epiphany - en to pl translation catalogue (864 entries)

en: Web
pl: WWW

en: Browse the web
pl: Przeglądanie stron WWW

en: The web browser for GNOME, featuring tight integration with the desktop and a simple and intuitive user interface that allows you to focus on your web pages. If you’re looking for a simple, clean, beautiful view of the web, this is the browser for you.
pl: Przeglądarka WWW dla środowiska GNOME, oferująca ścisłą integrację z pulpitem oraz prosty i intuicyjny interfejs użytkownika, umożliwiający skupienie się na stronach WWW.

en: Web is often referred to by its code name, Epiphany.
pl: Przeglądarka WWW znana jest też pod nazwą kodową Epiphany.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
pl: Projekt GNOME

en: Web Browser
pl: Przeglądarka WWW

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: web;browser;internet;epiphany;
pl: www;web;przeglądarka;wyszukiwarka;internet;sieć;strony;witryny;epiphany;

en: New Window
pl: Nowe okno

en: New Incognito Window
pl: Nowe okno incognito

en: Browse with caret
pl: Przeglądanie za pomocą karetki

en: Home page
pl: Strona domowa

en: Address of the user’s home page.
pl: Adres strony domowej użytkownika.

en: Default search engine.
pl: Domyślna wyszukiwarka.

en: Name of the search engine selected by default.
pl: Nazwa domyślnie wybranej wyszukiwarki.

en: Deprecated. Please use search-engine-providers instead.
pl: Przestarzałe. Proszę używać „search-engine-providers” zamiast tego.

note: TRANSLATORS: These are the prepopulated search engines. You should add country-specific URL query parameters if appropriate or change the domain name's TLD. The different query parameters to be used for each engine is as follows: - DuckDuckGo: kl=country-language (see https://duckduckgo.com/params) 
en: [
    					{'name': <'DuckDuckGo'>, 'url': <'https://duckduckgo.com/?q=%s&t=epiphany'>, 'bang': <'!ddg'>},
    					{'name': <'Google'>, 'url': <'https://www.google.com/search?q=%s'>, 'bang': <'!g'>},
    					{'name': <'Bing'>, 'url': <'https://www.bing.com/search?q=%s'>, 'bang': <'!b'>}
    				]
pl: [
    					{'name': <'DuckDuckGo'>, 'url': <'https://duckduckgo.com/?q=%s&t=epiphany&kl=pl-pl&kad=pl_PL'>, 'bang': <'!ddg'>},
    					{'name': <'Google'>, 'url': <'https://www.google.pl/search?q=%s'>, 'bang': <'!g'>},
    					{'name': <'Bing'>, 'url': <'https://www.bing.com/search?q=%s'>, 'bang': <'!b'>}
    				]

en: List of the search engines.
pl: Lista wyszukiwarek.

en: List of the search engines. It is an array of vardicts with each vardict corresponding to a search engine, and with the following supported keys: "name" is the name of the search engine. "url" is the search URL with the search term replaced with %s. "bang" is the bang (shortcut word) of the search engine.
pl: Lista wyszukiwarek. Jest to tablica vardict, w której każde vardict odpowiada wyszukiwarce, z następującymi obsługiwanymi kluczami: „name” to nazwa wyszukiwarki. „url” to adres wyszukiwania z wyszukiwanymi słowami zastąpionymi „%s” (bez cudzysłowów). „bang” to skrót wyszukiwarki.

en: Enable Google Search Suggestions
pl: Podpowiedzi wyszukiwarki Google

en: Whether to show Google Search Suggestion in url entry popdown.
pl: Czy wyświetlać podpowiedzi wyszukiwarki Google w polu wpisywania adresu.

en: Force new windows to be opened in tabs
pl: Wymuszenie otwierania nowych okien w kartach

en: Force new window requests to be opened in tabs instead of using a new window.
pl: Wymuszenie otwierania nowych okien w kartach zamiast użycia nowego okna.

en: Whether to automatically restore the last session
pl: Czy automatycznie przywracać ostatnią sesję

en: Defines how the session will be restored during startup. Allowed values are “always” (the previous state of the application is always restored) and “crashed” (the session is only restored if the application crashes).
pl: Określa sposób, w jaki sesja ma być przywracana podczas uruchamiania. Dozwolone wartości to „always” (poprzedni stan programu jest zawsze przywracany) i „crashed” (sesja jest przywracana tylko, jeśli program uległ awarii).

en: Whether to delay loading of tabs that are not immediately visible on session restore
pl: Czy opóźniać wczytywanie kart, które nie są od razu widoczne podczas przywracania sesji

en: When this option is set to true, tabs will not start loading until the user switches to them, upon session restore.
pl: Jeśli ta opcja jest ustawiona na „true”, to podczas przywracania sesji karty nie będą wczytywane, dopóki użytkownik nie przełączy na nie.

en: List of adblock filters
pl: Lista filtrów blokowania reklam

en: List of URLs with content filtering rules in JSON format to be used by the ad blocker.
pl: Lista adresów z regułami filtrowania treści w formacie JSON używanymi do blokowania reklam.

en: Whether to ask for setting browser as default
pl: Czy pytać o ustawienie przeglądarki jako domyślnej

en: When this option is set to true, browser will ask for being default if it is not already set.
pl: Jeśli ta opcja jest ustawiona na „true”, to przeglądarka będzie pytała o ustawienie jako domyślną, jeśli jeszcze nią nie jest.

en: Start in incognito mode
pl: Uruchamianie w trybie incognito

en: When this option is set to true, browser will always start in incognito mode
pl: Jeśli ta opcja jest ustawiona na „true”, to przeglądarka będzie zawsze uruchamiana w trybie incognito

en: Active clear data items.
pl: Aktywne elementy czyszczenia danych.

en: Selection (bitmask) which clear data items should be active by default. 1 = Cookies, 2 = HTTP disk cache, 4 = Local storage data, 8 = Offline web application cache, 16 = IndexDB databases, 32 = WebSQL databases, 64 = Plugins data, 128 = HSTS policies cache, 256 = Intelligent Tracking Prevention data.
pl: Wybór (maska bitowa), które elementy czyszczenia danych są domyślnie aktywne. 1 = ciasteczka, 2 = pamięć podręczna HTTP na dysku, 4 = lokalnie przechowywane dane, 8 = pamięć podręczna programów WWW w trybie offline, 16 = bazy danych IndexedDB, 32 = bazy danych WebSQL, 64 = dane wtyczek, 128 = pamięć podręczna zasad HSTS, 256 = dane inteligentnej ochrony przed śledzeniem.

en: Expand tabs size to fill the available space on the tabs bar.
pl: Rozszerzanie kart, aby wypełniały dostępne miejsce na pasku kart.

en: If enabled the tabs will expand to use the entire available space in the tabs bar. This setting is ignored in Pantheon desktop.
pl: Jeśli jest włączone, karty będą rozszerzane tak, aby używały całego dostępnego wolnego miejsca na pasku kart. To ustawienie jest ignorowane w środowisku Pantheon.

en: The visibility policy for the tabs bar.
pl: Polityka widoczności paska kart.

en: Controls when the tabs bar is shown. Possible values are “always” (the tabs bar is always shown), “more-than-one” (the tabs bar is only shown if there’s two or more tabs) and “never” (the tabs bar is never shown). This setting is ignored in Pantheon desktop, and “always” value is used.
pl: Kontroluje, kiedy wyświetlany jest pasek kart. Możliwe wartości to „always” (pasek jest zawsze wyświetlany), „more-than-one” (pasek jest wyświetlany tylko, jeśli otwarte są dwie lub więcej kart) i „never” (pasek nigdy nie jest wyświetlany). To ustawienie jest ignorowane w środowisku Pantheon, gdzie używana jest wartość „always”.

en: Keep window open when closing last tab
pl: Bez zamykania okna po zamknięciu ostatniej karty

en: If enabled application window is kept open when closing the last tab.
pl: Jeśli jest włączone, to okno programu nie jest zamykane po zamknięciu ostatniej karty.

en: Reader mode article font style.
pl: Styl czcionki artykułów w trybie zwiększonej czytelności.

en: Chooses the style of the main body text for articles in reader mode. Possible values are “sans” and “serif”.
pl: Wybiera styl głównego tekstu artykułów w trybie zwiększonej czytelności. Możliwe wartości to „sans” (bezszeryfowa) i „serif” (szeryfowa).

en: Reader mode color scheme.
pl: Schemat kolorów trybu zwiększonej czytelności.

en: Selects the style of colors for articles displayed in reader mode. Possible values are “light” (dark text on light background) and “dark” (light text on dark background). This setting is ignored on systems that provide a system-wide dark style preference, such as GNOME 42 and newer.
pl: Wybiera styl kolorów artykułów wyświetlanych w trybie zwiększonej czytelności. Możliwe wartości to „light” (ciemny tekst na jasnym tle) i „dark” (jasny tekst na ciemnym tle). To ustawienie jest ignorowane w systemach dostarczających systemową preferencję ciemnego stylu, np. GNOME 42 i nowszych.

en: Minimum font size
pl: Minimalny rozmiar czcionki

en: Use GNOME fonts
pl: Użycie czcionek środowiska GNOME

en: Use GNOME font settings.
pl: Używa ustawień czcionki środowiska GNOME.

en: Custom sans-serif font
pl: Niestandardowa czcionka bezszeryfowa

en: A value to be used to override sans-serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
pl: Wartość używana do zastąpienia czcionki bezszeryfowej środowiska, kiedy ustawiona jest opcja „use-gnome-fonts”.

en: Custom serif font
pl: Niestandardowa czcionka szeryfowa

en: A value to be used to override serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
pl: Wartość używana do zastąpienia czcionki szeryfowej środowiska, kiedy ustawiona jest opcja „use-gnome-fonts”.

en: Custom monospace font
pl: Niestandardowa czcionka o stałej szerokości

en: A value to be used to override monospace desktop font when use-gnome-fonts is set.
pl: Wartość używana do zastąpienia czcionki o stałej szerokości środowiska, kiedy ustawiona jest opcja „use-gnome-fonts”.

en: Use a custom CSS
pl: Użycie niestandardowych stylów CSS

en: Use a custom CSS file to modify websites own CSS.
pl: Używa niestandardowego pliku stylów CSS, aby zmodyfikować styl strony.

en: Use a custom JS
pl: Użycie niestandardowego skryptu JavaScript

en: Use a custom JS file to modify websites.
pl: Używa niestandardowego pliku skryptu JavaScript, aby zmodyfikować strony.

en: Enable spell checking
pl: Sprawdzanie pisowni

en: Spell check any text typed in editable areas.
pl: Sprawdza pisownię tekstu wpisanego w pola tekstowe.

en: Default encoding
pl: Domyślne kodowanie

en: Default encoding. Accepted values are the ones WebKitGTK can understand.
pl: Domyślne kodowanie. Przyjmowane są tylko wartości rozpoznawane przez bibliotekę WebKitGTK.

en: Languages
pl: Języki

en: Preferred languages. Array of locale codes or “system” to use current locale.
pl: Preferowane języki. Tablica kodów lokalizacji lub wartość „system”, aby używać bieżącej lokalizacji.

en: Allow popups
pl: Zezwalanie na otwieranie wyskakujących okien

en: Allow sites to open new windows using JavaScript (if JavaScript is enabled).
pl: Zezwala stronom na otwieranie nowych okien za pomocą języka JavaScript (jeśli jest włączony).

en: User agent
pl: Identyfikator programu

en: String that will be used as user agent, to identify the browser to the web servers.
pl: Ciąg używany jako identyfikator programu do identyfikacji przeglądarki przez serwery.

en: Enable adblock
pl: Blokowanie reklam

en: Whether to block the embedded advertisements that web pages might want to show.
pl: Czy blokować osadzone reklamy na stronach.

en: Remember passwords
pl: Zapamiętywanie haseł

en: Whether to store and prefill passwords in websites.
pl: Czy przechowywać i wypełniać hasła na stronach.

en: Enable site-specific quirks
pl: Ustawienia zgodności dla pewnych stron

en: Enable quirks to make specific websites work better. You might want to disable this setting if debugging a specific issue.
pl: Włącza ustawienia zgodności, aby pewne strony lepiej działały. Należy to wyłączyć podczas debugowania problemów.

en: Enable Intelligent Tracking Prevention (ITP)
pl: Inteligentna ochrona przed śledzeniem (ITP)

en: Whether to enable Intelligent Tracking Prevention.
pl: Czy włączyć inteligentną ochronę przed śledzeniem.

en: Allow websites to store local website data
pl: Zezwalanie stronom na przechowywanie lokalnych danych strony

en: Whether to allow websites to store cookies, local storage data, and IndexedDB databases. Disabling this will break many websites.
pl: Czy zezwalać stronom na przechowywanie ciasteczek, lokalnie przechowywanych danych i baz danych IndexedDB. Wyłączenie spowoduje błędne działanie wielu stron.

en: Default zoom level for new pages
pl: Domyślny poziom powiększenia nowych stron

en: Enable autosearch
pl: Automatyczne wyszukiwanie

en: Whether to automatically search the web when something that does not look like a URL is entered in the address bar. If this setting is disabled, everything will be loaded as a URL unless a search engine is explicitly selected from the dropdown menu.
pl: Czy automatycznie wyszukiwać w Internecie po wpisaniu w pasku adresu tekstu niewyglądającego jak adres. Jeśli to ustawienie jest wyłączone, to wszystko będzie wczytywane jako adres, chyba że z rozwijanego menu wybrano wyszukiwarkę.

en: Enable mouse gestures
pl: Gesty myszy

en: Whether to enable mouse gestures. Mouse gestures are based on Opera’s behaviour and are activated using the middle mouse button + gesture.
pl: Czy włączyć gesty myszą. Są oparte na zachowaniu przeglądarki Opera. Włącza się je za pomocą środkowego przycisku myszy i gestu.

en: Last upload directory
pl: Ostatni katalog wysyłania

en: Keep track of last upload directory
pl: Pamiętanie ostatniego katalogu wysyłania

en: Last download directory
pl: Ostatni katalog pobierania

en: Keep track of last download directory
pl: Pamiętanie ostatniego katalogu pobierania

en: Hardware acceleration policy
pl: Zasada przyspieszenia sprzętowego

en: Whether to enable hardware acceleration. Possible values are “always” and “never”. Hardware acceleration may be required to achieve acceptable performance on embedded devices, but increases memory usage requirements and could expose severe hardware-specific graphics driver bugs.
pl: Czy włączyć przyspieszenie sprzętowe. Możliwe wartości to „always” (zawsze) i „never” (nigdy). Przyspieszenie sprzętowe może być wymagane, aby osiągnąć akceptowalną wydajność na urządzeniach osadzonych, ale zwiększa wymagania wykorzystania pamięci i może uwidocznić poważne błędy sterowników graficznych do konkretnego sprzętu.

en: Always ask for download directory
pl: Pytanie o katalog pobierania za każdym razem

en: Whether to present a directory chooser dialog for every download.
pl: Czy wyświetlać okno wyboru katalogu przy każdym pobieraniu.

en: Enable immediately switch to new open tab
pl: Przełączanie na nowo otwartą kartę

en: Whether to automatically switch to a new open tab.
pl: Czy automatycznie przełączać na nowo otwartą kartę.

en: Enable WebExtensions
pl: Obsługa WebExtensions

en: Whether to enable WebExtensions. WebExtensions is a cross-browser system for extensions.
pl: Czy włączyć obsługę rozszerzeń WebExtensions. WebExtensions to międzyprzeglądarkowy system rozszerzeń.

en: Active WebExtensions
pl: Aktywne rozszerzenia WebExtensions

en: Indicates which WebExtensions are set to active.
pl: Wskazuje, które rozszerzenia WebExtensions są ustawione jako aktywne.

en: Show developer actions
pl: Działania dla programistów

en: Whether to show developer context menu actions. This allows use of the Page Source and Inspect Element actions.
pl: Czy wyświetlać działania dla programistów w menu kontekstowym. Umożliwia to używanie działań „Źródło strony” i „Zbadaj element”.

en: Web application additional URLs
pl: Dodatkowe adresy programu WWW

en: The list of URLs that should be opened by the web application
pl: Lista adresów otwieranych przez program WWW

en: Show navigation buttons in WebApp
pl: Przyciski nawigacji w programie WWW

en: Whether to show buttons for navigation in WebApp.
pl: Czy wyświetlać przyciski nawigacji w programie WWW.

en: Run in background
pl: Działanie w tle

en: If enabled, application continues running in the background after closing the window.
pl: Jeśli jest włączone, to program kontynuuje działanie w tle po zamknięciu okna.

en: WebApp is system-wide
pl: Program WWW jest systemowy

en: If enabled, application cannot be edited or removed.
pl: Po włączeniu program nie może być modyfikowany ani usuwany.

en: The downloads folder
pl: Katalog pobierania

en: The path of the folder where to download files to; or “Downloads” to use the default downloads folder, or “Desktop” to use the desktop folder.
pl: Ścieżka do katalogu, do którego pobierać pliki. Wartość „Downloads” spowoduje użycie domyślnego katalogu pobierania, a wartość „Desktop” spowoduje użyciu katalogu pulpitu.

en: Window position
pl: Położenie okna

en: The position to use for a new window that is not restored from a previous session.
pl: Położenie używane dla nowego okna, które nie zostało przywrócone z poprzedniej sesji.

en: Window size
pl: Rozmiar okna

en: The size to use for a new window that is not restored from a previous session.
pl: Rozmiar używany dla nowego okna, które nie zostało przywrócone z poprzedniej sesji.

en: Is maximized
pl: Maksymalizacja

en: Whether a new window that is not restored from a previous session should be initially maximized.
pl: Czy nowe okno, które nie zostało przywrócone z poprzedniej sesji, ma być początkowo zmaksymalizowane.

en: Disable forward and back buttons
pl: Wyłączenie przycisków dalej i wstecz

en: If set to “true”, forward and back buttons are disabled, preventing users from accessing immediate browser history
pl: Jeśli ta opcja jest ustawiona na „true”, to przyciski dalej i wstecz są wyłączone, uniemożliwiając użytkownikom dostęp do bezpośredniej historii przeglądarki

en: Firefox Sync Token Server URL
pl: Adres serwera tokena synchronizacji Firefoksa

en: URL to a custom Firefox Sync token server.
pl: Adres niestandardowego serwera tokena synchronizacji Firefoksa.

en: Firefox Sync Accounts Server URL
pl: Adres serwera kont synchronizacji Firefoksa

en: URL to a custom Firefox Sync accounts server.
pl: Adres niestandardowego serwera kont synchronizacji Firefoksa.

en: Currently signed in sync user
pl: Obecnie zalogowany użytkownik synchronizacji

en: The email linked to the Mozilla account used to sync data with Mozilla’s servers.
pl: Adres e-mail powiązany z kontem Mozilli używanym do synchronizowania danych z serwerami Mozilli.

en: Last sync timestamp
pl: Czas ostatniej synchronizacji

en: The UNIX time at which last sync was made in seconds.
pl: Czas ostatniej synchronizacji w formacie systemu UNIX (w sekundach).

en: Sync device ID
pl: Identyfikator urządzenia synchronizacji

en: The sync device ID of the current device.
pl: Identyfikator obecnego urządzenia synchronizacji.

en: Sync device name
pl: Nazwa urządzenia synchronizacji

en: The sync device name of the current device.
pl: Nazwa obecnego urządzenia synchronizacji.

en: The sync frequency in minutes
pl: Częstość synchronizacji w minutach

en: The number of minutes between two consecutive syncs.
pl: Minuty między synchronizacjami.

en: Sync data with Firefox
pl: Synchronizowanie danych z Firefoksem

en: TRUE if Ephy collections should be synced with Firefox collections, FALSE otherwise.
pl: Włączenie spowoduje synchronizowanie przeglądarki WWW z Firefoksem.

en: Enable bookmarks sync
pl: Synchronizowanie zakładek

en: TRUE if bookmarks collection should be synced, FALSE otherwise.
pl: Włączenie spowoduje synchronizowanie zakładek.

en: Bookmarks sync timestamp
pl: Czas synchronizacji zakładek

en: The timestamp at which last bookmarks sync was made.
pl: Czas ostatniej synchronizacji zakładek.

en: Initial sync or normal sync
pl: Początkowa czy zwykła synchronizacja

en: TRUE if bookmarks collection needs to be synced for the first time, FALSE otherwise.
pl: Włączone, jeśli zakładki muszą zostać zsynchronizowane po raz pierwszy.

en: Enable passwords sync
pl: Synchronizowanie haseł

en: TRUE if passwords collection should be synced, FALSE otherwise.
pl: Włączenie spowoduje synchronizowanie haseł.

en: Passwords sync timestamp
pl: Czas synchronizacji haseł

en: The timestamp at which last passwords sync was made.
pl: Czas ostatniej synchronizacji haseł.

en: TRUE if passwords collection needs to be synced for the first time, FALSE otherwise.
pl: Włączone, jeśli hasła muszą zostać zsynchronizowane po raz pierwszy.

en: Enable history sync
pl: Synchronizowanie historii

en: TRUE if history collection should be synced, FALSE otherwise.
pl: Włączenie spowoduje synchronizowanie historii.

en: History sync timestamp
pl: Czas synchronizacji historii

en: The timestamp at which last history sync was made.
pl: Czas ostatniej synchronizacji historii.

en: TRUE if history collection needs to be synced for the first time, FALSE otherwise.
pl: Włączone, jeśli historia musi zostać zsynchronizowana po raz pierwszy.

en: Enable open tabs sync
pl: Synchronizowanie otwartych kart

en: TRUE if open tabs collection should be synced, FALSE otherwise.
pl: Włączenie spowoduje synchronizowanie otwartych kart.

en: Open tabs sync timestamp
pl: Czas synchronizacji otwartych kart

en: The timestamp at which last open tabs sync was made.
pl: Czas ostatniej synchronizacji otwartych kart.

en: Decision to apply when microphone permission is requested for this host
pl: Decyzja podejmowana po żądaniu uprawnienia na dostęp do mikrofonu dla tego adresu

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to access the user’s microphone. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
pl: Ta opcja jest używana do zapisania, czy podany adres otrzymał uprawnienie na dostęp do mikrofonu użytkownika. Domyślna wartość „undecided” oznacza, że przeglądarka musi pytać użytkownika o pozwolenie, a wartości „allow” (zezwalanie) i „deny” (odmawianie) oznaczają automatyczne podejmowanie decyzji po żądaniu.

en: Decision to apply when geolocation permission is requested for this host
pl: Decyzja podejmowana po żądaniu uprawnienia na dostęp do geolokalizacji dla tego adresu

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to access the user’s location. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
pl: Ta opcja jest używana do zapisania, czy podany adres otrzymał uprawnienie na dostęp do położenia użytkownika. Domyślna wartość „undecided” oznacza, że przeglądarka musi pytać użytkownika o pozwolenie, a wartości „allow” (zezwalanie) i „deny” (odmawianie) oznaczają automatyczne podejmowanie decyzji po żądaniu.

en: Decision to apply when notification permission is requested for this host
pl: Decyzja podejmowana po żądaniu uprawnienia do wyświetlania powiadomień dla tego adresu

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to show notifications. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
pl: Ta opcja jest używana do zapisania, czy podany adres otrzymał uprawnienie na wyświetlanie powiadomień. Domyślna wartość „undecided” oznacza, że przeglądarka musi pytać użytkownika o pozwolenie, a wartości „allow” (zezwalanie) i „deny” (odmawianie) oznaczają automatyczne podejmowanie decyzji po żądaniu.

en: Decision to apply when save password permission is requested for this host
pl: Decyzja podejmowana po żądaniu uprawnienia na dostęp do zapisywania haseł dla tego adresu

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to save passwords. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
pl: Ta opcja jest używana do zapisania, czy podany adres otrzymał uprawnienie na dostęp do zapisywania haseł. Domyślna wartość „undecided” oznacza, że przeglądarka musi pytać użytkownika o pozwolenie, a wartości „allow” (zezwalanie) i „deny” (odmawianie) oznaczają automatyczne podejmowanie decyzji po żądaniu.

en: Decision to apply when webcam permission is requested for this host
pl: Decyzja podejmowana po żądaniu uprawnienia na dostęp do kamerki dla tego adresu

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to access the user’s webcam. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
pl: Ta opcja jest używana do zapisania, czy podany adres otrzymał uprawnienie na dostęp do kamerki użytkownika. Domyślna wartość „undecided” oznacza, że przeglądarka musi pytać użytkownika o pozwolenie, a wartości „allow” (zezwalanie) i „deny” (odmawianie) oznaczają automatyczne podejmowanie decyzji po żądaniu.

en: Decision to apply when advertisement permission is requested for this host
pl: Decyzja podejmowana po żądaniu uprawnienia do wyświetlania reklam dla tego adresu

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to allow advertisements. The “undecided” default means the browser global setting is used, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
pl: Ta opcja jest używana do zapisania, czy podany adres otrzymał uprawnienie na wyświetlanie reklam. Domyślna wartość „undecided” oznacza używanie globalnego ustawienia przeglądarki, a wartości „allow” (zezwalanie) i „deny” (odmawianie) oznaczają automatyczne podejmowanie decyzji po żądaniu.

en: Decision to apply when an autoplay policy is requested for this host
pl: Decyzja podejmowana po żądaniu zasad automatycznego odtwarzania dla tego adresu

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to autoplay. The “undecided” default means to allow autoplay of muted media, while “allow” and “deny” tell it to allow / deny all requests to autoplay media respectively.
pl: Ta opcja jest używana do zapisania, czy podany adres otrzymał uprawnienie na automatyczne odtwarzanie. Domyślna wartość „undecided” oznacza zezwalanie na automatyczne odtwarzanie wyciszonych multimediów, a wartości „allow” (zezwalanie) i „deny” (odmawianie) oznaczają zezwalanie/odmawianie wszystkich żądań automatycznego odtwarzania multimediów.

en: Memory usage
pl: Użycie pamięci

en: Version %s
pl: Wersja %s

en: About Web
pl: O programie

en: Epiphany Technology Preview
pl: Wersja beta przeglądarki Epiphany

en: A simple, clean, beautiful view of the web
pl: Prosta i łatwa w użyciu przeglądarka WWW

note: Displayed when opening applications without any installed web apps.
en: Apps
pl: Programy

en: List of installed web apps
pl: Lista zainstalowanych programów WWW

en: Delete
pl: Usuń

note: Note for translators: this refers to the installation date.
en: Installed on:
pl: Zainstalowano:

en: You can add your favorite website by clicking <b>Install as Web App…</b> within the page menu.
pl: Można dodać ulubione strony klikając <b>Zainstaluj jako program WWW…</b> w menu strony.

note: Displayed when opening the browser for the first time.
en: Welcome to Web
pl: Witamy w przeglądarce WWW

en: Start browsing and your most-visited sites will appear here.
pl: Tutaj pojawią się najczęściej odwiedzane strony.

en: Remove from overview
pl: Usuń z tej strony

en: Private Browsing
pl: Tryb prywatny

en: You are currently browsing incognito. Pages viewed in this mode will not show up in your browsing history and all stored information will be cleared when you close the window. Files you download will be kept.
pl: Obecnie używany jest tryb incognito. Strony przeglądane w tym trybie nie zostaną zachowane w historii przeglądarki, a wszystkie przechowywane informacje zostaną wyczyszczone po zamknięciu okna. Pobrane pliki zostaną zachowane.

en: Incognito mode hides your activity only from people using this computer.
pl: Tryb incognito ukrywa wykonywane działania wyłącznie przed osobami korzystającymi z tego komputera.

en: It will not hide your activity from your employer if you are at work. Your internet service provider, your government, other governments, the websites that you visit, and advertisers on these websites may still be tracking you.
pl: Tryb ten nie ukryje wykonywanych działań przed pracodawcą, gdy użytkownik jest w pracy. Dostawca usług internetowych, rząd kraju użytkownika lub inne organy państwowe, odwiedzane strony i reklamodawcy na stronach wciąż mogą śledzić działania użytkownika.

en: PIN required
pl: Wymagany jest kod PIN

en: Please enter PIN for %s, to authenticate at %s:%d.
pl: Proszę podać kod PIN dla użytkownika %s, aby uwierzytelnić na %s:%d.

en: _Cancel
pl: _Anuluj

en: _Login
pl: _Zaloguj się

en: Select certificate
pl: Wybór certyfikatu

en: The website %s:%d requests that you provide a certificate for authentication for %s.
pl: Strona %s:%d prosi o podanie certyfikatu do uwierzytelnienia w %s.

en: The website %s:%d requests that you provide a certificate for authentication.
pl: Strona %s:%d prosi o podanie certyfikatu do uwierzytelnienia.

en: _Select
pl: _Wybierz

en: Select a Directory
pl: Wybór katalogu

en: Select the Destination
pl: Wybór miejsca docelowego

en: Download Requested
pl: Zażądano pobrania

en: _Download
pl: _Pobierz

note: Type
en: Type: %s (%s)
pl: Typ: %s (%s)

note: Source
en: Source: %s
pl: Źródło: %s

note: Question
en: Where do you want to save the file?
pl: Gdzie zapisać plik?

note: Translators: a desktop notification when a download finishes.
en: Finished downloading %s
pl: Ukończono pobieranie „%s”

note: Translators: the title of the notification.
en: Download finished
pl: Pobrano

note: Translators: 'ESC' and 'F11' are keyboard keys.
en: Press %s to exit fullscreen
pl: Naciśnięcie klawisza %s wyłączy pełny ekran

en: ESC
pl: Esc

note: Translators: this means WebDriver control.
en: Web is being controlled by automation
pl: Przeglądarka WWW jest sterowana przez automatykę

en: URI %s not authorized to access Epiphany resource %s
pl: Adres URI %s nie ma upoważnienia do dostępu do zasobu %s programu Epiphany

en: Send an email message to “%s”
pl: Wyślij wiadomość e-mail na adres „%s”

note: TRANSLATORS: This string is part of the previous translatable string. * It is appended for each extraneous mailto: URI email address. For * example if you have mailto:foo@example.com,bar@example.com,baz@example.com * it will show * Send an email to “foo@example.com”, “bar@example.com”, “baz@example.
en: , “%s”
pl: , „%s”

en: Blank page
pl: Pusta strona

note: Title for the blank page Translators: tooltip for the new tab button
en: New Tab
pl: Nowa karta

en: Arabic (_IBM-864)
pl: arabskie (_IBM-864)

en: Arabic (ISO-_8859-6)
pl: arabskie (ISO-_8859-6)

en: Arabic (_MacArabic)
pl: arabskie (_MacArabic)

en: Arabic (_Windows-1256)
pl: arabskie (_Windows-1256)

en: Baltic (_ISO-8859-13)
pl: bałtyckie (I_SO-8859-13)

en: Baltic (I_SO-8859-4)
pl: bałtyckie (I_SO-8859-4)

en: Baltic (_Windows-1257)
pl: bałtyckie (_Windows-1257)

en: _Armenian (ARMSCII-8)
pl: _ormiańskie (ARMSCII-8)

en: _Georgian (GEOSTD8)
pl: _gruzińskie (GEOSTD8)

en: Central European (_IBM-852)
pl: środkowoeuropejskie (_IBM-852)

en: Central European (I_SO-8859-2)
pl: środkowoeuropejskie (I_SO-8859-2)

en: Central European (_MacCE)
pl: środkowoeuropejskie (_MacCE)

en: Central European (_Windows-1250)
pl: środkowoeuropejskie (_Windows-1250)

en: Chinese Simplified (_GB18030)
pl: chińskie uproszczone (_GB18030)

en: Chinese Simplified (G_B2312)
pl: chińskie uproszczone (G_B2312)

en: Chinese Simplified (GB_K)
pl: chińskie uproszczone (GB_K)

en: Chinese Simplified (_HZ)
pl: chińskie uproszczone (_HZ)

en: Chinese Simplified (_ISO-2022-CN)
pl: chińskie uproszczone (_ISO-2022-CN)

en: Chinese Traditional (Big_5)
pl: chińskie tradycyjne (Big_5)

en: Chinese Traditional (Big5-HK_SCS)
pl: chińskie tradycyjne (Big5-HK_SCS)

en: Chinese Traditional (_EUC-TW)
pl: chińskie tradycyjne (_EUC-TW)

en: Cyrillic (_IBM-855)
pl: cyrylica (_IBM-855)

en: Cyrillic (I_SO-8859-5)
pl: cyrylica (I_SO-8859-5)

en: Cyrillic (IS_O-IR-111)
pl: cyrylica (IS_O-IR-111)

en: Cyrillic (_KOI8-R)
pl: cyrylica (_KOI8-R)

en: Cyrillic (_MacCyrillic)
pl: cyrylica (_MacCyrillic)

en: Cyrillic (_Windows-1251)
pl: cyrylica (_Windows-1251)

en: Cyrillic/_Russian (IBM-866)
pl: cyrylica/_rosyjskie (IBM-866)

en: Greek (_ISO-8859-7)
pl: greckie (_ISO-8859-7)

en: Greek (_MacGreek)
pl: greckie (_MacGreek)

en: Greek (_Windows-1253)
pl: greckie (_Windows-1253)

en: Gujarati (_MacGujarati)
pl: gudżarati (_MacGujarati)

en: Gurmukhi (Mac_Gurmukhi)
pl: gurmukhi (Mac_Gurmukhi)

en: Hindi (Mac_Devanagari)
pl: hindi (Mac_Devanagari)

en: Hebrew (_IBM-862)
pl: hebrajskie (_IBM-862)

en: Hebrew (IS_O-8859-8-I)
pl: hebrajskie (IS_O-8859-8-I)

en: Hebrew (_MacHebrew)
pl: hebrajskie (_MacHebrew)

en: Hebrew (_Windows-1255)
pl: hebrajskie (_Windows-1255)

en: _Visual Hebrew (ISO-8859-8)
pl: hebrajskie _wizualne (ISO-8859-8)

en: Japanese (_EUC-JP)
pl: japońskie (_EUC-JP)

en: Japanese (_ISO-2022-JP)
pl: japońskie (_ISO-2022-JP)

en: Japanese (_Shift-JIS)
pl: japońskie (_Shift-JIS)

en: Korean (_EUC-KR)
pl: koreańskie (_EUC-KR)

en: Korean (_ISO-2022-KR)
pl: koreańskie (_ISO-2022-KR)

en: Korean (_JOHAB)
pl: koreańskie (_JOHAB)

en: Korean (_UHC)
pl: koreańskie (_UHC)

en: _Celtic (ISO-8859-14)
pl: _celtyckie (ISO-8859-14)

en: _Icelandic (MacIcelandic)
pl: _islandzkie (MacIcelandic)

en: _Nordic (ISO-8859-10)
pl: _nordyckie (ISO-8859-10)

en: _Persian (MacFarsi)
pl: perskie (Mac_Farsi)

en: Croatian (Mac_Croatian)
pl: chorwackie (Mac_Croatian)

en: _Romanian (MacRomanian)
pl: _rumuńskie (MacRomanian)

en: R_omanian (ISO-8859-16)
pl: rumuńskie (IS_O-8859-16)

en: South _European (ISO-8859-3)
pl: południowo_europejskie (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-_620)
pl: tajskie (TIS-_620)

en: Thai (IS_O-8859-11)
pl: tajskie (IS_O-8859-11)

en: _Thai (Windows-874)
pl: _tajskie (Windows-874)

en: Turkish (_IBM-857)
pl: tureckie (_IBM-857)

en: Turkish (I_SO-8859-9)
pl: tureckie (I_SO-8859-9)

en: Turkish (_MacTurkish)
pl: tureckie (_MacTurkish)

en: Turkish (_Windows-1254)
pl: tureckie (_Windows-1254)

en: Unicode (UTF-_8)
pl: unikod (UTF-_8)

en: Cyrillic/Ukrainian (_KOI8-U)
pl: cyrylica/ukraińskie (_KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (Mac_Ukrainian)
pl: cyrylica/ukraińskie (Mac_Ukrainian)

en: Vietnamese (_TCVN)
pl: wietnamskie (_TCVN)

en: Vietnamese (_VISCII)
pl: wietnamskie (_VISCII)

en: Vietnamese (V_PS)
pl: wietnamskie (V_PS)

en: Vietnamese (_Windows-1258)
pl: wietnamskie (_Windows-1258)

en: Western (_IBM-850)
pl: zachodnie (_IBM-850)

en: Western (_ISO-8859-1)
pl: zachodnie (_ISO-8859-1)

en: Western (IS_O-8859-15)
pl: zachodnie (IS_O-8859-15)

en: Western (_MacRoman)
pl: zachodnie (_MacRoman)

en: Western (_Windows-1252)
pl: zachodnie (_Windows-1252)

note: The following encodings are so rarely used that we don't want to * pollute the "related" part of the encodings menu with them, so we * set the language group to 0 here.
en: English (_US-ASCII)
pl: angielskie (_US-ASCII)

en: Unicode (UTF-_16 BE)
pl: unikod (UTF-_16 BE)

en: Unicode (UTF-1_6 LE)
pl: unikod (UTF-1_6 LE)

en: Unicode (UTF-_32 BE)
pl: unikod (UTF-_32 BE)

en: Unicode (UTF-3_2 LE)
pl: unikod (UTF-3_2 LE)

note: Translators: this is the title that an unknown encoding will * be displayed as.
en: Unknown (%s)
pl: Nieznane (%s)

en: Type to search…
pl: Wyszukiwanie…

en: Find previous occurrence of the search string
pl: Wyszukuje poprzednie wystąpienie słowa lub frazy

en: Find next occurrence of the search string
pl: Wyszukuje następne wystąpienie ciągu

en: %s is not a valid URI
pl: %s nie jest prawidłowym adresem

en: Text not found
pl: Nie odnaleziono tekstu

en: Search wrapped back to the top
pl: Automatyczny powrót do początku

en: All files
pl: Wszystkie pliki

en: All supported types
pl: Wszystkie obsługiwane typy

note: Translators: Message appears when insecure password form is focused.
en: This form is not secure ‒ passwords will not be kept private
pl: Ten formularz nie jest bezpieczny — hasła mogą być widoczne dla innych

en: _Dismiss
pl: _Odrzuć

en: Web process crashed
pl: Proces sieciowy uległ awarii

en: Web process terminated due to exceeding memory limit
pl: Proces sieciowy został zakończony z powodu przekroczenia ograniczenia pamięci

en: Web process terminated by API request
pl: Proces sieciowy został zakończony przez żądanie API

en: Page Unresponsive
pl: Strona nie odpowiada

en: The current page “%s” is not responding
pl: Bieżąca strona „%s” nie odpowiada

en: _Wait
pl: _Czekaj

en: Force _Stop
pl: _Wymuś zatrzymanie

note: translators: %s here is the address of the web page
en: Loading “%s”…
pl: Wczytywanie strony „%s”…

en: Loading…
pl: Wczytywanie…

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website presented identification that belongs to a different website.
pl: Ta strona przedstawiła certyfikat należący do innej strony.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is too old to trust. Check the date on your computer’s calendar.
pl: Certyfikat tej strony jest zbyt stary, żeby można mu było zaufać. Proszę sprawdzić, czy data w komputerze jest prawidłowa.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification was not issued by a trusted organization.
pl: Certyfikat tej strony nie został wydany przez zaufaną organizację.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification could not be processed. It may be corrupted.
pl: Nie można przetworzyć certyfikatu tej strony. Może on być uszkodzony.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification has been revoked by the trusted organization that issued it.
pl: Certyfikat tej strony został unieważniony przez zaufaną organizację, która go wydała.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification cannot be trusted because it uses very weak encryption.
pl: Nie można zaufać certyfikatowi tej strony, ponieważ używa bardzo słabego szyfrowania.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is only valid for future dates. Check the date on your computer’s calendar.
pl: Certyfikat tej strony jest ważny tylko w przyszłości. Proszę sprawdzić, czy data w komputerze jest prawidłowa.

note: Page title when a site cannot be loaded due to a network error. Page title when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: Problem Loading Page
pl: Problem podczas wczytywania strony

note: Message title when a site cannot be loaded due to a network error.
en: Unable to display this website
pl: Nie można wyświetlić tej strony

note: Error details when a site cannot be loaded due to a network error.
en: The site at %s seems to be unavailable.
pl: Strona %s jest niedostępna.

note: Further error details when a site cannot be loaded due to a network error.
en: It may be temporarily inaccessible or moved to a new address. You may wish to verify that your internet connection is working correctly.
pl: Strona mogła zostać tymczasowo wyłączona lub przeniesiona na nowy adres. Proszę także sprawdzić, czy połączenie internetowe działa poprawnie.

note: Technical details when a site cannot be loaded due to a network error.
en: The precise error was: %s
pl: Dokładna treść błędu: %s

note: The button on the network error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on the page crash error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on the process crash error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on the unresponsive process error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. Translators: toolt
en: Reload
pl: Wczytaj ponownie

[ctx: reload-access-key]
note: Mnemonic for the Reload button on browser error pages.
en: R
pl: W

note: Message title when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: Oops! There may be a problem
pl: Wystąpił problem

note: Error details when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: The page %s may have caused Web to close unexpectedly.
pl: Strona %s mogła spowodować nieoczekiwanie zamknięcie przeglądarki.

note: Further error details when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: If this happens again, please report the problem to the %s developers.
pl: Jeśli się to powtórzy, prosimy zgłosić problem programistom projektu %s.

note: Page title when a site cannot be loaded due to a process crash error.
en: Problem Displaying Page
pl: Problem podczas wyświetlania strony

note: Message title when a site cannot be loaded due to a process crash error.
en: Oops!
pl: Błąd

note: Error details when a site cannot be loaded due to a process crash error.
en: Something went wrong while displaying this page. Please reload or visit a different page to continue.
pl: Wystąpił błąd podczas wyświetlania tej strony. Proszę ją wczytać ponownie lub przejść do innej, aby kontynuować.

note: Page title when web content has become unresponsive.
en: Unresponsive Page
pl: Strona nie odpowiada

note: Message title when web content has become unresponsive.
en: Uh-oh!
pl: Problem

note: Error details when web content has become unresponsive.
en: This page has been unresponsive for too long. Please reload or visit a different page to continue.
pl: Strona za długo nie odpowiada. Proszę wczytać ją ponownie lub przejść do innej, aby kontynuować.

note: Page title when a site is not loaded due to an invalid TLS certificate.
en: Security Violation
pl: Naruszenie bezpieczeństwa

note: Message title when a site is not loaded due to an invalid TLS certificate.
en: This Connection is Not Secure
pl: To połączenie nie jest bezpieczne

note: Error details when a site is not loaded due to an invalid TLS certificate.
en: This does not look like the real %s. Attackers might be trying to steal or alter information going to or from this site.
pl: Ta strona nie wygląda na prawdziwą stronę %s. Atakujący mogą próbować ukraść albo zmienić informacje wprowadzane na stronie lub pochodzące ze strony.

note: The button on the invalid TLS certificate error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on no such file error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE.
en: Go Back
pl: Wstecz

[ctx: back-access-key]
note: Mnemonic for the Go Back button on the invalid TLS certificate error page. Mnemonic for the Go Back button on the no such file error page.
en: B
pl: W

note: The hidden button on the invalid TLS certificate error page. Do not add mnemonics here.
en: Accept Risk and Proceed
pl: Akceptuję ryzyko, kontynuuj

[ctx: proceed-anyway-access-key]
note: Mnemonic for the Accept Risk and Proceed button on the invalid TLS certificate error page.
en: P
pl: A

note: Page title on no such file error page Message title on the no such file error page.
en: File not found
pl: Nie odnaleziono pliku

en: %s could not be found.
pl: Nie można odnaleźć %s.

en: Please check the file name for capitalization or other typing errors. Also check if it has been moved, renamed, or deleted.
pl: Proszę sprawdzić, czy nazwa pliku nie ma literówek oraz czy plik nie został przeniesiony, usunięty lub jego nazwa została zmieniona.

en: None specified
pl: Nie podano nikogo

en: Technical information
pl: Informacje techniczne

en: Unspecified
pl: Nieokreślony

en: Web pages
pl: Strony WWW

en: Images
pl: Obrazy

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess. Translators: tooltip for the downloads button
en: Downloads
pl: Pobrane

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Desktop
pl: Pulpit

en: Home
pl: Katalog domowy

en: Could not create a temporary directory in “%s”.
pl: Nie można utworzyć katalogu tymczasowego w „%s”.

en: The file “%s” exists. Please move it out of the way.
pl: Plik „%s” istnieje. Proszę przenieść go w inne miejsce.

en: Failed to create directory “%s”.
pl: Utworzenie katalogu „%s” się nie powiodło.

note: TRANSLATORS: Please modify the main address of duckduckgo in order to match * the version used in your country. For example for the french version : * replace the ".com" with ".fr" :  "https://duckduckgo.fr/?q=%s&amp;t=epiphany"
en: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany
pl: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany&amp;kl=pl-pl&amp;kad=pl_PL

note: Translators: First %s is the name of the user currently logged in on the * machine. The second %s is the machine's name. You can use the variables * in a different order by changing them to %2$s and %1$s.
en: %s’s GNOME Web on %s
pl: Przeglądarka WWW dla GNOME użytkownika %s na komputerze %s

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12∶34 am"
en: Today %I∶%M %p
pl: Dzisiaj o %I∶%M %p

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 15∶34"
en: Today %H∶%M
pl: Dzisiaj o %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12∶34 am"
en: Yesterday %I∶%M %p
pl: Wczoraj o %I∶%M %p

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 15∶34"
en: Yesterday %H∶%M
pl: Wczoraj o %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12∶34 am"
en: %a %I∶%M %p
pl: %a, %I∶%M %p

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 15∶34"
en: %a %H∶%M
pl: %a, %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12∶34 am"
en: %b %d %I∶%M %p
pl: %-d %b, %I∶%M %p

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 15∶34"
en: %b %d %H∶%M
pl: %-d %b, %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
pl: %-d %b %Y

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
pl: Nieznany

en: Failed to get desktop filename for webapp id %s
pl: Uzyskanie nazwy pliku .desktop dla identyfikatora programu WWW %s się nie powiodło

en: Failed to install desktop file %s:
pl: Zainstalowanie pliku .desktop %s się nie powiodło:

en: Profile directory %s already exists
pl: Katalog profilu %s już istnieje

en: Failed to create directory %s
pl: Utworzenie katalogu %s się nie powiodło

en: Failed to create .app file: %s
pl: Utworzenie pliku .app się nie powiodło: %s

en: Cannot create SQLite connection. Close browser and try again.
pl: Nie można utworzyć połączenia SQLite. Proszę zamknąć przeglądarkę i spróbować ponownie.

en: Browser password database could not be opened. Close browser and try again.
pl: Nie można otworzyć bazy danych haseł przeglądarki. Proszę zamknąć przeglądarkę i spróbować ponownie.

note: Translators: The first %s is the username and the second one is the * security origin where this is happening. Example: gnome@gmail.com and * https://mail.google.com.
en: Password for %s in a form in %s
pl: Hasło dla użytkownika %s w formularzu na „%s”

note: Translators: The %s is the security origin where this is happening. * Example: https://mail.google.com.
en: Password in a form in %s
pl: Hasło w formularzu na „%s”

en: Failed to obtain storage credentials.
pl: Uzyskanie danych uwierzytelniania przechowalni się nie powiodło.

en: Please visit Firefox Sync and sign in again to continue syncing.
pl: Proszę przejść do synchronizacji Firefoksa i zalogować się ponownie, aby kontynuować synchronizację.

en: The password of your Mozilla account seems to have been changed.
pl: Hasło konta Mozilli się zmieniło.

en: Please visit Firefox Sync and sign in with the new password to continue syncing.
pl: Proszę przejść do synchronizacji Firefoksa i zalogować się za pomocą nowego hasła, aby kontynuować synchronizację.

en: Failed to obtain signed certificate.
pl: Uzyskanie podpisanego certyfikatu się nie powiodło.

en: Could not find the sync secrets for the current sync user.
pl: Nie można odnaleźć haseł synchronizacji dla obecnego użytkownika.

en: The sync secrets for the current sync user are invalid.
pl: Hasła synchronizacji dla obecnego użytkownika są nieprawidłowe.

en: Failed to store sync secrets (is the secret service or secrets portal broken?):
pl: Przechowanie haseł synchronizacji się nie powiodło (czy usługa lub portal haseł są uszkodzone?):

note: Translators: %s is the email of the user.
en: The sync secrets of %s
pl: Hasła synchronizacji użytkownika %s

en: Failed to upload client record.
pl: Wysłanie wpisu klienta się nie powiodło.

en: Failed to upload crypto/keys record.
pl: Wysłanie wpisu kryptograficznego/kluczy się nie powiodło.

en: Failed to retrieve crypto keys.
pl: Pobranie kluczy kryptograficznych się nie powiodło.

en: Failed to upload meta/global record.
pl: Wysłanie wpisu meta/globalnego się nie powiodło.

note: Translators: the %d is the storage version, the \n is a newline character.
en: Your Mozilla account uses storage version %d. Web only supports version %d.
pl: Konto Mozilli używa %d. wersji przechowalni. Przeglądarka WWW obsługuje tylko %d. wersję.

en: Failed to verify storage version.
pl: Sprawdzenie poprawności wersji przechowalni się nie powiodło.

en: Failed to upload device info
pl: Wysłanie informacji o urządzeniu się nie powiodło

en: Failed to retrieve the Sync Key
pl: Pobranie klucza synchronizacji się nie powiodło

en: Bookmark Properties
pl: Właściwości zakładki

en: File is not a valid Epiphany bookmarks file: missing tags table
pl: Nieprawidłowy plik zakładek programu Epiphany: brak tabeli etykiet

en: File is not a valid Epiphany bookmarks file: missing bookmarks table
pl: Nieprawidłowy plik zakładek programu Epiphany: brak tabeli zakładek

en: Firefox bookmarks database could not be opened. Close Firefox and try again.
pl: Nie można otworzyć bazy danych zakładek Firefoksa. Proszę zamknąć Firefoksa i spróbować ponownie.

en: Firefox bookmarks could not be retrieved!
pl: Nie można pobrać zakładek z Firefoksa.

en: HTML bookmarks database could not be opened: %s
pl: Nie można otworzyć bazy danych zakładek HTML: %s

en: HTML bookmarks database could not be read.
pl: Nie można odczytać bazy danych zakładek HTML.

en: HTML bookmarks database could not be parsed: %s
pl: Nie można przetworzyć bazy danych zakładek HTML: %s

en: Bookmarks file could not be parsed:
pl: Nie można przetworzyć pliku zakładek:

en: Favorites
pl: Ulubione

en: Mobile
pl: Z telefonu

en: Save Link As
pl: Zapis odnośnika jako

en: Save Image As
pl: Zapis obrazu jako

en: Save Media As
pl: Zapis multimediów jako

note: Translators: tooltip for the empty bookmark button
en: Bookmark Page
pl: Dodaje zakładkę do strony

note: Translators: tooltip for the bookmarked button
en: Edit Bookmark
pl: Modyfikuje zakładkę

en: Stop
pl: Zatrzymaj

en: The certificate does not match this website
pl: Certyfikat nie pasuje do tej strony

en: The certificate has expired
pl: Certyfikat wygasł

en: The signing certificate authority is not known
pl: Centrum CA podpisywania nie jest znane

en: The certificate contains errors
pl: Certyfikat zawiera błędy

en: The certificate has been revoked
pl: Certyfikat został unieważniony

en: The certificate is signed using a weak signature algorithm
pl: Certyfikat jest podpisany za pomocą słabego algorytmu podpisu

en: The certificate activation time is still in the future
pl: Czas aktywacji certyfikatu jest w przyszłości

en: The identity of this website has been verified.
pl: Tożsamość tej strony została potwierdzona.

en: The identity of this website has not been verified.
pl: Tożsamość tej strony nie została potwierdzona.

note: Message on certificate dialog
en: No problems have been detected with your connection.
pl: Nie wykryto żadnych problemów z połączeniem.

en: This certificate is valid. However, resources on this page were sent insecurely.
pl: Ten certyfikat jest prawidłowy. Jednakże, zasoby na tej stronie zostały wysłane w niebezpieczny sposób.

en: _Clear All
pl: Wy_czyść wszystko

en: %d second left | %d seconds left
pl[0]: pozostała %d sekunda
pl[1]: pozostały %d sekundy
pl[2]: pozostało %d sekund

en: %d minute left | %d minutes left
pl[0]: pozostała %d minuta
pl[1]: pozostały %d minuty
pl[2]: pozostało %d minut

en: %d hour left | %d hours left
pl[0]: pozostała %d godzina
pl[1]: pozostały %d godziny
pl[2]: pozostało %d godzin

en: %d day left | %d days left
pl[0]: pozostał %d dzień
pl[1]: pozostały %d dni
pl[2]: pozostało %d dni

en: %d week left | %d weeks left
pl[0]: pozostał %d tydzień
pl[1]: pozostały %d tygodnie
pl[2]: pozostało %d tygodni

en: %d month left | %d months left
pl[0]: pozostał %d miesiąc
pl[1]: pozostały %d miesiące
pl[2]: pozostało %d miesięcy

en: Finished
pl: Ukończono

en: Moved or deleted
pl: Przeniesiony lub usunięty

en: Error downloading: %s
pl: Błąd podczas pobierania: %s

en: Cancelling…
pl: Anulowanie…

en: Starting…
pl: Rozpoczynanie…

note: Translators: the %s refers to the time at which the last sync was made. * For example: Today 04:34 PM, Sun 11:25 AM, May 31 06:41 PM.
en: Last synchronized: %s
pl: Ostatnia synchronizacja: %s

en: Something went wrong, please try again later.
pl: Coś się nie powiodło. Proszę spróbować ponownie później.

en: %u min | %u mins
pl[0]: %u minuta
pl[1]: %u minuty
pl[2]: %u minut

note: Translators: tooltip for the refresh button
en: Reload the current page
pl: Ponownie wczytuje bieżącą stronę

en: Main Menu
pl: Menu główne

en: Stop loading the current page
pl: Zatrzymuje wczytywanie bieżącej strony

en: It is not possible to modify history when in incognito mode.
pl: W trybie incognito nie można modyfikować historii.

en: Remove the selected pages from history
pl: Usuwa zaznaczone strony z historii

en: Copy URL
pl: Kopiuje adres

en: Clear Browsing History?
pl: Wyczyścić historię przeglądania?

en: Clearing the browsing history will cause all history links to be permanently deleted.
pl: Wyczyszczenie historii przeglądania spowoduje, że wszystkie odnośniki historii zostaną usunięte.

en: Cl_ear
pl: _Wyczyść

en: Remove all history
pl: Usuwa całą historię

note: Translators: Notification policy for a specific site.
en: Notification Request
pl: Prośba o powiadomienia

en: Camera Request
pl: Prośba o kamerkę

en: Microphone Request
pl: Prośba o mikrofon

en: Location Request
pl: Prośba o położenie

en: Webcam and Microphone Request
pl: Prośba o kamerkę i mikrofon

en: Permission Request
pl: Prośba o uprawnienia

en: Open a new browser window instead of a new tab
pl: Otwiera nowe okno przeglądarki zamiast nowej karty

en: Load the given session state file
pl: Wczytuje podany plik stanu sesji

en: FILE
pl: PLIK

en: Start an instance with user data read-only
pl: Uruchamia wystąpienie z danymi użytkownika tylko do odczytu

en: Start a private instance with separate user data
pl: Uruchamia prywatne wystąpienie z oddzielnymi danymi użytkownika

en: Start a private instance in web application mode
pl: Uruchamia prywatne wystąpienie w trybie programu WWW

en: Start a private instance for WebDriver control
pl: Uruchamia prywatne wystąpienie do sterowania WebDriver

en: Custom profile directory for private instance
pl: Niestandardowy katalog profilu dla prywatnego wystąpienia

en: DIR
pl: KATALOG

en: URL …
pl: ADRES…

en: Web options
pl: Opcje przeglądarki WWW

note: Translators: Notification policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to send you notifications
pl: Strona „%s” chce wysyłać powiadomienia

note: Translators: Geolocation policy for a specific site.
en: Location Access Request
pl: Prośba o dostęp do położenia

note: Translators: Geolocation policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to know your location
pl: Strona „%s” chce poznać położenie użytkownika

note: Translators: Microphone policy for a specific site.
en: Microphone Access Request
pl: Prośba o dostęp do mikrofonu

note: Translators: Microphone policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to use your microphone
pl: Strona „%s” chce używać mikrofonu

note: Translators: Webcam policy for a specific site.
en: Webcam Access Request
pl: Prośba o dostęp do kamerki

note: Translators: Webcam policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to use your webcam
pl: Strona „%s” chce używać kamerki

note: Translators: Webcam and microphone policy for a specific site.
en: Webcam and Microphone Access Request
pl: Prośba o dostęp do kamerki i mikrofonu

note: Translators: Webcam and microphone policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to use your webcam and microphone
pl: Strona „%s” chce używać kamerki i mikrofonu

note: Translators: Storage access policy for a specific site.
en: Website Data Access Request
pl: Prośba o dostęp danych strony

note: Translators: Storage access policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to access its own data (including cookies) while browsing “%s”. This will allow “%s” to track your activity on “%s”.
pl: Strona „%s” chce uzyskać dostęp do swoich danych (w tym ciasteczek) podczas przeglądania strony „%s”. Umożliwi to stronie „%s” śledzenie działań użytkownika na stronie „%s”.

note: Translators: Clipboard policy for a specific site.
en: Clipboard Access Request
pl: Prośba o dostęp do schowka

note: Translators: Clipboard policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to access your clipboard
pl: Strona „%s” chce uzyskać dostęp do schowka

note: Label in certificate popover when site is untrusted. %s is a URL.
en: This web site’s digital identification is not trusted. You may have connected to an attacker pretending to be %s.
pl: Cyfrowy certyfikat tej strony nie jest zaufany. Możliwe, że połączono z niebezpieczną stroną imitującą stronę %s.

note: Label in certificate popover when site uses HTTP. %s is a URL.
en: This site has no security. An attacker could see any information you send, or control the content that you see.
pl: Ta strona nie jest zabezpieczona. Atakujący mógłby zobaczyć wszystkie wysyłane informacje i kontrolować wyświetlaną stronę.

note: Label in certificate popover when site sends mixed content.
en: This web site did not properly secure your connection.
pl: Ta strona nie zabezpieczyła poprawnie połączenia.

note: Label in certificate popover on secure sites.
en: Your connection seems to be secure.
pl: Połączenie jest bezpieczne.

en: _View Certificate…
pl: _Wyświetl certyfikat…

en: Allow
pl: Zezwól

en: Deny
pl: Odmów

en: Ask
pl: Pytanie

en: Permissions
pl: Uprawnienia

en: Advertisements
pl: Reklamy

en: Notifications
pl: Powiadomienia

en: Password saving
pl: Zapisywanie haseł

en: Location access
pl: Dostęp do położenia

en: Microphone access
pl: Dostęp do mikrofonu

en: Webcam access
pl: Dostęp do kamerki

en: Media autoplay
pl: Automatyczne odtwarzanie multimediów

en: Without Sound
pl: Bez dźwięku

note: Translators: tooltip for the new tab button
en: Open a new tab
pl: Otwiera nową kartę

note: Undo, redo.
en: _Undo
pl: Cof_nij

en: Re_do
pl: _Ponów

note: Edit.
en: Cu_t
pl: _Wytnij

en: _Copy
pl: S_kopiuj

en: _Paste
pl: Wk_lej

en: _Paste Text Only
pl: Wklej tylko _tekst

en: Select _All
pl: _Zaznacz wszystko

en: S_end Link by Email…
pl: Wyślij _odnośnik pocztą…

en: _Reload
pl: W_czytaj ponownie

en: _Back
pl: _Wstecz

en: _Forward
pl: _Dalej

note: Bookmarks
en: Add Boo_kmark…
pl: _Dodaj zakładkę…

note: Links.
en: Open Link in New _Window
pl: Otwórz odnośnik w _nowym oknie

en: Open Link in New _Tab
pl: Otwórz odnośnik w nowej _karcie

en: Open Link in I_ncognito Window
pl: Otwórz odnośnik w oknie in_cognito

en: _Save Link As…
pl: _Zapisz odnośnik jako…

en: _Copy Link Address
pl: Skopiuj _adres odnośnika

en: _Copy E-mail Address
pl: Skopiuj adres _e-mail

note: Images.
en: View _Image in New Tab
pl: Wyświetl o_braz w nowej karcie

en: Copy I_mage Address
pl: Skopiuj adres ob_razu

en: _Save Image As…
pl: Zapisz _obraz jako…

en: Set as _Wallpaper
pl: Ustaw jako _tapetę

note: Video.
en: Open Video in New _Window
pl: Otwórz plik wi_deo w nowym oknie

en: Open Video in New _Tab
pl: Otwórz plik wid_eo w nowej karcie

en: _Save Video As…
pl: Zapisz plik _wideo jako…

en: _Copy Video Address
pl: Skopiuj adres pliku wide_o

note: Audio.
en: Open Audio in New _Window
pl: Otwórz plik dźwiękowy w _nowym oknie

en: Open Audio in New _Tab
pl: Otwórz plik dźwiękowy w nowej k_arcie

en: _Save Audio As…
pl: Zapisz plik dźwiękowy ja_ko…

en: _Copy Audio Address
pl: Skopiuj ad_res pliku dźwiękowego

en: Save Pa_ge As…
pl: Zapisz _stronę jako…

en: _Take Screenshot…
pl: _Wykonaj zrzut ekranu…

en: _Page Source
pl: Ź_ródło strony

en: Search the Web for “%s”
pl: Wyszukaj „%s” w Internecie

en: Open Link
pl: Otwórz odnośnik

en: Open Link In New Tab
pl: Otwórz odnośnik w nowej karcie

en: Open Link In New Window
pl: Otwórz odnośnik w nowym oknie

en: Open Link In Incognito Window
pl: Otwórz odnośnik w oknie incognito

en: _Ask Later
pl: Z_apytaj później

en: _Deny
pl: _Odmów

en: _Allow
pl: _Zezwól

en: Leave Website?
pl: Opuścić stronę?

en: A form was modified and has not been submitted
pl: Zmodyfikowany formularz nie został wysłany

en: _Discard Form
pl: _Odrzuć formularz

en: Download operation
pl: Działanie pobierania

en: Show details
pl: Wyświetl informacje

en: %d download operation active | %d download operations active
pl[0]: %d aktywne działanie pobierania
pl[1]: %d aktywne działania pobierania
pl[2]: %d aktywnych działań pobierania

en: Set as Default Browser?
pl: Ustawić jako domyślną przeglądarkę?

en: Use Web as your default web browser and for opening external links
pl: Używanie tej przeglądarki WWW jako domyślnej i do otwierania odnośników zewnętrznych

en: Use Epiphany Technology Preview as your default web browser and for opening external links
pl: Używanie przeglądarki Epiphany w wersji beta jako domyślnej i do otwierania odnośników zewnętrznych

en: _Ask Again Later
pl: _Zapytaj ponownie później

en: _No
pl: _Nie

en: _Yes
pl: _Tak

en: Save password?
pl: Zapisać hasło?

en: Passwords can be removed at any time in Preferences
pl: Hasła mogą być usuwane w każdej chwili w preferencjach

en: Not Now
pl: Nie teraz

en: Never Save
pl: Nigdy nie zapisuj

en: Save
pl: Zapisz

en: Close Multiple Tabs?
pl: Zamknąć wiele kart?

en: If this window is closed, all open tabs will be lost
pl: Zamknięcie tego okna spowoduje utratę wszystkich otwartych kart

en: C_lose Tabs
pl: Za_mknij karty

en: New tab opened
pl: Otwarto nową kartę

en: Switch
pl: Przejdź

en: Cookies
pl: Ciasteczka

en: HTTP disk cache
pl: Pamięć podręczna HTTP na dysku

en: Local storage data
pl: Lokalnie przechowywane dane

en: Offline web application cache
pl: Pamięć podręczna programów WWW w trybie offline

en: IndexedDB databases
pl: Bazy danych IndexedDB

en: HSTS policies cache
pl: Pamięć podręczna zasad HSTS

en: Intelligent Tracking Prevention data
pl: Dane inteligentnej ochrony przed śledzeniem

en: New search engine
pl: Nowa wyszukiwarka

en: A_dd Search Engine…
pl: _Dodaj wyszukiwarkę…

en: This field is required
pl: To pole jest wymagane

en: Address must start with either http:// or https://
pl: Adres musi zaczynać się od https:// lub http://

en: Address must contain the search term represented by %s
pl: Adres musi zawierać wyszukiwane słowa reprezentowane przez %s

en: Address should not contain the search term several times
pl: Adres nie może zawierać wyszukiwanych słów kilka razy

en: Address is not a valid URI
pl: Adres nie jest prawidłowy

en: Address is not a valid URL. The address should look like https://www.example.com/search?q=%s
pl: Adres nie jest prawidłowy. Powinien on wyglądać jak https://www.example.com/search?q=%s

en: This shortcut is already used.
pl: Ten skrót jest już używany.

en: Search shortcuts must not contain any space.
pl: Skróty wyszukiwania nie mogą zawierać spacji.

en: Search shortcuts should start with a symbol such as !, # or @.
pl: Skróty wyszukiwania muszą zaczynać się symbolem, takim jak !, # lub @.

en: A name is required
pl: Nazwa jest wymagana

en: This search engine already exists
pl: Ta wyszukiwarka już istnieje

en: Remove Extension
pl: Usuń rozszerzenie

en: Do you really want to remove this extension?
pl: Na pewno usunąć to rozszerzenie?

en: _Remove
pl: _Usuń

en: Delete All Passwords?
pl: Usunąć wszystkie hasła?

en: This will clear all locally stored passwords, and can not be undone.
pl: Wyczyści to wszystkie lokalnie przechowywane hasła i nie można tego cofnąć.

en: _Delete
pl: _Usuń

en: Copy password
pl: Kopiuje hasło

en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Copy username
pl: Kopiuje nazwę użytkownika

en: Password
pl: Hasło

en: Remove Password
pl: Usuń hasło

en: Sans
pl: Bezszeryfowa

en: Serif
pl: Szeryfowa

en: Light
pl: Jasny

en: Dark
pl: Ciemny

note: Translators: this is the title of a file chooser dialog.
en: Open File (manifest.json/xpi)
pl: Otwarcie pliku (manifest.json/xpi)

en: Add Language
pl: Dodaj język

en: System language (%s) | System languages (%s)
pl[0]: Język systemu (%s)
pl[1]: Języki systemu (%s)
pl[2]: Języków systemu (%s)

en: Supported Image Files
pl: Obsługiwane pliki obrazów

en: Executes only the n-th migration step
pl: Wykonuje tylko podany krok migracji

en: Specifies the required version for the migrator
pl: Podaje wymaganą wersję dla migracji

en: Specifies the profile where the migrator should run
pl: Podaje profil dla migracji

en: Web profile migrator
pl: Migracja profilu przeglądarki WWW

en: Web profile migrator options
pl: Opcje migracji profilu przeglądarki WWW

note: Translators: tooltip for the webextension actions button
en: Extensions
pl: Rozszerzenia

en: View Open Tabs
pl: Wyświetla otwarte karty

note: Translators: tooltip for the bookmarks popover button
en: Bookmarks
pl: Zakładki

note: Translators: tooltip for the back button
en: Back
pl: Wstecz

note: Translators: tooltip for the forward button
en: Forward
pl: Dalej

note: Translators: tooltip for the secret homepage button
en: Homepage
pl: Strona domowa

en: Bookmark
pl: Dodawanie zakładki

en: _Name
pl: _Nazwa

en: _Address
pl: _Adres

en: Tags
pl: Etykiety

en: Add Tag…
pl: Dodawanie etykiety…

en: _Add
pl: _Dodaj

en: All
pl: Wszystkie

en: No Bookmarks
pl: Brak zakładek

en: Bookmarked pages will appear here
pl: Strony z zakładkami pojawią się w tym miejscu

en: Website Data
pl: Dane stron

en: _Clear Data
pl: Wy_czyść dane

en: Remove selected website data
pl: Usuwa wybrane dane stron

en: Search website data
pl: Wyszukiwanie danych stron

en: No Website Data Found
pl: Nie odnaleziono danych stron

en: Website data will be listed here
pl: Tutaj będą wyświetlane dane stron

en: Clear selected website data:
pl: Wyczyszczenie wybranych danych stron:

en: You cannot undo this action. The data you are choosing to clear will be removed forever.
pl: Tego działania nie będzie można cofnąć. Dane przeznaczone do wyczyszczenia zostaną usunięte na zawsze.

en: Search
pl: Wyszukiwanie

en: No Results Found
pl: Brak wyników

en: Try a different search
pl: Proszę spróbować innych słów

en: Text Encoding
pl: Kodowanie tekstu

en: Use Encoding Specified by Document
pl: Kodowanie podane przez dokument

en: Recent Encodings
pl: Ostatnio używane kodowania

en: Related Encodings
pl: Powiązane kodowania

en: Show All…
pl: Wyświetl wszystkie…

en: Open _Inspector
pl: _Otwórz inspektora

en: Author
pl: Autorzy

en: Version
pl: Wersja

en: Enabled
pl: Włączone

en: Firefox Sync
pl: Synchronizacja Firefoksa

en: Sync _Now
pl: Z_synchronizuj

en: Sign in with your Mozilla account to sync your data with GNOME Web and Firefox on other computers. GNOME Web is not Firefox and is not produced or endorsed by Mozilla.
pl: Zalogowanie za pomocą konta Mozilli umożliwi synchronizowanie danych z przeglądarką WWW dla GNOME i Firefoksem na innych komputerach. Przeglądarka WWW dla GNOME nie jest Firefoksem oraz nie jest tworzona ani wspierana przez Mozillę.

en: Mozilla Account
pl: Konto Mozilli

en: Logged in
pl: Zalogowano

en: Sign _Out
pl: _Wyloguj się

en: Sync Options
pl: Co synchronizować

en: Sync _Bookmarks
pl: _Zakładki

en: Sync _Passwords
pl: _Hasła

en: Sync _History
pl: _Historia

en: Sync Open _Tabs
pl: _Otwarte karty

en: S_ynced Tabs
pl: _Synchronizowane karty

en: Frequency
pl: Jak często

en: Device name
pl: Nazwa urządzenia

en: _Save
pl: _Zapisz

en: _Change
pl: _Zmień

en: History
pl: Historia

en: Select Items
pl: Zaznacz elementy

en: Search history
pl: Wyszukiwanie w historii

en: No History Found
pl: Nie odnaleziono historii

en: Visited pages will be listed here
pl: Tutaj będą wyświetlane odwiedzony strony

en: _Open
pl: _Otwórz

en: Delete Language
pl: Usuwa język

en: Search for websites, bookmarks, and open tabs
pl: Wyszukaj strony, zakładki i otwarte karty

en: Website Security Status and Permissions
pl: Stan zabezpieczeń i uprawnienia strony

en: Reader Mode
pl: Tryb zwiększonej czytelności

en: View Available Passwords
pl: Wyświetla dostępne hasła

en: _Redo
pl: P_onów

en: Paste and _Go
pl: W_klej i przejdź

en: R_eload
pl: W_czytaj ponownie

en: Reload _All Tabs
pl: Wczytaj p_onownie wszystkie karty

en: _Duplicate
pl: _Powiel

en: P_in Tab
pl: Przypnij k_artę

en: Unp_in Tab
pl: O_depnij kartę

en: _Mute Tab
pl: _Wycisz kartę

en: Close Tabs to the _Left
pl: Zamknij karty po _lewej

en: Close Tabs to the _Right
pl: Zamknij _karty po prawej

en: Close _Other Tabs
pl: Zamk_nij pozostałe karty

en: _Close
pl: Za_mknij

en: _Run in Background
pl: _Działanie w tle

en: _New Window
pl: _Nowe okno

en: New _Incognito Window
pl: Nowe okno _incognito

en: Reopen Closed _Tab
pl: _Przywróć zamkniętą kartę

en: Histo_ry
pl: _Historia

en: Firefox _Sync
pl: Synchronizacja _Firefoksa

en: I_mport and Export
pl: I_mport i eksport

en: I_mport Bookmarks…
pl: Zai_mportuj zakładki…

en: E_xport Bookmarks…
pl: Wye_ksportuj zakładki…

en: Import _Passwords…
pl: Zaimportuj _hasła…

en: Install as _Web App…
pl: Zainstaluj jako program _WWW…

en: Manag_e Web Apps
pl: _Zarządzaj programami WWW

en: Text Enco_ding…
pl: _Kodowanie tekstu…

en: Pr_eferences
pl: Pr_eferencje

en: _Keyboard Shortcuts
pl: _Skróty klawiszowe

en: _Help
pl: Pomo_c

en: _About Web
pl: _O programie

[ctx: tooltip]
en: Zoom Out
pl: Pomniejsza

en: Restore Zoom
pl: Przywraca zwykły rozmiar

[ctx: tooltip]
en: Zoom In
pl: Powiększa

en: Print…
pl: Drukuje…

en: Find…
pl: Wyszukuje…

en: Fullscreen
pl: Pełny ekran

en: Save Login?
pl: Zapisać dane logowania?

en: Passwords are saved only on your device and can be removed at any time in Preferences
pl: Hasła są zapisywane tylko na tym urządzeniu i mogą być usuwane w każdej chwili w preferencjach

en: _Never Save
pl: _Nigdy nie zapisuj

en: Passwords
pl: Hasła

en: Remove All Passwords
pl: Usuwa wszystkie hasła

en: Search passwords
pl: Wyszukiwanie haseł

en: No Passwords Found
pl: Nie odnaleziono haseł

en: Saved passwords will be listed here
pl: Tutaj będą wyświetlane zapisane hasła

en: _Copy Password
pl: S_kopiuj hasło

en: C_opy Username
pl: Sk_opiuj nazwę użytkownika

en: Appearance
pl: Wygląd

en: Fonts
pl: Czcionki

en: Use Custom Fonts
pl: Niestandardowe czcionki

en: Sans Serif Font
pl: Czcionka bezszeryfowa

en: Serif Font
pl: Czcionka szeryfowa

en: Monospace Font
pl: Czcionka o stałej szerokości

en: Font Style
pl: Styl czcionki

en: Color Scheme
pl: Schemat kolorów

en: Style
pl: Styl

en: Use Custom Stylesheet
pl: Niestandardowy arkusz stylu

en: Use Custom JavaScript
pl: Niestandardowy skrypt JavaScript

en: Default Zoom Level
pl: Domyślny poziom powiększenia

en: Add New Extension
pl: Dodanie nowego rozszerzenia

en: Extensions must be installed manually from their files
pl: Rozszerzenia muszą być instalowane ręcznie z ich plików

en: Epiphany is compatible with web extensions for Mozilla Firefox. To find and add web extensions, visit <a href="https://addons.mozilla.org">addons.mozilla.org</a>
pl: Przeglądarka Epiphany jest zgodna z rozszerzeniami internetowymi dla przeglądarki Mozilla Firefox. Można je wyszukiwać i instalować na stronie <a href="https://addons.mozilla.org">addons.mozilla.org</a>.

en: No Extensions Installed
pl: Nie zainstalowano żadnych rozszerzeń

en: General
pl: Ogólne

en: Web App
pl: Program WWW

en: _Icon
pl: _Ikona

en: _Homepage
pl: Strona _domowa

en: _Title
pl: _Tytuł

en: _Manage Additional URLs
pl: _Zarządzaj dodatkowymi adresami

en: Web Content
pl: Treści internetowe

en: Block _Advertisements
pl: _Blokowanie reklam

en: Block _Popup Windows
pl: Blokowanie _wyskakujących okien

en: Most _Visited Pages
pl: _Najczęściej odwiedzane strony

en: _Blank Page
pl: _Pusta strona

en: _Custom
pl: _Inna

en: Ask o_n Download
pl: Pyt_anie podczas pobierania

en: _Download Folder
pl: _Katalog pobierania

en: Search Engines
pl: Wyszukiwarki

en: Session
pl: Sesja

en: Start in _Incognito Mode
pl: _Uruchamianie w trybie incognito

en: _Restore Tabs on Startup
pl: _Otwieranie kart z poprzedniej sesji podczas uruchamiania

en: Browsing
pl: Przeglądanie

en: Mouse _Gestures
pl: _Gesty myszy

en: S_witch Immediately to New Tabs
pl: Przełączanie na _nowo otwartą kartę

en: _Spell Checking
pl: _Sprawdzanie pisowni

en: Developer
pl: Dla programistów

en: Show D_eveloper Actions
pl: _Działania dla programistów

en: Add Language…
pl: Dodanie języka…

en: Choose a language:
pl: Proszę wybrać język:

en: Privacy
pl: Prywatność

en: Web Tracking
pl: Śledzenie w Internecie

en: Intelligent _Tracking Prevention
pl: _Inteligentna ochrona przed śledzeniem

en: Allow websites to store cookies, databases, and local storage data
pl: Umożliwia stronom przechowywanie ciasteczek, baz danych i lokalnie przechowywanych danych

en: _Website Data Storage
pl: _Przechowywanie danych przez strony

en: Search Suggestions
pl: Podpowiedzi wyszukiwania

en: Enable search suggestions in the URL entry
pl: Włącza podpowiedzi wyszukiwania w polu wpisywania adresu

en: _Google Search Suggestions
pl: Podpowiedzi wyszukiwarki _Google

en: Personal Data
pl: Dane osobiste

en: Clear Website _Data
pl: Wyczyść _dane stron

en: _Passwords
pl: _Hasła

en: _Remember Passwords
pl: Zapa_miętywanie haseł

en: Selects Default Search Engine
pl: Wybiera domyślną wyszukiwarkę

en: Name
pl: Nazwa

en: Address
pl: Adres

en: Shortcut
pl: Skrót

en: To determine the search address, perform a search using the search engine that you want to add and replace the search term with %s
pl: Aby ustalić adres, należy wyszukać coś za pomocą wyszukiwarki i zastąpić wyszukiwane słowa „%s” (bez cudzysłowów)

en: R_emove Search Engine
pl: _Usuń wyszukiwarkę

[ctx: shortcut window]
en: General
pl: Ogólne

[ctx: shortcut window]
en: New Window
pl: Nowe okno

[ctx: shortcut window]
en: New Incognito Window
pl: Nowe okno incognito

[ctx: shortcut window]
en: Open File
pl: Otwarcie pliku

[ctx: shortcut window]
en: Save Page
pl: Zapisanie strony

[ctx: shortcut window]
en: Take Screenshot
pl: Wykonanie zrzutu ekranu

[ctx: shortcut window]
en: Print Page
pl: Wydrukowanie strony

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pl: Zakończenie działania

[ctx: shortcut window]
en: Help
pl: Pomoc

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
pl: Otwarcie menu

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
pl: Skróty

[ctx: shortcut window]
en: Show Downloads List
pl: Wyświetlenie listy pobranych plików

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
pl: Nawigacja

[ctx: shortcut window]
en: Go to Homepage
pl: Przejście do strony domowej

[ctx: shortcut window]
en: Reload Current Page
pl: Ponowne wczytanie bieżącej strony

[ctx: shortcut window]
en: Reload Bypassing Cache
pl: Ponowne wczytanie z pominięciem pamięci podręcznej

[ctx: shortcut window]
en: Stop Loading Current Page
pl: Zatrzymanie wczytywania bieżącej strony

[ctx: shortcut window]
en: Go Back to Previous Page
pl: Powrót do poprzedniej strony

[ctx: shortcut window]
en: Go Forward to Next Page
pl: Przejście do następnej strony

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
pl: Karty

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
pl: Nowa karta

[ctx: shortcut window]
en: Close Current Tab
pl: Zamknięcie bieżącej karty

[ctx: shortcut window]
en: Reopen Closed Tab
pl: Przywrócenie zamkniętej karty

[ctx: shortcut window]
en: Go to Next Tab
pl: Przejście do następnej karty

[ctx: shortcut window]
en: Go to Previous Tab
pl: Przejście do poprzedniej karty

[ctx: shortcut window]
en: Move Current Tab to the Left
pl: Przeniesienie bieżącej karty w lewo

[ctx: shortcut window]
en: Move Current Tab to the Right
pl: Przeniesienie bieżącej karty w prawo

[ctx: shortcut window]
en: Duplicate Current Tab
pl: Powielenie bieżącej karty

[ctx: shortcut window]
en: View Open Tabs
pl: Wyświetlenie otwartych kart

[ctx: shortcut window]
en: Miscellaneous
pl: Różne

[ctx: shortcut window]
en: History
pl: Historia

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
pl: Preferencje

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark Current Page
pl: Dodanie zakładki do bieżącej strony

[ctx: shortcut window]
en: Show Bookmarks List
pl: Wyświetlenie listy zakładek

[ctx: shortcut window]
en: Import Bookmarks
pl: Import zakładek

[ctx: shortcut window]
en: Export Bookmarks
pl: Eksport zakładek

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Caret Browsing
pl: Włączenie przeglądania za pomocą karetki

[ctx: shortcut window]
en: Web App
pl: Program WWW

[ctx: shortcut window]
en: Install Site as Web App
pl: Instalacja strony jako programu WWW

[ctx: shortcut window]
en: View
pl: Widok

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
pl: Powiększenie

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
pl: Pomniejszenie

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
pl: Przywrócenie zwykłego rozmiaru

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
pl: Pełny ekran

[ctx: shortcut window]
en: View Page Source
pl: Wyświetlenie źródła strony

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Inspector
pl: Włączenie inspektora

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Reader Mode
pl: Przełączenie trybu zwiększonej czytelności

[ctx: shortcut window]
en: Editing
pl: Edycja

[ctx: shortcut window]
en: Cut
pl: Wycięcie

[ctx: shortcut window]
en: Copy
pl: Skopiowanie

[ctx: shortcut window]
en: Paste
pl: Wklejenie

[ctx: shortcut window]
en: Undo
pl: Cofnięcie

[ctx: shortcut window]
en: Redo
pl: Ponowienie

[ctx: shortcut window]
en: Select All
pl: Zaznaczenie wszystkiego

[ctx: shortcut window]
en: Select Page URL
pl: Zaznaczenie adresu strony

[ctx: shortcut window]
en: Search With Default Search Engine
pl: Wyszukanie za pomocą domyślnej wyszukiwarki

[ctx: shortcut window]
en: Find
pl: Wyszukiwanie na stronie

[ctx: shortcut window]
en: Next Find Result
pl: Następny wynik wyszukiwana

[ctx: shortcut window]
en: Previous Find Result
pl: Poprzedni wynik wyszukiwana

en: Synced Tabs
pl: Synchronizowane karty

en: Below are the synced open tabs of your other devices that use Firefox Sync with this account. Open a tab by double clicking its name (tabs under Local Tabs cannot be opened).
pl: Poniżej znajdują się synchronizowane karty na innych urządzeniach z tym kontem Firefoksa. Można otworzyć kartę podwójnie klikając jej nazwę (nie można otwierać lokalnych kart).

en: Additional URLs
pl: Dodatkowe adresy

en: A URL that starts with any of the additional URLs will be opened by the web application. If you omit the URL scheme, the one from the currently loaded URL will be used.
pl: Adres zaczynający się od jednego z dodatkowych adresów będzie otwierany przez program WWW. Pominięcie schematu URL spowoduje użycie tego z obecnie wczytanego adresu.

[ctx: Column header in the Additional URLs dialog]
en: URL
pl: Adres

en: Add New URL
pl: Dodaje nowy adres

en: Remove Selected URLs
pl: Usuwa zaznaczone adresy

en: C_lear All
pl: Wy_czyść wszystko

en: Search the web for “%s”
pl: Wyszukaj „%s” w Internecie

en: Load “%s”
pl: Wczytaj stronę „%s”

en: Local Tabs
pl: Lokalne karty

en: The install_token is required for the Install() method
pl: Metoda Install() wymaga „install_token”

en: The url passed was not valid: ‘%s’
pl: Przekazany adres jest nieprawidłowy: „%s”

en: The name passed was not valid
pl: Przekazana nazwa jest nieprawidłowa

en: Installing the web application ‘%s’ (%s) failed: %s
pl: Zainstalowanie programu WWW „%s” (%s) się nie powiodło: %s

en: The desktop file ID passed ‘%s’ was not valid
pl: Przekazany identyfikator pliku .desktop „%s” jest nieprawidłowy

en: The web application ‘%s’ does not exist
pl: Program WWW „%s” nie istnieje

en: The web application ‘%s’ could not be deleted
pl: Nie można usunąć programu WWW „%s”

en: Options for %s
pl: Opcje rozszerzenia %s

en: GVDB File
pl: Plik GVDB

en: HTML File
pl: Plik HTML

en: Ch_oose File
pl: _Wybierz plik

en: I_mport
pl: Zai_mportuj

en: Bookmarks successfully imported!
pl: Pomyślnie zaimportowano zakładki.

en: Select Profile
pl: Wybór profilu

en: Choose File
pl: Wybór pliku

en: Import Bookmarks
pl: Importowanie zakładek

en: From:
pl: Z:

en: Bookmarks successfully exported!
pl: Pomyślnie wyeksportowano zakładki.

note: Translators: Only translate the part before ".html" (e.g. "bookmarks")
en: bookmarks.html
pl: zakładki.html

en: Passwords successfully imported!
pl: Pomyślnie zaimportowano hasła.

en: Import Passwords
pl: Import haseł

en: Reload Website?
pl: Ponownie wczytać stronę?

en: The application “%s” is ready to be used
pl: Program „%s” jest gotowy do użycia

en: The application “%s” could not be created: %s
pl: Nie można utworzyć programu „%s”: %s

note: Translators: Desktop notification when a new web app is created.
en: Launch
pl: Uruchom

en: Replace Existing Web App?
pl: Zastąpić istniejący program WWW?

en: An application named “%s” already exists, replacing it will overwrite it
pl: Program o nazwie „%s” już istnieje, zastąpienie go spowoduje jego nadpisanie

en: _Replace
pl: _Zastąp

en: Enable Caret Browsing Mode?
pl: Włączyć tryb przeglądania za pomocą karetki?

en: Pressing F7 turns caret browsing on or off. This feature places a moveable cursor in web pages, allowing you to move around with your keyboard. Do you want to enable caret browsing?
pl: Naciśnięcie klawisza F7 włącza przeglądanie za pomocą karetki. Ta funkcja umieszcza ruchomy kursor na stronach, umożliwiając poruszanie się za pomocą klawiatury. Włączyć tę funkcję?

en: _Enable
pl: _Włącz
