epiphany - en to tr translation catalogue (846 entries)

en: Browse the web
tr: Web’e göz at

en: The web browser for GNOME, featuring tight integration with the desktop and a simple and intuitive user interface that allows you to focus on your web pages. If you’re looking for a simple, clean, beautiful view of the web, this is the browser for you.
tr: GNOME için web tarayıcısı; masaüstüyle sıkı tümleşen, basit ve sezgisel kullanıcı arayüzüyle web sayfalarınıza odaklanmanızı sağlar. Eğer web ortamının yalın, temiz ve güzel görünümünü arıyorsanız aradığınız tarayıcı budur.

en: Web is often referred to by its code name, Epiphany.
tr: Web sıklıkla kod adıyla, yani Epiphany olarak anılır.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: Web Browser
tr: Web Tarayıcı

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: web;browser;internet;epiphany;
tr: web;ağ;tarayıcı;internet;epiphany;

en: New Window
tr: Yeni Pencere

en: New Incognito Window
tr: Yeni Gizli Tarama Penceresi

en: Browse with caret
tr: İmleç ile tara

en: Home page
tr: Başlangıç sayfası

en: Address of the user’s home page.
tr: Kullanıcının başlangıç sayfasının adresi.

en: Default search engine.
tr: Öntanımlı arama motoru.

en: Name of the search engine selected by default.
tr: Öntanımlı olarak seçilen arama motorunun adı.

en: Deprecated. Please use search-engine-providers instead.
tr: Terk edilmiştir. Lütfen yerine search-engine-providers kullanın.

note: TRANSLATORS: These are the prepopulated search engines. You should add country-specific URL query parameters if appropriate or change the domain name's TLD. The different query parameters to be used for each engine is as follows: - DuckDuckGo: kl=country-language (see https://duckduckgo.com/params) 
en: [
    					{'name': <'DuckDuckGo'>, 'url': <'https://duckduckgo.com/?q=%s&t=epiphany'>, 'bang': <'!ddg'>},
    					{'name': <'Google'>, 'url': <'https://www.google.com/search?q=%s'>, 'bang': <'!g'>},
    					{'name': <'Bing'>, 'url': <'https://www.bing.com/search?q=%s'>, 'bang': <'!b'>}
    				]
tr: [
    					{'name': <'DuckDuckGo'>, 'url': <'https://duckduckgo.com/?q=%s&t=epiphany&kl=tr-tr&kad=tr_TR'>, 'bang': <'!ddg'>},
    					{'name': <'Google'>, 'url': <'https://www.google.com.tr/search?q=%s'>, 'bang': <'!g'>},
    					{'name': <'Bing'>, 'url': <'https://www.bing.com/search?q=%s&cc=tr'>, 'bang': <'!b'>},
    					{'name': <'Yandex'>, 'url': <'https://yandex.com.tr/search/?text=%s'>, 'bang': <'!ya'>}
    				]

en: List of the search engines.
tr: Arama motorlarının listesi.

en: List of the search engines. It is an array of vardicts with each vardict corresponding to a search engine, and with the following supported keys: "name" is the name of the search engine. "url" is the search URL with the search term replaced with %s. "bang" is the bang (shortcut word) of the search engine.
tr: Arama motorlarının listesi. Bu, "VarDict"lerin bulunduğu bir dizgedir. Her "VarDict" bir arama motoruna denk gelir ve desteklenen şu anahtarları içerir: "name", Arama motorunun adı; "url", arama terimine karşılık gelen %s ile birlikte arama motorunun adresi; "bang", Arama motorunun "bang"i (kısayol sözcüğü)

en: Enable Google Search Suggestions
tr: Google Arama Önerilerini etkinleştir

en: Whether to show Google Search Suggestion in url entry popdown.
tr: Google Arama Önerisinin url giriş damlacığında gösterilmesi.

en: Force new windows to be opened in tabs
tr: Yeni pencerelerinin sekmeleride açılmasını zorla

en: Force new window requests to be opened in tabs instead of using a new window.
tr: Yeni pencere isteklerinin pencere kullanarak açılması yerine sekmelerde açılması.

en: Whether to automatically restore the last session
tr: Son oturumu kendiliğinden geri yükle

en: Defines how the session will be restored during startup. Allowed values are “always” (the previous state of the application is always restored) and “crashed” (the session is only restored if the application crashes).
tr: Başlangıçta oturumların nasıl geri yükleneceğini belirler. İzin verilen değerler şunlardır: “always” (uygulamanın önceki durumu her zaman geri yüklenir), “crashed” (yalnızca uygulama çöktüğünde geri yüklenir).

en: Whether to delay loading of tabs that are not immediately visible on session restore
tr: Oturum kurtarma yaparken anında gözükmeyen sekmelerin yüklenmesinin geciktirilip geciktirilmeyeceği

en: When this option is set to true, tabs will not start loading until the user switches to them, upon session restore.
tr: Bu seçenek doğru olarak ayarlandığında, oturum kurtarma yaptıktan sonra sekmeler kullanıcı tıklamadıkça yüklenmeyecektir.

en: List of adblock filters
tr: Reklam engelleyici süzgeçlerinin listesi

en: List of URLs with content filtering rules in JSON format to be used by the ad blocker.
tr: Reklam engelleyici tarafından kullanılacak, içerik filtreleme kurallarına sahip JSON biçimindeki URL'lerin listesi.

en: Whether to ask for setting browser as default
tr: Tarayıcıyı öntanımlı olarak ayarlamanın sorulup sorulmayacağı

en: When this option is set to true, browser will ask for being default if it is not already set.
tr: Bu seçenek doğru olarak ayarlandığında, tarayıcı öntanımlı olarak ayarlanmadıysa, öntanımlı tarayıcı olmak için sorar.

en: Start in incognito mode
tr: Gizli tarama kipinde başlat

en: When this option is set to true, browser will always start in incognito mode
tr: Bu seçenek doğru olarak ayarlandığında, tarayıcı daima gizli tarama kipinde başlar

en: Active clear data items.
tr: Aktif veri temizleme ögeleri.

en: Selection (bitmask) which clear data items should be active by default. 1 = Cookies, 2 = HTTP disk cache, 4 = Local storage data, 8 = Offline web application cache, 16 = IndexDB databases, 32 = WebSQL databases, 64 = Plugins data, 128 = HSTS policies cache, 256 = Intelligent Tracking Prevention data.
tr: Hangi veri temizleme ögelerinin öntanımlı olarak aktif olacağını içeren seçim (bitmask). 1 = Çerezler, 2 = HTTP disk önbelleği, 4 = Yerel depolama verisi, 8 = Çevrim dışı web uygulaması önbelleği, 16 = IndexDB veri tabanları, 32 = WebSQL veri tabanları, 64 = Eklenti verisi, 128 = HSTS ilke önbelleği, 256 = Akıllı İzleme Önleme verisi.

en: Expand tabs size to fill the available space on the tabs bar.
tr: Sekmelerin boyutunu, sekmeler çubuğundaki boş alanı dolduracak biçimde genişlet.

en: If enabled the tabs will expand to use the entire available space in the tabs bar. This setting is ignored in Pantheon desktop.
tr: Eğer etkinleştirilirse; sekmeler, çubuktaki kullanılabilir alanın tümünü kullanacak biçimde genişler. Bu ayar Pantheon masaüstünde yok sayılır.

en: The visibility policy for the tabs bar.
tr: Sekme çubuğunun görünürlük politikası.

en: Controls when the tabs bar is shown. Possible values are “always” (the tabs bar is always shown), “more-than-one” (the tabs bar is only shown if there’s two or more tabs) and “never” (the tabs bar is never shown). This setting is ignored in Pantheon desktop, and “always” value is used.
tr: Sekme çubuğunun ne zaman gösterileceğini denetler. Kullanılabilecek değerler şunlardır: “always” (sekme çubuğu her zaman gösterilir), “more-than-one” (iki veya daha çok sekme olduğunda gösterilir) ve “never” (sekme çubuğu asla gösterilmez). Bu ayar Pantheon masaüstünde yok sayılır ve “always” değeri kullanılır.

en: Keep window open when closing last tab
tr: Son sekme kapatıldığında uygulama penceresi açık tutulur

en: If enabled application window is kept open when closing the last tab.
tr: Eğer etkinleştirilirse, son sekme kapatıldığında uygulama penceresi açık tutulur.

en: Reader mode article font style.
tr: Okuyucu kipi makale yazı tipi biçemi.

en: Chooses the style of the main body text for articles in reader mode. Possible values are “sans” and “serif”.
tr: Okuyucu kipindeki makaleler için ana gövde metninin biçemini seçer. Olası değerler “sans” ve “serif”tir.

en: Reader mode color scheme.
tr: Okuyucu kipi renk şeması.

en: Selects the style of colors for articles displayed in reader mode. Possible values are “light” (dark text on light background) and “dark” (light text on dark background). This setting is ignored on systems that provide a system-wide dark style preference, such as GNOME 42 and newer.
tr: Okuyucu kipinde gösterilen makaleler için renklerin biçemini seçer. Olası değerler “light” (aydınlık arka planda karanlık metin) ve “dark” (karanlık arka planda aydınlık metin). Bu ayar GNOME 42 ve sonrası gibi sistem geneli karanlık biçem tercihi sunan sistemlerde göz ardı edilir.

en: Minimum font size
tr: En küçük yazı tipi boyutu

en: Use GNOME fonts
tr: GNOME yazı tiplerini kullan

en: Use GNOME font settings.
tr: GNOME yazı tipi ayarlarını kullan.

en: Custom sans-serif font
tr: Özel sans-serif yazı tipi

en: A value to be used to override sans-serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
tr: use-gnome-fonts ayarlandığında sans-serif masaüstü yazı tipini geçersiz kılmaya yarayan değer.

en: Custom serif font
tr: Özel serif yazı tipi

en: A value to be used to override serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
tr: use-gnome-fonts ayarlandığında serif masaüstü yazı tipini geçersiz kılmaya yarayan değer.

en: Custom monospace font
tr: Özel eşaralıklı yazı tipi

en: A value to be used to override monospace desktop font when use-gnome-fonts is set.
tr: use-gnome-fonts ayarlandığında eşaralıklı masaüstü yazı tipini geçersiz kılmaya yarayan değer.

en: Use a custom CSS
tr: Özelleştirilmiş CSS kullan

en: Use a custom CSS file to modify websites own CSS.
tr: Web sitelerinin CSS kaynaklarını değiştirmek için özelleştirilmiş CSS kullan.

en: Use a custom JS
tr: Özelleştirilmiş JS kullan

en: Use a custom JS file to modify websites.
tr: Web sitelerini değiştirmek için özelleştirilmiş JS dosyası kullan.

en: Enable spell checking
tr: Yazım denetimini etkinleştir

en: Spell check any text typed in editable areas.
tr: Düzenlenebilir alanlara yazılanları denetle.

en: Default encoding
tr: Öntanımlı kodlama

en: Default encoding. Accepted values are the ones WebKitGTK can understand.
tr: Öntanımlı kodlama. Kabul edilen değerler WebKitGTK’nın anlayabilecekleridir.

en: Languages
tr: Diller

en: Preferred languages. Array of locale codes or “system” to use current locale.
tr: Yeğlenen diller. Yerel ayar kodları dizisi ya da geçerli yerel ayarı kullanmak için “system”.

en: Allow popups
tr: Beliren pencerelere izin ver

en: Allow sites to open new windows using JavaScript (if JavaScript is enabled).
tr: Sitelerin JavaScript kullanarak yeni pencere açmasına izin ver (JavaScript etkin ise).

en: User agent
tr: Kullanıcı aracısı

en: String that will be used as user agent, to identify the browser to the web servers.
tr: Web tarayıcıyı sunuculara tanımlamaya yarayan, kullanıcı aracısı olarak kullanılacak dizge.

en: Enable adblock
tr: Reklam engelleyiciyi etkinleştir

en: Whether to block the embedded advertisements that web pages might want to show.
tr: Web sitelerinin göstermek istediği gömülü reklamları engeller.

en: Remember passwords
tr: Parolaları anımsa

en: Whether to store and prefill passwords in websites.
tr: Web sitelerindeki parolaların saklanması ve önceden doldurulması.

en: Enable site-specific quirks
tr: Sitelere özgü uyumluluk kipini etkinleştir

en: Enable quirks to make specific websites work better. You might want to disable this setting if debugging a specific issue.
tr: Belirli web sitelerinin daha iyi çalışması için uyumluluk kipini etkinleştir. Eğer özel bir sorun üzerinde hata ayıklıyorsanız bu seçeneği devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz.

en: Enable Intelligent Tracking Prevention (ITP)
tr: Akıllı İzleme Önlemeʼyi (ITP) etkinleştir

en: Whether to enable Intelligent Tracking Prevention.
tr: Akıllı İzleme Önlemeʼnin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği.

en: Allow websites to store local website data
tr: Web sitelerinin yerel web site verisi saklamasına izin ver

en: Whether to allow websites to store cookies, local storage data, and IndexedDB databases. Disabling this will break many websites.
tr: Web sitelerinin çerez, yerel depolama verisi ve IndexedDB veri tabanı saklamasına izin verilip verilmeyeceği. Bunu devre dışı bırakmak birçok web sitesini bozar.

en: Default zoom level for new pages
tr: Yeni sayfalar için öntanımlı yakınlaştırma düzeyi

en: Enable autosearch
tr: Kendiliğinden aramayı etkinleştir

en: Whether to automatically search the web when something that does not look like a URL is entered in the address bar. If this setting is disabled, everything will be loaded as a URL unless a search engine is explicitly selected from the dropdown menu.
tr: Adres çubuğuna girilen şey URL’ye benzemiyorsa kendiliğinden web’de aranır. Eğer ayar devre dışıysa aşağı inen menüden özellikle arama motoru seçilmedikçe her şey URL olarak yüklenir.

en: Enable mouse gestures
tr: Fare hareketlerini etkinleştir

en: Whether to enable mouse gestures. Mouse gestures are based on Opera’s behaviour and are activated using the middle mouse button + gesture.
tr: Fare hareketlerinin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği. Fare hareketleri, Opera’nın davranışına dayanır ve orta fare tuşu + hareketi kullanılarak etkinleştirilir.

en: Last upload directory
tr: Son yükleme dizini

en: Keep track of last upload directory
tr: Son yükleme dizininin kaydını tut

en: Last download directory
tr: Son indirme dizini

en: Keep track of last download directory
tr: Son indirilenler dizininin kaydını tut

en: Hardware acceleration policy
tr: Donanım hızlandırma ilkesi

en: Whether to enable hardware acceleration. Possible values are “always” and “never”. Hardware acceleration may be required to achieve acceptable performance on embedded devices, but increases memory usage requirements and could expose severe hardware-specific graphics driver bugs.
tr: Donanım hızlandırmanın etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği. Olası değerler: “always” (her zaman) ve “never” (asla). Gömülü aygıtlarda uygun başarım elde etmek için donanım hızlandırması gerekebilir, ancak bellek kullanımı gereksinimlerini artırır ve donanımın özel grafik sürücüsü hatalarını açığa çıkarabilir.

en: Always ask for download directory
tr: Her zaman indirme klasörü için sor

en: Whether to present a directory chooser dialog for every download.
tr: Her indirme için dizin seçici iletişim kutusunun gösterilip gösterilmeyeceği.

en: Enable immediately switch to new open tab
tr: Yeni açılan sekmeye hızla geçişi etkinleştir

en: Whether to automatically switch to a new open tab.
tr: Yeni açılan sekmeye kendiliğinden geçilip geçilmeyeceği.

en: Enable WebExtensions
tr: WebExtensions’ı Etkinleştir

en: Whether to enable WebExtensions. WebExtensions is a cross-browser system for extensions.
tr: WebExtensions’ın etkinleştirilmesi. WebExtensions, uzantılar için çapraz tarayıcı sistemidir.

en: Active WebExtensions
tr: Aktif WebExtensions’lar

en: Indicates which WebExtensions are set to active.
tr: Hangi WebExtensions’ın aktif olacağını belirtir.

en: Show developer actions
tr: Geliştirici eylemlerini göster

en: Whether to show developer context menu actions. This allows use of the Page Source and Inspect Element actions.
tr: Geliştirici bağlam menüsü eylemlerinin gösterilme durumu. Bu, Sayfa Kaynağı ve Ögeyi Denetle eylemlerinin kullanılması sağlar.

en: Web application additional URLs
tr: Web uygulaması ek URLʼleri

en: The list of URLs that should be opened by the web application
tr: Web uygulaması tarafından açılması gereken URLʼlerin listesi

en: Show navigation buttons in WebApp
tr: WebApp’te gezinim düğmelerini göster

en: Whether to show buttons for navigation in WebApp.
tr: WebApp’te gezinim düğmelerinin gösterilip gösterilmeyeceği.

en: Run in background
tr: Arka planda çalıştır

en: If enabled, application continues running in the background after closing the window.
tr: Eğer etkinleştirilirse, pencere kapatıldığında uygulama arka planda çalışmayı sürdürür.

en: WebApp is system-wide
tr: WebApp sistem genelidir

en: If enabled, application cannot be edited or removed.
tr: Eğer etkinse, uygulama düzenlenemez veya kaldırılamaz.

en: The downloads folder
tr: İndirilen dosya klasörü

en: The path of the folder where to download files to; or “Downloads” to use the default downloads folder, or “Desktop” to use the desktop folder.
tr: Dosyaların indirileceği klasörün yolu; ya da öntanımlı indirilenler klasörünü kullanmak için “İndirilenler”, ya da masaüstü klasörünü kullanmak için “Masaüstü”.

en: Window position
tr: Pencere konumu

en: The position to use for a new window that is not restored from a previous session.
tr: Yeni pencere için kullanılacak konum önceki oturumdan kurtarılamadı.

en: Window size
tr: Pencere boyutu

en: The size to use for a new window that is not restored from a previous session.
tr: Yeni pencere için kullanılacak boyut önceki oturumdan kurtarılamadı.

en: Is maximized
tr: Tam ekran

en: Whether a new window that is not restored from a previous session should be initially maximized.
tr: Önceki oturumdan kurtarılamayan yeni pencerenin başlangıçta tam ekran açılıp açılmayacağı.

en: Disable forward and back buttons
tr: İleri ve geri düğmelerini devre dışı bırak

en: If set to “true”, forward and back buttons are disabled, preventing users from accessing immediate browser history
tr: Eğer “true” (doğru) olarak ayarlanırsa ileri ve geri düğmeleri devre dışı bırakılır, kullanıcının tarayıcı geçmişine anında erişimini engeller

en: Firefox Sync Token Server URL
tr: Firefox Sync Jeton Sunucu URL’si

en: URL to a custom Firefox Sync token server.
tr: Özel Firefox Sync jeton sunucusu için URL.

en: Firefox Sync Accounts Server URL
tr: Firefox Sync Hesapları Sunucu URL’si

en: URL to a custom Firefox Sync accounts server.
tr: Özel Firefox Sync hesap sunucusu için URL.

en: Currently signed in sync user
tr: Şu anda oturum açmış eşzamanlama kullanıcısı

en: The email linked to the Mozilla account used to sync data with Mozilla’s servers.
tr: Mozilla sunucularıyla verinin eşzamanlanmasında kullanılan Mozilla hesabına bağlı e-posta adresi.

en: Last sync timestamp
tr: Son eşzamanlama zaman damgası

en: The UNIX time at which last sync was made in seconds.
tr: Saniye cinsinden son eşzamanlamanın yapıldığı UNIX zamanı.

en: Sync device ID
tr: Eşzamanlama aygıt kimliği

en: The sync device ID of the current device.
tr: Geçerli aygıtın eşzamanlama aygıt kimliği.

en: Sync device name
tr: Eşzamanlama aygıt adı

en: The sync device name of the current device.
tr: Geçerli aygıtın eşzamanlama aygıt adı.

en: The sync frequency in minutes
tr: Dakika cinsinden eşzamanlama sıklığı

en: The number of minutes between two consecutive syncs.
tr: Ardışık iki eşzamanlama arasındaki dakika sayısı.

en: Sync data with Firefox
tr: Veriyi Firefox ile eşzamanla

en: TRUE if Ephy collections should be synced with Firefox collections, FALSE otherwise.
tr: Eğer Ephy derlemeleri ile Firefox derlemeleri eşzamanlanacaksa DOĞRU (TRUE), aksi halde YANLIŞ (FALSE).

en: Enable bookmarks sync
tr: Yer imi eşzamanlamayı etkinleştir

en: TRUE if bookmarks collection should be synced, FALSE otherwise.
tr: Eğer yer imi derlemeleri eşzamanlanacaksa DOĞRU (TRUE), aksi halde YANLIŞ (FALSE).

en: Bookmarks sync timestamp
tr: Yer imi eşzamanlama zaman damgası

en: The timestamp at which last bookmarks sync was made.
tr: Son yer imi eşzamanlamasının yapıldığı zamana ait zaman damgası.

en: Initial sync or normal sync
tr: İlk eşzamanlama veya normal eşzamanlama

en: TRUE if bookmarks collection needs to be synced for the first time, FALSE otherwise.
tr: Eğer yer imi derlemeleri ilk defa eşzamanlanacaksa DOĞRU (TRUE), aksi halde YANLIŞ (FALSE).

en: Enable passwords sync
tr: Parola eşzamanlamayı etkinleştir

en: TRUE if passwords collection should be synced, FALSE otherwise.
tr: Eğer parola derlemeleri eşzamanlanacaksa DOĞRU (TRUE), aksi halde YANLIŞ (FALSE).

en: Passwords sync timestamp
tr: Parola eşzamanlama zaman damgası

en: The timestamp at which last passwords sync was made.
tr: Son parola eşzamanlamasının yapıldığı zamana ait zaman damgası.

en: TRUE if passwords collection needs to be synced for the first time, FALSE otherwise.
tr: Eğer parola derlemeleri ilk defa eşzamanlanacaksa DOĞRU (TRUE), aksi halde YANLIŞ (FALSE).

en: Enable history sync
tr: Geçmiş eşzamanlamayı etkinleştir

en: TRUE if history collection should be synced, FALSE otherwise.
tr: Eğer geçmiş derlemeleri eşzamanlanacaksa DOĞRU (TRUE), aksi halde YANLIŞ (FALSE).

en: History sync timestamp
tr: Geçmiş eşzamanlama zaman damgası

en: The timestamp at which last history sync was made.
tr: Son geçmiş eşzamanlamasının yapıldığı zamana ait zaman damgası.

en: TRUE if history collection needs to be synced for the first time, FALSE otherwise.
tr: Eğer geçmis derlemeleri ilk defa eşzamanlanacaksa DOĞRU (TRUE), aksi halde YANLIS (FALSE).

en: Enable open tabs sync
tr: Açık sekmeleri eşzamanlamayı etkinleştir

en: TRUE if open tabs collection should be synced, FALSE otherwise.
tr: Eğer açık sekme derlemeleri eşzamanlanacaksa DOĞRU (TRUE), aksi halde YANLIŞ (FALSE).

en: Open tabs sync timestamp
tr: Açık sekme eşzamanlama zaman damgası

en: The timestamp at which last open tabs sync was made.
tr: Son açık sekme eşzamanlamasının yapıldığı zamana ait zaman damgası.

en: Decision to apply when microphone permission is requested for this host
tr: Bu ana makina için mikrofon izni istendiğinde uygulanacak seçim

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to access the user’s microphone. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
tr: Bu seçenek, bahsi geçen ana makinenin kullanıcının mikrofonuna erişmesine izin verilip verilmediğini kaydetmek için kullanılacak. “kararsız” tarayıcının izin için kullanıcıya sormasını gerektirir, “izin ver” ve “reddet” ise istek yapıldığı gibi bu yanıtı kendiliğinden verir.

en: Decision to apply when geolocation permission is requested for this host
tr: Bu ana makina için coğrafi konum izni istendiğinde uygulanacak seçim

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to access the user’s location. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
tr: Bu seçenek, bahsi geçen ana makinenin kullanıcının konumuna erişmesine izin verilip verilmediğini kaydetmek için kullanılacak. “kararsız” tarayıcının izin için kullanıcıya sormasını gerektirir, “izin ver” ve “reddet” ise istek yapıldığı gibi bu yanıtı kendiliğinden verir.

en: Decision to apply when notification permission is requested for this host
tr: Bu ana makine için bildirim izni istendiğinde uygulanacak seçim

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to show notifications. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
tr: Bu seçenek, bahsi geçen ana makinenin bildirim göstermesine izin verilip verilmediğini kaydetmek için kullanılacak. “kararsız” tarayıcının izin için kullanıcıya sormasını gerektirir, “izin ver” ve “reddet” ise istek yapıldığı gibi bu yanıtı kendiliğinden verir.

en: Decision to apply when save password permission is requested for this host
tr: Bu ana makine için parola kaydetme izni istendiğinde uygulanacak karar

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to save passwords. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
tr: Bu seçenek, bahsi geçen ana makinenin parolaları kaydetmesine izin verilip verilmediğini kaydetmek için kullanılacak. “kararsız” tarayıcının izin için kullanıcıya sormasını gerektirir, “izin ver” ve “reddet” ise istek yapıldığı gibi bu yanıtı kendiliğinden verir.

en: Decision to apply when webcam permission is requested for this host
tr: Bu ana makine için web kamerası izni istendiğinde uygulanacak seçim

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to access the user’s webcam. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
tr: Bu seçenek, bahsi geçen ana makinenin kullanıcının web kamerasına erişmesine izin verilip verilmediğini kaydetmek için kullanılacak. “kararsız” tarayıcının izin için kullanıcıya sormasını gerektirir, “izin ver” ve “reddet” ise istek yapıldığı gibi bu yanıtı kendiliğinden verir.

en: Decision to apply when advertisement permission is requested for this host
tr: Bu ana makine için reklam izni istendiğinde uygulanacak seçim

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to allow advertisements. The “undecided” default means the browser global setting is used, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
tr: Bu seçenek, bahsi geçen ana makinenin reklam göstermesine izin verilip verilmediğini kaydetmek için kullanılacak. “undecided” (kararsız) tarayıcının izin için kullanıcıya sormasını gerektirir, “allow” (izin ver) ve “deny” (reddet) ise istek yapıldığı gibi bu yanıtı kendiliğinden verir.

en: Decision to apply when an autoplay policy is requested for this host
tr: Bu ana makine için kendiliğinden oynatma ilkesi istendiğinde uygulanacak seçim

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to autoplay. The “undecided” default means to allow autoplay of muted media, while “allow” and “deny” tell it to allow / deny all requests to autoplay media respectively.
tr: Bu seçenek, bahsi geçen ana makinenin kendiliğinden oynatmasına izin verilip verilmediğini kaydetmek için kullanılacak. Öntanımlı “undecided” (kararsız) ortamın kendiliğinden sessiz oynatımını sağlar, “allow” (izin ver) ve “deny” (reddet) ise ortamın kendiliğinden oynatımı istendiğinde böyle yanıtlar.

en: Memory usage
tr: Bellek kullanımı

en: Version %s
tr: Sürüm %s

en: About Web
tr: Web Hakkında

en: Epiphany Technology Preview
tr: Epiphany Teknoloji Ön İzlemesi

en: A simple, clean, beautiful view of the web
tr: Basit, temiz, güzel bir web görünümü

note: Displayed when opening applications without any installed web apps.
en: Apps
tr: Uygulamalar

en: List of installed web apps
tr: Kurulu web uygulamalarının listesi

en: Delete
tr: Sil

note: Note for translators: this refers to the installation date.
en: Installed on:
tr: Kuruldu:

en: You can add your favorite website by clicking <b>Install as Web App…</b> within the page menu.
tr: Gözde web sitenizi, sayfa menüsündeki <b>Siteyi Web Uygulaması Olarak Kur…</b>’a tıklayarak ekleyebilirsiniz.

note: Displayed when opening the browser for the first time.
en: Welcome to Web
tr: Web’e Hoş Geldiniz

en: Start browsing and your most-visited sites will appear here.
tr: Siz gezinmeye başladıktan sonra, en çok ziyaret ettiğiniz siteler burada belirecek.

en: Remove from overview
tr: Genel görünümden kaldır

en: Private Browsing
tr: Gizli Tarama

en: You are currently browsing incognito. Pages viewed in this mode will not show up in your browsing history and all stored information will be cleared when you close the window. Files you download will be kept.
tr: Şu anda gizli tarama yapıyorsunuz. Bu tarama boyunca görüntülediğiniz sayfalar tarama geçmişinde gözükmeyecek ve depolanan tüm bilgiler pencereyi kapattığınızda temizlenecek. İndirdiğiniz dosyalar saklanacak.

en: Incognito mode hides your activity only from people using this computer.
tr: Gizli tarama kipi, etkinliklerinizi yalnızca bu bilgisayarı kullanan kişilerden saklar.

en: It will not hide your activity from your employer if you are at work. Your internet service provider, your government, other governments, the websites that you visit, and advertisers on these websites may still be tracking you.
tr: Bu, eğer iş yerindeyseniz etkinliklerinizi işvereninizden saklamaz. İnternet hizmet sağlayıcınız, hükümetiniz, diğer hükümetler, ziyaret ettiğiniz web siteleri ve bu web sitelerindeki reklamverenler yine de sizi izliyor olabilir.

en: PIN required
tr: PIN gerekli

en: Please enter PIN for %s, to authenticate at %s:%d.
tr: %2$s:%3$d üstünde kimlik doğrulama için lütfen %1$s PIN’ini girin.

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Login
tr: _Giriş

en: Select certificate
tr: Sertifika seç

en: The website %s:%d requests that you provide a certificate for authentication for %s.
tr: %s:%d web sitesi, %s için kimlik doğrulama amacıyla sertifika sağlamanızı istedi.

en: The website %s:%d requests that you provide a certificate for authentication.
tr: %s:%d web sitesi kimlik doğrulama için sertifika sağlamanızı istedi.

en: _Select
tr: _Seç

en: Select a Directory
tr: Dizin Seç

en: Select the Destination
tr: Hedef Seç

en: Download Requested
tr: İndirme İstendi

en: _Download
tr: İ_ndir

note: Type
en: Type: %s (%s)
tr: Tür: %s (%s)

note: Source
en: Source: %s
tr: Kaynak: %s

note: Question
en: Where do you want to save the file?
tr: Dosyayı nereye kaydetmek istersiniz?

note: Translators: a desktop notification when a download finishes.
en: Finished downloading %s
tr: %s indirmesi bitti

note: Translators: the title of the notification.
en: Download finished
tr: İndirme bitti

note: Translators: 'ESC' and 'F11' are keyboard keys.
en: Press %s to exit fullscreen
tr: Tam ekrandan çıkmak için %s tuşuna basın

note: Translators: this means WebDriver control.
en: Web is being controlled by automation
tr: Web, otomasyonca denetleniyor

en: URI %s not authorized to access Epiphany resource %s
tr: %s URIʼsi %s Epiphany kaynağına erişim için yetkilendirilmedi

en: Send an email message to “%s”
tr: “%s” adresine e-posta iletisi gönder

en: Blank page
tr: Boş sayfa

note: Title for the blank page Translators: tooltip for the new tab button
en: New Tab
tr: Yeni Sekme

en: Arabic (_IBM-864)
tr: Arapça (_IBM-864)

en: Arabic (ISO-_8859-6)
tr: Arapça (ISO-_8859-6)

en: Arabic (_MacArabic)
tr: Arapça (_MacArabic)

en: Arabic (_Windows-1256)
tr: Arapça (_Windows-1256)

en: Baltic (_ISO-8859-13)
tr: Baltık (_ISO-8859-13)

en: Baltic (I_SO-8859-4)
tr: Baltık (I_SO-8859-4)

en: Baltic (_Windows-1257)
tr: Baltık (_Windows-1257)

en: _Armenian (ARMSCII-8)
tr: _Ermenice (ARMSCII-8)

en: _Georgian (GEOSTD8)
tr: _Gürcüce (GEOSTD8)

en: Central European (_IBM-852)
tr: Merkez Avrupa (_IBM-852)

en: Central European (I_SO-8859-2)
tr: Merkez Avrupa (I_SO-8859-2)

en: Central European (_MacCE)
tr: Merkez Avrupa (_MacCE)

en: Central European (_Windows-1250)
tr: Merkez Avrupa (_Windows-1250)

en: Chinese Simplified (_GB18030)
tr: Basitleştirilmiş Çince (_GB18030)

en: Chinese Simplified (G_B2312)
tr: Basitleştirilmiş Çince (G_B2312)

en: Chinese Simplified (GB_K)
tr: Basitleştirilmiş Çince (GB_K)

en: Chinese Simplified (_HZ)
tr: Basitleştirilmiş Çince (_HZ)

en: Chinese Simplified (_ISO-2022-CN)
tr: Basitleştirilmiş Çince (_ISO-2022-CN)

en: Chinese Traditional (Big_5)
tr: Geleneksel Çince (Big_5)

en: Chinese Traditional (Big5-HK_SCS)
tr: Geleneksel Çince (Big5-HKS_CS)

en: Chinese Traditional (_EUC-TW)
tr: Geleneksel Çince (_EUC-TW)

en: Cyrillic (_IBM-855)
tr: Kiril (_IBM-855)

en: Cyrillic (I_SO-8859-5)
tr: Kiril (I_SO-8859-5)

en: Cyrillic (IS_O-IR-111)
tr: Kiril (IS_O-IR-111)

en: Cyrillic (_KOI8-R)
tr: Kiril (_KOI8-R)

en: Cyrillic (_MacCyrillic)
tr: Kiril (_MacCyrillic)

en: Cyrillic (_Windows-1251)
tr: Kiril (_Windows-1251)

en: Cyrillic/_Russian (IBM-866)
tr: Kiril/_Rusça (IBM-866)

en: Greek (_ISO-8859-7)
tr: Yunanca (_ISO-8859-7)

en: Greek (_MacGreek)
tr: Yunanca (_MacGreek)

en: Greek (_Windows-1253)
tr: Yunanca (_Windows-1253)

en: Gujarati (_MacGujarati)
tr: Guceratça (_MacGujarati)

en: Hebrew (_IBM-862)
tr: İbranice (_IBM-862)

en: Hebrew (IS_O-8859-8-I)
tr: İbranice (IS_O-8859-8-I)

en: Hebrew (_MacHebrew)
tr: İbranice (_MacHebrew)

en: Hebrew (_Windows-1255)
tr: İbranice (_Windows-1255)

en: _Visual Hebrew (ISO-8859-8)
tr: _Görsel İbranice (ISO-8859-8)

en: Japanese (_EUC-JP)
tr: Japonca (_EUC-JP)

en: Japanese (_ISO-2022-JP)
tr: Japonca (_ISO-2022-JP)

en: Japanese (_Shift-JIS)
tr: Japonca (_Shift-JIS)

en: Korean (_EUC-KR)
tr: Korece (_EUC-KR)

en: Korean (_ISO-2022-KR)
tr: Korece (_ISO-2022-KR)

en: Korean (_JOHAB)
tr: Korece (_JOHAB)

en: Korean (_UHC)
tr: Korece (_UHC)

en: _Celtic (ISO-8859-14)
tr: _Keltçe (ISO-8859-14)

en: _Icelandic (MacIcelandic)
tr: İ_zlandaca (MacIcelandic)

en: _Nordic (ISO-8859-10)
tr: İ_skandinavca (ISO-8859-10)

en: _Persian (MacFarsi)
tr: _Acem (MacFarsi)

en: Croatian (Mac_Croatian)
tr: Hırvatça (Mac_Croatian)

en: _Romanian (MacRomanian)
tr: _Rumence (MacRomanian)

en: R_omanian (ISO-8859-16)
tr: R_umence (ISO-8859-16)

en: South _European (ISO-8859-3)
tr: Güney A_vrupa (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-_620)
tr: Tai (TIS-_620)

en: Thai (IS_O-8859-11)
tr: Tai (IS_O-8859-13)

en: _Thai (Windows-874)
tr: T_ai (Windows-1257)

en: Turkish (_IBM-857)
tr: Türkçe (_IBM-857)

en: Turkish (I_SO-8859-9)
tr: Türkçe (I_SO-8859-9)

en: Turkish (_MacTurkish)
tr: Türkçe (_MacTurkish)

en: Turkish (_Windows-1254)
tr: Türkçe (_Windows-1254)

en: Cyrillic/Ukrainian (_KOI8-U)
tr: Kiril/Ukraynaca (_KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (Mac_Ukrainian)
tr: Kiril/Ukraynaca (Mac_Ukrainian)

en: Vietnamese (_TCVN)
tr: Vietnamca (_TCVN)

en: Vietnamese (_VISCII)
tr: Vietnamca (_VISCII)

en: Vietnamese (V_PS)
tr: Vietnamca (V_PS)

en: Vietnamese (_Windows-1258)
tr: Vietnamca (_Windows-1258)

en: Western (_IBM-850)
tr: Batı (_IBM-850)

en: Western (_ISO-8859-1)
tr: Batı (I_SO-8859-1)

en: Western (IS_O-8859-15)
tr: Batı (IS_O-8859-15)

en: Western (_MacRoman)
tr: Batı (_MacRoman)

en: Western (_Windows-1252)
tr: Batı (_Windows-1252)

note: The following encodings are so rarely used that we don't want to * pollute the "related" part of the encodings menu with them, so we * set the language group to 0 here.
en: English (_US-ASCII)
tr: İngilizce (_US-ASCII)

note: Translators: this is the title that an unknown encoding will * be displayed as.
en: Unknown (%s)
tr: Bilinmeyen (%s)

en: Type to search…
tr: Aramak için  yazın…

en: Find previous occurrence of the search string
tr: Arama dizgesinin bir önceki göründüğü yeri bul

en: Find next occurrence of the search string
tr: Arama dizgesinin bir sonraki göründüğü yeri bul

en: %s is not a valid URI
tr: %s geçerli bir URI değil

en: Text not found
tr: Metin bulunamadı

en: Search wrapped back to the top
tr: Aramaya baştan devam et

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: All supported types
tr: Desteklenen tüm türler

note: Translators: Message appears when insecure password form is focused.
en: This form is not secure ‒ passwords will not be kept private
tr: Bu form güvenli değil, parolalar gizli tutulmayacaktır

en: _Dismiss
tr: _Vazgeç

en: Web process crashed
tr: Web süreci çöktü

en: Web process terminated due to exceeding memory limit
tr: Web süreci bellek sınırını aştığı için sonlandırıldı

en: Web process terminated by API request
tr: Web süreci API isteği tarafından sonlandırıldı

en: Page Unresponsive
tr: Sayfa Yanıtlamıyor

en: The current page “%s” is not responding
tr: Geçerli sayfa “%s” yanıtlamıyor

en: _Wait
tr: _Bekle

en: Force _Stop
tr: _Durmaya Zorla

note: translators: %s here is the address of the web page
en: Loading “%s”…
tr: “%s” yükleniyor…

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website presented identification that belongs to a different website.
tr: Bu web sitesi farklı bir web sitesine ait kimlik sundu.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is too old to trust. Check the date on your computer’s calendar.
tr: Bu web sitesinin kimliği güvenilemeyecek kadar eski. Bilgisayarınızın takvimindeki tarihi denetleyin.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification was not issued by a trusted organization.
tr: Bu web sitesinin kimliği güvenilir bir kuruluş tarafından düzenlenmemiş.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification could not be processed. It may be corrupted.
tr: Bu web sitesinin kimliği işlenemedi. Bozuk olabilir.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification has been revoked by the trusted organization that issued it.
tr: Bu web sitesinin kimliği, düzenleyen güvenilir kuruluş tarafından iptal edildi.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification cannot be trusted because it uses very weak encryption.
tr: Bu web sitesinin kimliği güvenilir değil çünkü çok zayıf bir şifreleme kullanıyor.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is only valid for future dates. Check the date on your computer’s calendar.
tr: Bu web sitesinin kimliği yalnızca gelecekteki tarihler için geçerli. Bilgisayarınızın takvimindeki tarihi denetleyin.

note: Page title when a site cannot be loaded due to a network error. Page title when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: Problem Loading Page
tr: Sayfa Yükleme Sorunu

note: Message title when a site cannot be loaded due to a network error.
en: Unable to display this website
tr: Bu web sitesi gösterilemiyor

note: Error details when a site cannot be loaded due to a network error.
en: The site at %s seems to be unavailable.
tr: %s konumundaki site şu anda kullanılamıyor.

note: Further error details when a site cannot be loaded due to a network error.
en: It may be temporarily inaccessible or moved to a new address. You may wish to verify that your internet connection is working correctly.
tr: Geçici olarak erişim dışı ya da yeni bir adrese taşınmış olabilir. İnternet bağlantınızın doğru olarak çalışıp çalışmadığını doğrulamak isteyebilirsiniz.

note: Technical details when a site cannot be loaded due to a network error.
en: The precise error was: %s
tr: Ayrıntılı hata: %s

note: The button on the network error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on the page crash error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on the process crash error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on the unresponsive process error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. Translators: toolt
en: Reload
tr: Yeniden Yükle

note: Message title when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: Oops! There may be a problem
tr: Amanın! Bir sorun olabilir

note: Error details when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: The page %s may have caused Web to close unexpectedly.
tr: %s sayfası, Web’in beklenmedik biçimde kapanmasına neden olmuş olabilir.

note: Further error details when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: If this happens again, please report the problem to the %s developers.
tr: Eğer bu yeniden olursa, lütfen sorunu %s geliştiricilerine bildirin.

note: Page title when a site cannot be loaded due to a process crash error.
en: Problem Displaying Page
tr: Sayfa Görüntüleme Sorunu

note: Message title when a site cannot be loaded due to a process crash error.
en: Oops!
tr: Amanın!

note: Error details when a site cannot be loaded due to a process crash error.
en: Something went wrong while displaying this page. Please reload or visit a different page to continue.
tr: Sayfayı görüntülerken bir şeyler ters gitti. Sürdürmek için lütfen yeniden yükleyin veya başka sayfayı ziyaret edin.

note: Page title when web content has become unresponsive.
en: Unresponsive Page
tr: Tepki Vermeyen Sayfa

note: Message title when web content has become unresponsive.
en: Uh-oh!
tr: Hay aksi!

note: Error details when web content has become unresponsive.
en: This page has been unresponsive for too long. Please reload or visit a different page to continue.
tr: Bu sayfa çok uzun süredir tepki vermiyor. Devam etmek için lütfen yeniden yükleyin ya da başka bir sayfayı ziyaret edin.

note: Page title when a site is not loaded due to an invalid TLS certificate.
en: Security Violation
tr: Güvenlik İhlali

note: Message title when a site is not loaded due to an invalid TLS certificate.
en: This Connection is Not Secure
tr: Bu Bağlantı Güvenli Değil

note: Error details when a site is not loaded due to an invalid TLS certificate.
en: This does not look like the real %s. Attackers might be trying to steal or alter information going to or from this site.
tr: Bu sayfa gerçek %s gibi görünmüyor. Saldırganlar bu siteye giden ya da bu siteden gelen bilgileri çalmaya ya da değişikliğe uğratmaya çalışıyor olabilirler.

note: The button on the invalid TLS certificate error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on no such file error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE.
en: Go Back
tr: Geri Git

[ctx: back-access-key]
note: Mnemonic for the Go Back button on the invalid TLS certificate error page. Mnemonic for the Go Back button on the no such file error page.
en: B
tr: G

note: The hidden button on the invalid TLS certificate error page. Do not add mnemonics here.
en: Accept Risk and Proceed
tr: Tehlikeyi Kabul Et ve Devam Et

[ctx: proceed-anyway-access-key]
note: Mnemonic for the Accept Risk and Proceed button on the invalid TLS certificate error page.
en: P
tr: D

note: Page title on no such file error page Message title on the no such file error page.
en: File not found
tr: Dosya bulunamadı

en: %s could not be found.
tr: %s bulunamadı.

en: Please check the file name for capitalization or other typing errors. Also check if it has been moved, renamed, or deleted.
tr: Lütfen dosya adını büyük harf veya diğer yazım hataları için gözden geçirin. Ayrıca taşınma, yeniden adlandırılma veya silinme durumunu da denetleyin.

en: None specified
tr: Hiçbir şey belirtilmemiş

en: Technical information
tr: Teknik bilgiler

en: Unspecified
tr: Belirtilmemiş

en: Web pages
tr: Web sayfaları

en: Images
tr: Resimler

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess. Translators: tooltip for the downloads button
en: Downloads
tr: İndirilenler

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Home
tr: Ev

en: Could not create a temporary directory in “%s”.
tr: “%s” içerisine geçici dizin oluşturulamadı.

en: The file “%s” exists. Please move it out of the way.
tr: “%s” dosyası var. Lütfen başka yere taşıyın.

en: Failed to create directory “%s”.
tr: “%s” dizini oluşturulamadı.

note: TRANSLATORS: Please modify the main address of duckduckgo in order to match * the version used in your country. For example for the french version : * replace the ".com" with ".fr" :  "https://duckduckgo.fr/?q=%s&amp;t=epiphany"
en: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany
tr: http://duckduckgo.com/?q=%s&t=epiphany&kl=tr-tr&kad=tr_TR

note: Translators: First %s is the name of the user currently logged in on the * machine. The second %s is the machine's name. You can use the variables * in a different order by changing them to %2$s and %1$s.
en: %s’s GNOME Web on %s
tr: %2$s üzerindeki %1$s GNOME Webʼi

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12∶34 am"
en: Today %I∶%M %p
tr: Bugün %p %I∶%M

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 15∶34"
en: Today %H∶%M
tr: Bugün %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12∶34 am"
en: Yesterday %I∶%M %p
tr: Dün %p %I∶%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 15∶34"
en: Yesterday %H∶%M
tr: Dün %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12∶34 am"
en: %a %I∶%M %p
tr: %a %p %I∶%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12∶34 am"
en: %b %d %I∶%M %p
tr: %b %d %p %I∶%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 15∶34"
en: %b %d %H∶%M
tr: %d %b %H∶%M

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Failed to get desktop filename for webapp id %s
tr: %s web uygulaması kimliği için masaüstü dosya adı alınamadı

en: Failed to install desktop file %s:
tr: %s masaüstü dosyası kurulamadı:

en: Profile directory %s already exists
tr: %s profil dizini zaten var

en: Failed to create directory %s
tr: %s dizini oluşturulamadı

en: Failed to create .app file: %s
tr: .app dosyası oluşturulamadı: %s

en: Cannot create SQLite connection. Close browser and try again.
tr: SQLite bağlantısı oluşturulamadı. Tarayıcıyı kapatın ve yeniden deneyin.

en: Browser password database could not be opened. Close browser and try again.
tr: Tarayıcı parola veri tabanı açılamadı. Tarayıcıyı kapatın ve yeniden deneyin.

note: Translators: The first %s is the username and the second one is the * security origin where this is happening. Example: gnome@gmail.com and * https://mail.google.com.
en: Password for %s in a form in %s
tr: %s kullanıcısının %s adresindeki parolası

note: Translators: The %s is the security origin where this is happening. * Example: https://mail.google.com.
en: Password in a form in %s
tr: %s formundaki parola

en: Failed to obtain storage credentials.
tr: Depo kimlik bilgileri alınamadı.

en: Please visit Firefox Sync and sign in again to continue syncing.
tr: Eşzamanlamayı sürdürmek için lütfen Firefox Sync’e gidin ve yeniden oturum açın.

en: The password of your Mozilla account seems to have been changed.
tr: Mozilla hesabınızın parolası değiştirilmiş gibi görünüyor.

en: Please visit Firefox Sync and sign in with the new password to continue syncing.
tr: Eşzamanlamayı sürdürmek için lütfen Firefox Sync’e gidin ve yeni parolayla oturum açın.

en: Failed to obtain signed certificate.
tr: İmzalı sertifika alınamadı.

en: Could not find the sync secrets for the current sync user.
tr: Giriş yapmış geçerli kullanıcı için eşzamanlama anahtarları bulunamadı.

en: The sync secrets for the current sync user are invalid.
tr: Şu anki kullanıcının eşzamanlama anahtarı geçersiz.

en: Failed to store sync secrets (is the secret service or secrets portal broken?):
tr: Eşzamanlama gizleri saklanamadı (giz hizmeti ya da giz portalı arızalı mı?):

note: Translators: %s is the email of the user.
en: The sync secrets of %s
tr: %s kullanıcısının eşzamanlama anahtarları

en: Failed to upload client record.
tr: İstemci kaydı yüklenemedi.

en: Failed to upload crypto/keys record.
tr: Şifreleme/anahtar kaydını yüklenemedi.

en: Failed to retrieve crypto keys.
tr: Şifreleme anahtarı alınamadı.

en: Failed to upload meta/global record.
tr: Üst/genel kayıtları yüklenemedi.

note: Translators: the %d is the storage version, the \n is a newline character.
en: Your Mozilla account uses storage version %d. Web only supports version %d.
tr: Mozilla hesabınız %d depo sürümünü kullanıyor. Web yalnızca %d sürümünü destekliyor.

en: Failed to verify storage version.
tr: Depo sürümü doğrulanamadı.

en: Failed to upload device info
tr: Aygıt bilgisi yüklenemedi

en: Failed to retrieve the Sync Key
tr: Eşzamanlama anahtarı alınamadı

en: Bookmark Properties
tr: Yer İmi Özellikleri

en: File is not a valid Epiphany bookmarks file: missing tags table
tr: Dosya geçerli bir Epiphany yer imi dosyası değil: etiketler tablosu eksik

en: File is not a valid Epiphany bookmarks file: missing bookmarks table
tr: Dosya geçerli bir Epiphany yer imi dosyası değil: yer imleri tablosu eksik

en: Firefox bookmarks database could not be opened. Close Firefox and try again.
tr: Firefox yer imleri veri tabanı açılamadı. Firefox’u kapat ve yeniden dene.

en: Firefox bookmarks could not be retrieved!
tr: Firefox yer imleri alınamadı!

en: HTML bookmarks database could not be opened: %s
tr: HTML yer imleri veri tabanı açılamadı: %s

en: HTML bookmarks database could not be read.
tr: HTML yer imleri veri tabanı okunamadı.

en: HTML bookmarks database could not be parsed: %s
tr: HTML yer imleri veri tabanı ayrıştırılamadı: %s

en: Bookmarks file could not be parsed:
tr: Yer imleri dosyası ayrıştırılamadı:

en: Favorites
tr: Gözdeler

en: Mobile
tr: Mobil

en: Save Link As
tr: Bağlantıyı Farklı Kaydet

en: Save Image As
tr: Resmi Farklı Kaydet

en: Save Media As
tr: Ortamı Farklı Kaydet

note: Translators: tooltip for the empty bookmark button
en: Bookmark Page
tr: Sayfayı Yer İmlerine Ekle

note: Translators: tooltip for the bookmarked button
en: Edit Bookmark
tr: Yer İmini Düzenle

en: Stop
tr: Durdur

en: The certificate does not match this website
tr: Sertifika bu web sitesiyle eşleşmiyor

en: The certificate has expired
tr: Sertifikanın tarihi geçmiş

en: The signing certificate authority is not known
tr: Sertifikayı imzalayan bilinmiyor

en: The certificate contains errors
tr: Sertifikada hatalar var

en: The certificate has been revoked
tr: Sertifika hükümsüz kılınmış

en: The certificate is signed using a weak signature algorithm
tr: Sertifika, zayıf algoritma kullanılarak imzalanmış

en: The certificate activation time is still in the future
tr: Sertifikanın geçerlilik süresi ileri tarihtedir

en: The identity of this website has been verified.
tr: Bu web sitesinin kimliği doğrulandı.

en: The identity of this website has not been verified.
tr: Bu web sitesinin kimliği doğrulanmadı.

note: Message on certificate dialog
en: No problems have been detected with your connection.
tr: Bağlantınızla ilgili hiçbir sorun saptanmadı.

en: This certificate is valid. However, resources on this page were sent insecurely.
tr: Sertifika geçerli. Fakat, bu sayfadaki kaynaklar güvensiz biçimde gönderilmiş.

en: _Clear All
tr: Tümünü Temiz_le

en: %d second left | %d seconds left
tr[0]: %d saniye kaldı

en: %d minute left | %d minutes left
tr[0]: %d dakika kaldı

en: %d hour left | %d hours left
tr[0]: %d saat kaldı

en: %d day left | %d days left
tr[0]: %d gün kaldı

en: %d week left | %d weeks left
tr[0]: %d hafta kaldı

en: %d month left | %d months left
tr[0]: %d ay kaldı

en: Finished
tr: Bitti

en: Moved or deleted
tr: Taşınmış veya silinmiş

en: Error downloading: %s
tr: İndirilirken hata oluştu: %s

en: Cancelling…
tr: İptal ediliyor…

en: Starting…
tr: Başlatılıyor…

note: Translators: the %s refers to the time at which the last sync was made. * For example: Today 04:34 PM, Sun 11:25 AM, May 31 06:41 PM.
en: Last synchronized: %s
tr: Son eşzamanlama: %s

en: Something went wrong, please try again later.
tr: Bir şeyler yanlış gitti, lütfen yeniden deneyin.

en: %u min | %u mins
tr[0]: %u dakika

note: Translators: tooltip for the refresh button
en: Reload the current page
tr: Geçerli sayfayı yeniden yükle

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Stop loading the current page
tr: Geçerli sayfanın yüklenmesini durdur

en: It is not possible to modify history when in incognito mode.
tr: Gizli tarama kipindeyken geçmişi düzenlemek olası değildir.

en: Remove the selected pages from history
tr: Seçili sayfaları geçmişten sil

en: Copy URL
tr: URL’yi Kopyala

en: Clear Browsing History?
tr: Tarama Geçmişi Temizlensin Mi?

en: Clearing the browsing history will cause all history links to be permanently deleted.
tr: Tarama geçmişini temizlemek geçmişte ziyaret edilen bağlantıları kalıcı olarak siler.

en: Cl_ear
tr: _Temizle

en: Remove all history
tr: Tüm geçmişi sil

note: Translators: Notification policy for a specific site.
en: Notification Request
tr: Bildirim İsteği

en: Camera Request
tr: Kamera İsteği

en: Microphone Request
tr: Mikrofon İsteği

en: Location Request
tr: Konum İsteği

en: Webcam and Microphone Request
tr: Web Kamerası ve Mikrofon İsteği

en: Permission Request
tr: İzin İsteği

en: Open a new browser window instead of a new tab
tr: Yeni sekme yerine yeni tarayıcı penceresi aç

en: Load the given session state file
tr: Seçilen oturum durum dosyasını yükle

en: FILE
tr: DOSYA

en: Start an instance with user data read-only
tr: Kullanıcı verisi salt-okunur biçimde yeni oluşum başlat

en: Start a private instance with separate user data
tr: Ayrık kullanıcı verisi ile gizli oluşum başlat

en: Start a private instance in web application mode
tr: Web uygulaması kipinde gizli oluşum başlat

en: Start a private instance for WebDriver control
tr: WebDriver denetimi için özel oluşum başlat

en: Custom profile directory for private instance
tr: Özel oluşum için kullanılacak gizli profil dizini

en: DIR
tr: DİZİN

en: Web options
tr: Web seçenekleri

note: Translators: Notification policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to send you notifications
tr: “%s” sayfası size bildirim göndermek istiyor

note: Translators: Geolocation policy for a specific site.
en: Location Access Request
tr: Konum Erişimi İsteği

note: Translators: Geolocation policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to know your location
tr: “%s” sayfası konumunuzu bilmek istiyor

note: Translators: Microphone policy for a specific site.
en: Microphone Access Request
tr: Mikrofon Erişimi İsteği

note: Translators: Microphone policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to use your microphone
tr: “%s” sayfası mikrofonunuzu kullanmak istiyor

note: Translators: Webcam policy for a specific site.
en: Webcam Access Request
tr: Web Kamerası Erişimi İsteği

note: Translators: Webcam policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to use your webcam
tr: “%s” sayfası web kameranızı kullanmak istiyor

note: Translators: Webcam and microphone policy for a specific site.
en: Webcam and Microphone Access Request
tr: Web Kamerası ve Mikrofon Erişimi İsteği

note: Translators: Webcam and microphone policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to use your webcam and microphone
tr: “%s” sayfası web kameranızı ve mikrofonunuzu kullanmak istiyor

note: Translators: Storage access policy for a specific site.
en: Website Data Access Request
tr: Web Sitesi Veri Erişimi İsteği

note: Translators: Storage access policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to access its own data (including cookies) while browsing “%s”. This will allow “%s” to track your activity on “%s”.
tr: “%s” sayfası, “%s” taranırken kendi verilerine (çerezlere de) erişmek istiyor. Bu, “%s” sayfasının “%s” üzerindeki etkinliğinizi izlemesini sağlayacaktır.

note: Translators: Clipboard policy for a specific site.
en: Clipboard Access Request
tr: Pano Erişimi İsteği

note: Translators: Clipboard policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to access your clipboard
tr: “%s” sayfası panonuza erişmek istiyor

note: Label in certificate popover when site is untrusted. %s is a URL.
en: This web site’s digital identification is not trusted. You may have connected to an attacker pretending to be %s.
tr: Bu web sitesinin sayısal kimliği güvenilir değil. %s sitesiymiş gibi görünen bir saldırgana bağlanmış olabilirsiniz.

note: Label in certificate popover when site uses HTTP. %s is a URL.
en: This site has no security. An attacker could see any information you send, or control the content that you see.
tr: Bu sitenin güvenliği yok. Saldırgan, gönderdiğiniz tüm bilgileri görebilir veya gördüğünüz içeriği denetleyebilir.

note: Label in certificate popover when site sends mixed content.
en: This web site did not properly secure your connection.
tr: Bu web sitesi bağlantınızın güvenliğini uygun biçimde sağlamadı.

note: Label in certificate popover on secure sites.
en: Your connection seems to be secure.
tr: Bağlantınız güvenli gibi görünüyor.

en: _View Certificate…
tr: Sertifikayı _Görüntüle…

en: Allow
tr: İzin Ver

en: Deny
tr: Reddet

en: Ask
tr: Sor

en: Permissions
tr: İzinler

en: Advertisements
tr: Reklamlar

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Password saving
tr: Parola kaydetme

en: Location access
tr: Konum erişimi

en: Microphone access
tr: Mikrofon erişimi

en: Webcam access
tr: Web kamerası erişimi

en: Media autoplay
tr: Ortamı kendiliğinden oynat

en: Without Sound
tr: Sessiz

note: Translators: tooltip for the new tab button
en: Open a new tab
tr: Yeni sekme aç

note: Undo, redo.
en: _Undo
tr: _Geri Al

en: Re_do
tr: _Yinele

note: Edit.
en: Cu_t
tr: K_es

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: _Paste Text Only
tr: Yalnızca Metni _Yapıştır

en: Select _All
tr: Tümünü _Seç

en: S_end Link by Email…
tr: Bağlantıyı E-posta ile _Gönder…

en: _Reload
tr: _Yeniden Yükle

en: _Back
tr: _Geri

en: _Forward
tr: _İleri

note: Bookmarks
en: Add Boo_kmark…
tr: _Yer İmi Ekle…

note: Links.
en: Open Link in New _Window
tr: Bağlantıyı Yeni _Pencerede Aç

en: Open Link in New _Tab
tr: Bağlantıyı Yeni _Sekmede Aç

en: Open Link in I_ncognito Window
tr: Bağlantıyı _Gizli Tarama Penceresinde Aç

en: _Save Link As…
tr: Bağlantıyı _Farklı Kaydet…

en: _Copy Link Address
tr: Bağlantı Adresini _Kopyala

en: _Copy E-mail Address
tr: _E-posta Adresini Kopyala

note: Images.
en: View _Image in New Tab
tr: _Resmi Yeni Sekmede Görüntüle

en: Copy I_mage Address
tr: Res_min Adresini Kopyala

en: _Save Image As…
tr: Re_smi Farklı Kaydet…

en: Set as _Wallpaper
tr: Duvar Ka_ğıdı Olarak Ayarla

note: Video.
en: Open Video in New _Window
tr: Videoyu Yeni _Pencerede Aç

en: Open Video in New _Tab
tr: Videoyu Yeni _Sekmede Aç

en: _Save Video As…
tr: Videoyu _Farklı Kaydet…

en: _Copy Video Address
tr: Video Adresini _Kopyala

note: Audio.
en: Open Audio in New _Window
tr: Sesi Yeni _Pencerede Aç

en: Open Audio in New _Tab
tr: Sesi Yeni _Sekmede Aç

en: _Save Audio As…
tr: Sesi _Farklı Kaydet…

en: _Copy Audio Address
tr: Ses Adresini _Kopyala

en: Save Pa_ge As…
tr: Sa_yfayı Farklı Kaydet…

en: _Take Screenshot…
tr: Ekran Görüntüsü _Al…

en: _Page Source
tr: _Sayfa Kaynak Kodu

en: Search the Web for “%s”
tr: “%s” için webde ara

en: Open Link
tr: Bağlantıyı Aç

en: Open Link In New Tab
tr: Bağlantıyı Yeni Sekmede Aç

en: Open Link In New Window
tr: Bağlantıyı Yeni Pencerede Aç

en: Open Link In Incognito Window
tr: Bağlantıyı Gizli Tarama Penceresinde Aç

en: _Ask Later
tr: _Sonra Sor

en: _Deny
tr: _Reddet

en: _Allow
tr: _İzin Ver

en: Leave Website?
tr: Web Sitesinden Çıkılsın Mı?

en: A form was modified and has not been submitted
tr: Bir form değiştirildi ve gönderilmedi

en: _Discard Form
tr: Formu _Gözden Çıkar

en: Download operation
tr: İndirme işlemi

en: Show details
tr: Ayrıntıları göster

en: %d download operation active | %d download operations active
tr[0]: %d indirme işlemi etkin

en: Set as Default Browser?
tr: Öntanımlı Tarayıcı Olarak Ayarlansın Mı?

en: Use Web as your default web browser and for opening external links
tr: Dış bağlantıları açmak için Webʼi öntanımlı web tarayıcısı olarak kullan

en: Use Epiphany Technology Preview as your default web browser and for opening external links
tr: Dış bağlantıları açmak için Epiphany Teknoloji Ön İzlemesi’ni öntanımlı web tarayıcısı olarak kullan

en: _Ask Again Later
tr: Sonra _Yeniden Sor

en: _No
tr: _Hayır

en: _Yes
tr: _Evet

en: Save password?
tr: Parola kaydedilsin mi?

en: Passwords can be removed at any time in Preferences
tr: Parolalar istendiğinde Tercihlerʼden kaldırılabilir

en: Not Now
tr: Şimdi Değil

en: Never Save
tr: Asla Kaydetme

en: Save
tr: Kaydet

en: Close Multiple Tabs?
tr: Birden Çok Sekme Kapatılsın Mı?

en: If this window is closed, all open tabs will be lost
tr: Bu pencere kapatılırsa tüm açık sekmeler yitirilecektir

en: C_lose Tabs
tr: Sek_meleri Kapat

en: New tab opened
tr: Yeni sekme açıldı

en: Switch
tr: Geç

en: Cookies
tr: Çerezler

en: HTTP disk cache
tr: HTTP disk önbelleği

en: Local storage data
tr: Yerel depolama verisi

en: Offline web application cache
tr: Çevrim dışı web uygulaması önbelleği

en: IndexedDB databases
tr: IndexedDB veri tabanları

en: HSTS policies cache
tr: HSTS ilke önbelleği

en: Intelligent Tracking Prevention data
tr: Akıllı İzleme Önleme verisi

en: New search engine
tr: Yeni arama motoru

en: A_dd Search Engine…
tr: Arama Motoru _Ekle…

en: This field is required
tr: Bu alan gereklidir

en: Address must start with either http:// or https://
tr: Adres, http:// veya https:// ile başlamalıdır

en: Address must contain the search term represented by %s
tr: Adres, %s ile yansıtılan arama terimini içermelidir

en: Address should not contain the search term several times
tr: Adres, birden çok arama terimi içermemelidir

en: Address is not a valid URI
tr: Adres geçerli bir URI değil

en: Address is not a valid URL. The address should look like https://www.example.com/search?q=%s
tr: Adres, geçerli URL değil. Adres şöyle görünmelidir: https://www.example.com/search?q=%s

en: This shortcut is already used.
tr: Bu kısayol şu anda kullanılıyor.

en: Search shortcuts must not contain any space.
tr: Arama kısayolları boşluk içermemelidir.

en: Search shortcuts should start with a symbol such as !, # or @.
tr: Arama kısayolları !, # veya @ gibi simgelerle başlamalıdır.

en: A name is required
tr: Ad gereklidir

en: This search engine already exists
tr: Arama motoru şu anda var

en: Remove Extension
tr: Uzantıyı Kaldır

en: Do you really want to remove this extension?
tr: Bu uzantıyı kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: Delete All Passwords?
tr: Tüm Parolaları Silinsin Mi?

en: This will clear all locally stored passwords, and can not be undone.
tr: Bu, yerel olarak saklanan tüm parolaları temizleyecektir ve bu geri alınamaz.

en: _Delete
tr: _Sil

en: Copy password
tr: Parolayı kopyala

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Copy username
tr: Kullanıcı adını kopyala

en: Password
tr: Parola

en: Remove Password
tr: Parolayı Kaldır

en: Light
tr: Aydınlık

en: Dark
tr: Karanlık

note: Translators: this is the title of a file chooser dialog.
en: Open File (manifest.json/xpi)
tr: Dosya Aç (manifest.json/xpi)

en: Add Language
tr: Dil Ekle

en: System language (%s) | System languages (%s)
tr[0]: Sistem dili (%s)

en: Supported Image Files
tr: Desteklenen Resim Dosyaları

en: Executes only the n-th migration step
tr: Yalnızca n-inci taşıma adımını yürütür

en: Specifies the required version for the migrator
tr: Taşımak için gerekli sürüm numarasını gösterir

en: Specifies the profile where the migrator should run
tr: Taşıyıcının çalıştırması gereken profili belirtir

en: Web profile migrator
tr: Web profil taşıyıcısı

en: Web profile migrator options
tr: Web profil taşıma seçenekleri

note: Translators: tooltip for the webextension actions button
en: Extensions
tr: Uzantılar

en: View Open Tabs
tr: Açık Sekmeleri Gör

note: Translators: tooltip for the bookmarks popover button
en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

note: Translators: tooltip for the back button
en: Back
tr: Geri

note: Translators: tooltip for the forward button
en: Forward
tr: İleri

note: Translators: tooltip for the secret homepage button
en: Homepage
tr: Başlangıç Sayfası

en: Bookmark
tr: Yer İmi

en: _Name
tr: _Ad

en: _Address
tr: A_dres

en: Tags
tr: Etiketler

en: Add Tag…
tr: Etiket Ekle…

en: _Add
tr: _Ekle

en: All
tr: Tümü

en: No Bookmarks
tr: Yer İmi Yok

en: Bookmarked pages will appear here
tr: Yer imlerine eklenmiş sayfalar burada görünür

en: Website Data
tr: Web Site Verisi

en: _Clear Data
tr: Veriyi _Temizle

en: Remove selected website data
tr: Seçili web site verisini kaldır

en: Search website data
tr: Web site verisi ara

en: No Website Data Found
tr: Web Site Verisi Bulunamadı

en: Website data will be listed here
tr: Web site verileri burada listelenir

en: Clear selected website data:
tr: Seçili web site verisini temizle:

en: You cannot undo this action. The data you are choosing to clear will be removed forever.
tr: Bu eylemi geri alamazsınız. Temizlemek üzere seçtiğiniz veriler kalıcı olarak silinecektir.

en: Search
tr: Arama

en: No Results Found
tr: Hiçbir Sonuç Bulunamadı

en: Try a different search
tr: Farklı bir arama dene

en: Text Encoding
tr: Metin Kodlaması

en: Use Encoding Specified by Document
tr: Belgenin Tanımladığı Kodlamayı Kullan

en: Recent Encodings
tr: En Son Kodlamalar

en: Related Encodings
tr: İlgili Kodlamalar

en: Show All…
tr: Tümünü Göster…

en: Open _Inspector
tr: _İnceleyiciyi Aç

en: Author
tr: Yazar

en: Version
tr: Sürüm

en: Enabled
tr: Etkin

en: Firefox Sync
tr: Firefox Eşzamanlama

en: Sync _Now
tr: Şimdi Eşzama_nla

en: Sign in with your Mozilla account to sync your data with GNOME Web and Firefox on other computers. GNOME Web is not Firefox and is not produced or endorsed by Mozilla.
tr: Verinizi GNOME Web ve diğer bilgisayarlardaki Firefox ile eşzamanlamak için Mozilla hesabınızla giriş yapın. GNOME Web, Firefox değildir ve Mozilla tarafından üretilmez veya desteklenmez.

en: Mozilla Account
tr: Mozilla Hesabı

en: Logged in
tr: Oturum açık

en: Sign _Out
tr: Oturumu _Kapat

en: Sync Options
tr: Eşzamanlama Seçenekleri

en: Sync _Bookmarks
tr: _Yer İmlerini Eşzamanla

en: Sync _Passwords
tr: _Parolaları Eşzamanla

en: Sync _History
tr: _Geçmişi Eşzamanla

en: Sync Open _Tabs
tr: A_çık Sekmeleri Eşzamanla

en: S_ynced Tabs
tr: _Eşzamanlanmış Sekmeler

en: Frequency
tr: Sıklık

en: Device name
tr: Aygıt adı

en: _Save
tr: _Kaydet

en: _Change
tr: _Değiştir

en: History
tr: Geçmiş

en: Select Items
tr: Ögeleri Seç

en: Search history
tr: Arama geçmişi

en: No History Found
tr: Geçmiş Bulunamadı

en: Visited pages will be listed here
tr: Ziyaret edilen sayfalar burada listelenir

en: _Open
tr: _Aç

en: Delete Language
tr: Dil Sil

en: Search for websites, bookmarks, and open tabs
tr: Web sitelerini, yer imlerini ve açık sekmeleri ara

en: Website Security Status and Permissions
tr: Web Sitesi Güvenlik Durumu ve İzinleri

en: Reader Mode
tr: Okuyucu Kipi

en: View Available Passwords
tr: Kullanılabilir Parolaları Göster

en: _Redo
tr: _Yinele

en: Paste and _Go
tr: Yapıştır ve _Git

en: R_eload
tr: Yeniden Yükl_e

en: Reload _All Tabs
tr: _Tüm Sekmeleri Yeniden Yükle

en: _Duplicate
tr: _Çokla

en: P_in Tab
tr: Sekmeyi Sab_itle

en: Unp_in Tab
tr: Sekmeyi Bıra_k

en: _Mute Tab
tr: Sekmeyi _Sessizleştir

en: Close Tabs to the _Left
tr: Sekmeleri S_ola Doğru Kapat

en: Close Tabs to the _Right
tr: Sekmeleri S_ağa Doğru Kapat

en: Close _Other Tabs
tr: _Diğer Sekmeleri Kapat

en: _Close
tr: _Kapat

en: _Run in Background
tr: Arka Planda _Çalıştır

en: _New Window
tr: Ye_ni Pencere

en: New _Incognito Window
tr: Yen_i Gizli Tarama Penceresi

en: Reopen Closed _Tab
tr: Kapatılan Sekmeyi _Yeniden Aç

en: Histo_ry
tr: Geç_miş

en: I_mport and Export
tr: _İçe ve Dışa Aktar

en: I_mport Bookmarks…
tr: Yer İmlerini İ_çe Aktar…

en: E_xport Bookmarks…
tr: Yer İmlerini _Dışa Aktar…

en: Import _Passwords…
tr: _Parolaları İçe Aktar…

en: Install as _Web App…
tr: Web _Uygulaması Olarak Kur…

en: Manag_e Web Apps
tr: Web Uygulamalarını _Yönet

en: Text Enco_ding…
tr: Metin Ko_dlaması…

en: Pr_eferences
tr: T_ercihler

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About Web
tr: Web _Hakkında

[ctx: tooltip]
en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: Restore Zoom
tr: Yakınlaştırmayı Düzelt

[ctx: tooltip]
en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

en: Print…
tr: Yazdır…

en: Find…
tr: Bul…

en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

en: Save Login?
tr: Giriş Kaydedilsin Mi?

en: Passwords are saved only on your device and can be removed at any time in Preferences
tr: Parolalar yalnızca aygıtınıza kaydedilir ve istendiğinde Tercihlerʼden kaldırılabilir

en: _Never Save
tr: _Asla Kaydetme

en: Passwords
tr: Parolalar

en: Remove All Passwords
tr: Tüm Parolaları Kaldır

en: Search passwords
tr: Parola ara

en: No Passwords Found
tr: Parola Bulunamadı

en: Saved passwords will be listed here
tr: Kayıtlı parolalar burada listelenir

en: _Copy Password
tr: Parolayı _Kopyala

en: C_opy Username
tr: Kullanıcı Adını K_opyala

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Fonts
tr: Yazı Tipleri

en: Use Custom Fonts
tr: Özel Yazı Tipleri Kullan

en: Sans Serif Font
tr: Çıkıntısız (Motifsiz) Yazı Tipi

en: Serif Font
tr: Çıkıntılı (Motifli) Yazı Tipi

en: Monospace Font
tr: Eşaralıklı Yazı Tipi

en: Font Style
tr: Yazı Tipi Biçemi

en: Color Scheme
tr: Renk Şeması

en: Style
tr: Biçem

en: Use Custom Stylesheet
tr: Özel Stylesheet Kullan

en: Use Custom JavaScript
tr: Özel JavaScript Kullan

en: Default Zoom Level
tr: Öntanımlı Yaklaştırma Düzeyi

en: Add New Extension
tr: Yeni Uzantı Ekle

en: Extensions must be installed manually from their files
tr: Uzantılar, kendi dosyalarından elle kurulmalıdır

en: Epiphany is compatible with web extensions for Mozilla Firefox. To find and add web extensions, visit <a href="https://addons.mozilla.org">addons.mozilla.org</a>
tr: Epiphany, Mozilla Firefox web uzantılarıyla uyumludur. Web uzantıları bulmak ve eklemek için <a href="https://addons.mozilla.org">addons.mozilla.org</a> adresine bakın

en: No Extensions Installed
tr: Kurulu Uzantı Yok

en: General
tr: Genel

en: Web App
tr: Web Uygulaması

en: _Icon
tr: _Simge

en: _Homepage
tr: _Başlangıç Sayfası

en: _Title
tr: _Başlık

en: _Manage Additional URLs
tr: Ek URLʼleri _Yönet

en: Web Content
tr: Web İçeriği

en: Block _Advertisements
tr: _Reklamları Engelle

en: Block _Popup Windows
tr: _Kendiliğinden Beliren Pencereleri Engelle

en: Most _Visited Pages
tr: En Çok _Gidilen Sayfalar

en: _Blank Page
tr: _Boş Sayfa

en: _Custom
tr: _Özel

en: Ask o_n Download
tr: _İndirirken Sor

en: _Download Folder
tr: İndirme _Klasörü

en: Search Engines
tr: Arama Motorları

en: Session
tr: Oturum

en: Start in _Incognito Mode
tr: Gizli Tarama _Kipinde Başlat

en: _Restore Tabs on Startup
tr: Başlangıçta Önceki Sekmeleri _Geri Yükle

en: Browsing
tr: Tarama

en: Mouse _Gestures
tr: Fare _Hareketleri

en: S_witch Immediately to New Tabs
tr: Hızla Yeni Sekmelere _Geç

en: _Spell Checking
tr: _Yazım Denetimi

en: Developer
tr: Geliştirici

en: Show D_eveloper Actions
tr: G_eliştirici Eylemlerini Göster

en: Add Language…
tr: Dil Ekle…

en: Choose a language:
tr: Dil seç:

en: Privacy
tr: Güvenlik

en: Web Tracking
tr: Web İzleme

en: Intelligent _Tracking Prevention
tr: Akıllı İ_zleme Önleme

en: Allow websites to store cookies, databases, and local storage data
tr: Web sitelerinin çerez, veri tabanı ve yerel depolama verisi saklamasına izin ver

en: _Website Data Storage
tr: _Web Sitesi Veri Saklama

en: Search Suggestions
tr: Arama Önerileri

en: Enable search suggestions in the URL entry
tr: URL girişinde arama önerilerini etkinleştir

en: _Google Search Suggestions
tr: _Google Arama Önerileri

en: Personal Data
tr: Kişisel Veriler

en: Clear Website _Data
tr: Web Site _Verisini Temizle

en: _Passwords
tr: _Parolalar

en: _Remember Passwords
tr: Parolaları _Anımsa

en: Selects Default Search Engine
tr: Öntanımlı Arama Motorunu Seçer

en: Name
tr: Ad

en: Address
tr: Adres

en: Shortcut
tr: Kısayol

en: To determine the search address, perform a search using the search engine that you want to add and replace the search term with %s
tr: Arama adresini saptamak için eklemek istediğiniz arama motorunu kullanarak arama gerçekleştirin ve arama terimini %s ile değiştirin

en: R_emove Search Engine
tr: Arama Motorunu _Kaldır

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: New Window
tr: Yeni Pencere

[ctx: shortcut window]
en: New Incognito Window
tr: Yeni Gizli Tarama Penceresi

[ctx: shortcut window]
en: Open File
tr: Dosya Aç

[ctx: shortcut window]
en: Save Page
tr: Sayfayı Kaydet

[ctx: shortcut window]
en: Take Screenshot
tr: Ekran görüntüsü al

[ctx: shortcut window]
en: Print Page
tr: Sayfayı Yazdır

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çıkış

[ctx: shortcut window]
en: Help
tr: Yardım

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
tr: Menüyü Aç

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
tr: Kısayollar

[ctx: shortcut window]
en: Show Downloads List
tr: İndirilenler Listesini Göster

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
tr: Gezginme

[ctx: shortcut window]
en: Go to Homepage
tr: Başlangıç Sayfasına Git

[ctx: shortcut window]
en: Reload Current Page
tr: Geçerli Sayfayı Yeniden Yükle

[ctx: shortcut window]
en: Reload Bypassing Cache
tr: Önbelleği Atlayarak Yeniden Yükle

[ctx: shortcut window]
en: Stop Loading Current Page
tr: Geçerli Sayfanın Yüklenmesini Durdur

[ctx: shortcut window]
en: Go Back to Previous Page
tr: Önceki Sayfaya Git

[ctx: shortcut window]
en: Go Forward to Next Page
tr: Sonraki Sayfaya Git

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
tr: Sekmeler

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
tr: Yeni Sekme

[ctx: shortcut window]
en: Close Current Tab
tr: Geçerli Sekmeyi Kapat

[ctx: shortcut window]
en: Reopen Closed Tab
tr: Kapatılan Sekmeyi Yeniden Aç

[ctx: shortcut window]
en: Go to Next Tab
tr: Sonraki Sekmeye Git

[ctx: shortcut window]
en: Go to Previous Tab
tr: Önceki Sekmeye Git

[ctx: shortcut window]
en: Move Current Tab to the Left
tr: Geçerli Sekmeyi Sola Taşı

[ctx: shortcut window]
en: Move Current Tab to the Right
tr: Geçerli Sekmeyi Sağa Taşı

[ctx: shortcut window]
en: Duplicate Current Tab
tr: Geçerli Sekmeyi Çoğalt

[ctx: shortcut window]
en: View Open Tabs
tr: Açık Sekmeleri Gör

[ctx: shortcut window]
en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

[ctx: shortcut window]
en: History
tr: Geçmiş

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
tr: Tercihler

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark Current Page
tr: Geçerli Sayfayı Yer İmlerine Ekle

[ctx: shortcut window]
en: Show Bookmarks List
tr: Yer İmleri Listesini Göster

[ctx: shortcut window]
en: Import Bookmarks
tr: Yer İmlerini İçe Aktar

[ctx: shortcut window]
en: Export Bookmarks
tr: Yer İmlerini Dışa Aktar

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Caret Browsing
tr: Karet Taramayı Aç/Kapat

[ctx: shortcut window]
en: Web App
tr: Web Uygulaması

[ctx: shortcut window]
en: Install Site as Web App
tr: Siteyi Web Uygulaması Olarak Kur

[ctx: shortcut window]
en: View
tr: Görünüm

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
tr: Yakınlaştırmayı Sıfırla

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

[ctx: shortcut window]
en: View Page Source
tr: Sayfa Kaynağını Görüntüle

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Inspector
tr: İnceleyiciyi Aç/Kapat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Reader Mode
tr: Okuyucu Kipini Aç/Kapat

[ctx: shortcut window]
en: Editing
tr: Düzenleme

[ctx: shortcut window]
en: Cut
tr: Kes

[ctx: shortcut window]
en: Copy
tr: Kopyala

[ctx: shortcut window]
en: Paste
tr: Yapıştır

[ctx: shortcut window]
en: Undo
tr: Geri Al

[ctx: shortcut window]
en: Redo
tr: Yinele

[ctx: shortcut window]
en: Select All
tr: Tümünü Seç

[ctx: shortcut window]
en: Select Page URL
tr: Sayfa Adresini (URL) Seç

[ctx: shortcut window]
en: Search With Default Search Engine
tr: Öntanımlı Arama Motoruyla Ara

[ctx: shortcut window]
en: Find
tr: Bul

[ctx: shortcut window]
en: Next Find Result
tr: Sonraki Bulma Sonucu

[ctx: shortcut window]
en: Previous Find Result
tr: Önceki Bulma Sonucu

en: Synced Tabs
tr: Eşzamanlanmış Sekmeler

en: Below are the synced open tabs of your other devices that use Firefox Sync with this account. Open a tab by double clicking its name (tabs under Local Tabs cannot be opened).
tr: Aşağıda, Firefox Eşzamanlama’yı bu hesapla kullanan diğer aygıtlarınızın eşzamanlanmış açık sekmeleri bulunmaktadır. Sekme açmak için adına çift tıklayın (Yerel Sekmeler altındaki sekmeler açılamaz).

en: Additional URLs
tr: Ek URLʼler

en: A URL that starts with any of the additional URLs will be opened by the web application. If you omit the URL scheme, the one from the currently loaded URL will be used.
tr: Ek URLʼlerden herhangi biriyle başlayan bir URL, web uygulaması tarafından açılacak. Eğer URL şemasını es geçerseniz, zaten yüklenmiş URLʼden birisi kullanılacak.

en: Add New URL
tr: Yeni URL Ekle

en: Remove Selected URLs
tr: Seçili URLʼleri Kaldır

en: C_lear All
tr: Tümünü Temiz_le

en: Search the web for “%s”
tr: “%s” için ağda ara

en: Load “%s”
tr: “%s” yükle…

en: Local Tabs
tr: Yerel Sekmeler

en: The install_token is required for the Install() method
tr: Install() yöntemi için install_token gereklidir

en: The url passed was not valid: ‘%s’
tr: Verilen url geçersiz: ‘%s’

en: The name passed was not valid
tr: Verilen ad geçersiz

en: Installing the web application ‘%s’ (%s) failed: %s
tr: ‘%s’ (%s) web uygulaması kurulamadı: %s

en: The desktop file ID passed ‘%s’ was not valid
tr: Verilen ‘%s’ masaüstü dosya kimliği geçersiz

en: The web application ‘%s’ does not exist
tr: “%s” web uygulaması yok

en: The web application ‘%s’ could not be deleted
tr: “%s” web uygulaması oluşturulamadı

en: Options for %s
tr: %s için seçenekler

en: GVDB File
tr: GVDB Dosyası

en: HTML File
tr: HTML Dosyası

en: Ch_oose File
tr: D_osya Seç

en: I_mport
tr: İçe _Aktar

en: Bookmarks successfully imported!
tr: Yer imleri başarıyla içe aktarıldı!

en: Select Profile
tr: Profil Seç

en: Choose File
tr: Dosya Seç

en: Import Bookmarks
tr: Yer İmlerini İçe Aktar

en: From:
tr: Nereden:

en: Bookmarks successfully exported!
tr: Yer imleri başarıyla dışa aktarıldı!

note: Translators: Only translate the part before ".html" (e.g. "bookmarks")
en: bookmarks.html
tr: yerimleri.html

en: Passwords successfully imported!
tr: Parolalar başarıyla içe aktarıldı!

en: Import Passwords
tr: Parolaları İçe Aktar

en: Reload Website?
tr: Web Sitesi Yeniden Yüklensin Mi?

en: The application “%s” is ready to be used
tr: “%s” uygulaması kullanılmaya hazır

en: The application “%s” could not be created: %s
tr: “%s” uygulaması oluşturulamadı: %s

note: Translators: Desktop notification when a new web app is created.
en: Launch
tr: Başlat

en: Replace Existing Web App?
tr: Var Olan Web Uygulaması Değiştirilsin Mi?

en: An application named “%s” already exists, replacing it will overwrite it
tr: “%s” adlı uygulama zaten var. Değiştirme işlemi var olan uygulamanın üzerine yazacaktır

en: _Replace
tr: _Değiştir

en: Enable Caret Browsing Mode?
tr: Karet Tarama Kipi Etkinleştirilsin Mi?

en: Pressing F7 turns caret browsing on or off. This feature places a moveable cursor in web pages, allowing you to move around with your keyboard. Do you want to enable caret browsing?
tr: F7 tuşuna basarak karet taramayı açabilir ya da kapatabilirsiniz. Bu özellik web sayfalarına taşınabilir imleç yerleştirir, klavyenizle sayfada gezinmenizi sağlar. Karet taramayı etkinleştirmek ister misiniz?

en: _Enable
tr: _Etkinleştir
