epiphany master - en to da translation catalogue (963 entries)

en: Web Browser
da: Webbrowser

en: Browse the web
da: Gennemse webbet

en: New Window
da: Nyt vindue

en: New Incognito Window
da: Nyt inkognitovindue

en: Browse with caret
da: Gennemse med markør

en: Home page
da: Hjemmeside

en: Address of the user’s home page.
da: Adresse til brugerens hjemmeside.

en: Default search engine
da: Standardsøgemaskine

en: Name of the search engine selected by default.
da: Navnet på søgemaskinen der er valgt som standard.

en: Incognito search engine
da: Incognito søgemaskine

en: Name of the search engine selected in incognito mode.
da: Navnet på søgemaskinen der er valgt i incognito-tilstand.

en: List of the search engines.
da: Liste over søgemaskiner.

en: List of the search engines. It is an array of vardicts with each vardict corresponding to a search engine, and with the following supported keys: "name" is the name of the search engine. "url" is the search URL with the search term replaced with %s. "bang" is the bang (shortcut word) of the search engine.
da: Liste over søgemaskiner. Det er en række af vardicts, hvor hver vardict svarer til en søgemaskine, og med følgende understøttede nøgler: “name” er navnet på søgemaskinen; “url” er URL for selve søgningen med søgeordene erstattet med %s; “bang” er søgemaskinens “bang” (genvejsord).

en: Enable Search Suggestions
da: Aktivér søgeforslag

en: Whether to show Search Suggestion in url entry popdown.
da: Om søgeforslag skal vises i pop ned-feltet til indtastning af URL'en.

en: Force new windows to be opened in tabs
da: Tving nye vinduer til at blive åbnet i faneblade

en: Force new window requests to be opened in tabs instead of using a new window.
da: Tving nye vinduesanmodninger til at blive åbnet i faneblade i stedet for i nye vinduer.

en: Whether to automatically restore the last session
da: Hvorvidt den forrige session automatisk skal genskabes

en: Defines how the session will be restored during startup. Allowed values are “always” (the previous state of the application is always restored) and “crashed” (the session is only restored if the application crashes).
da: Definerer hvordan sessionen vil blive genskabt ved opstart. Tilladte værdier er “always” (programmets forrige tilstand vil altid blive genskabt) og “crashed” (sessionen vil kun blive genskabt, hvis programmet går ned).

en: Whether to delay loading of tabs that are not immediately visible on session restore
da: Om indlæsning af faneblade som ikke er synlige med det samme skal forsinkes ved gendannelse af session

en: When this option is set to true, tabs will not start loading until the user switches to them, upon session restore.
da: Hvis denne indstilling er sat til sand, vil faneblade ikke begynde at indlæse sig før brugeren skifter til dem, ved gendannelse af session.

en: List of adblock filters
da: Liste over reklameblokeringsfiltre

en: List of URLs with content filtering rules in JSON format to be used by the ad blocker.
da: Liste over URL'er med filterregler for indhold i JSON-format der bruges af reklameblokeringen.

en: Whether to ask for setting browser as default
da: Om der skal spørges om at indstille browseren som standard

en: When this option is set to true, browser will ask for being default if it is not already set.
da: Hvis denne indstilling er sat til sand, vil browseren spørge om at være standard, hvis den ikke allerede er det.

en: Start in incognito mode
da: Start i inkognitotilstand

en: When this option is set to true, browser will always start in incognito mode
da: Hvis denne indstilling er sat til sand, vil browseren altid starte i inkognitotilstand

en: Active clear data items.
da: Aktive ryd dataelementer.

en: Selection (bitmask) which clear data items should be active by default. 1 = Cookies, 2 = HTTP disk cache, 4 = Local storage data, 8 = Offline web application cache, 16 = IndexDB databases, 32 = WebSQL databases, 64 = Plugins data, 128 = HSTS policies cache, 256 = Intelligent Tracking Prevention data.
da: Valg (bitmaske) hvor ryd datapunkter skal aktiv som standard. 1 = Cookies, 2 = Cache til HTTP-disk, 4 = Lokale lagringsdata, 8 = Cache til offlinewebprogrammer, 16 = IndexDB-databaser, 32 = WebSQL-databaser, 64 = Udvidelsesmoduldata, 128 = Cache til HSTS-politikker, 256 = Intelligent Tracking Prevention-data.

en: Expand tabs size to fill the available space on the tabs bar.
da: Udvid fanebladsstørrelsen så al plads i fanebladslinjen bruges.

en: If enabled the tabs will expand to use the entire available space in the tabs bar. This setting is ignored in Pantheon desktop.
da: Hvis aktiveret vil faneblade udvide sig, så de bruger al tilgængelig plads i fanebladslinjen. Indstillingen ignoreres i Pantheon-skrivebordet.

en: Show url bar at bottom
da: Vis URL-bjælke i bunden

en: Whether to show url bar on bottom.
da: Om der skal vises en URL-bjælke i bunden.

en: The visibility policy for the tabs bar.
da: Synlighedspolitikken for fanebladslinjen.

en: Controls when the tabs bar is shown. Possible values are “always” (the tabs bar is always shown), “more-than-one” (the tabs bar is only shown if there’s two or more tabs) and “never” (the tabs bar is never shown). This setting is ignored in Pantheon desktop, and “always” value is used.
da: Angiver hvornår fanebladslinjen bliver vist. Tilladte værdier er “always” (fanebladslinjen bliver altid vist), “more-than-one” (fanebladslinjen bliver altid vist hvis der er mere end et faneblad) og “never” (fanebladslinjen bliver aldrig vist). Indstillingen ignoreres i Pantheon-skrivebordet og værdien “always” bruges.

en: Keep window open when closing last tab
da: Lad vinduet forblive åbent, når sidste faneblad lukkes

en: If enabled application window is kept open when closing the last tab.
da: Hvis aktiveret, forbliver vinduet åbent, når sidste faneblad lukkes.

en: Show the WebKit features preferences page.
da: Vis siden til indstillinger af WebKit-funktioner.

en: Controls whether the preferences window shows the page which allows toggling experimental and development WebKit features.
da: Styrer, om indstillingsvinduet viser den side, hvor man kan vælge mellem eksperimentelle og udviklingsmæssige WebKit-funktioner.

en: Show internal WebKit features in the features preferences page.
da: Vis interne WebKit-funktioner på siden for indstillinger af funktioner.

en: Controls whether the features page in the preferences window shows internal WebKit features.
da: Styrer, om funktionssiden i indstillingsvinduet viser interne WebKit-funktioner.

en: Reader mode article font style.
da: Skriftsnit for artikler i læsertilstand.

en: Chooses the style of the main body text for articles in reader mode. Possible values are “sans” and “serif”.
da: Vælger hovedbrødtekstens stil for artikler i læsertilstand. Mulige værdier er “sans” og “serif”.

en: Reader mode color scheme.
da: Farveskema for læsertilstand.

en: Selects the style of colors for articles displayed in reader mode. Possible values are “light” (dark text on light background) and “dark” (light text on dark background). This setting is ignored on systems that provide a system-wide dark style preference, such as GNOME 42 and newer.
da: Vælger farvestilen for artikler vist i læsertilstand. Mulige værdier er “lys” (mørk tekst på lys baggrund) og “mørk” (lys tekst på mørk baggrund). Denne indstilling ignoreres på systemer, som har en mørkstilspræference for hele systemet som f.eks. GNOME 42 og senere.

en: Minimum font size
da: Mindste skriftstørrelse

en: Use GNOME fonts
da: Brug GNOME-skrifttyper

en: Use GNOME font settings.
da: Brug GNOME-skrifttypeindstillinger.

en: Custom sans-serif font
da: Tilpasset sans serif-skrifttype

en: A value to be used to override sans-serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
da: En værdi som vil blive brugt til at overskrive sans serif-skrivebordsskrifttype når use-gnome-fonts er indstillet.

en: Custom serif font
da: Tilpasset serif-skrifttype

en: A value to be used to override serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
da: En værdi som vil blive brugt til at overskrive serif-skrivebordsskrifttypen når use-gnome-fonts er indstillet.

en: Custom monospace font
da: Tilpasset skrifttype med fast bredde

en: A value to be used to override monospace desktop font when use-gnome-fonts is set.
da: En værdi som vil blive brugt til at tilsidesætte skrivebordsskrifttypen med fast bredde når use-gnome-fonts er indstillet.

en: Use a custom CSS
da: Brug en tilpasset CSS

en: Use a custom CSS file to modify websites own CSS.
da: Brug en tilpasset CSS-fil til at modificere webstedernes egne CSS'er.

en: Use a custom JS
da: Brug en tilpasset JS

en: Use a custom JS file to modify websites.
da: Brug en tilpasset JS-fil til at modificere webstedernes egne JS'er.

en: Enable spell checking
da: Aktivér stavekontrol

en: Spell check any text typed in editable areas.
da: Kontroller stavning af al tekst indtastet i redigerbare områder.

en: Default encoding
da: Standardkodning

en: Default encoding. Accepted values are the ones WebKitGTK can understand.
da: Standardkodning. Gyldige værdier er dem, som WebKitGTK kan forstå.

en: Languages
da: Sprog

en: Preferred languages. Array of locale codes or “system” to use current locale.
da: Foretrukne sprog. Tabel med regionskoder eller “system” for at bruge den nuværende region.

en: Allow popups
da: Tillad pop op-vinduer

en: Allow sites to open new windows using JavaScript (if JavaScript is enabled).
da: Tillad sider at åbne nye vinduer vha. JavaScript (hvis JavaScript er aktiveret).

en: User agent
da: Brugeragent

en: String that will be used as user agent, to identify the browser to the web servers.
da: Streng som vil blive brugt som brugeragent til at identificere browseren overfor webservere.

en: Enable adblock
da: Aktivér reklameblokering

en: Whether to block the embedded advertisements that web pages might want to show.
da: Om der skal blokeres for indlejrede reklamer som websider måske gerne vil vise.

en: Remember passwords
da: Husk adgangskoder

en: Whether to store and prefill passwords in websites.
da: Om adgangskoder på websteder skal gemmes og udfyldes på forhånd.

en: Autofill form data
da: Udfyld automatisk formulardata

en: Whether to auto fill form data in websites.
da: Om formulardata automatisk skal udfyldes på hjemmesider.

en: Enable site-specific quirks
da: Aktivér stedspecifik bagudkompatibilitet

en: Enable quirks to make specific websites work better. You might want to disable this setting if debugging a specific issue.
da: Aktivér bagudkompatibilitet for at få specifikke websteder til at virke bedre. Du vil måske deaktivere denne indstilling, hvis du fejlsøger et specifik problem.

en: Enable Intelligent Tracking Prevention (ITP)
da: Aktivér Intelligent Tracking Prevention (ITP)

en: Whether to enable Intelligent Tracking Prevention.
da: Hvorvidt Intelligent Tracking Prevention skal aktiveres.

en: Allow websites to store local website data
da: Tillad at websteder gemmer lokale webstedsdata

en: Whether to allow websites to store cookies, local storage data, and IndexedDB databases. Disabling this will break many websites.
da: Hvorvidt det skal tillades, at websteder gemmer cookies, lokale lagringsdata og IndexedDB-databaser. Tillades det ikke, vil mange websteder ikke virke.

en: Default zoom level for new pages
da: Standardzoomniveau for nye sider

en: Default reader mode zoom level.
da: Standardzoomniveau for læsetilstand.

en: Sets the zoom level for reader mode pages.
da: Angiver zoomniveauet for sider i læsetilstand.

en: Enable autosearch
da: Aktivér automatisk søgning

en: Whether to automatically search the web when something that does not look like a URL is entered in the address bar. If this setting is disabled, everything will be loaded as a URL unless a search engine is explicitly selected from the dropdown menu.
da: Hvorvidt der automatisk skal søges på nettet, når noget, som ikke ligner en URL, indtastes i adresselinjen. Er indstillingen deaktiveret, vil alt blive indlæst som en URL, med mindre en søgemaskine eksplicit vælges fra rullegardinsmenuen.

en: Enable mouse gestures
da: Aktivér musebevægelser

en: Whether to enable mouse gestures. Mouse gestures are based on Opera’s behaviour and are activated using the middle mouse button + gesture.
da: Om musebevægelser skal aktiveres. Musebevægelser er baseret på Operas opførsel og aktiveres med brug af midterste museknap + bevægelse.

en: Enable navigation gestures
da: Aktivér navigationsbevægelser

en: Whether to enable back and forward navigation gestures.
da: Om frem- og tilbagegående navigationsbevægelser skal aktiveres.

en: Last upload directory
da: Seneste mappe til overførsel

en: Keep track of last upload directory
da: Hold styr på seneste mappe til overførsel

en: Last download directory
da: Seneste mappe til hentning

en: Keep track of last download directory
da: Hold styr på seneste mappe til hentning

en: Hardware acceleration policy
da: Politik for hardwareacceleration

en: Whether to enable hardware acceleration. Possible values are “always” and “never”. Hardware acceleration may be required to achieve acceptable performance on embedded devices, but increases memory usage requirements and could expose severe hardware-specific graphics driver bugs.
da: Om hardwareacceleration skal aktiveres. Mulige værdier er “always” (altid) og “never” (aldrig). Hardwareacceleration kan være nødvendig for at opnå en acceptabel ydelse på indlejrede enheder, men det øger forbruget af hukommelse og kan udvise alvorlige hardwarespecifikke fejl i grafikkortdriveren.

en: Always ask for download directory
da: Spørg altid om mappe til hentning

en: Whether to present a directory chooser dialog for every download.
da: Om der skal vises en dialog til at vælge mappe ved hver hentning.

en: Enable immediately switch to new open tab
da: Aktivér skift med det samme til nyt åbent faneblad

en: Whether to automatically switch to a new open tab.
da: Hvorvidt der automatisk skal skiftes til et nyt åbent faneblad.

en: Enable WebExtensions
da: Aktivér WebExtensions

en: Whether to enable WebExtensions. WebExtensions is a cross-browser system for extensions.
da: Om WebExtensions skal aktiveres. WebExtensions er et system til udvidelser, som fungerer på tværs af browsere.

en: Active WebExtensions
da: Aktive WebExtensions

en: Indicates which WebExtensions are set to active.
da: Angiver hvilke WebExtensions, der er aktive.

en: Show developer actions
da: Vis udviklerhandlinger

en: Whether to show developer context menu actions. This allows use of the Page Source and Inspect Element actions.
da: Om der skal vises handlinger i udviklerens genvejsmenu. Dette muliggør brug af handlingerne Kildetekst og Inspicér element.

en: Always show full URL
da: Vis altid hele URL'en

en: Whether to show the full URL in the address bar even when unfocused.
da: Om hele URL'en skal vises i adressenbjælken, selv når den ikke er i fokus.

en: Automatically open URIs
da: Åbn automatisk URI'er

en: This is a permission map of security origins to URL schemes.
da: Dette er et tilladelseskort over sikkerhedsoprindelser til URL-skemaer.

en: Web application additional URLs
da: Yderligere URL'er til webprogram

en: The list of URLs that should be opened by the web application
da: Listen over URL'er som skal åbnes af webprogrammet

en: Show navigation buttons in WebApp
da: Vis navigationsknapper i webprogram

en: Whether to show buttons for navigation in WebApp.
da: Om der skal vises knapper til navigation i webprogram.

en: Run in background
da: Kør i baggrunden

en: If enabled, application continues running in the background after closing the window.
da: Hvis aktiveret, kører programmet videre i baggrunden, efter vinduet lukkes.

en: WebApp is system-wide
da: Webprogrammet gælder for hele systemet

en: If enabled, application cannot be edited or removed.
da: Hvis aktiveret, kan programmet ikke redigeres eller fjernes.

en: The downloads folder
da: Overførselsmappe

en: The path of the folder where to download files to; or “Downloads” to use the default downloads folder, or “Desktop” to use the desktop folder.
da: Stien til mappen som bliver brugt til overførte filer; eller “Downloads” for at bruge standardoverførselsmappen, eller “Desktop” for at bruge skrivebordsmappen.

en: Window position
da: Vinduesplacering

en: The position to use for a new window that is not restored from a previous session.
da: Placeringen af et nyt vindue som ikke gendannes fra en tidligere session.

en: Window size
da: Vinduesstørrelse

en: The size to use for a new window that is not restored from a previous session.
da: Størrelsen på et nyt vindue som ikke gendannes fra en tidligere session.

en: Is maximized
da: Er maksimeret

en: Whether a new window that is not restored from a previous session should be initially maximized.
da: Om et nyt vindue, som ikke gendannes fra en tidligere session, skal være maksimeret fra starten.

en: Disable forward and back buttons
da: Deaktivér frem- og tilbageknapper

en: If set to “true”, forward and back buttons are disabled, preventing users from accessing immediate browser history
da: Hvis sat til “true”, er frem- og tilbageknapperne deaktiverede, hvilket forhindrer brugeres adgang til nylig browserhistorik

en: Firefox Sync Token Server URL
da: URL til Firefox Sync-tokenserver

en: URL to a custom Firefox Sync token server.
da: URL til en selvvalgt Firefox Sync-tokenserver.

en: Firefox Sync Accounts Server URL
da: URL til Firefox Sync-kontoserver

en: URL to a custom Firefox Sync accounts server.
da: URL til en selvvalgt Firefox Sync-kontoserver.

en: Currently signed in sync user
da: Synkroniseret bruger, som er logget ind i øjeblikket

en: The email linked to the Mozilla account used to sync data with Mozilla’s servers.
da: Den e-mail, som er forbundet med den Mozilla-konto, der bruges til at synkronisere data med Mozillas servere.

en: Last sync timestamp
da: Seneste synkroniseringstidsstempel

en: The UNIX time at which last sync was made in seconds.
da: UNIX-tiden (i sekunder) hvor seneste synkronisering blev foretaget.

en: Sync device ID
da: Synkroniseringsenheds-ID

en: The sync device ID of the current device.
da: Synkroniseringsenheds-ID'et for den aktuelle enhed.

en: Sync device name
da: Synkroniseringsenhedens navn

en: The sync device name of the current device.
da: Synkroniseringsenhedsnavnet for den aktuelle enhed.

en: The sync frequency in minutes
da: Synkroniseringsintervallet i minutter

en: The number of minutes between two consecutive syncs.
da: Antal minutter mellem to på hinanden følgende synkroniseringer.

en: Sync data with Firefox
da: Synkronisér data med Firefox

en: TRUE if Ephy collections should be synced with Firefox collections, FALSE otherwise.
da: SAND hvis Ephy-samlinger skal synkroniseres med Firefox-samlinger, ellers FALSK.

en: Enable bookmarks sync
da: Aktivér synkronisering af bogmærker

en: TRUE if bookmarks collection should be synced, FALSE otherwise.
da: SAND hvis bogmærkesamlingen skal synkroniseres, ellers FALSK.

en: Bookmarks sync timestamp
da: Tidsstempel for synkronisering af bogmærker

en: The timestamp at which last bookmarks sync was made.
da: Tidsstemplet hvor seneste synkronisering af bogmærker blev foretaget.

en: Initial sync or normal sync
da: Indledende synkronisering eller normal synkronisering

en: TRUE if bookmarks collection needs to be synced for the first time, FALSE otherwise.
da: SAND hvis bogmærkesamlingen skal synkroniseres for første gang, ellers FALSK.

en: Enable passwords sync
da: Aktivér synkronisering af adgangskoder

en: TRUE if passwords collection should be synced, FALSE otherwise.
da: SAND hvis adgangskodesamlingen skal synkroniseres, ellers FALSK.

en: Passwords sync timestamp
da: Tidsstempel for synkronisering af adgangskoder

en: The timestamp at which last passwords sync was made.
da: Tidsstemplet hvor seneste synkronisering af adgangskoder blev foretaget.

en: TRUE if passwords collection needs to be synced for the first time, FALSE otherwise.
da: SAND hvis adgangskodesamlingen skal synkroniseres for første gang, ellers FALSK.

en: Enable history sync
da: Aktivér synkronisering af historik

en: TRUE if history collection should be synced, FALSE otherwise.
da: SAND hvis historiksamlingen skal synkroniseres, ellers FALSK.

en: History sync timestamp
da: Tidsstempel for synkronisering af historik

en: The timestamp at which last history sync was made.
da: Tidsstemplet hvor seneste synkronisering af historikken blev foretaget.

en: TRUE if history collection needs to be synced for the first time, FALSE otherwise.
da: SAND hvis historiksamlingen skal synkroniseres for første gang, ellers FALSK.

en: Enable open tabs sync
da: Aktivér synkronisering af åbne faneblade

en: TRUE if open tabs collection should be synced, FALSE otherwise.
da: SAND hvis samlingen af åbne faneblade skal synkroniseres, ellers FALSK.

en: Open tabs sync timestamp
da: Tidsstempel for synkronisering af åbne faneblade

en: The timestamp at which last open tabs sync was made.
da: Tidsstemplet hvor seneste synkronisering af åbne faneblade blev foretaget.

en: Decision to apply when microphone permission is requested for this host
da: Beslutning, der skal anvendes, når der anmodes om tilladelse til mikrofon på denne vært

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to access the user’s microphone. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
da: Denne indstilling bruges til at gemme, om en given vært har fået lov til at anvende brugerens mikrofon. Standarden “undecided” (ikke besluttet) betyder, at browseren skal spørge brugeren om lov, mens “allow” (tillad) og “deny” (nægt) betyder, at beslutningen tages automatisk.

en: Decision to apply when geolocation permission is requested for this host
da: Beslutning, der skal anvendes, når der anmodes om tilladelse til placering på denne vært

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to access the user’s location. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
da: Denne indstilling bruges til at gemme, om en given vært har fået lov til at indhente oplysninger om brugerens placering. Standarden “undecided” (ikke besluttet) betyder, at browseren skal spørge brugeren om lov, mens “allow” (tillad) og “deny” (nægt) betyder, at beslutningen tages automatisk.

en: Decision to apply when notification permission is requested for this host
da: Beslutning, der skal anvendes, når der anmodes om tilladelse til påmindelse på denne vært

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to show notifications. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
da: Denne indstilling bruges til at gemme, om en given vært har fået lov til at vise påmindelser. Standarden “undecided” (ikke besluttet) betyder, at browseren skal spørge brugeren om lov, mens “allow” (tillad) og “deny” (nægt) betyder, at beslutningen tages automatisk.

en: Decision to apply when save password permission is requested for this host
da: Beslutning, der skal anvendes, når der anmodes om tilladelse til at gemme adgangskode på denne vært

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to save passwords. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
da: Denne indstilling bruges til at gemme, om en given vært har fået lov til at gemme adgangskoder. Standarden “undecided” (ikke besluttet) betyder, at browseren skal spørge brugeren om lov, mens “allow” (tillad) og “deny” (nægt) betyder, at beslutningen tages automatisk.

en: Decision to apply when webcam permission is requested for this host
da: Beslutning, der skal anvendes, når der anmodes om tilladelse til webcam på denne vært

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to access the user’s webcam. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
da: Denne indstilling bruges til at gemme, om en given vært har fået lov til at anvende brugerens webcam. Standarden “undecided” (ikke besluttet) betyder, at browseren skal spørge brugeren om lov, mens “allow” (tillad) og “deny” (nægt) betyder, at beslutningen tages automatisk.

en: Decision to apply when display permission is requested for this host
da: Beslutning, der skal anvendes, når der anmodes om tilladelse til visning på denne vært

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to access the user’s display. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
da: Denne indstilling bruges til at gemme, om en given vært har fået lov til at tilgå brugerens skærm. Standarden “undecided” (ikke besluttet) betyder, at browseren skal spørge brugeren om lov, mens “allow” (tillad) og “deny” (nægt) betyder, at beslutningen tages automatisk.

en: Decision to apply when advertisement permission is requested for this host
da: Beslutning, der skal anvendes, når der anmodes om tilladelse til reklame på denne vært

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to allow advertisements. The “undecided” default means the browser global setting is used, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
da: Denne indstilling bruges til at gemme, om en given vært har fået lov til at vise reklamer. Standarden “undecided” (ikke besluttet) betyder, at browserens globale indstilling bruger, mens “allow” (tillad) og “deny” (nægt) betyder, at beslutningen tages automatisk.

en: Decision to apply when an autoplay policy is requested for this host
da: Beslutning, der skal anvendes, når der anmodes om en politik for automatisk afspilning på denne vært

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to autoplay. The “undecided” default means to allow autoplay of muted media, while “allow” and “deny” tell it to allow / deny all requests to autoplay media respectively.
da: Denne indstilling bruges til at gemme, om en given vært har fået lov til automatisk afspilning. Standarden “undecided” (ikke besluttet) tillader automatisk afspilning af medier hvor lyden er slået fra, mens “allow” (tillad) og “deny” (nægt) henholdsvis tillader eller nægter automatisk afspilning.

en: The web browser for GNOME, featuring tight integration with the desktop and a simple and intuitive user interface that allows you to focus on your web pages. If you’re looking for a simple, clean, beautiful view of the web, this is the browser for you.
da: Webbrowseren til GNOME, som er tæt integreret med skrivebordet og har en simpel og intuitiv brugergrænseflade, der lader dig fokusere på dine websider. Hvis du er på udkig efter en enkel, ren og smuk visning af nettet, er dette den rigtige browser til dig.

en: Web is often referred to by its code name, Epiphany.
da: Web benævnes ofte med sit kodenavn Epiphany.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Memory usage
da: Hukommelsesforbrug

en: About Web
da: Om Web

en: Epiphany Technology Preview
da: Forpremiere på ny teknologi i Epiphany

en: A simple, clean, beautiful view of the web
da: En simpel, ren og smuk visning af webbet

note: Displayed when opening applications without any installed web apps.
en: Apps
da: Programmer

en: List of installed web apps
da: Liste over installerede webprogrammer

note: Translators: Desktop notification when a new web app is created.
en: Launch
da: Start

en: Delete
da: Slet

note: Note for translators: this refers to the installation date.
en: Installed on:
da: Installeret den:

en: You can add your favorite website by clicking <b>Install as Web App…</b> within the page menu.
da: Du kan tilføje dit favoritwebsted ved at klikke på <b>Installér sted som webprogram …</b> i sidens menu.

note: Displayed when opening the browser for the first time.
en: Welcome to Web
da: Velkommen til Web

en: Start browsing and your most-visited sites will appear here.
da: Begynd at surfe, og dine mest besøgte steder vil dukke op her.

en: Remove from overview
da: Fjern fra oversigt

en: Private Browsing
da: Privat browsing

en: You are currently browsing incognito. Pages viewed in this mode will not show up in your browsing history and all stored information will be cleared when you close the window. Files you download will be kept.
da: Du browser på nuværende tidspunkt inkognito. Sider, som vises i denne tilstand, vil ikke figurere i din browserhistorik, og al gemt information vil blive ryddet, når du lukker vinduet. Filer, som du downloader, vil blive beholdt.

en: Incognito mode hides your activity only from people using this computer.
da: Inkognitotilstand skjuler kun din aktivitet for folk, som bruger denne computer.

en: It will not hide your activity from your employer if you are at work. Your internet service provider, your government, other governments, the websites that you visit, and advertisers on these websites may still be tracking you.
da: Den skjuler ikke din aktivitet fra din arbejdsgiver, hvis du er på arbejde. Din internetudbyder, din regering, andre regeringer, de websteder du besøger, samt reklameagenter på disse websider vil måske stadig spore dig.

en: PIN required
da: Pinkode kræves

en: Please enter PIN for %s, to authenticate at %s:%d.
da: Indtast pinkoden for %s for at bekræfte hos %s:%d.

en: _Cancel
da: _Annullér

en: Select certificate
da: Vælg certifikat

en: The website %s:%d requests that you provide a certificate for authentication for %s.
da: Webstedet %s:%d anmoder om et certifikat til godkendelse af %s.

en: The website %s:%d requests that you provide a certificate for authentication.
da: Webstedet %s:%d anmoder om et certifikat til godkendelse.

en: _Select
da: _Vælg

en: Remember Decision
da: Husk beslutning

en: Never
da: Aldrig

en: For Session
da: Denne session

en: Permanently
da: Permanent

en: Select a Directory
da: Vælg en mappe

en: Select the Destination
da: Vælg destinationen

en: Download Requested
da: Hentning anmodet

en: _Download
da: _Hent

note: Source
en: Source: %s
da: Kilde: %s

note: Question
en: Where do you want to save the file?
da: Hvor skal filen gemmes?

note: Translators: a desktop notification when a download finishes.
en: Finished downloading %s
da: Færdig med at hente %s

note: Translators: the title of the notification.
en: Download finished
da: Færdig med at hente

note: Translators: 'ESC' and 'F11' are keyboard keys.
en: Press %s to exit fullscreen
da: Tryk %s for at afslutte fuldskærm

note: Translators: this means WebDriver control.
en: Web is being controlled by automation
da: Web styres automatisk

en: Autofill All Fields
da: Udfyld automatisk alle felter

en: Autofill Personal Fields
da: Udfyld automatisk personlige felter

en: Fill This Field
da: Udfyld dette felt

en: Do Not Autofill
da: Udfyld ikke automatisk

en: URI %s not authorized to access Epiphany resource %s
da: URI'en %s har ikke tilladelse til at tilgå Epiphany-ressourcen %s

en: Send an email message to “%s”
da: Send e-mail til “%s”

en: Blank page
da: Tom side

note: Title for the blank page
en: New Tab
da: Nyt faneblad

en: Arabic (_IBM-864)
da: Arabisk (_IBM-864)

en: Arabic (ISO-_8859-6)
da: Arabisk (ISO-_8859-6)

en: Arabic (_MacArabic)
da: Arabisk (_MacArabisk)

en: Arabic (_Windows-1256)
da: Arabisk (_Windows-1256)

en: Baltic (_ISO-8859-13)
da: Baltisk (ISO-8859-_13)

en: Baltic (I_SO-8859-4)
da: Baltisk (ISO-8859-_4)

en: Baltic (_Windows-1257)
da: Baltisk (_Windows-1257)

en: _Armenian (ARMSCII-8)
da: _Armensk (ARMSCII-8)

en: _Georgian (GEOSTD8)
da: _Georgisk (GEOSTD8)

en: Central European (_IBM-852)
da: Centraleuropæisk (_IBM-852)

en: Central European (I_SO-8859-2)
da: Centraleuropæisk (ISO-8859-_2)

en: Central European (_MacCE)
da: Centraleuropæisk (_MacCE)

en: Central European (_Windows-1250)
da: Centraleuropæisk (_Windows-1250)

en: Chinese Simplified (_GB18030)
da: Kinesisk, forenklet (_GB18030)

en: Chinese Simplified (G_B2312)
da: Kinesisk, forenklet (G_B2312)

en: Chinese Simplified (GB_K)
da: Kinesisk, forenklet (GB_K)

en: Chinese Simplified (_HZ)
da: Kinesisk, forenklet (_HZ)

en: Chinese Simplified (_ISO-2022-CN)
da: Kinesisk, forenklet (_ISO-2022-CN)

en: Chinese Traditional (Big_5)
da: Kinesisk, traditionel (Big_5)

en: Chinese Traditional (Big5-HK_SCS)
da: Kinesisk, traditionel (Big5-HK_SCS)

en: Chinese Traditional (_EUC-TW)
da: Kinesisk, traditionel (_EUC-TW)

en: Cyrillic (_IBM-855)
da: Kyrillisk (_IBM-855)

en: Cyrillic (I_SO-8859-5)
da: Kyrillisk (ISO-8859-_5)

en: Cyrillic (IS_O-IR-111)
da: Kyrillisk (ISO-IR-_111)

en: Cyrillic (_KOI8-R)
da: Kyrillisk (_KOI8-R)

en: Cyrillic (_MacCyrillic)
da: Kyrillisk (_MacKyrillisk)

en: Cyrillic (_Windows-1251)
da: Kyrillisk (_Windows-1251)

en: Cyrillic/_Russian (IBM-866)
da: Kyrillisk/_russisk (IBM-866)

en: Greek (_ISO-8859-7)
da: Græsk (_ISO-8859-7)

en: Greek (_MacGreek)
da: Græsk (_MacGræsk)

en: Greek (_Windows-1253)
da: Græsk (_Windows-1253)

en: Hindi (Mac_Devanagari)
da: Hindu (Mac_Devanagari)

en: Hebrew (_IBM-862)
da: Hebraisk (_IBM-862)

en: Hebrew (IS_O-8859-8-I)
da: Hebraisk (ISO-8859-_8-I)

en: Hebrew (_MacHebrew)
da: Hebraisk (_MacHebraisk)

en: Hebrew (_Windows-1255)
da: Hebraisk (_Windows-1255)

en: _Visual Hebrew (ISO-8859-8)
da: _Visuel hebraisk (ISO-8859-8)

en: Japanese (_EUC-JP)
da: Japansk (_EUC-JP)

en: Japanese (_ISO-2022-JP)
da: Japansk (_ISO-2022-JP)

en: Japanese (_Shift-JIS)
da: Japansk (_Shift-JIS)

en: Korean (_EUC-KR)
da: Koreansk (_EUC-KR)

en: Korean (_ISO-2022-KR)
da: Koreansk (_ISO-2022-KR)

en: Korean (_JOHAB)
da: Koreansk (_JOHAB)

en: Korean (_UHC)
da: Koreansk (_UHC)

en: _Celtic (ISO-8859-14)
da: _Keltisk (ISO-8859-14)

en: _Icelandic (MacIcelandic)
da: _Islandsk (MacIslandsk)

en: _Nordic (ISO-8859-10)
da: _Nordisk (ISO-8859-10)

en: _Persian (MacFarsi)
da: _Persisk (MacFarsi)

en: Croatian (Mac_Croatian)
da: Kroatisk (Mac_Kroatisk)

en: _Romanian (MacRomanian)
da: _Romansk (MacRomansk)

en: R_omanian (ISO-8859-16)
da: Romansk (ISO-8859-_16)

en: South _European (ISO-8859-3)
da: _Sydeuropæisk (ISO-8859-3)

en: Turkish (_IBM-857)
da: Tyrkisk (_IBM-857)

en: Turkish (I_SO-8859-9)
da: Tyrkisk (ISO-8859-_9)

en: Turkish (_MacTurkish)
da: Tyrkisk (_MacTyrkisk)

en: Turkish (_Windows-1254)
da: Tyrkisk (_Windows-1254)

en: Cyrillic/Ukrainian (_KOI8-U)
da: Kyrillisk/ukrainsk (_KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (Mac_Ukrainian)
da: Kyrillisk/ukrainsk (Mac_Ukrainsk)

en: Vietnamese (_TCVN)
da: Vietnamesisk (_TCVN)

en: Vietnamese (_VISCII)
da: Vietnamesisk (_VISCII)

en: Vietnamese (V_PS)
da: Vietnamesisk (V_PS)

en: Vietnamese (_Windows-1258)
da: Vietnamesisk (_Windows-1258)

en: Western (_IBM-850)
da: Vestlig (_IBM-850)

en: Western (_ISO-8859-1)
da: Vestlig (_ISO-8859-1)

en: Western (IS_O-8859-15)
da: Vestlig (ISO-8859-1_5)

en: Western (_MacRoman)
da: Vestlig (_MacRomansk)

en: Western (_Windows-1252)
da: Vestlig (_Windows-1252)

note: The following encodings are so rarely used that we don't want to * pollute the "related" part of the encodings menu with them, so we * set the language group to 0 here.
en: English (_US-ASCII)
da: Engelsk (_US-ASCII)

en: Unicode (UTF-_16 BE)
da: Unicode (UTF-_16BE)

note: Translators: this is the title that an unknown encoding will * be displayed as.
en: Unknown (%s)
da: Ukendt (%s)

en: Type to search…
da: Skriv for at søge …

en: Find previous occurrence of the search string
da: Find foregående optræden af søgeteksten

en: Find next occurrence of the search string
da: Find næste optræden af søgeteksten

en: _Case Sensitive
da: Forskel på _store/små bogstaver

en: Match Whole _Word Only
da: S_øg kun efter hele ord

en: Search Options
da: Søgeindstillinger

en: %s is not a valid URI
da: %s er ikke en gyldig URI

en: Text not found
da: Teksten blev ikke fundet

en: Search wrapped back to the top
da: Søgningen vendte tilbage til toppen

en: All files
da: Alle filer

en: All supported types
da: Alle understøttede typer

note: Translators: Message appears when insecure password form is focused.
en: This form is not secure ‒ passwords will not be kept private
da: Denne formular er ikke sikker; adgangskoder vil ikke kunne holdes private

en: _Dismiss
da: _Forkast

en: Web process crashed
da: Webprocessen brød ned

en: Web process terminated due to exceeding memory limit
da: Webprocessen afsluttede pga. overskredet hukommelsesgrænse

en: Web process terminated by API request
da: Webprocessen afsluttet af API-anmodning

en: Page Unresponsive
da: Siden svarer ikke

en: The current page “%s” is not responding
da: Den aktuelle side “%s” svarer ikke

en: _Wait
da: _Vent

en: Force _Stop
da: _Stop kørsel

note: translators: %s here is the address of the web page
en: Loading “%s”…
da: Indlæser “%s” …

en: Loading…
da: Indlæser …

en: Delete Web App?
da: Slet webprogram?

en: “%s” will be removed. You will have to re-install the website as an app from the menu to use it again.
da: “%s” vil blive fjernet. Du bliver nødt til at geninstallere hjemmesiden som et program fra menuen for at bruge den igen.

en: _Delete
da: _Slet

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website presented identification that belongs to a different website.
da: Dette websted har givet identifikation, som tilhører et andet websted.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is too old to trust. Check the date on your computer’s calendar.
da: Webstedets identifikation er for gammel til at være troværdig. Kontrollér datoen på din computers kalender.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification was not issued by a trusted organization.
da: Webstedets identifikation er ikke udstedt af en betroet organisation.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification could not be processed. It may be corrupted.
da: Webstedets identifikation kunne ikke behandles. Den er muligvis beskadiget.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification has been revoked by the trusted organization that issued it.
da: Webstedets identifikation er blevet tilbagekaldt af den betroede organisation, som udstedte den.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification cannot be trusted because it uses very weak encryption.
da: Webstedets identifikation er ikke troværdig, idet der bruges en meget svag kryptering.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is only valid for future dates. Check the date on your computer’s calendar.
da: Webstedets identifikation er kun gyldig for datoer i fremtiden. Kontrollér datoen på din computers kalender.

note: Page title when a site cannot be loaded due to a network error. Page title when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: Problem Loading Page
da: Problem ved indlæsning af siden

note: Message title when a site cannot be loaded due to a network error.
en: Unable to display this website
da: Det var ikke muligt at vise dette websted

note: Error details when a site cannot be loaded due to a network error.
en: The site at %s seems to be unavailable.
da: Webstedet %s er tilsyneladende utilgængeligt.

note: Further error details when a site cannot be loaded due to a network error.
en: It may be temporarily inaccessible or moved to a new address. You may wish to verify that your internet connection is working correctly.
da: Det er muligvis midlertidigt utilgængeligt eller flyttet til en ny adresse. Husk at tjekke om din internetforbindelse virker korrekt.

note: Technical details when a site cannot be loaded due to a network error.
en: The precise error was: %s
da: Den nøjagtige fejl var: %s

note: The button on the network error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on the page crash error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on the process crash error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on the unresponsive process error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. Translators: toolt
en: Reload
da: Opdatér

[ctx: reload-access-key]
note: Mnemonic for the Reload button on browser error pages.
en: R
da: O

note: Message title when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: Oops! There may be a problem
da: Ups! Der er måske opstået et problem

note: Error details when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: The page %s may have caused Web to close unexpectedly.
da: Siden %s kan have forårsaget, at Web lukkede uventet.

note: Further error details when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: If this happens again, please report the problem to the %s developers.
da: Rapportér venligst problemet til udviklerne af %s, hvis det sker igen.

note: Page title when a site cannot be loaded due to a process crash error.
en: Problem Displaying Page
da: Problem ved visning af siden

note: Message title when a site cannot be loaded due to a process crash error.
en: Oops!
da: Ups!

note: Error details when a site cannot be loaded due to a process crash error.
en: Something went wrong while displaying this page. Please reload or visit a different page to continue.
da: Noget gik galt ved visning af siden. Genindlæs venligst eller besøg en anden side for at fortsætte.

note: Page title when web content has become unresponsive.
en: Unresponsive Page
da: Siden svarer ikke

note: Message title when web content has become unresponsive.
en: Uh-oh!
da: Åh nej!

note: Error details when web content has become unresponsive.
en: This page has been unresponsive for too long. Please reload or visit a different page to continue.
da: Siden har ikke svaret i lang tid. Genindlæs venligst eller besøg en anden side for at fortsætte.

note: Page title when a site is not loaded due to an invalid TLS certificate.
en: Security Violation
da: Sikkerhedsovertrædelse

note: Message title when a site is not loaded due to an invalid TLS certificate.
en: This Connection is Not Secure
da: Denne forbindelse er ikke sikker

note: Error details when a site is not loaded due to an invalid TLS certificate.
en: This does not look like the real %s. Attackers might be trying to steal or alter information going to or from this site.
da: Dette ligner ikke det rigtige %s. Angribere prøver måske at stjæle eller ændre information på vej til eller fra siden.

note: The button on the invalid TLS certificate error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on no such file error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE.
en: Go Back
da: Gå tilbage

[ctx: back-access-key]
note: Mnemonic for the Go Back button on the invalid TLS certificate error page. Mnemonic for the Go Back button on the no such file error page.
en: B
da: T

note: The hidden button on the invalid TLS certificate error page. Do not add mnemonics here.
en: Accept Risk and Proceed
da: Acceptér risikoen og fortsæt

[ctx: proceed-anyway-access-key]
note: Mnemonic for the Accept Risk and Proceed button on the invalid TLS certificate error page.
en: P
da: F

note: Page title on no such file error page Message title on the no such file error page.
en: File not found
da: Filen blev ikke fundet

en: %s could not be found.
da: %s blev ikke fundet.

en: Please check the file name for capitalization or other typing errors. Also check if it has been moved, renamed, or deleted.
da: Tjek venligst store/små bogstaver i filnavnet eller andre fejl. Tjek også om den er blevet flyttet, omdøbt eller slettet.

en: None specified
da: Ingen specificeret

en: Technical information
da: Teknisk information

en: Unspecified
da: Uspecificeret

en: Web pages
da: Websider

en: Images
da: Billeder

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Downloads
da: Hentede filer

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Desktop
da: Skrivebord

en: Home
da: Hjem

en: Could not create a temporary directory in “%s”.
da: Kunne ikke oprette en midlertidig mappe i “%s”.

en: The file “%s” exists. Please move it out of the way.
da: Filen “%s” findes. Flyt den venligst et andet sted hen.

en: Failed to create directory “%s”.
da: Kunne ikke oprette mappen “%s”.

en: Error removing file %s: %s
da: Fejl under fjernelse af filen %s: %s

en: Error removing directory %s: %s
da: Fejl under fjernelse af mappen %s: %s

en: The %s search engine template URL can't be valid.
da: Skabelon-URL'en til søgemaskinen %s kan ikke være gyldig.

en: Found unclosed URL template parameter curly bracket at pos %d of URL %s.
da: Fandt uafsluttet krøllet parentes i URL-skabelonparameteren ved pos %d i URL %s.

en: Found URL template parameter at %d in URL %s, but without any name.
da: Fandt URL-skabelonparameter ved %d i URL %s, men uden navn.

en: Found unknown URL template parameter %s in URL %s.
da: Fandt ukendt URL-skabelonparameter %s i URL'en %s.

en: Parsing of URL template %s succeeded, but no search terms were found so it's not useful as a search engine.
da: Fortolkning af URL-skabelonen %s lykkedes, men der blev ikke fundet nogen søgetermer, så den er ikke anvendelig som søgemaskine.

en: Skipping <Param> tag as it has no name or value attribute
da: Springer <Param>-mærket over, da det ikke har nogen attribut for navn eller værdi

note: TRANSLATORS: First %s is the name of the search engine. Second %s is the error message (supposedly partially localized on the GLib level).
en: Couldn't parse search engine description file for %s: %s
da: Kunne ikke fortolke søgemaskinebeskrivelsesfilen for %s: %s

en: Couldn't create search engine as it did not provide sufficient information!
da: Kunne ikke oprette søgemaskinen, da den ikke leverede tilstrækkelige oplysninger!

note: TRANSLATORS: The %s is the name of the search engine.
en: Couldn't download search engine description file for %s:
da: Kunne ikke downloade søgemaskinebeskrivelsesfilen til %s:

note: TRANSLATORS: The %s is the URL for the search suggestions.
en: Couldn't load search engine suggestions from %s:
da: Kunne ikke indlæse søgemaskineforslag fra %s:

en: No content provided, length %ld
da: Intet indhold leveret; længde %ld

en: Got empty JSON response or non-array root node or smaller than 2 elements array root node
da: Fik tom JSON-respons eller rodnode, der ikke er et array, eller rodnode, der er mindre end 2 elementer i arrayet.

note: TRANSLATORS: The first %s is the URL for the search suggestions and the second one is raw JSON content.
en: Could not parse JSON suggestions from %s with JSON %s:
da: Kunne ikke fortolke JSON-forslag fra %s med JSON %s:

note: Translators: First %s is the name of the user currently logged in on the * machine. The second %s is the machine's name. You can use the variables * in a different order by changing them to %2$s and %1$s.
en: %s’s GNOME Web on %s
da: %s: GNOME Web på %s

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12∶34 am"
en: Today %I∶%M %p
da: I dag %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 15∶34"
en: Today %H∶%M
da: I dag %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12∶34 am"
en: Yesterday %I∶%M %p
da: I går %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 15∶34"
en: Yesterday %H∶%M
da: I går %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12∶34 am"
en: %a %I∶%M %p
da: %a %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 15∶34"
en: %a %H∶%M
da: %a %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12∶34 am"
en: %b %d %I∶%M %p
da: %d. %b %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 15∶34"
en: %b %d %H∶%M
da: %d. %b %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
da: %d. %b %Y

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
da: Ukendt

en: Failed to get desktop filename for webapp id %s
da: Kunne ikke få skrivebordsfilnavn for webapp med id %s

en: Failed to install desktop file %s:
da: Kunne ikke installere skrivebordsfilen %s:

en: Profile directory %s already exists
da: Profilmappen %s findes allerede

en: Failed to create directory %s
da: Kunne ikke oprette mappen %s

en: Failed to create .app file: %s
da: Kunne ikke oprette .app-fil: %s

en: Error in exporting passwords to a CSV file
da: Fejl under eksport af adgangskoder til en CSV-fil

en: Cannot create SQLite connection. Close browser and try again.
da: Kan ikke oprette SQLite-forbindelse. Luk browseren og prøv igen.

en: Browser password database could not be opened. Close browser and try again.
da: Browserens adgangskodedatabase kunne ikke åbnes. Luk browseren og prøv igen.

en: Error in reading CSV file
da: Fejl under læsning af CSV-fil

note: Translators: The first %s is the username and the second one is the * security origin where this is happening. Example: gnome@gmail.com and * https://mail.google.com.
en: Password for %s in a form in %s
da: Adgangskode for %s i en formular på %s

note: Translators: The %s is the security origin where this is happening. * Example: https://mail.google.com.
en: Password in a form in %s
da: Adgangskode i en formular på %s

en: Response body is empty, do you need to install glib-networking?
da: Svarteksten er tom, har du brug for at installere glib-networking?

en: Failed to obtain storage credentials.
da: Kunne ikke hente legitimationsoplysninger til lagring.

en: Please visit Firefox Sync and sign in again to continue syncing.
da: Gå til Firefox Sync og log på igen for at fortsætte synkroniseringen.

en: The password of your Mozilla account seems to have been changed.
da: Adgangskoden til din Mozilla-konto lader til at være ændret.

en: Please visit Firefox Sync and sign in with the new password to continue syncing.
da: Gå til Firefox Sync og log på med den nye adgangskode for at fortsætte synkroniseringen.

en: Failed to obtain signed certificate.
da: Kunne ikke hente underskrevet certifikat.

en: The sync secrets for the current sync user are invalid: %s
da: Den aktuelle synkroniseringsbrugers synkroniseringshemmeligheder er ugyldige: %s

en: The sync secrets for the current sync user are not valid JSON: %s
da: Den aktuelle synkroniseringsbrugers synkroniseringshemmeligheder er ugyldig JSON: %s

en: Could not find the sync secrets for the current sync user: %s
da: Kunne ikke finde synkroniseringshemmelighederne for den aktuelle synkroniseringsbruger: %s

en: Could not find the sync secrets for the current sync user.
da: Kunne ikke finde synkroniseringshemmelighederne for den aktuelle synkroniseringsbruger.

en: Failed to store sync secrets (is the secret service or secrets portal broken?):
da: Kunne ikke gemme synkroniseringshemmeligheder (er den hemmelige tjeneste eller hemmelighedsportalen i stykker?):

note: Translators: %s is the email of the user.
en: The sync secrets of %s
da: Synkroniseringshemmelighederne for %s

en: Failed to upload client record.
da: Kunne ikke overføre klientposten.

en: Failed to upload crypto/keys record.
da: Kunne ikke overføre krypterings-/nøgler-posten.

en: Failed to retrieve crypto keys.
da: Kunne ikke hente krypteringsnøgler.

en: Failed to upload meta/global record.
da: Kunne ikke overføre meta-/global post.

note: Translators: the %d is the storage version, the \n is a newline character.
en: Your Mozilla account uses storage version %d. Web only supports version %d.
da: Din Mozilla-konto bruger lagringsversion %d. Web understøtter kun version %d.

en: Failed to verify storage version.
da: Kunne ikke bekræfte lagringsversionen.

en: Failed to upload device info
da: Kunne ikke overføre enhedsinformation

en: Failed to retrieve the Sync Key
da: Kunne ikke hente synkroniseringsnøglen

en: Select current tag
da: Vælg aktuelt mærke

en: Remove current tag
da: Fjern aktuelt mærke

en: Add Bookmark
da: Tilføj bogmærke

en: Move Controls
da: Flyt kontroller

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move Down
da: Flyt ned

en: Bookmark removed
da: Bogmærke fjernet

note: Undo, redo.
en: _Undo
da: For_tryd

en: File is not a valid Epiphany bookmarks file: missing tags table
da: Filen er ikke en gyldig Epiphany-bogmærkefil: manglende mærketabel

en: File is not a valid Epiphany bookmarks file: missing bookmarks table
da: Filen er ikke en gyldig Epiphany-bogmærkefil: manglende bogmærketabel

en: Firefox bookmarks database could not be opened. Close Firefox and try again.
da: Firefox-bogmærkedatabase kunne ikke åbnes. Luk Firefox og prøv igen.

en: Firefox bookmarks could not be retrieved!
da: Firefox-bogmærker kunne ikke hentes!

en: HTML bookmarks database could not be opened: %s
da: HTML-bogmærkedatabase kunne ikke åbnes: %s

en: HTML bookmarks database could not be read.
da: HTML-bogmærkedatabase kunne ikke læses.

en: HTML bookmarks database could not be parsed: %s
da: HTML-bogmærkedatabase kunne ikke fortolkes: %s

en: Bookmarks file could not be parsed:
da: Bogmærkefil kunne ikke fortolkes:

en: Favorites
da: Foretrukne

en: Mobile
da: Mobil

en: Save Link As
da: Gem adresse som

en: Save Image As
da: Gem billede som

en: Save Media As
da: Gem medie som

en: Add “%s” as Search Engine
da: Tilføj “%s” som søgemaskine

en: Show More
da: Vis mere

en: The certificate does not match this website
da: Certifikatet svarer ikke til dette websted

en: The certificate has expired
da: Certifikatet er udløbet

en: The signing certificate authority is not known
da: Den underskrivende certifikatmyndighed er ukendt

en: The certificate contains errors
da: Certifikatet indeholder fejl

en: The certificate has been revoked
da: Certifikatet er blevet tilbagekaldt

en: The certificate is signed using a weak signature algorithm
da: Certifikatet er signeret med en svag signaturalgoritme

en: The certificate activation time is still in the future
da: Certifikatets aktiveringstidspunkt er stadig i fremtiden

en: The identity of this website has been verified.
da: Dette websteds identitet er blevet verificeret.

en: The identity of this website has not been verified.
da: Dette websteds identitet er ikke blevet verificeret.

note: Message on certificate dialog
en: No problems have been detected with your connection.
da: Der er ikke fundet nogen problemer med din forbindelse.

en: This certificate is valid. However, resources on this page were sent insecurely.
da: Dette certifikat er gyldigt. Men ressourcerne på denne side blev sendt usikkert.

en: _Clear All
da: _Ryd alle

en: %d second left | %d seconds left
da[0]: %d sekund tilbage
da[1]: %d sekunder tilbage

en: %d minute left | %d minutes left
da[0]: %d minut tilbage
da[1]: %d minutter tilbage

en: %d hour left | %d hours left
da[0]: %d time tilbage
da[1]: %d timer tilbage

en: %d day left | %d days left
da[0]: %d dag tilbage
da[1]: %d dage tilbage

en: %d week left | %d weeks left
da[0]: %d uge tilbage
da[1]: %d uger tilbage

en: %d month left | %d months left
da[0]: %d måned tilbage
da[1]: %d måneder tilbage

en: Finished
da: Afsluttet

en: Moved or deleted
da: Flyttet eller slettet

en: Error downloading: %s
da: Fejl ved hentning af: %s

en: Cancelling…
da: Afbryder …

en: Starting…
da: Starter …

note: Translators: the %s refers to the time at which the last sync was made. * For example: Today 04:34 PM, Sun 11:25 AM, May 31 06:41 PM.
en: Last synchronized: %s
da: Senest synkroniseret: %s

en: Something went wrong, please try again later.
da: Noget gik galt. Prøv venligst igen senere.

en: Exit Fullscreen
da: Afslut fuldskærm

en: Select _None
da: Markér _intet

en: Select _All
da: Markér _alt

en: Link copied
da: Link kopieret

en: Remove the selected pages from history
da: Fjern de valgte sider fra historikken

en: Copy URL
da: Kopiér URL

en: Clear Browsing History?
da: Ryd browserhistorik?

en: All visible links will be permanently deleted
da: Alle synlige links vil blive slettet for altid

en: Cl_ear
da: _Ryd

en: Unavailable in Incognito Mode
da: Ikke tilgængelig i inkognitotilstand

en: Clear History
da: Ryd historik

en: Search for websites, bookmarks, and open tabs
da: Søg efter websteder, bogmærker og åbne faneblade

en: Secure Site
da: Sikkert websted

en: Insecure Site
da: Usikkert websted

en: Open a new browser window instead of a new tab
da: Åbn et nyt browservindue i stedet for et nyt faneblad

en: Load the given session state file
da: Indlæs den angivne sessionstilstandsfil

en: FILE
da: FIL

en: Start an instance with user data read-only
da: Start en instans med skrivebeskyttede brugerdata

en: Start a private instance with separate user data
da: Start en privat instans med separate brugerdata

en: Start a private instance in web application mode
da: Start browseren i webprogramtilstand

en: Start a private instance for WebDriver control
da: Start en privat instans til WebDriver-kontrol

en: Custom profile directory for private instance
da: Brugerdefineret profilmappe til privat instans

en: DIR
da: MAPPE

en: Web options
da: Webindstillinger

en: Password copied
da: Adgangskode kopieret

en: Delete All Passwords?
da: Slet alle adgangskoderne?

en: This will clear all locally stored passwords, and can not be undone.
da: Dette rydder alle de adgangskoder som er gemt lokalt, og kan ikke fortrydes.

en: Copy password
da: Kopiér adgangskode

en: Username
da: Brugernavn

en: Copy username
da: Kopiér brugernavn

en: Password
da: Adgangskode

en: Remove Password
da: Fjern adgangskode

en: Blocked trackers on this site
da: Blokerede trackere på dette site

en: Sites this tracker was found on
da: Sites som indeholder denne tracker

en: GNOME Web prevented %u tracker from following you across websites | GNOME Web prevented %u trackers from following you across websites
da[0]: GNOME Web forhindrede %u tracker i at følge dig på tværs af websteder
da[1]: GNOME Web forhindrede %u trackere i at følge dig på tværs af websteder

note: Label in certificate dialog when site is untrusted. %s is a URL.
en: This web site’s digital identification is not trusted. You may have connected to an attacker pretending to be %s
da: Dette websteds digitale identifikation er ikke betroet. Du har muligvis oprettet forbindelse til en angriber, som foregiver at være %s

note: Label in certificate dialog when site uses HTTP. %s is a URL.
en: This site has no security. An attacker could see any information you send, or control the content that you see
da: Dette websted har ingen sikkerhed. En angriber vil kunne se alle de informationer, du sender, eller styre indholdet af det, du ser

note: Label in certificate dialog when site sends mixed content.
en: This web site did not properly secure your connection
da: Dette websted sikrede ikke din forbindelse ordentligt

note: Label in certificate dialog on secure sites.
en: Your connection seems to be secure
da: Din forbindelse ser ud til at være sikker

en: Allow
da: Tillad

en: Deny
da: Nægt

en: Ask
da: Spørg

en: Advertisements
da: Reklamer

en: Notifications
da: Påmindelser

en: Password Saving
da: Lagring af adgangskode

en: Location Access
da: Adgang til placering

en: Microphone Access
da: Adgang til mikrofon

en: Webcam Access
da: Adgang til webcam

en: Display Access
da: Adgang til skærm

en: Media Autoplay
da: Automatisk afspilning af medier

en: Without Sound
da: Uden lyd

en: Uninstall Web App?
da: Afinstallér webprogram?

en: This web appʼs data will be permanently deleted
da: Dette webprograms data vil blive slettet for altid

en: _Uninstall
da: A_finstallér

en: Edit _Bookmark…
da: Redigér _bogmærke …

en: Add _Bookmark…
da: Tilføj _bogmærke …

en: Could not load search engines suggestions: %s
da: Kunne ikke indlæse søgemaskineforslag: %s

note: Translators: tooltip for the new tab button
en: Open a new tab
da: Åbn et nyt faneblad

en: Re_do
da: O_mgør

note: Edit.
en: Cu_t
da: _Klip

en: _Copy
da: K_opiér

en: _Paste
da: Ind_sæt

en: _Paste Text Only
da: I_ndsæt kun tekst

en: S_end Link by Email…
da: S_end adresse med e-mail …

en: Add _Link to Bookmarks
da: Tilføj _link til bogmærker

en: _Reload
da: _Opdatér

en: _Back
da: _Tilbage

en: _Forward
da: _Frem

note: Bookmarks
en: Add Boo_kmark…
da: Tilføj _bogmærke …

note: Links.
en: Open Link in New _Window
da: Åbn adresse i nyt _vindue

en: Open Link in New _Tab
da: Åbn adresse i nyt _faneblad

en: Open Link in I_ncognito Window
da: Åbn adresse i i_ncognitovindue

en: _Save Link As…
da: _Gem adresse som …

en: _Copy Link Address
da: _Kopiér adresse

en: _Copy E-mail Address
da: _Kopiér e-mailadresse

note: Images.
en: View _Image in New Tab
da: Vis _billede i nyt faneblad

en: Copy I_mage Address
da: Kopiér b_illedadresse

en: _Save Image As…
da: _Gem billede som …

en: Set as _Wallpaper
da: Brug som _baggrundstapet

note: Video.
en: Open Video in New _Window
da: Åbn video i nyt _vindue

en: Open Video in New _Tab
da: Åbn video i nyt _faneblad

en: _Save Video As…
da: _Gem video som …

en: _Copy Video Address
da: _Kopiér videoadresse

note: Audio.
en: Open Audio in New _Window
da: Åbn lyd i nyt _vindue

en: Open Audio in New _Tab
da: Åbn lyd i nyt _faneblad

en: _Save Audio As…
da: _Gem lyd som …

en: _Copy Audio Address
da: _Kopiér lydadresse

en: Save Pa_ge As…
da: _Gem side som …

en: _Take Screenshot…
da: _Tag skærmbillede …

en: _Page Source
da: _Kildetekst

en: Search the Web for “%s”
da: Søg på nettet efter ”%s”

en: Open Link
da: Åbn adresse

en: Open Link In New Tab
da: Åbn adresse i nyt faneblad

en: Open Link In New Window
da: Åbn adresse i nyt vindue

en: Open Link In Incognito Window
da: Åbn adresse i incognitovindue

note: Additional user interaction is required to prevent malicious websites * from launching URL handler application's on the user's computer without * explicit user consent. Notably, websites can download malicious files * without consent, so they should not be able to also open those files * without use
en: Allow “%s” to open the “%s” link in an external app
da: Tillad “%s” at åbne “%s”-linket i et eksternt program

en: Open in External App?
da: Åbn i eksternt program?

en: _Open Link
da: _Åbn link

en: Always Allow
da: Tillad altid

note: Translators: Notification policy for a specific site.
en: Notification Request
da: Påmindelsesanmodning

note: Translators: Notification policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to send you notifications
da: Siden på “%s” ønsker at sende dig påmindelser

note: Translators: Geolocation policy for a specific site.
en: Location Access Request
da: Anmodning om adgang til placering

note: Translators: Geolocation policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to know your location
da: Siden på “%s” ønsker at kende din placering

note: Translators: Microphone policy for a specific site.
en: Microphone Access Request
da: Anmodning om adgang til mikrofon

note: Translators: Microphone policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to use your microphone
da: Siden på “%s” ønsker at bruge din mikrofon

note: Translators: Webcam policy for a specific site.
en: Webcam Access Request
da: Anmodning om adgang til webcam

note: Translators: Webcam policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to use your webcam
da: Siden på “%s” ønsker at bruge dit webcam

note: Translators: Webcam and microphone policy for a specific site.
en: Webcam and Microphone Access Request
da: Anmodning om adgang til webcam og mikrofon

note: Translators: Webcam and microphone policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to use your webcam and microphone
da: Siden på “%s” ønsker at bruge dit webcam og din mikrofon

note: Translators: Storage access policy for a specific site.
en: Website Data Access Request
da: Anmodning om adgang til webstedsdata

note: Translators: Storage access policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to access its own data (including cookies) while browsing “%s”. This will allow “%s” to track your activity on “%s”.
da: Siden på “%s” ønsker at få adgang til sine egne data (inklusive cookies), mens du besøger “%s”. Det vil tillade “%s” at spore din aktivitet på “%s”.

note: Translators: Clipboard policy for a specific site.
en: Clipboard Access Request
da: Anmodning om adgang til udklipsholder

note: Translators: Clipboard policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to access your clipboard
da: Siden på “%s” ønsker at få adgang til din udklipsholder

en: _Ask Later
da: _Spørg senere

en: _Deny
da: _Nægt

en: _Allow
da: _Tillad

en: Leave Website?
da: Forlad websted?

en: A form was modified and has not been submitted
da: En ændret formular er ikke blevet sendt

en: _Discard Form
da: _Forkast formular

en: Download operation
da: Overføringshandling

en: Show details
da: Vis detaljer

en: %d download operation active | %d download operations active
da[0]: %d overførsel i gang
da[1]: %d overførsler i gang

en: Set as Default Browser?
da: Indstil som standardbrowser?

en: Use Web as your default web browser and for opening external links
da: Brug Web som din standardbrowser og til åbning af eksterne link

en: Use Epiphany Technology Preview as your default web browser and for opening external links
da: Brug Epiphany Technology Preview som din standardbrowser og til åbning af eksterne link

en: _Ask Again Later
da: _Spørg igen senere

en: _No
da: _Nej

en: _Yes
da: _Ja

en: Download started
da: Hentning begyndt

en: Save Password?
da: Gem adgangskode?

en: Passwords are saved only on your device and can be removed at any time in Preferences
da: Adgangskoder gemmes kun på din enhed og kan fjernes under Indstillinger når som helst

en: Not Now
da: Ikke nu

en: Never Save
da: Gem aldrig

en: Save
da: Gem

[ctx: shortcuts dialog]
en: Web App
da: Webprogram

[ctx: shortcuts dialog]
en: Install Site as Web App
da: Installér sted som webprogram

en: Close Multiple Tabs?
da: Luk flere faneblade?

en: If this window is closed, all open tabs will be lost
da: Lukkes vinduet, lukkes alle åbne faneblade

en: C_lose Tabs
da: Luk _faneblade

en: New tab opened
da: Nyt faneblad åbnet

en: Switch
da: Skift

en: Delete All Entries?
da: Slet alle indgange?

en: This will clear all locally stored entries, and can not be undone.
da: Dette rydder alle de lokalt gemte indgange og kan ikke fortrydes.

en: HTTP disk cache
da: Cache til HTTP-disk

en: Local storage data
da: Lokale lagringsdata

en: Offline web application cache
da: Cache til offlinewebprogrammer

en: IndexedDB databases
da: IndexedDB-databaser

en: HSTS policies cache
da: Cache til HSTS-politikker

en: Intelligent Tracking Prevention data
da: Intelligent Tracking Prevention-data

en: Data cleared
da: Data ryddet

en: New search engine
da: Ny søgemaskine

en: A_dd Search Engine
da: _Tilføj søgemaskine

en: This field is required
da: Dette felt er påkrævet

en: Address must start with either http:// or https://
da: Adressen skal begynde med enten http:// eller https://

en: Address must contain the search term represented by %s
da: Adressen skal indeholde søgetermen repræsenteret ved %s

en: Address should not contain the search term several times
da: Adressen bør ikke indeholde søgetermen flere gange

en: Address is not a valid URI
da: Adressen er ikke en gyldig URI

en: Address is not a valid URL. The address should look like https://www.example.com/search?q=%s
da: Adressen er ikke en gyldig URI. Adressen skal se ud som https://www.eksempel.dk/search?q=%s

en: This shortcut is already used.
da: Genvejen er allerede i brug.

en: Search shortcuts must not contain any space.
da: Søgegenveje må ikke indeholde mellemrum.

en: Search shortcuts should start with a symbol such as !, # or @.
da: Søgegenveje skal begynde med et symbol som f.eks. !, # or @.

en: Shortcut (for example !ddg)
da: Genvej (for eksempel !ddg)

en: Shortcut
da: Genvej

en: Address (with search term as %s)
da: Adresse (med søgeterm som %s)

en: Address
da: Adresse

en: A name is required
da: Et navn kræves

en: This search engine already exists
da: Søgemaskinen findes allerede

en: No search suggestions
da: Ingen søgeforslag

en: Remove Extension
da: Fjern udvidelse

en: Do you really want to remove this extension?
da: Vil du virkelig fjerne denne udvidelse?

en: _Remove
da: _Fjern

en: Light
da: Lys

en: Dark
da: Mørk

en: Install WebExtension?
da: Installér WebExtension?

en: Do you want to install `%s`?
da: Vil du installere “%s”?

en: Cancel
da: Afbryd

en: Install
da: Installér

note: Translators: this is the title of a file chooser dialog.
en: Open File (manifest.json/xpi)
da: Åbn fil (manifest.json/xpi)

en: All values reset
da: Alle værdier nulstillet

en: Reset to default
da: Nulstil til standardværdier

en: Add Language
da: Tilføj sprog

en: System language (%s) | System languages (%s)
da[0]: Systemets sprog (%s)
da[1]: Systemets sprog (%s)

en: Supported Image Files
da: Understøttede billedfiler

en: Remove URL
da: Fjern URL

en: Executes only the n-th migration step
da: Udfører kun det n'te migreringstrin

en: Specifies the required version for the migrator
da: Specificerer den påkrævede version til migreringen

en: Specifies the profile where the migrator should run
da: Specificerer den profil hvor migreringen skal køre

en: Web profile migrator
da: Profilmigrering for Web

en: Web profile migrator options
da: Indstillinger for profilmigrering i Web

en: Extensions
da: Udvidelser

en: View Open Tabs
da: Vis åbne faneblade

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Back
da: Tilbage

en: Forward
da: Frem

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Add Search Engine
da: Tilføj søgemaskine

en: Autofill Data
da: Udfyld automatisk data

en: Personal
da: Personlig

en: First Name
da: Fornavn

en: Last Name
da: Efternavn

en: Full Name
da: Fulde navn

en: Contact
da: Kontaktperson

en: User Name
da: Brugernavn

en: E-Mail
da: E-mail

en: Phone
da: Telefon

en: Street
da: Gade

en: Organization
da: Organisation

en: Postal Code
da: Postnummer

en: State
da: Stat

en: City
da: By

en: Country
da: Land

en: Credit Card
da: Kreditkort

en: Owner
da: Ejer

en: Number
da: Nummer

en: Bookmark
da: Bogmærk

en: _Add
da: _Tilføj

en: Name
da: Navn

en: Tags
da: Mærker

en: Remove
da: Fjern

en: Add Tag
da: Tilføj mærke

en: Add new tag
da: Tilføj nyt mærke

en: Edit
da: Redigér

en: Done
da: Færdig

en: Close
da: Luk

en: Options
da: Indstillinger

en: Search bookmarks
da: Søg bogmærker

en: No Bookmarks
da: Ingen bogmærker

en: Bookmarked pages will appear here
da: Sider, der er sat bogmærke ved, vil vises her

en: I_mport…
da: I_mportér …

en: E_xport…
da: _Eksportér  …

en: Website Data
da: Webstedsdata

en: _Clear Data
da: _Ryd data

en: Remove selected website data
da: Fjern markerede webstedsdata

en: Search website data
da: Søg i webstedsdata

en: No Website Data Found
da: Ingen webstedsdata fundet

en: Website data will be listed here
da: Webstedsdata vil vises her

en: Clear selected website data:
da: Ryd markerede webstedsdata:

en: You cannot undo this action. The data you are choosing to clear will be removed forever.
da: Du kan ikke fortryde denne handling. De data du vælger at fjerne, vil blive slettet permanent.

en: Search
da: Søg

en: No Results Found
da: Ingen resultater fundet

en: Try a different search
da: Prøv en anden søgning

en: Text Encoding
da: Tekstkodning

en: Use Encoding Specified by Document
da: Brug kodning angivet af dokumentet

en: Recent Encodings
da: Seneste kodninger

en: Related Encodings
da: Tilhørende kodninger

en: Show All…
da: Vis alle …

en: Open _Inspector
da: Åbn _inspektør

en: Author
da: Forfatter

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Remove Extension…
da: Fjern udvidelse …

en: Sync _Now
da: Synkronisér _nu

en: Sign in with your Mozilla account to sync your data with GNOME Web and Firefox on other computers. GNOME Web is not Firefox and is not produced or endorsed by Mozilla.
da: Log på med din Mozilla-konto for at synkronisere dine data med GNOME Web og Firefox på andre computere. GNOME Web er ikke Firefox og er ikke lavet af eller godkendt af Mozilla.

en: Mozilla Account
da: Mozilla-konto

en: Logged in
da: Logget ind

en: Sign _Out
da: Log _ud

en: Sync Options
da: Synkroniseringsmuligheder

en: Sync _Bookmarks
da: Synkronisér _bogmærker

en: Sync _Passwords
da: Synkronisér _adgangskoder

en: Sync _History
da: Synkronisér _historik

en: Sync Open _Tabs
da: Synkronisér _åbne faneblade

en: S_ynced Tabs
da: S_ynkroniserede faneblade

en: Frequency
da: Interval

en: Device name
da: Enhedsnavn

en: _Save
da: _Gem

en: _Change
da: _Skift

en: History
da: Historik

en: _Clear
da: _Ryd

en: Select Items
da: Markér elementer

en: Search history
da: Søgehistorik

en: No History Found
da: Ingen historik fundet

en: Visited pages will be listed here
da: Besøgte sider vil vises her

en: _Open
da: _Åbn

en: Delete Language
da: Slet sprog

en: Reader Mode
da: Læsertilstand

en: Paste and _Go
da: Indsæt og _indlæs

en: R_eload
da: O_pdatér

en: Reload _All Tabs
da: Op_datér alle faneblade

en: _Duplicate
da: D_uplikér

en: P_in Tab
da: _Fastgør faneblad

en: Unp_in Tab
da: F_rigør faneblad

en: _Mute Tab
da: Slå _lyden fra i faneblad

en: Close Tabs to the _Left
da: Luk faneblade til _venstre

en: Close Tabs to the _Right
da: Luk faneblade til _højre

en: Close _Other Tabs
da: Lu_k andre faneblade

en: _Close
da: _Luk

en: Main Menu
da: Hovedmenu

note: Translators: 'Run in Background' item is a toggle, not an action
en: _Run in Background
da: _Kør i baggrunden

en: _New Window
da: _Nyt vindue

en: New _Incognito Window
da: Nyt _inkognitovindue

en: Reopen Closed _Tab
da: Genåbn lukket _faneblad

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: Histo_ry
da: _Historik

en: _Web Apps
da: _Webprogrammer

en: Install as _Web App…
da: Installér som _webprogram …

en: Manag_e Web Apps
da: _Håndtér webprogrammer

en: Pri_vacy Report
da: Pri_vatlivsrapport

en: Passw_ords
da: _Adgangskoder

en: Pr_eferences
da: _Indstillinger

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Web
da: _Om Web

en: _Uninstall Web App
da: _Afinstallér webprogram

en: _Quit
da: _Afslut

en: Passwords
da: Adgangskoder

en: Remove All Passwords
da: Fjern alle adgangskoder

en: Search passwords
da: Vis adgangskoder

en: No Passwords Found
da: Ingen adgangskoder fundet

en: Saved passwords will be listed here
da: Gemte adgangskoder vil vises her

en: _Copy Password
da: Kopiér _adgangskode

en: C_opy Username
da: K_opiér brugernavn

en: _Import…
da: I_mportér …

en: _Export…
da: Eks_portér …

en: Appearance
da: Udseende

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Use Custom Fonts
da: Brug tilpassede skrifttyper

en: Sans Serif Font
da: Sans serif-skrifttype

en: Serif Font
da: Serif-skrifttype

en: Monospace Font
da: Skrifttype med fast bredde

en: Font Style
da: Skriftsnit

en: Color Scheme
da: Farveskema

en: Style
da: Stil

en: Use Custom Stylesheet
da: Brug tilpasset stilark

en: Use Custom JavaScript
da: Brug tilpasset JavaScript

en: Default Zoom Level
da: Standardzoomniveau

en: Add New Extension
da: Tilføj ny udvidelse

en: Extensions must be installed manually from their files
da: Udvidelser skal installeres manuelt fra deres filer

en: Epiphany is compatible with web extensions for Mozilla Firefox. To find and add web extensions, visit <a href="https://addons.mozilla.org">addons.mozilla.org</a>
da: Epiphany er kompatibel med webudvidelser til Mozilla Firefox. Besøg <a href="https://addons.mozilla.org">addons.mozilla.org</a> for at finde og tilføje webudvidelser

en: No Extensions Installed
da: Ingen udvidelser installeret

en: Features
da: Funktioner

en: Reset All
da: Nulstil alt

en: General
da: Generelt

en: Web App
da: Webprogram

en: _Icon
da: _Ikon

en: _Homepage
da: _Hjemmeside

en: _Title
da: _Titel

en: Additional _Domains
da: Yderligere _domæner

en: Web Content
da: Webindhold

en: Block _Advertisements
da: _Blokér reklamer

en: Block _Popup Windows
da: Blokér pop op-_vinduer

en: Most _Visited Pages
da: Mest bes_øgte sider

en: _Blank Page
da: _Tom side

en: _Custom
da: T_ilpasset

en: Ask o_n Download
da: Spørg _ved hentning

en: _Download Folder
da: _Mappe til hentede filer

en: Search Engine
da: Søgemaskine

en: Incognito Search Engine
da: Incognito søgemaskine

en: Start in _Incognito Mode
da: Start i _inkognitotilstand

en: _Restore Tabs on Startup
da: _Gendan faneblade ved opstart

en: Mouse _Gestures
da: _Musebevægelser

en: S_witch Immediately to New Tabs
da: S_kift med det samme til nye faneblade

en: Touch _Navigation Gestures
da: Berørings_navigationsbevægelser

en: _Spell Checking
da: _Stavekontrol

en: Developer
da: Udvikler

en: Show D_eveloper Actions
da: _Vis udviklerhandlinger

en: Always Show Full _URL
da: Vis altid hele _URL'en

en: Choose a language
da: Vælg et sprog

en: Privacy
da: Privatliv

en: Web Tracking
da: Websporing

en: Allow websites to store cookies, databases, and local storage data. Disabling website data storage will break many websites.
da: Tillad, at websteder gemmer cookies, databaser og lokale lagringsdata. Tillades det ikke, vil mange websteder ikke virke.

en: _Website Data Storage
da: _Webstedsdatalagring

en: Search Suggestions
da: Søgeforslag

en: Enable search suggestions in the URL entry
da: Aktivér søgeforslag i URL-indtastningsfeltet

en: Search Su_ggestions
da: S_øgeforslag

en: Personal Data
da: Personlige data

en: Website _Data
da: _Webstedsdata

en: Forms and Autofill
da: Formularer og automatisk udfyldning

en: _Autofill Forms
da: _Udfyld automatisk formularer

en: Autofill _Data
da: Udf_yld automatisk data

en: Privacy Report
da: Privatlivsrapport

en: _Websites
da: _Websteder

en: _Trackers
da: _Trackere

en: No Trackers Blocked
da: Ingen trackere blokeret

en: Trackers that tried to collect personal information across websites will appear here
da: Trackere, som forsøgte at indhente personlige oplysninger på tværs af websteder, vil optræde her

en: Details
da: Detaljer

en: _Security
da: _Sikkerhed

en: _View Certificate…
da: _Vis certifikat …

en: _Permissions
da: _Tilladelser

[ctx: shortcuts dialog]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcuts dialog]
en: New Window
da: Nyt vindue

[ctx: shortcuts dialog]
en: New Incognito Window
da: Nyt inkognitovindue

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open File
da: Åbn fil

[ctx: shortcuts dialog]
en: Save Page
da: Gem side

[ctx: shortcuts dialog]
en: Take Screenshot
da: Tag skærmbillede

[ctx: shortcuts dialog]
en: Print Page
da: Udskriv side

[ctx: shortcuts dialog]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcuts dialog]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Menu
da: Åbn menu

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Downloads List
da: Vis listen over hentede filer

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go to Homepage
da: Gå til hjemmeside

[ctx: shortcuts dialog]
en: Reload Current Page
da: Genindlæs nuværende side

[ctx: shortcuts dialog]
en: Reload Bypassing Cache
da: Genindlæs uden brug af cache

[ctx: shortcuts dialog]
en: Stop Loading Current Page
da: Stop indlæsning af nuværende side

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go Back to Previous Page
da: Gå tilbage til forrige side

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go Forward to Next Page
da: Gå fremad til næste side

[ctx: shortcuts dialog]
en: Tabs
da: Faneblade

[ctx: shortcuts dialog]
en: New Tab
da: Nyt faneblad

[ctx: shortcuts dialog]
en: Close Current Tab
da: Luk nuværende faneblad

[ctx: shortcuts dialog]
en: Reopen Closed Tab
da: Genåbn lukket faneblad

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go to Next Tab
da: Gå til næste faneblad

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go to Previous Tab
da: Gå til forrige faneblad

[ctx: shortcuts dialog]
en: Move Current Tab to the Left
da: Flyt nuværende faneblad til venstre

[ctx: shortcuts dialog]
en: Move Current Tab to the Right
da: Flyt nuværende faneblad til højre

[ctx: shortcuts dialog]
en: Duplicate Current Tab
da: Duplikér nuværende faneblad

[ctx: shortcuts dialog]
en: View Open Tabs
da: Vis åbne faneblade

[ctx: shortcuts dialog]
en: Miscellaneous
da: Diverse

[ctx: shortcuts dialog]
en: History
da: Historik

[ctx: shortcuts dialog]
en: Clear Website Data
da: Ryd webstedsdata

[ctx: shortcuts dialog]
en: Preferences
da: Indstillinger

[ctx: shortcuts dialog]
en: Bookmark Current Page
da: Markér nuværende side med bogmærke

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Bookmarks List
da: Vis bogmærkelisten

[ctx: shortcuts dialog]
en: Import Bookmarks
da: Importér bogmærker

[ctx: shortcuts dialog]
en: Export Bookmarks
da: Eksportér bogmærker

[ctx: shortcuts dialog]
en: Toggle Caret Browsing
da: Aktivér markørnavigation

[ctx: shortcuts dialog]
en: View
da: Vis

[ctx: shortcuts dialog]
en: Zoom In
da: Zoom ind

[ctx: shortcuts dialog]
en: Zoom Out
da: Zoom ud

[ctx: shortcuts dialog]
en: Reset Zoom
da: Nulstil zoom

[ctx: shortcuts dialog]
en: Fullscreen
da: Fuldskærm

[ctx: shortcuts dialog]
en: View Page Source
da: Vis sidens kildetekst

[ctx: shortcuts dialog]
en: Toggle Inspector
da: Slå inspektør til eller fra

[ctx: shortcuts dialog]
en: Toggle Reader Mode
da: Slå læsetilstand til/fra

[ctx: shortcuts dialog]
en: Editing
da: Redigering

[ctx: shortcuts dialog]
en: Cut
da: Klip

[ctx: shortcuts dialog]
en: Copy
da: Kopiér

[ctx: shortcuts dialog]
en: Paste
da: Indsæt

[ctx: shortcuts dialog]
en: Undo
da: Fortryd

[ctx: shortcuts dialog]
en: Redo
da: Omgør

[ctx: shortcuts dialog]
en: Select All
da: Markér alt

[ctx: shortcuts dialog]
en: Select Page URL
da: Markér sidens URL

[ctx: shortcuts dialog]
en: Search With Default Search Engine
da: Søg med standardsøgemaskine

[ctx: shortcuts dialog]
en: Next Find Result
da: Næste søgeresultat

[ctx: shortcuts dialog]
en: Previous Find Result
da: Forrige søgeresultat

en: _Find…
da: _Find …

en: _Print…
da: _Udskriv …

en: Text Enco_ding…
da: _Tekstkodning …

en: _Security & Permissions
da: _Sikkerhed og rettigheder

[ctx: tooltip]
en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Restore Zoom
da: Gendan zoom

[ctx: tooltip]
en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Site Menu
da: Webstedsmenu

en: Synced Tabs
da: Synkroniserede faneblade

en: Below are the synced open tabs of your other devices that use Firefox Sync with this account. Open a tab by double clicking its name (tabs under Local Tabs cannot be opened).
da: Nedenfor er de synkroniserede åbne faneblade på dine andre enheder, som bruger Firefox Sync med denne konto. Åbn et faneblad ved at dobbeltklikke dets navn (faneblade under lokale faneblade kan ikke åbnes).

en: Close _All Tabs
da: Luk _alle faneblade

en: Additional URLs
da: Yderligere URL'er

en: URLs that start with the same base domain (example.com) will be opened by this web app
da: URL'er, der starter med det samme basisdomæne (eksempel.dk), åbnes af dette webprogram

en: Base Domain
da: Basisdomæne

en: Add URL
da: Tilføj URL

en: Search the web for “%s”
da: Søg på nettet efter ”%s”

en: Load “%s”
da: Indlæs “%s”

en: Local Tabs
da: Lokale faneblade

en: The install_token is required for the Install() method
da: install_token kræves af metoden Install()

en: The url passed was not valid: ‘%s’
da: Den givne url var ikke gyldig: “%s”

en: The name passed was not valid
da: Det givne navn var ikke gyldigt

en: Installing the web application ‘%s’ (%s) failed: %s
da: Installation af webprogrammet “%s” (%s) mislykkedes: %s

en: The desktop file ID passed ‘%s’ was not valid
da: Den givne skrivebordsfils id “%s” var ikke gyldig

en: The web application ‘%s’ does not exist
da: Webprogrammet “%s” findes ikke

en: The web application ‘%s’ could not be deleted
da: Webprogrammet “%s” kunne ikke slettes

en: Options for %s
da: Indstillinger for %s

en: manifest.json not found
da: manifest.json blev ikke fundet

en: Failed to parse manifest.json: %s
da: Kunne ikke fortolke manifest.json: %s

en: manifest.json invalid
da: manifest.json er ugyldig

en: Only manifest_version 2 is supported
da: Kun manifest_version 2 understøttes

en: Missing name or version
da: Manglende navn eller version

en: Failed to determine initiating URI
da: Kunne ikke bestemme initierende URI

en: HTML File
da: HTML-fil

en: _Select File
da: _Vælg fil

en: I_mport
da: I_mportér

en: Bookmarks successfully imported!
da: Bogmærkerne blev importeret!

en: Select Profile
da: Vælg profil

en: Choose File
da: Vælg fil

en: Import Bookmarks
da: Importér bogmærker

en: File Type
da: Filtype

en: Bookmarks successfully exported!
da: Bogmærkerne blev eksporteret!

note: Translators: Only translate the part before ".html" (e.g. "bookmarks")
en: bookmarks.html
da: bogmærker.html

en: CSV File
da: CSV-fil

en: Passwords successfully imported!
da: Adgangskoderne blev importeret!

en: Import Passwords
da: Importér adgangskoder

en: Passwords successfully exported!
da: Adgangskoderne blev eksporteret!

note: Translators: Only translate the part before ".csv" (e.g. "passwords")
en: passwords.csv
da: adgangskoder.csv

en: Reload Website?
da: Genindlæs websted?

en: New Web App
da: Nyt webprogram

en: The application “%s” is ready to be used
da: Programmet “%s” er klar til brug

en: The application “%s” could not be created: %s
da: Programmet “%s” kunne ikke oprettes: %s

en: Replace Existing Web App?
da: Erstat eksisterende webprogram?

en: An application named “%s” already exists, replacing it will overwrite it
da: Et program med navnet “%s” findes allerede. Erstattes det, vil det blive overskrevet

en: _Replace
da: _Erstat

en: Screenshot finished
da: Skærmbillede færdigt

en: Enable Caret Browsing Mode?
da: Aktivér markørnavigationstilstand?

en: Pressing F7 turns caret browsing on or off. This feature places a moveable cursor in web pages, allowing you to move around with your keyboard. Do you want to enable caret browsing?
da: F7-tasten slår markørnavigation til eller fra. Denne funktion placerer en flytbar markør på websiderne, som giver dig mulighed for at flytte rundt med dit tastatur. Ønsker du at slå markørnavigation til?

en: _Enable
da: _Aktivér
