epiphany 1.0.7 - en to mi translation catalogue (85 entries)

en: Default encoding
mi: Ngā kōnae XML

en: Languages
mi: Ngā reo

en: Find
mi: Kitea

en: <b>Fonts</b>
mi: <b>Ngā momotuhi</b>

en: <b>Languages</b>
mi: <b>Ngā reo</b>

en: De_fault:
mi: _Puta aunoa:

en: Language
mi: Reo

en: Preferences
mi: Ngā tina hiahia

en: _Add...
mi: Tāpiri...

en: _Address:
mi: _Te Wāhi Noho:

en: _Down
mi: Whakararo

en: _Remove
mi: _Tangohia

en: _Up
mi: _Runga

en: <b>Footers</b>
mi: <b>Ngā hiku</b>

en: <b>Headers</b>
mi: <b>Ngā pane</b>

en: C_olor
mi: _Kano

en: P_rinter:
mi: _Pūrere tā:

en: Pa_ges
mi: Ngā whārangi

en: Print
mi: Tā

en: _Date
mi: Te Rā

en: _File:
mi: _Kōnae:

en: _Left:
mi: _Mauī:

en: _Letter
mi: _Pū

en: File
mi: Te Kōnae

en: Japanese
mi: Te reo Nipono

en: Korean
mi: Te reo Kōrea

en: Save
mi: Pupuri

en: Untitled
mi: Ingoa kore

en: XML files
mi: Ngā kōnae XML

en: XUL files
mi: Ngā kōnae XUL

en: Unit:
mi: Te waeine:

note: * * This is a comma separated list of language ranges, as specified * by RFC 2616, 14.4. * Always include the basic language code last. * Examples: * "pt"    translation: "pt" * "pt_BR" translation: "pt-br,pt" * "zh_CN" translation: "zh-cn,zh" * "zh_HK" translation: "zh-hk,zh" or maybe "zh-hk,zh-tw,
en: system-language
mi: mi-nz,mi

en: %s Properties
mi: Ngā Āhuatanga %s

en: To_pics:
mi: Ngā _Kaupapa:

note: Toplevel
en: _File
mi: _Kōnae

en: _Edit
mi: _Whakatika

en: _View
mi: _Titiro

en: _Help
mi: _Āwhina

en: _Delete
mi: _Porowhiu

en: _Properties
mi: Ngā _Āhuatanga

en: _Close
mi: _Kati

note: Edit Menu
en: Cu_t
mi: K_otia

en: Cut the selection
mi: Kotia te whiringa

en: _Copy
mi: _Tārua

en: Copy the selection
mi: Tārua te whiringa

en: _Paste
mi: _Whakapiri

en: _About
mi: _Mo

note: This is the adjective, not the verb
en: Empty
mi: Tuhera kau

en: _Address
mi: Te Wāhi Noho

en: Today
mi: Ākuni

en: FILE
mi: TE KONAE

en: T_ools
mi: Ngā _Pāraha

en: _Open...
mi: _Huaki...

en: Open a file
mi: Huaki he kōnae

en: Save _As...
mi: P_urihia Pēneitia...

en: Print Pre_view
mi: T_iro Tānga

en: Print preview
mi: Tiro tānga

en: _Print...
mi: _Tā...

note: Edit menu
en: _Undo
mi: _Whakakore

en: Undo the last action
mi: Whakakore te mahi toenga

en: Re_do
mi: _Mahi Anō

en: _Find...
mi: _Kitea...

en: P_references
mi: Ngā _tina hiahia

note: View menu
en: _Stop
mi: Whaka_mutua

en: Zoom _In
mi: Tere _Roto

en: Zoom _Out
mi: Tere _Waho

note: Go menu
en: _Back
mi: Whakamuri

en: _Forward
mi: _Whakamua

en: _Home
mi: _Kāinga

en: Open
mi: Huaki

en: Save As
mi: P_urihia Pēneitia

en: Name
mi: Ingoa

en: Close
mi: Kati

note: * * please translate like this: "<your language> (System setting)" * Examples: * "de"    translation: "Deutsch (Systemeinstellung)" * "en_AU" translation: "English, Australia (System setting)" or *                      "Australian English (System setting)"
en: System language
mi: Te Reo Māori (pūnaha)

en: English
mi: Te reo Pākehā

en: Irish
mi: Te reo Airangi

en: Macedonian
mi: Te reo Makerōnia

en: Malay
mi: Te reo Mareia

en: Polish
mi: Te reo Pōrana

en: Portuguese
mi: Te reo Potukara

en: Romanian
mi: Te reo Romeinia

en: Scottish
mi: Te reo Kotarangi

note: Note that this does NOT refer to the home page but to a * user's home folder. It should be translated by the same * term as GTK+'s "Home" string to be consistent with the * filechooser
en: Home
mi: Kāinga

en: Back
mi: Whakamuri

en: Up
mi: Runga
