eom 1.25.0 - en to el translation catalogue (313 entries)

en: Show “_%s”
el: Προβολή “_%s”

en: _Move on Toolbar
el: _Μετακίνηση στην εργαλειοθήκη

en: Move the selected item on the toolbar
el: Μετακίνηση του επιλεγμένου αντικειμένου στην εργαλειοθήκη

en: _Remove from Toolbar
el: Α_φαίρεση από την εργαλειοθήκη

en: Remove the selected item from the toolbar
el: Αφαίρεση του επιλεγμένου αντικειμένου από την εργαλειοθήκη

en: _Delete Toolbar
el: _Διαγραφή εργαλειοθήκης

en: Remove the selected toolbar
el: Διαγραφή της επιλεγμένης εργαλειοθήκης

en: Separator
el: Διαχωριστικό

en: Eye of MATE
el: Μάτι του MATE

en: Simple image viewer
el: Απλό πρόγραμμα προβολής φωτογραφιών

en: Eye of MATE Image Viewer
el: Εφαρμογή προβολής φωτογραφιών Eye of MATE

en: Browse and rotate images
el: Περιήγηση και περιστροφή φωτογραφίας

en: Image Properties
el: Ιδιότητες φωτογραφίας

en: _Previous
el: Προη_γούμενο

en: _Next
el: Ε_πόμενο

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: Name:
el: Όνομα:

en: Width:
el: Πλάτος:

en: Height:
el: Ύψος:

en: Type:
el: Τύπος:

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: General
el: Γενικά

en: Aperture Value:
el: Τιμή διαφράγματος:

en: Exposure Time:
el: Χρόνος έκθεσης:

en: Focal Length:
el: Εστιακή απόσταση:

en: Flash:
el: Φλας:

en: ISO Speed Rating:
el: Ταχύτητα ISO:

en: Metering Mode:
el: Λειτουργία μέτρησης:

en: Camera Model:
el: Μοντέλο κάμερας:

en: Date/Time:
el: Ημερομηνία/Ώρα:

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Keywords:
el: Λέξεις-κλειδιά:

en: Author:
el: Συγγραφέας:

en: Copyright:
el: Πνευματικά δικαιώματα:

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Metadata
el: Μεταδεδομένα

en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: _Cancel
el: Α_κύρωση

en: Save _As
el: Αποθήκευση _ως

en: <b>%f:</b> original filename
el: <b>%f:</b> αρχικό όνομα αρχείου

en: <b>%n:</b> counter
el: <b>%n:</b> μετρητής

en: Choose a folder
el: Επιλογή ενός φακέλου

en: Destination folder:
el: Φάκελος προορισμού:

en: Filename format:
el: Μορφή ονόματος αρχείου:

en: File Path Specifications
el: Χαρακτηριστικά διαδρομής αρχείου

en: Start counter at:
el: Έναρξη μετρητή σε:

en: Replace spaces with underscores
el: Αντικατάσταση διαστημάτων με κάτω παύλες

en: Options
el: Επιλογές

en: Rename from:
el: Μετονομασία από:

en: To:
el: Σε:

en: File Name Preview
el: Προεπισκόπηση ονόματος αρχείου

en: Eye of MATE Preferences
el: Προτιμήσεις του Eye of MATE

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: Image Enhancements
el: Βελτιώσεις φωτογραφίας

en: Smooth images when zoomed-_out
el: Εξομάλυνση φωτογραφιών σε σ_μίκρυνση

en: Smooth images when zoomed-_in
el: Εξομάλυνση φωτογραφιών σε μεγέ_θυνση

en: _Automatic orientation
el: _Αυτόματος προσανατολισμός

en: Background
el: Παρασκήνιο

en: As custom color:
el: Ως προσαρμοσμένο χ_ρώμα:

en: Background Color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: Transparent Parts
el: Διαφανή μέρη

en: As check _pattern
el: Ως μοτίβο _τετραγωνιδίων

en: As custom c_olor:
el: Ως προσαρμοσμένο χ_ρώμα:

en: Color for Transparent Areas
el: Χρώμα για διαφανείς περιοχές

en: As _background
el: Ως _παρασκήνιο

en: Image View
el: Προβολή φωτογραφίας

en: Image Zoom
el: Μεγέθυνση φωτογραφίας

en: E_xpand images to fit screen
el: Επέκ_ταση φωτογραφιών ώστε να καταλαμβάνουν όλη την οθόνη

en: Sequence
el: Ακολουθία

en: _Switch image after:
el: Ενα_λλαγή φωτογραφίας μετά από:

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: _Random sequence
el: _Τυχαία ακολουθία

en: _Loop sequence
el: _Κυκλική επανάληψη

en: Slideshow
el: Προβολή σε αλληλουχία

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Size
el: Μέγεθος

en: Type
el: Τύπος

en: Folder
el: Φάκελος

en: Camera
el: Φωτογραφική μηχανή

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Time
el: Ώρα

en: Focal Length
el: Απόσταση φακού

en: Automatic orientation
el: Αυτόματος προσανατολισμός

en: Whether the image should be rotated automatically based on EXIF orientation.
el: Σας επιτρέπει να επιλέξετε εάν η φωτογραφία θα πρέπει να περιστρέφεται αυτόματα, σύμφωνα με τον προσανατολισμό EXIF.

en: The color that is used to fill the area behind the image. If the use-background-color key is not set, the color is determined by the active GTK+ theme instead.
el: Το χρώμα που χρησιμοποιείται για να γεμίσει η περιοχή πίσω από την φωτογραφία. Αν το κλειδί use-background-color δεν έχει καθορισθεί, το χρώμα καθορίζεται από το ενεργό θέμα GTK+.

en: Use a custom background color
el: Χρήση προσαρμοσμένου χρώματος παρασκηνίου

en: If this is active, the color set by the background-color key will be used to fill the area behind the image. If it is not set, the current GTK+ theme will determine the fill color.
el: Αν αυτό είναι ενεργό, θα χρησιμοποιηθεί το χρώμα που ορίζεται από το κλειδί background-color για να γεμίσει την περιοχή πίσω από την φωτογραφία. Αν δεν έχει καθορισθεί, το χρώμα θα καθορισθεί από το τρέχον θέμα GTK+.

en: Interpolate Image
el: Παρεμβολή φωτογραφίας

en: Whether the image should be interpolated on zoom-out. This leads to better quality but is somewhat slower than non-interpolated images.
el: Σας επιτρέπει να επιλέξετε εάν η φωτογραφία θα σμικρύνεται με παρεμβολή. Αυτό οδηγεί σε καλύτερη ποιότητα αλλά είναι πιο αργό σε σχέση με τις μη-παρεμβαλλόμενες φωτογραφίες.

en: Extrapolate Image
el: Προεκβολή φωτογραφίας

en: Whether the image should be extrapolated on zoom-in. This leads to blurry quality and is somewhat slower than non-extrapolated images.
el: Σας επιτρέπει να επιλέγετε εάν η φωτογραφία θα μεγεθύνεται με προεκβολή. Αυτό οδηγεί σε πιο θολή ποιότητα αλλά είναι πιο αργό σε σχέση με τις μη-προεκβαλόμενες εικόνες.

en: Transparency indicator
el: Σήμανση διαφάνειας

en: Determines how transparency should be indicated. Valid values are checked, color and none. If color is chosen, then the trans-color key determines the color value used.
el: Καθορίζει τον τρόπο ένδειξης της διαφάνειας. Οι έγκυρες τιμές που μπορεί να λάβει είναι επιλεγμένο, χρώμα και τίποτα. Εάν επιλεγεί το χρώμα, τότε το κλειδί-διαρρύθμισης χρώματος καθορίζει τη χρωματική τιμή που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Scroll wheel zoom
el: Μεγέθυνση με τη ροδέλα κύλισης

en: Whether the scroll wheel should be used for zooming.
el: Σας επιτρέπει να επιλέξετε εάν η ροδέλα κύλισης θα χρησιμοποιείται για μεγέθυνση.

en: Zoom multiplier
el: Πολλαπλασιαστής μεγέθυνσης

en: The multiplier to be applied when using the mouse scroll wheel for zooming. This value defines the zooming step used for each scroll event. For example, 0.05 results in a 5% zoom increment for each scroll event and 1.00 result in a 100% zoom increment.
el: Ο πολλαπλασιαστής μεγέθυνσης που θα χρησιμοποιείται με την χρήση της ροδέλας κύλισης. Η τιμή καθορίζει το βήμα μεγέθυνσης για κάθε κύλιση της ροδέλας. Για παράδειγμα το 0.05 έχει σαν αποτέλεσμα την μεγέθυνση 5%, ενώ η τιμή 1.00 έχει σαν αποτέλεσμα μεγέθυνση 100%.

en: Transparency color
el: Χρώμα διαφάνειας

en: If the transparency key has the value COLOR, then this key determines the color which is used for indicating transparency.
el: Αν το κλειδί διαφάνειας έχει τη τιμή COLOR, τότε το κλειδί καθορίζει το χρώμα το οποίο θα χρησιμοποιείται για τη σήμανση διαφάνειας.

en: Randomize the image sequence
el: Εμφανίστε την ακολουθία φωτογραφιών με τυχαία σειρά

en: Whether the sequence of images should be shown in an random loop.
el: Σας επιτρέπει να επιλέξετε εάν η ακολουθία των φωτογραφιών θα εμφανίζεται σε τυχαία κυκλική επανάληψη.

en: Loop through the image sequence
el: Κυκλική εμφάνιση της ακολουθίας φωτογραφιών

en: Whether the sequence of images should be shown in an endless loop.
el: Σας επιτρέπει να επιλέγετε εάν η σειρά των φωτογραφιών θα εμφανίζεται σε συνεχή επανάληψη.

en: Allow zoom greater than 100% initially
el: Να επιτρέπεται αρχική μεγέθυνση μεγαλύτερη από 100%

en: If this is set to FALSE small images will not be stretched to fit into the screen initially.
el: Αν αυτό ορισθεί σε FALSE οι μικρές εικόνες δεν θα τεντώνονται αρχικά ώστε να χωράνε στην οθόνη.

en: Delay in seconds until showing the next image
el: Καθυστέρηση σε δευτερόλεπτα μέχρι την εμφάνιση της επόμενης φωτογραφίας

en: A value greater than 0 determines the seconds an image stays on screen until the next one is shown automatically. Zero disables the automatic browsing.
el: Μια τιμή μεγαλύτερη του 0 καθορίζει τα δευτερόλεπτα που μια φωτογραφία παραμένει στην οθόνη μέχρι την αυτόματη εμφάνιση της επόμενης. Το μηδέν απενεργοποιεί την αυτόματη περιήγηση.

en: Show/Hide the window toolbar.
el: Προβολή/απόκρυψη της εργαλειοθήκης του παραθύρου.

en: Show/Hide the window statusbar.
el: Προβολή/απόκρυψη της γραμμής κατάστασης του παραθύρου.

en: Show/Hide the image collection pane.
el: Εμφάνιση/απόκρυψη του ταμπλό συλλογής φωτογραφιών.

en: Image collection pane position.
el: Θέση εμφάνισηςτου πάνελ συλλογής φωτογραφιών.

en: Whether the image collection pane should be resizable.
el: Αν το ταμπλό συλλογής φωτογραφιών θα μπορεί να αλλάζει μέγεθος.

en: Show/Hide the window side pane.
el: Προβολή/απόκρυψη της πλευρικής στήλης του παραθύρου.

en: Show/Hide the image collection pane scroll buttons.
el: Εμφάνιση/απόκρυψη των κουμπιών κύλισης του ταμπλό συλλογής εικόνων.

en: Close main window without asking to save changes.
el: Κλείσιμο κεντρικού παραθύρου χωρίς ερώτηση για αποθήκευση

en: Trash images without asking
el: Διαγραφή φωτογραφιών χωρίς προειδοποίηση

en: If activated, Eye of MATE won't ask for confirmation when moving images to the trash. It will still ask if any of the files cannot be moved to the trash and would be deleted instead.
el: Αν είναι ενεργοποιημένο, η Εφαρμογή προβολής φωτογραφιών δεν θα σας ζητήσει επιβεβαίωση για τη μετακίνηση φωτογραφιών στα απορρίμματα. Θα σας ρωτήσει όμως, αν κάποια από τα αρχεία δεν μπορούν να μετακινηθούν στα απορρίμματα και θα διαγραφούν μόνιμα.

en: Whether the metadata list in the properties dialog should have its own page.
el: Σας επιτρέπει να επιλέξετε εάν η λίστα μεταδεδομένων του διαλόγου ιδιοτήτων θα έχει δική της σελίδα.

en: If activated, the detailed metadata list in the properties dialog will be moved to its own page in the dialog. This should make the dialog more usable on smaller screens, e.g. as used by netbooks. If disabled, the widget will be embedded on the "Metadata" page.
el: Αν ενεργοποιηθεί η λεπτομερής λίστα μεταδεδομένων στον διάλογο ιδιοτήτων θα μεταφερθεί σε δική της σελίδα στον διάλογο. Αυτό θα κάνει τον διάλογο πιο εύχρηστο σε μικρές οθόνες π.χ. σε netbooks. Αν απενεργοποιηθεί, η προβολή θα ενσωματωθεί μέσα στην σελίδα «Μεταδεδομένα».

en: External program to use for editing images
el: Εξωτερικό πρόγραμμα για επεξεργασία φωτογραφιών

en: The desktop file name (including the ".desktop") of the application to use for editing images (when the "Edit Image" toolbar button is clicked). Set to the empty string to disable this feature.
el: Το όνομα αρχείου της επιφάνειας εργασίας (συμπεριλαμβανομένου και του ".desktop") της εφαρμογής που θα χρησιμοποιηθεί για την επεξεργασία φωτογραφιών (όταν το κουμπί "Επεξεργασία Φωτογραφίας" έχει πατηθεί). Αφήστε το κενό για να απενεργοποιήσετε αυτή τη δυνατότητα.

en: Whether the file chooser should show the user's pictures folder if no images are loaded.
el: Σας επιτρέπει να επιλέκετε εάν ο επιλογέας αρχείων θα εμφανίζει το φάκελο φωτογραφιών του χρήστη όταν δεν έχουν φορτωθεί φωτογραφίες.

en: If activated and no image is loaded in the active window, the file chooser will display the user's pictures folder using the XDG special user directories. If deactivated or the pictures folder has not been set up, it will show the current working directory.
el: Αν είναι ενεργό και δεν έχει φορτωθεί φωτογραφία στο ενεργό παράθυρο, ο επιλογέας αρχείων θα εμφανίσει τον κατάλογο φωτογραφιών του χρήση χρησιμοποιώντας τους ειδικούς φακέλους χρήστη XDG. Αν είναι ανενεργό ή αν ο φάκελος φωτογραφιών δεν έχει οριστεί, θα εμφανίσει τον τρέχοντα κατάλογο εργασίας.

en: Active plugins
el: Ενεργές πρόσθετες λειτουργίες

en: List of active plugins. It doesn't contain the "Location" of the active plugins. See the .eom-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
el: Λίστα των ενεργών πρόσθετων λειτουργιών. Δεν περιέχει το "Location" των ενεργών πρόσθετων λειτουργιών. Δείτε το αρχείο .eom-plugin για να αποκτήσετε το "Location" μιας πρόσθετης λειτουργίας.

en: Fullscreen with double-click
el: Πλήρης οθόνη με διπλό-κλικ

en: Reload Image
el: Επαναφόρτωση της φωτογραφίας

en: Reload current image
el: Επαναφόρτωση τρέχουσας φωτογραφίας

en: Date in statusbar
el: Ημερομηνία στη μπάρα κατάστασης

en: Close _without Saving
el: Κλείσιμο _χωρίς αποθήκευση

en: Question
el: Ερώτηση

en: If you don't save, your changes will be lost.
el: Αν δεν αποθηκεύσετε, οι αλλαγές σας θα χαθούν.

en: Save changes to image "%s" before closing?
el: Να αποθηκευτούν οι αλλαγές στη φωτογραφία "%s" πριν το κλείσιμο;

en: S_elect the images you want to save:
el: _Επιλέξτε τις εικόνες που θέλετε να αποθηκεύσετε:

en: If you don't save, all your changes will be lost.
el: Αν δεν αποθηκεύσετε, όλες οι αλλαγές σας θα χαθούν.

en: File format is unknown or unsupported
el: Ο τύπος αρχείου είναι άγνωστος ή δεν υποστηρίζεται

en: Eye of MATE could not determine a supported writable file format based on the filename.
el: Το Eye of MATE δεν μπορεί να καθορίσει ένα εγγράψιμο τύπο αρχείου με βάση το όνομα αρχείου.

en: Please try a different file extension like .png or .jpg.
el: Παρακαλώ δοκιμάστε μια διαφορετική επέκταση αρχείου όπως .png ή .jpg.

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: All Images
el: Όλες οι φωτογραφίες

en: Open Image
el: Άνοιγμα φωτογραφίας

en: Save Image
el: Αποθήκευση φωτογραφίας

en: Open Folder
el: Άνοιγμα φακέλου

en: Transformation on unloaded image.
el: Μετατροπή σε μια μη φορτωμένη φωτογραφία.

en: Transformation failed.
el: Αποτυχία μετατροπής.

en: EXIF not supported for this file format.
el: Δεν υποστηρίζεται το EXIF στο τύπο αρχείου.

en: Image loading failed.
el: Αποτυχία φόρτωσης φωτογραφίας.

en: No image loaded.
el: Δεν έχει φορτωθεί φωτογραφία.

en: Temporary file creation failed.
el: Η δημιουργία προσωρινού αρχείου απέτυχε.

en: Couldn't create temporary file for saving: %s
el: Αδυναμία δημιουργίας προσωρινού αρχείου για την αποθήκευση: %s

en: Couldn't allocate memory for loading JPEG file
el: Αδυναμία διάθεσης μνήμης για τη φόρτωση αρχείου JPEG

en: _Retry
el: _Επαναπροσπάθεια

en: Could not load image '%s'.
el: Αδύνατη φόρτωση της φωτογραφίας '%s'.

en: No images found in '%s'.
el: Δεν βρέθηκαν φωτογραφίες σε '%s'.

en: The given locations contain no images.
el: Οι δοθείσες τοποθεσίες δεν περιέχουν εικόνες.

en: Image Data
el: Δεδομένα φωτογραφίας

en: Image Taking Conditions
el: Συνθήκες λήψης φωτογραφίας

en: Maker Note
el: Σημείωση δημιουργού

en: Other
el: Άλλα

en: XMP Rights Management
el: Διαχείριση δικαιωμάτων XMP

en: XMP Other
el: Άλλο XMP

en: Tag
el: Ετικέτα

en: Value
el: Τιμή

en: North
el: Βόρειος

en: East
el: Ανατολικός

en: West
el: Δυτικός

en: South
el: Νότιος

en: %.1f (lens)
el: %.1f (φακός)

en: %.1f (35mm film)
el: %.1f (φιλμ 35mm)

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Image Settings
el: Ρυθμίσεις φωτογραφίας

en: Image
el: Φωτογραφία

en: The image whose printing properties will be set up
el: Η φωτογραφία για την οποία θα γίνει ρύθμιση των ιδιοτήτων εκτύπωσης

en: Page Setup
el: Ρύθμιση σελίδας

en: The information for the page where the image will be printed
el: Οι πληροφορίες για τη σελίδα στην οποία θα εκτυπωθεί η φωτογραφία

en: Position
el: Θέση

en: _Left:
el: _Αριστερά:

en: _Right:
el: _Δεξιά:

en: _Top:
el: _Πάνω:

en: _Bottom:
el: _Κάτω:

en: C_enter:
el: _Κέντρο:

en: None
el: Καμία

en: Horizontal
el: Οριζόντια

en: Vertical
el: Κάθετα

en: Both
el: Και τα δύο

en: _Width:
el: _Πλάτος

en: _Height:
el: Ύ_ψος:

en: _Scaling:
el: _Κλιμάκωση:

en: _Unit:
el: _Μονάδα:

en: Millimeters
el: Χιλιοστά

en: Inches
el: Ίντσες

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: as is
el: όπως είναι

en: Taken on
el: Λήφθηκε

en: At least two file names are equal.
el: Τουλάχιστον δύο ονόματα αρχείων είναι ίσα.

en: Could not display help for Eye of MATE
el: Δεν είναι δυνατή η προβολή βοήθειας για το μάτι του MATE

en:  (invalid Unicode)
el:  (μη έγκυρο Unicode)

en: _Reload
el: _Επαναφόρτωση

[ctx: MessageArea]
en: Hi_de
el: Από_κρυψη

en: The image "%s" has been modified by an external application.
    Would you like to reload it?
el: Η φωτογραφία "%s" έχει τροποποιηθεί από μια εξωτερική εφαρμογή.
    Θα θέλατε να την επαναφορτώσετε;

en: Use "%s" to open the selected image
el: Χρήση "%s" για άνοιγμα της επιλεγμένης φωτογραφίας

note: Translators: This string is displayed in the statusbar * while saving images. The tokens are from left to right: * - the original filename * - the current image's position in the queue * - the total number of images queued for saving
en: Saving image "%s" (%u/%u)
el: Αποθήκευση φωτογραφίας "%s" (%u/%u)

en: Opening image "%s"
el: Άνοιγμα φωτογραφίας «%s»

en: Leave Fullscreen
el: Έξοδος από πλήρη οθόνη

en: Error printing file:
    %s
el: Σφάλμα κατά την εκτύπωση αρχείου:
    %s

en: Toolbar Editor
el: Επεξεργασία εργαλειοθήκης

en: _Reset to Default
el: _Επαναφορά στις προεπιλογές

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
el: Το πρόγραμμα αυτό είναι ελεύθερο λογισμικό. Επιτρέπεται η αναδιανομή ή/και τροποποίησή του υπό τους όρους της Γενικής Άδειας Δημόσιας Χρήσης GNU (GNU General Public License), όπως αυτή έχει δημοσιευτεί από το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού (Free Software Foundation) – είτε της έκδοσης 2 της Άδειας, είτε (κατ' επιλογήν) οποιασδήποτε μεταγενέστερης έκδοσης.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
el: Το πρόγραμμα αυτό διανέμεται με την ελπίδα ότι θα αποδειχθεί χρήσιμο, παρόλα αυτά ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ – χωρίς ούτε και την σιωπηρή εγγύηση ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ. Για περισσότερες λεπτομέρειες ανατρέξτε στη Γενική Άδεια Δημόσιας Χρήσης GNU (GNU General Public License).

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
el: Θα πρέπει να έχετε λάβει ένα αντίγραφο της Γενικής Άδειας Δημόσιας Χρήσης GNU - GNU General Public License μαζί με αυτό το πρόγραμμα. Αν όχι, επικοινωνήστε γραπτώς με το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: _Open Background Preferences
el: Άνοι_γμα προτιμήσεων παρασκηνίου

en: The image "%s" has been set as Desktop Background.
    Would you like to modify its appearance?
el: Η φωτογραφία "%s" ορίστηκε ως παρασκήνιο επιφάνειας εργασίας.
    Θα θέλατε να αλλάξετε την εμφάνισή της;

en: Saving image locally…
el: Αποθήκευση φωτογραφίας τοπικά…

en: Are you sure you want to move
    "%s" to the trash?
el: Θέλετε να μετακινήσετε το
     "%s" στα απορρίμματα;

en: A trash for "%s" couldn't be found. Do you want to remove this image permanently?
el: Δε βρέθηκε απόρριμμα για το "%s". Θέλετε να διαγράψετε μόνιμα αυτή την φωτογραφία;

en: Some of the selected images can't be moved to the trash and will be removed permanently. Are you sure you want to proceed?
el: Μερικές από τις επιλεγμένες φωτογραφίες δε μπορούν να μετακινηθούν στα απορρίμματα και θα διαγραφούν μόνιμα. Σίγουρα θέλετε να προχωρήσετε;

en: Move to _Trash
el: Μετακίνηση στο_Κάδο απορρομάτων

en: _Do not ask again during this session
el: Να _μη γίνει ξανά ερώτηση κατά τη διάρκεια αυτής της συνεδρίας

en: Couldn't access trash.
el: Αδυναμία πρόσβασης στα απορρίμματα.

en: Couldn't delete file
el: Αδυναμία διαγραφής αρχείου

en: Error on deleting image %s
el: Σφάλμα κατά τη διαγραφή φωτογραφίας %s

en: _Image
el: Φ_ωτογραφία

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _View
el: _Προβολή

en: _Go
el: _Μετάβαση

en: _Tools
el: Ε_ργαλεία

en: _Open…
el: Άν_οιγμα...

en: Open a file
el: Άνοιγμα ενός αρχείου

en: Close window
el: Κλείσιμο παραθύρου

en: T_oolbar
el: _Εργαλειοθήκη

en: Edit the application toolbar
el: Επεξεργασία της εργαλειοθήκης της εφαρμογής

en: Prefere_nces
el: Προτι_μήσεις

en: Preferences for Eye of MATE
el: Προτιμήσεις για το Eye of MATE

en: _Contents
el: _Περιεχόμενα

en: Help on this application
el: Βοήθεια για αυτήν την εφαρμογή

en: _About
el: Πε_ρί

en: About this application
el: Περί αυτής της εφαρμογής

en: _Toolbar
el: _Εργαλειοθήκη

en: Changes the visibility of the toolbar in the current window
el: Αλλάζει την ορατότητα της εργαλειοθήκης στο τρέχον παράθυρο

en: _Statusbar
el: _Γραμμή κατάστασης

en: Changes the visibility of the statusbar in the current window
el: Αλλάζει την ορατότητα της γραμμής κατάστασης στο τρέχον παράθυρο

en: _Image Collection
el: Συ_λλογή φωτογραφιών

en: Changes the visibility of the image collection pane in the current window
el: Αλλάζει της ορατότητας του ταμπλό συλλογής φωτογραφιών στο τρέχον παράθυρο

en: Side _Pane
el: Πλευρικό _ταμπλώ

en: Changes the visibility of the side pane in the current window
el: Αλλάζει την ορατότητα της πλευρικής στήλης στο τρέχον παράθυρο

en: _Save
el: Απο_θήκευση

en: Save changes in currently selected images
el: Αποθήκευση αλλαγών στις επιλεγμένες φωτογραφίες

en: Open _with
el: Άνοιγμα _με

en: Open the selected image with a different application
el: Άνοιγμα της επιλεγμένης φωτογραφίας με διαφορετική εφαρμογή

en: Save _As…
el: Αποθήκευση _ως…

en: Save the selected images with a different name
el: Αποθήκευση των επιλεγμένων φωτογραφιών με διαφορετικό όνομα

en: Open Containing _Folder
el: Ανοιχτός _Φάκελος που περιέχει

en: _Print…
el: _Εκτύπωση...

en: Print the selected image
el: Εκτύπωση της επιλεγμένης φωτογραφίας

en: Prope_rties
el: Ι_διότητες

en: Show the properties and metadata of the selected image
el: Προβολή των ιδιοτήτων και των metadata της επιλεγμένης φωτογραφίας

en: _Undo
el: _Αναίρεση

en: Undo the last change in the image
el: Αναίρεση της τελευταίας αλλαγής στη φωτογραφία

en: Flip _Horizontal
el: Ορι_ζόντια περιστροφή

en: Mirror the image horizontally
el: Οριζόντιος καθρεπτισμός της φωτογραφίας

en: Flip _Vertical
el: Κά_θετη περιστροφή

en: Mirror the image vertically
el: Κάθετος καθρεπτισμός της φωτογραφίας

en: _Rotate Clockwise
el: Περιστροφή δε_ξιά

en: Rotate the image 90 degrees to the right
el: Περιστροφή φωτογραφίας κατά 90 μοίρες δεξιά

en: Rotate Counterc_lockwise
el: Π_εριστροφή αριστερά

en: Rotate the image 90 degrees to the left
el: Περιστροφή φωτογραφίας κατά 90 μοίρες αριστερά

en: Set as _Desktop Background
el: Ως _παρασκήνιο επιφάνειας εργασίας

en: Set the selected image as the desktop background
el: Ορισμός της επιλεγμένης φωτογραφίας ως παρασκήνιο στην επιφάνεια εργασίας σας

en: Move the selected image to the trash folder
el: Μετακίνηση της επιλεγμένης φωτογραφίας στα απορρίμματα

en: _Copy
el: _Αντιγραφή

en: Copy the selected image to the clipboard
el: Αντιγραφή της επιλεγμένης φωτογραφίας στο πρόχειρο

en: _Zoom In
el: Μεγέ_θυνση

en: Enlarge the image
el: Μεγέθυνση φωτογραφίας

en: Zoom _Out
el: Σ_μίκρυνση

en: Shrink the image
el: Σμίκρυνση φωτογραφίας

en: _Normal Size
el: Κα_νονικό μέγεθος

en: Show the image at its normal size
el: Προβολή φωτογραφίας στο κανονικό της μέγεθος

en: _Best Fit
el: _Βέλτιστο ταίριασμα

en: Fit the image to the window
el: Προσαρμογή φωτογραφίας στο παράθυρο

en: _Fullscreen
el: _Πλήρης οθόνη

en: Show the current image in fullscreen mode
el: Προβολή της τρέχουσας φωτογραφίας σε λειτουργία πλήρους οθόνης

en: Pause Slideshow
el: Παύση προβολής διαφανειών

en: Pause or resume the slideshow
el: Παύση ή συνέχιση της προβολής διαφανειών

en: _Previous Image
el: _Προηγούμενη φωτογραφία

en: Go to the previous image of the collection
el: Μετάβαση στην προηγούμενη φωτογραφία της συλλογής

en: _Next Image
el: Επόμε_νη φωτογραφία

en: Go to the next image of the collection
el: Μετάβαση στην επόμενη φωτογραφία της συλλογής

en: _First Image
el: Πρώ_τη φωτογραφία

en: Go to the first image of the collection
el: Μετάβαση στην πρώτη φωτογραφία της συλλογής

en: _Last Image
el: Τε_λευταία φωτογραφία

en: Go to the last image of the collection
el: Μετάβαση στην τελευταία φωτογραφία της συλλογής

en: _Random Image
el: _Τυχαία φωτογραφία

en: Go to a random image of the collection
el: Μετάβαση σε μια τυχαία φωτογραφία της συλλογής

en: S_lideshow
el: _Προβολή διαφανειών

en: Start a slideshow view of the images
el: Εκκίνηση μια προβολή των φωτογραφιών σε αλληλουχία

en: Right
el: Δεξιά

en: Left
el: Αριστερά

en: In
el: Μέσα

en: Out
el: Έξω

en: Normal
el: Κανονική

en: Fit
el: Προσαρμογή

en: Collection
el: Συλλογή φωτογραφιών

[ctx: action (to trash)]
en: Trash
el: Απορρίμματα

en: Edit the current image using %s
el: Επεξεργασία τρέχουσας φωτογραφίας με χρήση %s

en: Edit Image
el: Επεξεργασία φωτογραφίας

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Open in fullscreen mode
el: Άνοιγμα σε λειτουργία πλήρους οθόνης

en: Disable image collection
el: Απενεργοποίηση συλλογής φωτογραφιών

en: Open in slideshow mode
el: Άνοιγμα σε λειτουργία προβολής διαφανειών

en: Start a new instance instead of reusing an existing one
el: Εκκίνηση νέας συνεδρίας αντί χρήσης της υπάρχουσας

en: Show the application's version
el: Προβολή της έκδοσης της εφαρμογής

en: [FILE…]
el: [ΑΡΧΕΙΟ...]

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
el: Εκτελέστε '%s --help' για να δείτε την πλήρη λίστα των διαθέσιμων εντολών.
