epiphany 2.12 - en to rw translation catalogue (131 entries)

en: Languages
rw: Indimi

en: Details
rw: Birambuye

en: General
rw: Rusange

en: Organization:
rw: Gahunda:

en: Cookies
rw: Inyandikonyakwirema

en: Find
rw: Gushaka

en: Passwords
rw: Amagambo banga

en: Language
rw: Ururimi

en: Preferences
rw: Ibyahisemo

en: Appearance
rw: Imigaragarire

en: Paper
rw: urupapuro

en: Print
rw: Gucapa

en: Unknown
rw: Kitazwi

en: File
rw: Idosiye

en: All
rw: Byose

en: Others
rw: Ibindi

en: Save
rw: Kubika

en: Untitled
rw: Nta mutwe

en: All files
rw: amadosiye yose

en: Web pages
rw: Amapaji y'urubuga

en: Images
rw: Ishusho

en: Please ask your system administrator for assistance.
rw: Usabwe gusaba imfashanyo k'uyobora urwungano.

en: This certificate has been verified for the following uses:
rw: Iyi mpamyabushobozi yarasuzumwe mu bikoreshwa bikurikira:

en: Could not verify this certificate because it has been revoked.
rw: Ntibishobora gusuzuma izi mpamyabushobozi kuberako yaranzwe.

en: Could not verify this certificate because it has expired.
rw: Ntibishobora gusuzuma izi mpamyabushobozi kuberako yarengeje igihe.

en: Could not verify this certificate because it is not trusted.
rw: Ntishoboye gusuzuma iyi mpamyabushobozi kuberako itizewe.

en: Could not verify this certificate because the issuer is not trusted.
rw: Ntishoboye gusuzuma iyi mpamyabushobozi kuberako uwayisohoye ntiyizewe.

en: Could not verify this certificate because the issuer is unknown.
rw: Ntishoboye gusuzuma iyi mpamyabushobozi kuberako uwayisohoye ntazwi.

en: Could not verify this certificate because the CA certificate is invalid.
rw: Ntishoboye gusuzuma iyi mpamyabushobozi kuberako impamyabushobozi bwa CA butari bwo.

en: Could not verify this certificate for unknown reasons.
rw: Ntishoboye gusuzuma iyi mpamyabushobozi kuberako kubera impamvu zitawi.

en: Security Warning
rw: Iburira ry'Umutekano

en: Files
rw: Idosiye

en: Separator
rw: Mutandukanya

note: The name of the default downloads folder
en: Downloads
rw: Iyimura

en: Close Tab
rw: Funga Isimbuka

en: Popup Windows
rw: Amadirishya y'ibyifungura

en: History
rw: Urutonde

en: Bookmarks
rw: Ibirango

en: Drag and drop this icon to create a link to this page
rw: Kurura-Rekura ako gashushanyo kugira ngo ureme ihuza kuri iyi paji

note: Make a format selection combo & label
en: File format:
rw: Imiterere y'idosiye:

en: Import Bookmarks
rw: utumenyetso tw'igitabo cy'itumiza

en: Title
rw: Umutwe

en: Address
rw: Aderesi

en: News
rw: Amakuru

en: Travel
rw: Gutemberamo

en: Work
rw: Akazi

en: Add Bookmark
rw: ongeraho icyatoranyijwe

note: This is the adjective, not the verb
en: Empty
rw: kirimo ubusa

en: Go
rw: Gyayo

en: Today
rw: Uyumunsi

en: FILE
rw: IDOSIYE

en: Back
rw: Inyuma

en: Forward
rw: Imbere

en: Up
rw: Hejuru

en: Zoom
rw: Ihindurangano

en: Open a new tab
rw: Fungura isimbuka nshya

en: Paste clipboard
rw: Komeka ububiko-koporora

en: Open
rw: Gufungura

en: Save As
rw: Kubika nka

en: Bookmark
rw: Akamenyetso

en: Low
rw: Byo hasi

en: High
rw: kirekire

en: Domain
rw: Urubuga

en: Name
rw: Izina

en: Host
rw: Ubuturo

en: User Name
rw: Izinakoresha

en: Content:
rw: Ibirimo:

en: Path:
rw: Inzira:

en: Encrypted connections only
rw: Imyinjizo iriho umutekano gusa

en: Any type of connection
rw: Uburyo ubwaribwo bwose bw'umwinjizo

en: Expires:
rw: Yarenze igihe:

en: First
rw: Itangira

en: Last
rw: Iheruka

en: Previous
rw: Ibanjirije

en: Next
rw: Ikurikira

en: Close
rw: Gufunga

en: Afrikaans
rw: Nyafurikansi

en: Arabic
rw: Icyarabu

en: Azerbaijani
rw: Ikinyazeribayijani

en: Byelorussian
rw: Nyaberarusiya

en: Bulgarian
rw: Nyabuligariya

en: Breton
rw: Ikinyabureto

en: Catalan
rw: Nyakatara

en: Czech
rw: Ceke

en: Danish
rw: Ikidanwa

en: German
rw: Ikidage

en: English
rw: Icyongereza

en: Greek
rw: Ikigereki

en: Esperanto
rw: Icyesiperanto

en: Spanish
rw: Icyesipanyoro

en: Estonian
rw: Ikinyesitoniya

en: Basque
rw: Basiki

en: Finnish
rw: Ikinyafinirande

en: Faeroese
rw: Ikinyaferowi

en: French
rw: Igifaransa

en: Irish
rw: Icyirirande

en: Scots Gaelic
rw: Ikigalike; Ikinyasikotilande

en: Galician
rw: Ikigalisiya

en: Hebrew
rw: Igiheburayo

en: Croatian
rw: Nyakorowatiya

en: Hungarian
rw: Nyahongiriya

en: Indonesian
rw: Nya-indonesiya

en: Icelandic
rw: Nya-isilande

en: Italian
rw: Igitariyani

en: Japanese
rw: Ikiyapani

en: Korean
rw: Ikinyakoreya

en: Lithuanian
rw: Ikirituwaniya

en: Latvian
rw: Nyarativiya

en: Macedonian
rw: Nyamasedoniya

en: Malay
rw: Ikimalayi

en: Dutch
rw: Igihorandi

en: Norwegian
rw: Ikinyanoruveji

en: Polish
rw: Igiporonye

en: Portuguese
rw: Igiporutugari

en: Romanian
rw: Nyarumeniya

en: Russian
rw: Ikirusi

en: Slovak
rw: Igisilovake

en: Slovenian
rw: Ikinyasiloveniya

en: Albanian
rw: Icyalubaniya

en: Serbian
rw: Ikinyaseribiya

en: Swedish
rw: Igisuwedi

en: Tamil
rw: Tamili

en: Turkish
rw: Igituruki

en: Ukrainian
rw: Nyaukerene

en: Vietnamese
rw: Ikinyaviyetinamu

en: Walloon
rw: Ikiwaluni

en: Chinese
rw: Igishinwa

en: Simplified Chinese
rw: Igishinwa kyoroheye

en: Traditional Chinese
rw: Igishinwa gakondo

en: Desktop
rw: Ibiro

en: Select a directory
rw: Guhitamo ububiko
