epiphany master - en to fr translation catalogue (922 entries)

en: Browse the web
fr: Parcourir le Web

en: The web browser for GNOME, featuring tight integration with the desktop and a simple and intuitive user interface that allows you to focus on your web pages. If you’re looking for a simple, clean, beautiful view of the web, this is the browser for you.
fr: Le navigateur web de GNOME profite d’une intégration poussée avec le bureau et d’une interface utilisateur simple et intuitive qui vous permet de vous concentrer sur les pages web. Si vous cherchez une vue du Web qui soit simple, propre et belle, c’est le navigateur qu’il vous faut.

en: Web is often referred to by its code name, Epiphany.
fr: Web est souvent appelé par son nom de code, Epiphany.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

en: Web Browser
fr: Navigateur web

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: web;browser;internet;epiphany;
fr: web;navigateur;internet;epiphany;

en: New Window
fr: Nouvelle fenêtre

en: New Incognito Window
fr: Nouvelle fenêtre privée

en: Browse with caret
fr: Navigation au curseur

en: Home page
fr: Page d’accueil

en: Address of the user’s home page.
fr: Adresse de la page d’accueil de l’utilisateur.

en: Default search engine.
fr: Moteur de recherche par défaut.

en: Name of the search engine selected by default.
fr: Nom du moteur de recherche sélectionné par défaut.

en: Deprecated. Please use search-engine-providers instead.
fr: Obsolète. Veuillez utiliser search-engine-providers à la place.

en: List of the search engines.
fr: Liste des moteurs de recherche.

en: List of the search engines. It is an array of vardicts with each vardict corresponding to a search engine, and with the following supported keys: "name" is the name of the search engine. "url" is the search URL with the search term replaced with %s. "bang" is the bang (shortcut word) of the search engine.
fr: Liste des moteurs de recherche. Il s’agit d’un tableau de « vardicts » dans lequel chaque « vardict » correspond à un moteur de recherche. Les clés suivantes sont prises en charge : « name » est le nom du moteur de recherche. « url » est l’URL de recherche, avec le terme de recherche remplacé par %s. « bang » est le raccourci du moteur de recherche.

en: Enable Google Search Suggestions
fr: Activer les suggestions de la recherche Google

en: Whether to show Google Search Suggestion in url entry popdown.
fr: Indique si les suggestions de la recherche Google doivent être affichées dans la fenêtre de saisie de l’URL.

en: Force new windows to be opened in tabs
fr: Imposer l’ouverture des nouvelles fenêtres dans un nouvel onglet

en: Force new window requests to be opened in tabs instead of using a new window.
fr: Imposer l’ouverture des nouvelles fenêtres dans un nouvel onglet au lieu d’utiliser une nouvelle fenêtre.

en: Whether to automatically restore the last session
fr: Indique s’il faut restaurer automatiquement la dernière session

en: Defines how the session will be restored during startup. Allowed values are “always” (the previous state of the application is always restored) and “crashed” (the session is only restored if the application crashes).
fr: Définit comment une session doit être restaurée au démarrage. Les valeurs autorisées sont « always » (le dernier état est toujours restauré), et « crashed » (la session est restaurée seulement si l’application s’est arrêtée brutalement).

en: Whether to delay loading of tabs that are not immediately visible on session restore
fr: Définit s’il faut retarder le chargement des onglets qui ne sont pas immédiatement visibles à la restauration de la session

en: When this option is set to true, tabs will not start loading until the user switches to them, upon session restore.
fr: À la restauration de la session et si cette option est définie à « true » (vrai), les onglets ne commencent pas à se charger tant que l’utilisateur ne les ouvre pas.

en: List of adblock filters
fr: Liste des filtres anti-publicités

en: List of URLs with content filtering rules in JSON format to be used by the ad blocker.
fr: Liste des URL avec des règles de filtrage du contenu au format JSON à l’usage des logiciels anti-publicités.

en: Whether to ask for setting browser as default
fr: Indique s’il faut demander de définir le navigateur par défaut

en: When this option is set to true, browser will ask for being default if it is not already set.
fr: Lorsque cette option est définie à « true » (vrai), le navigateur vous demande de devenir la valeur par défaut, si ce n’est déjà fait.

en: Start in incognito mode
fr: Démarrer en mode privé

en: When this option is set to true, browser will always start in incognito mode
fr: Lorsque cette option est définie à « true » (vrai), le navigateur démarre toujours en mode privé

en: Active clear data items.
fr: Éléments actifs pour le nettoyage de données.

en: Selection (bitmask) which clear data items should be active by default. 1 = Cookies, 2 = HTTP disk cache, 4 = Local storage data, 8 = Offline web application cache, 16 = IndexDB databases, 32 = WebSQL databases, 64 = Plugins data, 128 = HSTS policies cache, 256 = Intelligent Tracking Prevention data.
fr: Sélectionne (masque de bits) quels éléments sont actifs par défaut pour l’effacement de données. 1 = Cookies, 2 = Cache disque HTTP, 4 = Données de stockage local, 8 = Cache des applications Web hors connexion, 16 = Bases de données IndexDB, 32 = Bases de données WebSQL, 64 = Données des greffons, 128 = Cache des politiques HSTS, 256 = Données de Prévention Intelligente du Pistage.

en: Expand tabs size to fill the available space on the tabs bar.
fr: Étendre la taille des onglets afin de remplir l’espace disponible dans la barre d’onglets.

en: If enabled the tabs will expand to use the entire available space in the tabs bar. This setting is ignored in Pantheon desktop.
fr: Si activé, les onglets seront étendus afin d’utiliser la totalité de l’espace disponible dans la barre d’onglets. Ce paramètre est ignoré dans l’environnement de bureau Pantheon.

en: The visibility policy for the tabs bar.
fr: La politique de visibilité de la barre des onglets.

en: Controls when the tabs bar is shown. Possible values are “always” (the tabs bar is always shown), “more-than-one” (the tabs bar is only shown if there’s two or more tabs) and “never” (the tabs bar is never shown). This setting is ignored in Pantheon desktop, and “always” value is used.
fr: Contrôle dans quelles conditions la barre des onglets est affichée. Les valeurs autorisées sont « always » (la barre est toujours affichée), « more-than-one » (la barre est affichée uniquement s’il y a deux onglets ou plus), « never » (la barre n’est jamais affichée). Ce paramètre est ignoré dans l’environnement de bureau Pantheon, et la valeur « always » est utilisée.

en: Keep window open when closing last tab
fr: Conserver la fenêtre ouverte lors de la fermeture du dernier onglet

en: If enabled application window is kept open when closing the last tab.
fr: Si activé, la fenêtre de l’application reste ouverte à la fermeture du dernier onglet.

en: Reader mode article font style.
fr: Style de police de l’article lu en mode lecture.

en: Chooses the style of the main body text for articles in reader mode. Possible values are “sans” and “serif”.
fr: Définit le style du corps de texte principal pour les articles lus en mode lecture. Les valeurs possibles sont « sans » et « serif ».

en: Reader mode color scheme.
fr: Jeu de couleurs du mode lecture.

en: Selects the style of colors for articles displayed in reader mode. Possible values are “light” (dark text on light background) and “dark” (light text on dark background). This setting is ignored on systems that provide a system-wide dark style preference, such as GNOME 42 and newer.
fr: Sélectionne le style des couleurs pour les articles affichés en mode lecture. Les valeurs possibles sont « light » (texte sombre et fond clair) et « dark » (texte clair et fond sombre). Ce paramètre est ignoré sur les systèmes qui optent pour une préférence de style sombre à l’échelle du système, comme GNOME 42 et les versions plus récentes.

en: Minimum font size
fr: Taille minimale de la police

en: Use GNOME fonts
fr: Utiliser les polices de GNOME

en: Use GNOME font settings.
fr: Utilise les paramètres des polices de GNOME.

en: Custom sans-serif font
fr: Police sans serif personnalisée

en: A value to be used to override sans-serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
fr: Une valeur à utiliser pour remplacer la police sans serif du bureau lorsque « use-gnome-fonts » est activée.

en: Custom serif font
fr: Police avec serif personnalisée

en: A value to be used to override serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
fr: Une valeur à utiliser pour remplacer la police avec serif du bureau lorsque « use-gnome-fonts » est activée.

en: Custom monospace font
fr: Police à largeur fixe personnalisée

en: A value to be used to override monospace desktop font when use-gnome-fonts is set.
fr: Une valeur à utiliser pour remplacer la police à largeur fixe du bureau lorsque « use-gnome-fonts » est activée.

en: Use a custom CSS
fr: Utiliser un style CSS personnalisé

en: Use a custom CSS file to modify websites own CSS.
fr: Utiliser un style CSS personnalisé pour modifier le style CSS propre des sites web.

en: Use a custom JS
fr: Utiliser un script JS personnalisé

en: Use a custom JS file to modify websites.
fr: Utiliser un script JS personnalisé pour modifier le JS des sites web.

en: Enable spell checking
fr: Activer la vérification orthographique

en: Spell check any text typed in editable areas.
fr: Vérifier l’orthographe des textes saisis dans les zones de saisie.

en: Default encoding
fr: Codage par défaut

en: Default encoding. Accepted values are the ones WebKitGTK can understand.
fr: Codage par défaut. Les valeurs autorisées sont celles que WebKitGTK comprend.

en: Languages
fr: Langues

en: Preferred languages. Array of locale codes or “system” to use current locale.
fr: Langues préférées. Un tableau des codes des locales ou « system » pour utiliser la locale courante.

en: Allow popups
fr: Autoriser les fenêtres surgissantes

en: Allow sites to open new windows using JavaScript (if JavaScript is enabled).
fr: Autoriser les sites à ouvrir des nouvelles fenêtres en utilisant le JavaScript (si le JavaScript est activé).

en: User agent
fr: Agent utilisateur

en: String that will be used as user agent, to identify the browser to the web servers.
fr: Chaîne de caractères utilisée comme agent utilisateur afin que les serveurs web puissent identifier le navigateur.

en: Enable adblock
fr: Activer le blocage des publicités

en: Whether to block the embedded advertisements that web pages might want to show.
fr: Indique s’il faut bloquer les publicités au sein de certaines pages web.

en: Remember passwords
fr: Mémoriser les mots de passe

en: Whether to store and prefill passwords in websites.
fr: Indique s’il faut enregistrer et préremplir les mots de passe dans les sites web.

en: Autofill form data
fr: Remplir automatiquement les données du formulaire

en: Whether to auto fill form data in websites.
fr: Indique s’il faut remplir automatiquement les données des formulaires dans les sites web.

en: Enable site-specific quirks
fr: Activer les excentricités spécifiques à un site

en: Enable quirks to make specific websites work better. You might want to disable this setting if debugging a specific issue.
fr: Permettre l’activation des excentricités de certains sites web pour qu’ils fonctionnent mieux. Désactivez ce paramètre si vous souhaitez déboguer un problème spécifique.

en: Enable Intelligent Tracking Prevention (ITP)
fr: Activer la Prévention Intelligente du Pistage (PIP)

en: Whether to enable Intelligent Tracking Prevention.
fr: Indique si la Prévention Intelligente du Pistage doit être activée.

en: Allow websites to store local website data
fr: Autoriser les sites web à utiliser l’espace de stockage local

en: Whether to allow websites to store cookies, local storage data, and IndexedDB databases. Disabling this will break many websites.
fr: Indique si les sites web peuvent stocker des cookies, bases de données IndexedDB et utiliser l’espace de stockage local. Désactiver ceci va casser beaucoup de sites.

en: Default zoom level for new pages
fr: Niveau de zoom par défaut pour les nouvelles pages

en: Enable autosearch
fr: Activer la recherche automatique

en: Whether to automatically search the web when something that does not look like a URL is entered in the address bar. If this setting is disabled, everything will be loaded as a URL unless a search engine is explicitly selected from the dropdown menu.
fr: Indique s’il faut rechercher automatiquement sur le Web lorsque quelque chose qui ne ressemble pas à une URL est renseigné dans la barre d’adresse. Si cette option est désactivée, toute recherche sera considérée comme une URL à moins qu’un moteur de recherche ne soit explicitement sélectionné dans le menu déroulant.

en: Enable mouse gestures
fr: Activer les mouvements de souris

en: Whether to enable mouse gestures. Mouse gestures are based on Opera’s behaviour and are activated using the middle mouse button + gesture.
fr: Indique s’il faut activer les mouvements de souris. Les mouvements de souris sont basés sur le comportement d’Opera et s’activent en combinant le bouton du milieu de la souris avec un mouvement.

en: Enable navigation gestures
fr: Activer les mouvements de navigation

en: Whether to enable back and forward navigation gestures.
fr: Indique s’il faut activer les mouvements de navigation vers l’arrière et vers l’avant.

en: Last upload directory
fr: Dernier répertoire de téléversement

en: Keep track of last upload directory
fr: Garder une trace du dernier répertoire de téléversement

en: Last download directory
fr: Dernier répertoire de téléchargement

en: Keep track of last download directory
fr: Garder une trace du dernier répertoire de téléchargement

en: Hardware acceleration policy
fr: Politique d’accélération matérielle

en: Whether to enable hardware acceleration. Possible values are “always” and “never”. Hardware acceleration may be required to achieve acceptable performance on embedded devices, but increases memory usage requirements and could expose severe hardware-specific graphics driver bugs.
fr: Indique s’il faut activer l’accélération matérielle. Les valeurs possibles sont « always » (toujours) et « never » (jamais). L’accélération matérielle peut être nécessaire pour disposer de performances acceptables sur certains périphériques embarqués mais augmente l’utilisation de la mémoire et peut exposer à de sévères anomalies graphiques spécifiques au matériel.

en: Always ask for download directory
fr: Toujours demander le répertoire de téléchargement

en: Whether to present a directory chooser dialog for every download.
fr: Indique s’il faut présenter une boîte de dialogue de sélection de répertoire pour chaque téléchargement.

en: Enable immediately switch to new open tab
fr: Activer la bascule immédiate vers un le nouvel onglet ouvert

en: Whether to automatically switch to a new open tab.
fr: Indique s’il faut basculer automatiquement vers le nouvel onglet ouvert.

en: Enable WebExtensions
fr: Activer les WebExtensions

en: Whether to enable WebExtensions. WebExtensions is a cross-browser system for extensions.
fr: Indique s’il faut activer les WebExtensions. WebExtensions est un système d’extensions multi-navigateur.

en: Active WebExtensions
fr: WebExtensions actives

en: Indicates which WebExtensions are set to active.
fr: Indique quelles sont les WebExtensions définies comme actives.

en: Show developer actions
fr: Afficher les actions pour les développeurs

en: Whether to show developer context menu actions. This allows use of the Page Source and Inspect Element actions.
fr: Indique s’il faut afficher le menu contextuel des actions pour les développeurs. Ceci permet d’accéder au code source de la page et à l’inspecteur d’éléments.

en: Web application additional URLs
fr: URL supplémentaires de l’application web

en: The list of URLs that should be opened by the web application
fr: Liste des URL qui doivent être ouvertes par l’application web

en: Show navigation buttons in WebApp
fr: Afficher les boutons de navigation en mode WebApp

en: Whether to show buttons for navigation in WebApp.
fr: Indique s’il faut afficher les boutons de navigation en mode WebApp.

en: Run in background
fr: Exécuter en tâche de fond

en: If enabled, application continues running in the background after closing the window.
fr: Si activé, la fenêtre de l’application continue à tourner de tâche de fond à la fermeture du dernier onglet.

en: WebApp is system-wide
fr: La WebApp appartient au système

en: If enabled, application cannot be edited or removed.
fr: Si activé, l’application ne peut être modifiée ou supprimée.

en: The downloads folder
fr: Le dossier des téléchargements

en: The path of the folder where to download files to; or “Downloads” to use the default downloads folder, or “Desktop” to use the desktop folder.
fr: Le chemin vers le dossier qui recevra les fichiers téléchargés ou « Téléchargements » pour utiliser le dossier de téléchargement par défaut ou « Bureau » pour utiliser le dossier du bureau.

en: Window position
fr: Position de la fenêtre

en: The position to use for a new window that is not restored from a previous session.
fr: La position à utiliser pour une nouvelle fenêtre qui n’est pas restaurée d’une session précédente.

en: Window size
fr: Taille de la fenêtre

en: The size to use for a new window that is not restored from a previous session.
fr: La taille à utiliser pour une nouvelle fenêtre qui n’est pas restaurée d’une session précédente.

en: Is maximized
fr: Est maximisée

en: Whether a new window that is not restored from a previous session should be initially maximized.
fr: Indique si une nouvelle fenêtre qui n’est pas restaurée d’une session précédente doit être maximisée à l’ouverture.

en: Bookmarks order
fr: Ordre de classement des signets

en: The order of bookmarks and tags in the main view of the bookmarks dialog.
fr: L’ordre de classement des signets et des étiquettes dans la vue principale de la boîte de dialogue des signets.

en: Tags order
fr: Ordre de classement des étiquettes

en: The order of bookmarks in the tag detail view of each tag.
fr: L’ordre de classement des signets dans la vue détaillée de chaque étiquette.

en: Disable forward and back buttons
fr: Désactiver les boutons « Suivant » et « Précédent »

en: If set to “true”, forward and back buttons are disabled, preventing users from accessing immediate browser history
fr: Si définit à « true » (vrai), les boutons « Suivant » et « Précédent » sont désactivés, empêchant les utilisateurs d’accéder à l’historique du navigateur

en: Firefox Sync Token Server URL
fr: URL du serveur de jetons Firefox Sync

en: URL to a custom Firefox Sync token server.
fr: URL du serveur de jetons Firefox Sync personnalisé.

en: Firefox Sync Accounts Server URL
fr: URL du serveur de comptes Firefox Sync

en: URL to a custom Firefox Sync accounts server.
fr: URL du serveur de comptes Firefox Sync personnalisé.

en: Currently signed in sync user
fr: Utilisateur actuellement connecté pour la synchronisation

en: The email linked to the Mozilla account used to sync data with Mozilla’s servers.
fr: L’adresse de courriel liée au compte Mozilla utilisée pour synchroniser les données avec les serveurs de Mozilla.

en: Last sync timestamp
fr: Horodatage de la dernière synchronisation

en: The UNIX time at which last sync was made in seconds.
fr: L’horodatage UNIX de la dernière synchronisation en secondes.

en: Sync device ID
fr: Identifiant de périphérique synchronisé

en: The sync device ID of the current device.
fr: L’identifiant de synchronisation du périphérique actuel.

en: Sync device name
fr: Nom de périphérique synchronisé

en: The sync device name of the current device.
fr: Le nom de synchronisation du périphérique actuel.

en: The sync frequency in minutes
fr: La fréquence de synchro en minutes

en: The number of minutes between two consecutive syncs.
fr: Le nombre de minutes entre deux synchronisations consécutives.

en: Sync data with Firefox
fr: Synchroniser les données avec Firefox

en: TRUE if Ephy collections should be synced with Firefox collections, FALSE otherwise.
fr: TRUE (vrai) si les collections Ephy doivent être synchronisées avec celles de Firefox, FALSE (faux) sinon.

en: Enable bookmarks sync
fr: Activer la synchronisation des signets

en: TRUE if bookmarks collection should be synced, FALSE otherwise.
fr: TRUE (vrai) si la collection de signets doit être synchronisée, FALSE (faux) sinon.

en: Bookmarks sync timestamp
fr: Horodatage de synchronisation des signets

en: The timestamp at which last bookmarks sync was made.
fr: L’horodatage de la dernière synchronisation des signets.

en: Initial sync or normal sync
fr: Synchronisation initiale ou normale

en: TRUE if bookmarks collection needs to be synced for the first time, FALSE otherwise.
fr: TRUE (vrai) si la collection de signets doit être synchronisée pour la première fois, FALSE (faux) sinon.

en: Enable passwords sync
fr: Activer la synchronisation des mots de passe

en: TRUE if passwords collection should be synced, FALSE otherwise.
fr: TRUE (vrai) si la collection des mots de passe doit être synchronisée, FALSE (faux) sinon.

en: Passwords sync timestamp
fr: Horodatage de synchronisation des mots de passe

en: The timestamp at which last passwords sync was made.
fr: L’horodatage de la dernière synchronisation des mots de passe.

en: TRUE if passwords collection needs to be synced for the first time, FALSE otherwise.
fr: TRUE (vrai) si la collection des mots de passe doit être synchronisée pour la première fois, FALSE (faux) sinon.

en: Enable history sync
fr: Activer la synchronisation de l’historique

en: TRUE if history collection should be synced, FALSE otherwise.
fr: TRUE (vrai) si la collection de l’historique doit être synchronisée, FALSE (faux) sinon.

en: History sync timestamp
fr: Horodatage de synchronisation de l’historique

en: The timestamp at which last history sync was made.
fr: L’horodatage de la dernière synchronisation de l’historique.

en: TRUE if history collection needs to be synced for the first time, FALSE otherwise.
fr: TRUE (vrai) si la collection de l’historique doit être synchronisée pour la première fois, FALSE (faux) sinon.

en: Enable open tabs sync
fr: Activer la synchronisation des onglets ouverts

en: TRUE if open tabs collection should be synced, FALSE otherwise.
fr: TRUE (vrai) si la collection des onglets ouverts doit être synchronisée, FALSE (faux) sinon.

en: Open tabs sync timestamp
fr: Horodatage de synchronisation des onglets ouverts

en: The timestamp at which last open tabs sync was made.
fr: L’horodatage de la dernière synchronisation des onglets ouverts.

en: Decision to apply when microphone permission is requested for this host
fr: Décision à appliquer lorsque l’autorisation d’utiliser son microphone est demandée pour cet hôte

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to access the user’s microphone. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
fr: Cette option est utilisée pour mémoriser si un hôte donné a reçu la permission d’accéder au microphone de l’utilisateur. La valeur par défaut « undecided » signifie que le navigateur doit demander la permission, tandis que « allow » (autoriser) et « deny » (interdire) lui indique la décision qu’il doit prendre lui-même sur demande.

en: Decision to apply when geolocation permission is requested for this host
fr: Décision à appliquer lorsque la permission de géolocalisation est requise par cet hôte

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to access the user’s location. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
fr: Cette option est utilisée pour mémoriser si un hôte donné a reçu la permission d’accéder à la géolocalisation de l’utilisateur. La valeur par défaut « undecided » signifie que le navigateur doit demander la permission, tandis que « allow » (autoriser) et « deny » (interdire) lui indique la décision qu’il doit prendre lui-même sur demande.

en: Decision to apply when notification permission is requested for this host
fr: Décision à appliquer lorsque la permission de notification est requise par cet hôte

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to show notifications. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
fr: Cette option est utilisée pour mémoriser si un hôte donné a reçu la permission d’afficher des notifications. La valeur par défaut « undecided » signifie que le navigateur doit demander la permission, tandis que « allow » (autoriser) et « deny » (interdire) lui indique la décision qu’il doit prendre lui-même sur demande.

en: Decision to apply when save password permission is requested for this host
fr: Décision à appliquer lorsque la permission de mémoriser le mot de passe est requise par cet hôte

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to save passwords. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
fr: Cette option est utilisée pour mémoriser si un hôte donné a reçu la permission de mémoriser les mots de passe. La valeur par défaut « undecided » signifie que le navigateur doit demander la permission, tandis que « allow » (autoriser) et « deny » (interdire) lui indique la décision qu’il doit prendre lui-même sur demande.

en: Decision to apply when webcam permission is requested for this host
fr: Décision à appliquer lorsque la permission d’accéder à la webcam de l’utilisateur est requise par cet hôte

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to access the user’s webcam. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
fr: Cette option est utilisée pour mémoriser si un hôte donné a reçu la permission d’accéder à la webcam de l’utilisateur. La valeur par défaut « undecided » signifie que le navigateur doit demander la permission, tandis que « allow » (autoriser) et « deny » (interdire) lui indique la décision qu’il doit prendre lui-même sur demande.

en: Decision to apply when advertisement permission is requested for this host
fr: Décision à appliquer lorsque la permission de diffuser des publicités est demandée pour cet hôte

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to allow advertisements. The “undecided” default means the browser global setting is used, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
fr: Cette option est utilisée pour mémoriser si un hôte donné a reçu la permission d’autoriser les publicités. La valeur par défaut « undecided » signifie que le paramètre global du navigateur est utilisé, tandis que « allow » (autoriser) et « deny » (interdire) lui indiquent la décision qu’il doit prendre lui-même sur demande.

en: Decision to apply when an autoplay policy is requested for this host
fr: Décision à appliquer lorsque la politique de lecture automatique est requise par cet hôte

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to autoplay. The “undecided” default means to allow autoplay of muted media, while “allow” and “deny” tell it to allow / deny all requests to autoplay media respectively.
fr: Cette option est utilisée pour mémoriser si un hôte donné a reçu la permission de lancer la lecture automatique. La valeur par défaut « undecided » signifie que la lecture automatique des médias en mode muet est autorisée, tandis que « allow » (autoriser) et « deny » (interdire) indiquent si la lecture automatique des médias est autorisée (allow) / interdite (deny) respectivement.

en: Memory usage
fr: Utilisation de la mémoire

en: About Web
fr: À propos de Web

en: Epiphany Technology Preview
fr: Aperçu technologique d’Epiphany

en: A simple, clean, beautiful view of the web
fr: Une vue simple, propre et belle du Web

note: Displayed when opening applications without any installed web apps.
en: Apps
fr: Applications

en: List of installed web apps
fr: Liste des applications web installées

en: Delete
fr: Supprimer

note: Note for translators: this refers to the installation date.
en: Installed on:
fr: Installé le :

en: You can add your favorite website by clicking <b>Install as Web App…</b> within the page menu.
fr: Vous pouvez ajouter votre site web favori en cliquant sur <b>Installer en tant qu’application web…</b> dans le menu de la page.

note: Displayed when opening the browser for the first time.
en: Welcome to Web
fr: Bienvenue dans Web de GNOME

en: Start browsing and your most-visited sites will appear here.
fr: Commencez à naviguer et les sites que vous avez le plus visités apparaîtront ici.

en: Remove from overview
fr: Supprimer de la vue d’ensemble

en: Private Browsing
fr: Navigation privée

en: You are currently browsing incognito. Pages viewed in this mode will not show up in your browsing history and all stored information will be cleared when you close the window. Files you download will be kept.
fr: Vous êtes actuellement en train de naviguer en mode privé. Les pages ainsi consultées n’apparaissent pas dans votre historique de navigation et toute information en mémoire sera détruite à la fermeture de la fenêtre. Les fichiers téléchargés seront conservés.

en: Incognito mode hides your activity only from people using this computer.
fr: Le mode privé masque votre activité seulement aux autres utilisateurs de cet ordinateur.

en: It will not hide your activity from your employer if you are at work. Your internet service provider, your government, other governments, the websites that you visit, and advertisers on these websites may still be tracking you.
fr: Il ne masque pas votre activité à votre employeur si vous êtes au travail. Votre fournisseur d’accès à Internet, votre gouvernement, d’autres gouvernements, les sites web que vous visitez et les publicitaires sur ces sites web pourront toujours vous pister.

en: PIN required
fr: Code PIN nécessaire

en: Please enter PIN for %s, to authenticate at %s:%d.
fr: Veuillez saisir le code PIN pour %s, afin de vous authentifier à %s:%d.

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _Login
fr: _Connexion

en: Select certificate
fr: Choisir un certificat

en: The website %s:%d requests that you provide a certificate for authentication for %s.
fr: Le site web %s:%d requiert un certificat pour l’authentification pour %s.

en: The website %s:%d requests that you provide a certificate for authentication.
fr: Le site web %s:%d requiert un certificat d’authentification.

en: _Select
fr: _Choisir

en: Select a Directory
fr: Sélectionner un répertoire

en: Select the Destination
fr: Sélectionner la destination

en: Download Requested
fr: Téléchargement demandé

en: _Download
fr: _Télécharger

note: Type
en: Type: %s (%s)
fr: Type : %s (%s)

note: Source
en: Source: %s
fr: Source : %s

note: Question
en: Where do you want to save the file?
fr: Où souhaitez-vous enregistrer le fichier ?

note: Translators: a desktop notification when a download finishes.
en: Finished downloading %s
fr: Téléchargement de %s terminé

note: Translators: the title of the notification.
en: Download finished
fr: Téléchargement terminé

note: Translators: 'ESC' and 'F11' are keyboard keys.
en: Press %s to exit fullscreen
fr: Appuyez sur %s pour quitter le mode plein écran

en: ESC
fr: Échap

note: Translators: this means WebDriver control.
en: Web is being controlled by automation
fr: Web est contrôlé par l’automatisation

en: Autofill All Fields
fr: Remplir tous les champs automatiquement

en: Autofill Personal Fields
fr: Remplir les champs personnels automatiquement

en: Fill This Field
fr: Remplir ce champ

en: Do Not Autofill
fr: Ne pas remplir automatiquement

en: URI %s not authorized to access Epiphany resource %s
fr: L’URI %s n’est pas autorisée à accéder à la ressource %s d’Epiphany

en: Send an email message to “%s”
fr: Envoyer un courriel à l’adresse « %s »

note: TRANSLATORS: This string is part of the previous translatable string. * It is appended for each extraneous mailto: URI email address. For * example if you have mailto:foo@example.com,bar@example.com,baz@example.com * it will show * Send an email to “foo@example.com”, “bar@example.com”, “baz@example.
en: , “%s”
fr: , « %s »

en: Blank page
fr: Page vierge

note: Title for the blank page Translators: tooltip for the new tab button
en: New Tab
fr: Nouvel onglet

en: Arabic (_IBM-864)
fr: Arabe (_IBM-864)

en: Arabic (ISO-_8859-6)
fr: Arabe (ISO-_8859-6)

en: Arabic (_MacArabic)
fr: Arabe (_MacArabic)

en: Arabic (_Windows-1256)
fr: Arabe (_Windows-1256)

en: Baltic (_ISO-8859-13)
fr: Balte (_ISO-8859-13)

en: Baltic (I_SO-8859-4)
fr: Balte (I_SO-8859-4)

en: Baltic (_Windows-1257)
fr: Balte (_Windows-1257)

en: _Armenian (ARMSCII-8)
fr: _Arménien (ARMSCII-8)

en: _Georgian (GEOSTD8)
fr: _Géorgien (GEOSTD8)

en: Central European (_IBM-852)
fr: Europe centrale (_IBM-852)

en: Central European (I_SO-8859-2)
fr: Europe centrale (I_SO-8859-2)

en: Central European (_MacCE)
fr: Europe centrale (_MacCE)

en: Central European (_Windows-1250)
fr: Europe centrale (_Windows-1250)

en: Chinese Simplified (_GB18030)
fr: Chinois simplifié (_GB18030)

en: Chinese Simplified (G_B2312)
fr: Chinois simplifié (G_B2312)

en: Chinese Simplified (GB_K)
fr: Chinois simplifié (GB_K)

en: Chinese Simplified (_HZ)
fr: Chinois simplifié (_HZ)

en: Chinese Simplified (_ISO-2022-CN)
fr: Chinois simplifié (_ISO-2022-CN)

en: Chinese Traditional (Big_5)
fr: Chinois traditionnel (Big_5)

en: Chinese Traditional (Big5-HK_SCS)
fr: Chinois traditionnel (Big5-HK_SCS)

en: Chinese Traditional (_EUC-TW)
fr: Chinois traditionnel (_EUC-TW)

en: Cyrillic (_IBM-855)
fr: Cyrillique (_IBM-855)

en: Cyrillic (I_SO-8859-5)
fr: Cyrillique (I_SO-8859-5)

en: Cyrillic (IS_O-IR-111)
fr: Cyrillique (IS_O-IR-111)

en: Cyrillic (_KOI8-R)
fr: Cyrillique (_KOI8-R)

en: Cyrillic (_MacCyrillic)
fr: Cyrillique (_MacCyrillic)

en: Cyrillic (_Windows-1251)
fr: Cyrillique (_Windows-1251)

en: Cyrillic/_Russian (IBM-866)
fr: Cyrillique / _Russe (IBM-866)

en: Greek (_ISO-8859-7)
fr: Grec (_ISO-8859-7)

en: Greek (_MacGreek)
fr: Grec (_MacGreek)

en: Greek (_Windows-1253)
fr: Grec (_Windows-1253)

en: Gujarati (_MacGujarati)
fr: Gujarâtî (_MacGujarati)

en: Hebrew (_IBM-862)
fr: Hébreu (_IBM-862)

en: Hebrew (IS_O-8859-8-I)
fr: Hébreu (IS_O-8859-8-I)

en: Hebrew (_MacHebrew)
fr: Hébreu (_MacHebrew)

en: Hebrew (_Windows-1255)
fr: Hébreu (_Windows-1255)

en: _Visual Hebrew (ISO-8859-8)
fr: Hébreu _visuel (ISO-8859-8)

en: Japanese (_EUC-JP)
fr: Japonais (_EUC-JP)

en: Japanese (_ISO-2022-JP)
fr: Japonais (_ISO-2022-JP)

en: Japanese (_Shift-JIS)
fr: Japonais (_Shift-JIS)

en: Korean (_EUC-KR)
fr: Coréen (_EUC-KR)

en: Korean (_ISO-2022-KR)
fr: Coréen (_ISO-2022-KR)

en: Korean (_JOHAB)
fr: Coréen (_JOHAB)

en: Korean (_UHC)
fr: Coréen (_UHC)

en: _Celtic (ISO-8859-14)
fr: _Celtique (ISO-8859-14)

en: _Icelandic (MacIcelandic)
fr: _Islandais (MacIcelandic)

en: _Nordic (ISO-8859-10)
fr: _Nordique (ISO-8859-10)

en: _Persian (MacFarsi)
fr: _Persan (MacFarsi)

en: Croatian (Mac_Croatian)
fr: Croate (Mac_Croatian)

en: _Romanian (MacRomanian)
fr: _Roumain (MacRomanian)

en: R_omanian (ISO-8859-16)
fr: R_oumain (ISO-8859-16)

en: South _European (ISO-8859-3)
fr: _Europe méridionale (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-_620)
fr: Thaï (TIS-_620)

en: Thai (IS_O-8859-11)
fr: Thaï (IS_O-8859-11)

en: _Thai (Windows-874)
fr: _Thaï (Windows-874)

en: Turkish (_IBM-857)
fr: Turc (_IBM-857)

en: Turkish (I_SO-8859-9)
fr: Turc (I_SO-8859-9)

en: Turkish (_MacTurkish)
fr: Turc (_MacTurkish)

en: Turkish (_Windows-1254)
fr: Turc (_Windows-1254)

en: Cyrillic/Ukrainian (_KOI8-U)
fr: Cyrillique / Ukrainien (_KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (Mac_Ukrainian)
fr: Cyrillique / Ukrainien (Mac_Ukrainian)

en: Vietnamese (_TCVN)
fr: Vietnamien (_TCVN)

en: Vietnamese (_VISCII)
fr: Vietnamien (_VISCII)

en: Vietnamese (V_PS)
fr: Vietnamien (V_PS)

en: Vietnamese (_Windows-1258)
fr: Vietnamien (_Windows-1258)

en: Western (_IBM-850)
fr: Occidental (_IBM-850)

en: Western (_ISO-8859-1)
fr: Occidental (I_SO-8859-1)

en: Western (IS_O-8859-15)
fr: Occidental (IS_O-8859-15)

en: Western (_MacRoman)
fr: Occidental (_MacRoman)

en: Western (_Windows-1252)
fr: Occidental (_Windows-1252)

note: The following encodings are so rarely used that we don't want to * pollute the "related" part of the encodings menu with them, so we * set the language group to 0 here.
en: English (_US-ASCII)
fr: Anglais (_US-ASCII)

note: Translators: this is the title that an unknown encoding will * be displayed as.
en: Unknown (%s)
fr: Inconnu (%s)

en: Type to search…
fr: Commencez la saisie pour rechercher…

en: Find previous occurrence of the search string
fr: Recherche la précédente occurrence de la chaîne

en: Find next occurrence of the search string
fr: Recherche la prochaine occurrence de la chaîne

en: %s is not a valid URI
fr: « %s » n’est pas une URI valide

en: Text not found
fr: Texte non trouvé

en: Search wrapped back to the top
fr: La recherche est revenue au début

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: All supported types
fr: Tous les types pris en charge

note: Translators: Message appears when insecure password form is focused.
en: This form is not secure ‒ passwords will not be kept private
fr: Ce formulaire n’est pas sécurisé. Si vous entrez votre mot de passe, il ne restera pas privé

en: _Dismiss
fr: _Rejeter

en: Web process crashed
fr: Le processus web a planté

en: Web process terminated due to exceeding memory limit
fr: Le processus web s’est terminé à cause d’une consommation de mémoire excessive

en: Web process terminated by API request
fr: Le processus web s’est terminé par une requête d’API

en: Page Unresponsive
fr: La page ne répond pas

en: The current page “%s” is not responding
fr: La page actuelle « %s » ne répond pas

en: _Wait
fr: _Attendre

en: Force _Stop
fr: _Forcer l’arrêt

note: translators: %s here is the address of the web page
en: Loading “%s”…
fr: Chargement de « %s »…

en: Loading…
fr: Chargement…

en: Delete Web App?
fr: Supprimer l’application web ?

en: “%s” will be removed. You will have to re-install the website as an app from the menu to use it again.
fr: « %s » sera supprimé. Vous devrez réinstaller le site web en tant qu’application depuis le menu pour pouvoir l’utiliser à nouveau.

en: _Delete
fr: _Supprimer

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website presented identification that belongs to a different website.
fr: Ce site web présente des données d’identification qui appartiennent à un site web différent.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is too old to trust. Check the date on your computer’s calendar.
fr: Les données d’identification de ce site web sont trop vieilles pour être fiables. Vérifiez la date sur votre ordinateur.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification was not issued by a trusted organization.
fr: Les données d’identification de ce site web n’ont pas été délivrées par une organisation de confiance.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification could not be processed. It may be corrupted.
fr: Les données d’identification de ce site web n’ont pas pu être traitées. Elles peuvent être corrompues.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification has been revoked by the trusted organization that issued it.
fr: Les données d’identification de ce site web ont été révoquées par l’organisation de confiance qui les a délivrées.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification cannot be trusted because it uses very weak encryption.
fr: Les données d’identification de ce site web ne sont pas fiables car elles utilisent un chiffrement faible.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is only valid for future dates. Check the date on your computer’s calendar.
fr: Les données d’identification de ce site web ne seront valables que dans le futur. Vérifiez la date sur votre ordinateur.

note: Page title when a site cannot be loaded due to a network error. Page title when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: Problem Loading Page
fr: Problème de chargement de la page

note: Message title when a site cannot be loaded due to a network error.
en: Unable to display this website
fr: Impossible d’afficher ce site web

note: Error details when a site cannot be loaded due to a network error.
en: The site at %s seems to be unavailable.
fr: Le site à l’adresse %s paraît indisponible.

note: Further error details when a site cannot be loaded due to a network error.
en: It may be temporarily inaccessible or moved to a new address. You may wish to verify that your internet connection is working correctly.
fr: Il est peut-être momentanément inaccessible ou a été déplacé à une autre adresse. Pensez quand même à vérifier le bon fonctionnement de votre connexion à Internet.

note: Technical details when a site cannot be loaded due to a network error.
en: The precise error was: %s
fr: L’erreur précise était : %s

note: The button on the network error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on the page crash error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on the process crash error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on the unresponsive process error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. Translators: toolt
en: Reload
fr: Recharger

note: Message title when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: Oops! There may be a problem
fr: Oups ! Il y a peut-être un problème

note: Error details when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: The page %s may have caused Web to close unexpectedly.
fr: La page %s a peut-être provoqué la fermeture intempestive de Web.

note: Further error details when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: If this happens again, please report the problem to the %s developers.
fr: Si cela se reproduit, rapportez l’anomalie aux développeurs %s.

note: Page title when a site cannot be loaded due to a process crash error.
en: Problem Displaying Page
fr: Problème d’affichage de la page

note: Message title when a site cannot be loaded due to a process crash error.
en: Oops!
fr: Oups !

note: Error details when a site cannot be loaded due to a process crash error.
en: Something went wrong while displaying this page. Please reload or visit a different page to continue.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’affichage de cette page. Veuillez la recharger ou en visiter une autre pour continuer.

note: Page title when web content has become unresponsive.
en: Unresponsive Page
fr: La page ne répond pas

note: Message title when web content has become unresponsive.
en: Uh-oh!
fr: Houlà !

note: Error details when web content has become unresponsive.
en: This page has been unresponsive for too long. Please reload or visit a different page to continue.
fr: Cette page met trop de temps à répondre. Veuillez la recharger ou en visiter une autre pour continuer.

note: Page title when a site is not loaded due to an invalid TLS certificate.
en: Security Violation
fr: Violation de la sécurité

note: Message title when a site is not loaded due to an invalid TLS certificate.
en: This Connection is Not Secure
fr: Cette connexion n’est pas sécurisée

note: Error details when a site is not loaded due to an invalid TLS certificate.
en: This does not look like the real %s. Attackers might be trying to steal or alter information going to or from this site.
fr: Ceci ne ressemble pas au vrai %s. Des pirates informatiques essaient peut-être de voler ou modifier des informations entrant ou sortant de ce site.

note: The button on the invalid TLS certificate error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on no such file error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE.
en: Go Back
fr: Revenir

[ctx: back-access-key]
note: Mnemonic for the Go Back button on the invalid TLS certificate error page. Mnemonic for the Go Back button on the no such file error page.
en: B
fr: R

note: The hidden button on the invalid TLS certificate error page. Do not add mnemonics here.
en: Accept Risk and Proceed
fr: Accepter le risque et continuer

[ctx: proceed-anyway-access-key]
note: Mnemonic for the Accept Risk and Proceed button on the invalid TLS certificate error page.
en: P
fr: A

note: Page title on no such file error page Message title on the no such file error page.
en: File not found
fr: Fichier non trouvé

en: %s could not be found.
fr: %s introuvable.

en: Please check the file name for capitalization or other typing errors. Also check if it has been moved, renamed, or deleted.
fr: Veuillez vérifier le nom de fichier (casse et autres fautes de frappe). Vérifiez également si le fichier n’a pas été déplacé, renommé ou supprimé.

en: None specified
fr: Aucune indication

en: Technical information
fr: Information technique

en: Unspecified
fr: Non spécifié

en: Web pages
fr: Pages web

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess. Translators: tooltip for the downloads button
en: Downloads
fr: Téléchargements

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Desktop
fr: Bureau

en: Home
fr: Dossier personnel

en: Could not create a temporary directory in “%s”.
fr: Impossible de créer le répertoire temporaire dans « %s ».

en: The file “%s” exists. Please move it out of the way.
fr: Le fichier « %s » existe. Veuillez le déplacer.

en: Failed to create directory “%s”.
fr: Impossible de créer le répertoire « %s ».

en: Error removing file %s: %s
fr: Erreur lors de la suppression du fichier %s : %s

en: Error removing directory %s: %s
fr: Erreur lors de la supression du répertoire %s : %s

note: Translators: First %s is the name of the user currently logged in on the * machine. The second %s is the machine's name. You can use the variables * in a different order by changing them to %2$s and %1$s.
en: %s’s GNOME Web on %s
fr: Web de GNOME de %s sur %s

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12∶34 am"
en: Today %I∶%M %p
fr: Aujourd’hui à %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 15∶34"
en: Today %H∶%M
fr: Aujourd’hui à %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12∶34 am"
en: Yesterday %I∶%M %p
fr: Hier à %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 15∶34"
en: Yesterday %H∶%M
fr: Hier à %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12∶34 am"
en: %a %I∶%M %p
fr: %a %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 15∶34"
en: %a %H∶%M
fr: %a %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12∶34 am"
en: %b %d %I∶%M %p
fr: %d %b %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 15∶34"
en: %b %d %H∶%M
fr: %d %b %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
fr: %d %b %Y

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Failed to get desktop filename for webapp id %s
fr: L’obtention du nom de fichier desktop pour l’identifiant de la webapp %s a échoué

en: Failed to install desktop file %s:
fr: Impossible d’installer le fichier desktop %s :

en: Profile directory %s already exists
fr: Le répertoire de profil %s existe déjà

en: Failed to create directory %s
fr: Impossible de créer le répertoire %s

en: Failed to create .app file: %s
fr: Impossible de créer le fichier .app : %s

en: Error in exporting passwords to a CSV file
fr: Erreur lors de l’exportation des mots de passe vers un fichier CSV

en: Cannot create SQLite connection. Close browser and try again.
fr: Impossible de créer la connexion SQLite. Fermez votre navigateur et réessayez.

en: Browser password database could not be opened. Close browser and try again.
fr: La base de données des mots de passe n’a pas pu être ouverte. Fermez Firefox et réessayez.

en: Error in reading CSV file
fr: Erreur lors de la lecture du fichier CSV

note: Translators: The first %s is the username and the second one is the * security origin where this is happening. Example: gnome@gmail.com and * https://mail.google.com.
en: Password for %s in a form in %s
fr: Le mot de passe de %s dans un formulaire de %s

note: Translators: The %s is the security origin where this is happening. * Example: https://mail.google.com.
en: Password in a form in %s
fr: Le mot de passe dans un formulaire de %s

en: Response body is empty, do you need to install glib-networking?
fr: Le corps de la réponse est vide, avez-vous besoin d’installer glib-networking ?

en: Failed to obtain storage credentials.
fr: Échec de l’obtention des identifiants.

en: Please visit Firefox Sync and sign in again to continue syncing.
fr: Rendez-vous sur Firefox Sync et connectez-vous à nouveau pour poursuivre la synchronisation.

en: The password of your Mozilla account seems to have been changed.
fr: Le mot de passe de votre compte Mozilla semble avoir changé.

en: Please visit Firefox Sync and sign in with the new password to continue syncing.
fr: Rendez-vous sur Firefox Sync et connectez-vous avec votre nouveau mot de passe pour poursuivre la synchronisation.

en: Failed to obtain signed certificate.
fr: Échec de l’obtention du certificat signé.

en: The sync secrets for the current sync user are invalid: %s
fr: Les secrets de synchronisation pour l’utilisateur actuel ne sont pas valides : %s

en: The sync secrets for the current sync user are not valid JSON: %s
fr: Les secrets de synchronisation pour l’utilisateur actuel ne sont pas des JSON valides : %s

en: Could not find the sync secrets for the current sync user: %s
fr: Impossible de trouver les secrets de synchronisation pour l’utilisateur connecté : %s

en: Could not find the sync secrets for the current sync user.
fr: Impossible de trouver les secrets de synchronisation pour l’utilisateur connecté.

en: Failed to store sync secrets (is the secret service or secrets portal broken?):
fr: Échec de l’enregistrement des secrets de synchronisation (le service ou le portail des secrets sont-ils interrompus ?) :

note: Translators: %s is the email of the user.
en: The sync secrets of %s
fr: Les secrets de synchronisation de %s

en: Failed to upload client record.
fr: Échec de l’envoi de l’enregistrement du client.

en: Failed to upload crypto/keys record.
fr: Échec de l’envoi de l’enregistrement de chiffrement/clés.

en: Failed to retrieve crypto keys.
fr: Échec de la récupération des clés de chiffrement.

en: Failed to upload meta/global record.
fr: Échec de l’envoi de l’enregistrement méta/global.

note: Translators: the %d is the storage version, the \n is a newline character.
en: Your Mozilla account uses storage version %d. Web only supports version %d.
fr: Votre compte Mozilla utilise le stockage version %d. Web ne prend en charge que la version %d.

en: Failed to verify storage version.
fr: Échec de la vérification de la version du stockage.

en: Failed to upload device info
fr: Échec de l’envoi des informations de l’appareil

en: Failed to retrieve the Sync Key
fr: Échec de la récupération de la clé de synchronisation

en: Select current tag
fr: Sélectionner l’étiquette actuelle

en: Remove current tag
fr: Supprimer l’étiquette actuelle

en: Bookmark removed
fr: Signet supprimé

note: Undo, redo.
en: _Undo
fr: Ann_uler

en: File is not a valid Epiphany bookmarks file: missing tags table
fr: Ce fichier n’est pas un fichier de signets valide pour Epiphany : il manque la table des étiquettes

en: File is not a valid Epiphany bookmarks file: missing bookmarks table
fr: Ce fichier n’est pas un fichier de signets valide pour Epiphany : il manque la table des signets

en: Firefox bookmarks database could not be opened. Close Firefox and try again.
fr: La base de données des signets de Firefox n’a pas pu être ouverte. Fermez Firefox et essayer à nouveau.

en: Firefox bookmarks could not be retrieved!
fr: Impossible de récupérer les signets de Firefox !

en: HTML bookmarks database could not be opened: %s
fr: La base de données des signets HTML n’a pas pu être ouverte : %s

en: HTML bookmarks database could not be read.
fr: La base de données des signets HTML n’a pas pu être lue.

en: HTML bookmarks database could not be parsed: %s
fr: La base de données des signets HTML n’a pas pu être analysée : %s

en: Bookmarks file could not be parsed:
fr: Le fichier des signets n’a pas pu être analysé :

en: Favorites
fr: Favoris

en: Save Link As
fr: Enregistrer le lien sous

en: Save Image As
fr: Enregistrer l’image sous

en: Save Media As
fr: Enregistrer le média sous

note: Translators: tooltip for the empty bookmark button
en: Bookmark Page
fr: Ajouter la page aux signets

note: Translators: tooltip for the bookmarked button
en: Edit Bookmark
fr: Modifier le signet

en: Stop
fr: Arrêter

en: Show More
fr: Afficher plus

en: The certificate does not match this website
fr: Le certificat ne correspond pas à ce site web

en: The certificate has expired
fr: Le certificat a expiré

en: The signing certificate authority is not known
fr: L’autorité signant les certificats est inconnue

en: The certificate contains errors
fr: Le certificat contient des erreurs

en: The certificate has been revoked
fr: Le certificat a été révoqué

en: The certificate is signed using a weak signature algorithm
fr: Le certificat est signé avec un algorithme de signature faible

en: The certificate activation time is still in the future
fr: L’heure d’activation du certificat est dans le futur

en: The identity of this website has been verified.
fr: L’identité de ce site web a été vérifiée.

en: The identity of this website has not been verified.
fr: L’identité de ce site web n’a pas été vérifiée.

note: Message on certificate dialog
en: No problems have been detected with your connection.
fr: Aucun problème n’a été détecté avec votre connexion.

en: This certificate is valid. However, resources on this page were sent insecurely.
fr: Ce certificat est valide. Cependant, certaines ressources de cette page ont été envoyées de manière non sécurisée.

en: _Clear All
fr: Tout e_ffacer

en: %d second left | %d seconds left
fr[0]: encore %d seconde
fr[1]: encore %d secondes

en: %d minute left | %d minutes left
fr[0]: encore %d minute
fr[1]: encore %d minutes

en: %d hour left | %d hours left
fr[0]: encore %d heure
fr[1]: encore %d heures

en: %d day left | %d days left
fr[0]: encore %d jour
fr[1]: encore %d jours

en: %d week left | %d weeks left
fr[0]: encore %d semaine
fr[1]: encore %d semaines

en: %d month left | %d months left
fr[0]: encore %d mois
fr[1]: encore %d mois

en: Finished
fr: Terminé

en: Moved or deleted
fr: Déplacé ou supprimé

en: Error downloading: %s
fr: Erreur de téléchargement : %s

en: Cancelling…
fr: Annulation…

en: Starting…
fr: Démarrage…

note: Translators: the %s refers to the time at which the last sync was made. * For example: Today 04:34 PM, Sun 11:25 AM, May 31 06:41 PM.
en: Last synchronized: %s
fr: Dernière synchronisation : %s

en: Something went wrong, please try again later.
fr: Quelque chose s’est mal passé. Essayez à nouveau plus tard.

note: Translators: tooltip for the refresh button
en: Reload the current page
fr: Recharger la page actuelle

en: Exit Fullscreen
fr: Quitter le plein écran

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Stop loading the current page
fr: Arrêter le chargement de la page actuelle

en: De_select All
fr: _Tout désélectionner

en: Select _All
fr: _Tout sélectionner

en: Link copied
fr: Lien copié

en: Remove the selected pages from history
fr: Retirer les pages sélectionnées de l’historique

en: Copy URL
fr: Copier l’URL

en: Clear Browsing History?
fr: Effacer l’historique de navigation ?

en: All visible links will be permanently deleted
fr: Tous les liens visibles seront définitivement supprimés

en: Cl_ear
fr: _Effacer

en: Unavailable in Incognito Mode
fr: Indisponible en mode privé

en: Clear History
fr: Effacer l’historique

note: Translators: Notification policy for a specific site.
en: Notification Request
fr: Demande de notification

en: Camera Request
fr: Demande d’utilisation de la caméra

en: Microphone Request
fr: Demande d’utilisation du microphone

en: Location Request
fr: Demande de localisation

en: Webcam and Microphone Request
fr: Demande d’utilisation de la webcam et du microphone

en: Permission Request
fr: Demande de permission

en: Open a new browser window instead of a new tab
fr: Ouvre une nouvelle fenêtre au lieu d’un nouvel onglet

en: Load the given session state file
fr: Charge le fichier d’état de session indiqué

en: FILE
fr: FICHIER

en: Start an instance with user data read-only
fr: Démarre une instance avec les données utilisateur en lecture seule

en: Start a private instance with separate user data
fr: Démarre une instance privée avec une séparation des données utilisateur

en: Start a private instance in web application mode
fr: Démarre une instance privée en mode application web

en: Start a private instance for WebDriver control
fr: Démarre une instance privée pour le contrôle WebDriver

en: Custom profile directory for private instance
fr: Répertoire de profil personnalisé pour l’instance privée

en: DIR
fr: REP

en: URL …
fr: URL…

en: Web options
fr: Options de Web

note: Translators: Notification policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to send you notifications
fr: La page à l’adresse « %s » souhaite vous envoyer des notifications

note: Translators: Geolocation policy for a specific site.
en: Location Access Request
fr: Demande d’accès à la localisation

note: Translators: Geolocation policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to know your location
fr: La page à l’adresse « %s » demande à connaître votre localisation

note: Translators: Microphone policy for a specific site.
en: Microphone Access Request
fr: Demande d’accès au microphone

note: Translators: Microphone policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to use your microphone
fr: La page à l’adresse « %s » demande à utiliser votre microphone

note: Translators: Webcam policy for a specific site.
en: Webcam Access Request
fr: Demande d’accès à la webcam

note: Translators: Webcam policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to use your webcam
fr: La page à l’adresse « %s » demande à utiliser votre webcam

note: Translators: Webcam and microphone policy for a specific site.
en: Webcam and Microphone Access Request
fr: Demande d’accès à la webcam et au microphone

note: Translators: Webcam and microphone policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to use your webcam and microphone
fr: La page à l’adresse « %s » demande à utiliser votre webcam et microphone

note: Translators: Storage access policy for a specific site.
en: Website Data Access Request
fr: Demande d’accès aux données du site web

note: Translators: Storage access policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to access its own data (including cookies) while browsing “%s”. This will allow “%s” to track your activity on “%s”.
fr: La page à l’adresse « %s » demande à accéder à ses propres données (y compris les cookies) pendant que vous consultez « %s ». Cela permettra à « %s » de pister votre activité sur « %s ».

note: Translators: Clipboard policy for a specific site.
en: Clipboard Access Request
fr: Demande d’accès au presse-papiers

note: Translators: Clipboard policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to access your clipboard
fr: La page à l’adresse « %s » demande à accéder à votre presse-papiers

en: Blocked trackers on this site
fr: Traqueurs bloqués sur ce site

en: Sites this tracker was found on
fr: Sites sur lesquels ce traqueur est présent

en: GNOME Web prevented %u tracker from following you across websites | GNOME Web prevented %u trackers from following you across websites
fr[0]: GNOME Web a empêché %u traqueur de vous suivre sur les sites web
fr[1]: GNOME Web a empêché %u traqueurs de vous suivre sur les sites web

note: Label in certificate popover when site is untrusted. %s is a URL.
en: This web site’s digital identification is not trusted. You may have connected to an attacker pretending to be %s.
fr: L’identité numérique de ce site web n’est pas fiable. Vous vous êtes peut-être connecté à une personne malveillante qui se fait passer pour %s.

note: Label in certificate popover when site uses HTTP. %s is a URL.
en: This site has no security. An attacker could see any information you send, or control the content that you see.
fr: Ce site n’est pas sécurisé. Une personne malveillante peut voir toutes les informations que vous envoyez, ou contrôler ce que vous consultez.

note: Label in certificate popover when site sends mixed content.
en: This web site did not properly secure your connection.
fr: Ce site web n’a pas convenablement sécurisé la connexion.

note: Label in certificate popover on secure sites.
en: Your connection seems to be secure.
fr: Votre connexion semble sûre.

en: _View Certificate…
fr: _Voir le certificat…

en: Allow
fr: Autoriser

en: Deny
fr: Interdire

en: Ask
fr: Demander

en: Permissions
fr: Autorisations

en: Advertisements
fr: Publicités

en: Password saving
fr: Enregistrement des mots de passe

en: Location access
fr: Accès à la localisation

en: Microphone access
fr: Accès au microphone

en: Webcam access
fr: Accès à la webcam

en: Media autoplay
fr: Lecture automatique des médias

en: Without Sound
fr: Sans le son

note: Translators: tooltip for the new tab button
en: Open a new tab
fr: Ouvrir un nouvel onglet

en: Re_do
fr: _Rétablir

note: Edit.
en: Cu_t
fr: Co_uper

en: _Copy
fr: _Copier

en: _Paste
fr: C_oller

en: _Paste Text Only
fr: _Coller le texte seulement

en: S_end Link by Email…
fr: _Envoyer le lien par courriel…

en: _Reload
fr: _Recharger

en: _Back
fr: _Précédent

en: _Forward
fr: _Suivant

note: Bookmarks
en: Add Boo_kmark…
fr: _Ajouter un signet…

note: Links.
en: Open Link in New _Window
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle _fenêtre

en: Open Link in New _Tab
fr: Ouvrir le lien dans un nouvel ongle_t

en: Open Link in I_ncognito Window
fr: Ouvrir le lien dans une fenêtre de _navigation privée

en: _Save Link As…
fr: _Enregistrer le lien sous…

en: _Copy Link Address
fr: _Copier l’adresse du lien

en: _Copy E-mail Address
fr: _Copier l’adresse courriel

note: Images.
en: View _Image in New Tab
fr: Afficher l’_image dans un nouvel onglet

en: Copy I_mage Address
fr: Copier l’adresse de l’i_mage

en: _Save Image As…
fr: Enregistrer l’image _sous…

en: Set as _Wallpaper
fr: Définir comme p_apier peint

note: Video.
en: Open Video in New _Window
fr: Ouvrir la vidéo dans une _nouvelle fenêtre

en: Open Video in New _Tab
fr: Ouvrir la vidéo dans un nouvel ongle_t

en: _Save Video As…
fr: _Enregistrer la vidéo sous…

en: _Copy Video Address
fr: _Copier l’adresse de la vidéo

note: Audio.
en: Open Audio in New _Window
fr: Ouvrir l’audio dans une _nouvelle fenêtre

en: Open Audio in New _Tab
fr: Ouvrir l’audio dans un nouvel ongle_t

en: _Save Audio As…
fr: _Enregistrer l’audio sous…

en: _Copy Audio Address
fr: _Copier l’adresse de l’audio

en: Save Pa_ge As…
fr: Enregistrer la pa_ge sous…

en: _Take Screenshot…
fr: _Capturer l’écran…

en: _Page Source
fr: _Source de la page

en: Search the Web for “%s”
fr: Rechercher « %s » sur le Web

en: Open Link
fr: Ouvrir le lien

en: Open Link In New Tab
fr: Ouvrir le lien dans un nouvel onglet

en: Open Link In New Window
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre

en: Open Link In Incognito Window
fr: Ouvrir le lien dans une fenêtre de navigation privée

en: _Ask Later
fr: _Demander plus tard

en: _Deny
fr: _Interdire

en: _Allow
fr: _Autoriser

en: Leave Website?
fr: Quitter le site web ?

en: A form was modified and has not been submitted
fr: Un formulaire que vous avez documenté n’a pas été soumis

en: _Discard Form
fr: _Abandonner le formulaire

en: Download operation
fr: Opération de téléchargement

en: Show details
fr: Afficher les détails

en: %d download operation active | %d download operations active
fr[0]: %d opération de téléchargement active
fr[1]: %d opérations de téléchargement actives

en: Set as Default Browser?
fr: Définir comme navigateur par défaut ?

en: Use Web as your default web browser and for opening external links
fr: Utiliser Web comme navigateur par défaut et pour ouvrir des liens externes

en: Use Epiphany Technology Preview as your default web browser and for opening external links
fr: Utiliser Aperçu Technologique d’Epiphany comme navigateur par défaut et pour ouvrir des liens externes

en: _Ask Again Later
fr: _Demander à nouveau plus tard

en: _No
fr: _Non

en: _Yes
fr: _Oui

en: Download started
fr: Téléchargement lancé

en: Save password?
fr: Enregistrer le mot de passe ?

en: Passwords can be removed at any time in Preferences
fr: Les mots de passe peuvent être supprimés à tout moment dans les Préférences

en: Not Now
fr: Pas maintenant

en: Never Save
fr: Ne jamais enregistrer

en: Save
fr: Enregistrer

en: Close Multiple Tabs?
fr: Fermer plusieurs onglets ?

en: If this window is closed, all open tabs will be lost
fr: Si vous fermez cette fenêtre, tous les onglets ouverts seront perdus

en: C_lose Tabs
fr: Fermer les ong_lets

en: New tab opened
fr: Nouvel onglet ouvert

en: Switch
fr: Basculer

en: Delete All Entries?
fr: Effacer toutes les entrées ?

en: This will clear all locally stored entries, and can not be undone.
fr: Ceci effacera toutes les entrées stockées localement et ne peut être annulé.

en: HTTP disk cache
fr: Cache disque HTTP

en: Local storage data
fr: Données de stockage local

en: Offline web application cache
fr: Cache des applications web hors connexion

en: IndexedDB databases
fr: Bases de données IndexedDB

en: HSTS policies cache
fr: Cache de politiques HSTS

en: Intelligent Tracking Prevention data
fr: Données de Prévention Intelligente du Pistage

en: New search engine
fr: Nouveau moteur de recherche

en: A_dd Search Engine
fr: _Ajouter un moteur de recherche

en: This field is required
fr: Ce champ est obligatoire

en: Address must start with either http:// or https://
fr: L’adresse doit commencer soit par http:// soit par https://

en: Address must contain the search term represented by %s
fr: L’adresse doit contenir le terme recherché représenté par %s

en: Address should not contain the search term several times
fr: L’adresse ne doit pas contenir le terme recherché plusieurs fois

en: Address is not a valid URI
fr: L’adresse n’est pas une URI valide

en: Address is not a valid URL. The address should look like https://www.example.com/search?q=%s
fr: L’adresse n’est pas une URL valide. L’adresse doit ressembler à https://www.exemple.com/recherche?q=%s

en: This shortcut is already used.
fr: Ce raccourci est déjà utilisé.

en: Search shortcuts must not contain any space.
fr: Les raccourcis de recherche ne doivent contenir aucun espace.

en: Search shortcuts should start with a symbol such as !, # or @.
fr: Les raccourcis de recherche doivent commencer avec un symbole tel que !, # ou @.

en: A name is required
fr: Un nom est nécessaire

en: This search engine already exists
fr: Ce moteur de recherche existe déjà

en: Remove Extension
fr: Enlever l’extension

en: Do you really want to remove this extension?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette extension ?

en: _Remove
fr: _Enlever

en: Password copied
fr: Mot de passe copié

en: Delete All Passwords?
fr: Effacer tous les mots de passe ?

en: This will clear all locally stored passwords, and can not be undone.
fr: Ceci effacera tous les mots de passe stockés localement et ne peut être annulé.

en: Copy password
fr: Copier le mot de passe

en: Username
fr: Nom d’utilisateur

en: Copy username
fr: Copier le nom d’utilisateur

en: Password
fr: Mot de passe

en: Remove Password
fr: Effacer le mot de passe

en: Light
fr: Clair

en: Dark
fr: Sombre

en: Install WebExtension?
fr: Installer la WebExtension ?

en: Do you want to install `%s`?
fr: Voulez-vous installer « %s »  ?

en: Cancel
fr: Annuler

en: Install
fr: Installer

note: Translators: this is the title of a file chooser dialog.
en: Open File (manifest.json/xpi)
fr: Ouvrir le fichier (manifest.json/xpi)

en: Add Language
fr: Ajouter une langue

en: System language (%s) | System languages (%s)
fr[0]: Langue du système (%s)
fr[1]: Langues du système (%s)

en: Supported Image Files
fr: Fichiers images pris en charge

en: Executes only the n-th migration step
fr: Exécute seulement la n-ième étape de la migration

en: Specifies the required version for the migrator
fr: Indique la version requise pour l’outil de migration

en: Specifies the profile where the migrator should run
fr: Indique le profil à migrer

en: Web profile migrator
fr: Migrateur de profil de Web

en: Web profile migrator options
fr: Options de l’outil de migration de profil de Web

en: View Open Tabs
fr: Afficher les onglets ouverts

note: Translators: tooltip for the bookmarks popover button
en: Bookmarks
fr: Signets

note: Translators: tooltip for the back button
en: Back
fr: Précédent

note: Translators: tooltip for the forward button
en: Forward
fr: Suivant

note: Translators: tooltip for the secret homepage button
en: Homepage
fr: Page d’accueil

en: Autofill Data
fr: Remplir les données automatiquement

en: Personal
fr: Personnel

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: Full Name
fr: Nom complet

en: User Name
fr: Nom d’utilisateur

en: E-Mail
fr: Adresse électronique

en: Phone
fr: Numéro de téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: Street
fr: Rue

en: Organization
fr: Organisation

en: Postal Code
fr: Code postal

en: State
fr: État/province

en: City
fr: Ville

en: Country
fr: Pays

en: Credit Card
fr: Carte bancaire

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Number
fr: Numéro

en: Bookmark
fr: Signet

en: Name
fr: Nom

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Remove
fr: Enlever

en: Add Tag
fr: Ajouter une étiquette

en: Add new tag
fr: Ajouter une nouvelle étiquette

en: Properties
fr: Propriétés

en: Edit
fr: Modifier

en: Done
fr: Effectué

en: Search bookmarks
fr: Rechercher les signets

en: No Bookmarks
fr: Aucun signet

en: Bookmarked pages will appear here
fr: Les pages des signets seront affichées ici

en: Website Data
fr: Données de site web

en: _Clear Data
fr: _Effacer les données

en: Remove selected website data
fr: Effacer les données de site web sélectionnées

en: Search website data
fr: Rechercher les données de site web

en: No Website Data Found
fr: Aucune donnée de site web trouvée

en: Website data will be listed here
fr: Les données des sites web seront répertoriées ici

en: Clear selected website data:
fr: Effacer les données de site web sélectionnées :

en: You cannot undo this action. The data you are choosing to clear will be removed forever.
fr: Vous ne pourrez pas annuler cette action. Les données que vous choisissez d’effacer le seront définitivement.

en: Search
fr: Recherche

en: No Results Found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Try a different search
fr: Essayez une recherche différente

en: Text Encoding
fr: Codage du texte

en: Use Encoding Specified by Document
fr: Utiliser le codage indiqué par le document

en: Recent Encodings
fr: Codages récents

en: Related Encodings
fr: Codages apparentés

en: Show All…
fr: Tout afficher…

en: Open _Inspector
fr: Ouvrir l’_inspecteur

en: Author
fr: Auteur

en: Enabled
fr: Activé

en: Remove Extension…
fr: Enlever l’extension…

en: Firefox Sync
fr: Synchronisation Firefox

en: Sync _Now
fr: Synchroniser _maintenant

en: Sign in with your Mozilla account to sync your data with GNOME Web and Firefox on other computers. GNOME Web is not Firefox and is not produced or endorsed by Mozilla.
fr: Connectez-vous à votre compte Mozilla pour synchroniser vos données de Web de GNOME et Firefox sur d’autres ordinateurs. Web de GNOME n’est pas Firefox et n’est ni produit, ni pris en charge par Mozilla.

en: Mozilla Account
fr: Compte Mozilla

en: Logged in
fr: Connecté

en: Sign _Out
fr: Se _déconnecter

en: Sync Options
fr: Options de synchronisation

en: Sync _Bookmarks
fr: Synchroniser les _signets

en: Sync _Passwords
fr: Synchroniser les mots de _passe

en: Sync _History
fr: Synchroniser l’_historique

en: Sync Open _Tabs
fr: Synchroniser les ongle_ts ouverts

en: S_ynced Tabs
fr: Onglets s_ynchronisés

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Device name
fr: Nom du périphérique

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: _Change
fr: Mo_difier

en: History
fr: Historique

en: _Clear
fr: _Effacer

en: Select Items
fr: Sélectionner des entrées

en: Search history
fr: Rechercher dans l’historique

en: No History Found
fr: Aucun historique trouvé

en: Visited pages will be listed here
fr: Les pages visitées seront répertoriées ici

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Delete Language
fr: Supprimer une langue

en: Search for websites, bookmarks, and open tabs
fr: Rechercher des sites web, des signets et des onglets ouverts

en: Website Security Status and Permissions
fr: État de la sécurité et autorisations du site web

en: Reader Mode
fr: Mode lecture

en: Clear
fr: Effacer

en: View Available Passwords
fr: Afficher les mots de passe disponibles

en: _Redo
fr: _Rétablir

en: Paste and _Go
fr: Coller et _aller

en: R_eload
fr: R_echarger

en: Reload _All Tabs
fr: Recharger _tous les onglets

en: _Duplicate
fr: _Dupliquer

en: P_in Tab
fr: Ép_ingler l’onglet

en: Unp_in Tab
fr: Désépi_ngler l’onglet

en: _Mute Tab
fr: Mettre l’onglet en _sourdine

en: Close Tabs to the _Left
fr: Fermer les onglets situés à _gauche

en: Close Tabs to the _Right
fr: Fermer les onglets situés à _droite

en: Close _Other Tabs
fr: Fermer les autres onglets

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Run in Background
fr: _Exécuter en tâche de fond

en: _New Window
fr: _Nouvelle fenêtre

en: New _Incognito Window
fr: Nouvelle fenêtre pr_ivée

en: Reopen Closed _Tab
fr: Rouvrir l’ongle_t fermé

en: Histo_ry
fr: Histo_rique

en: I_mport and Export
fr: I_mporter et exporter

en: I_mport Bookmarks…
fr: I_mporter des signets…

en: E_xport Bookmarks…
fr: E_xporter les signets…

en: Import _Passwords…
fr: I_mporter des mots de passe…

en: Export _Passwords…
fr: E_xporter des mots de passe…

en: _Web Apps
fr: _Applications web

en: Install as _Web App…
fr: Installer en tant qu’application _web…

en: Manag_e Web Apps
fr: _Gérer les applications web

en: Text Enco_ding…
fr: Co_dage du texte…

en: Pri_vacy Report
fr: Rapport de _confidentialité

en: Pr_eferences
fr: _Préférences

en: _Keyboard Shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

en: _Help
fr: Aid_e

en: _About Web
fr: À _propos de Web

[ctx: tooltip]
en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

en: Restore Zoom
fr: Restaurer le zoom

[ctx: tooltip]
en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Print…
fr: Impression…

en: Find…
fr: Rechercher…

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Save Login?
fr: Enregistrer la connexion ?

en: Passwords are saved only on your device and can be removed at any time in Preferences
fr: Les mots de passe sont enregistrés sur votre appareil seulement et peut être supprimés à tout moment dans Préférences

en: _Never Save
fr: _Ne jamais enregistrer

en: N_ot Now
fr: P_as maintenant

en: Passwords
fr: Mots de passe

en: Remove All Passwords
fr: Effacer tous les mots de passe

en: Search passwords
fr: Rechercher les mots de passe

en: No Passwords Found
fr: Aucun mot de passe trouvé

en: Saved passwords will be listed here
fr: Les mots de passe enregistrés seront répertoriés ici

en: _Copy Password
fr: _Copier le mot de passe

en: C_opy Username
fr: C_opier le nom d’utilisateur

en: Appearance
fr: Apparence

en: Fonts
fr: Polices

en: Use Custom Fonts
fr: Utiliser des polices personnalisées

en: Sans Serif Font
fr: Police sans serif

en: Serif Font
fr: Police serif

en: Monospace Font
fr: Police à largeur fixe

en: Font Style
fr: Style de police

en: Color Scheme
fr: Jeu de couleurs

en: Use Custom Stylesheet
fr: Utiliser une feuille de style personnalisée

en: Use Custom JavaScript
fr: Utiliser des scripts JavaScript personnalisés

en: Default Zoom Level
fr: Niveau de zoom par défaut

en: Add New Extension
fr: Ajouter une nouvelle extension

en: Extensions must be installed manually from their files
fr: Vous devez installer les extensions manuellement à partir de leur fichier

en: Epiphany is compatible with web extensions for Mozilla Firefox. To find and add web extensions, visit <a href="https://addons.mozilla.org">addons.mozilla.org</a>
fr: Epiphany est compatible avec les extensions pour Mozilla Firefox. Pour retrouver et installer des extensions, visitez la page <a href="https://addons.mozilla.org">addons.mozilla.org</a>

en: No Extensions Installed
fr: Aucune extension installée

en: General
fr: Général

en: Web App
fr: Application web

en: _Icon
fr: _Icône

en: _Homepage
fr: Page d’_accueil

en: _Title
fr: _Titre

en: Additional _URLs
fr: _URL supplémentaires

en: Web Content
fr: Contenus du Web

en: Block _Advertisements
fr: Bloquer les p_ublicités

en: Block _Popup Windows
fr: Bloquer les _fenêtres surgissantes

en: Most _Visited Pages
fr: Pages les plus v_isitées

en: _Blank Page
fr: Page _vierge

en: _Custom
fr: _Personnalisé

en: Ask o_n Download
fr: Demander _lors du téléchargement

en: _Download Folder
fr: Dossier des _téléchargements

en: Search Engines
fr: Moteurs de recherche

en: Start in _Incognito Mode
fr: Démarrer en mode _privé

en: _Restore Tabs on Startup
fr: _Restaurer les onglets au démarrage

en: Browsing
fr: Navigation

en: Mouse _Gestures
fr: M_ouvements de souris

en: S_witch Immediately to New Tabs
fr: _Basculer immédiatement sur le nouvel onglet

en: Touch _Navigation Gestures
fr: Mouvements de _navigation tactiles

en: _Spell Checking
fr: _Vérification orthographique

en: Developer
fr: Développeur

en: Show D_eveloper Actions
fr: Afficher les options pour les dév_eloppeurs

en: _Add
fr: _Ajouter

en: Choose a language
fr: Choisir une langue

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: Web Tracking
fr: Pistage web

en: Intelligent _Tracking Prevention
fr: Prévention Intelligente du _Pistage

en: Allow websites to store cookies, databases, and local storage data. Disabling website data storage will break many websites.
fr: Permettre aux sites web de stocker des cookies, des bases de données et des données locales. Désactiver la possibilité de stocker des données va casser beaucoup de sites.

en: _Website Data Storage
fr: Données des sites _web

en: Search Suggestions
fr: Suggestions de recherche

en: Enable search suggestions in the URL entry
fr: Activer les suggestions de recherche lors de la saisie de l’URL

en: _Google Search Suggestions
fr: Suggestions de la recherche _Google

en: Personal Data
fr: Données personnelles

en: Clear Website _Data
fr: Effacer les _données de site web

en: _Passwords
fr: _Mots de passe

en: _Remember Passwords
fr: _Se souvenir des mots de passe

en: Forms and Autofill
fr: Formulaires et remplissage automatique

en: _Autofill Forms
fr: _Remplir les formulaires automatiquement

en: Autofill _Data
fr: Remplir les _données automatiquement

en: Privacy Report
fr: Rapport de confidentialité

en: _Websites
fr: Sites _web

en: _Trackers
fr: _Traqueurs

en: No Trackers Blocked
fr: Aucun traqueur bloqué

en: Trackers that tried to collect personal information across websites will appear here
fr: Les traqueurs qui ont tenté de collecter des informations personnelles à travers les sites web sont affichés ici

en: Details
fr: Détails

en: Selects Default Search Engine
fr: Sélectionner le moteur de recherche par défaut

en: Shortcut
fr: Raccourci

en: To determine the search address, perform a search using the search engine that you want to add and replace the search term with %s
fr: Pour déterminer l’adresse de recherche, effectuez une recherche à partir du moteur de recherche que vous voulez ajouter et remplacez le terme recherché par %s

en: R_emove Search Engine
fr: _Supprimer le moteur de recherche

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: New Window
fr: Nouvelle fenêtre

[ctx: shortcut window]
en: New Incognito Window
fr: Nouvelle fenêtre privée

[ctx: shortcut window]
en: Open File
fr: Ouvrir un fichier

[ctx: shortcut window]
en: Save Page
fr: Enregistrer la page

[ctx: shortcut window]
en: Take Screenshot
fr: Capturer l’écran

[ctx: shortcut window]
en: Print Page
fr: Imprimer la page

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: shortcut window]
en: Help
fr: Aide

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
fr: Ouvrir un menu

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
fr: Raccourcis

[ctx: shortcut window]
en: Show Downloads List
fr: Afficher la liste des téléchargements

[ctx: shortcut window]
en: Go to Homepage
fr: Aller à la page d’accueil

[ctx: shortcut window]
en: Reload Current Page
fr: Recharger la page actuelle

[ctx: shortcut window]
en: Reload Bypassing Cache
fr: Recharger en outrepassant le cache

[ctx: shortcut window]
en: Stop Loading Current Page
fr: Arrêter le chargement de la page actuelle

[ctx: shortcut window]
en: Go Back to Previous Page
fr: Revenir à la page précédente

[ctx: shortcut window]
en: Go Forward to Next Page
fr: Passer à la page suivante

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
fr: Onglets

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
fr: Nouvel onglet

[ctx: shortcut window]
en: Close Current Tab
fr: Fermer l’onglet actuel

[ctx: shortcut window]
en: Reopen Closed Tab
fr: Rouvrir l’onglet fermé

[ctx: shortcut window]
en: Go to Next Tab
fr: Passer à l’onglet suivant

[ctx: shortcut window]
en: Go to Previous Tab
fr: Aller à l’onglet précédent

[ctx: shortcut window]
en: Move Current Tab to the Left
fr: Déplacer l’onglet actuel vers la gauche

[ctx: shortcut window]
en: Move Current Tab to the Right
fr: Déplacer l’onglet actuel vers la droite

[ctx: shortcut window]
en: Duplicate Current Tab
fr: Dupliquer l’onglet actuel

[ctx: shortcut window]
en: View Open Tabs
fr: Afficher les onglets ouverts

[ctx: shortcut window]
en: Miscellaneous
fr: Divers

[ctx: shortcut window]
en: History
fr: Historique

[ctx: shortcut window]
en: Clear Website Data
fr: Effacer les données de site web

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
fr: Préférences

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark Current Page
fr: Créer un signet pour la page actuelle

[ctx: shortcut window]
en: Show Bookmarks List
fr: Afficher la liste des signets

[ctx: shortcut window]
en: Import Bookmarks
fr: Importer des signets

[ctx: shortcut window]
en: Export Bookmarks
fr: Exporter des signets

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Caret Browsing
fr: Basculer la navigation au curseur

[ctx: shortcut window]
en: Web App
fr: Application web

[ctx: shortcut window]
en: Install Site as Web App
fr: Installer le site en tant qu’application web

[ctx: shortcut window]
en: View
fr: Affichage

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
fr: Zoom avant

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
fr: Réinitialiser le zoom

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
fr: Plein écran

[ctx: shortcut window]
en: View Page Source
fr: Source de la page

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Inspector
fr: Basculer l’inspecteur

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Reader Mode
fr: Basculer le mode de lecture

[ctx: shortcut window]
en: Editing
fr: Édition

[ctx: shortcut window]
en: Cut
fr: Couper

[ctx: shortcut window]
en: Copy
fr: Copier

[ctx: shortcut window]
en: Paste
fr: Coller

[ctx: shortcut window]
en: Undo
fr: Annuler

[ctx: shortcut window]
en: Redo
fr: Rétablir

[ctx: shortcut window]
en: Select All
fr: Tout sélectionner

[ctx: shortcut window]
en: Select Page URL
fr: Sélectionner l’URL de la page

[ctx: shortcut window]
en: Search With Default Search Engine
fr: Rechercher avec le moteur de recherche par défaut

[ctx: shortcut window]
en: Find
fr: Rechercher

[ctx: shortcut window]
en: Next Find Result
fr: Résultat de recherche suivant

[ctx: shortcut window]
en: Previous Find Result
fr: Résultat de recherche précédent

en: Synced Tabs
fr: Onglets synchronisés

en: Below are the synced open tabs of your other devices that use Firefox Sync with this account. Open a tab by double clicking its name (tabs under Local Tabs cannot be opened).
fr: Vous trouverez ci-dessous les onglets synchronisés de vos autres périphériques qui utilisent Firefox Sync avec ce compte. Ouvrez un onglet en double-cliquant sur son nom (les onglets « locaux » ne peuvent pas être ouverts).

en: Additional URLs
fr: URL supplémentaires

en: A URL that starts with any of the additional URLs will be opened by the web application. If you omit the URL scheme, the one from the currently loaded URL will be used.
fr: Une URL qui débute comme n’importe quelle URL supplémentaire sera ouverte par l’application web. Si vous omettez le schéma d’URL, celui chargé par l’URL actuelle sera utilisé.

en: Add New URL
fr: Ajouter une nouvelle URL

en: Remove Selected URLs
fr: Retirer les URL sélectionnées

en: C_lear All
fr: Tout e_ffacer

en: Search the web for “%s”
fr: Rechercher « %s » sur le Web

en: Load “%s”
fr: Charger « %s »

en: Local Tabs
fr: Onglets locaux

en: The install_token is required for the Install() method
fr: « install_token » est requis pour la méthode « Install() »

en: The url passed was not valid: ‘%s’
fr: L’URL donnée n’était pas valide : « %s »

en: The name passed was not valid
fr: Le nom donné n’était pas valide

en: Installing the web application ‘%s’ (%s) failed: %s
fr: L’installation de l’application web « %s » (%s) a échoué : %s

en: The desktop file ID passed ‘%s’ was not valid
fr: L’identifiant « %s » donné pour le fichier desktop n’était pas valide

en: The web application ‘%s’ does not exist
fr: L’application web « %s » n’existe pas

en: The web application ‘%s’ could not be deleted
fr: L’application web « %s » n’a pas pu être supprimée

en: Options for %s
fr: Options pour %s

en: manifest.json not found
fr: manifest.json non trouvé

en: Failed to parse manifest.json: %s
fr: Échec de l’analyse du manifest.json : %s

en: manifest.json invalid
fr: manifest.json non valide

en: Only manifest_version 2 is supported
fr: Seul le manifest_version 2 est pris en charge

en: Missing name or version
fr: Nom ou version manquant

en: Failed to determine initiating URI
fr: Échec de la détermination de l’URI d’origine

en: HTML File
fr: Fichier HTML

en: _Select File
fr: _Sélectionner un fichier

en: I_mport
fr: I_mporter

en: Bookmarks successfully imported!
fr: Les signets ont été importés !

en: Select Profile
fr: Choisir un profil

en: Choose File
fr: Choisir un fichier

en: Import Bookmarks
fr: Importer des signets

en: File Type
fr: Type de fichier

en: Bookmarks successfully exported!
fr: Les signets ont été exportés !

note: Translators: Only translate the part before ".html" (e.g. "bookmarks")
en: bookmarks.html
fr: signets.html

en: CSV File
fr: Fichier CSV

en: Passwords successfully imported!
fr: Les mots de passe ont été importés !

en: Import Passwords
fr: Importer les mots de passe

en: Passwords successfully exported!
fr: Les mots de passe ont été exportés !

note: Translators: Only translate the part before ".csv" (e.g. "passwords")
en: passwords.csv
fr: Mots de passe.csv

en: Reload Website?
fr: Recharger le site web ?

en: New Web App
fr: Nouvelle application web

en: The application “%s” is ready to be used
fr: L’application « %s » est prête à être utilisée

en: The application “%s” could not be created: %s
fr: L’application « %s » n’a pas pu être créée : %s

note: Translators: Desktop notification when a new web app is created.
en: Launch
fr: Démarrer

en: Replace Existing Web App?
fr: Remplacer l’application web existante ?

en: An application named “%s” already exists, replacing it will overwrite it
fr: Une application avec le nom « %s » existe déjà. Elle sera remplacée par celle que vous souhaitez créer

en: _Replace
fr: _Remplacer

en: Enable Caret Browsing Mode?
fr: Activer le mode de navigation au curseur ?

en: Pressing F7 turns caret browsing on or off. This feature places a moveable cursor in web pages, allowing you to move around with your keyboard. Do you want to enable caret browsing?
fr: Un appui sur la touche F7 active ou désactive la navigation au curseur. Cette fonctionnalité place un curseur déplaçable dans les pages web, vous permettant de vous déplacer avec votre clavier. Voulez-vous activer le mode de navigation au curseur ?

en: _Enable
fr: _Activer
