epiphany - en to is translation catalogue (236 entries)

en: Search the web
is: Leita á vefnum

en: Web browser for GNOME
is: Netvafri fyrir GNOME

en: Web
is: Vefur

en: Web Browser
is: Netvafri

en: Epiphany Web Browser
is: Epiphany netvafri

en: Browse the web
is: Flakka á vefnum

en: User agent
is: Forrit notanda

en: Toolbar style
is: Stíll verkfærastiku

en: Use GNOME fonts
is: Nota GNOME-letur

en: Use own colors
is: Nota eigin liti

en: Use own fonts
is: Nota eigið letur

en: Use a custom CSS
is: Nota sérsniðið CSS

en: Languages
is: Tungumál

en: Enable Plugins
is: Virkja hjálparforrit

en: Enable JavaScript
is: Virkja JavaScript

en: Enable WebGL
is: Virkja WebGL

en: Enable WebAudio
is: Virkja WebAudio

en: Enable Adblock
is: Virkja Adblock

en: Enabled
is: Virkt

note: webkit_plugin_get_enabled (plugin) &&
en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: MIME type
is: MIME-tegund

en: Suffixes
is: Viðskeyti

en: Memory usage
is: Minnisnotkun

en: Version %s
is: Útgáfa %s

en: Applications
is: Forrit

en: Most Visited
is: Mest heimsótt

note: characters
en: Blank page
is: Tóm síða

en: _Icelandic (MacIcelandic)
is: Íslenska (Mac_Icelandic)

note: Translators: this is the title that an unknown encoding will * be displayed as.
en: Unknown (%s)
is: Óþekkt (%s)

en: Type to search…
is: Skrifaðu hér til að leita...

en: Save
is: Vista

en: Deny
is: Neita

en: Allow
is: Leyfa

en: Try again
is: Reyndu aftur

en: _OK
is: Í _lagi

en: _Cancel
is: _Hætta við

en: _Open
is: _Opna

en: _Save
is: _Vista

en: Web pages
is: Vefsíður

en: Images
is: Myndir

en: All files
is: Allar skrár

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Downloads
is: Sóttar skrár

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Desktop
is: Skjáborð

en: Could not display help: %s
is: Ekki tókst að sýna hjálp: %s

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
is: Óþekkt

en: The certificate has expired
is: Skilríkið er útrunnið

en: The signing certificate authority is not known
is: Undirritari (CA) skilríkis er óþekktur

en: The certificate contains errors
is: Skilríkið er með villum

en: The certificate has been revoked
is: Skilríkið hefur verið afturkallað

note: Label when clicking the lock icon on a secure page. %s is the website's hostname.
en: You are connected to %s
is: Þú ert tengdur við %s

en: _View Certificate…
is: S_koða skilríkið

en: Finished
is: Lokið

en: Cancel
is: Hætta við

en: Open
is: Opna

note: Translators: the mnemonic shouldn't conflict with any of the * standard items in the GtkEntry context menu (Cut, Copy, Paste, Delete, * Select All, Input Methods and Insert Unicode control character.)
en: Cl_ear
is: Hr_einsa

note: Edit actions.
en: _Undo
is: _Afturkalla

en: _Redo
is: Endu_rtaka

en: “%s” Properties
is: Stillingar fyrir “%s”

en: _Title:
is: _Titill:

en: A_ddress:
is: Vist_fang:

en: _Add
is: Bæt_a við

en: Entertainment
is: Skemmtun

en: News
is: Fréttir

en: Shopping
is: Verslun

en: Sports
is: Íþróttir

en: Travel
is: Ferðalög

en: Work
is: Vinnan

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this topic contains all bookmarks
en: All
is: Allt

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this topic contains the not categorized bookmarks
en: Not Categorized
is: Óflokkað

en: Untitled
is: Ónefnt

en: Web (RDF)
is: Vefur (RDF)

note: Toplevel
en: _File
is: _Skrá

en: _Edit
is: Br_eyta

en: _View
is: _Birta

note: Help.
en: _Help
is: _Hjálp

en: Open in New _Window | Open in New _Windows
is[0]: Opna í nýjum _glugga
is[1]: _Opna í nýjum gluggum

en: Open the selected bookmark in a new window
is: Opna valið bókamerki í nýjum glugga

en: Open in New _Tab | Open in New _Tabs
is[0]: Opna í nýjum _flipa
is[1]: Opna í nýjum _flipum

en: Open the selected bookmark in a new tab
is: Opna valið bókamerki í nýjum flipa

en: _Rename…
is: Endu_rnefna…

en: _Properties
is: _Eiginleikar

en: _Import Bookmarks…
is: Flytja _inn bókamerki…

en: _Export Bookmarks…
is: _Flytja út bókamerki…

en: _Close
is: _Loka

note: Edit Menu
en: Cu_t
is: _Klippa

en: Cut the selection
is: Klippa val

en: _Copy
is: _Afrita

en: Copy the selection
is: Afrita val

en: _Paste
is: _Líma

en: Paste the clipboard
is: Líma af klippispjaldi

en: _Delete
is: _Eyða

en: Select _All
is: Velja _Allt

note: Help Menu
en: _Contents
is: _Innihald

en: _About
is: _Um

note: View Menu
en: _Title
is: _Titill

en: Address
is: Vistfang

note: Translators: The %s is the name of a Mozilla profile.
en: Mozilla “%s” profile
is: Mozilla “%s” notandasnið

en: Import failed
is: Innflutningur mistókst

en: Import Failed
is: Innflutningur mistókst

en: Import Bookmarks from File
is: Flytja inn bókamerki úr skrá

en: Firefox/Mozilla bookmarks
is: Firefox/Mozilla bókamerki

en: Galeon/Konqueror bookmarks
is: Galeon/Konqueror bókamerki

en: Web bookmarks
is: Bókamerki vefsíðna

en: Export Bookmarks
is: Flytja út bókamerki

en: Bookmarks
is: Bókamerki

note: Make a format selection combo & label
en: File f_ormat:
is: S_kráasnið:

en: Import Bookmarks
is: Flytja inn bókamerki

en: I_mport
is: Flytja _inn

en: Import bookmarks from:
is: Flytja inn bókamerki frá:

en: File
is: Skrá

en: _Copy Address
is: A_frita vistfang

en: Title
is: Titill

note: FIXME !!!!
en: Open in New _Tabs
is: Opna í nýjum flipum

en: Clear Personal Data
is: Hreinsa persónulegar upplýsingar

en: C_lear
is: Hr_einsa

en: Browsing _history
is: Vafur_ferli

en: Saved _passwords
is: Vistuð lykil_orð

en: C_lear All
is: _Hreinsa allt

en: Remove
is: Fjarlægja

en: _Automatic
is: Sjálf_virkt

note: File actions.
en: _New Window
is: _Nýr gluggi

en: Reopen Closed _Tab
is: _Enduropna lokaðan flipa

note: Toplevel
en: _Bookmarks
is: _Bókamerki

en: _History
is: _Ferill

en: Pr_eferences
is: _Stillingar

en: _Quit
is: _Hætta

en: History
is: Ferill

en: Search history
is: Leitarferill

en: Date
is: Dagsetning

en: Name
is: Heiti

en: Location
is: Staðsetning

en: Open the selected pages in new tabs
is: Opna valdar síður í nýjum flipum

en: _Copy Location
is: _Afrita staðsetningu

en: Add _Bookmark
is: Bæta við _bókamerki

en: Passwords
is: Lykilorð

en: Search passwords
is: Leita að lykilorðum

en: User Name
is: Notandanafn

en: Password
is: Lykilorð

en: _Copy Password
is: Afrita _lykilorð

en: C_opy Username
is: Afrita n_otandanafn

en: Preferences
is: Kjörstillingar

en: Search
is: Leita

en: Web Content
is: Innihald vefsíðna

en: Allow popup _windows
is: Leyfa _sprettglugga

en: Allow _advertisements
is: Leyfa _auglýsingar

en: Enable _plugins
is: Virkja _hjálparforrit (plugins)

en: General
is: Almennt

en: Fonts
is: Letur

en: _Use system fonts
is: _Nota letur kerfis

en: Sans serif font:
is: Sans serif letur:

en: Serif font:
is: Serif letur:

en: Monospace font:
is: Jafnbreitt letur:

en: Style
is: Stíll

en: Fonts & Style
is: Letur og stílar

en: Manage _Passwords
is: Sýsla með l_ykilorð

en: _Remember passwords
is: _Muna lykilorð

en: Temporary Files
is: Bráðabirgðaskrár

en: _Disk space:
is: _Diskpláss:

en: Privacy
is: Gagnaleynd

en: Encodings
is: Stafatöflur

en: De_fault:
is: Sjálfge_fið:

en: _Remove
is: Fja_rlægja

en: _Up
is: _Upp

en: _Down
is: _Niður

en: Spell checking
is: Stafsetningarvilluleit

en: _Enable spell checking
is: _Virkja sjálfvirka stafsetningaryfirferð

en: Language
is: Tungumál

en: Add Language
is: Bæta við tungumáli

en: Stop
is: Stöðva

en: _Reload
is: Endu_rhlaða

en: _Other…
is: _Annað

en: Open a new browser window
is: Opna nýjan vafraglugga

en: FILE
is: SKRÁ

en: Add a bookmark
is: Bæta við bókamerki

en: Close tab
is: Loka flipa

en: Search the Web for %s
is: Leita á vefnum að %s

en: _Open…
is: _Opna…

en: Save _As…
is: Vist_a sem...

en: _Print…
is: _Prenta...

en: S_end Link by Email…
is: Senda t_engil með tölvupósti…

en: Re_do
is: Endu_rtaka

en: _Find…
is: _Finna…

en: Find Ne_xt
is: Finna n_æsta

en: Find Pre_vious
is: Finna f_yrra

en: Edit _Bookmarks
is: Breyta _bókamerkjum

note: View actions.
en: _Stop
is: _Stöðva

en: Zoom _In
is: Renna _að

en: Zoom O_ut
is: Renna _frá

en: _Normal Size
is: Ve_njuleg stærð

en: Text _Encoding
is: Stafatafla t_exta

en: _Page Source
is: Frum_kóði síðu

note: Bookmarks actions.
en: _Add Bookmark…
is: Bæt_a við bókamerki…

note: Go actions.
en: _Location…
is: _Staðsetning…

note: Tabs actions.
en: _Previous Tab
is: _Fyrri flipi

en: _Next Tab
is: _Næsti flipi

en: Move Tab _Left
is: Færa f_lipa til hægri

en: Move Tab _Right
is: Fæ_ra flipa til hægri

en: _Detach Tab
is: _Aftengja flipa

en: _Fullscreen
is: _Heilskjár

en: Popup _Windows
is: S_prettgluggar

note: Document.
en: Add Boo_kmark…
is: Bæta við bó_kamerki…

note: Links.
en: Open Link in New _Window
is: Opna tengil í nýjum _glugga

en: Open Link in New _Tab
is: Opna tengil í nýjum _flipa

en: _Save Link As…
is: Vi_sta tengil sem...

en: _Copy Link Address
is: A_frita vistfang tengils

en: _Copy E-mail Address
is: _Afrita tölvupóstfang

note: Images.
en: View _Image in New Tab
is: B_irta mynd í nýjum _flipa

en: Copy I_mage Address
is: Afrita vistfang _myndar

en: _Save Image As…
is: Vi_sta mynd sem…

en: Set as _Wallpaper
is: Setja sem bak_grunnsmynd

en: Close _Document
is: _Loka skjali

en: Save As
is: Vista sem

en: Print
is: Prenta

en: Bookmark
is: Bókamerki

en: Find
is: Leita

note: Translators: This refers to text size
en: Larger
is: Stærra

note: Translators: This refers to text size
en: Smaller
is: Minna

en: Back
is: Til baka

en: Forward
is: Áfram

en: Zoom
is: Aðdráttur

en: New _Tab
is: _Nýr flipi

en: Go to most visited
is: Fara á mest heimsótta

en: Save Link As
is: Vista tengil sem

en: Save Image As
is: Vista mynd sem

[ctx: language]
note: Translators: this refers to a user-define language code * (one which isn't in our built-in list).
en: User defined (%s)
is: Skilgreint af notanda (%s)

en: System language (%s) | System languages (%s)
is[0]: Tungumál kerfis (%s)
is[1]: Tungumál kerfis (%s)

en: Select a Directory
is: Veldu möppu

en: Replace
is: Skipta út

en: Launch
is: Ræsa

en: C_reate
is: _Búa til

en: Contact us at:
is: Hafðu samband:

en: Contributors:
is: Framlög:

en: Past developers:
is: Fyrri forritarar:

en: Web Website
is: Vefsvæði

en: _Enable
is: V_irkja
