eom 1.25.0 - en to hi translation catalogue (234 entries)

en: Show “_%s”
hi: दिखायें “_%s”

en: _Move on Toolbar
hi: औजार-पट्टी पर ले जायें (_M)

en: Move the selected item on the toolbar
hi: चयनित मद को औजारपट्टी में खिसकाएँ

en: _Remove from Toolbar
hi: औजार-पट्टी से मिटाएँ (_R)

en: Remove the selected item from the toolbar
hi: चयनित मद को औजारपट्टी से हटाएँ

en: _Delete Toolbar
hi: उपकरण-पट्टी मिटाएँ (_D)

en: Remove the selected toolbar
hi: चयनित उपकरण-पट्टी हटायें

en: Separator
hi: अलगानेवाला

en: Eye of MATE
hi: गनोम की आँख

en: Eye of MATE Image Viewer
hi: आई ऑफ गनोम छवि प्रदर्शक

en: Browse and rotate images
hi: ब्रॉउज करें और घुमाएँ छवियाँ

en: Image Properties
hi: छवि गुण

en: _Previous
hi: पिछला (_P)

en: _Next
hi: अगला (_N)

en: _Close
hi: बंद करें (_C)

en: Name:
hi: नाम:

en: Type:
hi: प्रकार:

en: Location:
hi: स्थानः

en: General
hi: सामान्य

en: Description:
hi: विवरण:

en: Keywords:
hi: बीजशब्द:

en: Author:
hi: लेखकः

en: Copyright:
hi: सर्वाधिकार:

en: Details
hi: विवरण

en: Metadata
hi: मेटाडाटा

en: Save As
hi: इस रूप में सहेजें

en: _Cancel
hi: रद्द करें (_C)

en: Choose a folder
hi: कोई फ़ोल्डर चुनें

en: Destination folder:
hi: गंतव्य फ़ोल्डर :

en: Filename format:
hi: फ़ाइलनाम प्रारूप :

en: Start counter at:
hi: गिनती यहाँ से चालू करेंः

en: Replace spaces with underscores
hi: प्रतिस्थापन स्थानों को अंडरस्कोर से बदलें

en: Options
hi: विकल्प

en: Rename from:
hi: इससे नाम बदलें:

en: To:
hi: प्रति:

en: Eye of MATE Preferences
hi: गनोम की आँख हेतु वरीयताएँ

en: _Help
hi: मदद (_H)

en: Smooth images when zoomed-_out
hi: छोटा किये जाने पर मृदु बिंब (_o)

en: Smooth images when zoomed-_in
hi: बड़ा किये जाने पर मृदु बिंब (_i)

en: _Automatic orientation
hi: स्वचालित अभिमुखन (_A)

en: Background
hi: पृष्ठभूमि

en: Background Color
hi: पृष्ठभूमि रंग

en: As check _pattern
hi: चेक पैटर्न जैसे (_p)

en: As custom c_olor:
hi: अनुकूलित रंग जैसे (_o)

en: Color for Transparent Areas
hi: पारदर्शी क्षेत्रों हेतु रंग

en: As _background
hi: पृष्ठ भूमि जैसे (_b)

en: Image View
hi: छवि दृश्य

en: E_xpand images to fit screen
hi: स्क्रीन में फिट बैठने के लिए बिंब फैलायें (_x)

en: _Switch image after:
hi: इसके बाद विंब स्विच करें (_S):

en: seconds
hi: सेकण्ड्स

en: _Loop sequence
hi: लूप अनुक्रम (_L)

en: Slideshow
hi: स्लाइड-शो

en: Plugins
hi: प्लगइन

en: Size
hi: आकार

en: Type
hi: प्रकार

en: Folder
hi: फ़ोल्डर

en: Camera
hi: कैमरा

en: Date
hi: तिथि

en: Time
hi: समय

en: Focal Length
hi: फोकल लंबाई

en: Automatic orientation
hi: स्वचालित अभिमुखन

en: Whether the image should be rotated automatically based on EXIF orientation.
hi: क्या EXIF अभिमुखन पर आधारित बिंब को स्वतः घुमाया जाना चाहिए या नहीं.

en: Interpolate Image
hi: इंटरपोलेट छवि

en: Extrapolate Image
hi: छवि बहिर्वेषित करें

en: Transparency indicator
hi: पारदर्शिता सूचक

en: Scroll wheel zoom
hi: स्क्रॉल चक्र जूम

en: Zoom multiplier
hi: ज़ूम गुणक

en: Transparency color
hi: पारदर्शी रंग

en: If the transparency key has the value COLOR, then this key determines the color which is used for indicating transparency.
hi: यदि पारदर्शी कुंजी में रंग मूल्य है, तब यह कुंजी निर्धारित करती है कि कौन सा रंग पारदर्शिता को प्रदर्शित करने में उपयोग में लिया जाएगा.

en: Loop through the image sequence
hi: छवि अनुक्रम में लूप करें

en: Allow zoom greater than 100% initially
hi: प्रारंभ में ही 100% से अधिक ज़ूम स्वीकारें

en: If this is set to FALSE small images will not be stretched to fit into the screen initially.
hi: यदि इसे गलत नियत किया जाता है तो छवियों को स्क्रीन के अनुरूप फैलाया नहीं जाएगा.

en: Delay in seconds until showing the next image
hi: अगली छवि दिखाने से पहले सेकण्डों में देरी

en: A value greater than 0 determines the seconds an image stays on screen until the next one is shown automatically. Zero disables the automatic browsing.
hi: 0 से अधिक मूल्य यह निर्धारित करता है कि एक छवि इतने सेकण्डों तक स्क्रीन पर रहेगा, जब तक कि अगला स्वचालित रूप से दिखेगा. शून्य स्वचालित ब्राउज़िंग को अक्षम कर देता है.

en: Trash images without asking
hi: छवि को बिना पूछे रद्दी में भेजें

en: Whether the metadata list in the properties dialog should have its own page.
hi: क्या इस विशेषता संवाद में मेटाडेटा सूची को इसका अपना पृष्ठ रखना चाहिए.

en: Active plugins
hi: प्लगइन सक्रिय

en: Fullscreen with double-click
hi: दोहरे क्लिक से पूर्ण स्क्रीन विधि

en: Reload Image
hi: छवि फिर से लोड करें

en: Reload current image
hi: मौजूदा छवि फिर लोड करें

en: Date in statusbar
hi: स्थिति-पट्टी में तिथि

en: Close _without Saving
hi: बिना सहेजे बंद करें (_w)

en: Question
hi: प्रश्न

en: File format is unknown or unsupported
hi: फ़ाइल प्रारूप अज्ञात या असमर्थित है

en: Eye of MATE could not determine a supported writable file format based on the filename.
hi: फाइलनाम के आधार पर आई ऑफ गनोम कोई समर्थित लेखन योग्य फाइल प्रारूप नहीं निर्धारित करता है फाइल नाम के आधार पर.

en: Please try a different file extension like .png or .jpg.
hi: .png या .jpg की तरह का भिन्न फाइल विस्तार के लिए कोशिश करें.

en: All Files
hi: सभी फ़ाइलें

en: All Images
hi: सभी छवियाँ

en: Save Image
hi: छवि सहेजें

en: Open Folder
hi: फ़ोल्डर खोलें

en: Transformation on unloaded image.
hi: अनलोडेड विंब में बदलें

en: Transformation failed.
hi: रूपांतरण विफल.

en: EXIF not supported for this file format.
hi: EXIF इस फाइल प्रारूप के लिये समर्थित नहीं है.

en: Image loading failed.
hi: छवि लोडिंग विफल.

en: No image loaded.
hi: कोई छवि लोडेड नहीं.

en: Temporary file creation failed.
hi: अस्थाई फ़ाइल सृजन असफ़ल.

en: Couldn't create temporary file for saving: %s
hi: %s को सहेजने हेतु अस्थाई फ़ाइल तैयार नहीं कर सका

en: Couldn't allocate memory for loading JPEG file
hi: जेपीईजी फ़ाइल को लोड करने हेतु मेमोरी बांटी नहीं जा सकती

en: _Retry
hi: पुनः कोशिश करें (_R)

en: Could not load image '%s'.
hi: '%s' छवि को लोड नहीं पाया

en: No images found in '%s'.
hi: '%s' में कोई छवि नहीं पाई गई.

en: The given locations contain no images.
hi: दिए स्थान में कोई छवि नहीं.

en: Image Data
hi: छवि डॉटा

en: Image Taking Conditions
hi: छवि लेने की परिस्थितियाँ

en: Maker Note
hi: सृजकवाले की टिप्पणी

en: Other
hi: अन्य

en: XMP Rights Management
hi: XMP अधिकार प्रबंधन

en: XMP Other
hi: XMP अन्य

en: Tag
hi: टैग

en: Value
hi: मान

en: North
hi: उत्तर

en: East
hi: पूर्व

en: West
hi: पश्चिम

en: South
hi: दक्षिण

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Image Settings
hi: छवि सेटिंग

en: Image
hi: छवि

en: Page Setup
hi: पृष्ठ सेटअप

en: The information for the page where the image will be printed
hi: पृष्ठ के लिए सूचना जहाँ छवि छापी जाएगी

en: Position
hi: स्थिति

en: _Left:
hi: बायां (_L):

en: _Right:
hi: दायां (_R):

en: _Top:
hi: ऊपर: (_T)

en: _Bottom:
hi: नीचे: (_B)

en: C_enter:
hi: केंद्र (_e):

en: None
hi: कुछ नहीं

en: Horizontal
hi: क्षैतिज

en: Vertical
hi: लंबवत

en: Both
hi: दोनों

en: _Width:
hi: चौड़ाई (_W):

en: _Height:
hi: ऊँचाई (_H):

en: _Scaling:
hi: अनुमापित कर रहा है (_S):

en: _Unit:
hi: ईकाई (_U):

en: Millimeters
hi: मिलीमीटर्स

en: Inches
hi: इंचेस

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: as is
hi: जैसा है वैसा ही

en: Taken on
hi: इस पर चालू

en: At least two file names are equal.
hi: कम से कम दो फाइल नाम समान हैं.

en: Could not display help for Eye of MATE
hi: गनोम की आँख हेतु मदद नहीं दिखा सकता

en:  (invalid Unicode)
hi: (अवैध यूनिकोड)

en: _Reload
hi: पुनः लोड करें (_R)

en: Use "%s" to open the selected image
hi: "%s" का प्रयोग चुनी छवियों को खोलने के लिए करें

note: Translators: This string is displayed in the statusbar * while saving images. The tokens are from left to right: * - the original filename * - the current image's position in the queue * - the total number of images queued for saving
en: Saving image "%s" (%u/%u)
hi: "%s" (%u/%u) छवि सहेज रहा है

en: Leave Fullscreen
hi: फुलस्क्रीन छोड़ें

en: Error printing file:
    %s
hi: फाइल छापने में त्रुटि:
    %s

en: Toolbar Editor
hi: उपकरण-पट्टी संपादक

en: _Reset to Default
hi: तयशुदा में फिर सेट करें (_R)

en: Are you sure you want to move
    "%s" to the trash?
hi: क्या आप
    "%s" को रद्दी में डालना चाहते हैं?

en: A trash for "%s" couldn't be found. Do you want to remove this image permanently?
hi: "%s" के लिए रद्दी नहीं मिल सका. क्या आप इस छवि को स्थाई रूप से हटाना चाहते हैं?

en: Some of the selected images can't be moved to the trash and will be removed permanently. Are you sure you want to proceed?
hi: कुछ चुनी छवियाँ रद्दी में स्थायी रूप से खिसकायी नहीं जा सकती है. क्या आप निश्चित रूप से आगे बढ़ना चाहते हैं?

en: Move to _Trash
hi: रद्दी में ले जायें (_T)

en: _Do not ask again during this session
hi: इस सत्र के दौरान मत पूछें (_D)

en: Couldn't access trash.
hi: रद्दी पर पंहुच नहीं सका.

en: Couldn't delete file
hi: फाइल मिटा नहीं सका

en: Error on deleting image %s
hi: छवि %s मिटाने में त्रुटि

en: _Image
hi: छवि (_I)

en: _Edit
hi: संपादन (_E)

en: _View
hi: देखें (_V)

en: _Go
hi: जाएँ (_G)

en: _Tools
hi: औज़ार (_T)

en: Open a file
hi: फ़ाइल खोलें

en: Close window
hi: विंडो बंद करें

en: T_oolbar
hi: टूलबार (_o)

en: Edit the application toolbar
hi: अनुप्रयोग औजारपट्टी संपादित करें

en: Prefere_nces
hi: वरीयता (_n)

en: Preferences for Eye of MATE
hi: ग्नोम की आँख हेतु वरीयताएँ

en: _Contents
hi: विषय सूची (_C)

en: Help on this application
hi: इस अनुप्रयोग पर मदद

en: _About
hi: परिचय (_A)

en: About this application
hi: इस अनुप्रयोग के बारे में

en: _Toolbar
hi: उपकरण-पट्टी (_T)

en: Changes the visibility of the toolbar in the current window
hi: मौजूदा विंडो में उपकरण पट्टी की दृश्यता बदलें

en: _Statusbar
hi: स्थिति-पट्टी (_S)

en: Changes the visibility of the statusbar in the current window
hi: मौजूदा विंडो में प्रस्थिति पट्टी की दृश्यता बदलें

en: _Image Collection
hi: छवि संग्रह (_I)

en: Changes the visibility of the image collection pane in the current window
hi: मौजूदा विंडो में चित्र संग्रह पैन की दृश्यता बदलें

en: Side _Pane
hi: किनारे की पट्टी (_P)

en: Changes the visibility of the side pane in the current window
hi: मौजूदा विंडो में बाजू पट की दृश्यता बदलें

en: _Save
hi: सहेजें (_S)

en: Save changes in currently selected images
hi: मौजूदा चुनी छवियों में परिवर्तन सहेजें

en: Open _with
hi: इससे खोलें (_w)

en: Open the selected image with a different application
hi: चयनित छवि भिन्न अनुप्रयोग से खोलें

en: Save the selected images with a different name
hi: चयनित छवियों को भिन्न नाम से सहेजें

en: Print the selected image
hi: चुनी छवियाँ छापें

en: Prope_rties
hi: गुण (_r)

en: Show the properties and metadata of the selected image
hi: चयनित छवि की मेटाडेटा व गुण दिखाएँ

en: _Undo
hi: पहले जैसा (_U)

en: Undo the last change in the image
hi: छवि में अंतिम परिवर्तन वापस लें

en: Flip _Horizontal
hi: आड़ा पलटें (_H)

en: Mirror the image horizontally
hi: छवि क्षैतिज रूप से मिरर करें

en: Flip _Vertical
hi: खड़ा पलटें (_V)

en: Mirror the image vertically
hi: छवि लंबवत रूप से मिरर करें

en: _Rotate Clockwise
hi: घड़ी की दिशा में घुमाएँ (_R)

en: Rotate the image 90 degrees to the right
hi: छवि को 90 डिग्री पर दाहिने घुमाएँ

en: Rotate Counterc_lockwise
hi: वामावर्त घुमाएँ (_l)

en: Rotate the image 90 degrees to the left
hi: छवि को 90 डिग्री पर बाएँ घुमाएँ

en: Set as _Desktop Background
hi: बतौर डेस्कटॉप पृष्ठभूमि सेट करें (_D)

en: Set the selected image as the desktop background
hi: चयनित छवि बतौर डेस्कटॉप पृष्ठभूमि सेट करें

en: Move the selected image to the trash folder
hi: चयनित छवि रद्दी फोल्डर में खिसकाएँ

en: _Copy
hi: प्रतिलिपि (_C)

en: _Zoom In
hi: बड़ा आकार (_Z)

en: Enlarge the image
hi: छवि बड़ा करें

en: Zoom _Out
hi: छोटा आकार (_O)

en: Shrink the image
hi: छवि छोटा करें

en: _Normal Size
hi: सामान्य आकार (_N)

en: Show the image at its normal size
hi: इसके सामान्य आकार पर छवि दिखाएँ

en: _Best Fit
hi: उत्तम अनुरूप (_B)

en: Fit the image to the window
hi: विंडो में छवि फिट करें

en: _Fullscreen
hi: फुलस्क्रीन (_F)

en: Show the current image in fullscreen mode
hi: पूर्ण स्क्रीन मोड में मौजूदा छवि दिखाएँ

en: _Previous Image
hi: पिछली छवि (_P)

en: Go to the previous image of the collection
hi: संग्रह के पिछली छवि पर जाएँ

en: _Next Image
hi: अगली छवि (_N)

en: Go to the next image of the collection
hi: संग्रह की अगली छवि पर जाएँ

en: _First Image
hi: पहली छवि (_F)

en: Go to the first image of the collection
hi: संग्रह की पहली छवि पर जाएँ

en: _Last Image
hi: अंतिम छवि (_L)

en: Go to the last image of the collection
hi: संग्रह की अंतिम छवि पर जाएँ

en: Start a slideshow view of the images
hi: छवि की स्लाइड शो दृश्य आरंभ करें

en: Right
hi: दाहिना

en: Left
hi: बायाँ

en: In
hi: अन्दर

en: Out
hi: बाहर

en: Normal
hi: सामान्य

en: Fit
hi: अनुरूप

en: Collection
hi: संग्रह

[ctx: action (to trash)]
en: Trash
hi: कूडे मे डाले

en: Properties
hi: गुण

en: Open in fullscreen mode
hi: पूर्ण स्क्रीन विधि खोलें

en: Disable image collection
hi: छवि संग्रह निष्क्रिय करें

en: Start a new instance instead of reusing an existing one
hi: किसी मौजूदा के बजाए नया उदाहरण आरंभ करें

en: Show the application's version
hi: अनुप्रयोग संस्करण दिखायें

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
hi: '%s --help' चलाएँ उपलब्ध कमांड लाइन विकल्प की पूरी सूची देखने के लिए.
