epiphany master - en to nds translation catalogue (414 entries)

en: Browse and organize your bookmarks
nds: Leseteken döörsöken un organiseren

en: Epiphany Web Bookmarks
nds: Epiphany Netleseteken

en: Web Bookmarks
nds: Netleseteken

en: Search the web
nds: Netsök

en: Browse the web
nds: Netkieken

en: Epiphany Web Browser
nds: Epiphany Netkieker

note: sets the name to appear in the window list applet when grouping windows
en: Web Browser
nds: Netkieker

en: Additional safe protocols
nds: Tosättliche Sekerheitsprotokolle

en: Disable bookmark editing
nds: Leseteken ännern nich tolaten

en: Disable history
nds: Historie utschalten

en: Disable toolbar editing
nds: Ännern vun Waarktüügbalken nich tolaten

en: Disable unsafe protocols
nds: Unseker Protokollens utschalten

en: Epiphany cannot quit
nds: Epiphany künn nich sluten werrn

en: Hide menubar by default
nds: Menübalken jümmers verbargen

en: Active extensions
nds: Aktive Erwietern

en: Address of the user's home page.
nds: Hemsietanskrivt

en: Cookie accept
nds: Cookie tolaten

en: Enable Plugins
nds: Plugins aktiveren

en: Enable Web Inspector
nds: Netinspektor aktiveren

en: Home page
nds: Hemsiet

en: Image animation mode
nds: Billanimatschoonsmodus

en: Languages
nds: Spraken

en: Remember passwords
nds: Passwöör merken

en: Size of disk cache
nds: Disktwüschenspiekergröte

en: Size of disk cache, in MB.
nds: Disktwüschenspiekergröte, in MB

en: The downloads folder
nds: Dat Daalladenverteeknis

en: Toolbar style
nds: Warktüügbalkenart

en: URL Search
nds: URL Sök

en: Use own colors
nds: Eegen Klöörs bruken

en: Use own fonts
nds: Eegen Schriftarten bruken

en: User agent
nds: Brukeragent (user agent)

en: x-western
nds: x-Western

en: <b>Fingerprints</b>
nds: <b>Fingeravdruck</b>

en: Expires On:
nds: Lööpt av an:

en: Field _Value
nds: Feld_wert

en: General
nds: Allgemeen

en: Organization:
nds: Organisatschoon:

en: Serial Number:
nds: Serientaal:

en: <b>_Automatic</b>
nds: <b>Vun alleen</b>

en: Clear _All...
nds: _Allens opklaren...

note: The name of the default downloads folder
en: Downloads
nds: Daalladens

en: Passwords
nds: Passwöör

en: Personal Data
nds: eegen daten

en: _Show passwords
nds: Passwöör _opwiesen

en: _Password:
nds: _Passwoord:

en: <b>Downloads</b>
nds: <b>Daalladens</b>

en: <b>Home page</b>
nds: <b>Hemsiet</b>

en: <b>Languages</b>
nds: <b>Spraken</b>

en: <b>Temporary Files</b>
nds: <b>Twüschentiedliche Dateien</b>

en: Add Language
nds: Sprak hentofögen

en: Choose a l_anguage:
nds: _Sprak wählen

note: Translators: the mnemonic shouldn't conflict with any of the * standard items in the GtkEntry context menu (Cut, Copy, Paste, Delete, * Select All, Input Methods and Insert Unicode control character.)
en: Cl_ear
nds: _Opklaren

en: De_fault:
nds: S_tandard

en: Enable _Plugins
nds: _Plug8ins aktiveren

en: Fonts & Style
nds: Schriftarten & Utsehn

en: Language
nds: Sprak

en: Preferences
nds: Instellens

en: _Address:
nds: _Anskrivt:

en: _Disk space:
nds: _Diskspieker:

en: _Download folder:
nds: _Daalladenverteeknis:

en: _Minimum size:
nds: _Minnstgröte:

en: _Never accept
nds: _Nie nich tolaten

en: _Remember passwords
nds: _Passwöör merken

en: <b>Background</b>
nds: <b>Achtergrund</b>

en: P_age title
nds: _Sietentitel

en: _Date
nds: _Dag

en: _Pause
nds: _Middag

en: _Resume
nds: _Tosammenfaten

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
nds: Unbekannt

en: The file “%s” has been downloaded.
nds: De Datei "%s" warrt dalladen

en: Download finished
nds: Daalladen fertig

note: translators: first %s is filename, "%s of %s" is current/total file size
en: %s
    %s of %s
nds: %s
    %s vun %s

en: %d download | %d downloads
nds[0]: %d Daalladen
nds[1]: %d Daalladens

en: Download started
nds: Daalladen startet

[ctx: download status]
en: Unknown
nds: Unbekannt

[ctx: download status]
en: Failed
nds: Dat ging in dutt

[ctx: download status]
en: Cancelled
nds: Avbroken

en: File
nds: Datei

en: Save
nds: Spiekern

[ctx: file type]
en: Unknown
nds: Unbekannt

en: Open this file?
nds: Düsse datei opmaken?

en: Download this file?
nds: Düsse Datei daalladen?

en: _Save As...
nds: _Spiekern as...

en: Web Inspector
nds: Netinspektor

en: Send an email message to “%s”
nds: Eene E-Post Nahricht sennen an "%s"

en: Arabic (_IBM-864)
nds: Arabisch (_IBM-864)

en: Arabic (ISO-_8859-6)
nds: Arabisch (ISO-_8859-6)

en: Arabic (_MacArabic)
nds: Arabisch (_MacArabisch)

en: Arabic (_Windows-1256)
nds: Arabisch (_Windows-1256)

en: Baltic (_ISO-8859-13)
nds: Baltisch (_ISO-8859-13)

en: Baltic (I_SO-8859-4)
nds: Baltisch (I_SO-8859-4)

en: Baltic (_Windows-1257)
nds: Baltisch (_Windows-1257)

en: _Armenian (ARMSCII-8)
nds: _Armenisch (ARMSCII-8)

en: _Georgian (GEOSTD8)
nds: _Georgisch (GEOSTD8)

en: Central European (_IBM-852)
nds: Zentraleuropäisch (_IBM-852)

en: Central European (I_SO-8859-2)
nds: Zentraleuropäisch (I_SO-8859-2)

en: Central European (_MacCE)
nds: Zentraleuropäisch (_MacCE)

en: Central European (_Windows-1250)
nds: Zentraleuropäisch (_Windows-1250)

en: Chinese Simplified (_GB18030)
nds: Chinesisch Vereenfacht (_GB18030)

en: Chinese Simplified (G_B2312)
nds: Chinesisch Vereenfacht (G_B2312)

en: Chinese Simplified (GB_K)
nds: Chinesisch Vereenfacht (GB_K)

en: Chinese Simplified (_HZ)
nds: Chinesisch Vereenfacht (_HZ)

en: Chinese Simplified (_ISO-2022-CN)
nds: Chinesisch Vereenfacht (_ISO-2022-CN)

en: Chinese Traditional (Big_5)
nds: Chinesisch Traditionell (Big_5)

en: Chinese Traditional (Big5-HK_SCS)
nds: Chinesisch Traditionell (Big5-HK_SCS)

en: Chinese Traditional (_EUC-TW)
nds: Chinesisch Traditionell (_EUC-TW)

en: Cyrillic (_IBM-855)
nds: Kyrillisch (_IBM-855)

en: Cyrillic (I_SO-8859-5)
nds: Kyrillisch (I_SO-8859-5)

en: Cyrillic (IS_O-IR-111)
nds: Kyrillisch (IS_O-IR-111)

en: Cyrillic (_KOI8-R)
nds: Kyrillisch (_KOI8-R)

en: Cyrillic (_MacCyrillic)
nds: Kyrillisch (_MacKyrillisch)

en: Cyrillic (_Windows-1251)
nds: Kyrillisch (_Windows-1251)

en: Cyrillic/_Russian (IBM-866)
nds: Kyrillisch/_Russisch (IBM-866)

en: Greek (_ISO-8859-7)
nds: Griechisch (_ISO-8859-7)

en: Greek (_MacGreek)
nds: Griechisch (_MacGreek)

en: Greek (_Windows-1253)
nds: Griechisch (_Windows-1253)

en: Hebrew (_IBM-862)
nds: Hebräisch (_IBM-862)

en: Hebrew (IS_O-8859-8-I)
nds: Hebräisch (IS_O-8859-8-I)

en: Hebrew (_MacHebrew)
nds: Hebräisch (_MacHebrew)

en: Hebrew (_Windows-1255)
nds: Hebräisch (_Windows-1255)

en: _Visual Hebrew (ISO-8859-8)
nds: _Visuell Hebräisch (ISO-8859-8)

en: Japanese (_EUC-JP)
nds: Japanisch (_EUC-JP)

en: Japanese (_ISO-2022-JP)
nds: Japanisch (_ISO-2022-JP)

en: Japanese (_Shift-JIS)
nds: Japanisch (_Shift-JIS)

en: Korean (_EUC-KR)
nds: Koreanisch (_EUC-KR)

en: Korean (_ISO-2022-KR)
nds: Koreanisch (_ISO-2022-KR)

en: Korean (_JOHAB)
nds: Koreanisch (_JOHAB)

en: Korean (_UHC)
nds: Koreanisch (_UHC)

en: _Celtic (ISO-8859-14)
nds: _Keltisch (ISO-8859-14)

en: _Icelandic (MacIcelandic)
nds: _Isländisch (MacIcelandic)

en: _Nordic (ISO-8859-10)
nds: _Nordisch (ISO-8859-10)

en: _Persian (MacFarsi)
nds: _Persisch (MacFarsi)

en: Croatian (Mac_Croatian)
nds: Kroatisch (Mac_Kroatisch)

en: _Romanian (MacRomanian)
nds: _Rumänisch (MacRomanian)

en: R_omanian (ISO-8859-16)
nds: R_umänisch (ISO-8859-16)

en: South _European (ISO-8859-3)
nds: Süd _Europäisch (ISO-8859-3)

en: Turkish (_IBM-857)
nds: Türkisch (_IBM-857)

en: Turkish (I_SO-8859-9)
nds: Türkisch (I_SO-8859-9)

en: Turkish (_MacTurkish)
nds: Türkisch (_MacTürkisch)

en: Turkish (_Windows-1254)
nds: Türkisch (_Windows-1254)

en: Cyrillic/Ukrainian (_KOI8-U)
nds: Kyrillisch/Ukrainisch (_KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (Mac_Ukrainian)
nds: Kyrillisch/Ukrainisch (Mac_Ukrainisch)

en: Vietnamese (_TCVN)
nds: Vietnamesisch (_TCVN)

en: Vietnamese (_VISCII)
nds: Vietnamesisch (_VISCII)

note: the following encodings are so rarely used that we don't want to pollute the "related" * part of the encodings menu with them, so we set the language group to 0 here
en: English (_US-ASCII)
nds: Engels (_US-ASCII)

note: translators: this is the title that an unknown encoding will * be displayed as.
en: Unknown (%s)
nds: Unbekannt (%s)

en: All
nds: Allens

en: Others
nds: Annere

en: Local files
nds: Lokale dateien

note: characters ms RELOAD_DELAY * RELOAD_DELAY_MAX_TICKS = 10 s
en: Blank page
nds: Blanke Sieten

en: Not now
nds: Nich jetz

en: Store password
nds: passwoort spiekern

en: Redirecting to “%s”…
nds: Verbinnen wieter to "%s"...

note: translators: %s here is the address of the web page
en: Loading “%s”…
nds: Lade "%s"...

en: Loading…
nds: Lade...

note: Translators: this is the directory name to store auxilary files * when saving html files.
en: %s Files
nds: %s Dateien

en: GConf error:
      %s
nds: GConf-Fehler:
      %s

en: File is not a valid .desktop file
nds: Datei is keene akerate .desktop Datei

en: Starting %s
nds: Starte %s

en: Specify session management ID
nds: Törnoppassens ID ingeven

en: Session management options:
nds: Törnoppassensoptschoonen:

en: Show session management options
nds: Törnoppassensoptschoonen opwiesen

note: Translaters: This string is for a toggle to display a toolbar. * The name of the toolbar is automatically computed from the widgets * on the toolbar, and is placed at the %s. Note the _ before the %s * which is used to add mnemonics. We know that this is likely to * produce duplicates, but don't wor
en: Show “_%s”
nds: Wies op “_%s”

en: _Move on Toolbar
nds: Op Warktüügbalken _verschuven

en: Move the selected item on the toolbar
nds: Dat utwählte Element op de Warktüügbalken verschuven

en: _Remove from Toolbar
nds: Ut Warktüügbalken _löschen

en: Remove the selected item from the toolbar
nds: Utwähltes Element ut Warktüügbalken löschen

en: _Delete Toolbar
nds: Warktüügbalken _löschen

en: Remove the selected toolbar
nds: Utwählten Warktüügbalken löschen

en: Separator
nds: Deeler

en: All supported types
nds: All unnerstütten Typen

en: Web pages
nds: Netsieten

en: Images
nds: Billers

en: All files
nds: All Dateien

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Desktop
nds: Schrievdisk

en: Failed to create directory “%s”.
nds: Künn Verteeknis "%s" nich erstellen.

en: Directory “%s” is not writable
nds: Verteeknis "%s" nich schrievbar

en: Directory not Writable
nds: Verteeknis nich schrievbar

en: Cannot Overwrite File
nds: Künn Datei nich överschrieven

en: Could not display help: %s
nds: Hölp künn nich opwiest werrn: %s

en: Master password needed
nds: Meesterpasswoort nödig

en: History
nds: Historie

en: Bookmark
nds: leseteken

en: Bookmarks
nds: Leseteken

en: Address Entry
nds: Anskrivtindrag

en: _Download
nds: _Daalladens

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
nds: Vandag %H:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
nds: Güstern %l:%M %p

en: Clear
nds: Opklaren

en: Show “%s”
nds: Wies op “%s”

en: “%s” Properties
nds: "%s" Eegenschapten

en: _Title:
nds: _Titel:

en: A_ddress:
nds: An_skrivt

en: T_opics:
nds: T_hemen:

en: Sho_w all topics
nds: All _Themen opwiesen

en: Entertainment
nds: Unnerhollen

en: News
nds: Nahrichten

en: Shopping
nds: Inkopen

en: Sports
nds: Sport

en: Travel
nds: reise

en: Work
nds: Orbiet

en: _Don't Update
nds: _Nich Opfrischen

en: _Update
nds: _Opfrischen

en: Update Bookmark?
nds: Leseteken opfrischen?

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this topic contains all bookmarks
en: All
nds: Allens

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this topic contains the most used bookmarks
en: Most Visited
nds: Meist besökt

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this topic contains the not categorized bookmarks
en: Not Categorized
nds: Ohn Kategorie

en: Untitled
nds: Ohn Titel

en: Remove from this topic
nds: Ut düssem Thema löschen

note: Toplevel
en: _File
nds: _Datei

en: _Edit
nds: _Bewarken

en: _View
nds: _Ansicht

en: _Help
nds: _Hölp

note: File Menu
en: _New Topic
nds: _Nejes Thema

en: Create a new topic
nds: Nejes Thema erstellen

note: FIXME ngettext File Menu
en: Open in New _Window | Open in New _Windows
nds[0]: In nejem _Finster opmaken
nds[1]: In nejen Finstern _opmaken

en: Open the selected bookmark in a new window
nds: Utwähltes Leseteken in nejem Finster opmaken

note: FIXME ngettext
en: Open in New _Tab | Open in New _Tabs
nds[0]: In nejer _Registerkoort opmaken
nds[1]: In _nejen Registerkoorten opmaken

en: _Rename…
nds: _Annern Naam geven

note: Add popup menu actions that are specific to the bookmark widgets
en: _Properties
nds: _Eegenschapten

en: _Import Bookmarks…
nds: Leseteken _importeren...

en: _Export Bookmarks…
nds: Leseteken _exporteren...

en: _Close
nds: _Sluten

note: Edit Menu
en: Cu_t
nds: U_tsnieden

en: Cut the selection
nds: Utwahl utsnieden

en: _Copy
nds: _Koperen

en: Copy the selection
nds: Utwahl koperen

en: _Paste
nds: _Infögen

en: Paste the clipboard
nds: In Twüschenavlaag koperen

en: _Delete
nds: _Löschen

en: Select _All
nds: _Allens markeren

note: Help Menu Help menu
en: _Contents
nds: _Inholls

en: Display bookmarks help
nds: lesetekenhölp opwiesen

en: _About
nds: _Över

en: _Show on Toolbar
nds: Op Warktüügbalken opwie_sen

en: Show the selected bookmark on a toolbar
nds: Utwähltes Leseteken op Warktüügbalken opwiesen

note: View Menu
en: _Title
nds: _Titel

en: T_itle and Address
nds: T_itel un Anskrivt

en: Type a topic
nds: Thema ingeven

en: Delete this topic?
nds: Düsses Thema löschen?

en: _Delete Topic
nds: Thema _löschen

note: Translators: The %s is the name of a Mozilla profile.
en: Mozilla “%s” profile
nds: Mozilla "%s" Togänge

en: Import failed
nds: Import ging in'n Dutt

en: Import Failed
nds: Import ging in'n Dutt

en: Firefox/Mozilla bookmarks
nds: Firefox/Mozilla Leseteken

en: Galeon/Konqueror bookmarks
nds: Galeon/Konqueror Leseteken

en: Epiphany bookmarks
nds: Epiphany Leseteken

en: Export Bookmarks
nds: Leseteken exporteren

note: Make a format selection combo & label
en: File f_ormat:
nds: Dateif_ormat:

en: Import Bookmarks
nds: leseteken importeren

en: I_mport
nds: I_mporteren

en: Import bookmarks from:
nds: Leseteken importeren vun:

en: _Copy Address
nds: Anskrivt _koperen

en: _Search:
nds: _Sök:

en: Topics
nds: Themen

en: Title
nds: Titel

en: Address
nds: Anskrivt

en: Show properties for this bookmark
nds: Eegenschapten vun düssem Leseteken opwiesen

en: Open this bookmark in a new tab
nds: Düsses Leseteken in nejer Registerkoort opmaken

en: Open this bookmark in a new window
nds: Düsses Leseteken in nejem Finster opmaken

note: FIXME !!!!
en: Open in New _Tabs
nds: In nejen Registerkoorten _opmaken

en: Related
nds: Tosammenhangen

en: Topic
nds: Thema

en: _Other…
nds: _Annere...

en: _Automatic
nds: _Vun alleen

en: Not found
nds: Nich funnen

en: Wrapped
nds: Tosammenfat

en: Find links:
nds: Verknüppen finnen:

en: Find:
nds: Finnen:

en: Find Next
nds: Nähsten finnen

note: exit button
en: Leave Fullscreen
nds: Fullbill verloten

en: Go
nds: Denn man to

en: Add _Bookmark…
nds: Leseteken _hentofögen...

en: Close the history window
nds: Historienfinster sluten

en: Clear _History
nds: _Verlööp löschen

en: Display history help
nds: Historiienhölp opwiesen

en: _Address
nds: _Anskrivt

en: _Date and Time
nds: _Dag un Tied

en: Clear browsing history?
nds: Netkiekerhistorie löschen?

en: Clear History
nds: Verlööp löschen

en: Last 30 minutes
nds: Lesten 30 Minuuten

en: Today
nds: Vandag

note: keep this in sync with embed/ephy-history.c's HISTORY_PAGE_OBSOLETE_DAYS
en: Last %d day | Last %d days
nds[0]: Lesten %d Dag
nds[1]: Leste %d Dage

en: Sites
nds: Sieten

en: Date
nds: Dag

en: GNOME Web Browser
nds: GNOME Netkieker

en: Add a bookmark
nds: Leseteken hentofögen

en: URL …
nds: URL...

en: Close tab
nds: Registerkoort sluten

en: _Cancel Logout
nds: Avmellen avbreken

en: _Recover
nds: _Wedderherstellen

en: Switch to this tab
nds: To düsser Registerkoort wesseln

en: _Back
nds: _Torügg

note: this is the tooltip on the Back button's drop-down arrow, which will show * a menu with all sites you can go 'back' to
en: Back history
nds: In de Historie torügggahn

en: _Forward
nds: _Vor

note: this is the tooltip on the Forward button's drop-down arrow, which will show * a menu with all sites you can go 'forward' to
en: Forward history
nds: In de Historie vorangahn

en: _Up
nds: _Hoch

en: Zoom
nds: Gröte

en: _Home
nds: _To Huus

en: Go to the home page
nds: Hemsiet opröpen

en: New _Tab
nds: Neje _Registerkoort

en: Open a new tab
nds: Neje Registerkoort opmaken

en: _New Window
nds: _Nejes Finster

en: Open a new window
nds: Nejes Finster opmaken

[ctx: toolbar style]
en: Default
nds: Standard

[ctx: toolbar style]
note: separator row
en: Text below icons
nds: Text unner de lütten Billers

[ctx: toolbar style]
en: Text beside icons
nds: Text op de Siet vun de Symbole

[ctx: toolbar style]
en: Icons only
nds: Jüst Symbole

[ctx: toolbar style]
en: Text only
nds: Jüst text

en: Toolbar Editor
nds: Warktüügbalkenbewarker

en: _Add a New Toolbar
nds: _Nejen Warktüügbalken hentofögen

en: _Bookmarks
nds: _Lesetekens

en: _Go
nds: _Denn man to

en: T_ools
nds: W_arktüüg

en: _Tabs
nds: _Registerkoorten

en: _Toolbars
nds: _Warktüügbalken

note: File menu
en: _Open…
nds: _Opmaken...

en: Open a file
nds: Datei opmaken

en: Save _As…
nds: Spiekern _as...

en: Page Set_up
nds: Sieten_instellens

en: Print Pre_view
nds: Druckut_blick

en: Print preview
nds: Druckutblick

en: Print the current page
nds: Aktuelle Siet drucken

en: Close this tab
nds: Düsse Registerkoort sluten

note: Edit menu
en: _Undo
nds: _Torüggsetten

en: Undo the last action
nds: De leste Aktschoon torüggnehmen

en: Re_do
nds: We_dderholen

en: Paste clipboard
nds: In Twüschenavlaag koperen

en: Delete text
nds: Text löschen

en: Select the entire page
nds: Heele Siet utwählen

en: _Find…
nds: _Finnen...

en: Find Ne_xt
nds: _Nähsten finnen

en: P_ersonal Data
nds: _Eegene Daten

en: P_references
nds: _Instellen

en: Customize toolbars
nds: Warktüügbalken anpassen

en: _Reload
nds: _Opfrischen

en: _Larger Text
nds: _Groter Text

en: S_maller Text
nds: _Lütter Text

en: _Normal Size
nds: _Normale Gröte

en: _Page Source
nds: _Sietenwellen

en: _Edit Bookmarks
nds: L_eseteken bewarken

en: Open the bookmarks window
nds: Lesetekenfinster opmaken

note: Go menu
en: _Location…
nds: _Ort...

note: History
en: Hi_story
nds: Hi_storie

en: Open the history window
nds: Historienfinster opmaken

note: Tabs menu
en: _Previous Tab
nds: _Vorige Registerkoort

en: Activate previous tab
nds: Vorige Registerkoort aktiveren

en: _Next Tab
nds: _Nächste Registerkoort

en: Activate next tab
nds: Nächste Registerkoort aktiveren

en: Move Tab _Left
nds: Registerkoort nah _links verschuven

en: Move current tab to left
nds: Registerkoort nah links verschuven

en: Move Tab _Right
nds: Registerkoort nah _rechts verschuven

en: Move current tab to right
nds: Registerkoort nah rechts verschuven

en: _Detach Tab
nds: _Registerkoort lösen

en: Detach current tab
nds: Aktuelle Registerkoort lösen

en: Display web browser help
nds: Netkiekerhölp opwiesen

note: File Menu
en: _Work Offline
nds: Offline or_bieten

note: View Menu
en: _Hide Toolbars
nds: _Warktüügbalken verbargen

en: Show or hide toolbar
nds: Warktüügbalken opwiesen or verbargen

en: St_atusbar
nds: St_atusbalken

en: _Fullscreen
nds: _Fullbill

en: Browse at full screen
nds: Fullbill bruken

note: Document
en: Add Boo_kmark…
nds: _Leseteken hentofögen...

note: Links
en: _Open Link
nds: _Verknüppen opmaken

en: Open link in this window
nds: Verknüppen in düssem Finster opmaken

en: Open Link in New _Window
nds: Verknüppen in nejem _Finster opmaken

en: Open link in a new window
nds: Verknüppen in nejem _Finster opmaken

en: Open Link in New _Tab
nds: Verknüppen in nejer _Registerkoort opmaken

en: Open link in a new tab
nds: Verknüppen in nejer _Registerkoort opmaken

en: _Download Link
nds: _Daalladenverknüppen

en: _Save Link As…
nds: Verknüppen _spiekern as...

en: Save link with a different name
nds: Verknüppen mit ee'm annern Naam spiekern

en: _Bookmark Link…
nds: Verknüppen as _Leseteken spiekern...

en: _Copy Link Address
nds: _Verknüppenanskrivt koperen

note: Email links This is on the context menu on a mailto: link and opens the mail program
en: _Send Email…
nds: E-Post _sennen...

en: _Copy Email Address
nds: _E-Post-Anskrivt koperen

note: Images
en: Open _Image
nds: _Bill opmaken

en: _Save Image As…
nds: Bill _spiekern as...

en: _Use Image As Background
nds: Bill as _Achtergrund bruken

en: Copy I_mage Address
nds: _Billanskrivt koperen

en: St_art Animation
nds: Animatschoon starten

en: St_op Animation
nds: Animatschoon _stoppen

en: Close _Document
nds: _Dokument sluten

en: Open
nds: Opmaken

en: Save As
nds: Spiekern as

en: Print
nds: Drucken

en: Find
nds: Finnen

note: Translators: This refers to text size
en: Larger
nds: Gröter

note: Translators: This refers to text size
en: Smaller
nds: Lütter

en: Insecure
nds: Unseker

en: Low
nds: Gering

en: High
nds: Hoch

en: Open image “%s”
nds: Bill opmaken "%s"

en: Use as desktop background “%s”
nds: As Schrievdiskachtergrund bruken "%s"

en: Save image “%s”
nds: Bill spiekern "%s"

en: Save link “%s”
nds: Verknüppen spiekern "%s"

note: Cache
en: _Temporary files
nds: _Twüschentiedliche Dateien

en: Cookie Properties
nds: Cookie Eegenschapten

en: Content:
nds: Inholl:

en: Path:
nds: Pad:

en: Send for:
nds: Sennen för:

en: Expires:
nds: Lööpt av:

note: Session cookie
en: End of current session
nds: Enn vun aktuellem Törn

en: Domain
nds: Anskrivt:

en: Name
nds: Naam

en: User Name
nds: Brukernaam

en: User Password
nds: Brukerpasswoord

en: Download Link
nds: Daalladenverknüppen

en: Save Link As
nds: Verknüppen spiekern as

en: Save Image As
nds: Bill spiekern as

en: Select a Directory
nds: Verteeknis wählen

en: Contributors:
nds: Ermöglicht döör:

en: Past developers:
nds: Leste Entwickler:

en: GNOME Web Browser Website
nds: GNOME Netkieker Netsiet
