn: 背景顏色

en: Transparent Parts
cmn: 透明部分

en: As check _pattern
cmn: 以勾選胚騰表示(_P)

en: As custom c_olor:
cmn: 以自選顏色表示(_O):

en: Color for Transparent Areas
cmn: 表示透明區域的顏色

en: As _background
cmn: 以背景表示(_B)

en: Image View
cmn: 圖片顯示

en: Image Zoom
cmn: 圖片縮放

en: E_xpand images to fit screen
cmn: 放大至適合螢幕的大小(_X)

en: Sequence
cmn: 播放順序

en: _Switch image after:
cmn: 在(_S)

en: seconds
cmn: 秒後拍下螢幕截圖

en: _Loop sequence
cmn: 循環順序(_L)

en: Slideshow
cmn: 投影片

en: Plugins
cmn: 外掛程式

en: Type
cmn: 類型

en: Folder
cmn: 資料夾

en: Camera
cmn: 照相機

en: Date
cmn: 日期

en: Time
cmn: 時刻

en: Focal Length
cmn: 焦距

en: Automatic orientation
cmn: 自動調整方向

en: Whether the image should be rotated automatically based on EXIF orientation.
cmn: 是否以 EXIF 的方向資料自動調整圖片的方向。

en: The color that is used to fill the area behind the image. If the use-background-color key is not set, the color is determined by the active GTK+ theme instead.
cmn: 用來填滿圖片後方區域的顏色。如果沒有設定 use-background-color 設定鍵，則由使用的  GTK+ 布景主題來代替。

en: Use a custom background color
cmn: 使用自訂的背景顏色

en: If this is active, the color set by the background-color key will be used to fill the area behind the image. If it is not set, the current GTK+ theme will determine the fill color.
cmn: 如果使用這個選項，會使用 background-color 設定鍵指定的顏色填滿圖片後的區域。如果沒有指定，則由目前的  GTK+ 布景主題決定要填入的顏色。

en: Interpolate Image
cmn: 對圖片使用內插法

en: Whether the image should be interpolated on zoom-out. This leads to better quality but is somewhat slower than non-interpolated images.
cmn: 當縮放圖片時是否使用內插法處理。這樣品質會較佳，但顯示時會比不使用內插法的來得慢。

en: Extrapolate Image
cmn: 對圖片使用外推法

en: Whether the image should be extrapolated on zoom-in. This leads to blurry quality and is somewhat slower than non-extrapolated images.
cmn: 當縮放圖片時是否使用外推法處理。這樣會造成品質變模糊，但顯示時會比不使用外推法的來得慢。

en: Transparency indicator
cmn: 表示透明的方式

en: Scroll wheel zoom
cmn: 滑鼠滾輪縮放

en: Whether the scroll wheel should be used for zooming.
cmn: 是否使用滑鼠滾輪來做縮放動作。

en: Zoom multiplier
cmn: 縮放倍數

en: The multiplier to be applied when using the mouse scroll wheel for zooming. This value defines the zooming step used for each scroll event. For example, 0.05 results in a 5% zoom increment for each scroll event and 1.00 result in a 100% zoom increment.
cmn: 使用滑鼠滾輪縮放時的倍數。這個數值定義每次滾輪事件的縮放級數。舉例來說，0.05 代表每次滾輪事件會以 5% 縮放，而 1.00 代表每次滾輪事件會以 100% 縮放。

en: Transparency color
cmn: 表示透明的顏色

en: If the transparency key has the value COLOR, then this key determines the color which is used for indicating transparency.
cmn: 如果表示透明的設定鍵的值是「COLOR」，這個設定鍵會決定哪一種顏色會用來表示透明。

en: Loop through the image sequence
cmn: 依圖片順序循環顯示

en: Whether the sequence of images should be shown in an endless loop.
cmn: 在不斷循環播放圖片時是否顯示圖片的順序。

en: Allow zoom greater than 100% initially
cmn: 允許初始時縮放比例大於 100%

en: If this is set to FALSE small images will not be stretched to fit into the screen initially.
cmn: 如果將這設定為「FALSE」，小型圖片將不會被在初始時延展為符合視窗的大小。

en: Delay in seconds until showing the next image
cmn: 延遲多少秒才顯示下一張圖片

en: A value greater than 0 determines the seconds an image stays on screen until the next one is shown automatically. Zero disables the automatic browsing.
cmn: 大於 0 的值表示，直到下一張圖片自動顯示之前，這張圖片的停留時間。0 表示取消自動瀏覽功能。

en: Show/Hide the window toolbar.
cmn: 顯示/隱藏視窗的工具列。

en: Show/Hide the window statusbar.
cmn: 顯示/隱藏視窗的狀態列。

en: Show/Hide the image collection pane.
cmn: 顯示/隱藏圖片集窗格。

en: Whether the image collection pane should be resizable.
cmn: 圖片集窗格是否可以重設大小。

en: Show/Hide the window side pane.
cmn: 顯示/隱藏視窗側邊窗格。

en: Show/Hide the image collection pane scroll buttons.
cmn: 顯示/隱藏圖片集窗格捲軸按鈕。

en: Trash images without asking
cmn: 無需確認便將圖片移至回收筒

en: If activated, Eye of MATE won't ask for confirmation when moving images to the trash. It will still ask if any of the files cannot be moved to the trash and would be deleted instead.
cmn: 如果啟用，Eye of MATE 在將圖片移至回收筒時不會要求確認。但是當檔案中有任何一個無法移至回收筒而必須直接刪除時仍會先詢問。

en: Whether the metadata list in the properties dialog should have its own page.
cmn: 屬性對話盒中的中繼資料列表是否要自成一個頁面。

en: If activated, the detailed metadata list in the properties dialog will be moved to its own page in the dialog. This should make the dialog more usable on smaller screens, e.g. as used by netbooks. If disabled, the widget will be embedded on the "Metadata" page.
cmn: 如果在使用中，在屬性對話盒中的詳細中繼資料列表會移至對話盒中自已的頁面。這樣會讓對話盒在小型螢幕上更易於使用，例如用於輕省筆電。如果停用則此視窗元件會內嵌於「中繼資料」頁面。

en: Whether the file chooser should show the user's pictures folder if no images are loaded.
cmn: 如果沒有載入圖片，檔案選擇程式是否要顯示使用者的照片資料夾。

en: If activated and no image is loaded in the active window, the file chooser will display the user's pictures folder using the XDG special user directories. If deactivated or the pictures folder has not been set up, it will show the current working directory.
cmn: 如果在使用中而目前的視窗沒有載入圖片，檔案選擇程式會顯示使用 XDG 特殊使用者目錄的照片資料夾。如果沒有使用或照片資料夾尚未設定，就會顯示目前的工作目錄。

en: Active plugins
cmn: 啟用外掛程式

en: List of active plugins. It doesn't contain the "Location" of the active plugins. See the .eom-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
cmn: 使用中外掛程式的列表。這裡沒有包含這些外掛程式的「位置」。請參閱 .eom-plugin 檔案來取得這些外掛程式的「位置」資訊。

en: Fullscreen with double-click
cmn: 雙擊全螢幕模式

en: Reload Image
cmn: 重新載入圖片

en: Reload current image
cmn: 重新載入目前的圖片

en: Date in statusbar
cmn: 狀態列中的日期

en: Close _without Saving
cmn: 關閉但不儲存(_W)

en: Question
cmn: 問題

en: If you don't save, your changes will be lost.
cmn: 如果您不儲存它們，您的變更就會消失。

en: Save changes to image "%s" before closing?
cmn: 關閉前要儲存修改到圖片「%s」嗎？

en: S_elect the images you want to save:
cmn: 請選擇要儲存的圖片(_E):

en: If you don't save, all your changes will be lost.
cmn: 如果不儲存，您所有的變更將會消失。

en: File format is unknown or unsupported
cmn: 檔案格式不明或不支援

en: Eye of MATE could not determine a supported writable file format based on the filename.
cmn: Eye of MATE 無法依據此檔案名稱來判斷是否為可寫入的檔案格式。

en: Please try a different file extension like .png or .jpg.
cmn: 請嘗試不同的延伸檔名如 .png 或 .jpg。

en: All Files
cmn: 所有檔案

en: All Images
cmn: 所有圖片

en: Open Image
cmn: 開啟圖片

en: Save Image
cmn: 儲存圖片

en: Open Folder
cmn: 開啟資料夾

en: Transformation on unloaded image.
cmn: 改變未載入的圖片。

en: Transformation failed.
cmn: 轉換失敗。

en: EXIF not supported for this file format.
cmn: 本檔案格式不支 EXIF。

en: Image loading failed.
cmn: 載入圖片失敗。

en: No image loaded.
cmn: 沒有載入圖片。

en: Temporary file creation failed.
cmn: 建立暫存檔失敗。

en: Couldn't create temporary file for saving: %s
cmn: 無法建立暫存檔來儲存： %s

en: Couldn't allocate memory for loading JPEG file
cmn: 無法分配記憶體來載入 JPEG 檔案

en: _Retry
cmn: 重試(_R)

en: Could not load image '%s'.
cmn: 無法載入圖片「%s」。

en: No images found in '%s'.
cmn: 在「%s」中找不到圖片。

en: The given locations contain no images.
cmn: 提供的位置並未包含圖片。

en: Image Data
cmn: 圖片資料

en: Image Taking Conditions
cmn: 拍照時的環境狀態

en: Maker Note
cmn: 拍攝者附記

en: Other
cmn: 其他

en: XMP Rights Management
cmn: XMP 著作權管理

en: XMP Other
cmn: XMP 其他

en: Tag
cmn: 標籤

en: North
cmn: 北

en: East
cmn: 東

en: West
cmn: 西

en: South
cmn: 南

en: %a, %d %B %Y  %X
cmn: %a，%d %B %Y  %X

en: %.1f (lens)
cmn: %.1f (鏡片)

en: %.1f (35mm film)
cmn: %.1f (35mm 軟片)

en: Unknown
cmn: 不明

en: %a, %d %B %Y
cmn: %a，%d %B %Y

en: Image Settings
cmn: 圖片設定

en: The image whose printing properties will be set up
cmn: 要進行列印設定的圖片

en: Page Setup
cmn: 頁面設定

en: The information for the page where the image will be printed
cmn: 將列印圖片的頁面資訊

en: Position
cmn: 位置

en: _Left:
cmn: 左(_L):

en: _Right:
cmn: 右(_R):

en: _Top:
cmn: 上(_T):

en: _Bottom:
cmn: 下(_B):

en: C_enter:
cmn: 置中(_C):

en: None
cmn: 沒有

en: Horizontal
cmn: 水平

en: Vertical
cmn: 垂直

en: Both
cmn: 兩者

en: _Width:
cmn: 寬度(_W):

en: _Height:
cmn: 高度(_H):

en: _Scaling:
cmn: 比率(_S):

en: _Unit:
cmn: 單位(_U):

en: Millimeters
cmn: 毫米

en: Inches
cmn: 英吋

en: Preview
cmn: 預覽

en: as is
cmn: 原來格式

en: Taken on
cmn: 拍攝日

en: At least two file names are equal.
cmn: 最少有兩個檔案的名稱相同。

en: Could not display help for Eye of MATE
cmn: 無法顯示 Eye of MATE 的說明文件。

en:  (invalid Unicode)
cmn: （無效的萬國碼）

en: _Reload
cmn: 重新載入(_R)

[ctx: MessageArea]
en: Hi_de
cmn: 隱藏(_D)

en: The image "%s" has been modified by an external application.
    Would you like to reload it?
cmn: 圖片「%s」已被外部應用程式修改。
    您是否想要重新載入它？

en: Use "%s" to open the selected image
cmn: 使用「%s」開啟選定的圖片

note: Translators: This string is displayed in the statusbar * while saving images. The tokens are from left to right: * - the original filename * - the current image's position in the queue * - the total number of images queued for saving
en: Saving image "%s" (%u/%u)
cmn: 儲存圖片「%s」(%u/%u)

en: Opening image "%s"
cmn: 正在開啟圖片「%s」

en: Leave Fullscreen
cmn: 離開全螢幕

en: Error printing file:
    %s
cmn: 列印檔案時發生錯誤：
    %s

en: Toolbar Editor
cmn: 工具列編輯器

en: _Reset to Default
cmn: 重設為預設值(_R)

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
cmn: 本程式為自由軟體；您可依據自由軟體基金會所發表的 GNU 通用公共授權條款規定，就本程式再為散布與／或修改；無論您依據的是本授權的第二版或（您自行選擇的）任一日後發行的版本。

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
cmn: 本程式係基於使用目的而加以散布，然而不負任何擔保責任；亦無對適售性或特定目的適用性所為的默示性擔保。詳情請參照 GNU 通用公共授權。

en: _Open Background Preferences
cmn: 開啟背景偏好設定(_O)

en: The image "%s" has been set as Desktop Background.
    Would you like to modify its appearance?
cmn: 圖片「%s」已被設為桌面背景。
    您是否想要修改它的外觀？

en: Saving image locally…
cmn: 將圖片儲存到本地端…

en: Are you sure you want to move
    "%s" to the trash?
cmn: 確定要將“%s”移至回收筒嗎？

en: A trash for "%s" couldn't be found. Do you want to remove this image permanently?
cmn: 找不到「%s」的回收筒。是否要永久移除這個圖片？

en: Some of the selected images can't be moved to the trash and will be removed permanently. Are you sure you want to proceed?
cmn: 有部分被選取的圖片不能移至回收筒，因而將被直接刪除。您確定要繼續嗎？

en: Move to _Trash
cmn: 移至回收筒(_T)

en: _Do not ask again during this session
cmn: 在這個作業階段中不要再詢問(_D)

en: Couldn't access trash.
cmn: 無法存取回收筒。

en: Couldn't delete file
cmn: 無法刪除檔案

en: Error on deleting image %s
cmn: 當刪除圖片 %s 時發生錯誤

en: _Image
cmn: 圖片(_I)

en: _Edit
cmn: 編輯(_E)

en: _View
cmn: 檢視(_V)

en: _Go
cmn: 前往(_G)

en: _Tools
cmn: 工具(_T)

en: _Open…
cmn: 開啟(_O)…

en: Open a file
cmn: 開啟檔案

en: Close window
cmn: 關閉視窗

en: T_oolbar
cmn: 工具列(_O)

en: Edit the application toolbar
cmn: 編輯應用程式工具列

en: Prefere_nces
cmn: 偏好設定(_N)

en: Preferences for Eye of MATE
cmn: Eye of MATE 偏好設定

en: _Contents
cmn: 內容(_C)

en: Help on this application
cmn: 本應用程式的說明文件

en: _About
cmn: 關於(_A)

en: About this application
cmn: 關於此程式

en: _Toolbar
cmn: 工具列(_T)

en: Changes the visibility of the toolbar in the current window
cmn: 在目前的視窗中切換是否顯示工具列

en: _Statusbar
cmn: 狀態列(_S)

en: Changes the visibility of the statusbar in the current window
cmn: 在目前的視窗中切換是否顯示狀態列

en: _Image Collection
cmn: 圖片集(_I)

en: Changes the visibility of the image collection pane in the current window
cmn: 在目前的視窗中切換是否顯示資訊窗格

en: Side _Pane
cmn: 側邊窗格(_P)

en: Changes the visibility of the side pane in the current window
cmn: 在目前的視窗中切換是否顯示側邊窗格

en: _Save
cmn: 儲存(_S)

en: Save changes in currently selected images
cmn: 儲存對目前選定圖片所做的變更

en: Open _with
cmn: 以此開啟(_W)

en: Open the selected image with a different application
cmn: 使用不同的應用程式開啟選定的圖片

en: Save _As…
cmn: 儲存為(_A)…

en: Save the selected images with a different name
cmn: 將選定的圖片儲存為不同的名稱

en: _Print…
cmn: 列印(_P)…

en: Print the selected image
cmn: 列印選定的圖片

en: Prope_rties
cmn: 屬性(_R)

en: Show the properties and metadata of the selected image
cmn: 顯示選定圖片的屬性和中繼資料

en: _Undo
cmn: 復原(_U)

en: Undo the last change in the image
cmn: 復原上次對該圖片所做的變更

en: Flip _Horizontal
cmn: 左右相反(_H)

en: Mirror the image horizontally
cmn: 水平鏡射該圖片

en: Flip _Vertical
cmn: 上下顛倒(_V)

en: Mirror the image vertically
cmn: 垂直鏡射該圖片

en: _Rotate Clockwise
cmn: 順時針方向旋轉(_R)

en: Rotate the image 90 degrees to the right
cmn: 向右 90 度旋轉該圖片

en: Rotate Counterc_lockwise
cmn: 逆時針方向旋轉(_L)

en: Rotate the image 90 degrees to the left
cmn: 向左 90 度旋轉該圖片

en: Set as _Desktop Background
cmn: 設為桌面背景(_D)

en: Set the selected image as the desktop background
cmn: 將選取的圖片設為桌布

en: Move the selected image to the trash folder
cmn: 將選定的圖片移至回收筒

en: _Copy
cmn: 拷貝(_C)

en: _Zoom In
cmn: 拉近(_Z)

en: Enlarge the image
cmn: 放大該圖片

en: Zoom _Out
cmn: 拉遠(_O)

en: Shrink the image
cmn: 縮小該圖片

en: _Normal Size
cmn: 正常大小(_N)

en: Show the image at its normal size
cmn: 以圖片的原始尺寸顯示

en: _Best Fit
cmn: 最適大小(_B)

en: Fit the image to the window
cmn: 圖片符合視窗尺寸

en: _Fullscreen
cmn: 全螢幕(_F)

en: Show the current image in fullscreen mode
cmn: 以全螢幕模式顯示目前的圖片

en: Pause Slideshow
cmn: 暫停投影片

en: Pause or resume the slideshow
cmn: 暫停或繼續播放投影片

en: _Previous Image
cmn: 上一幅圖片(_P)

en: Go to the previous image of the collection
cmn: 移至圖片集的上一幅圖片

en: _Next Image
cmn: 下一幅圖片(_N)

en: Go to the next image of the collection
cmn: 移至圖片集的下一張圖片

en: _First Image
cmn: 第一幅圖片(_F)

en: Go to the first image of the collection
cmn: 移至圖片集的第一張圖片

en: _Last Image
cmn: 最後一幅圖片(_L)

en: Go to the last image of the collection
cmn: 移至圖片集的最後一張圖片

en: _Random Image
cmn: 隨機圖片(_R)

en: Go to a random image of the collection
cmn: 移至圖片集的隨意圖片

en: Start a slideshow view of the images
cmn: 以幻燈片檢視播放圖片

en: Right
cmn: 右

en: Left
cmn: 左

en: In
cmn: 拉近

en: Out
cmn: 拉遠

en: Normal
cmn: 一般

en: Fit
cmn: 符合

en: Collection
cmn: 圖片集

[ctx: action (to trash)]
en: Trash
cmn: 回收筒

en: Properties
cmn: 屬性

en: Open in fullscreen mode
cmn: 以全螢幕模式開啟

en: Disable image collection
cmn: 停用圖片集

en: Open in slideshow mode
cmn: 以投影片模式開啟

en: Start a new instance instead of reusing an existing one
cmn: 啟動新的實體而非重複使用既存的

en: Show the application's version
cmn: 顯示應用程式的版本

en: [FILE…]
cmn: [檔案…]

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
cmn: 執行「%s --help」可列出命令列中可用的完整選項。
