eom 1.25.0 - en to nds translation catalogue (134 entries)

en: Show “_%s”
nds: Wies op “_%s”

en: _Move on Toolbar
nds: Op de Warktüügbalken _verschuven

en: Move the selected item on the toolbar
nds: Dat utwählte Element op de Warktüügbalken verschuven

en: _Remove from Toolbar
nds: Ut de Warktüügbalken _löschen

en: Remove the selected item from the toolbar
nds: Utwähltes Element ut Warktüügbalken löschen

en: _Delete Toolbar
nds: Warktüügbalken _löschen

en: Remove the selected toolbar
nds: Utwählten Warktüügbalken löschen

en: Separator
nds: Deeler

en: Eye of MATE Image Viewer
nds: Eye of MATE Billopwieser

en: Browse and rotate images
nds: Billers ankieken un dreihn

en: Image Properties
nds: Billeegenschapten

en: _Previous
nds: _Torügg

en: _Next
nds: _Vor

en: _Close
nds: Di_chtmaken

en: Name:
nds: Naam:

en: Width:
nds: Brede:

en: Height:
nds: Höchte:

en: Type:
nds: Typ:

en: Location:
nds: Ort:

en: General
nds: Allgemeen

en: Description:
nds: Beschrievens:

en: Keywords:
nds: Slötelwöör:

en: Author:
nds: Schriever:

en: Copyright:
nds: Koperschod:

en: Metadata
nds: Metadaten

en: Save As
nds: Spiekern as

en: _Cancel
nds: _Avbreken

en: Save _As
nds: Sekern _as

en: Choose a folder
nds: Verteeknis utwählen

en: Destination folder:
nds: Täälverteeknis:

en: Filename format:
nds: Dateinaamformat:

en: Replace spaces with underscores
nds: Leerteken mit Unnerstriekens överschrieven

en: Options
nds: Optschoonen

en: Rename from:
nds: Namm ännern vun:

en: Eye of MATE Preferences
nds: Eye of MATE Eegenschapten

en: _Help
nds: _Hölp

en: Background
nds: Achtergrund

en: Background Color
nds: Achtergrundklöör

en: Color for Transparent Areas
nds: Klöör för döörschienen Deels

en: As _background
nds: As _Achtergrundbill

en: Image View
nds: Billansicht

en: seconds
nds: Sekunnen

en: Size
nds: Gröte

en: Type
nds: Typ

en: Folder
nds: verteeknis

en: Camera
nds: Knippskassen

en: Date
nds: Dag

en: Time
nds: Tied

en: Transparency color
nds: Döörschienenklöör

en: Active plugins
nds: Aktive Plugins

en: Fullscreen with double-click
nds: Fullbill mit Doppelklick

en: Reload Image
nds: Bill opfrischen

en: Reload current image
nds: Aktuelles Bill opfrischen

en: Date in statusbar
nds: Dag im Tostandbalken

en: Close _without Saving
nds: Sluten _ohn to spiekern

en: Question
nds: Frage

en: If you don't save, your changes will be lost.
nds: Wenn je dat nich spiekerst, gahn de Ännerns in'n Dutt.

en: All Files
nds: All Dateien

en: All Images
nds: All Billers

en: Save Image
nds: Bill spiekern

en: Open Folder
nds: Verteeknis opmaken

en: No image loaded.
nds: Keen Bill laden.

en: _Retry
nds: _Nohmal versöken

en: Image Data
nds: Billdaten

en: Other
nds: Annere

en: XMP Rights Management
nds: XMP Rechteoppasser

en: XMP Other
nds: XMP Annere

en: Tag
nds: Slötelwoord

en: Value
nds: Wert

en: North
nds: Noorden

en: East
nds: Osten

en: West
nds: Westen

en: South
nds: Süden

en: Unknown
nds: Unbekannt

en: Image Settings
nds: Billinstellens

en: Image
nds: Bill

en: Page Setup
nds: Sieteninstellens

en: Position
nds: Positschoon

en: _Left:
nds: _Links:

en: _Right:
nds: _Rechts:

en: _Top:
nds: _Boven:

en: _Bottom:
nds: _Bodden:

en: C_enter:
nds: M_idde:

en: None
nds: Keen

en: Vertical
nds: Vertikal

en: Both
nds: Beede

en: _Width:
nds: _Brede:

en: _Height:
nds: _Höhe:

en: _Unit:
nds: _Eenheet:

en: Inches
nds: Inche

en: Preview
nds: Utblick

en: Taken on
nds: Scheten an

en:  (invalid Unicode)
nds: (invalider Unicode)

en: _Reload
nds: _Opfrischen

en: Leave Fullscreen
nds: Fullbill verloten

en: Toolbar Editor
nds: Warktüügbalkenbewarker

en: _Reset to Default
nds: _To Standard torüggsetten

en: Are you sure you want to move
    "%s" to the trash?
nds: Wullt je
    "%s" seker in'n Papierkörv verschuven?

en: Move to _Trash
nds: In'n _Papierkörv verschuven

en: _Do not ask again during this session
nds: _In düssem Törn nich nohmol fragen

en: Couldn't access trash.
nds: Künn keen Togang to'm Papierkörv kregen.

en: Couldn't delete file
nds: Künn de Datei nich löschen

en: _Image
nds: _Bill

en: _Edit
nds: _Bewarken

en: _View
nds: _Ansicht

en: _Go
nds: _Denn man to

en: _Tools
nds: _Warktüüg

en: Open a file
nds: Datei opmaken

en: Close window
nds: Finster sluten

en: T_oolbar
nds: _Warktüügbalken

en: Edit the application toolbar
nds: Programmwarktüügbalken bewarken

en: Prefere_nces
nds: Ee_genschapten

en: Preferences for Eye of MATE
nds: Instellens vun Eye of MATE

en: _Contents
nds: _Inholls

en: Help on this application
nds: Hölp för düsses Programm

en: _About
nds: _Över

en: About this application
nds: Över düsses Programm

en: _Toolbar
nds: _Warktüügbalken

en: _Statusbar
nds: _Statusbalken

en: Side _Pane
nds: _Sietenrebeet

en: _Save
nds: _Spiekern

en: _Undo
nds: _Torüggnehmen

en: _Copy
nds: _Koperen

en: _Zoom In
nds: _Gröter maken

en: Zoom _Out
nds: _Lütter maken

en: _Normal Size
nds: _Normale Gröte

en: _Best Fit
nds: Dat, wat am Besten _passt

en: _Fullscreen
nds: _Fullbill

en: Right
nds: Rechts

en: Left
nds: Links

en: Collection
nds: Sammeln

[ctx: action (to trash)]
en: Trash
nds: Papierkorb

en: Properties
nds: Eegenschapten

en: Show the application's version
nds: Programm-Versioon wiesen
