epiphany master - en to kab translation catalogue (169 entries)

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
kab: Asenfaṛ n GNOME

en: Web Browser
kab: Iminig n web

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: web;browser;internet;epiphany;
kab: web;iminig;internet;epiphany;

en: New Window
kab: Asfaylu amaynut

en: Home page
kab: Asebter agejdan

en: Window position
kab: Adeg n usfaylu

en: Window size
kab: Teɣzi n usfaylu

en: Version %s
kab: Lqem %s

en: About Web
kab: Ɣef Web

note: Displayed when opening applications without any installed web apps.
en: Apps
kab: Isnasen

en: Delete
kab: Kkes

note: Note for translators: this refers to the installation date.
en: Installed on:
kab: Yettwasbedd deg

note: Displayed when opening the browser for the first time.
en: Welcome to Web
kab: Ansuf ɣer Web

en: _Cancel
kab: Sefsex (_C)

en: _Select
kab: Fren (_S)

en: Select a Directory
kab: Fren akaram

en: _Download
kab: Si_der

note: Type
en: Type: %s (%s)
kab: Anaw: %s (%s)

note: Source
en: Source: %s
kab: Aɣbalu: %s

en: Blank page
kab: Asebter ilem

note: Title for the blank page Translators: tooltip for the new tab button
en: New Tab
kab: Iccer amaynut

en: Arabic (_IBM-864)
kab: Taɛrabt (_IBM-864)

en: Arabic (ISO-_8859-6)
kab: Taɛrabt (ISO-_8859-6)

en: Arabic (_MacArabic)
kab: Taɛrabt (_MacArabic)

en: Arabic (_Windows-1256)
kab: Taɛrabt (_Windows-1256)

note: Translators: this is the title that an unknown encoding will * be displayed as.
en: Unknown (%s)
kab: Arussin (%s)

en: All files
kab: Akk ifuyla

en: Loading…
kab: Yessalay-d…

note: The button on the invalid TLS certificate error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on no such file error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE.
en: Go Back
kab: Uɣal ɣer deffir

note: Page title on no such file error page Message title on the no such file error page.
en: File not found
kab: Afaylu ur yettwaf ara

en: Images
kab: Tugniwin

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess. Translators: tooltip for the downloads button
en: Downloads
kab: Isidar

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Desktop
kab: Tanarit

en: Home
kab: Agejdan

note: Translators: First %s is the name of the user currently logged in on the * machine. The second %s is the machine's name. You can use the variables * in a different order by changing them to %2$s and %1$s.
en: %s’s GNOME Web on %s
kab: %s n GNOME Web ɣef %s

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12∶34 am"
en: Today %I∶%M %p
kab: Ass-a %I∶%M %p

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 15∶34"
en: Today %H∶%M
kab: Ass-a %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12∶34 am"
en: Yesterday %I∶%M %p
kab: Iḍelli %I∶%M %p

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 15∶34"
en: Yesterday %H∶%M
kab: Iḍelli %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12∶34 am"
en: %b %d %I∶%M %p
kab: %d %b %I∶%M %p

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 15∶34"
en: %b %d %H∶%M
kab: %d %b %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
kab: %d %b %Y

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
kab: Arussin

en: Mobile
kab: Aziraz

en: Save Image As
kab: Sekles tugna am…

note: Translators: tooltip for the bookmarked button
en: Edit Bookmark
kab: Ẓreg ticreḍt

en: Stop
kab: Seḥbes

en: Finished
kab: Ifukk

en: Main Menu
kab: Umuɣ agejdan

en: Copy URL
kab: Nɣel URL

en: FILE
kab: AFAYLU

en: Allow
kab: Sireg

en: Deny
kab: Aggi

en: Ask
kab: Suter

en: Permissions
kab: Tisirag

en: Notifications
kab: Ilɣa

note: Undo, redo.
en: _Undo
kab: Err-d (_U)

note: Edit.
en: Cu_t
kab: Gzem (_T)

en: _Copy
kab: Nɣel (_C)

en: _Paste
kab: Senteḍ (_P)

en: Select _All
kab: Fren-iten a_kk

en: Show details
kab: Sken-d talqayt

en: _Ask Again Later
kab: Steqsi-iyi-d ticki (_A)

en: _No
kab: Uhu (_N)

en: _Yes
kab: Ih (_Y)

en: Not Now
kab: Mačči tura

en: Save
kab: Sekles

en: C_lose Tabs
kab: Mde_l iccaren

en: Remove Extension
kab: Kkes asiɣzef

en: _Remove
kab: Kkes (_R)

en: _Delete
kab: Kkes (_D)

en: Copy password
kab: Nɣel awal n uɛeddi

en: Username
kab: Isem n useqdac

en: Copy username
kab: Nɣel isem n useqdac:

en: Password
kab: Awal n uɛeddi

en: Remove Password
kab: Kkes awal n uɛeddi

en: Light
kab: Aceεlal

en: Dark
kab: Ubrik

note: Translators: tooltip for the webextension actions button
en: Extensions
kab: Isiɣzaf

note: Translators: tooltip for the bookmarks popover button
en: Bookmarks
kab: Ticraḍ

note: Translators: tooltip for the back button
en: Back
kab: Uɣal

note: Translators: tooltip for the forward button
en: Forward
kab: Ɣer sdat

note: Translators: tooltip for the secret homepage button
en: Homepage
kab: Asebter agejdan

en: Bookmark
kab: Ticreḍt

en: _Name
kab: Isem (_N)

en: _Address
kab: T_ansa

en: Tags
kab: Tibzimin

en: _Add
kab: Rnu (_A)

en: All
kab: Akk

en: Search
kab: Anadi

en: No Results Found
kab: Ulac igmad i yettwafen

en: Try a different search
kab: Ɛreḍ anadi-nniḍen

en: Show All…
kab: Sken-iten-id akk…

en: Author
kab: Ameskar

en: Version
kab: Lqem

en: Enabled
kab: Yermed

en: Mozilla Account
kab: Amiḍan n Mozilla

en: Logged in
kab: Taqqneḍ

en: _Save
kab: _Sekles

en: History
kab: Amazray

en: _Open
kab: Ldi (_O)

en: _Close
kab: Mdel (_C)

en: _New Window
kab: Asfaylu amay_nut

en: Pr_eferences
kab: Is_menyafen

en: _Keyboard Shortcuts
kab: Inegzumen n unasiw (_K)

en: _Help
kab: Tallalt (_H)

en: _About Web
kab: Ɣef Web

[ctx: tooltip]
en: Zoom Out
kab: Semẓi

[ctx: tooltip]
en: Zoom In
kab: Semɣeṛ

en: Print…
kab: Siggez…

en: Find…
kab: Af-d…

en: Fullscreen
kab: Agdil aččuran

en: Passwords
kab: Awalen n uɛeddi

en: Remove All Passwords
kab: Kkes akk awalen n uɛeddi

en: Search passwords
kab: Nadi ɣef wawalen n uɛeddi

en: _Copy Password
kab: Nɣel awal n uɛeddi (_C)

en: C_opy Username
kab: Nɣel isem n useqda_c

en: Appearance
kab: Timeẓri

en: Fonts
kab: Tisefsa

en: General
kab: Amatu

en: _Icon
kab: T_ignit

en: _Homepage
kab: Asebter agejdan (_H)

en: _Title
kab: Azwel (_T)

en: Session
kab: Tiɣimit

en: Developer
kab: Aneflay

en: Add Language…
kab: Rnu tutlayt…

en: Choose a language:
kab: Fren tutlayt

en: Privacy
kab: Tabaḍnit

en: Name
kab: Isem

en: Address
kab: Tansa

en: Shortcut
kab: Anegzum

[ctx: shortcut window]
en: General
kab: Amatu

[ctx: shortcut window]
en: New Window
kab: Asfaylu amaynut

[ctx: shortcut window]
en: Open File
kab: Ldi afaylu

[ctx: shortcut window]
en: Save Page
kab: Sekles asebter

[ctx: shortcut window]
en: Take Screenshot
kab: Ṭṭef-d agdil

[ctx: shortcut window]
en: Print Page
kab: Siggez asebter

[ctx: shortcut window]
en: Quit
kab: Ffeɣ

[ctx: shortcut window]
en: Help
kab: Tallalt

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
kab: Ldi umuɣ

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
kab: Inegzumen

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
kab: Tunigin

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
kab: Iccaren

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
kab: Mdel iccer amiran

[ctx: shortcut window]
en: Miscellaneous
kab: Ayen-nniḍen

[ctx: shortcut window]
en: History
kab: Amazray

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
kab: Imenyafen

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
kab: Semɣeṛ

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
kab: Semẓi

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
kab: Agdil aččuran

[ctx: shortcut window]
en: View Page Source
kab: Wali aɣbalu n usebter

[ctx: shortcut window]
en: Editing
kab: Asiẓreg

[ctx: shortcut window]
en: Cut
kab: Gzem

[ctx: shortcut window]
en: Copy
kab: Nɣel

[ctx: shortcut window]
en: Paste
kab: Senṭeḍ

[ctx: shortcut window]
en: Undo
kab: Err-d

[ctx: shortcut window]
en: Select All
kab: Fren-iten akk

[ctx: shortcut window]
en: Find
kab: Af-d

en: GVDB File
kab: Afaylu GVDB

en: HTML File
kab: Afaylu HTML

en: Ch_oose File
kab: Fren afaylu (_O)

en: I_mport
kab: Kter (_I)

en: Select Profile
kab: Fren amaɣnu

en: Choose File
kab: Fren afaylu

en: From:
kab: Seg:

note: Translators: Only translate the part before ".html" (e.g. "bookmarks")
en: bookmarks.html
kab: ticraḍ.html

note: Translators: Desktop notification when a new web app is created.
en: Launch
kab: Sekker

en: _Replace
kab: Semselsi (_R)

en: _Enable
kab: Sermed (_E)
