eom 1.25.0 - en to ja translation catalogue (332 entries)

en: Show “_%s”
ja: "_%s" の表示

en: _Move on Toolbar
ja: ツールバー上で移動(_M)

en: Move the selected item on the toolbar
ja: 選択したアイテムをツールバー上で移動します

en: _Remove from Toolbar
ja: ツールバーから削除(_R)

en: Remove the selected item from the toolbar
ja: 選択したアイテムをツールバーから削除します

en: _Delete Toolbar
ja: ツールバーの削除(_D)

en: Remove the selected toolbar
ja: 選択したツールバーを削除します

en: Separator
ja: 区切り

en: Simple image viewer
ja: 簡易画像ビューア

en: Eye of MATE is a simple viewer for browsing images on your computer. Once an image is loaded, you can zoom and rotate the image, and also view subsequent images in the directory the image was loaded from.
ja: Eye of MATE は、コンピュータ上の画像を閲覧するためのシンプルなビューアです。画像が読み込まれると、その画像を拡大・回転させたり、同じ画像が読み込まれたディレクトリにある他の画像を表示したりすることができます。

en: Eye of MATE Image Viewer
ja: Eye of MATE 画像ビューア

en: Browse and rotate images
ja: いろいろな画像を閲覧します

en: Image Properties
ja: 画像の設定

en: _Previous
ja: 前を検索(_P)

en: _Next
ja: 次を検索(_N)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Name:
ja: 名前:

en: Width:
ja: 幅:

en: Height:
ja: 高さ:

en: Type:
ja: 種類:

en: Bytes:
ja: サイズ:

en: Location:
ja: 場所:

en: General
ja: 全般

en: Aperture Value:
ja: 絞り:

en: Exposure Time:
ja: 露出時間:

en: Focal Length:
ja: 焦点距離:

en: Flash:
ja: フラッシュ:

en: ISO Speed Rating:
ja: ISO 感度:

en: Metering Mode:
ja: 測光方式:

en: Camera Model:
ja: カメラの型式:

en: Date/Time:
ja: 日付/時刻:

en: Description:
ja: 説明:

en: Keywords:
ja: キーワード:

en: Author:
ja: 作成者:

en: Copyright:
ja: 著作権:

en: Details
ja: 詳細

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Save As
ja: 別名で保存

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Save _As
ja: 別名で保存(_A)

en: <b>%f:</b> original filename
ja: <b>%f:</b> オリジナルのファイル名

en: <b>%n:</b> counter
ja: <b>%n:</b> カウンタ

en: Choose a folder
ja: フォルダの選択

en: Destination folder:
ja: 保存先のフォルダ:

en: Filename format:
ja: ファイル名の書式:

en: File Path Specifications
ja: パス名の詳細

en: Start counter at:
ja: 開始番号:

en: Replace spaces with underscores
ja: 空白をアンダースコアで置き換える

en: Options
ja: オプション

en: Rename from:
ja: 変更前:

en: To:
ja: コピー先:

en: File Name Preview
ja: ファイル名のプレビュー

en: Eye of MATE Preferences
ja: Eye of MATE の設定

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Image Enhancements
ja: 画像の強調

en: Smooth images when zoomed-_out
ja: 拡大する際に画像を補正する(_O)

en: Smooth images when zoomed-_in
ja: 縮小する際に画像を補正する(_I)

en: _Automatic orientation
ja: 自動的に向きを調整する(_A)

en: Background
ja: 背景

en: As custom color:
ja: カスタム色:

en: Background Color
ja: 背景の色

en: Transparent Parts
ja: 透過な部分

en: As check _pattern
ja: 格子縞にする(_P)

en: As custom c_olor:
ja: その他(_O):

en: Color for Transparent Areas
ja: 透過な部分の色

en: As _background
ja: 背景と同じ(_B)

en: Image View
ja: 画像の表示

en: Image Zoom
ja: 画像の拡大/縮小

en: E_xpand images to fit screen
ja: 画面一杯に広げる(_X)

en: Sequence
ja: 順番

en: _Switch image after:
ja: 画像を切り替える時間(_S):

en: seconds
ja: 秒

en: _Random sequence
ja: ランダム(_R)

en: _Loop sequence
ja: 繰り返す(_L)

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Size
ja: サイズ

en: Type
ja: 種類

en: File Size
ja: ファイルのサイズ

en: Folder
ja: フォルダ

en: Aperture
ja: 絞り

en: Exposure
ja: 露出

en: Metering
ja: 測光

en: Camera
ja: カメラ

en: Date
ja: 日付

en: Time
ja: 時刻

en: Focal Length
ja: 焦点距離

en: Automatic orientation
ja: 向きの自動調整

en: Whether the image should be rotated automatically based on EXIF orientation.
ja: EXIF の向きに応じて自動的に画像の向きを調整します。

en: The color that is used to fill the area behind the image. If the use-background-color key is not set, the color is determined by the active GTK+ theme instead.
ja: 画像の後ろの領域を塗りつぶすのに使われる色です。use-background-color キーが設定されていなければ、代わりにアクティブな GTK+ のテーマによって決定されます。

en: Use a custom background color
ja: 背景にカスタム色を使用する

en: If this is active, the color set by the background-color key will be used to fill the area behind the image. If it is not set, the current GTK+ theme will determine the fill color.
ja: これがアクティブならば、background-color キーで設定された色が画像の後ろのエリアを満たすのに使われます。設定されてない場合、現在の GTK+ のテーマが色を決定します。

en: Interpolate Image
ja: 画像の補正

en: Whether the image should be interpolated on zoom-out. This leads to better quality but is somewhat slower than non-interpolated images.
ja: 画像を拡大する際に補間するかどうかを指定します。これによって画像がより良い品質になりますが、補間しない場合と比較して描画が多少遅くなります。

en: Extrapolate Image
ja: 画像の補正

en: Whether the image should be extrapolated on zoom-in. This leads to blurry quality and is somewhat slower than non-extrapolated images.
ja: 画像を拡大する際に補正するかどうかを指定します。これは画像がぼやけた状態になり、補正しない場合と比較して描画が多少遅くなります。

en: Transparency indicator
ja: 透過する部分の表示方法

en: Determines how transparency should be indicated. Valid values are checked, color and none. If color is chosen, then the trans-color key determines the color value used.
ja: 画像を透過する部分をどのように表示させるかを指定します。指定可能な値は checked、color、none です。color を選択した場合、キー trans_color には使用する色の値を指定します。

en: Scroll wheel zoom
ja: スクロール・ホィールでズームする

en: Whether the scroll wheel should be used for zooming.
ja: 画像の拡大/縮小でマウスのホィールを使用できるかどうかを指定します。

en: Zoom multiplier
ja: 拡大率

en: The multiplier to be applied when using the mouse scroll wheel for zooming. This value defines the zooming step used for each scroll event. For example, 0.05 results in a 5% zoom increment for each scroll event and 1.00 result in a 100% zoom increment.
ja: マウスのスクロール・ホィールで画像を拡大/縮小する際に適用する倍率です。スクロール・イベントが発生するたびに、この値の乗数で拡大/縮小します。例えば、0.05 にするとスクロール・イベントが発生する度に 5% 単位で拡大し、1.00 にすると 100% 単位で拡大することになります。

en: Transparency color
ja: 透過する部分の色

en: If the transparency key has the value COLOR, then this key determines the color which is used for indicating transparency.
ja: キー transparency が COLOR の場合、このキーは透過する部分に使用する色を表します。

en: Randomize the image sequence
ja: 画像をランダムに

en: Whether the sequence of images should be shown in an random loop.
ja: 一連の画像をランダムで表示するかどうかを指定します。

en: Loop through the image sequence
ja: 一連の画像をループ

en: Whether the sequence of images should be shown in an endless loop.
ja: 一連の画像を無限ループで表示するかどうか指定します。

en: Allow zoom greater than 100% initially
ja: 初期表示で 100% より大きい倍率を許可する

en: If this is set to FALSE small images will not be stretched to fit into the screen initially.
ja: FALSE に設定すると、小さい画像が画面に合うよう拡大されなくなります。

en: Delay in seconds until showing the next image
ja: 次の画像が表示されるまでの間隔 (秒)

en: A value greater than 0 determines the seconds an image stays on screen until the next one is shown automatically. Zero disables the automatic browsing.
ja:  0より大きい値は、次の画像が自動的に表示されるまで画像が画面上に表示される時間 (秒) を指定することになります。 0を指定すると自動閲覧を無効にします。

en: Show/Hide the window toolbar.
ja: ウィンドウにツールバーを表示するかどうか。

en: Show/Hide the window statusbar.
ja: ウィンドウにステータスバーを表示するかどうか。

en: Show/Hide the image collection pane.
ja: 画像コレクションのペインを表示するかどうか。

en: Image collection pane position.
ja: 画像コレクションのペインの位置

en: Whether the image collection pane should be resizable.
ja: 画像コレクションのペインの大きさを変更できるようにするかを指定します。

en: Show/Hide the window side pane.
ja: ウィンドウにサイド・ペインを表示するかどうか。

en: Show/Hide the image collection pane scroll buttons.
ja: 画像コレクションのペインにスクロール・ボタンを表示するかどうかを指定します。

en: Close main window without asking to save changes.
ja: 変更の保存を尋ねることなくメインウィンドウを閉じる

en: Trash images without asking
ja: 確認無しで画像を削除する

en: If activated, Eye of MATE won't ask for confirmation when moving images to the trash. It will still ask if any of the files cannot be moved to the trash and would be deleted instead.
ja: この項目が有効な場合、Eye of MATE は画像をごみ箱に移動する際に確認をしません。ファイルがごみ箱に移動出来ない、あるいは削除できない場合には表示します。

en: Whether the metadata list in the properties dialog should have its own page.
ja: プロパティダイアログ中のメタデータ一覧を個別に表示するかどうかを指定します。

en: If activated, the detailed metadata list in the properties dialog will be moved to its own page in the dialog. This should make the dialog more usable on smaller screens, e.g. as used by netbooks. If disabled, the widget will be embedded on the "Metadata" page.
ja: この項目が有効だと、プロパティダイアログ中の詳細なメタデータ一覧が、個別のダイアログで表示されるようになります。これにより、ネットブックなどで使われているような小さなスクリーンで、ダイアログがより使いやすくなります。無効になっている場合は、ウィジェットは "メタデータ" ページに埋め込まれます。

en: External program to use for editing images
ja: 編集に使用する外部プログラム

en: The desktop file name (including the ".desktop") of the application to use for editing images (when the "Edit Image" toolbar button is clicked). Set to the empty string to disable this feature.
ja: 編集ボタンを押した際に画像を編集するために使用するアプリケーションのファイル名(.desktopファイルも可)。空にすると機能自体を無効化できます。

en: Whether the file chooser should show the user's pictures folder if no images are loaded.
ja: 画像が読み込まれていない場合、ファイルの選択画面でユーザの画像フォルダを表示するかどうか指定します。

en: If activated and no image is loaded in the active window, the file chooser will display the user's pictures folder using the XDG special user directories. If deactivated or the pictures folder has not been set up, it will show the current working directory.
ja: この項目が有効でアクティブなウィンドウで画像が読み込まれていない場合は、XDG のユーザ固有ディレクトリを使って、ファイルの選択画面でユーザの画像フォルダを表示します。無効になっている、あるいは画像フォルダが設定されていない場合は、現在のディレクトリを表示します。

en: Active plugins
ja: 利用可能なプラグイン

en: List of active plugins. It doesn't contain the "Location" of the active plugins. See the .eom-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
ja: 利用可能なプラグイン名の並びです。これらの文字列にはプラグインを格納したフォルダ名は含まれません。詳細は、指定したプラグインの "フォルダ" の中にある .eom-plugin ファイルを参照してみてください。

en: Fullscreen with double-click
ja: ダブルクリックでフルスクリーンモードにする

en: Reload Image
ja: 画像の再読み込み

en: Reload current image
ja: 現在の画像をもう一度読み込みます

en: Date in statusbar
ja: 日付の表示

en: Close _without Saving
ja: 保存せずに閉じる(_W)

en: Question
ja: 質問

en: If you don't save, your changes will be lost.
ja: 保存をしないと変更は失われます。

en: Save changes to image "%s" before closing?
ja: "%s" への変更を閉じる前に保存しますか?

en: There is %d image with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d images with unsaved changes. Save changes before closing?
ja[0]: 変更をまだ保存していない画像が %d 枚あります。閉じる前にそれを保存しますか？

en: S_elect the images you want to save:
ja: 保存したい画像を選んでください(_E):

en: If you don't save, all your changes will be lost.
ja: 保存をしないと変更はすべて失われます。

en: File format is unknown or unsupported
ja: 不明またはサポートしていないファイル形式です

en: Eye of MATE could not determine a supported writable file format based on the filename.
ja: ファイル名からサポートしている書き込み可能なファイル形式を認識できませんでした。

en: Please try a different file extension like .png or .jpg.
ja: .png や .jpg のような別の拡張子を試してみてください。

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: All Images
ja: すべての画像

en: pixel | pixels
ja[0]: ピクセル

en: Open Image
ja: 画像を開く

en: Save Image
ja: 画像の保存

en: Open Folder
ja: フォルダーを開く

en: Transformation on unloaded image.
ja: 読み込んでいない画像で変換します。

en: Transformation failed.
ja: 変換に失敗しました。

en: EXIF not supported for this file format.
ja: このファイル形式では EXIF をサポートしていません。

en: Image loading failed.
ja: 画像の読み込みに失敗しました。

en: No image loaded.
ja: 画像が読み込まれていません。

en: Temporary file creation failed.
ja: 作業用ファイルの生成に失敗しました。

en: Couldn't create temporary file for saving: %s
ja: 保存するための作業ファイルを生成できませんでした: %s

en: Couldn't allocate memory for loading JPEG file
ja: JPEG ファイルを読み込むためのメモリを確保できませんでした

en: _Retry
ja: 再試行(_R)

en: Could not load image '%s'.
ja: '%s' という画像を読み込めませんでした

en: No images found in '%s'.
ja: '%s' という画像が見つかりませんでした

en: The given locations contain no images.
ja: 指定した場所に画像がありませんでした

en: Image Data
ja: 画像データ

en: Image Taking Conditions
ja: 画像の調整

en: GPS Data
ja: GPS データ

en: Maker Note
ja: メーカの備考

en: Other
ja: その他

en: XMP Other
ja: XMP その他

en: Tag
ja: タグ

en: Value
ja: 値

en: North
ja: 北

en: East
ja: 東

en: West
ja: 西

en: South
ja: 南

en: %a, %d %B %Y  %X
ja: %Y年%B%e日 (%a) %X

en: %.1f (lens)
ja: %.1f (レンズ)

en: %.1f (35mm film)
ja: %.1f (35mm のフィルム)

en: %i × %i pixel | %i × %i pixels
ja[0]: %i × %i ピクセル

en: Unknown
ja: 不明

en: %a, %d %B %Y
ja: %Y年%B%e日 (%a)

en: Image Settings
ja: 画像の設定

en: Image
ja: 画像

en: The image whose printing properties will be set up
ja: 画像を印刷するページの情報

en: Page Setup
ja: ページの設定

en: The information for the page where the image will be printed
ja: 画像を印刷する場所を表すページ情報です

en: Position
ja: 位置

en: _Left:
ja: 左(_L):

en: _Right:
ja: 右(_R):

en: _Top:
ja: 上(_T):

en: _Bottom:
ja: 下(_B):

en: C_enter:
ja: 中央(_E):

en: None
ja: なし

en: Horizontal
ja: 水平方向

en: Vertical
ja: 垂直方向

en: Both
ja: 両方

en: _Width:
ja: 幅(_W):

en: _Height:
ja: 高さ(_H):

en: _Scaling:
ja: 拡大率(_S):

en: _Unit:
ja: 単位(_U):

en: Millimeters
ja: ミリメートル

en: Inches
ja: インチ

en: Preview
ja: プレビュー

en: as is
ja: 変更しない

note: Translators: This string is displayed in the statusbar. * The first token is the image number, the second is total image * count. * * Translate to "%Id" if you want to use localized digits, or * translate to "%d" otherwise. * Note that translating this doesn't guarantee that you get localized * digi
en: %d / %d
ja: %d / %Id

en: Taken on
ja: 撮影日:

en: At least two file names are equal.
ja: 同じ名前のファイルです。

en: Could not display help for Eye of MATE
ja: Eye of MATE のヘルプを表示できませんでした

en:  (invalid Unicode)
ja:  (不正な Unicode)

note: Translators: This is the string displayed in the statusbar * The tokens are from left to right: * - image width * - image height * - image size in bytes * - zoom in percent
en: %i × %i pixel  %s    %i%% | %i × %i pixels  %s    %i%%
ja[0]: %i × %i ピクセル  %s    %i%%

en: _Reload
ja: 再読み込み(_R)

[ctx: MessageArea]
en: Hi_de
ja: 隠す(_D)

en: The image "%s" has been modified by an external application.
    Would you like to reload it?
ja: 画像 "%s" が別のアプリケーションによって変更されました。
    再読み込みしますか?

en: Use "%s" to open the selected image
ja: 選択した画像を "%s" で開きます

note: Translators: This string is displayed in the statusbar * while saving images. The tokens are from left to right: * - the original filename * - the current image's position in the queue * - the total number of images queued for saving
en: Saving image "%s" (%u/%u)
ja: 画像 "%s" を保存しています (%u/%u)

en: Opening image "%s"
ja: 画像 "%s" を開いています

en: Leave Fullscreen
ja: 全画面表示の解除

en: Viewing a slideshow
ja: スライドショーを表示中

en: Error printing file:
    %s
ja: ファイルを印刷する際にエラー:
    %s

en: Toolbar Editor
ja: ツールバーの編集

en: _Reset to Default
ja: デフォルトに戻す(_R)

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: このプログラムはフリーソフトウェアです;フリーソフトウェア財団が提供する GNU  一般公衆利用許諾契約書の第二版、あるいはそれ以降の版が定める条項の下で本プログラムを再頒布または変更することができます。

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ja: このプログラムは有用とは思いますが、その頒布にあたっては市場性及び特定の目的、その適合性についての暗黙の保証を含めて、いかなる保証も行ないません。詳細については GNU  一般公衆利用許諾契約書をご覧ください。

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
ja: あなたは、本プログラムと一緒に GNU 一般公衆利用許諾契約書の写しを受け取っているはずです。そうでない場合は、Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA へ手紙を書いてください。

en: About Eye of MATE
ja: Eye of MATE について

en: Copyright © 2000-2010 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ja: Copyright © 2000-2010 フリーソフトウェア財団
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE 開発者

en: Eye of MATE is a simple graphics viewer for the MATE Desktop Environment.
ja: Eye of MATE は MATEデスクトップ環境用のシンプルな画像ビューアです。

en: Error launching appearance preferences dialog:
ja: 外観の環境設定ダイアログの起動エラー：

en: _Open Background Preferences
ja: 背景の設定を開く(_O)

en: The image "%s" has been set as Desktop Background.
    Would you like to modify its appearance?
ja: 画像 "%s" がデスクトップの背景に設定されました。
    見た目を変更しますか?

en: Saving image locally…
ja: 画像をローカルに保存中…

en: Are you sure you want to move
    "%s" to the trash?
ja: 本当に "%s" を
    ゴミ箱へ移動しますか?

en: A trash for "%s" couldn't be found. Do you want to remove this image permanently?
ja: "%s" をゴミ箱へ移動できません。この画像を直接削除しますか?

en: Are you sure you want to move
    the %d selected image to the trash? | Are you sure you want to move
    the %d selected images to the trash?
ja[0]: 本当に選択した画像 %d 個をゴミ箱へ移動しますか？

en: Some of the selected images can't be moved to the trash and will be removed permanently. Are you sure you want to proceed?
ja: 選択した画像のいくつかはゴミ箱へ移動できません。直接削除しますが、続行してもよろしいですか?

en: Move to _Trash
ja: ゴミ箱に移動(_T)

en: _Do not ask again during this session
ja: このセッション中に二度と確認しない(_D)

en: Couldn't access trash.
ja: ゴミ箱にアクセスできませんでした。

en: Couldn't delete file
ja: ファイルを削除できませんでした

en: Error on deleting image %s
ja: 画像 %s を削除する際にエラー

en: _Image
ja: 画像(_I)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Go
ja: 移動(_G)

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Open…
ja: 開く(_O)…

en: Open a file
ja: ファイルを開きます

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: T_oolbar
ja: ツールバー(_O)

en: Edit the application toolbar
ja: ツールバーのアイテムを編集します

en: Prefere_nces
ja: 設定(_N)

en: Preferences for Eye of MATE
ja: Eye of MATE の設定を変更します

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: Help on this application
ja: このアプリケーションのヘルプです

en: _About
ja: 情報(_A)

en: About this application
ja: このアプリケーションについて

en: _Toolbar
ja: ツールバー(_T)

en: Changes the visibility of the toolbar in the current window
ja: ツールバーの表示を切り替えます

en: _Statusbar
ja: ステータスバー(_S)

en: Changes the visibility of the statusbar in the current window
ja: ステータスバーの表示を切り替えます

en: _Image Collection
ja: 画像のコレクション(_I)

en: Changes the visibility of the image collection pane in the current window
ja: 画像コレクションの表示を切り替えます

en: Side _Pane
ja: サイドペイン(_P)

en: Changes the visibility of the side pane in the current window
ja: サイド・ペインの表示/非表示を切り替えます

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Save changes in currently selected images
ja: 選択した画像の変更点を保存します

en: Open _with
ja: 次で開く(_W)

en: Open the selected image with a different application
ja: 選択した画像を別のアプリケーションで開きます

en: Save _As…
ja: 別名で保存(_A)…

en: Save the selected images with a different name
ja: 選択した画像に名前を付けて保存します

en: Open Containing _Folder
ja: これを含むフォルダーを開く(_F)

en: Show the folder which contains this file in the file manager
ja: ファイルマネージャでこのファイルを含むフォルダを表示します

en: _Print…
ja: 印刷…(_P)

en: Print the selected image
ja: 選択した画像を印刷します

en: Prope_rties
ja: プロパティ(_R)

en: Show the properties and metadata of the selected image
ja: 選択した画像のプロパティとメタデータを表示します

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: Undo the last change in the image
ja: 最後に適用した変更点を戻します

en: Flip _Horizontal
ja: 水平方向にひっくり返す(_H)

en: Mirror the image horizontally
ja: 画像を水平方向にひっくり返します

en: Flip _Vertical
ja: 垂直方向にひっくり返す(_V)

en: Mirror the image vertically
ja: 画像を垂直方向にひっくり返します

en: _Rotate Clockwise
ja: 時計回りに回転する(_R)

en: Rotate the image 90 degrees to the right
ja: 画像を右回りで90°回転させます

en: Rotate Counterc_lockwise
ja: 反時計回りに回転する(_L)

en: Rotate the image 90 degrees to the left
ja: 画像を左回りで90°回転させます

en: Set as _Desktop Background
ja: 背景にする(_D)

en: Set the selected image as the desktop background
ja: 選択した画像をデスクトップの背景にします

en: Move the selected image to the trash folder
ja: 選択した画像をゴミ箱のフォルダへ移動します

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Copy the selected image to the clipboard
ja: 選択された画像をクリップボードへコピーします。

en: _Zoom In
ja: 拡大(_I)

en: Enlarge the image
ja: 画像を拡大します

en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

en: Shrink the image
ja: 画像を縮小します

en: _Normal Size
ja: 元のサイズ(_N)

en: Show the image at its normal size
ja: 元の大きさで画像を表示します

en: _Best Fit
ja: 全体に合わせる(_B)

en: Fit the image to the window
ja: 画像をウィンドウに合わせた大きさにします

en: _Fullscreen
ja: 全画面(_F)

en: Show the current image in fullscreen mode
ja: 画像を全画面モードで表示します

en: Pause Slideshow
ja: スライドショー停止

en: Pause or resume the slideshow
ja: スライドショーを停止したり再開したりします

en: _Previous Image
ja: 前の画像へ(_P)

en: Go to the previous image of the collection
ja: 画像のコレクションで前の画像を表示します

en: _Next Image
ja: 次の画像へ(_N)

en: Go to the next image of the collection
ja: 画像のコレクションで次の画像を表示します

en: _First Image
ja: 先頭へ(_F)

en: Go to the first image of the collection
ja: コレクションの一番最初の画像を表示します

en: _Last Image
ja: 最後へ(_L)

en: Go to the last image of the collection
ja: コレクションの一番最後の画像を表示します

en: _Random Image
ja: ランダムな画像(_R)

en: Go to a random image of the collection
ja: コレクションでランダムに画像を表示します

en: S_lideshow
ja: スライドショー(_L)

en: Start a slideshow view of the images
ja: 複数の画像をスライドショーで表示します

en: Right
ja: 右

en: Left
ja: 左

en: In
ja: 拡大

en: Out
ja: 縮小

en: Normal
ja: 標準

en: Fit
ja: 合わせる

en: Collection
ja: コレクション

[ctx: action (to trash)]
en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Edit the current image using %s
ja: %s を用いて現在の画像を編集

en: Edit Image
ja: 画像を編集

en: Properties
ja: プロパティ

en: Open in fullscreen mode
ja: 全画面モードで開く

en: Disable image collection
ja: 画像のコレクションを無効にする

en: Open in slideshow mode
ja: スライドショー・モードで開く

en: Start a new instance instead of reusing an existing one
ja: 既存のウィンドウを再利用せずに新しいインスタンスを起動する

en: Show the application's version
ja: アプリケーションのバージョンを表示する

en: [FILE…]
ja: [ファイル…]

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ja: '%s --help' を実行すると利用可能なすべてのコマンドライン・オプションの一覧が表示されます
