eom 1.25.0 - en to ks translation catalogue (176 entries)

en: Show “_%s”
ks: हय्यव “_%s”

en: _Move on Toolbar
ks: टुल्लबारस पय्टठ गस(_M)

en: Move the selected item on the toolbar
ks: तुलमुत आईटम पकन्य्यव टुल्लबारस पय्ठ

en: _Remove from Toolbar
ks: टुल्लबारस पय्ठ हटाव(_R)

en: Remove the selected item from the toolbar
ks: तुलमुत आईटम हट्य्यव टुल्लबारस पय्ठ

en: _Delete Toolbar
ks: टुल्लबारस हट्टयव(_D)

en: Remove the selected toolbar
ks: चयनित उपकरण-पट्टी हटायेंतुलमुत टुल्लबारस हट्टसव

en: Separator
ks: अलग कर्रन वोल

en: Eye of MATE
ks: गनोमच अच्छ

en: Eye of MATE Image Viewer
ks: गनोम अच्छ फोटो वुच्छन खत्तर

en: Browse and rotate images
ks: छांड त गुमाव फोटो

en: Image Properties
ks: फोटो परापरटिज

en: _Previous
ks: पतिम

en: _Next
ks: दय्यम

en: _Close
ks: बंद करिव (_C)

en: General
ks: आम

en: Metadata
ks: मेटाढाटा

en: Save As
ks: सेव करिव

en: Choose a folder
ks: फोल्डर तुल

en: Destination folder:
ks: तरावनुक फ़ोल्डर :

en: Filename format:
ks: फ़ाइलनाव फारमेट :

en: Start counter at:
ks: गजरावुन कर शरु:

en: Replace spaces with underscores
ks: खलली जाय बदलयव अंडरस्कोर सित

en: Rename from:
ks: नाव बदलयव:

en: To:
ks: तान्य:

en: Eye of MATE Preferences
ks: गनोम अच्छ परिफरिनसिज

en: _Help
ks: मदद (_H)

en: _Automatic orientation
ks: आटोमोटिक सयोद गच्छय

en: As check _pattern
ks: चेक हिश शकल(_p)

en: As custom c_olor:
ks: आम रंग (_o)

en: Color for Transparent Areas
ks: योर तोर वुच्छु हिस्सन रंग

en: As _background
ks: बेकगरुंड (_b)

en: Image View
ks: फोटो वुच्छुनक

en: E_xpand images to fit screen
ks: फोटो करिव बोड सकरिनस मंज बराबर करन बापत्थ(_x)

en: _Switch image after:
ks: फोटो स्विच कर: (_S):

en: seconds
ks: सेकण्ड्स

en: _Loop sequence
ks: लूप गिनती (_L)

en: Slideshow
ks: स्लाइड शो (_S)

en: Plugins
ks: पलिगन

en: Size
ks: नाप

en: Camera
ks: कैमरा

en: Interpolate Image
ks: इंटरपोलेट छवि

en: Transparency indicator
ks: पारदर्शिता सूचक

en: Transparency color
ks: पारदर्शी रंग

en: If the transparency key has the value COLOR, then this key determines the color which is used for indicating transparency.
ks: यदि पारदर्शी कुंजी में रंग मूल्य है, तब यह कुंजी निर्धारित करती है कि कौन सा रंग पारदर्शिता को प्रदर्शित करने में उपयोग में लिया जाएगा.

en: Loop through the image sequence
ks: छवि अनुक्रम में लूप करें

en: Allow zoom greater than 100% initially
ks: प्रारंभ में ही 100% से अधिक ज़ूम स्वीकारें

en: If this is set to FALSE small images will not be stretched to fit into the screen initially.
ks: यदि इसे गलत नियत किया जाता है तो छवियों को स्क्रीन के अनुरूप फैलाया नहीं जाएगा.

en: Delay in seconds until showing the next image
ks: अगली छवि दिखाने से पहले सेकण्डों में देरी

en: A value greater than 0 determines the seconds an image stays on screen until the next one is shown automatically. Zero disables the automatic browsing.
ks: 0 से अधिक मूल्य यह निर्धारित करता है कि एक छवि इतने सेकण्डों तक स्क्रीन पर रहेगा, जब तक कि अगला स्वचालित रूप से दिखेगा. शून्य स्वचालित ब्राउज़िंग को अक्षम कर देता है.

en: All Files
ks: सर्री फ़ाइलें

en: All Images
ks: सभी छवियाँ

en: Save Image
ks: छवि सहेजें

en: Open Folder
ks: फ़ोल्डर खोलें

en: Transformation on unloaded image.
ks: अनलोडेड विंब में बदलें

en: Transformation failed.
ks: अनलोडेड विंब में बदलें

en: EXIF not supported for this file format.
ks: EXIF इस फाइल प्रारूप के लिये समर्थित नहीं है.

en: No image loaded.
ks: कोई छवि लोडेड नहीं.

en: Temporary file creation failed.
ks: अस्थाई फ़ाइल सृजन असफ़ल.

en: Couldn't create temporary file for saving: %s
ks: %s को सहेजने हेतु अस्थाई फ़ाइल तैयार नहीं कर सका

en: Couldn't allocate memory for loading JPEG file
ks: जेपीईजी फ़ाइल को लोड करने हेतु मेमोरी बांटी नहीं जा सकती

en: Image Data
ks: छवि डॉटा

en: Image Taking Conditions
ks: छवि लेने की परिस्थितियाँ

en: Maker Note
ks: सृजकवाले की टिप्पणी

en: Other
ks: अन्य

en: XMP IPTC
ks: IPTC

en: XMP Other
ks: अन्य

en: Tag
ks: टैग

en: Value
ks: मान

en: Image Settings
ks: फोटो सेटिंग(_I)

en: Image
ks: फोटो (_I)

en: Page Setup
ks: पेज सेटयप

en: Position
ks: जाय प्य्यटठ

en: _Left:
ks: खोवुर

en: _Right:
ks: दच्छुन: (_R)

en: _Top:
ks: हरयकन: (_T)

en: _Bottom:
ks: बोनकंय: (_B)

en: C_enter:
ks: मंजस: (_e)

en: None
ks: कय्ह न

en: Horizontal
ks: सयोद

en: Vertical
ks: खड़ा

en: Both
ks: दोनवय

en: _Width:
ks: खज्जर

en: _Height:
ks: जेटठर

en: _Scaling:
ks: सकेलिंग

en: _Unit:
ks: युनिट

en: Millimeters
ks: मिलिमिटर

en: Inches
ks: इंच

en: Preview
ks: छप्पावन बरोटठ वुच्छुन

en: as is
ks: युथ छु

en: Taken on
ks: यम विज निमुत

en: At least two file names are equal.
ks: कम से कम छह् जअ फाइल नाव बराबर

en: Could not display help for Eye of MATE
ks: गनोम मदद हकुस न हवित

en:  (invalid Unicode)
ks: (गलत यूनिकोड)

en: _Reload
ks: बय्य लोड करिव (_R)

en: Use "%s" to open the selected image
ks: य: "%s" करिव ईसतेमाल फोटो खोलनस मंज

note: Translators: This string is displayed in the statusbar * while saving images. The tokens are from left to right: * - the original filename * - the current image's position in the queue * - the total number of images queued for saving
en: Saving image "%s" (%u/%u)
ks: फोटो सेव करिव "%s" (%u/%u)

en: Leave Fullscreen
ks: फुलस्क्रीन तराव

en: Error printing file:
    %s
ks: छप्पवय्यन मंज गलती:
    %s

en: Toolbar Editor
ks: टुलबार संपादक

en: _Reset to Default
ks: डिफालट बन-अयुन

en: Are you sure you want to move
    "%s" to the trash?
ks: क्या चह्
    "%s" छुका यच्छान यह् तरावोन टरेशस मंज?

en: Move to _Trash
ks: टरेश मंज तरिव (_T)

en: Couldn't access trash.
ks: टरेश हयोकम न मिलितह

en: Error on deleting image %s
ks: यह फोटो %s मिटावनस मंज छिह् गलती

en: _Image
ks: फोटो (_I)

en: _Edit
ks: संपादन (_E)

en: _View
ks: वुच्छिव (_V)

en: _Go
ks: गच्छिव (_G)

en: _Tools
ks: टुल्स (_T)

en: Open a file
ks: आक्ख फायल खुलिव

en: Close window
ks: विंडो करिव बंद

en: T_oolbar
ks: टूलबार (_o)

en: Edit the application toolbar
ks: एपलिकेशन टुल्लबार कर सा एडिट

en: Prefere_nces
ks:  फरिफरसिंस(_n)

en: Preferences for Eye of MATE
ks: ग्नोम की आँख हेतु वरीयताएँगनोम अच्छच फरिफरसिंस

en: _Contents
ks: मंज (_C)

en: Help on this application
ks: यथ्थ एपलिकेशनच मदद

en: _About
ks: बारे मंज (_A)

en: About this application
ks: यथ्थ एपलिकेशन बारे मंज

en: _Toolbar
ks: टुल्लबार (_T)

en: Changes the visibility of the toolbar in the current window
ks: मौजूदा विंडो में उपकरण पट्टी की दृश्यता बदलेंयथ्थ विंडो मंज टुल्लबार वुच्छिनुक गाश बदलाव

en: _Statusbar
ks: स्टेटस बार (_S)

en: Changes the visibility of the statusbar in the current window
ks: मौजूदा विंडो में प्रस्थिति पट्टी की दृश्यता बदलेंयथ्थ विंडो मंज सटेटसबार वुच्छिनुक गाश बदलाव

en: _Image Collection
ks: फोटो जमगाह करिव(_I)

en: Changes the visibility of the image collection pane in the current window
ks: यथ्थ विंडो मंज फोटो जमगाह करनुक पेन वुच्छिनुक गाश बदलाव

en: Side _Pane
ks: दंदर (_P)

en: Changes the visibility of the side pane in the current window
ks: यथ्थ विंडो मंज दंदिरुक पेन वुच्छिनुक गाश बदलाव

en: _Save
ks: सेव (_S)

en: Save changes in currently selected images
ks: यथ्थ फोटो मंज बदलावस करिव सेव

en: Open _with
ks: याथ सित्त खुलिव (_w)

en: Open the selected image with a different application
ks: चर्र मुत फोटो खुलिव दय्मस एपलिकेशन मंज

en: Save the selected images with a different name
ks: तुलिमत फोटो कर सेव दयमी नाव सित्त

en: Print the selected image
ks: यह फोटो छप्पवय्यव

en: Prope_rties
ks: परापरटिज (_r)

en: Show the properties and metadata of the selected image
ks: फोटो हुन्द परापरटिज त मेटाडाटा हय्यव

en: _Undo
ks: फेरिव (_U)

en: Undo the last change in the image
ks: पतिम बदलाव करिव वापस

en: Flip _Horizontal
ks: आड़ा पलटें (_H)

en: Mirror the image horizontally
ks: सेदि फेरुन

en: Flip _Vertical
ks: खडा फेरिव (_V)

en: Mirror the image vertically
ks: सय्यद हयुन शिशस मंज

en: _Rotate Clockwise
ks: घरयह् तरफय गुम-अयुन (_R)

en: Rotate the image 90 degrees to the right
ks: फोटो गुम-अयुन दचछुन 90 डिगरि

en: Rotate Counterc_lockwise
ks: घरयह् विपरित गुम-अयुन(_l)

en: Rotate the image 90 degrees to the left
ks: फोटो गुम-अयुन खोवुर 90 डिगरि

en: Move the selected image to the trash folder
ks: तुलमित फोटो तरिव टरेश मंज

en: _Zoom In
ks: बोड़ आकार (_Z)

en: Enlarge the image
ks: बोढ करिव

en: Zoom _Out
ks: लकुट आकार (_O)

en: Shrink the image
ks: फोटो कर लकुट

en: _Normal Size
ks: नारमल आकार(_N)

en: Show the image at its normal size
ks: फोटो हय्यव नारमल आकारस मंज

en: _Best Fit
ks: सारि खोत बराबर (_B)

en: Fit the image to the window
ks: फोटो खुलिव नविस विंडो मंज

en: _Fullscreen
ks: फुलस्क्रीन (_F)

en: Show the current image in fullscreen mode
ks: यह फोटो हय्यव फूल स्क्रीन मंज

en: _Previous Image
ks: पतिम फोटो (_P)

en: Go to the previous image of the collection
ks: जमाह फोटवन मंज गस पतिमस पय्टठ

en: _Next Image
ks: दय्यम फोटो (_N)

en: Go to the next image of the collection
ks: जमाह फोटवन मंज गस दयमिस पय्टठ

en: _First Image
ks: गडनियुक फोटो (_F)

en: Go to the first image of the collection
ks: जमाह फोटवन मंज गस गोडनिकस पय्टठ

en: _Last Image
ks: अंदिम फोटो (_L)

en: Go to the last image of the collection
ks: जमाह फोटवन मंज गस अंदस पय्टठ

en: Start a slideshow view of the images
ks: फोटोवंन हुंद स्लाइड शो करिव शरु

en: Right
ks: दचछुन

en: Left
ks: खव्वुर

en: In
ks: अन्दर

en: Out
ks: नयबर

en: Normal
ks: बराबर

en: Fit
ks: बराबर

en: Collection
ks: संबरिव (_I)

en: Properties
ks: गुण

en: Open in fullscreen mode
ks: यह खुलिव फुल सकरिन मोडस मंज

en: Disable image collection
ks: फोटो जमाह करुन करिव बंद(_I)
