atomix - en to am translation catalogue (192 entries)

en: Default font type
am: የነበረው የፊደል ቅርጽ ዓይነት

en: Home page
am: ማነሻ ገጽ

en: Languages
am: ቋንቋዎች

en: Paper type
am: ገጽ ዓይነት

en: Printer name
am: የማተሚያ ስም

en: Printer name.
am: የማተሚያ ስም።

en: General
am: አጠቃላይ

en: Cookies
am: ኩኪዎች

en: Find
am: ፈልግ

en: Passwords
am: ሚስጢራዊ ቃላት

en: _Find:
am: ፈልግ፦ (_F)

en: _Next
am: የሚቀጥለው (_N)

en: _Pause
am: ለአጭር ጊዜ አሳርፍ (_P)

en: _Previous
am: የቀድሞው (_P)

en: <b>Colors</b>
am: <b>ቀለሞች</b>

en: <b>Fonts</b>
am: <b>የፊደል ቅርጾች</b>

en: <b>Home page</b>
am: <b>ማነሻ ገጽ</b>

en: Language
am: ቋንቋ

en: Preferences
am: ምርጫዎች

en: _Up
am: ወደ ላይ (_U)

en: <b>Footers</b>
am: <b>የገስ ራስጌዎች</b>

en: <b>Headers</b>
am: <b>የገጽ አናቶች</b>

en: <b>Orientation</b>
am: <b>አቀማመጥ</b>

en: <b>Size</b>
am: <b>መጠን</b>

en: Appearance
am: አቀራረብ

en: Lan_dscape
am: አግድም (_D)

en: P_ortrait
am: በቁም (_O)

en: Pa_ges
am: ገጾች (_G)

en: Print
am: አትም

en: _All pages
am: ሁሉንም ገጾች (_A)

en: _Date
am: ቀን (_D)

en: _Selection
am: ምርጫ (_S)

en: _Resume
am: ቀጥል (_R)

note: Translator hint: this is a label on progress bars inside a tree view.
en: Unknown
am: ያልታወቀ

en: Off
am: አጥፋ

en: Chinese
am: ቻይንኛ

en: Japanese
am: ጃፓንኛ

en: Korean
am: ኮሪያኛ

en: Russian
am: ራሽኛ

en: Ukrainian
am: ዩክረኒኛ

en: All
am: ሁሉም

en: Others
am: ሌሎች

en: Local files
am: የቅርብ ፋይሎች

en: Save
am: አስቀምጥ

en: Untitled
am: ያልተሰየመ

en: GConf error:
      %s
am: የGConf ብልሽት፦
      %s

en: Arabic
am: ዐርቢኛ

en: Baltic
am: ባቲክ

en: Central European
am: መካከለኛ አውሮፓውያን

en: Cyrillic
am: ቄርሎሳዊ ጽሑፍ

en: Greek
am: ግሪክኛ

en: Hebrew
am: ዕብራስጥ

en: Simplified Chinese
am: ቀላል ቻይንኛ

en: Tamil
am: ታሚልኛ

en: Thai
am: ታይኛ

en: Traditional Chinese
am: የባሕላዊው ቻይንኛ

en: Turkish
am: ቱርክኛ

en: Unicode
am: ዩኒኮድ

en: Western
am: ምዕራብ

en: History
am: ታሪክ

en: Bookmarks
am: መለያ ምልክቶች

note: Toplevel
en: _File
am: ፋይል (_F)

en: _Edit
am: አስተካክል (_E)

en: _View
am: ተመልከት (_V)

en: _Help
am: መረጃ (_H)

en: _Close
am: ዝጋ (_C)

note: Edit Menu
en: Cu_t
am: ቁረጥ (_T)

en: Cut the selection
am: የተመረጠውን ቁረጥ

en: _Copy
am: ቅጂ (_C)

en: Copy the selection
am: የተመረጠውን ቅጂ

en: _Paste
am: ለጥፍ (_P)

en: Select _All
am: ሁሉንም ምረጡ (_A)

en: _About
am: ስለ (_A)

en: Galeon
am: ጋልዮን

en: Title
am: አርእስት

en: Add Bookmark
am: መለያ ምልክት ጨምር

en: C_lear
am: ሰርዝ (_L)

en: Today
am: ዛሬ

en: FILE
am: ፋይል

en: Epiphany Web Browser
am: ጥምቀት የዌብ መቃኛ

en: Ephy
am: ጥምቀት

en: site
am: ቦታ

en: Loading %s...
am: %sን በመጫን ላይ...

en: _Bookmarks
am: መለያ ምልክቶች (_B)

en: _Go
am: ሂድ ወደ (_G)

en: _Tabs
am: መክፈቻዎች (_T)

note: File menu
en: _New Window
am: አዲስ መስኮት (_N)

en: New _Tab
am: አዲስ መክፈቻ (_T)

en: _Open...
am: ክፈት... (_O)

en: Open a file
am: ፋይል ክፈት

en: Save _As...
am: በሌላ ስም አስቀምጥ... (_A)

en: Save the current page
am: የአሁኑን ገጽ አስቀምጥ

en: _Print...
am: አትም... (_P)

en: Print the current page
am: የአሁኑን ገጽ አትም

en: S_end To...
am: ለ... ላክ (_E)

en: Select the entire page
am: ሁሉንም ገጽ ምረጡ

en: _Find...
am: ፈልግ... (_F)

en: Find Ne_xt
am: የሚቀጥለዉን ፈልግ (_N)

en: Find Pre_vious
am: የቀድሞው ፈልግ (_V)

en: T_oolbars
am: ቱልባሮች (_O)

en: P_references
am: ምርጫዎች (_R)

en: Configure the web browser
am: የዌብ መቃኛው ልወጡ

note: View menu
en: _Stop
am: አቁም (_S)

en: _Reload
am: እንደገና ይጫን (_R)

en: Zoom _In
am: ከቅርበት ዕይታ (_I)

en: Zoom _Out
am: ከርቀት ዕይታ (_O)

en: _Normal Size
am: የተለመደ መጠን (_N)

note: Bookmarks menu
en: _Add Bookmark...
am: መለያ ምልክት ጨምር... (_A)

note: Go menu
en: _Back
am: ወደኋላ (_B)

en: _Forward
am: ወደፊት (_F)

en: Go up one level
am: አንድ ወደላይ ሂድ

en: _Home
am: መጀመሪያ (_H)

en: _Location...
am: ቦታ... (_L)

note: Tabs menu
en: _Previous Tab
am: ያለፈው መክፈቻ (_P)

en: Activate previous tab
am: ያለፈው መክፈቻን አሰራ

en: _Next Tab
am: የሚቀጥለው መክፈቻ (_N)

en: Activate next tab
am: የሚቀጥለው መክፈቻን አሰራ

en: Move Tab _Left
am: መክፈቻን ወደግራ አንቀሳቅስ (_L)

en: Move current tab to left
am: የአሁኑን መክፈቻን ወደግራ አንቀሳቅስ

en: Move Tab _Right
am: መክፈቻን ወደቀኝ አንቀሳቅስ (_R)

en: Move current tab to right
am: የአሁኑን መክፈቻን ወደቀኝ አንቀሳቅስ

en: _Detach Tab
am: መክፈቻን አለያይ (_D)

en: Detach current tab
am: የአሁኑን መክፈቻን አለያይ

note: View Menu
en: _Toolbar
am: _ቱልባር (_T)

en: St_atusbar
am: ስታተስባር (_A)

en: _Fullscreen
am: ሙሉ እስክሪን (_F)

en: Broken
am: የተሰበረ

en: Medium
am: መሀከለኛ

en: Low
am: ዝቅ ያለ

en: High
am: ከፍ ያለ

en: Security level: %s
    %s
am: የደህነት ደረጃ፦ %s
    %s

en: Security level: %s
am: የደህነት ደረጃ፦ %s

en: Domain
am: ዶሜን

en: Name
am: ስም

en: Host
am: እንግዳ ተቀባይ

en: User Name
am: የተጠቃሚ ስም

en: First
am: መጀመሪያ

en: Go to the first page
am: ወደ መጀመሪያ ገጽ ሂዱ

en: Last
am: መጨረሻ

en: Go to the last page
am: ወደ መጨረሻ ገጽ ሂዱ

en: Previous
am: የቀድሞው

en: Go to the previous page
am: ወዳለፈው ገጽ ሂዱ

en: Next
am: የሚቀጥለው

en: Go to next page
am: ወደ ሚቀጥለው ገጽ ሂዱ

en: Close
am: ዝጋ

en: Afrikaans
am: አፍሪቃንስኛ

en: Albanian
am: ልቤኒኛ

en: Azerbaijani
am: አዜርባይጃንኛ

en: Basque
am: ባስክኛ

en: Breton
am: ብሬቶንኛ

en: Bulgarian
am: ቡልጋሪኛ

en: Byelorussian
am: ብየሎራሽኛ

en: Catalan
am: ካታላን

en: Croatian
am: ክሮሽያንኛ

en: Czech
am: ቼክኛ

en: Danish
am: ዴኒሽ

en: Dutch
am: ደች

en: English
am: እንግሊዝኛ

en: Esperanto
am: ኤስፐራንቶ

en: Estonian
am: ኤስቶኒአን

en: Faeroese
am: ፋሮኛ

en: Finnish
am: ፊኒሽ

en: French
am: ፈረንሳይኛ

en: Galician
am: ጋሊሺኛ

en: German
am: ጀርመን

en: Hungarian
am: ሀንጋሪኛ

en: Icelandic
am: አይስላንድኛ

en: Indonesian
am: እንዶኒሲኛ

en: Irish
am: አይሪሽ

en: Italian
am: ጣሊያንኛ

en: Latvian
am: ላትቪያን

en: Lithuanian
am: ሊቱአኒያን

en: Macedonian
am: ማከዶኒኛ

en: Malay
am: ማላይኛ

en: Norwegian/Nynorsk
am: ኖርዌይኛ/የኝኖርስክ

en: Norwegian
am: ኖርዌጂያን

en: Polish
am: ፖሊሽ

en: Portuguese
am: ፖርቱጋሊኛ

en: Portuguese of Brazil
am: የብራዚል ፖርቱጋሊኛ

en: Romanian
am: ሮማኒያን

en: Scottish
am: ስኮቲሽ

en: Serbian
am: ሰርቢኛ

en: Slovak
am: ስሎቫክኛ

en: Slovenian
am: ስሎቪኛ

en: Spanish
am: ስፓኒሽ

en: Swedish
am: ስዊድንኛ

en: Vietnamese
am: ቪትናምኛ

en: Walloon
am: ዋሉንኛ

en: Back
am: ወደኋላ

en: Forward
am: ወደፊት

en: Up
am: ወደ ላይ

en: Toolbar Editor
am: የትግባር ማቀናጃ
