eom 1.25.0 - en to mk translation catalogue (224 entries)

en: Show “_%s”
mk: Прикажи “_%s”

en: _Move on Toolbar
mk: _Помести на лентата со алатки

en: Move the selected item on the toolbar
mk: Помести го избраниот предмет на лентата со алатки

en: _Remove from Toolbar
mk: Отстрани од лентата со алатки

en: Remove the selected item from the toolbar
mk: Отстрани го избраниот предмет од лентата со алатки

en: _Delete Toolbar
mk: Отстрани лента со алатки

en: Remove the selected toolbar
mk: Отстрани ја избраната лента со алатки

en: Separator
mk: Разделувач

en: Eye of MATE Image Viewer
mk: Eye of MATE - прегледувач на слики

en: Browse and rotate images
mk: Разгледај и ротирај слики

en: Image Properties
mk: Својства на слика

en: _Previous
mk: _Претходно

en: _Next
mk: _Следно

en: _Close
mk: _Затвори

en: Name:
mk: Име:

en: Width:
mk: Ширина:

en: Height:
mk: Висина:

en: Type:
mk: Тип:

en: Location:
mk: Локација:

en: General
mk: Општо

en: Details
mk: Детали

en: Metadata
mk: Мета податоци

en: Save As
mk: Зачувај под ново име

en: _Cancel
mk: _Откажи

en: Choose a folder
mk: Изберете папка

en: Destination folder:
mk: Дестинациска папка:

en: Filename format:
mk: Формат на името на датотеката:

en: Start counter at:
mk: Почни бројач од:

en: Replace spaces with underscores
mk: Замени празни места со долни црти

en: Options
mk: Опции

en: Rename from:
mk: Преименувај од:

en: To:
mk: До:

en: Eye of MATE Preferences
mk: Параметри за Eye of MATE

en: _Help
mk: _Помош

en: _Automatic orientation
mk: _Автоматска ориентација

en: Background
mk: Позадина

en: Background Color
mk: Боја на позадината

en: As check _pattern
mk: Како шара

en: As custom c_olor:
mk: Како сопствена б_оја:

en: Color for Transparent Areas
mk: Боја за транспарентна околина

en: As _background
mk: Како _позадина

en: Image View
mk: Поглед на слика

en: E_xpand images to fit screen
mk: П_рошири ги сликите за да се вклопат на приказот

en: _Switch image after:
mk: _Смени слика по:

en: seconds
mk: секунди

en: _Loop sequence
mk: Секвенца на _повторување

en: Slideshow
mk: Слајд шоу

en: Plugins
mk: Додатоци

en: Size
mk: Големина

en: Type
mk: Тип

en: Folder
mk: Папка

en: Camera
mk: Камера

en: Date
mk: Дата

en: Time
mk: Време

en: Focal Length
mk: Должина на фокусот

en: Automatic orientation
mk: Автоматска ориентација

en: Whether the image should be rotated automatically based on EXIF orientation.
mk: Дали сликата треба да се ротира автоматски врз основа на EXIF ориентацијата.

en: Interpolate Image
mk: Интерполирај слика

en: Transparency indicator
mk: Транспарентност индикатор

en: Scroll wheel zoom
mk: Зумирање со придвижување на тркалцето на глушецот

en: Zoom multiplier
mk: Множител на зумот

en: The multiplier to be applied when using the mouse scroll wheel for zooming. This value defines the zooming step used for each scroll event. For example, 0.05 results in a 5% zoom increment for each scroll event and 1.00 result in a 100% zoom increment.
mk: Множителот ќе биде применет кога се користи тркалцето на глушецот за зумирање. Оваа вредност ја дефинира стапката на зумирање при секое придвижување на тркалцето. На пример, 0.05 зголемува 5% за секое придвижување на тркалцето и 1.00 золемува 100%.

en: Transparency color
mk: Транспарентност боја

en: If the transparency key has the value COLOR, then this key determines the color which is used for indicating transparency.
mk: Ако транспарентното копче ја има вредноста БОЈА, тогаш ова копче ја одредува бојата која е употребена за индицирана транспарентност.

en: Loop through the image sequence
mk: Повторувај ја секвенцата на слики

en: Allow zoom greater than 100% initially
mk: Дозволи иницијално зголемување поголемо од 100%

en: If this is set to FALSE small images will not be stretched to fit into the screen initially.
mk: Ако ова е наместено како FALSE, тогаш малите слики нема да бидат растегнати при гледање.

en: Delay in seconds until showing the next image
mk: Задоцнување во секунди до покажување на следната слика

en: A value greater than 0 determines the seconds an image stays on screen until the next one is shown automatically. Zero disables the automatic browsing.
mk: Вредност поголема од нула (0) одредува колку секунди сликата ќе биде покажана на екранот, пред да се премине на следната слика. Нула (0) оневозможува автоматско разгледување.

en: Active plugins
mk: Активни додатоци

en: List of active plugins. It doesn't contain the "Location" of the active plugins. See the .eom-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
mk: Листа на активни додатоци. Не ја содржи „Локацијата“ на активните додатоци. Проверете ја датотеката .eom-plugin за да добиете „Локација“за одреден додаток.

en: Fullscreen with double-click
mk: Цел екран со двоен клик

en: Reload Image
mk: Освежи слика

en: Reload current image
mk: Освежи ја тековната слика

en: Date in statusbar
mk: Датум на статусната лента.

en: Close _without Saving
mk: Затвори _без зачувување

en: Question
mk: Прашање

en: File format is unknown or unsupported
mk: Форматот на датотеката е непознат или неподржан.

en: Eye of MATE could not determine a supported writable file format based on the filename.
mk: Eye of MATE може да одреди поддржана датотека за запишување според името на датотеката.

en: Please try a different file extension like .png or .jpg.
mk: Ве молам пробајте со друга екстензија како .pnd или .jpg

en: All Files
mk: Сите датотеки

en: All Images
mk: Сите слики

en: Save Image
mk: Зачувај ја сликата

en: Open Folder
mk: Отвори папка

en: Transformation on unloaded image.
mk: Трансформација на невчитана слика.

en: Transformation failed.
mk: Трансформација не успеа.

en: EXIF not supported for this file format.
mk: EXIF не е поддржан од страна на овој формат.

en: Image loading failed.
mk: Вчитувањето на сликата не успеа.

en: No image loaded.
mk: Нема внесено слика.

en: Temporary file creation failed.
mk: Правењето на привремена датотека е неуспешно.

en: Couldn't create temporary file for saving: %s
mk: Не можам да креирам привремена датотека за зачувување: %s

en: Couldn't allocate memory for loading JPEG file
mk: Неможе да се алоцира меморија за вчитување на JPEG датотека

en: _Retry
mk: _Обиди се повторно

en: Could not load image '%s'.
mk: Не можам да ја вчитам сликата „%s“.

en: No images found in '%s'.
mk: Не се пронајдени слики во „%s“.

en: The given locations contain no images.
mk: Дадените локации не содржат слики.

en: Image Data
mk: Податоци за сликата

en: Image Taking Conditions
mk: Услови за снимање на слика

en: Maker Note
mk: Забелешки од авторот

en: Other
mk: Други

en: XMP Rights Management
mk: XMP менаџмент на права

en: XMP Other
mk: XMP друго

en: Tag
mk: Етикета

en: Value
mk: Вредност

en: North
mk: Север

en: East
mk: Исток

en: West
mk: Запад

en: South
mk: Југ

en: %.1f (lens)
mk: %.1f (леќи)

en: %.1f (35mm film)
mk: %.1f (35mm филм)

en: Unknown
mk: Непознато

en: Image Settings
mk: Поставувања за слики

en: Image
mk: Слика

en: Page Setup
mk: Поставување на страница

en: The information for the page where the image will be printed
mk: Информацијата за страната каде што ќе се печати сликата

en: Position
mk: Позиција

en: _Left:
mk: _Лево:

en: _Right:
mk: _Десно:

en: _Top:
mk: _Горе:

en: _Bottom:
mk: _Дно:

en: C_enter:
mk: Ц_ентар:

en: None
mk: Ништо

en: Horizontal
mk: Хоризонтално

en: Vertical
mk: Вертикално

en: Both
mk: И двете

en: _Width:
mk: _Ширина:

en: _Height:
mk: _Височина:

en: _Scaling:
mk: _Зголемување:

en: _Unit:
mk: _Единица:

en: Millimeters
mk: Милиметри

en: Inches
mk: Инчи

en: Preview
mk: Преглед

en: as is
mk: како што е

en: Taken on
mk: Земено

en: At least two file names are equal.
mk: Најмалку две имиња на датотеки се еднакви.

en: Could not display help for Eye of MATE
mk: Не може да се прикаже помош за Eye of MATE

en:  (invalid Unicode)
mk:  (невалиден јуникод)

en: _Reload
mk: _Освежи

en: Use "%s" to open the selected image
mk: Користете "%s" за отворање на избраната слика

note: Translators: This string is displayed in the statusbar * while saving images. The tokens are from left to right: * - the original filename * - the current image's position in the queue * - the total number of images queued for saving
en: Saving image "%s" (%u/%u)
mk: Ја зачувувам сликата "%s" (%u/%u)

en: Leave Fullscreen
mk: Напушти цел екран

en: Error printing file:
    %s
mk: Грешка во печатењето на датотеката:
    %s

en: Toolbar Editor
mk: Уредувач на лентата за алатки

en: _Reset to Default
mk: _Ресетирај на стандардно

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
mk: Оваа програма е слободен софтвер; можете да ја редистрибуирате и/или менувате според условите опишани во GNU General Public лиценцата објавена од Фондацијата за слободен софтвер; без разлика дали се работи за верзијата 2 или некоја понова верзија.

en: Are you sure you want to move
    "%s" to the trash?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го преместите
    "%s" во ѓубрето?

en: Move to _Trash
mk: Премести во _ѓубрето

en: Couldn't access trash.
mk: Не можам да пристапам до ѓубрето.

en: Error on deleting image %s
mk: Грешка при зачувување на сликата %s

en: _Image
mk: _Слика

en: _Edit
mk: _Уреди

en: _View
mk: _Поглед

en: _Go
mk: _Оди

en: _Tools
mk: _Алатки

en: Open a file
mk: Отвори датотека

en: Close window
mk: Затвори го прозорецот

en: T_oolbar
mk: Л_ента со алатки

en: Edit the application toolbar
mk: Уреди го алатникот на апликацијата

en: Prefere_nces
mk: Префе_ренци

en: Preferences for Eye of MATE
mk: Преференции за Eye of MATE

en: _Contents
mk: _Содржина

en: Help on this application
mk: Помош за оваа апликација

en: _About
mk: _За

en: About this application
mk: За апликацијата

en: _Toolbar
mk: _Лента со алатки

en: Changes the visibility of the toolbar in the current window
mk: Ја менува прегледноста на лентата со алатки во тековниот прозорец

en: _Statusbar
mk: _Лента за статус

en: Changes the visibility of the statusbar in the current window
mk: Ја менува прегледноста на статусната лента во тековниот прозорец

en: _Image Collection
mk: _Колекција на слики

en: Changes the visibility of the image collection pane in the current window
mk: Ја менува прегледноста на површината за колекцијата на слики во тековниот прозорец

en: Side _Pane
mk: Странична _површина

en: Changes the visibility of the side pane in the current window
mk: Ја менува прегледноста на статусниот простор во тековниот прозорец

en: _Save
mk: _Зачувај:

en: Save changes in currently selected images
mk: Зачувај ги промените за избраните слики

en: Open _with
mk: Отвори _со

en: Open the selected image with a different application
mk: Отвори ја избраната слика со друга апликација

en: Save the selected images with a different name
mk: Зачувај ги избраните слики со различни имиња

en: Print the selected image
mk: Испечати ја избраната слика

en: Prope_rties
mk: Својс_тва

en: Show the properties and metadata of the selected image
mk: Покажи ги својствата и мета податоците за избраната слика

en: _Undo
mk: _Врати

en: Undo the last change in the image
mk: Врати ја последната промена на сликата

en: Flip _Horizontal
mk: Преврти _хоризонтално

en: Mirror the image horizontally
mk: Направи хоризонтално огледало

en: Flip _Vertical
mk: Преврти _вертикално

en: Mirror the image vertically
mk: Направи вертикално огледало

en: _Rotate Clockwise
mk: _Ротирај на десно

en: Rotate the image 90 degrees to the right
mk: Ротирај ја сликата за 90 степени на десно

en: Rotate Counterc_lockwise
mk: Ротирај н_а лево

en: Rotate the image 90 degrees to the left
mk: Ротирај ја сликата за 90 степени на лево

en: Move the selected image to the trash folder
mk: Премести ја избраната слика во ѓубрето.

en: _Copy
mk: _Копирај

en: _Zoom In
mk: _Зголеми

en: Enlarge the image
mk: Зголеми ја сликата

en: Zoom _Out
mk: Намали

en: Shrink the image
mk: Намали ја сликата

en: _Normal Size
mk: _Нормална големина

en: Show the image at its normal size
mk: Покажи ја сликата во нормалната големина

en: _Best Fit
mk: _Најдобар изглед

en: Fit the image to the window
mk: Собери ја сликата во прозорецот

en: _Fullscreen
mk: _Цел екран

en: Show the current image in fullscreen mode
mk: Покажи ја тековната слика на цел екран

en: _Previous Image
mk: _Претходна слика

en: Go to the previous image of the collection
mk: Оди на претходната слика од колекцијата

en: _Next Image
mk: _Следна слика

en: Go to the next image of the collection
mk: Оди на следната слика од колекцијата

en: _First Image
mk: _Прва слика

en: Go to the first image of the collection
mk: Оди на правата слика од колекцијата

en: _Last Image
mk: _Последна слика

en: Go to the last image of the collection
mk: Оди на последната слика од колекцијата

en: Start a slideshow view of the images
mk: Пушти слајд-шоу поглед на сликите

en: Right
mk: Десно

en: Left
mk: Лево

en: In
mk: Зголеми

en: Out
mk: Намали

en: Normal
mk: Нормално

en: Fit
mk: Собрано

en: Collection
mk: Колекција

[ctx: action (to trash)]
en: Trash
mk: Корпа

en: Properties
mk: Својства

en: Open in fullscreen mode
mk: Отвори во режим на цел екран

en: Disable image collection
mk: Оневозможи ја колекцијата на слики

en: Start a new instance instead of reusing an existing one
mk: Започни нова инстанца наместо да користиш постоечка

en: Show the application's version
mk: Прикажи ја верзијата на апликацијата
