eom 1.26.0 - en to ro translation catalogue (304 entries)

en: Show “_%s”
ro: Arată „_%s”

en: _Move on Toolbar
ro: _Mută pe bara de unelte

en: Move the selected item on the toolbar
ro: Mută elementul selectat pe bara de unelte

en: _Remove from Toolbar
ro: _Scoate din bara cu unelte

en: Remove the selected item from the toolbar
ro: Șterge elementul selectat din bara cu unelte

en: _Delete Toolbar
ro: Șt_erge bara cu unelte

en: Remove the selected toolbar
ro: Șterge bara cu unelte selectată

en: Simple image viewer
ro: Vizualizator simplu de imagini

en: Eye of MATE Image Viewer
ro: Vizualizatorul de imagini Eye of MATE

en: Browse and rotate images
ro: Navigare și rotire imagini

en: Image Properties
ro: Proprietăți imagine

en: _Previous
ro: Îna_poi

en: _Next
ro: Î_nainte

en: _Close
ro: În_chide

en: Name:
ro: Nume:

en: Width:
ro: Lățime:

en: Height:
ro: Înălțime:

en: Type:
ro: Tip:

en: Bytes:
ro: Octeți:

en: Location:
ro: Locație:

en: Aperture Value:
ro: Valoare diafragmă:

en: Exposure Time:
ro: Timp de expunere:

en: Focal Length:
ro: Distanța focală:

en: Flash:
ro: Bliț:

en: ISO Speed Rating:
ro: Viteză ISO:

en: Metering Mode:
ro: Mod de măsurare:

en: Camera Model:
ro: Model cameră:

en: Date/Time:
ro: Dată/Oră:

en: Description:
ro: Descriere:

en: Keywords:
ro: Cuvinte cheie:

en: Author:
ro: Autor:

en: Copyright:
ro: Drepturi de autor:

en: Details
ro: Detalii

en: Save As
ro: Salvează ca

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: Save _As
ro: Salveaza _Ca

en: <b>%f:</b> original filename
ro: <b>%f:</b> nume fișier original

en: <b>%n:</b> counter
ro: <b>%n:</b> contor

en: Choose a folder
ro: Alegeți un dosar

en: Destination folder:
ro: Dosar destinație:

en: Filename format:
ro: Format nume fișier:

en: File Path Specifications
ro: Specificații cale fișier

en: Start counter at:
ro: Începe numărarea de la:

en: Replace spaces with underscores
ro: Înlocuiește spațiile cu liniuță de subliniere

en: Options
ro: Opțiuni

en: Rename from:
ro: Redenumește din:

en: To:
ro: Către:

en: File Name Preview
ro: Previzualizare nume fișier

en: Eye of MATE Preferences
ro: Preferințe Eye of MATE

en: _Help
ro: _Ajutor

en: Image Enhancements
ro: Îmbunătățiri imagine

en: Smooth images when zoomed-_out
ro: Netezește imaginile când sunt micș_orate

en: Smooth images when zoomed-_in
ro: Netezește imaginile când sunt măr_ite

en: _Automatic orientation
ro: Orientare _automată

en: Background
ro: Fundal

en: As custom color:
ro: Ca o culoare personalizată:

en: Background Color
ro: Culoare fundal

en: Transparent Parts
ro: Părți transparente

en: As check _pattern
ro: Ca _model mozaic

en: As custom c_olor:
ro: Ca o cul_oare personalizată:

en: Color for Transparent Areas
ro: Culoarea pentru zonele transparente

en: As _background
ro: Ca _fundal

en: Image View
ro: Vizualizare imagine

en: Image Zoom
ro: Scalare imagine

en: E_xpand images to fit screen
ro: E_xtinde imaginea pentru a umple ecranul

en: Sequence
ro: Secvență

en: _Switch image after:
ro: _Schimbă imaginea după:

en: seconds
ro: secunde

en: _Random sequence
ro: Secvență _aleatoare

en: _Loop sequence
ro: _Repetă secvența‌

en: Slideshow
ro: Diaporamă

en: Plugins
ro: Module

en: Size
ro: Dimensiune

en: Type
ro: Tip

en: Folder
ro: Dosar

en: Camera
ro: Cameră

en: Date
ro: Dată

en: Time
ro: Oră

en: Focal Length
ro: Lungimea focală

en: Automatic orientation
ro: Orientare automată

en: Whether the image should be rotated automatically based on EXIF orientation.
ro: Imaginile sunt rotite automat în funcție de informațiile de orientare EXIF.

en: The color that is used to fill the area behind the image. If the use-background-color key is not set, the color is determined by the active GTK+ theme instead.
ro: Culoarea care este folosită pentru a umple zona din spatele imaginii. Dacă tasta folosește-culoarea-de-fundal nu este setată, culoarea este determinată în schimb de tema GTK+ activă.

en: Use a custom background color
ro: Utilizează o culoare de fundal personalizată

en: If this is active, the color set by the background-color key will be used to fill the area behind the image. If it is not set, the current GTK+ theme will determine the fill color.
ro: Dacă acesta este activă, culoarea setată de către tasta culoare-fundal va fi folosită pentru a umple zona din spatele imaginii. Dacă nu este setată, tema GTK+ curentă va determina culoarea de umplere.

en: Interpolate Image
ro: Interpolează imaginea

en: Whether the image should be interpolated on zoom-out. This leads to better quality but is somewhat slower than non-interpolated images.
ro: Dacă imaginea ar trebui să fie interpolată la micșorare. Aceasta duce la o calitate mai bună dar are o viteză mai scăzută față de imaginile ne-interpolate.

en: Extrapolate Image
ro: Extrapolează imaginea

en: Whether the image should be extrapolated on zoom-in. This leads to blurry quality and is somewhat slower than non-extrapolated images.
ro: Dacă imaginea ar trebui să fie extrapolată la mărire. Aceasta implică o calitate mai bună, dar și o viteză scăzută pentru imaginile extrapolate.

en: Transparency indicator
ro: Indicator de transparență

en: Scroll wheel zoom
ro: Sclare cu rotița de derulare

en: Whether the scroll wheel should be used for zooming.
ro: Dacă rotița de derulare să fie folosită pentru scalare.

en: Zoom multiplier
ro: Multiplicator scalare

en: The multiplier to be applied when using the mouse scroll wheel for zooming. This value defines the zooming step used for each scroll event. For example, 0.05 results in a 5% zoom increment for each scroll event and 1.00 result in a 100% zoom increment.
ro: Multiplicator care să fie aplicat când se utilizează rotița de derulare a mausului pentru scalare. Aceasta valoare definește pasul scalării pentru fiecare eveniment de derulare. De exemplu, 0.05 înseamnă o creștere de 5% a scalării pentru fiecare eveniment de derulare și 1.00 înseamnă o creștere 100% a scalării.

en: Transparency color
ro: Culoare de transparență

en: If the transparency key has the value COLOR, then this key determines the color which is used for indicating transparency.
ro: În cazul în care cheia de transparență are valoarea COLOR, atunci această cheie determină culoarea care este utilizată pentru a indica transparența.

en: Randomize the image sequence
ro: Amestecă secvența imaginilor

en: Whether the sequence of images should be shown in an random loop.
ro: Dacă secvența de imagini ar trebui să fie afișată într-o buclă aleatorie.

en: Loop through the image sequence
ro: Repetă în buclă afișarea secvenței de imagini

en: Whether the sequence of images should be shown in an endless loop.
ro: Dacă secvența de imagini să fie afișată într-un ciclu infinit.

en: Allow zoom greater than 100% initially
ro: Permite scalarea inițială mai mare de 100%

en: If this is set to FALSE small images will not be stretched to fit into the screen initially.
ro: Dacă aceasta este setată la „FALSE” atunci imaginile mici nu vor fi mărite pentru a se potrivi dimensiunii ecranului.

en: Delay in seconds until showing the next image
ro: Întârzierea în secunde până la afișarea următoarei imagini

en: A value greater than 0 determines the seconds an image stays on screen until the next one is shown automatically. Zero disables the automatic browsing.
ro: O valoare mai mare de 0 determină câte secunde va fi afișată o imagine pe ecran înainte ca următoarea să fie afișată automat. Zero dezactivează navigarea automată.

en: Show/Hide the window toolbar.
ro: Afișează/ascunde bara de unelte a ferestrei.

en: Show/Hide the window statusbar.
ro: Afișează/ascunde bara de stare a ferestrei.

en: Show/Hide the image collection pane.
ro: Afișează/ascunde panoul pentru colecția de imagini.

en: Image collection pane position.
ro: Poziție panou colecție de imagini.

en: Whether the image collection pane should be resizable.
ro: Dacă panoul colecției de imagini să fie redimensionabil.

en: Show/Hide the window side pane.
ro: Arată/ascunde panoul lateral al ferestrei.

en: Show/Hide the image collection pane scroll buttons.
ro: Arată/ascunde butoanele de derulare a panoului de colecții de imagini.

en: Close main window without asking to save changes.
ro: Închide fereastra principală fără a întreba de salvarea modificărilor.

en: Trash images without asking
ro: Mută imaginile în coșul gunoi fără a mai întreba

en: Whether the metadata list in the properties dialog should have its own page.
ro: Dacă lista de metadate din dialogul de proprietăți ar trebui să aibă pagină proprie.

en: External program to use for editing images
ro: Program extern de utilizat pentru editarea imaginilor

en: Whether the file chooser should show the user's pictures folder if no images are loaded.
ro: Dacă dialogul de alegere fișiere ar trebui să afișeze dosarul de fotografii al utilizatorului când nu sunt imagini încărcate.

en: Active plugins
ro: Module active

en: List of active plugins. It doesn't contain the "Location" of the active plugins. See the .eom-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
ro: Lista modulelor active. Nu conține „locația” modulelor active. Vezi fișierul .eom-plugin pentru a determina „locația” unui modul activ.

en: Fullscreen with double-click
ro: Pe tot ecranul cu clic-dublu

en: Reload Image
ro: Reîncarcă imaginea

en: Reload current image
ro: Reîncarcă imaginea actuală

en: Date in statusbar
ro: Data în bara de stare

en: Close _without Saving
ro: Închide _fără a salva

en: Question
ro: Întrebare

en: If you don't save, your changes will be lost.
ro: Dacă nu salvați, modificările vor fi pierdute.

en: Save changes to image "%s" before closing?
ro: Salvați modificările imaginii „%s” înainge de a închide?

en: S_elect the images you want to save:
ro: S_electați imaginile pe care vreți să le salvați:

en: If you don't save, all your changes will be lost.
ro: Dacă nu salvați, toate modificările vor fi pierdute.

en: File format is unknown or unsupported
ro: Formatul fișierului este necunoscut sau nesuportat

en: Eye of MATE could not determine a supported writable file format based on the filename.
ro: Eye of MATE nu a putut determina un format inscriptibil de fișier pe baza numelui fișierului.

en: Please try a different file extension like .png or .jpg.
ro: Încercați o altă extensie, cu ar fi .png sau .jpg.

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: All Images
ro: Toate imaginile

en: %s (*.%s)
ro: %s·(*.%s)

en: Open Image
ro: Deschide imagine

en: Save Image
ro: Salvare imagine

en: Open Folder
ro: Deschide dosar

en: Transformation on unloaded image.
ro: Transformare asupra unei imagini neîncărcate.

en: Transformation failed.
ro: Transformarea a eșuat.

en: EXIF not supported for this file format.
ro: EXIF nu este suportat pentru acest tip de fișier.

en: Image loading failed.
ro: Încărcarea imaginii a eșuat.

en: No image loaded.
ro: Nicio imagine încărcată.

en: Temporary file creation failed.
ro: Crearea fișierului temporar a eșuat.

en: Couldn't create temporary file for saving: %s
ro: Nu s-a putut crea un fișier temporar pentru salvare: %s

en: Couldn't allocate memory for loading JPEG file
ro: Nu s-a putut aloca memorie pentru încărcarea imaginii JPEG

en: _Retry
ro: _Reîncearcă

en: Could not load image '%s'.
ro: Nu s-a putut încărca imaginea „%s”.

en: No images found in '%s'.
ro: Nu s-au găsit imagini în „%s”.

en: The given locations contain no images.
ro: Locația dată nu conține imagini.

en: Image Data
ro: Date imagine

en: Image Taking Conditions
ro: Condiții realizare fotografie

en: Maker Note
ro: Notă autor

en: Other
ro: Diverse

en: XMP Rights Management
ro: Administrator de drepturi XMP

en: XMP Other
ro: Altele XMP

en: Tag
ro: Etichetă

en: Value
ro: Valoare

en: North
ro: Nord

en: East
ro: Est

en: West
ro: Vest

en: South
ro: Sud

en: %.1f (lens)
ro: %.1f (lentilă)

en: %.1f (35mm film)
ro: %.1f (film 35mm)

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Image Settings
ro: Preferințe imagine

en: Image
ro: Imagine

en: The image whose printing properties will be set up
ro: Imaginea pentru care se configurează proprietățile de tipărire

en: Page Setup
ro: Configurare pagină

en: The information for the page where the image will be printed
ro: Informațiile pentru pagina pe care va fi tipărită imaginea

en: Position
ro: Poziție

en: _Left:
ro: _Stânga:

en: _Right:
ro: D_reapta:

en: _Top:
ro: S_us:

en: _Bottom:
ro: _Jos:

en: C_enter:
ro: C_entru:

en: None
ro: Niciuna

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Both
ro: Ambele

en: _Width:
ro: _Lățime:

en: _Height:
ro: Î_nălțime:

en: _Scaling:
ro: _Scalare:

en: _Unit:
ro: _Unități:

en: Millimeters
ro: Milimetri

en: Inches
ro: Țoli

en: Preview
ro: Previzualizare

en: as is
ro: ca atare

en: Taken on
ro: Fotografiat în

en: At least two file names are equal.
ro: Cel puțin două nume de fișiere sunt identice.

en: Could not display help for Eye of MATE
ro: Nu s-a putut afișa ajutorul pentru Eye of MATE

en:  (invalid Unicode)
ro:  (Unicode nevalid)

en: _Reload
ro: _Reîncarcă

[ctx: MessageArea]
en: Hi_de
ro: Ascun_de

en: The image "%s" has been modified by an external application.
    Would you like to reload it?
ro: Imaginea „%s” a fost modificată de o aplicație externă.
    Doriți să fie reîncărcată?

en: Use "%s" to open the selected image
ro: Utilizează „%s” pentru a deschide imaginea aleasă

note: Translators: This string is displayed in the statusbar * while saving images. The tokens are from left to right: * - the original filename * - the current image's position in the queue * - the total number of images queued for saving
en: Saving image "%s" (%u/%u)
ro: Se salvează imaginea „%s” (%u/%u)

en: Opening image "%s"
ro: Se deschide imaginea „%s”

en: Leave Fullscreen
ro: Mărime normală

en: Error printing file:
    %s
ro: Eroare la tipărirea fișierului:
    %s

en: Toolbar Editor
ro: Editor bară cu unelte

en: _Reset to Default
ro: _Restabilește la implicit

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ro: Acest program este liber; îl puteți redistribui și/sau modifica în conformitate cu termenii licenței Publice Generale GNU așa cum este publicată de Free Software Foundation; fie versiunea 2 a Licenței, fie (la latitudinea dumneavoastră) orice versiune ulterioară.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ro: Acest program este distribuit cu speranța că va fi util, dar FĂRĂ NICI O GARANȚIE, fără garanție implicită de vandabilitate și  conformitate unui anumit scop.  Citiți Licența Publică Generală GNU pentru detalii.

en: _Open Background Preferences
ro: _Deschide preferințe fundal

en: The image "%s" has been set as Desktop Background.
    Would you like to modify its appearance?
ro: Imaginea „%s” a fost configurată ca fundal al desktopului.
    Doriți să-i modificați aspectul?

en: Saving image locally…
ro: Se salvează imaginea local…

en: Are you sure you want to move
    "%s" to the trash?
ro: Sigur doriți să mutați
    „%s” în coșul de gunoi?

en: A trash for "%s" couldn't be found. Do you want to remove this image permanently?
ro: Nu s-a putut găsi un coș de gunoi pentru „%s”. Doriți să ștergeți permanent această imagine?

en: Some of the selected images can't be moved to the trash and will be removed permanently. Are you sure you want to proceed?
ro: O parte din imaginile selectate nu au putut fi mutate la gunoi și voi fi șterse definitiv. Doriți să continuați?

en: Move to _Trash
ro: Mu_tă în coșul de gunoi

en: _Do not ask again during this session
ro: _Nu întreba din nou în această sesiune

en: Couldn't access trash.
ro: Nu s-a putut accesa gunoiul.

en: Couldn't delete file
ro: Nu s-a putut șterge fișierul

en: Error on deleting image %s
ro: Eroare la ștergerea imaginii %s

en: _Image
ro: _Imagine

en: _Edit
ro: _Editeaza

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Go
ro: _Navigare

en: _Tools
ro: Unel_te

en: _Open…
ro: _Deschide…

en: Open a file
ro: Deschide un fișier

en: Close window
ro: Închide fereastra

en: T_oolbar
ro: Bară cu _unelte

en: Edit the application toolbar
ro: Editează bara de unelte a aplicației

en: Prefere_nces
ro: _Preferințe

en: Preferences for Eye of MATE
ro: Preferințe pentru Eye of MATE

en: _Contents
ro: _Conținut

en: Help on this application
ro: Ajutor pentru această aplicație

en: _About
ro: _Despre

en: About this application
ro: Despre această aplicație

en: _Toolbar
ro: Bară de _unelte

en: Changes the visibility of the toolbar in the current window
ro: Comută vizibilitatea barei de unelte în fereastra actuală

en: _Statusbar
ro: Bară de _stare

en: Changes the visibility of the statusbar in the current window
ro: Comută vizibilitatea barei de stare în fereastra actuală

en: _Image Collection
ro: Colecție _imagini

en: Changes the visibility of the image collection pane in the current window
ro: Comută vizibilitatea panoului pentru colecția de imagini în fereastra actuală

en: Side _Pane
ro: _Vedere laterală

en: Changes the visibility of the side pane in the current window
ro: Schimbă vizibilitatea panoului lateral în fereastra actuală

en: _Save
ro: _Salvează

en: Save changes in currently selected images
ro: Salvează modificările din imaginile selectate actual

en: Open _with
ro: Desc_hide cu

en: Open the selected image with a different application
ro: Deschide imaginile selectate cu a altă aplicație

en: Save _As…
ro: Salvează c_a…

en: Save the selected images with a different name
ro: Salvează imaginile selectate sub un alt nume

en: Open Containing _Folder
ro: Deschide _dosarul conținător

en: _Print…
ro: Ti_părește…

en: Print the selected image
ro: Tipărește imaginile selectate

en: Prope_rties
ro: Prop_rietăți

en: Show the properties and metadata of the selected image
ro: Afișează prioprietățile și informațiile imaginii selectate

en: _Undo
ro: Anulea_ză

en: Undo the last change in the image
ro: Anulează ultima modificare din imagine

en: Flip _Horizontal
ro: Răstoarnă ori_zontal

en: Mirror the image horizontally
ro: Oglindește orizontal imaginea

en: Flip _Vertical
ro: Răstoarnă _vertical

en: Mirror the image vertically
ro: Oglindește vertical imaginea

en: _Rotate Clockwise
ro: _Rotește în sens orar

en: Rotate the image 90 degrees to the right
ro: Rotește imaginea 90 de grade către dreapta

en: Rotate Counterc_lockwise
ro: Rotire în sensulul invers al ace_lor de ceasornic

en: Rotate the image 90 degrees to the left
ro: Rotește imaginea 90 de grade către stânga

en: Set as _Desktop Background
ro: Stabilește ca fundal _desktop

en: Set the selected image as the desktop background
ro: Stabilește imaginea selectată ca fundal pentru desktop

en: Move the selected image to the trash folder
ro: Mută în coșul de gunoi imaginea selectată

en: _Copy
ro: _Copiază

en: Copy the selected image to the clipboard
ro: Copiază imaginea selectată în clipboard

en: _Zoom In
ro: _Mărește

en: Enlarge the image
ro: Mărește imaginea

en: Zoom _Out
ro: Mi_cșorează

en: Shrink the image
ro: Micșorează imaginea

en: _Normal Size
ro: Dimensiune _normală

en: Show the image at its normal size
ro: Afișează imaginea la dimensiunea ei normală

en: _Best Fit
ro: Cea ai _bună potrivire

en: Fit the image to the window
ro: Potrivește dimensiunea imaginii în fereastră

en: _Fullscreen
ro: _Pe tot ecranul

en: Show the current image in fullscreen mode
ro: Afișează imaginea actuală pe tot ecranul

en: Pause Slideshow
ro: Pune diaporamă în pauză

en: Pause or resume the slideshow
ro: Suspendă sau reia diaporama

en: _Previous Image
ro: Imaginea _precedentă

en: Go to the previous image of the collection
ro: Mergi la imaginea anterioră din colecție

en: _Next Image
ro: Imaginea _următoare

en: Go to the next image of the collection
ro: Mergi la imaginea următoare din colecție

en: _First Image
ro: P_rima imagine

en: Go to the first image of the collection
ro: Mergi la prima imagine din colecție

en: _Last Image
ro: Ul_tima imagine

en: Go to the last image of the collection
ro: Mergi la ultima imagine din colecție

en: _Random Image
ro: Imagine aleatoa_re

en: Go to a random image of the collection
ro: Mergi la o imagine aleatoare din colecție

en: S_lideshow
ro: _Diaporamă

en: Start a slideshow view of the images
ro: Pornește o succesiune automată a imaginilor

en: Right
ro: Dreapta

en: Left
ro: Stânga

en: In
ro: Mărește

en: Out
ro: Micșorează

en: Normal
ro: Normală

en: Fit
ro: Potrivește

en: Collection
ro: Colecție

[ctx: action (to trash)]
en: Trash
ro: Coș de gunoi

en: Edit the current image using %s
ro: Editează imaginea actuală utilizând %s

en: Edit Image
ro: Editare Imagine

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Open in fullscreen mode
ro: Deschide pe tot ecranul

en: Disable image collection
ro: Dezactivează colecția de imagini

en: Open in slideshow mode
ro: Deschide în mod diaporamă

en: Start a new instance instead of reusing an existing one
ro: Pornește o nouă instanță în locul refolosirii instanței actuale

en: Show the application's version
ro: Arată versiunea aplicației

en: [FILE…]
ro: [FIȘIER…]

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ro: Rulați „%s --help” pentru a vedea lista completă a opțiunilor liniei de comandă.
