epiphany - en to sv translation catalogue (845 entries)

en: Web
sv: Webb

en: Browse the web
sv: Surfa på nätet

en: The web browser for GNOME, featuring tight integration with the desktop and a simple and intuitive user interface that allows you to focus on your web pages. If you’re looking for a simple, clean, beautiful view of the web, this is the browser for you.
sv: Webbläsaren för GNOME, med stark integration mot skrivbordet och ett enkelt, intuitivt användargränssnitt som tillåter dig att fokusera på dina webbsidor. Om du letar ett enkelt, stilrent och vackert sätt att se webben på är detta webbläsaren för dig.

en: Web is often referred to by its code name, Epiphany.
sv: Webb hänvisas ofta till med dess kodnamn, Epiphany.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: Web Browser
sv: Webbläsare

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: web;browser;internet;epiphany;
sv: webb;webbläsare;internet;nätet;epiphany;

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: New Incognito Window
sv: Nytt inkognito-fönster

en: Browse with caret
sv: Navigera med markör

en: Home page
sv: Startsida

en: Address of the user’s home page.
sv: Adress för användarens startsida.

en: Default search engine.
sv: Standardsökmotor.

en: Name of the search engine selected by default.
sv: Namnet på sökmotorn som väljs som standard.

en: Deprecated. Please use search-engine-providers instead.
sv: Föråldrad. Använd search-engine-providers i stället.

note: TRANSLATORS: These are the prepopulated search engines. You should add country-specific URL query parameters if appropriate or change the domain name's TLD. The different query parameters to be used for each engine is as follows: - DuckDuckGo: kl=country-language (see https://duckduckgo.com/params) 
en: [
    					{'name': <'DuckDuckGo'>, 'url': <'https://duckduckgo.com/?q=%s&t=epiphany'>, 'bang': <'!ddg'>},
    					{'name': <'Google'>, 'url': <'https://www.google.com/search?q=%s'>, 'bang': <'!g'>},
    					{'name': <'Bing'>, 'url': <'https://www.bing.com/search?q=%s'>, 'bang': <'!b'>}
    				]
sv: [
    					{'name': <'DuckDuckGo'>, 'url': <'https://duckduckgo.com/?q=%s&t=epiphany&kl=se-sv'>, 'bang': <'!ddg'>},
    					{'name': <'Google'>, 'url': <'https://www.google.com/search?q=%s&hl=sv'>, 'bang': <'!g'>},
    					{'name': <'Bing'>, 'url': <'https://www.bing.com/search?q=%s&cc=se'>, 'bang': <'!b'>}
    				]

en: List of the search engines.
sv: Lista över sökmotorerna.

en: List of the search engines. It is an array of vardicts with each vardict corresponding to a search engine, and with the following supported keys: "name" is the name of the search engine. "url" is the search URL with the search term replaced with %s. "bang" is the bang (shortcut word) of the search engine.
sv: Lista över sökmotorerna. Det är en vektor av vardict där varje vardict motsvarar en sökmotor, och med följande nycklar som stöds: ”name” är namnet på sökmotorn. ”url” är Sök-URL med söktermen ersatt med %s. ”bang” är bangen (genvägsordet) för sökmotorn.

en: Enable Google Search Suggestions
sv: Aktivera Google-sökförslag

en: Whether to show Google Search Suggestion in url entry popdown.
sv: Huruvida Google-sökförslag ska visas i url-fältets rullgardinslista.

en: Force new windows to be opened in tabs
sv: Tvinga nya fönster att öppnas i flikar

en: Force new window requests to be opened in tabs instead of using a new window.
sv: Tvinga ny fönsterbegäran att öppnas i flik i stället för att använda ett nytt fönster.

en: Whether to automatically restore the last session
sv: Huruvida den senaste sessionen ska återställas automatiskt

en: Defines how the session will be restored during startup. Allowed values are “always” (the previous state of the application is always restored) and “crashed” (the session is only restored if the application crashes).
sv: Definierar hur sessionen återställs vid uppstart. Tillåtna värden är ”always” (programmets tidigare tillstånd återställs alltid) och ”crashed” (sessionen återställs endast om programmet kraschar).

en: Whether to delay loading of tabs that are not immediately visible on session restore
sv: Huruvida inläsning av flikar som inte är omedelbart synliga ska fördröjas vid sessionsåterställning

en: When this option is set to true, tabs will not start loading until the user switches to them, upon session restore.
sv: När detta är sant kommer flikar inte börja läsas in förrän användaren byter till dem då en session återställts.

en: List of adblock filters
sv: Lista över annonsblockeringsfilter

en: List of URLs with content filtering rules in JSON format to be used by the ad blocker.
sv: Lista över URL:er med innehållsfilterregler i JSON-format att användas av annonsblockeraren.

en: Whether to ask for setting browser as default
sv: Huruvida det ska efterfrågas att ställa in webbläsaren som standard

en: When this option is set to true, browser will ask for being default if it is not already set.
sv: När detta är sant kommer webbläsaren att efterfråga att vara standardwebbläsare om den inte redan ställts in som detta.

en: Start in incognito mode
sv: Starta i inkognitoläge

en: When this option is set to true, browser will always start in incognito mode
sv: När detta är sant kommer webbläsaren alltid startas i inkognitoläge

en: Active clear data items.
sv: Dataposter aktiva för rensning.

en: Selection (bitmask) which clear data items should be active by default. 1 = Cookies, 2 = HTTP disk cache, 4 = Local storage data, 8 = Offline web application cache, 16 = IndexDB databases, 32 = WebSQL databases, 64 = Plugins data, 128 = HSTS policies cache, 256 = Intelligent Tracking Prevention data.
sv: Val (bitmask) för vilka dataobjekt som ska vara aktiva för rensning som standard. 1 = Kakor, 2 = HTTP-diskcache, 4 = Lokala lagringsdata, 8 = Frånkopplad webbapplikationscache, 16 = IndexDB-databaser, 32 = WebSQL-databaser, 64 = Insticksmoduldata, 128 = HSTS-policycache, 256 = Intelligent Tracking Prevention-data.

en: Expand tabs size to fill the available space on the tabs bar.
sv: Expandera flikstorlekar så att tillgängligt utrymme i flikraden fylls.

en: If enabled the tabs will expand to use the entire available space in the tabs bar. This setting is ignored in Pantheon desktop.
sv: Om aktiverad kommer flikarna expanderas så att hela det tillgängliga utrymmet i flikraden används. Denna inställning ignoreras i skrivbordsmiljön Pantheon.

en: The visibility policy for the tabs bar.
sv: Synlighetspolicy för flikraden.

en: Controls when the tabs bar is shown. Possible values are “always” (the tabs bar is always shown), “more-than-one” (the tabs bar is only shown if there’s two or more tabs) and “never” (the tabs bar is never shown). This setting is ignored in Pantheon desktop, and “always” value is used.
sv: Kontrollerar när flikraden visas. Möjliga värden är ”always” (flikraden visas alltid), ”more-than-one” (flikraden visas bara om det finns två eller fler flikar) och ”never” (flikraden visas aldrig). Denna inställning ignoreras i skrivbordsmiljön Pantheon, och värdet ”always” används.

en: Keep window open when closing last tab
sv: Behåll fönstret öppet då sista fliken stängs

en: If enabled application window is kept open when closing the last tab.
sv: Om aktiverad behålls programfönstret öppet då den sista fliken stängs.

en: Reader mode article font style.
sv: Artiklars typsnittsstil i läsarläge.

en: Chooses the style of the main body text for articles in reader mode. Possible values are “sans” and “serif”.
sv: Väljer stilen för artiklars brödtext i läsarläge. Möjliga värden är ”sans” och ”serif”.

en: Reader mode color scheme.
sv: Färgschema för läsarläge.

en: Selects the style of colors for articles displayed in reader mode. Possible values are “light” (dark text on light background) and “dark” (light text on dark background). This setting is ignored on systems that provide a system-wide dark style preference, such as GNOME 42 and newer.
sv: Väljer färgstilen för artiklar som visas i läsarläge. Möjliga värden är ”light” (mörk text på ljus bakgrund) och ”dark” (ljus text på mörk bakgrund). Den här inställningen ignoreras på system som har en systemomfattande inställning för mörk stil, som GNOME 42 och nyare.

en: Minimum font size
sv: Minsta typsnittsstorlek

en: Use GNOME fonts
sv: Använd GNOME-typsnitt

en: Use GNOME font settings.
sv: Använd typsnittsinställningar för GNOME.

en: Custom sans-serif font
sv: Anpassat sans serif-typsnitt

en: A value to be used to override sans-serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
sv: Ett värde som används för att åsidosätta skrivbordets sans serif-typsnitt när use-gnome-fonts är inställt.

en: Custom serif font
sv: Anpassat serif-typsnitt

en: A value to be used to override serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
sv: Ett värde som används för att åsidosätta skrivbordets serif-typsnitt när use-gnome-fonts är inställt.

en: Custom monospace font
sv: Anpassat typsnitt med fast breddslag

en: A value to be used to override monospace desktop font when use-gnome-fonts is set.
sv: Ett värde som används för att åsidosätta skrivbordets typsnitt med fast breddslag när use-gnome-fonts är inställt.

en: Use a custom CSS
sv: Använd anpassad CSS

en: Use a custom CSS file to modify websites own CSS.
sv: Använd en anpassad CSS-fil för att ändra webbplatsers egna CSS.

en: Use a custom JS
sv: Använd anpassad JS

en: Use a custom JS file to modify websites.
sv: Använd en anpassad JS-fil för att ändra webbplatser.

en: Enable spell checking
sv: Aktivera stavningskontroll

en: Spell check any text typed in editable areas.
sv: Stavningskontrollera all text som skrivs in i redigerbara ytor.

en: Default encoding
sv: Standardkodning

en: Default encoding. Accepted values are the ones WebKitGTK can understand.
sv: Standardkodning. Accepterade värden är de som WebKitGTK förstår.

en: Languages
sv: Språk

en: Preferred languages. Array of locale codes or “system” to use current locale.
sv: Föredragna språk. En vektor av språkkoder eller ”system” för att använda aktuell lokal.

en: Allow popups
sv: Tillåt poppuppfönster

en: Allow sites to open new windows using JavaScript (if JavaScript is enabled).
sv: Tillåt webbplatser att öppna nya fönster med hjälp av JavaScript (om JavaScript är aktiverat).

en: User agent
sv: Användaragent

en: String that will be used as user agent, to identify the browser to the web servers.
sv: Sträng som ska användas som användaragent för att identifiera webbläsaren till webbservrarna.

en: Enable adblock
sv: Aktivera annonsblockering

en: Whether to block the embedded advertisements that web pages might want to show.
sv: Huruvida inbäddade annonser som webbplatser vill visa ska blockeras.

en: Remember passwords
sv: Kom ihåg lösenord

en: Whether to store and prefill passwords in websites.
sv: Huruvida lösenord ska lagras och på förhand matas in på webbplatser.

en: Enable site-specific quirks
sv: Aktivera platsspecifika justeringar

en: Enable quirks to make specific websites work better. You might want to disable this setting if debugging a specific issue.
sv: Aktivera justeringar för att få specifika webbplatser att fungera bättre. Du kan vilja inaktivera denna inställning om du felsöker ett specifikt problem.

en: Enable Intelligent Tracking Prevention (ITP)
sv: Aktivera Intelligent Tracking Prevention (ITP)

en: Whether to enable Intelligent Tracking Prevention.
sv: Huruvida Intelligent Tracking Prevention ska aktiveras.

en: Allow websites to store local website data
sv: Tillåt webbplatser att lagra lokala webbplatsdata

en: Whether to allow websites to store cookies, local storage data, and IndexedDB databases. Disabling this will break many websites.
sv: Huruvida webbplatser ska tillåtas lagra kakor, lokala lagringsdata och IndexedDB-databaser. Att inaktivera detta kommer få många webbplatser att sluta fungera.

en: Default zoom level for new pages
sv: Standardzoomnivå för nya sidor

en: Enable autosearch
sv: Aktivera automatisk sökning

en: Whether to automatically search the web when something that does not look like a URL is entered in the address bar. If this setting is disabled, everything will be loaded as a URL unless a search engine is explicitly selected from the dropdown menu.
sv: Huruvida en sökning på nätet automatiskt ska utföras när något som inte ser ut som en URL anges i adressfältet. Om denna inställning är inaktiverad kommer allt att läsas in som en URL om inte en sökmotor väljs explicit från rullgardinsmenyn.

en: Enable mouse gestures
sv: Aktivera musgester

en: Whether to enable mouse gestures. Mouse gestures are based on Opera’s behaviour and are activated using the middle mouse button + gesture.
sv: Huruvida musgester ska aktiveras. Musgester baseras på Operas beteende och aktiveras med mittenmusknappen + gest.

en: Last upload directory
sv: Senaste sändningskatalog

en: Keep track of last upload directory
sv: Kom ihåg senaste sändningskatalog

en: Last download directory
sv: Senaste hämtningskatalog

en: Keep track of last download directory
sv: Kom ihåg senaste hämtningskatalog

en: Hardware acceleration policy
sv: Hårdvaruaccelerationspolicy

en: Whether to enable hardware acceleration. Possible values are “always” and “never”. Hardware acceleration may be required to achieve acceptable performance on embedded devices, but increases memory usage requirements and could expose severe hardware-specific graphics driver bugs.
sv: Huruvida hårdvaruacceleration ska aktiveras. Möjliga värden är ”always” (alltid) och ”never” (aldrig). Hårdvaruacceleration kan vara nödvändigt för att erhålla acceptabel prestanda på inbäddade enheter, men ökar krav på minnesanvändning och kan exponera allvarliga hårdvaruspecifika fel i grafikdrivrutiner.

en: Always ask for download directory
sv: Fråga alltid om hämtningskatalog

en: Whether to present a directory chooser dialog for every download.
sv: Huruvida en katalogväljare ska visas för varje hämtning.

en: Enable immediately switch to new open tab
sv: Aktivera omedelbar växling till ny öppen flik

en: Whether to automatically switch to a new open tab.
sv: Huruvida automatisk växling till en ny öppen flik ska ske.

en: Enable WebExtensions
sv: Aktivera WebExtensions

en: Whether to enable WebExtensions. WebExtensions is a cross-browser system for extensions.
sv: Huruvida WebExtensions ska aktiveras. WebExtensions är ett system för tillägg kompatibla mellan webbläsare.

en: Active WebExtensions
sv: Aktiva WebExtensions

en: Indicates which WebExtensions are set to active.
sv: Indikerar vilka WebExtensions som är aktiva.

en: Show developer actions
sv: Visa utvecklaråtgärder

en: Whether to show developer context menu actions. This allows use of the Page Source and Inspect Element actions.
sv: Huruvida utvecklarsnabbmenyåtgärder ska visas. Detta möjliggör användning av åtgärderna Sidkälla och Inspektera element.

en: Web application additional URLs
sv: Ytterligare URL:er för webbapplikation

en: The list of URLs that should be opened by the web application
sv: Listan över URL:er som ska öppnas av webbapplikationen

en: Show navigation buttons in WebApp
sv: Visa navigeringsknappar i webbapp

en: Whether to show buttons for navigation in WebApp.
sv: Huruvida knappar för navigering ska visas i webbapp.

en: Run in background
sv: Kör i bakgrunden

en: If enabled, application continues running in the background after closing the window.
sv: Om aktiverad kommer programmet fortsätta köra i bakgrunden efter att fönstret stängs.

en: WebApp is system-wide
sv: Webbappen är systemomfattande

en: If enabled, application cannot be edited or removed.
sv: Om aktiverad kan applikationen inte redigeras eller tas bort.

en: The downloads folder
sv: Hämtningsmappen

en: The path of the folder where to download files to; or “Downloads” to use the default downloads folder, or “Desktop” to use the desktop folder.
sv: Sökvägen till mappen som filer ska hämtas till, eller ”Downloads” för att använda standardhämtningsmappen, eller ”Desktop” för att använda skrivbordsmappen.

en: Window position
sv: Fönsterposition

en: The position to use for a new window that is not restored from a previous session.
sv: Position att använda för ett nytt fönster som inte återställs från en tidigare session.

en: Window size
sv: Fönsterstorlek

en: The size to use for a new window that is not restored from a previous session.
sv: Storlek att använda för ett nytt fönster som inte återställs från en tidigare session.

en: Is maximized
sv: Är maximerat

en: Whether a new window that is not restored from a previous session should be initially maximized.
sv: Huruvida ett nytt fönster som inte återställs från en tidigare session ska vara maximerat från början.

en: Disable forward and back buttons
sv: Inaktivera framåt- och bakåtknappar

en: If set to “true”, forward and back buttons are disabled, preventing users from accessing immediate browser history
sv: Om detta är satt till ”true” (sant) kommer framåt- och bakåtknappar att inaktiveras, vilket förhindrar användare från att komma åt den närmaste webbläsarhistoriken

en: Firefox Sync Token Server URL
sv: URL till Firefox Sync-tokenserver

en: URL to a custom Firefox Sync token server.
sv: URL till en anpassad Firefox Sync-tokenserver.

en: Firefox Sync Accounts Server URL
sv: URL till Firefox Sync-kontoserver

en: URL to a custom Firefox Sync accounts server.
sv: URL till en anpassad Firefox Sync-kontoserver.

en: Currently signed in sync user
sv: För tillfället inloggad synkroniseringsanvändare

en: The email linked to the Mozilla account used to sync data with Mozilla’s servers.
sv: E-postadressen som är länkad till Mozilla-kontot som används för att synkronisera data med Mozillas servrar.

en: Last sync timestamp
sv: Tidsstämpel för senaste synkronisering

en: The UNIX time at which last sync was made in seconds.
sv: UNIX-tiden för när senaste synkroniseringen gjordes i sekunder.

en: Sync device ID
sv: Synkroniseringsenhets-ID

en: The sync device ID of the current device.
sv: Synkroniseringsenhets-ID för aktuell enhet.

en: Sync device name
sv: Synkroniseringsenhetsnamn

en: The sync device name of the current device.
sv: Synkroniseringsenhetsnamn för aktuell enhet.

en: The sync frequency in minutes
sv: Synkroniseringsfrekvens i minuter

en: The number of minutes between two consecutive syncs.
sv: Antalet minuter mellan två på varandra följande synkroniseringar.

en: Sync data with Firefox
sv: Synkronisera data med Firefox

en: TRUE if Ephy collections should be synced with Firefox collections, FALSE otherwise.
sv: TRUE (sant) om Ephy-samlingar ska synkroniseras med Firefox-samlingar, annars FALSE (falskt).

en: Enable bookmarks sync
sv: Aktivera synkronisering av bokmärken

en: TRUE if bookmarks collection should be synced, FALSE otherwise.
sv: TRUE (sant) om bokmärkessamling ska synkroniseras, annars FALSE (falskt).

en: Bookmarks sync timestamp
sv: Tidsstämpel för bokmärkessynkronisering

en: The timestamp at which last bookmarks sync was made.
sv: Tidsstämpeln för när senaste bokmärkessynkroniseringen gjordes.

en: Initial sync or normal sync
sv: Ursprunglig synkronisering eller normal synkronisering

en: TRUE if bookmarks collection needs to be synced for the first time, FALSE otherwise.
sv: TRUE (sant) om bokmärkessamling behöver synkroniseras för första gången, annars FALSE (falskt).

en: Enable passwords sync
sv: Aktivera synkronisering av lösenord

en: TRUE if passwords collection should be synced, FALSE otherwise.
sv: TRUE (sant) om lösenordssamling ska synkroniseras, annars FALSE (falskt).

en: Passwords sync timestamp
sv: Tidsstämpel för lösenordssynkronisering

en: The timestamp at which last passwords sync was made.
sv: Tidsstämpeln för när senaste synkroniseringen av lösenord gjordes.

en: TRUE if passwords collection needs to be synced for the first time, FALSE otherwise.
sv: TRUE (sant) om lösenordssamling behöver synkroniseras för första gången, annars FALSE (falskt).

en: Enable history sync
sv: Aktivera synkronisering av historik

en: TRUE if history collection should be synced, FALSE otherwise.
sv: TRUE (sant) om historiksamling ska synkroniseras, annars FALSE (falskt).

en: History sync timestamp
sv: Tidsstämpel för historiksynkronisering

en: The timestamp at which last history sync was made.
sv: Tidsstämpeln för när senaste synkroniseringen av historik gjordes.

en: TRUE if history collection needs to be synced for the first time, FALSE otherwise.
sv: TRUE (sant) om historiksamling behöver synkroniseras för första gången, annars FALSE (falskt).

en: Enable open tabs sync
sv: Aktivera synkronisering av öppna flikar

en: TRUE if open tabs collection should be synced, FALSE otherwise.
sv: TRUE (sant) om samling av öppna flikar ska synkroniseras, annars FALSE (falskt).

en: Open tabs sync timestamp
sv: Synkroniseringstidsstämpel för öppna flikar

en: The timestamp at which last open tabs sync was made.
sv: Tidsstämpeln för när senaste synkroniseringen av öppna flikar gjordes.

en: Decision to apply when microphone permission is requested for this host
sv: Beslut att tillämpa när mikrofonrättigheter efterfrågas för denna värd

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to access the user’s microphone. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
sv: Detta alternativ används för att spara huruvida en värd har givits rättighet att komma åt användarens mikrofon. Standardvärdet ”undecided” betyder att webbläsaren måste fråga användaren om tillåtelse, medan ”allow” och ”deny” säger till den att automatiskt tillåta respektive neka detta vid en förfrågan.

en: Decision to apply when geolocation permission is requested for this host
sv: Beslut att tillämpa när platsrättigheter efterfrågas för denna värd

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to access the user’s location. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
sv: Detta alternativ används för att spara huruvida en värd har givits rättighet att komma åt användarens plats. Standardvärdet ”undecided” betyder att webbläsaren måste fråga användaren om tillåtelse, medan ”allow” och ”deny” säger till den att automatiskt tillåta respektive neka detta vid en förfrågan.

en: Decision to apply when notification permission is requested for this host
sv: Beslut att tillämpa när aviseringsrättigheter efterfrågas för denna värd

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to show notifications. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
sv: Detta alternativ används för att spara huruvida en värd har givits rättighet att visa aviseringar. Standardvärdet ”undecided” betyder att webbläsaren måste fråga användaren om tillåtelse, medan ”allow” och ”deny” säger till den att automatiskt tillåta respektive neka detta vid en förfrågan.

en: Decision to apply when save password permission is requested for this host
sv: Beslut att tillämpa när rättigheter för att spara lösenord efterfrågas för denna värd

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to save passwords. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
sv: Detta alternativ används för att spara huruvida en värd har givits rättighet att spara lösenord. Standardvärdet ”undecided” betyder att webbläsaren måste fråga användaren om tillåtelse, medan ”allow” och ”deny” säger till den att automatiskt tillåta respektive neka detta vid en förfrågan.

en: Decision to apply when webcam permission is requested for this host
sv: Beslut att tillämpa när webbkamerarättigheter efterfrågas för denna värd

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to access the user’s webcam. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
sv: Detta alternativ används för att spara huruvida en värd har givits rättighet att komma åt användarens webbkamera. Standardvärdet ”undecided” betyder att webbläsaren måste fråga användaren om tillåtelse, medan ”allow” och ”deny” säger till den att automatiskt tillåta respektive neka detta vid en förfrågan.

en: Decision to apply when advertisement permission is requested for this host
sv: Beslut att tillämpa när annonsrättigheter efterfrågas för denna värd

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to allow advertisements. The “undecided” default means the browser global setting is used, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
sv: Detta alternativ används för att spara huruvida en värd har givits rättighet att tillåta annonser. Standardvärdet ”undecided” betyder att webbläsarens globala inställning används, medan ”allow” och ”deny” säger till den att automatiskt tillåta respektive neka detta vid en förfrågan.

en: Decision to apply when an autoplay policy is requested for this host
sv: Beslut att tillämpa när policy för automatisk uppspelning efterfrågas för denna värd

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to autoplay. The “undecided” default means to allow autoplay of muted media, while “allow” and “deny” tell it to allow / deny all requests to autoplay media respectively.
sv: Detta alternativ används för att spara huruvida en värd har givits rättighet att spela upp automatiskt. Standardvärdet ”undecided” betyder att tillåta uppspelning av media utan något ljud, medan ”allow” och ”deny” säger till den att tillåta respektive neka förfrågan om att automatiskt spela upp media.

en: Memory usage
sv: Minnesanvändning

en: About Web
sv: Om Webb

en: Epiphany Technology Preview
sv: Epiphany - teknologisk förhandsversion

en: A simple, clean, beautiful view of the web
sv: Ett enkelt, stilrent och vackert sätt att se webben

note: Displayed when opening applications without any installed web apps.
en: Apps
sv: Program

en: List of installed web apps
sv: Lista över installerade webbappar

en: Delete
sv: Ta bort

note: Note for translators: this refers to the installation date.
en: Installed on:
sv: Installerades:

en: You can add your favorite website by clicking <b>Install as Web App…</b> within the page menu.
sv: Du kan lägga till din favoritwebbplats genom att klicka på <b>Installera plats som webbapp…</b> i sidmenyn.

note: Displayed when opening the browser for the first time.
en: Welcome to Web
sv: Välkommen till Webb

en: Start browsing and your most-visited sites will appear here.
sv: Börja surfa så kommer dina mest besökta webbplatser visas här.

en: Remove from overview
sv: Ta bort från överblick

en: Private Browsing
sv: Privat surfning

en: You are currently browsing incognito. Pages viewed in this mode will not show up in your browsing history and all stored information will be cleared when you close the window. Files you download will be kept.
sv: Du surfar nu inkognito. Sidor som visas i detta läge kommer inte att dyka upp i din surfhistorik och all lagrad information kommer att rensas då du stänger fönstret. Filer som du hämtar kommer att behållas.

en: Incognito mode hides your activity only from people using this computer.
sv: Inkognitoläge döljer din aktivitet endast från personer som använder denna dator.

en: It will not hide your activity from your employer if you are at work. Your internet service provider, your government, other governments, the websites that you visit, and advertisers on these websites may still be tracking you.
sv: Det kommer inte att dölja dina aktiviteter från din arbetsgivare om du är på jobbet. Din internetleverantör, myndigheter, främmande regeringar, de webbplatser som du besöker och annonsörer på dessa webbplatser kan fortfarande spåra dig.

en: PIN required
sv: PIN-kod krävs

en: Please enter PIN for %s, to authenticate at %s:%d.
sv: Ange PIN för %s för att autentisera på %s:%d.

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: _Login
sv: _Logga in

en: Select certificate
sv: Välj certifikat

en: The website %s:%d requests that you provide a certificate for authentication for %s.
sv: Webbplatsen %s:%d begär att du tillhandahåller ett autentiseringscertifikat för %s.

en: The website %s:%d requests that you provide a certificate for authentication.
sv: Webbplatsen %s:%d begär att du tillhandahåller ett autentiseringscertifikat.

en: _Select
sv: _Välj

en: Select a Directory
sv: Välj en katalog

en: Select the Destination
sv: Välj målet

en: Download Requested
sv: Hämtning begärd

en: _Download
sv: _Hämta

note: Type
en: Type: %s (%s)
sv: Typ: %s (%s)

note: Source
en: Source: %s
sv: Källa: %s

note: Question
en: Where do you want to save the file?
sv: Var vill du spara filen?

note: Translators: a desktop notification when a download finishes.
en: Finished downloading %s
sv: Klar med hämtning av %s

note: Translators: the title of the notification.
en: Download finished
sv: Hämtning slutförd

note: Translators: 'ESC' and 'F11' are keyboard keys.
en: Press %s to exit fullscreen
sv: Tryck %s för att avsluta helskärmsläge

en: ESC
sv: Esc

note: Translators: this means WebDriver control.
en: Web is being controlled by automation
sv: Webb kontrolleras genom automatisering

en: URI %s not authorized to access Epiphany resource %s
sv: URI:n %s har inte behörighet att komma åt Epiphany-resursen %s

en: Send an email message to “%s”
sv: Skicka ett e-postmeddelande till ”%s”

note: TRANSLATORS: This string is part of the previous translatable string. * It is appended for each extraneous mailto: URI email address. For * example if you have mailto:foo@example.com,bar@example.com,baz@example.com * it will show * Send an email to “foo@example.com”, “bar@example.com”, “baz@example.
en: , “%s”
sv: , ”%s”

en: Blank page
sv: Tom sida

note: Title for the blank page Translators: tooltip for the new tab button
en: New Tab
sv: Ny flik

en: Arabic (_IBM-864)
sv: Arabisk (_IBM-864)

en: Arabic (ISO-_8859-6)
sv: Arabisk (ISO-_8859-6)

en: Arabic (_MacArabic)
sv: Arabisk (_MacArabic)

en: Arabic (_Windows-1256)
sv: Arabisk (_Windows-1256)

en: Baltic (_ISO-8859-13)
sv: Baltisk (_ISO-8859-13)

en: Baltic (I_SO-8859-4)
sv: Baltisk (I_SO-8859-4)

en: Baltic (_Windows-1257)
sv: Baltisk (_Windows-1257)

en: _Armenian (ARMSCII-8)
sv: _Armenisk (ARMSCII-8)

en: _Georgian (GEOSTD8)
sv: _Georgisk (GEOSTD8)

en: Central European (_IBM-852)
sv: Centraleuropeisk (_IBM-852)

en: Central European (I_SO-8859-2)
sv: Centraleuropeisk (I_SO-8859-2)

en: Central European (_MacCE)
sv: Centraleuropeisk (_MacCE)

en: Central European (_Windows-1250)
sv: Centraleuropeisk (_Windows-1250)

en: Chinese Simplified (_GB18030)
sv: Förenklad kinesisk (_GB18030)

en: Chinese Simplified (G_B2312)
sv: Förenklad kinesisk (G_B2312)

en: Chinese Simplified (GB_K)
sv: Förenklad kinesisk (GB_K)

en: Chinese Simplified (_HZ)
sv: Förenklad kinesisk (_HZ)

en: Chinese Simplified (_ISO-2022-CN)
sv: Förenklad kinesisk (_ISO-2022-CN)

en: Chinese Traditional (Big_5)
sv: Traditionell kinesisk (Big_5)

en: Chinese Traditional (Big5-HK_SCS)
sv: Traditionell kinesisk (Big5-HK_SCS)

en: Chinese Traditional (_EUC-TW)
sv: Traditionell kinesisk (_EUC-TW)

en: Cyrillic (_IBM-855)
sv: Kyrillisk (_IBM-855)

en: Cyrillic (I_SO-8859-5)
sv: Kyrillisk (I_SO-8859-5)

en: Cyrillic (IS_O-IR-111)
sv: Kyrillisk (IS_O-IR-111)

en: Cyrillic (_KOI8-R)
sv: Kyrillisk (_KOI8-R)

en: Cyrillic (_MacCyrillic)
sv: Kyrillisk (_MacCyrillic)

en: Cyrillic (_Windows-1251)
sv: Kyrillisk (_Windows-1251)

en: Cyrillic/_Russian (IBM-866)
sv: Kyrillisk/_Rysk (IBM-866)

en: Greek (_ISO-8859-7)
sv: Grekisk (_ISO-8859-7)

en: Greek (_MacGreek)
sv: Grekisk (_MacGreek)

en: Greek (_Windows-1253)
sv: Grekisk (_Windows-1253)

en: Gurmukhi (Mac_Gurmukhi)
sv: Gurmuki (Mac_Gurmukhi)

en: Hebrew (_IBM-862)
sv: Hebreisk (_IBM-862)

en: Hebrew (IS_O-8859-8-I)
sv: Hebreisk (IS_O-8859-8-I)

en: Hebrew (_MacHebrew)
sv: Hebreisk (_MacHebrew)

en: Hebrew (_Windows-1255)
sv: Hebreisk (_Windows-1255)

en: _Visual Hebrew (ISO-8859-8)
sv: _Visuell hebreisk (ISO-8859-8)

en: Japanese (_EUC-JP)
sv: Japansk (_EUC-JP)

en: Japanese (_ISO-2022-JP)
sv: Japansk (_ISO-2022-JP)

en: Japanese (_Shift-JIS)
sv: Japansk (_Shift-JIS)

en: Korean (_EUC-KR)
sv: Koreansk (_EUC-KR)

en: Korean (_ISO-2022-KR)
sv: Koreansk (_ISO-2022-KR)

en: Korean (_JOHAB)
sv: Koreansk (_JOHAB)

en: Korean (_UHC)
sv: Koreansk (_UHC)

en: _Celtic (ISO-8859-14)
sv: _Keltisk (ISO-8859-14)

en: _Icelandic (MacIcelandic)
sv: _Isländsk (MacIcelandic)

en: _Nordic (ISO-8859-10)
sv: _Nordisk (ISO-8859-10)

en: _Persian (MacFarsi)
sv: _Persisk (MacFarsi)

en: Croatian (Mac_Croatian)
sv: Kroatisk (Mac_Croatian)

en: _Romanian (MacRomanian)
sv: _Rumänsk (MacRomanian)

en: R_omanian (ISO-8859-16)
sv: R_umänsk (ISO-8859-16)

en: South _European (ISO-8859-3)
sv: Syd_europeisk (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-_620)
sv: Thailändsk (TIS-_620)

en: Thai (IS_O-8859-11)
sv: Thailändsk (IS_O-8859-11)

en: _Thai (Windows-874)
sv: _Thailändsk (Windows-874)

en: Turkish (_IBM-857)
sv: Turkisk (_IBM-857)

en: Turkish (I_SO-8859-9)
sv: Turkisk (I_SO-8859-9)

en: Turkish (_MacTurkish)
sv: Turkisk (_MacTurkish)

en: Turkish (_Windows-1254)
sv: Turkisk (_Windows-1254)

en: Cyrillic/Ukrainian (_KOI8-U)
sv: Kyrillisk/Ukrainsk (_KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (Mac_Ukrainian)
sv: Kyrillisk/Ukrainsk (Mac_Ukrainian)

en: Vietnamese (_TCVN)
sv: Vietnamesisk (_TCVN)

en: Vietnamese (_VISCII)
sv: Vietnamesisk (_VISCII)

en: Vietnamese (V_PS)
sv: Vietnamesisk (V_PS)

en: Vietnamese (_Windows-1258)
sv: Vietnamesisk (_Windows-1258)

en: Western (_IBM-850)
sv: Västerländsk (_IBM-850)

en: Western (_ISO-8859-1)
sv: Västerländsk (_ISO-8859-1)

en: Western (IS_O-8859-15)
sv: Västerländsk (IS_O-8859-15)

en: Western (_MacRoman)
sv: Västerländsk (_MacRoman)

en: Western (_Windows-1252)
sv: Västerländsk (_Windows-1252)

note: The following encodings are so rarely used that we don't want to * pollute the "related" part of the encodings menu with them, so we * set the language group to 0 here.
en: English (_US-ASCII)
sv: Engelsk (_US-ASCII)

note: Translators: this is the title that an unknown encoding will * be displayed as.
en: Unknown (%s)
sv: Okänd (%s)

en: Type to search…
sv: Skriv för att söka…

en: Find previous occurrence of the search string
sv: Sök föregående förekomst av söksträngen

en: Find next occurrence of the search string
sv: Sök nästa förekomst av söksträngen

en: %s is not a valid URI
sv: %s är inte en giltig URI

en: Text not found
sv: Texten hittades inte

en: Search wrapped back to the top
sv: Sökning började om från början

en: All files
sv: Alla filer

en: All supported types
sv: Alla typer som stöds

note: Translators: Message appears when insecure password form is focused.
en: This form is not secure ‒ passwords will not be kept private
sv: Detta formulär är inte säkert ‒ lösenord kommer inte hållas privata

en: _Dismiss
sv: _Avfärda

en: Web process crashed
sv: Webbprocessen kraschade

en: Web process terminated due to exceeding memory limit
sv: Webbprocessen avslutades på grund av överskriden minnesgräns

en: Web process terminated by API request
sv: Webbprocessen avslutades av API-förfrågan

en: Page Unresponsive
sv: Sidan svarar inte

en: The current page “%s” is not responding
sv: Den aktuella sidan ”%s” svarar inte

en: _Wait
sv: _Vänta

en: Force _Stop
sv: Påtvinga _stopp

note: translators: %s here is the address of the web page
en: Loading “%s”…
sv: Läser in ”%s”…

en: Loading…
sv: Läser in…

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website presented identification that belongs to a different website.
sv: Denna webbplats presenterade identitetshandlingar som tillhör en annan webbplats.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is too old to trust. Check the date on your computer’s calendar.
sv: Denna webbplats identitetshandlingar är för gamla för att lita på. Kontrollera datumet för din dators kalender.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification was not issued by a trusted organization.
sv: Denna webbplats identitetshandlingar var inte utfärdade av någon betrodd organisation.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification could not be processed. It may be corrupted.
sv: Denna webbplats identitetshandlingar kunde inte behandlas. De kan vara trasiga.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification has been revoked by the trusted organization that issued it.
sv: Denna webbplats identitetshandlingar har återkallats av den betrodda organisation som utfärdade dem.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification cannot be trusted because it uses very weak encryption.
sv: Denna webbplats identitetshandlingar kan inte anses vara betrodda då de använder väldigt svag kryptering.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is only valid for future dates. Check the date on your computer’s calendar.
sv: Denna webbplats identitetshandlingar är endast giltiga för datum i framtiden. Kontrollera datumet för din dators kalender.

note: Page title when a site cannot be loaded due to a network error. Page title when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: Problem Loading Page
sv: Problem vid inläsning av sida

note: Message title when a site cannot be loaded due to a network error.
en: Unable to display this website
sv: Kunde inte visa denna webbplats

note: Error details when a site cannot be loaded due to a network error.
en: The site at %s seems to be unavailable.
sv: Webbplatsen på %s verkar inte vara tillgänglig.

note: Further error details when a site cannot be loaded due to a network error.
en: It may be temporarily inaccessible or moved to a new address. You may wish to verify that your internet connection is working correctly.
sv: Den kan vara avstängd för tillfället eller ha flyttats till en ny adress. Glöm inte att kontrollera att din internetanslutning fungerar som den ska.

note: Technical details when a site cannot be loaded due to a network error.
en: The precise error was: %s
sv: Det exakta felet var: %s

note: The button on the network error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on the page crash error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on the process crash error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on the unresponsive process error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. Translators: toolt
en: Reload
sv: Uppdatera

[ctx: reload-access-key]
note: Mnemonic for the Reload button on browser error pages.
en: R
sv: U

note: Message title when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: Oops! There may be a problem
sv: Hoppsan! Det kan ha uppstått ett problem

note: Error details when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: The page %s may have caused Web to close unexpectedly.
sv: Sidan %s kan ha fått Webb att oväntat stängas.

note: Further error details when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: If this happens again, please report the problem to the %s developers.
sv: Rapportera problemet till %s-utvecklarna om detta händer igen.

note: Page title when a site cannot be loaded due to a process crash error.
en: Problem Displaying Page
sv: Problem vid visning av sida

note: Message title when a site cannot be loaded due to a process crash error.
en: Oops!
sv: Hoppsan!

note: Error details when a site cannot be loaded due to a process crash error.
en: Something went wrong while displaying this page. Please reload or visit a different page to continue.
sv: Något gick fel då denna sida skulle visas. Uppdatera sidan eller besök en annan sida för att fortsätta.

note: Page title when web content has become unresponsive.
en: Unresponsive Page
sv: Sidan svarar inte

note: Message title when web content has become unresponsive.
en: Uh-oh!
sv: Åh nej!

note: Error details when web content has become unresponsive.
en: This page has been unresponsive for too long. Please reload or visit a different page to continue.
sv: För lång tid har förflutit utan att denna sida svarar. Uppdatera sidan eller besök en annan sida för att fortsätta.

note: Page title when a site is not loaded due to an invalid TLS certificate.
en: Security Violation
sv: Säkerhetsöverträdelse

note: Message title when a site is not loaded due to an invalid TLS certificate.
en: This Connection is Not Secure
sv: Denna anslutning är inte säker

note: Error details when a site is not loaded due to an invalid TLS certificate.
en: This does not look like the real %s. Attackers might be trying to steal or alter information going to or from this site.
sv: Det här ser inte ut som den riktiga %s. En angripare kan försöka stjäla eller ändra information som går till eller från denna webbplats.

note: The button on the invalid TLS certificate error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on no such file error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE.
en: Go Back
sv: Gå bakåt

[ctx: back-access-key]
note: Mnemonic for the Go Back button on the invalid TLS certificate error page. Mnemonic for the Go Back button on the no such file error page.
en: B
sv: G

note: The hidden button on the invalid TLS certificate error page. Do not add mnemonics here.
en: Accept Risk and Proceed
sv: Acceptera risk och fortsätt

[ctx: proceed-anyway-access-key]
note: Mnemonic for the Accept Risk and Proceed button on the invalid TLS certificate error page.
en: P
sv: A

note: Page title on no such file error page Message title on the no such file error page.
en: File not found
sv: Filen kunde inte hitta filen

en: %s could not be found.
sv: %s kunde inte hittas.

en: Please check the file name for capitalization or other typing errors. Also check if it has been moved, renamed, or deleted.
sv: Kontrollera filnamnet efter versalisering eller andra skrivfel. Kontrollera också om filen har flyttats, bytt namn eller tagits bort.

en: None specified
sv: Inget angivet

en: Technical information
sv: Teknisk information

en: Unspecified
sv: Ej angivet

en: Web pages
sv: Webbsidor

en: Images
sv: Bilder

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess. Translators: tooltip for the downloads button
en: Downloads
sv: Hämtningar

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Home
sv: Hem

en: Could not create a temporary directory in “%s”.
sv: Kunde inte skapa en temporär katalog i ”%s”.

en: The file “%s” exists. Please move it out of the way.
sv: Filen ”%s” existerar. Vänligen flytta bort den.

en: Failed to create directory “%s”.
sv: Misslyckades med att skapa katalogen ”%s”.

note: TRANSLATORS: Please modify the main address of duckduckgo in order to match * the version used in your country. For example for the french version : * replace the ".com" with ".fr" :  "https://duckduckgo.fr/?q=%s&amp;t=epiphany"
en: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany
sv: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany&amp;kl=se-sv&amp;kad=sv_SE

note: Translators: First %s is the name of the user currently logged in on the * machine. The second %s is the machine's name. You can use the variables * in a different order by changing them to %2$s and %1$s.
en: %s’s GNOME Web on %s
sv: GNOME Webb för %s på %s

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12∶34 am"
en: Today %I∶%M %p
sv: I dag %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 15∶34"
en: Today %H∶%M
sv: I dag %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12∶34 am"
en: Yesterday %I∶%M %p
sv: I går %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 15∶34"
en: Yesterday %H∶%M
sv: I går %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12∶34 am"
en: %a %I∶%M %p
sv: %a %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12∶34 am"
en: %b %d %I∶%M %p
sv: %d %b %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 15∶34"
en: %b %d %H∶%M
sv: %d %b %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
sv: %d %b %Y

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
sv: Okänd

en: Failed to get desktop filename for webapp id %s
sv: Misslyckades med att hämta namn på desktop-filen för webbapp-id %s

en: Failed to install desktop file %s:
sv: Misslyckades med att installera desktop-filen %s:

en: Profile directory %s already exists
sv: Profilkatalogen %s finns redan

en: Failed to create directory %s
sv: Misslyckades med att skapa katalogen %s

en: Failed to create .app file: %s
sv: Misslyckades med att skapa .app-fil: %s

en: Cannot create SQLite connection. Close browser and try again.
sv: Det går inte att skapa en SQLite-anslutning. Stäng webbläsaren och försök igen.

en: Browser password database could not be opened. Close browser and try again.
sv: Lösenordsdatabas för webbläsaren kunde inte öppnas. Stäng webbläsaren och försök igen.

note: Translators: The first %s is the username and the second one is the * security origin where this is happening. Example: gnome@gmail.com and * https://mail.google.com.
en: Password for %s in a form in %s
sv: Lösenord för %s i ett formulär på %s

note: Translators: The %s is the security origin where this is happening. * Example: https://mail.google.com.
en: Password in a form in %s
sv: Lösenord i ett formulär på %s

en: Failed to obtain storage credentials.
sv: Misslyckades med att erhålla lagringsuppgifter.

en: Please visit Firefox Sync and sign in again to continue syncing.
sv: Besök Firefox Sync och logga in igen för att fortsätta synkronisera.

en: The password of your Mozilla account seems to have been changed.
sv: Lösenordet för ditt Mozilla-konto verkar ha ändrats.

en: Please visit Firefox Sync and sign in with the new password to continue syncing.
sv: Besök Firefox Sync och logga in med det nya lösenordet för att fortsätta synkronisera.

en: Failed to obtain signed certificate.
sv: Misslyckades med att erhålla signerat certifikat.

en: Could not find the sync secrets for the current sync user.
sv: Kunde inte hitta synkroniseringshemligheterna för den aktuella synkroniseringsanvändaren.

en: The sync secrets for the current sync user are invalid.
sv: Synkroniseringshemligheterna för aktuell synkroniseringsanvändare är ogiltiga.

en: Failed to store sync secrets (is the secret service or secrets portal broken?):
sv: Misslyckades med att lagra synkroniseringshemligheter (är hemlighetstjänsten eller hemlighetsportalen trasig?):

note: Translators: %s is the email of the user.
en: The sync secrets of %s
sv: Synkroniseringshemligheterna för %s

en: Failed to upload client record.
sv: Misslyckades med att sända klientpost.

en: Failed to upload crypto/keys record.
sv: Misslyckades med att sända crypto/keys-post.

en: Failed to retrieve crypto keys.
sv: Misslyckades med att erhålla kryptonycklar.

en: Failed to upload meta/global record.
sv: Misslyckades med att sända meta/global-post.

note: Translators: the %d is the storage version, the \n is a newline character.
en: Your Mozilla account uses storage version %d. Web only supports version %d.
sv: Ditt Mozilla-konto använder lagringsversion %d. Webb stöder bara version %d.

en: Failed to verify storage version.
sv: Misslyckades med att erhålla lagringsversion.

en: Failed to upload device info
sv: Misslyckades med att sända enhetsinformation

en: Failed to retrieve the Sync Key
sv: Misslyckades med att erhålla synkroniseringsnyckeln

en: Bookmark Properties
sv: Bokmärkesegenskaper

en: File is not a valid Epiphany bookmarks file: missing tags table
sv: Filen är inte en giltig Epiphany-bokmärkesfil: taggtabell saknas

en: File is not a valid Epiphany bookmarks file: missing bookmarks table
sv: Filen är inte en giltig Epiphany-bokmärkesfil: bokmärkestabell saknas

en: Firefox bookmarks database could not be opened. Close Firefox and try again.
sv: Firefox bokmärkesdatabas kunde inte öppnas. Stäng Firefox och försök igen.

en: Firefox bookmarks could not be retrieved!
sv: Firefoxbokmärken kunde inte hämtas!

en: HTML bookmarks database could not be opened: %s
sv: HTML-bokmärkesdatabas kunde inte öppnas: %s

en: HTML bookmarks database could not be read.
sv: HTML-bokmärkesdatabas kunde inte läsas.

en: HTML bookmarks database could not be parsed: %s
sv: HTML-bokmärkesdatabas kunde inte tolkas: %s

en: Bookmarks file could not be parsed:
sv: Bokmärkesfil kunde inte tolkas:

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Mobile
sv: Mobil

en: Save Link As
sv: Spara länk som

en: Save Image As
sv: Spara bild som

en: Save Media As
sv: Spara media som

note: Translators: tooltip for the empty bookmark button
en: Bookmark Page
sv: Bokmärk sida

note: Translators: tooltip for the bookmarked button
en: Edit Bookmark
sv: Redigera bokmärke

en: Stop
sv: Stoppa

en: The certificate does not match this website
sv: Certifikatet överensstämmer inte med webbplatsen

en: The certificate has expired
sv: Certifikatet har gått ut

en: The signing certificate authority is not known
sv: Den signerande certifikatutfärdaren är okänd

en: The certificate contains errors
sv: Certifikatet innehåller fel

en: The certificate has been revoked
sv: Certifikatet har spärrats

en: The certificate is signed using a weak signature algorithm
sv: Certifikatet är signerat med en svag algoritm på signaturen

en: The certificate activation time is still in the future
sv: Aktiveringstiden för certifikatet är i framtiden

en: The identity of this website has been verified.
sv: Denna webbplats identitet har verifierats.

en: The identity of this website has not been verified.
sv: Denna webbplats identitet har inte verifierats.

note: Message on certificate dialog
en: No problems have been detected with your connection.
sv: Inga problem har upptäckts med din anslutning.

en: This certificate is valid. However, resources on this page were sent insecurely.
sv: Detta certifikat är giltigt. Men resurser på denna sida skickades på ett osäkert sätt.

en: _Clear All
sv: _Rensa allt

en: %d second left | %d seconds left
sv[0]: %d sekund kvar
sv[1]: %d sekunder kvar

en: %d minute left | %d minutes left
sv[0]: %d minut kvar
sv[1]: %d minuter kvar

en: %d hour left | %d hours left
sv[0]: %d timme kvar
sv[1]: %d timmar kvar

en: %d day left | %d days left
sv[0]: %d dag kvar
sv[1]: %d dagar kvar

en: %d week left | %d weeks left
sv[0]: %d vecka kvar
sv[1]: %d veckor kvar

en: %d month left | %d months left
sv[0]: %d månad kvar
sv[1]: %d månader kvar

en: Finished
sv: Färdig

en: Moved or deleted
sv: Flyttad eller borttagen

en: Error downloading: %s
sv: Fel vid hämtning: %s

en: Cancelling…
sv: Avbryter…

en: Starting…
sv: Startar…

note: Translators: the %s refers to the time at which the last sync was made. * For example: Today 04:34 PM, Sun 11:25 AM, May 31 06:41 PM.
en: Last synchronized: %s
sv: Senaste synkronisering: %s

en: Something went wrong, please try again later.
sv: Något gick fel, försök igen senare.

note: Translators: tooltip for the refresh button
en: Reload the current page
sv: Läs om aktuell sida

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Stop loading the current page
sv: Stoppa inläsning av aktuell sida

en: It is not possible to modify history when in incognito mode.
sv: Det är inte möjligt att ändra historik då du är i inkognitoläge.

en: Remove the selected pages from history
sv: Ta bort markerade sidor från historiken

en: Copy URL
sv: Kopiera URL

en: Clear Browsing History?
sv: Töm surfhistorik?

en: Clearing the browsing history will cause all history links to be permanently deleted.
sv: Att tömma surfhistoriken kommer att orsaka att alla historiklänkar tas bort permanent.

en: Cl_ear
sv: R_ensa

en: Remove all history
sv: Ta bort all historik

note: Translators: Notification policy for a specific site.
en: Notification Request
sv: Aviseringsförfrågan

en: Camera Request
sv: Kameraförfrågan

en: Microphone Request
sv: Mikrofonförfrågan

en: Location Request
sv: Platsförfrågan

en: Webcam and Microphone Request
sv: Förfrågan om webbkamera och mikrofon

en: Permission Request
sv: Rättighetsförfrågan

en: Open a new browser window instead of a new tab
sv: Öppna ett nytt webbläsarfönster i stället för en ny flik

en: Load the given session state file
sv: Läs in den angivna sessionstillståndsfilen

en: FILE
sv: FIL

en: Start an instance with user data read-only
sv: Starta en instans med skrivskyddade användardata

en: Start a private instance with separate user data
sv: Starta en privat instans med separata användardata

en: Start a private instance in web application mode
sv: Starta en privat instans i webbapplikationsläge

en: Start a private instance for WebDriver control
sv: Starta en privat instans för WebDriver-styrning

en: Custom profile directory for private instance
sv: Anpassad profilkatalog för privat instans

en: DIR
sv: KAT

en: Web options
sv: Webbalternativ

note: Translators: Notification policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to send you notifications
sv: Sidan på ”%s” vill skicka dig aviseringar

note: Translators: Geolocation policy for a specific site.
en: Location Access Request
sv: Förfrågan om platsåtkomst

note: Translators: Geolocation policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to know your location
sv: Sidan på ”%s” vill veta din plats

note: Translators: Microphone policy for a specific site.
en: Microphone Access Request
sv: Åtkomstförfrågan för mikrofon

note: Translators: Microphone policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to use your microphone
sv: Sidan på ”%s” vill använda din mikrofon

note: Translators: Webcam policy for a specific site.
en: Webcam Access Request
sv: Åtkomstförfrågan för webbkamera

note: Translators: Webcam policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to use your webcam
sv: Sidan på ”%s” vill använda din webbkamera

note: Translators: Webcam and microphone policy for a specific site.
en: Webcam and Microphone Access Request
sv: Åtkomstförfrågan för webbkamera och mikrofon

note: Translators: Webcam and microphone policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to use your webcam and microphone
sv: Sidan på ”%s” vill använda din webbkamera och mikrofon

note: Translators: Storage access policy for a specific site.
en: Website Data Access Request
sv: Åtkomstförfrågan för webbplatsdata

note: Translators: Storage access policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to access its own data (including cookies) while browsing “%s”. This will allow “%s” to track your activity on “%s”.
sv: Sidan på ”%s” vill komma åt sina egna data (inklusive kakor) vid surfning på ”%s”. Detta kommer låta ”%s” spåra din aktivitet på ”%s”.

note: Translators: Clipboard policy for a specific site.
en: Clipboard Access Request
sv: Åtkomstförfrågan för urklipp

note: Translators: Clipboard policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to access your clipboard
sv: Sidan på ”%s” vill komma åt ditt urklipp

note: Label in certificate popover when site is untrusted. %s is a URL.
en: This web site’s digital identification is not trusted. You may have connected to an attacker pretending to be %s.
sv: Denna webbplats digitala identitetshandlingar är inte betrodda. Du kan ha anslutit till en angripare som utger sig för att vara %s.

note: Label in certificate popover when site uses HTTP. %s is a URL.
en: This site has no security. An attacker could see any information you send, or control the content that you see.
sv: Denna webbplats har ingen säkerhet. En person som attackerar kan se all information du skickar eller kontrollera innehållet du ser.

note: Label in certificate popover when site sends mixed content.
en: This web site did not properly secure your connection.
sv: Denna webbplats har inte säkrat din anslutning på ett korrekt sätt.

note: Label in certificate popover on secure sites.
en: Your connection seems to be secure.
sv: Din anslutning verkar vara säker.

en: _View Certificate…
sv: _Visa Certifikat…

en: Allow
sv: Tillåt

en: Deny
sv: Neka

en: Ask
sv: Fråga

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Advertisements
sv: Annonser

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Password saving
sv: Sparande av lösenord

en: Location access
sv: Platsåtkomst

en: Microphone access
sv: Åtkomst till mikrofon

en: Webcam access
sv: Åtkomst till webbkamera

en: Media autoplay
sv: Automatisk mediauppspelning

en: Without Sound
sv: Utan ljud

note: Translators: tooltip for the new tab button
en: Open a new tab
sv: Öppna en ny flik

note: Undo, redo.
en: _Undo
sv: _Ångra

en: Re_do
sv: _Gör om

note: Edit.
en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: _Paste Text Only
sv: Klistra endast _in text

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: S_end Link by Email…
sv: Sk_icka länk via e-post…

en: _Reload
sv: _Uppdatera

en: _Back
sv: _Bakåt

en: _Forward
sv: _Framåt

note: Bookmarks
en: Add Boo_kmark…
sv: Lägg till bo_kmärke…

note: Links.
en: Open Link in New _Window
sv: Öppna länk i n_ytt fönster

en: Open Link in New _Tab
sv: Öppna länk i ny _flik

en: Open Link in I_ncognito Window
sv: Öppna länk i i_nkognitofönster

en: _Save Link As…
sv: _Spara länk som…

en: _Copy Link Address
sv: _Kopiera länkadress

en: _Copy E-mail Address
sv: _Kopiera e-postadress

note: Images.
en: View _Image in New Tab
sv: Visa _bild i ny flik

en: Copy I_mage Address
sv: Kopiera b_ildadress

en: _Save Image As…
sv: Spara bil_d som…

en: Set as _Wallpaper
sv: Använd som sk_rivbordsbakgrund

note: Video.
en: Open Video in New _Window
sv: Öppna video i nyt_t fönster

en: Open Video in New _Tab
sv: Öppna video i ny _flik

en: _Save Video As…
sv: _Spara video som…

en: _Copy Video Address
sv: _Kopiera video-adress

note: Audio.
en: Open Audio in New _Window
sv: Öppna ljud i nyt_t fönster

en: Open Audio in New _Tab
sv: Öppna ljud i ny _flik

en: _Save Audio As…
sv: _Spara ljud som…

en: _Copy Audio Address
sv: _Kopiera ljud-adress

en: Save Pa_ge As…
sv: Spara si_da som…

en: _Take Screenshot…
sv: _Ta skärmbild…

en: _Page Source
sv: Sidk_älla

en: Search the Web for “%s”
sv: Sök på nätet efter ”%s”

en: Open Link
sv: Öppna länk

en: Open Link In New Tab
sv: Öppna länk i ny flik

en: Open Link In New Window
sv: Öppna länk i nytt fönster

en: Open Link In Incognito Window
sv: Öppna länk i inkognitofönster

en: _Ask Later
sv: _Fråga senare

en: _Deny
sv: _Neka

en: _Allow
sv: _Tillåt

en: Leave Website?
sv: Lämna webbplats?

en: A form was modified and has not been submitted
sv: Ett formulär ändrades och har inte skickats

en: _Discard Form
sv: _Förkasta formulär

en: Download operation
sv: Hämtningsåtgärd

en: Show details
sv: Visa detaljer

en: %d download operation active | %d download operations active
sv[0]: %d hämtningsåtgärd aktiv
sv[1]: %d hämtningsåtgärder aktiva

en: Set as Default Browser?
sv: Ställ in som standardwebbläsare?

en: Use Web as your default web browser and for opening external links
sv: Använd Webb som din standardwebbläsare och för att öppna externa länkar

en: Use Epiphany Technology Preview as your default web browser and for opening external links
sv: Använd den teknologiska förhandsversionen av Epiphany som din standardwebbläsare och för att öppna externa länkar

en: _Ask Again Later
sv: _Fråga igen senare

en: _No
sv: _Nej

en: _Yes
sv: _Ja

en: Save password?
sv: Spara lösenord?

en: Passwords can be removed at any time in Preferences
sv: Lösenord kan tas bort när som helst i Inställningar

en: Not Now
sv: Inte nu

en: Never Save
sv: Spara aldrig

en: Save
sv: Spara

en: Close Multiple Tabs?
sv: Stäng flera flikar?

en: If this window is closed, all open tabs will be lost
sv: Om detta fönster stängs kommer alla öppna flikar att förloras

en: C_lose Tabs
sv: Stäng f_likar

en: New tab opened
sv: Ny flik öppnad

en: Switch
sv: Växla

en: Cookies
sv: Kakor

en: HTTP disk cache
sv: HTTP-diskcache

en: Local storage data
sv: Lokalt lagrade data

en: Offline web application cache
sv: Cache för frånkopplade webbapplikationer

en: IndexedDB databases
sv: IndexedDB-databaser

en: HSTS policies cache
sv: HSTS-policycache

en: Intelligent Tracking Prevention data
sv: Intelligent Tracking Prevention-data

en: New search engine
sv: Ny sökmotor

en: A_dd Search Engine…
sv: _Lägg till sökmotor…

en: This field is required
sv: Detta fält är obligatoriskt

en: Address must start with either http:// or https://
sv: Adressen måste starta med antingen http:// eller https://

en: Address must contain the search term represented by %s
sv: Adressen måste innehålla söktermen som representeras av %s

en: Address should not contain the search term several times
sv: Adressen får inte innehålla söktermen flera gånger

en: Address is not a valid URI
sv: Adressen är inte en giltig URI

en: Address is not a valid URL. The address should look like https://www.example.com/search?q=%s
sv: Adressen är inte en giltig URL. Adressen ska se ut som https://www.example.com/search?q=%s

en: This shortcut is already used.
sv: Denna genväg används redan.

en: Search shortcuts must not contain any space.
sv: Sökgenvägar får inte innehålla något blanksteg.

en: Search shortcuts should start with a symbol such as !, # or @.
sv: Sökgenvägar ska börja med en symbol såsom !, # eller @.

en: A name is required
sv: Ett namn krävs

en: This search engine already exists
sv: Denna sökmotor finns redan

en: Remove Extension
sv: Ta bort tillägg

en: Do you really want to remove this extension?
sv: Vill du verkligen ta bort detta tillägg?

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: Delete All Passwords?
sv: Ta bort alla lösenord?

en: This will clear all locally stored passwords, and can not be undone.
sv: Detta kommer rensa alla lokalt lagrade lösenord, och kan inte ångras.

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Copy password
sv: Kopiera lösenord

en: Username
sv: Användarnamn

en: Copy username
sv: Kopiera användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Remove Password
sv: Ta bort lösenord

en: Light
sv: Ljus

en: Dark
sv: Mörk

note: Translators: this is the title of a file chooser dialog.
en: Open File (manifest.json/xpi)
sv: Öppna fil (manifest.json/xpi)

en: Add Language
sv: Lägg till språk

en: System language (%s) | System languages (%s)
sv[0]: Systemspråk (%s)
sv[1]: Systemspråk (%s)

en: Supported Image Files
sv: Bildfiler som stöds

en: Executes only the n-th migration step
sv: Utför bara det n:te migrationssteget

en: Specifies the required version for the migrator
sv: Anger versionen som krävs för migrationsverktyget

en: Specifies the profile where the migrator should run
sv: Anger profilen där migrationsverktyget ska köra

en: Web profile migrator
sv: Migrationsverktyg för webbprofiler

en: Web profile migrator options
sv: Alternativ för migrationsverktyget för webbprofiler

note: Translators: tooltip for the webextension actions button
en: Extensions
sv: Tillägg

en: View Open Tabs
sv: Visa öppna flikar

note: Translators: tooltip for the bookmarks popover button
en: Bookmarks
sv: Bokmärken

note: Translators: tooltip for the back button
en: Back
sv: Bakåt

note: Translators: tooltip for the forward button
en: Forward
sv: Framåt

note: Translators: tooltip for the secret homepage button
en: Homepage
sv: Startsida

en: Bookmark
sv: Bokmärke

en: _Name
sv: _Namn

en: _Address
sv: _Adress

en: Tags
sv: Taggar

en: Add Tag…
sv: Lägg till tagg…

en: _Add
sv: _Lägg till

en: All
sv: Alla

en: No Bookmarks
sv: Inga bokmärken

en: Bookmarked pages will appear here
sv: Bokmärkta sidor kommer att visas här

en: Website Data
sv: Webbplatsdata

en: _Clear Data
sv: _Rensa data

en: Remove selected website data
sv: Ta bort valda webbplatsdata

en: Search website data
sv: Sök webbplatsdata

en: No Website Data Found
sv: Inga webbplatsdata hittades

en: Website data will be listed here
sv: Webbplatsdata kommer listas här

en: Clear selected website data:
sv: Rensa valda webbplatsdata:

en: You cannot undo this action. The data you are choosing to clear will be removed forever.
sv: Du kan inte ångra denna åtgärd. De data som du väljer att rensa går inte att återställa.

en: Search
sv: Sökning

en: No Results Found
sv: Inga resultat hittades

en: Try a different search
sv: Försök med en annan sökning

en: Text Encoding
sv: Textkodning

en: Use Encoding Specified by Document
sv: Använd kodning som är angiven i dokument

en: Recent Encodings
sv: Senaste kodningar

en: Related Encodings
sv: Relaterade kodningar

en: Show All…
sv: Visa alla…

en: Open _Inspector
sv: Öppna _inspektör

en: Author
sv: Författare

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Sync _Now
sv: Synkronisera _nu

en: Sign in with your Mozilla account to sync your data with GNOME Web and Firefox on other computers. GNOME Web is not Firefox and is not produced or endorsed by Mozilla.
sv: Logga in med ditt Mozilla-konto för att synkronisera dina data med GNOME Webb och Firefox på andra datorer. GNOME Webb är inte Firefox och varken produceras eller rekommenderas av Mozilla.

en: Mozilla Account
sv: Mozilla-konto

en: Logged in
sv: Inloggad

en: Sign _Out
sv: Logga _ut

en: Sync Options
sv: Synkroniseringsalternativ

en: Sync _Bookmarks
sv: Synkronisera _bokmärken

en: Sync _Passwords
sv: Synkronisera _lösenord

en: Sync _History
sv: Synkronisera _historik

en: Sync Open _Tabs
sv: Synkronisera öppna _flikar

en: S_ynced Tabs
sv: S_ynkroniserade flikar

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Device name
sv: Enhetsnamn

en: _Save
sv: _Spara

en: _Change
sv: Än_dra

en: History
sv: Historik

en: Select Items
sv: Markera objekt

en: Search history
sv: Sökhistorik

en: No History Found
sv: Ingen historik hittades

en: Visited pages will be listed here
sv: Besökta sidor kommer att listas här

en: _Open
sv: Ö_ppna

en: Delete Language
sv: Ta bort språk

en: Search for websites, bookmarks, and open tabs
sv: Sök efter webbplatser, bokmärken och öppna flikar

en: Website Security Status and Permissions
sv: Säkerhetsstatus och rättigheter för webbplats

en: Reader Mode
sv: Läsarläge

en: View Available Passwords
sv: Visa tillgängliga lösenord

en: _Redo
sv: _Gör om

en: Paste and _Go
sv: Klistra in och _gå till

en: R_eload
sv: Uppdat_era

en: Reload _All Tabs
sv: Uppdatera _alla flikar

en: _Duplicate
sv: _Duplicera

en: P_in Tab
sv: _Fäst flik

en: Unp_in Tab
sv: Gör _om till vanlig flik

en: _Mute Tab
sv: _Tysta flik

en: Close Tabs to the _Left
sv: Stäng flikar till _vänster

en: Close Tabs to the _Right
sv: Stäng flikar till _höger

en: Close _Other Tabs
sv: Stäng a_ndra flikar

en: _Close
sv: S_täng

en: _Run in Background
sv: _Kör i bakgrunden

en: _New Window
sv: _Nytt fönster

en: New _Incognito Window
sv: Nytt _inkognito-fönster

en: Reopen Closed _Tab
sv: Öppna stängd _flik igen

en: Histo_ry
sv: Histo_rik

en: I_mport and Export
sv: I_mport och export

en: I_mport Bookmarks…
sv: I_mportera bokmärken…

en: E_xport Bookmarks…
sv: E_xportera bokmärken…

en: Import _Passwords…
sv: Importera _lösenord…

en: Install as _Web App…
sv: Installera som _webbapp…

en: Manag_e Web Apps
sv: Hant_era webbappar

en: Text Enco_ding…
sv: Textko_dning…

en: Pr_eferences
sv: Instä_llningar

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About Web
sv: _Om Webb

[ctx: tooltip]
en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Restore Zoom
sv: Återställ zoomnivå

[ctx: tooltip]
en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Print…
sv: Skriv ut…

en: Find…
sv: Sök…

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Save Login?
sv: Spara inloggning?

en: Passwords are saved only on your device and can be removed at any time in Preferences
sv: Lösenord sparas endast på din enhet och kan när som helst tas bort i Inställningar

en: _Never Save
sv: Spara _aldrig

en: Passwords
sv: Lösenord

en: Remove All Passwords
sv: Ta bort alla lösenord

en: Search passwords
sv: Sök lösenord

en: No Passwords Found
sv: Inga lösenord hittades

en: Saved passwords will be listed here
sv: Sparade lösenord kommer att listas här

en: _Copy Password
sv: _Kopiera lösenord

en: C_opy Username
sv: K_opiera användarnamn

en: Appearance
sv: Utseende

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Use Custom Fonts
sv: Använd anpassade typsnitt

en: Sans Serif Font
sv: Sans serif-typsnitt

en: Serif Font
sv: Serif-typsnitt

en: Monospace Font
sv: Typsnitt med fast breddslag

en: Font Style
sv: Typsnittsstil

en: Color Scheme
sv: Färgschema

en: Style
sv: Stil

en: Use Custom Stylesheet
sv: Använd anpassad stilmall

en: Use Custom JavaScript
sv: Använd anpassad JavaScript

en: Default Zoom Level
sv: Standardzoomnivå

en: Add New Extension
sv: Lägg till nytt tillägg

en: Extensions must be installed manually from their files
sv: Tillägg måste installeras manuellt från sina filer

en: Epiphany is compatible with web extensions for Mozilla Firefox. To find and add web extensions, visit <a href="https://addons.mozilla.org">addons.mozilla.org</a>
sv: Epiphany är kompatibelt med webbtillägg för Mozilla Firefox. Besök <a href="https://addons.mozilla.org">addons.mozilla.org</a> för att söka och lägga till webbtillägg

en: No Extensions Installed
sv: Inga tillägg installerade

en: General
sv: Allmänt

en: Web App
sv: Webbapp

en: _Icon
sv: _Ikon

en: _Homepage
sv: _Startsida

en: _Title
sv: _Titel

en: _Manage Additional URLs
sv: Hantera _ytterligare URL:er

en: Web Content
sv: Webbinnehåll

en: Block _Advertisements
sv: Blockera _annonser

en: Block _Popup Windows
sv: Blockera _poppuppfönster

en: Most _Visited Pages
sv: Mest _besökta sidor

en: _Blank Page
sv: _Tom sida

en: _Custom
sv: An_passad

en: Ask o_n Download
sv: Fråga vid hämt_ning

en: _Download Folder
sv: _Hämtningsmapp

en: Search Engines
sv: Sökmotorer

en: Start in _Incognito Mode
sv: Starta i _inkognitoläge

en: _Restore Tabs on Startup
sv: Åt_erställ flikar vid uppstart

en: Browsing
sv: Surfning

en: Mouse _Gestures
sv: Mus_gester

en: S_witch Immediately to New Tabs
sv: Vä_xla omedelbart till nya flikar

en: _Spell Checking
sv: _Stavningskontroll

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Show D_eveloper Actions
sv: Visa utv_ecklaråtgärder

en: Add Language…
sv: Lägg till språk…

en: Choose a language:
sv: Välj ett språk:

en: Privacy
sv: Sekretess

en: Web Tracking
sv: Webbspårning

en: Allow websites to store cookies, databases, and local storage data
sv: Tillåt webbplatser att lagra kakor, databaser och lokalt lagrade data

en: _Website Data Storage
sv: Datalagring för _webbplatser

en: Search Suggestions
sv: Sökförslag

en: Enable search suggestions in the URL entry
sv: Aktivera sökförslag i URL-fältet

en: _Google Search Suggestions
sv: _Google-sökförslag

en: Personal Data
sv: Personliga data

en: Clear Website _Data
sv: Rensa webbplats_data

en: _Passwords
sv: _Lösenord

en: _Remember Passwords
sv: _Kom ihåg lösenord

en: Selects Default Search Engine
sv: Väljer standardsökmotor

en: Name
sv: Namn

en: Address
sv: Adress

en: Shortcut
sv: Genväg

en: To determine the search address, perform a search using the search engine that you want to add and replace the search term with %s
sv: För att avgöra sökadressen, utför en sökning med sökmotorn som du vill lägga till och ersätt söktermen med %s

en: R_emove Search Engine
sv: _Ta bort sökmotor

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: New Window
sv: Nytt fönster

[ctx: shortcut window]
en: New Incognito Window
sv: Nytt inkognito-fönster

[ctx: shortcut window]
en: Open File
sv: Öppna fil

[ctx: shortcut window]
en: Save Page
sv: Spara sida

[ctx: shortcut window]
en: Take Screenshot
sv: Ta skärmbild

[ctx: shortcut window]
en: Print Page
sv: Skriv ut sida

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
sv: Öppna meny

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
sv: Genvägar

[ctx: shortcut window]
en: Show Downloads List
sv: Visa hämtningslista

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
sv: Navigering

[ctx: shortcut window]
en: Go to Homepage
sv: Gå till din startsida

[ctx: shortcut window]
en: Reload Current Page
sv: Läs om aktuell sida

[ctx: shortcut window]
en: Reload Bypassing Cache
sv: Läs om utan att använda cache

[ctx: shortcut window]
en: Stop Loading Current Page
sv: Stoppa inläsning av aktuell sida

[ctx: shortcut window]
en: Go Back to Previous Page
sv: Gå bakåt till föregående sida

[ctx: shortcut window]
en: Go Forward to Next Page
sv: Gå framåt till nästa sida

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
sv: Flikar

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
sv: Ny flik

[ctx: shortcut window]
en: Close Current Tab
sv: Stäng aktuell flik

[ctx: shortcut window]
en: Reopen Closed Tab
sv: Öppna stängd flik igen

[ctx: shortcut window]
en: Go to Next Tab
sv: Gå till nästa flik

[ctx: shortcut window]
en: Go to Previous Tab
sv: Gå till föregående flik

[ctx: shortcut window]
en: Move Current Tab to the Left
sv: Flytta aktuell flik åt vänster

[ctx: shortcut window]
en: Move Current Tab to the Right
sv: Flytta aktuell flik åt höger

[ctx: shortcut window]
en: Duplicate Current Tab
sv: Duplicera aktuell flik

[ctx: shortcut window]
en: View Open Tabs
sv: Visa öppna flikar

[ctx: shortcut window]
en: Miscellaneous
sv: Diverse

[ctx: shortcut window]
en: History
sv: Historik

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
sv: Inställningar

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark Current Page
sv: Bokmärk aktuell sida

[ctx: shortcut window]
en: Show Bookmarks List
sv: Visa bokmärkeslista

[ctx: shortcut window]
en: Import Bookmarks
sv: Importera bokmärken

[ctx: shortcut window]
en: Export Bookmarks
sv: Exportera bokmärken

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Caret Browsing
sv: Växla markörläge

[ctx: shortcut window]
en: Web App
sv: Webbapp

[ctx: shortcut window]
en: Install Site as Web App
sv: Installera plats som webbapp

[ctx: shortcut window]
en: View
sv: Visning

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
sv: Zooma in

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
sv: Zooma ut

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
sv: Återställ zoomnivå

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
sv: Helskärm

[ctx: shortcut window]
en: View Page Source
sv: Visa sidkälla

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Inspector
sv: Aktivera/inaktivera inspektör

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Reader Mode
sv: Aktivera/inaktivera läsarläge

[ctx: shortcut window]
en: Editing
sv: Redigering

[ctx: shortcut window]
en: Cut
sv: Klipp ut

[ctx: shortcut window]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: shortcut window]
en: Paste
sv: Klistra in

[ctx: shortcut window]
en: Undo
sv: Ångra

[ctx: shortcut window]
en: Redo
sv: Gör om

[ctx: shortcut window]
en: Select All
sv: Markera allt

[ctx: shortcut window]
en: Select Page URL
sv: Markera URL för sida

[ctx: shortcut window]
en: Search With Default Search Engine
sv: Sök med standardsökmotor

[ctx: shortcut window]
en: Find
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: Next Find Result
sv: Nästa sökresultat

[ctx: shortcut window]
en: Previous Find Result
sv: Föregående sökresultat

en: Synced Tabs
sv: Synkroniserade flikar

en: Below are the synced open tabs of your other devices that use Firefox Sync with this account. Open a tab by double clicking its name (tabs under Local Tabs cannot be opened).
sv: Nedan är de synkroniserade öppna flikarna för dina andra enheter som använder Firefox Sync med detta konto. Öppna en flik genom att dubbelklicka på dess namn (flikar under Lokala flikar kan inte öppnas).

en: Additional URLs
sv: Ytterligare URL:er

en: A URL that starts with any of the additional URLs will be opened by the web application. If you omit the URL scheme, the one from the currently loaded URL will be used.
sv: En URL som inleds med någon av de ytterligare URL:erna kommer att öppnas av webbapplikationen. Om du inte anger URL-schemat kommer det från den inlästa URL:en att användas.

en: Add New URL
sv: Lägg till ny URL

en: Remove Selected URLs
sv: Ta bort markerade URL:er

en: C_lear All
sv: _Rensa allt

en: Search the web for “%s”
sv: Sök på nätet efter ”%s”

en: Load “%s”
sv: Läs in ”%s”

en: Local Tabs
sv: Lokala flikar

en: The install_token is required for the Install() method
sv: Ett install_token krävs för Install()-metoden

en: The url passed was not valid: ‘%s’
sv: Den angivna URL:en var inte giltig: ”%s”

en: The name passed was not valid
sv: Det angivna namnet var inte giltigt

en: Installing the web application ‘%s’ (%s) failed: %s
sv: Installationen av webbapplikationen ”%s” (%s) misslyckades: %s

en: The desktop file ID passed ‘%s’ was not valid
sv: Det angivna desktop-fil-ID:t ”%s” var inte giltigt

en: The web application ‘%s’ does not exist
sv: Webbapplikationen ”%s” finns inte

en: The web application ‘%s’ could not be deleted
sv: Webbapplikationen ”%s” kunde inte tas bort

en: Options for %s
sv: Alternativ för %s

en: GVDB File
sv: GVDB-fil

en: HTML File
sv: HTML-fil

en: Ch_oose File
sv: Vä_lj fil

en: I_mport
sv: I_mportera

en: Bookmarks successfully imported!
sv: Lyckades importera bokmärken!

en: Select Profile
sv: Välj profil

en: Choose File
sv: Välj fil

en: Import Bookmarks
sv: Importera bokmärken

en: From:
sv: Från:

en: Bookmarks successfully exported!
sv: Lyckades exportera bokmärken!

note: Translators: Only translate the part before ".html" (e.g. "bookmarks")
en: bookmarks.html
sv: bokmärken.html

en: Passwords successfully imported!
sv: Lyckades importera lösenord!

en: Import Passwords
sv: Importera lösenord

en: Reload Website?
sv: Uppdatera webbplats?

en: The application “%s” is ready to be used
sv: Applikationen ”%s” är redo att användas

en: The application “%s” could not be created: %s
sv: Applikationen ”%s” kunde inte skapas: %s

note: Translators: Desktop notification when a new web app is created.
en: Launch
sv: Starta

en: Replace Existing Web App?
sv: Ersätt befintlig webbapp?

en: An application named “%s” already exists, replacing it will overwrite it
sv: Det finns redan en applikation med namnet ”%s”, om du ersätter den så skrivs den över

en: _Replace
sv: E_rsätt

en: Enable Caret Browsing Mode?
sv: Aktivera markörläge?

en: Pressing F7 turns caret browsing on or off. This feature places a moveable cursor in web pages, allowing you to move around with your keyboard. Do you want to enable caret browsing?
sv: Tryck F7 för att aktivera markörläge. Denna funktion placerar en flyttbar markör i webbsidor, vilket gör att du kan flytta runt med ditt tangentbord. Vill du aktivera markörläge?

en: _Enable
sv: _Aktivera
