epiphany - en to nl translation catalogue (967 entries)

en: Web Browser
nl: Webbrowser

en: Browse the web
nl: Surf op het web

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: web;browser;internet;epiphany;
nl: web;browser;internet;epiphany;surfen;

en: New Window
nl: Nieuw venster

en: New Incognito Window
nl: Nieuw incognitovenster

en: Browse with caret
nl: Cursornavigatie

en: Home page
nl: Startpagina

en: Address of the user’s home page.
nl: Adres van de startpagina van de gebruiker.

en: Default search engine
nl: Standaardzoekmachine

en: Name of the search engine selected by default.
nl: De naam van de zoekmachine die standaard gekozen wordt.

en: Incognito search engine
nl: Incognito-zoekmachine

en: Name of the search engine selected in incognito mode.
nl: De naam van de zoekmachine die in incognitomodus gekozen wordt.

en: List of the search engines.
nl: Lijst van zoekmachines.

en: List of the search engines. It is an array of vardicts with each vardict corresponding to a search engine, and with the following supported keys: "name" is the name of the search engine. "url" is the search URL with the search term replaced with %s. "bang" is the bang (shortcut word) of the search engine.
nl: Lijst met zoekmachines. Dit is een array van vardicts waarbij elke vardict overeenkomt met een zoekmachine, en met de volgende ondersteunde sleutels: ‘name’ (naam) is de naam van de zoekmachine. ‘url’ is de zoek-URL met de zoekterm vervangen door %s. ‘bang’ is de ‘bang’ (het snelzoekwoord) van de zoekmachine.

en: Enable Search Suggestions
nl: Zoeksuggesties inschakelen

en: Whether to show Search Suggestion in url entry popdown.
nl: Al dan niet tonen van zoeksuggesties in het pop-downvenster voor URL-invoer.

en: Force new windows to be opened in tabs
nl: Afdwingen dat nieuwe vensters geopend worden in tabbladen

en: Force new window requests to be opened in tabs instead of using a new window.
nl: Afdwingen dat verzoeken voor een nieuw venster geopend worden in tabbladen in plaats van een nieuw venster te gebruiken.

en: Whether to automatically restore the last session
nl: Of de laatste sessie automatisch hersteld moet worden

en: Defines how the session will be restored during startup. Allowed values are “always” (the previous state of the application is always restored) and “crashed” (the session is only restored if the application crashes).
nl: Bepaalt hoe de sessie hersteld zal worden tijdens het opstarten. Toegestane waarden zijn ‘always’ (de vorige sessie zal altijd hersteld worden) en ‘crashed’ (de sessie wordt alleen hersteld als de toepassing vastloopt).

en: Whether to delay loading of tabs that are not immediately visible on session restore
nl: Of het laden van tabbladen die niet onmiddellijk zichtbaar zijn bij sessieherstel, wordt uitgesteld

en: When this option is set to true, tabs will not start loading until the user switches to them, upon session restore.
nl: Wanneer deze optie is ingesteld op ‘true’ zullen, na het herstellen van een sessie, tabbladen pas worden geladen wanneer de gebruiker ernaartoe overschakelt.

en: List of adblock filters
nl: Lijst van adblock-filters

en: List of URLs with content filtering rules in JSON format to be used by the ad blocker.
nl: Lijst van URL’s met filterregels in JSON-formaat die door adblock moeten worden gebruikt.

en: Whether to ask for setting browser as default
nl: Of gevraagd moet worden om de browser als standaard in te stellen

en: When this option is set to true, browser will ask for being default if it is not already set.
nl: Wanneer deze optie is ingesteld op ‘true’ zal de browser vragen of het de standaardbrowser moet worden als het dat nog niet was.

en: Start in incognito mode
nl: De browser in incognitomodus starten

en: When this option is set to true, browser will always start in incognito mode
nl: Wanneer deze optie is ingesteld op ‘true’ zal de browser altijd opstarten in de incognitomodus

en: Active clear data items.
nl: Actieve gegevensitems wissen.

en: Selection (bitmask) which clear data items should be active by default. 1 = Cookies, 2 = HTTP disk cache, 4 = Local storage data, 8 = Offline web application cache, 16 = IndexDB databases, 32 = WebSQL databases, 64 = Plugins data, 128 = HSTS policies cache, 256 = Intelligent Tracking Prevention data.
nl: Selectie (bitmask) welke verwijderde gegevensitems standaard actief moeten zijn. 1 = Cookies, 2 = HTTP schijfcache, 4 = Lokale opslaggegevens, 8 = Cache Offline internettoepassing, 16 = IndexDB databases, 32 = WebSQL databases, 64 = Gegevens Plugins, 128 = HSTS policies-cache, 256 = Intelligent Tracking Prevention data.

en: Expand tabs size to fill the available space on the tabs bar.
nl: Tabbladengrootte aanpassen om de beschikbare ruimte op de tabbladenbalk te vullen.

en: If enabled the tabs will expand to use the entire available space in the tabs bar. This setting is ignored in Pantheon desktop.
nl: Indien ingeschakeld zullen de tabbladen worden aangepast om de hele beschikbare ruimte in de tabbladenbalk te gebruiken. Indien u het Pantheon-bureaublad gebruikt, wordt deze instelling genegeerd.

en: Show url bar at bottom
nl: URL-balk onderaan tonen

en: Whether to show url bar on bottom.
nl: Of de URL-balk onderaan getoond moet worden.

en: The visibility policy for the tabs bar.
nl: Het zichtbaarheidsbeleid voor de tabbladenbalk.

en: Controls when the tabs bar is shown. Possible values are “always” (the tabs bar is always shown), “more-than-one” (the tabs bar is only shown if there’s two or more tabs) and “never” (the tabs bar is never shown). This setting is ignored in Pantheon desktop, and “always” value is used.
nl: Bepaalt wanneer de tabbladenbalk getoond wordt. Mogelijke waarden zijn ‘always’, (de tabbladenbalk wordt altijd getoond), ‘more-than-one’ (de tabbladenbalk wordt alleen getoond wanneer er twee of meer tabbladen zijn) en ‘never’ (de tabbladenbalk wordt nooit getoond). Indien u het Pantheon-bureaublad gebruikt, wordt deze instelling genegeerd en de waarde ‘always’ gebruikt.

en: Keep window open when closing last tab
nl: Venster openhouden bij sluiten van laatste tabblad

en: If enabled application window is kept open when closing the last tab.
nl: Indien ingeschakeld wordt het toepassingsvenster open gehouden bij het sluiten van het laatste tabblad.

en: Show the WebKit features preferences page.
nl: Toon de voorkeurenpagina voor WebKit-functies.

en: Controls whether the preferences window shows the page which allows toggling experimental and development WebKit features.
nl: Bepaalt of het voorkeurenvenster de pagina toont om experimentele WebKit-functies en functies in ontwikkeling in of uit te schakelen.

en: Show internal WebKit features in the features preferences page.
nl: Toon interne WebKit-functies op de functievoorkeurenpagina.

en: Controls whether the features page in the preferences window shows internal WebKit features.
nl: Bepaalt of de functiepagina in het voorkeurenvenster interne WebKit-functies toont.

en: Reader mode article font style.
nl: Letterstijl voor artikelen in leesmodus.

en: Chooses the style of the main body text for articles in reader mode. Possible values are “sans” and “serif”.
nl: Bepaalt de tekststijl van artikelen in de leesmodus. Mogelijke waarden zijn ‘sans’ (schreefloos) en ‘serif’ (met schreef).

en: Reader mode color scheme.
nl: Kleurenschema voor leesmodus.

en: Selects the style of colors for articles displayed in reader mode. Possible values are “light” (dark text on light background) and “dark” (light text on dark background). This setting is ignored on systems that provide a system-wide dark style preference, such as GNOME 42 and newer.
nl: Selecteert de stijl van kleuren voor artikelen in de leesmodus. Mogelijke waarden zijn ‘light’ (donkere tekst op een lichte achtergrond) en ‘dark’ (lichte tekst op een donkere achtergrond). Deze instelling wordt genegeerd op systemen die een systeembrede voorkeursstijl leveren, zoals GNOME 42 en later.

en: Minimum font size
nl: Minimale lettergrootte

en: Use GNOME fonts
nl: GNOME-lettertypen gebruiken

en: Use GNOME font settings.
nl: Lettertype-instellingen van GNOME gebruiken.

en: Custom sans-serif font
nl: Aangepast schreefloos lettertype

en: A value to be used to override sans-serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
nl: Een waarde om schreefloos lettertype te overschrijven wanneer use-gnome-fonts is ingesteld.

en: Custom serif font
nl: Aangepast lettertype met schreef

en: A value to be used to override serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
nl: Een waarde om lettertype met schreef te overschrijven wanneer use-gnome-fonts is ingesteld.

en: Custom monospace font
nl: Vaste breedte-lettertype

en: A value to be used to override monospace desktop font when use-gnome-fonts is set.
nl: Een waarde om vaste breedte-lettertype te overschrijven wanneer use-gnome-fonts is ingesteld.

en: Use a custom CSS
nl: Aangepast CSS gebruiken

en: Use a custom CSS file to modify websites own CSS.
nl: Aangepast CSS-bestand gebruiken om de CSS van websites te wijzigen.

en: Use a custom JS
nl: Aangepast JS gebruiken

en: Use a custom JS file to modify websites.
nl: Aangepast JS-bestand gebruiken websites te wijzigen.

en: Enable spell checking
nl: Spellingcontrole inschakelen

en: Spell check any text typed in editable areas.
nl: Spellingcontrole uitvoeren op alle ingevoerde tekst.

en: Default encoding
nl: Standaard codering

en: Default encoding. Accepted values are the ones WebKitGTK can understand.
nl: Standaard codering. Toegestane waarden zijn de waarden die begrepen worden door WebKitGTK.

en: Languages
nl: Talen

en: Preferred languages. Array of locale codes or “system” to use current locale.
nl: Voorkeurstalen. Reeks van lokalisatiecodes of ‘system’ om de huidige locatie te gebruiken.

en: Allow popups
nl: Pop-ups toestaan

en: Allow sites to open new windows using JavaScript (if JavaScript is enabled).
nl: Webpagina’s toestaan om nieuwe vensters te openen met JavaScript (als JavaScript is ingeschakeld).

en: User agent
nl: User-agent

en: String that will be used as user agent, to identify the browser to the web servers.
nl: Tekst die gebruikt wordt als user-agent om de browser te identificeren bij webservers.

en: Enable adblock
nl: Adblock inschakelen

en: Whether to block the embedded advertisements that web pages might want to show.
nl: Of op pagina’s opgenomen advertenties geblokkeerd moeten worden.

en: Remember passwords
nl: Wachtwoorden onthouden

en: Whether to store and prefill passwords in websites.
nl: Of wachtwoorden voor websites onthouden en vooraf ingevuld moeten worden.

en: Autofill form data
nl: Formulieren automatisch invullen

en: Whether to auto fill form data in websites.
nl: Of formuliergegevens op websites automatisch ingevuld moeten worden.

en: Enable site-specific quirks
nl: Website-specifieke eigenaardigheden inschakelen

en: Enable quirks to make specific websites work better. You might want to disable this setting if debugging a specific issue.
nl: Schakel eigenaardigheden in om bepaalde websites beter te doen werken. Om een bepaald probleem op te lossen kunt u deze instelling beter uitschakelen.

en: Enable Intelligent Tracking Prevention (ITP)
nl: Intelligent Tracking-preventie (ITP) inschakelen

en: Whether to enable Intelligent Tracking Prevention.
nl: Of Intelligent Tracking-preventie moet worden ingeschakeld.

en: Allow websites to store local website data
nl: Websites toestaan lokale websitegegevens op te slaan

en: Whether to allow websites to store cookies, local storage data, and IndexedDB databases. Disabling this will break many websites.
nl: Of websites cookies, lokale opslaggegevens en geïndexeerde DB-databases op mogen slaan. Als u dit uitschakelt zullen veel websites afgebroken worden.

en: Default zoom level for new pages
nl: Standaard zoomniveau voor nieuwe pagina’s

en: Default reader mode zoom level.
nl: Standaardzoomniveau voor leesmodus.

en: Sets the zoom level for reader mode pages.
nl: Stelt het standaardzoomniveau voor nieuwe pagina’s in leesmodus in.

en: Enable autosearch
nl: Automatisch zoeken inschakelen

en: Whether to automatically search the web when something that does not look like a URL is entered in the address bar. If this setting is disabled, everything will be loaded as a URL unless a search engine is explicitly selected from the dropdown menu.
nl: Of er automatisch op internet gezocht moet worden wanneer er in de adresbalk iets is ingevoerd dat er niet uitziet als een URL. Wanneer deze instelling is uitgeschakeld, dan wordt alles als een URL geladen, tenzij een zoekmachine expliciet is geselecteerd in het vervolgkeuzemenu.

en: Enable mouse gestures
nl: Muisbewegingen inschakelen

en: Whether to enable mouse gestures. Mouse gestures are based on Opera’s behaviour and are activated using the middle mouse button + gesture.
nl: Bepaalt of muisbewegingsbesturing ingeschakeld is. Muisbewegingen zijn gebaseerd op het gedrag van de Opera-browser, en worden geactiveerd door een beweging uit te voeren terwijl u de middelmuisknop ingedrukt houdt.

en: Enable navigation gestures
nl: Navigatiebewegingen inschakelen

en: Whether to enable back and forward navigation gestures.
nl: Of bewegingen voor navigatie terug en vooruit ingeschakeld moeten worden.

en: Last upload directory
nl: Laatst gebruikte map voor uploaden

en: Keep track of last upload directory
nl: Laatst gebruikte map voor uploaden onthouden

en: Last download directory
nl: Laatst gebruikte map voor downloaden

en: Keep track of last download directory
nl: Laatst gebruikte map voor downloaden onthouden

en: Hardware acceleration policy
nl: Hardwareversnellingsbeleid

en: Whether to enable hardware acceleration. Possible values are “always” and “never”. Hardware acceleration may be required to achieve acceptable performance on embedded devices, but increases memory usage requirements and could expose severe hardware-specific graphics driver bugs.
nl: Bepaalt of hardwareversnelling gebruikt wordt. Mogelijke waarden zijn ‘always’ (altijd) en ‘never’ (nooit). Hardwareversnelling wordt mogelijk vereist voor merkbaar betere prestaties op ingebedde apparaten, maar verhoogt de geheugengebruiksvereisten en kan ernstige hardwarespecifieke fouten in de grafische stuurprogramma’s blootleggen.

en: Always ask for download directory
nl: Altijd vragen waar gedownloade bestanden te plaatsen

en: Whether to present a directory chooser dialog for every download.
nl: Of een mappenkiezer weergegeven moet worden bij elke download.

en: Enable immediately switch to new open tab
nl: Meteen naar een nieuw open tabblad gaan inschakelen

en: Whether to automatically switch to a new open tab.
nl: Of er automatisch naar een nieuw open tabblad geschakeld moet worden.

en: Enable WebExtensions
nl: Webextensies Inschakelen

en: Whether to enable WebExtensions. WebExtensions is a cross-browser system for extensions.
nl: Of WebExtensions ingeschakeld moet worden. WebExtensions is een systeem voor extensies dat compatibel is met verschillende browsers.

en: Active WebExtensions
nl: Actieve webextensies

en: Indicates which WebExtensions are set to active.
nl: Geeft aan welke webextensies zijn ingesteld op actief.

en: Show developer actions
nl: Ontwikkelaarsacties tonen

en: Whether to show developer context menu actions. This allows use of the Page Source and Inspect Element actions.
nl: Bepaalt of de contextmenuacties voor ontwikkelaars getoond worden. Dit maakt het mogelijk om de acties ‘Paginabron’ en ‘Element inspecteren’ te gebruiken.

en: Always show full URL
nl: Altijd de volledige URL tonen

en: Whether to show the full URL in the address bar even when unfocused.
nl: Of de volledige URL in de adresbalk getoond wordt, ook zonder focus.

en: Automatically open URIs
nl: URI’s auto_matisch openen

en: This is a permission map of security origins to URL schemes.
nl: Dit is een overzicht van toegangsrechten van beveiligingsorigine naar URL-schema’s.

en: Web application additional URLs
nl: Aanvullende URL's van webtoepassingen

en: The list of URLs that should be opened by the web application
nl: De lijst van URL's die geopend moet worden door de webtoepassing

en: Show navigation buttons in WebApp
nl: Navigatieknoppen tonen in WebApp

en: Whether to show buttons for navigation in WebApp.
nl: Of er knoppen voor navigatie in WebApp getoond moeten worden.

en: Run in background
nl: Op de achtergrond draaien

en: If enabled, application continues running in the background after closing the window.
nl: Indien ingeschakeld blijft de toepassing op de achtergrond draaien bij het sluiten van het venster.

en: WebApp is system-wide
nl: WebApp is systeembreed

en: If enabled, application cannot be edited or removed.
nl: Toepassing kan niet worden bewerkt of verwijderd indien ingeschakeld.

en: The downloads folder
nl: De downloadmap

en: The path of the folder where to download files to; or “Downloads” to use the default downloads folder, or “Desktop” to use the desktop folder.
nl: Het pad naar de map waar gedownloade bestanden worden opgeslagen; of ‘Downloads’ om de standaard downloadmap te gebruiken, of ‘Desktop’ om de bureaubladmap te gebruiken.

en: Window position
nl: Vensterpositie

en: The position to use for a new window that is not restored from a previous session.
nl: De te gebruiken positie voor een nieuw venster dat niet is hersteld van een vorige sessie.

en: Window size
nl: Venstergrootte

en: The size to use for a new window that is not restored from a previous session.
nl: De te gebruiken grootte voor een nieuw venster dat niet is hersteld van een vorige sessie.

en: Is maximized
nl: Is gemaximaliseerd

en: Whether a new window that is not restored from a previous session should be initially maximized.
nl: Of een nieuw venster dat niet is hersteld van een vorige sessie bij het begin moet worden gemaximaliseerd.

en: Disable forward and back buttons
nl: De knoppen vooruit en terug uitschakelen

en: If set to “true”, forward and back buttons are disabled, preventing users from accessing immediate browser history
nl: Als dit ingesteld is op ‘true’, dan zijn de knoppen vooruit en terug uitgeschakeld; hierdoor hebben gebruikers geen directe toegang tot de browsergeschiedenis

en: Firefox Sync Token Server URL
nl: Firefox Sync Token Server-URL

en: URL to a custom Firefox Sync token server.
nl: Aangepaste Firefox Sync Token Server-URL.

en: Firefox Sync Accounts Server URL
nl: Firefox Sync Accounts Server-URL

en: URL to a custom Firefox Sync accounts server.
nl: Aangepaste Firefox Sync Accounts Server-URL.

en: Currently signed in sync user
nl: Momenteel aangemelde sync-gebruiker

en: The email linked to the Mozilla account used to sync data with Mozilla’s servers.
nl: Het e-mailadres dat is gekoppeld aan de Mozilla-account die gebruikt wordt om gegevens met Mozilla’s servers te synchroniseren.

en: Last sync timestamp
nl: Laatste synchronisatie-tijdstempel

en: The UNIX time at which last sync was made in seconds.
nl: De Unix-tijd waarop de laatste synchronisatie plaatsvond in seconden.

en: Sync device ID
nl: ID van sync-apparaat

en: The sync device ID of the current device.
nl: ID van het huidige sync-apparaat.

en: Sync device name
nl: Naam van sync-apparaat

en: The sync device name of the current device.
nl: Naam van het huidige sync-apparaat.

en: The sync frequency in minutes
nl: De synchronisatiefrequentie in minuten

en: The number of minutes between two consecutive syncs.
nl: Het aantal minuten tussen twee opeenvolgende synchronisaties.

en: Sync data with Firefox
nl: Gegevens synchroniseren met Firefox

en: TRUE if Ephy collections should be synced with Firefox collections, FALSE otherwise.
nl: TRUE wanneer Ephy-verzamelingen moeten worden gesynchroniseerd met Firefox-verzamelingen, anders FALSE.

en: Enable bookmarks sync
nl: Synchroniseren van bladwijzers inschakelen

en: TRUE if bookmarks collection should be synced, FALSE otherwise.
nl: TRUE wanneer bladwijzerverzamelingen moeten worden gesynchroniseerd, anders FALSE.

en: Bookmarks sync timestamp
nl: Synchronisatie-tijdstempel voor bladwijzers

en: The timestamp at which last bookmarks sync was made.
nl: Het tijdstempel waarop de laatste bladwijzersynchronisatie plaatsvond.

en: Initial sync or normal sync
nl: Initiële sync of normale sync

en: TRUE if bookmarks collection needs to be synced for the first time, FALSE otherwise.
nl: TRUE wanneer bladwijzerverzameling voor het eerst moet worden gesynchroniseerd, anders FALSE.

en: Enable passwords sync
nl: Wachtwoordsynchronisatie inschakelen

en: TRUE if passwords collection should be synced, FALSE otherwise.
nl: TRUE wanneer wachtwoordverzameling moet worden gesynchroniseerd, anders FALSE.

en: Passwords sync timestamp
nl: Wachtwoordsynchronisatie-tijdstempel

en: The timestamp at which last passwords sync was made.
nl: Het tijdstempel waarop de laatste wachtwoordsynchronisatie plaatsvond.

en: TRUE if passwords collection needs to be synced for the first time, FALSE otherwise.
nl: TRUE wanneer wachtwoordverzameling voor het eerst moet worden gesynchroniseerd, anders FALSE.

en: Enable history sync
nl: Geschiedenissynchronisatie inschakelen

en: TRUE if history collection should be synced, FALSE otherwise.
nl: TRUE wanneer geschiedenisverzameling moet worden gesynchroniseerd, anders FALSE.

en: History sync timestamp
nl: Geschiedenisynchronisatie-tijdstempel

en: The timestamp at which last history sync was made.
nl: Het tijdstempel waarop de laatste geschiedenissynchronisatie plaatsvond.

en: TRUE if history collection needs to be synced for the first time, FALSE otherwise.
nl: TRUE wanneer geschiedenisverzameling voor het eerst moet worden gesynchroniseerd, anders FALSE.

en: Enable open tabs sync
nl: Synchronisatie van geopende tabbladen inschakelen

en: TRUE if open tabs collection should be synced, FALSE otherwise.
nl: TRUE wanneer verzameling geopende tabbladen moet worden gesynchroniseerd, anders FALSE.

en: Open tabs sync timestamp
nl: Tijdstempel voor synchronisatie van geopende tabbladen

en: The timestamp at which last open tabs sync was made.
nl: Het tijdstempel waarop de laatste synchronisatie van geopende tabbladen plaatsvond.

en: Decision to apply when microphone permission is requested for this host
nl: Beslissing om toe te passen wanneer toegang tot de microfoon wordt gevraagd voor deze host

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to access the user’s microphone. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
nl: Deze optie wordt gebruikt om op te slaan of een bepaalde host toegang heeft tot de microfoon van de gebruiker. De standaardwaarde ‘undecided’ (onbeslist) betekent dat de browser aan de gebruiker om toestemming moet vragen, terwijl ‘allow’ (toestaan) en ‘deny’ (weigeren) de beslissing automatisch maken op aanvraag.

en: Decision to apply when geolocation permission is requested for this host
nl: Beslissing om toe te passen wanneer toegang tot de locatie wordt gevraagd voor deze host

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to access the user’s location. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
nl: Deze optie wordt gebruikt om op te slaan of een bepaalde host toegang heeft tot de locatie van de gebruiker. De standaardwaarde ‘undecided’ (onbeslist) betekent dat de browser aan de gebruiker om toestemming moet vragen, terwijl ‘allow’ (toestaan) en ‘deny’ (weigeren) de beslissing automatisch maken op aanvraag.

en: Decision to apply when notification permission is requested for this host
nl: Beslissing om toe te passen wanneer toestemming om meldingen te sturen wordt gevraagd voor deze host

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to show notifications. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
nl: Deze optie wordt gebruikt om op te slaan of een bepaalde host meldingen mag weergeven aan de gebruiker. De standaardwaarde ‘undecided’ (onbeslist) betekent dat de browser aan de gebruiker om toestemming moet vragen, terwijl ‘allow’ (toestaan) en ‘deny’ (weigeren) de beslissing automatisch maken op aanvraag.

en: Decision to apply when save password permission is requested for this host
nl: Beslissing om toe te passen wanneer toestemming om wachtwoorden op te slaan wordt gevraagd voor deze host

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to save passwords. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
nl: Deze optie wordt gebruikt om op te slaan of een bepaalde host wachtwoorden mag opslaan. De standaardwaarde ‘undecided’ (onbeslist) betekent dat de browser aan de gebruiker om toestemming moet vragen, terwijl ‘allow’ (toestaan) en ‘deny’ (weigeren) de beslissing automatisch maken op aanvraag.

en: Decision to apply when webcam permission is requested for this host
nl: Beslissing om toe te passen wanneer toegang tot de webcam wordt gevraagd voor deze host

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to access the user’s webcam. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
nl: Deze optie wordt gebruikt om op te slaan of een bepaalde host toegang heeft tot de webcam van de gebruiker. De standaardwaarde ‘undecided’ (onbeslist) betekent dat de browser aan de gebruiker om toestemming moet vragen, terwijl ‘allow’ (toestaan) en ‘deny’ (weigeren) de beslissing automatisch maken op aanvraag.

en: Decision to apply when display permission is requested for this host
nl: Beslissing om toe te passen wanneer toegang tot het beeldscherm wordt gevraagd voor deze host

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to access the user’s display. The “undecided” default means the browser needs to ask the user for permission, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
nl: Deze optie wordt gebruikt om op te slaan of een bepaalde host toegang heeft tot het beeldscherm van de gebruiker. De standaardwaarde ‘undecided’ (onbeslist) betekent dat de browser aan de gebruiker om toegang moet vragen, terwijl ‘allow’ (toestaan) en ‘deny’ (weigeren) die beslissing automatisch maken op aanvraag.

en: Decision to apply when advertisement permission is requested for this host
nl: Beslissing om toe te passen wanneer toestemming voor advertenties wordt gevraagd voor deze host

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to allow advertisements. The “undecided” default means the browser global setting is used, while “allow” and “deny” tell it to automatically make the decision upon request.
nl: Deze optie wordt gebruikt om op te slaan of een bepaalde host advertenties mag weergeven aan de gebruiker. De standaardwaarde ‘undecided’ (onbeslist) betekent dat de browser aan de gebruiker om toestemming moet vragen, terwijl ‘allow’ (toestaan) en ‘deny’ (weigeren) de beslissing automatisch maken op aanvraag.

en: Decision to apply when an autoplay policy is requested for this host
nl: Beslissing om toe te passen wanneer een autoplay-beleid wordt aangevraagd voor deze host

en: This option is used to save whether a given host has been given permission to autoplay. The “undecided” default means to allow autoplay of muted media, while “allow” and “deny” tell it to allow / deny all requests to autoplay media respectively.
nl: Deze optie wordt gebruikt om op te slaan of een bepaalde host  toestemming voor autoplay heeft. De standaardwaarde ‘undecided’ (onbeslist) betekent dat automatisch afspelen van gedempte media is toegestaan, terwijl ‘allow’ (toestaan) en ‘deny’ (weigeren) respectievelijk toestaan / weigeren van alle verzoeken om media automatisch af te spelen betekent.

en: The web browser for GNOME, featuring tight integration with the desktop and a simple and intuitive user interface that allows you to focus on your web pages. If you’re looking for a simple, clean, beautiful view of the web, this is the browser for you.
nl: De webbrowser voor GNOME biedt sterke integratie met het bureaublad en een eenvoudige, intuïtieve interface, zodat u zich kunt concentreren op uw webpagina’s. Bent u op zoek naar een eenvoudige, opgeruimde en elegante weergave van het web? Dan is dit de webbrowser voor u.

en: Web is often referred to by its code name, Epiphany.
nl: Web staat ook wel bekend onder zijn codenaam Epiphany.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
nl: Het GNOME-project

en: Memory usage
nl: Geheugengebruik

en: Version %s
nl: Versie %s

en: About Web
nl: Info over Web

en: A simple, clean, beautiful view of the web
nl: Een eenvoudige, heldere en mooie weergave van het web

note: Displayed when opening applications without any installed web apps.
en: Apps
nl: Toepassingen

en: List of installed web apps
nl: Lijst van geïnstalleerde webtoepassingen

note: Translators: Desktop notification when a new web app is created.
en: Launch
nl: Starten

en: Delete
nl: Verwijderen

note: Note for translators: this refers to the installation date.
en: Installed on:
nl: Geïnstalleerd op:

en: You can add your favorite website by clicking <b>Install as Web App…</b> within the page menu.
nl: U kunt uw favoriete website toevoegen door te klikken op <b>Installeren als webtoepassing…</b> binnen het paginamenu.

note: Displayed when opening the browser for the first time.
en: Welcome to Web
nl: Welkom bij Web

en: Start browsing and your most-visited sites will appear here.
nl: Begin met browsen en uw meest bezochte pagina’s verschijnen hier.

en: Remove from overview
nl: Verwijderen uit overzicht

en: Private Browsing
nl: Privénavigatie

en: You are currently browsing incognito. Pages viewed in this mode will not show up in your browsing history and all stored information will be cleared when you close the window. Files you download will be kept.
nl: Op dit moment surft u incognito. Pagina’s die u in deze modus bekijkt verschijnen niet in uw bladergeschiedenis en alle opgeslagen informatie wordt gewist wanneer u het venster sluit. Bestanden die u downloadt blijven behouden.

en: Incognito mode hides your activity only from people using this computer.
nl: Incognito-modus verbergt uw activiteit alleen voor personen die deze computer gebruiken.

en: It will not hide your activity from your employer if you are at work. Your internet service provider, your government, other governments, the websites that you visit, and advertisers on these websites may still be tracking you.
nl: Het verbergt uw activiteit niet voor uw werkgever wanneer u aan het werk bent. Uw internetprovider, uw regering, andere regeringen, de websites die u bezoekt en adverteerders op die websites kunnen u nog steeds volgen.

en: PIN required
nl: Pincode vereist

en: Please enter PIN for %s, to authenticate at %s:%d.
nl: Voer de pincode voor %s in om u aan te melden op %s:%d.

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Login
nl: Aanme_lden

en: Select certificate
nl: Certificaat selecteren

en: The website %s:%d requests that you provide a certificate for authentication for %s.
nl: De website %s:%d vereist een certificaat om aan te melden met %s.

en: The website %s:%d requests that you provide a certificate for authentication.
nl: De website %s:%d vereist een certificaat om aan te melden.

en: _Select
nl: _Selecteren

en: Remember Decision
nl: Keuze onthouden

en: Never
nl: Nooit

en: For Session
nl: Voor deze sessie

en: Permanently
nl: Voorgoed

en: Select a Directory
nl: Kies een map

en: Select the Destination
nl: Kies de bestemming

en: Download Requested
nl: Download aangevraagd

en: _Download
nl: _Downloaden

note: Source
en: Source: %s
nl: Bron: %s

note: Question
en: Where do you want to save the file?
nl: Waar wilt u het bestand opslaan?

note: Translators: a desktop notification when a download finishes.
en: Finished downloading %s
nl: Download van %s voltooid

note: Translators: the title of the notification.
en: Download finished
nl: Download is voltooid

note: Translators: 'ESC' and 'F11' are keyboard keys.
en: Press %s to exit fullscreen
nl: Druk op %s om de schermvullende modus te verlaten

note: Translators: this means WebDriver control.
en: Web is being controlled by automation
nl: Web wordt geautomatiseerd bestuurd

en: Autofill All Fields
nl: Alle velden automatisch invullen

en: Autofill Personal Fields
nl: Persoonlijke velden automatisch invullen

en: Fill This Field
nl: Dit veld invullen

en: Do Not Autofill
nl: Niet automatisch invullen

en: URI %s not authorized to access Epiphany resource %s
nl: URI %s is niet geautoriseerd voor toegang tot Epiphany-bron %s

en: Send an email message to “%s”
nl: E-mailbericht sturen naar ‘%s’

en: Blank page
nl: Blanco pagina

note: Title for the blank page
en: New Tab
nl: Nieuw tabblad

en: Arabic (_IBM-864)
nl: Arabisch (_IBM-864)

en: Arabic (ISO-_8859-6)
nl: Arabisch (ISO-_8859-6)

en: Arabic (_MacArabic)
nl: Arabisch (_MacArabic)

en: Arabic (_Windows-1256)
nl: Arabisch (_Windows-1256)

en: Baltic (_ISO-8859-13)
nl: Baltisch (_ISO-8859-13)

en: Baltic (I_SO-8859-4)
nl: Baltisch (I_SO-8859-4)

en: Baltic (_Windows-1257)
nl: Baltisch (_Windows-1257)

en: _Armenian (ARMSCII-8)
nl: _Armeens (ARMSCII-8)

en: _Georgian (GEOSTD8)
nl: _Georgisch (GEOSTD8)

en: Central European (_IBM-852)
nl: Centraal Europees (_IBM-852)

en: Central European (I_SO-8859-2)
nl: Centraal Europees (I_SO-8859-2)

en: Central European (_MacCE)
nl: Centraal Europees (_MacCE)

en: Central European (_Windows-1250)
nl: Centraal Europees (_Windows-1250)

en: Chinese Simplified (_GB18030)
nl: Vereenvoudigd Chinees (_GB18030)

en: Chinese Simplified (G_B2312)
nl: Vereenvoudigd Chinees (G_B2312)

en: Chinese Simplified (GB_K)
nl: Vereenvoudigd Chinees (GB_K)

en: Chinese Simplified (_HZ)
nl: Vereenvoudigd Chinees (_HZ)

en: Chinese Simplified (_ISO-2022-CN)
nl: Vereenvoudigd Chinees (_ISO-2022-CN)

en: Chinese Traditional (Big_5)
nl: Traditioneel Chinees (Big_5)

en: Chinese Traditional (Big5-HK_SCS)
nl: Traditioneel Chinees (Big5-HK_SCS)

en: Chinese Traditional (_EUC-TW)
nl: Traditioneel Chinees (_EUC-TW)

en: Cyrillic (_IBM-855)
nl: Cyrillisch (_IBM-855)

en: Cyrillic (I_SO-8859-5)
nl: Cyrillisch (I_SO-8859-5)

en: Cyrillic (IS_O-IR-111)
nl: Cyrillisch (IS_O-IR-111)

en: Cyrillic (_KOI8-R)
nl: Cyrillisch (_KOI8-R)

en: Cyrillic (_MacCyrillic)
nl: Cyrillisch (_MacCyrillic)

en: Cyrillic (_Windows-1251)
nl: Cyrillisch (_Windows-1251)

en: Cyrillic/_Russian (IBM-866)
nl: Cyrillisch/_Russisch (IBM-866)

en: Greek (_ISO-8859-7)
nl: Grieks (_ISO-8859-7)

en: Greek (_MacGreek)
nl: Grieks (_MacGreek)

en: Greek (_Windows-1253)
nl: Grieks (_Windows-1253)

en: Hebrew (_IBM-862)
nl: Hebreeuws (_IBM-862)

en: Hebrew (IS_O-8859-8-I)
nl: Hebreeuws (IS_O-8859-8-I)

en: Hebrew (_MacHebrew)
nl: Hebreeuws (_MacHebrew)

en: Hebrew (_Windows-1255)
nl: Hebreeuws (_Windows-1255)

en: _Visual Hebrew (ISO-8859-8)
nl: _Visueel Hebreeuws (ISO-8859-8)

en: Japanese (_EUC-JP)
nl: Japans (_EUC-JP)

en: Japanese (_ISO-2022-JP)
nl: Japans (_ISO-2022-JP)

en: Japanese (_Shift-JIS)
nl: Japans (_Shift-JIS)

en: Korean (_EUC-KR)
nl: Koreaans (_EUC-KR)

en: Korean (_ISO-2022-KR)
nl: Koreaans (_ISO-2022-KR)

en: Korean (_JOHAB)
nl: Koreaans (_JOHAB)

en: Korean (_UHC)
nl: Koreaans (_UHC)

en: _Celtic (ISO-8859-14)
nl: _Celtisch (ISO-8859-14)

en: _Icelandic (MacIcelandic)
nl: _IJslands (MacIcelandic)

en: _Nordic (ISO-8859-10)
nl: _Noors (ISO-8859-10)

en: _Persian (MacFarsi)
nl: _Perzisch (MacFarsi)

en: Croatian (Mac_Croatian)
nl: Kroatisch (Mac_Croatian)

en: _Romanian (MacRomanian)
nl: _Roemeens (MacRomanian)

en: R_omanian (ISO-8859-16)
nl: R_oemeens (ISO-8859-16)

en: South _European (ISO-8859-3)
nl: Zuid_Europees (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-_620)
nl: Thais (TIS-_620)

en: Thai (IS_O-8859-11)
nl: Thais (IS_O-8859-11)

en: _Thai (Windows-874)
nl: _Thais (Windows-874)

en: Turkish (_IBM-857)
nl: Turks (_IBM-857)

en: Turkish (I_SO-8859-9)
nl: Turks (I_SO-8859-9)

en: Turkish (_MacTurkish)
nl: Turks (_MacTurkish)

en: Turkish (_Windows-1254)
nl: Turks (_Windows-1254)

en: Cyrillic/Ukrainian (_KOI8-U)
nl: Cyrillisch/Oekraïens (_KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (Mac_Ukrainian)
nl: Cyrillisch/Oekraïens (Mac_Ukrainian)

en: Vietnamese (_TCVN)
nl: Vietnamees (_TCVN)

en: Vietnamese (_VISCII)
nl: Vietnamees (_VISCII)

en: Vietnamese (V_PS)
nl: Vietnamees (V_PS)

en: Vietnamese (_Windows-1258)
nl: Vietnamees (_Windows-1258)

en: Western (_IBM-850)
nl: Westers (_IBM-850)

en: Western (_ISO-8859-1)
nl: Westers (_ISO-8859-1)

en: Western (IS_O-8859-15)
nl: Westers (IS_O-8859-15)

en: Western (_MacRoman)
nl: Westers (_MacRoman)

en: Western (_Windows-1252)
nl: Westers (_Windows-1252)

note: The following encodings are so rarely used that we don't want to * pollute the "related" part of the encodings menu with them, so we * set the language group to 0 here.
en: English (_US-ASCII)
nl: Engels (_US-ASCII)

note: Translators: this is the title that an unknown encoding will * be displayed as.
en: Unknown (%s)
nl: Onbekend (%s)

en: Type to search…
nl: Typ om te zoeken…

en: Find previous occurrence of the search string
nl: Zoeken naar vorige positie waar de zoektekst voorkomt

en: Find next occurrence of the search string
nl: Zoeken naar volgende positie waar de zoektekst voorkomt

en: _Case Sensitive
nl: _Hoofdlettergevoelig

en: Match Whole _Word Only
nl: Alleen met hele _woord overeenkomen

en: Search Options
nl: Zoekopties

en: %s is not a valid URI
nl: %s is geen geldige URI

en: Text not found
nl: Tekst niet gevonden

en: Search wrapped back to the top
nl: Zoekactie terug naar het begin

en: All files
nl: Alle bestanden

en: All supported types
nl: Alle ondersteunde types

note: Translators: Message appears when insecure password form is focused.
en: This form is not secure ‒ passwords will not be kept private
nl: Dit formulier is niet veilig ‒ wachtwoorden worden niet privé gehouden

en: _Dismiss
nl: A_fwijzen

en: Web process crashed
nl: Webproces gecrasht

en: Web process terminated due to exceeding memory limit
nl: Het webproces is beëindigd omdat de geheugengrens wordt overschreden

en: Web process terminated by API request
nl: Het webproces is beëindigd door een API-verzoek

en: Page Unresponsive
nl: Pagina reageert niet

en: The current page “%s” is not responding
nl: De huidige pagina ‘%s’ reageert niet

en: _Wait
nl: _Wachten

en: Force _Stop
nl: _Stoppen forceren

note: translators: %s here is the address of the web page
en: Loading “%s”…
nl: Laden van ‘%s’…

en: Loading…
nl: Laden…

en: Delete Web App?
nl: Webtoepassing verwijderen?

en: “%s” will be removed. You will have to re-install the website as an app from the menu to use it again.
nl: ‘%s’ zal verwijderd worden. Om hem weer te gebruiken zult u de website via het menu opnieuw moeten installeren als toepassing.

en: _Delete
nl: _Verwijderen

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website presented identification that belongs to a different website.
nl: Deze website presenteerde identificatie die bij een andere website hoort.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is too old to trust. Check the date on your computer’s calendar.
nl: De identificatie van deze website is te oud om te vertrouwen. Controleer de datum op de kalender van uw computer.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification was not issued by a trusted organization.
nl: De identificatie van deze website is niet uitgegeven door een vertrouwde organisatie.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification could not be processed. It may be corrupted.
nl: De identificatie van deze website kan niet worden verwerkt. Mogelijk is deze beschadigd.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification has been revoked by the trusted organization that issued it.
nl: De identificatie van deze website is ingetrokken door de vertrouwde organisatie die haar heeft verstrekt.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification cannot be trusted because it uses very weak encryption.
nl: De identificatie van deze website kan niet vertrouwd worden omdat zij zeer zwakke versleuteling gebruikt.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is only valid for future dates. Check the date on your computer’s calendar.
nl: De identificatie van deze website is alleen geldig voor een datum in de toekomst. Controleer de datum op de kalender van uw computer.

note: Page title when a site cannot be loaded due to a network error. Page title when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: Problem Loading Page
nl: Probleem bij het laden van pagina

note: Message title when a site cannot be loaded due to a network error.
en: Unable to display this website
nl: Deze website kan niet worden weergegeven

note: Error details when a site cannot be loaded due to a network error.
en: The site at %s seems to be unavailable.
nl: De website %s lijkt niet beschikbaar te zijn.

note: Further error details when a site cannot be loaded due to a network error.
en: It may be temporarily inaccessible or moved to a new address. You may wish to verify that your internet connection is working correctly.
nl: Deze kan tijdelijk onbereikbaar zijn of hij is verhuisd naar een nieuw adres. Vergeet niet te controleren of uw internetverbinding correct functioneert.

note: Technical details when a site cannot be loaded due to a network error.
en: The precise error was: %s
nl: De exacte foutmelding was: %s

note: The button on the network error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on the page crash error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on the process crash error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on the unresponsive process error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. Translators: toolt
en: Reload
nl: Herladen

[ctx: reload-access-key]
note: Mnemonic for the Reload button on browser error pages.
en: R
nl: H

note: Message title when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: Oops! There may be a problem
nl: Oeps! Er zou een probleem kunnen zijn

note: Error details when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: The page %s may have caused Web to close unexpectedly.
nl: Mogelijk heeft de pagina %s ervoor gezorgd dat Web onverwacht is afgesloten.

note: Further error details when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: If this happens again, please report the problem to the %s developers.
nl: Als dit weer gebeurt, meld dit probleem alstublieft aan de %s-ontwikkelaars.

note: Page title when a site cannot be loaded due to a process crash error.
en: Problem Displaying Page
nl: Probleem bij het weergeven van pagina

note: Message title when a site cannot be loaded due to a process crash error.
en: Oops!
nl: Oeps!

note: Error details when a site cannot be loaded due to a process crash error.
en: Something went wrong while displaying this page. Please reload or visit a different page to continue.
nl: Er is iets misgegaan bij het weergeven van deze pagina. Herlaad of bezoek een andere pagina om verder te gaan.

note: Page title when web content has become unresponsive.
en: Unresponsive Page
nl: Pagina reageert niet

note: Message title when web content has become unresponsive.
en: Uh-oh!
nl: Oeps!

note: Error details when web content has become unresponsive.
en: This page has been unresponsive for too long. Please reload or visit a different page to continue.
nl: Deze pagina reageert al te lang niet meer. Herlaad of bezoek een andere pagina om verder te gaan.

note: Page title when a site is not loaded due to an invalid TLS certificate.
en: Security Violation
nl: Overtreding van de veiligheidsvoorschriften

note: Message title when a site is not loaded due to an invalid TLS certificate.
en: This Connection is Not Secure
nl: Deze verbinding is niet veilig

note: Error details when a site is not loaded due to an invalid TLS certificate.
en: This does not look like the real %s. Attackers might be trying to steal or alter information going to or from this site.
nl: Dit lijkt niet de echte %s te zijn. Het kan zijn dat aanvallers proberen informatie te stelen of te wijzigen via deze site.

note: The button on the invalid TLS certificate error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on no such file error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE.
en: Go Back
nl: Terug

[ctx: back-access-key]
note: Mnemonic for the Go Back button on the invalid TLS certificate error page. Mnemonic for the Go Back button on the no such file error page.
en: B
nl: T

note: The hidden button on the invalid TLS certificate error page. Do not add mnemonics here.
en: Accept Risk and Proceed
nl: Risico accepteren en doorgaan

[ctx: proceed-anyway-access-key]
note: Mnemonic for the Accept Risk and Proceed button on the invalid TLS certificate error page.
en: P
nl: D

note: Page title on no such file error page Message title on the no such file error page.
en: File not found
nl: Bestand niet gevonden

en: %s could not be found.
nl: %s kon niet worden gevonden.

en: Please check the file name for capitalization or other typing errors. Also check if it has been moved, renamed, or deleted.
nl: Controleer de bestandsnaam op hoofdletters/kleine letters of andere typefouten. Ga ook na of het is verplaatst, hernoemd of gewist.

en: None specified
nl: Niet opgegeven

en: Technical information
nl: Technische informatie

en: Unspecified
nl: Niet opgegeven

en: Web pages
nl: Webpagina’s

en: Images
nl: Afbeeldingen

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Desktop
nl: Bureaublad

en: Home
nl: Start

en: Could not create a temporary directory in “%s”.
nl: Kan geen tijdelijke map aanmaken in ‘%s’.

en: The file “%s” exists. Please move it out of the way.
nl: Het bestand ‘%s’ bestaat. Gelieve het hier weg te halen.

en: Failed to create directory “%s”.
nl: Aanmaken van de map ‘%s’ is mislukt.

en: Error removing file %s: %s
nl: Fout bij het verwijderen van bestand %s: %s

en: Error removing directory %s: %s
nl: Fout bij het verwijderen van map %s: %s

en: The %s search engine template URL can't be valid.
nl: De %s-zoekmachinesjabloon-URL kan niet geldig zijn.

en: Found unclosed URL template parameter curly bracket at pos %d of URL %s.
nl: Niet-gesloten accolade gevonden in URL-sjabloonparameter op positie %d in URL %s.

en: Found URL template parameter at %d in URL %s, but without any name.
nl: URL-sjabloonparameter gevonden op %d in URL %s, maar zonder naam.

en: Found unknown URL template parameter %s in URL %s.
nl: Onbekende URL-sjabloonparameter %s gevonden in URL %s.

en: Parsing of URL template %s succeeded, but no search terms were found so it's not useful as a search engine.
nl: Het URL-sjabloon %s is verwerkt, maar er zijn geen zoektermen gevonden, dus het kan niet gebruikt worden als zoekmachine.

en: Skipping <Param> tag as it has no name or value attribute
nl: <Param>-label heeft geen attribuut voor naam of waarde, wordt overgeslagen

note: TRANSLATORS: First %s is the name of the search engine. Second %s is the error message (supposedly partially localized on the GLib level).
en: Couldn't parse search engine description file for %s: %s
nl: Kon beschrijvingsbestand voor zoekmachine %s niet verwerken: %s

en: Couldn't create search engine as it did not provide sufficient information!
nl: Kon zoekmachine niet aanmaken omdat ze onvoldoende informatie leverde!

note: TRANSLATORS: The %s is the name of the search engine.
en: Couldn't download search engine description file for %s:
nl: Kon beschrijvingsbestand voor zoekmachine %s niet downloaden:

note: TRANSLATORS: The %s is the URL for the search suggestions.
en: Couldn't load search engine suggestions from %s:
nl: Kon geen zoekmachinesuggesties laden van %s:

en: No content provided, length %ld
nl: Geen inhoud ingevoerd, lengte %ld

en: Got empty JSON response or non-array root node or smaller than 2 elements array root node
nl: Leeg JSON-antwoord, of niet-array root-node, of root-node kleiner dan array van 2 elementen, ontvangen

note: TRANSLATORS: The first %s is the URL for the search suggestions and the second one is raw JSON content.
en: Could not parse JSON suggestions from %s with JSON %s:
nl: Kon JSON-suggesties van %s niet verwerken met JSON %s:

note: Translators: First %s is the name of the user currently logged in on the * machine. The second %s is the machine's name. You can use the variables * in a different order by changing them to %2$s and %1$s.
en: %s’s GNOME Web on %s
nl: GNOME Web van %s op %s

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12∶34 am"
en: Today %I∶%M %p
nl: Vandaag, %I∶%M %p

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 15∶34"
en: Today %H∶%M
nl: Vandaag, %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12∶34 am"
en: Yesterday %I∶%M %p
nl: Gisteren, %I∶%M %p

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 15∶34"
en: Yesterday %H∶%M
nl: Gisteren, %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12∶34 am"
en: %b %d %I∶%M %p
nl: %d %b %I∶%M %p

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 15∶34"
en: %b %d %H∶%M
nl: %d %b, %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
nl: %d %b %Y

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
nl: Onbekend

en: Failed to get desktop filename for webapp id %s
nl: Ophalen van bureaubladbestandsnaam voor webtoepassing met ID %s is mislukt

en: Failed to install desktop file %s:
nl: Installeren van bureaubladbestand %s is mislukt:

en: Profile directory %s already exists
nl: Profielmap %s bestaat al

en: Failed to create directory %s
nl: Aanmaken van map ‘%s’ is mislukt

en: Failed to create .app file: %s
nl: Aanmaken van .app-bestand is mislukt: %s

en: Error in exporting passwords to a CSV file
nl: Fout bij het exporteren van wachtwoorden naar een CSV-bestand

en: Cannot create SQLite connection. Close browser and try again.
nl: Kan geen SQLite-verbinding maken. Sluit de browser en probeer het opnieuw.

en: Browser password database could not be opened. Close browser and try again.
nl: Wachtwoorddatabase van de browser kon niet worden geopend. Sluit de browser en probeer het opnieuw.

en: Error in reading CSV file
nl: Fout bij het lezen van CSV-bestand

note: Translators: The first %s is the username and the second one is the * security origin where this is happening. Example: gnome@gmail.com and * https://mail.google.com.
en: Password for %s in a form in %s
nl: Wachtwoord voor %s in een formulier op %s

note: Translators: The %s is the security origin where this is happening. * Example: https://mail.google.com.
en: Password in a form in %s
nl: Wachtwoord in een formulier op %s

en: Response body is empty, do you need to install glib-networking?
nl: Antwoord is leeg, misschien moet u glib-networking installeren?

en: Failed to obtain storage credentials.
nl: Verkrijgen van aanmeldgegevens voor opslag is mislukt.

en: Please visit Firefox Sync and sign in again to continue syncing.
nl: Gelieve naar Firefox Sync te gaan en u opnieuw aan te melden om door te gaan met synchroniseren.

en: The password of your Mozilla account seems to have been changed.
nl: Het lijkt erop dat het wachtwoord van uw Mozilla-account is gewijzigd.

en: Please visit Firefox Sync and sign in with the new password to continue syncing.
nl: Gelieve naar Firefox Sync te gaan en u aan te melden met het nieuwe wachtwoord om door te gaan met synchroniseren.

en: Failed to obtain signed certificate.
nl: Verkrijgen van ondertekend certificaat is mislukt.

en: The sync secrets for the current sync user are invalid: %s
nl: De synchronisatietokens voor de huidige sync-gebruiker zijn ongeldig: %s

en: The sync secrets for the current sync user are not valid JSON: %s
nl: De synchronisatietokens voor de huidige sync-gebruiker zijn geen geldige JSON: %s

en: Could not find the sync secrets for the current sync user: %s
nl: De synchronisatietokens voor de huidige sync-gebruiker werden niet gevonden: %s

en: Could not find the sync secrets for the current sync user.
nl: De synchronisatietokens voor de huidige sync-gebruiker werden niet gevonden.

en: Failed to store sync secrets (is the secret service or secrets portal broken?):
nl: Opslaan van synchronisatiegeheimen mislukt (is de wachtwoorddienst of het wachtwoordportaal niet actief?):

note: Translators: %s is the email of the user.
en: The sync secrets of %s
nl: De synchronisatietokens van %s

en: Failed to upload client record.
nl: Client record uploaden mislukt.

en: Failed to upload crypto/keys record.
nl: Uploaden crypto/keys record mislukt.

en: Failed to retrieve crypto keys.
nl: Ophalen van crypto-sleutels is mislukt.

en: Failed to upload meta/global record.
nl: Uploaden meta/global record mislukt.

note: Translators: the %d is the storage version, the \n is a newline character.
en: Your Mozilla account uses storage version %d. Web only supports version %d.
nl: Uw Mozilla-account gebruikt opslagversie %d. Web ondersteunt alleen versie %d.

en: Failed to verify storage version.
nl: Verifiëren van opslagversie is mislukt.

en: Failed to upload device info
nl: Apparaatinformatie uploaden mislukt

en: Failed to retrieve the Sync Key
nl: Ophalen van sync-sleutel is mislukt

en: Select current tag
nl: Huidig label selecteren

en: Remove current tag
nl: Huidig label verwijderen

en: Add Bookmark
nl: Bladwijzer toevoegen

en: Move Controls
nl: Bediening verplaatsen

en: Move Up
nl: Naar boven verplaatsen

en: Move Down
nl: Naar beneden verplaatsen

en: Bookmark removed
nl: Bladwijzer verwijderd

note: Undo, redo.
en: _Undo
nl: _Ongedaan maken

en: File is not a valid Epiphany bookmarks file: missing tags table
nl: Bestand is geen geldig bladwijzerbestand voor Epiphany: labels-tabel ontbreekt

en: File is not a valid Epiphany bookmarks file: missing bookmarks table
nl: Bestand is geen geldig bladwijzerbestand voor Epiphany: bladwijzertabel ontbreekt

en: Firefox bookmarks database could not be opened. Close Firefox and try again.
nl: Bladwijzerdatabase van Firefox kon niet worden geopend. Sluit Firefox en probeer het opnieuw.

en: Firefox bookmarks could not be retrieved!
nl: Firefoxbladwijzers konden niet worden opgehaald!

en: HTML bookmarks database could not be opened: %s
nl: De HTML-bladwijzerdatabase kon niet geopend worden: %s

en: HTML bookmarks database could not be read.
nl: De HTML-bladwijzerdatabase kon niet gelezen worden.

en: HTML bookmarks database could not be parsed: %s
nl: De HTML-bladwijzerdatabase kon niet verwerkt worden: %s

en: Bookmarks file could not be parsed:
nl: Bladwijzerbestand kon niet worden verwerkt:

en: Favorites
nl: Favorieten

en: Mobile
nl: Mobiel

en: Save Link As
nl: Verwijzing opslaan als

en: Save Image As
nl: Afbeelding opslaan als

en: Save Media As
nl: Media opslaan als

note: Translators: tooltip for the stop button
en: Stop
nl: Afbreken

en: Add “%s” as Search Engine
nl: ‘%s’ toevoegen als zoekmachine

en: Show More
nl: Meer tonen

en: The certificate does not match this website
nl: Het certificaat komt niet overeen met deze website

en: The certificate has expired
nl: Het certificaat is verlopen

en: The signing certificate authority is not known
nl: De autoriteit voor het ondertekenen van het certificaat is onbekend

en: The certificate contains errors
nl: Het certificaat bevat fouten

en: The certificate has been revoked
nl: Het certificaat is ingetrokken

en: The certificate is signed using a weak signature algorithm
nl: Het certificaat is ondertekend met gebruikmaking van een zwak algoritme

en: The certificate activation time is still in the future
nl: De activeringsdatum van het certificaat ligt in de toekomst

en: The identity of this website has been verified.
nl: De identiteit van deze website is geverifieerd.

en: The identity of this website has not been verified.
nl: De identiteit van deze website is niet geverifieerd.

note: Message on certificate dialog
en: No problems have been detected with your connection.
nl: Er zijn geen problemen gevonden met uw verbinding.

en: This certificate is valid. However, resources on this page were sent insecurely.
nl: Dit certificaat is geldig. Maar enkele bronnen op deze pagina zijn onveilig verzonden.

en: _Clear All
nl: _Alles wissen

en: %d second left | %d seconds left
nl[0]: %d seconde te gaan
nl[1]: %d seconden te gaan

en: %d minute left | %d minutes left
nl[0]: %d minuut te gaan
nl[1]: %d minuten te gaan

en: %d hour left | %d hours left
nl[0]: %d uur te gaan
nl[1]: %d uur te gaan

en: %d day left | %d days left
nl[0]: %d dag te gaan
nl[1]: %d dagen te gaan

en: %d week left | %d weeks left
nl[0]: %d week te gaan
nl[1]: %d weken te gaan

en: %d month left | %d months left
nl[0]: %d maand te gaan
nl[1]: %d maanden te gaan

en: Finished
nl: Klaar

en: Moved or deleted
nl: Verplaatst of verwijderd

en: Error downloading: %s
nl: Fout bij het downloaden: %s

en: Cancelling…
nl: Annuleren…

en: Starting…
nl: Starten…

note: Translators: the %s refers to the time at which the last sync was made. * For example: Today 04:34 PM, Sun 11:25 AM, May 31 06:41 PM.
en: Last synchronized: %s
nl: Laatste synchronisatie: %s

en: Something went wrong, please try again later.
nl: Er ging iets mis, probeer het later opnieuw.

en: Exit Fullscreen
nl: Schermvullende modus verlaten

en: Select _None
nl: _Niets selecteren

en: Select _All
nl: _Alles selecteren

en: Link copied
nl: Verwijzing gekopieerd

en: Remove the selected pages from history
nl: De geselecteerde pagina’s verwijderen uit de geschiedenis

en: Copy URL
nl: URL kopiëren

en: Clear Browsing History?
nl: Geschiedenis wissen?

en: All visible links will be permanently deleted
nl: Alle zichtbare verwijzingen zullen definitief verwijderd worden

en: Cl_ear
nl: _Wissen

en: Unavailable in Incognito Mode
nl: Niet beschikbaar in incognitomodus

en: Clear History
nl: Geschiedenis wissen

en: Search for websites, bookmarks, and open tabs
nl: Zoek naar websites, bladwijzers en open tabbladen

en: Secure Site
nl: Beveiligde site

en: Insecure Site
nl: Onveilige site

en: Open a new browser window instead of a new tab
nl: Een nieuw browservenster openen in plaats van een nieuw tabblad

en: Load the given session state file
nl: Het opgegeven sessiestatusbestand laden

en: FILE
nl: BESTAND

en: Start an instance with user data read-only
nl: Een browserinstantie starten met gebruikersgegevens in alleen-lezen-modus

en: Start a private instance with separate user data
nl: Privé-instantie starten met aparte gebruikersgegevens

en: Start a private instance in web application mode
nl: Privé-instantie starten in webtoepassingsmodus

en: Start a private instance for WebDriver control
nl: Privé-instantie starten voor WebDriver-besturing

en: Custom profile directory for private instance
nl: Aangepaste profielmap voor privé-instantie

en: DIR
nl: MAP

en: Web options
nl: Web-opties

en: Password copied
nl: Wachtwoord gekopieerd

en: Delete All Passwords?
nl: Alle wachtwoorden verwijderen?

en: This will clear all locally stored passwords, and can not be undone.
nl: Dit zal alle lokaal opgeslagen wachtwoorden wissen, en kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: Copy password
nl: Wachtwoord kopiëren

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Copy username
nl: Gebruikersnaam kopiëren

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Remove Password
nl: Wachtwoord verwijderen

en: Blocked trackers on this site
nl: Geblokkeerde trackers op deze site

en: Sites this tracker was found on
nl: Sites waarop deze tracker gevonden werd

en: GNOME Web prevented %u tracker from following you across websites | GNOME Web prevented %u trackers from following you across websites
nl[0]: GNOME Web heeft %u tracker die u over websites heen wilde volgen tegengehouden
nl[1]: GNOME Web heeft %u trackers die u over websites heen wilden volgen tegengehouden

note: Label in certificate dialog when site is untrusted. %s is a URL.
en: This web site’s digital identification is not trusted. You may have connected to an attacker pretending to be %s
nl: De digitale identificatie van deze website wordt niet vertrouwd. Mogelijk bent u verbonden met een aanvaller die doet alsof hij %s is

note: Label in certificate dialog when site uses HTTP. %s is a URL.
en: This site has no security. An attacker could see any information you send, or control the content that you see
nl: Deze website heeft geen beveiliging. Een aanvaller kan alle informatie die u verzendt zien, en wijzigen wat u op deze website ziet

note: Label in certificate dialog when site sends mixed content.
en: This web site did not properly secure your connection
nl: Deze website heeft uw verbinding niet fatsoenlijk beveiligd

note: Label in certificate dialog on secure sites.
en: Your connection seems to be secure
nl: Uw verbinding lijkt beveiligd te zijn

en: Allow
nl: Toestaan

en: Deny
nl: Weigeren

en: Ask
nl: Vragen

en: Advertisements
nl: Advertenties

en: Notifications
nl: Notificaties

en: Password Saving
nl: Opslaan van wachtwoorden

en: Location Access
nl: Toegang tot locatie

en: Microphone Access
nl: Toegang tot microfoon

en: Webcam Access
nl: Toegang tot webcam

en: Display Access
nl: Toegang tot beeldscherm

en: Media Autoplay
nl: Automatisch afspelen van media

en: Without Sound
nl: Zonder geluid

en: Uninstall Web App?
nl: Webtoepassing verwijderen?

en: This web appʼs data will be permanently deleted
nl: De gegevens van deze webtoepassing zullen definitief verwijderd worden

en: _Uninstall
nl: Verwij_deren

en: Edit _Bookmark…
nl: Bladwijzer _bewerken…

en: Add _Bookmark…
nl: _Bladwijzer toevoegen…

en: Could not load search engines suggestions: %s
nl: Kon suggesties voor zoekmachines niet laden: %s

note: Translators: tooltip for the new tab button
en: Open a new tab
nl: Een nieuw tabblad openen

en: Re_do
nl: Op_nieuw

note: Edit.
en: Cu_t
nl: K_nippen

en: _Copy
nl: _Kopiëren

en: _Paste
nl: _Plakken

en: _Paste Text Only
nl: Alleen tekst _plakken

en: S_end Link by Email…
nl: Verwijzing ve_rsturen per e-mail…

en: Add _Link to Bookmarks
nl: Verwijzing toevoegen aan b_ladwijzers

en: _Reload
nl: _Herladen

en: _Back
nl: _Terug

en: _Forward
nl: _Vooruit

note: Bookmarks
en: Add Boo_kmark…
nl: _Bladwijzer toevoegen…

note: Links.
en: Open Link in New _Window
nl: Verwijzing openen in _nieuw venster

en: Open Link in New _Tab
nl: Verwijzing openen in een nieuw _tabblad

en: Open Link in I_ncognito Window
nl: Verwijzing openen in In_cognito-venster

en: _Save Link As…
nl: Verwijzing opslaan _als…

en: _Copy Link Address
nl: Verwijzingsadres _kopiëren

en: _Copy E-mail Address
nl: E-_mailadres kopiëren

note: Images.
en: View _Image in New Tab
nl: _Afbeelding bekijken in nieuw tabblad

en: Copy I_mage Address
nl: Afbeeldingsadres _kopiëren

en: _Save Image As…
nl: Afbeelding op_slaan als…

en: Set as _Wallpaper
nl: Als _achtergrond instellen

note: Video.
en: Open Video in New _Window
nl: Video in nieuw _venster openen

en: Open Video in New _Tab
nl: Video in nieuw _tabblad openen

en: _Save Video As…
nl: Video opslaan _als…

en: _Copy Video Address
nl: Video-adres _kopiëren

note: Audio.
en: Open Audio in New _Window
nl: Audio in nieuw _venster openen

en: Open Audio in New _Tab
nl: Audio in nieuw _tabblad openen

en: _Save Audio As…
nl: Audio opslaan _als…

en: _Copy Audio Address
nl: Audio-adres _kopiëren

en: Save Pa_ge As…
nl: Pa_gina opslaan als…

en: _Take Screenshot…
nl: Schermafdruk _maken…

en: _Page Source
nl: Paginab_ron

en: Search the Web for “%s”
nl: Op het internet zoeken naar ‘%s’

en: Open Link
nl: Verwijzing openen

en: Open Link In New Tab
nl: Verwijzing openen in nieuw tabblad

en: Open Link In New Window
nl: Verwijzing openen in nieuw venster

en: Open Link In Incognito Window
nl: Verwijzing openen in incognitovenster

note: Additional user interaction is required to prevent malicious websites * from launching URL handler application's on the user's computer without * explicit user consent. Notably, websites can download malicious files * without consent, so they should not be able to also open those files * without use
en: Allow “%s” to open the “%s” link in an external app
nl: Sta ‘%s’ toe om de verwijzing naar ‘%s’ te openen in een externe toepassing

en: Open in External App?
nl: Openen in externe toepassing?

en: _Open Link
nl: Verwijzing _openen

en: Always Allow
nl: Altijd toestaan

note: Translators: Notification policy for a specific site.
en: Notification Request
nl: Notificatieverzoek

note: Translators: Notification policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to send you notifications
nl: ‘%s’ wil u notificaties sturen

note: Translators: Geolocation policy for a specific site.
en: Location Access Request
nl: Toegangsverzoek voor locatie

note: Translators: Geolocation policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to know your location
nl: ‘%s’ wil uw locatie weten

note: Translators: Microphone policy for a specific site.
en: Microphone Access Request
nl: Toegangsverzoek voor microfoon

note: Translators: Microphone policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to use your microphone
nl: ‘%s’ wil uw microfoon gebruiken

note: Translators: Webcam policy for a specific site.
en: Webcam Access Request
nl: Toegangsverzoek voor webcam

note: Translators: Webcam policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to use your webcam
nl: ‘%s’ wil uw webcam gebruiken

note: Translators: Webcam and microphone policy for a specific site.
en: Webcam and Microphone Access Request
nl: Toegangsverzoek voor webcam en microfoon

note: Translators: Webcam and microphone policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to use your webcam and microphone
nl: ‘%s’ wil uw webcam en microfoon gebruiken

note: Translators: Storage access policy for a specific site.
en: Website Data Access Request
nl: Toegangsverzoek voor websitegegevens

note: Translators: Storage access policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to access its own data (including cookies) while browsing “%s”. This will allow “%s” to track your activity on “%s”.
nl: ‘%s’ wil toegang tot zijn eigen gegevens (inclusief cookies) terwijl u ‘%s’ bezoekt. Hierdoor kan ‘%s’ uw activiteit op ‘%s’ volgen.

note: Translators: Clipboard policy for a specific site.
en: Clipboard Access Request
nl: Toegangsverzoek voor klembord

note: Translators: Clipboard policy for a specific site.
en: The page at “%s” would like to access your clipboard
nl: ‘%s’ wil toegang tot uw klembord

en: _Ask Later
nl: L_ater vragen

en: _Deny
nl: _Weigeren

en: _Allow
nl: Toest_aan

en: Leave Website?
nl: Website verlaten?

en: A form was modified and has not been submitted
nl: Een formulier dat aangepast werd is nog niet ingediend

en: _Discard Form
nl: Formulier ve_rwerpen

en: Download operation
nl: Download-actie

en: Show details
nl: Details tonen

en: %d download operation active | %d download operations active
nl[0]: %d download-actie actief
nl[1]: %d download-acties actief

en: Set as Default Browser?
nl: Instellen als uw standaardbrowser?

en: Use Web as your default web browser and for opening external links
nl: Gebruik Web als uw standaardwebbrowser en om externe verwijzingen te openen

en: Use Epiphany Technology Preview as your default web browser and for opening external links
nl: Gebruik Epiphany Technology Preview als uw standaardbrowser en om externe verwijzingen te openen

en: _Ask Again Later
nl: L_ater opnieuw vragen

en: _No
nl: _Nee

en: _Yes
nl: _Ja

en: Download started
nl: Download begonnen

en: Save Password?
nl: Wachtwoord opslaan?

en: Passwords are saved only on your device and can be removed at any time in Preferences
nl: Wachtwoorden worden enkel op uw apparaat opgeslagen en kunnen altijd verwijderd worden via de Voorkeuren

en: Not Now
nl: Niet nu

en: Never Save
nl: Nooit opslaan

en: Save
nl: Opslaan

[ctx: shortcuts dialog]
en: Web App
nl: Webtoepassing

[ctx: shortcuts dialog]
en: Install Site as Web App
nl: Website installeren als webtoepassing

en: Close Multiple Tabs?
nl: Meerdere tabbladen sluiten?

en: If this window is closed, all open tabs will be lost
nl: Door dit venster te sluiten worden alle geopende tabbladen gesloten

en: C_lose Tabs
nl: Tabb_laden sluiten

en: New tab opened
nl: Nieuw tabblad geopend

en: Switch
nl: Wisselen

en: Delete All Entries?
nl: Alle ingangen wissen?

en: This will clear all locally stored entries, and can not be undone.
nl: Dit zal alle lokaal opgeslagen ingangen wissen, en kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: HTTP disk cache
nl: HTTP-schijfcache

en: Local storage data
nl: Lokale opslaggegevens

en: Offline web application cache
nl: Cache offline webtoepassing

en: IndexedDB databases
nl: IndexedDB-databases

en: HSTS policies cache
nl: HSTS-beleidscache

en: Intelligent Tracking Prevention data
nl: Intelligent Tracking Prevention-gegevens

en: Data cleared
nl: Gegevens gewist

en: New search engine
nl: Nieuwe zoekmachine

en: A_dd Search Engine
nl: Zoekmachine _toevoegen

en: This field is required
nl: Dit veld is vereist

en: Address must start with either http:// or https://
nl: Adres moet beginnen met http:// of https://

en: Address must contain the search term represented by %s
nl: Het adres moet de zoekterm bevatten die wordt vertegenwoordigd door %s

en: Address should not contain the search term several times
nl: De zoekterm mag niet meerdere keren voorkomen in het adres

en: Address is not a valid URI
nl: Adres is geen geldige URI

en: Address is not a valid URL. The address should look like https://www.example.com/search?q=%s
nl: Adres is geen geldige URL. Het adres moet er uitzien als https://www.example.com/search?q=%s

en: This shortcut is already used.
nl: Deze snelkoppeling wordt al gebruikt.

en: Search shortcuts must not contain any space.
nl: Snelzoekwoorden mogen geen spaties bevatten.

en: Search shortcuts should start with a symbol such as !, # or @.
nl: Snelzoekwoorden moeten beginnen met een teken zoals !, # of @.

en: Shortcut (for example !ddg)
nl: Sneltoets (bijvoorbeeld !ddg)

en: Shortcut
nl: Sneltoets

en: Address (with search term as %s)
nl: Adres (met zoekterm als %s)

en: Address
nl: Adres

en: A name is required
nl: Een naam is vereist

en: This search engine already exists
nl: Deze zoekmachine bestaat al

en: No search suggestions
nl: Geen zoeksuggesties

en: Remove Extension
nl: Extensie verwijderen

en: Do you really want to remove this extension?
nl: Wilt u deze extensie echt verwijderen?

en: _Remove
nl: _Verwijderen

en: Sans
nl: Schreefloos

en: Serif
nl: Met schreef

en: Light
nl: Licht

en: Dark
nl: Donker

en: Install WebExtension?
nl: Webextensie installeren?

en: Do you want to install `%s`?
nl: Wilt u `%s` installeren?

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Install
nl: Installeren

note: Translators: this is the title of a file chooser dialog.
en: Open File (manifest.json/xpi)
nl: Bestand (manifest.json/xpi) openen

en: All values reset
nl: Alle waarden hersteld naar standaard

en: Reset to default
nl: Herstellen naar standaardwaarden

en: Add Language
nl: Taal toevoegen

en: System language (%s) | System languages (%s)
nl[0]: Systeemtaal (%s)
nl[1]: Systeemtalen (%s)

en: Supported Image Files
nl: Ondersteunde afbeeldingsbestanden

en: Remove URL
nl: URL verwijderen

en: Executes only the n-th migration step
nl: Voert alleen de n-de migratiestap uit

en: Specifies the required version for the migrator
nl: Bepaalt de vereiste versie van de migratie

en: Specifies the profile where the migrator should run
nl: Bepaalt het profiel voor de migratie

en: Web profile migrator
nl: Web-profielmigrator

en: Web profile migrator options
nl: Opties voor de Web-profielmigrator

en: Extensions
nl: Extensies

en: View Open Tabs
nl: Geopende tabbladen bekijken

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: Back
nl: Terug

en: Forward
nl: Vooruit

en: Homepage
nl: Startpagina

en: Add Search Engine
nl: Zoekmachine toevoegen

en: Autofill Data
nl: Gegevens automatisch invullen

en: Personal
nl: Persoonlijk

en: First Name
nl: Voornaam

en: Last Name
nl: Achternaam

en: Full Name
nl: Volledige naam

en: User Name
nl: Gebruikersnaam

en: E-Mail
nl: E-mailadres

en: Phone
nl: Telefoon

en: Street
nl: Straat

en: Organization
nl: Organisatie

en: Postal Code
nl: Postcode

en: State
nl: Provincie/Staat

en: City
nl: Stad

en: Country
nl: Land

en: Credit Card
nl: Kredietkaart

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Number
nl: Nummer

en: Bookmark
nl: Bladwijzer

en: _Add
nl: _Toevoegen

en: Name
nl: Naam

en: Tags
nl: Labels

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Add Tag
nl: Label toevoegen

en: Add new tag
nl: Voeg een nieuw label toe

en: Edit
nl: Bewerken

en: Done
nl: Klaar

en: Close
nl: Sluiten

en: Options
nl: Voorkeuren

en: Search bookmarks
nl: Bladwijzers doorzoeken

en: No Bookmarks
nl: Geen bladwijzers

en: Bookmarked pages will appear here
nl: Uw bladwijzers zullen hier verschijnen

en: I_mport…
nl: I_mporteren…

en: E_xport…
nl: E_xporteren…

en: Website Data
nl: Websitegegevens

en: _Clear Data
nl: _Gegevens wissen

en: Remove selected website data
nl: Geselecteerde websitegegevens verwijderen

en: Search website data
nl: Websitegegevens doorzoeken

en: No Website Data Found
nl: Geen websitegegevens gevonden

en: Website data will be listed here
nl: Websitegegevens zullen hier worden weergegeven

en: Clear selected website data:
nl: Geselecteerde websitegegevens wissen:

en: You cannot undo this action. The data you are choosing to clear will be removed forever.
nl: U kunt deze actie niet ongedaan maken. De gegevens die u besluit te wissen zullen definitief verwijderd worden.

en: Search
nl: Zoeken

en: No Results Found
nl: Geen resultaten gevonden

en: Try a different search
nl: Probeer een andere zoekopdracht

en: Text Encoding
nl: Tekstcodering

en: Use Encoding Specified by Document
nl: Door document gespecificeerde codering gebruiken

en: Recent Encodings
nl: Recente coderingen

en: Related Encodings
nl: Gerelateerde coderingen

en: Show All…
nl: Alles tonen…

en: Open _Inspector
nl: _Inspector openen

en: Author
nl: Auteur

en: Version
nl: Versie

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Remove Extension…
nl: Extensie verwijderen…

en: Firefox Sync
nl: Firefox sync

en: Sync _Now
nl: _Nu synchroniseren

en: Sign in with your Mozilla account to sync your data with GNOME Web and Firefox on other computers. GNOME Web is not Firefox and is not produced or endorsed by Mozilla.
nl: Meld u aan met uw Mozilla-account om uw gegevens te synchroniseren met GNOME Web en Firefox op andere computers. GNOME Web is Firefox niet, en wordt niet gemaakt of onderschreven door Mozilla.

en: Mozilla Account
nl: Mozilla-account

en: Logged in
nl: Aangemeld

en: Sign _Out
nl: _Afmelden

en: Sync Options
nl: Synchronisatie-opties

en: Sync _Bookmarks
nl: _Bladwijzers synchroniseren

en: Sync _Passwords
nl: _Wachtwoorden synchroniseren

en: Sync _History
nl: _Geschiedenis synchroniseren

en: Sync Open _Tabs
nl: Geopende _tabbladen synchroniseren

en: S_ynced Tabs
nl: Ges_ynchroniseerde tabbladen

en: Frequency
nl: Frequentie

en: Device name
nl: Apparaatnaam

en: _Save
nl: Op_slaan

en: _Change
nl: _Wijzigen

en: History
nl: Geschiedenis

en: _Clear
nl: _Wissen

en: Select Items
nl: Items selecteren

en: Search history
nl: Geschiedenis doorzoeken

en: No History Found
nl: Geen geschiedenis gevonden

en: Visited pages will be listed here
nl: Bezochte pagina's zullen in deze lijst worden opgenomen

en: _Open
nl: _Openen

en: Delete Language
nl: Taal verwijderen

en: Reader Mode
nl: Leesmodus

en: Paste and _Go
nl: Plakken en _Gaan

en: R_eload
nl: H_erladen

en: Reload _All Tabs
nl: _Alle tabbladen herladen

en: _Duplicate
nl: _Dupliceren

en: P_in Tab
nl: Tabblad _vastmaken

en: Unp_in Tab
nl: Tabblad Unp_in

en: _Mute Tab
nl: Tabblad _Dempen

en: Close Tabs to the _Left
nl: Tabbladen aan lin_kerkant sluiten

en: Close Tabs to the _Right
nl: Tabbladen aan _rechterkant sluiten

en: Close _Other Tabs
nl: _Andere tabbladen sluiten

en: _Close
nl: Sl_uiten

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

note: Translators: 'Run in Background' item is a toggle, not an action
en: _Run in Background
nl: In achterg_rond draaien

en: _New Window
nl: _Nieuw venster

en: New _Incognito Window
nl: Nieuw _incognitovenster

en: Reopen Closed _Tab
nl: Gesloten _tabblad heropenen

en: _Fullscreen
nl: Scherm_vullend

en: Histo_ry
nl: _Geschiedenis

en: _Web Apps
nl: _Webtoepassingen

en: Install as _Web App…
nl: Installeren als _webtoepassing…

en: Manag_e Web Apps
nl: W_ebtoepassingen beheren

en: Pri_vacy Report
nl: Pri_vacyrapport

en: Passw_ords
nl: Wachtw_oorden

en: Pr_eferences
nl: _Voorkeuren

en: _Keyboard Shortcuts
nl: _Sneltoetsen

en: _Help
nl: _Hulp

en: _About Web
nl: _Over Web

en: _Uninstall Web App
nl: Webtoepassing _verwijderen

en: _Quit
nl: A_fsluiten

en: Passwords
nl: Wachtwoorden

en: Remove All Passwords
nl: Alle wachtwoorden verwijderen

en: Search passwords
nl: Wachtwoorden doorzoeken

en: No Passwords Found
nl: Geen wachtwoorden gevonden

en: Saved passwords will be listed here
nl: Opgeslagen wachtwoorden zullen hier worden weergegeven

en: _Copy Password
nl: Wachtwoord _kopiëren

en: C_opy Username
nl: Gebruikersnaam k_opiëren

en: _Import…
nl: _Importeren…

en: _Export…
nl: _Exporteren…

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Fonts
nl: Lettertypen

en: Use Custom Fonts
nl: Aangepaste lettertypes gebruiken

en: Sans Serif Font
nl: Lettertype zonder schreef

en: Serif Font
nl: Lettertype met schreef

en: Monospace Font
nl: Lettertype met vaste breedte

en: Font Style
nl: Letterstijl

en: Color Scheme
nl: Kleurenschema

en: Style
nl: Stijl

en: Use Custom Stylesheet
nl: Aangepast stijlblad gebruiken

en: Use Custom JavaScript
nl: Aangepast JavaScript gebruiken

en: Default Zoom Level
nl: Standaardzoomniveau

en: Add New Extension
nl: Nieuwe extensie toevoegen

en: Extensions must be installed manually from their files
nl: Extensies moeten handmatig geïnstalleerd worden als bestand

en: Epiphany is compatible with web extensions for Mozilla Firefox. To find and add web extensions, visit <a href="https://addons.mozilla.org">addons.mozilla.org</a>
nl: Epiphany is compatibel met webextensies voor Mozilla Firefox. Ga naar <a href="https://addons.mozilla.org">addons.mozilla.org</a> om webextensies te zoeken en installeren

en: No Extensions Installed
nl: Geen extensies geïnstalleerd

en: Features
nl: Functies

en: Reset All
nl: Alles opnieuw instellen

en: General
nl: Algemeen

en: Web App
nl: Webtoepassing

en: _Icon
nl: _Pictogram

en: _Homepage
nl: _Startpagina

en: _Title
nl: Tit_el

en: Additional _Domains
nl: Aanvullende _domeinen

en: Web Content
nl: Webinhoud

en: Block _Advertisements
nl: _Advertenties blokkeren

en: Block _Popup Windows
nl: Pop-upvensters blo_kkeren

en: Most _Visited Pages
nl: Meest _bezochte pagina’s

en: _Blank Page
nl: _Blanco pagina

en: _Custom
nl: _Aangepast

en: Ask o_n Download
nl: Vragen bij dow_nloaden

en: _Download Folder
nl: _Downloadmap

en: Search Engine
nl: Zoekmachine

en: Incognito Search Engine
nl: Incognito-zoekmachine

en: Session
nl: Sessie

en: Start in _Incognito Mode
nl: De browser in _incognitomodus starten

en: _Restore Tabs on Startup
nl: Tabbladen _herstellen bij opstarten

en: Browsing
nl: Navigatie

en: Mouse _Gestures
nl: Muisbewe_gingen

en: S_witch Immediately to New Tabs
nl: Direct over_schakelen naar nieuwe tabbladen

en: Touch _Navigation Gestures
nl: Aanraak_navigatiebewegingen

en: _Spell Checking
nl: _Spellingscontrole

en: Developer
nl: Ontwikkelaar

en: Show D_eveloper Actions
nl: Ontwikk_elaarsacties tonen

en: Always Show Full _URL
nl: Altijd de volledige URL tonen

en: Choose a language
nl: Kies een taal

en: Web Tracking
nl: Volgen op het web

en: Intelligent _Tracking Prevention
nl: Intelligent Tracking-preventie

en: Allow websites to store cookies, databases, and local storage data. Disabling website data storage will break many websites.
nl: Sta websites toe om cookies, databases en lokale opslaggegevens op te slaan. Als u het opslaan van websitegegevens uitschakelt zullen veel websites onbruikbaar zijn.

en: _Website Data Storage
nl: Opslag _websitegegevens

en: Search Suggestions
nl: Zoeksuggesties

en: Enable search suggestions in the URL entry
nl: Zoeksuggesties bij URL-invoer inschakelen

en: Search Su_ggestions
nl: Zoeksu_ggesties

en: Personal Data
nl: Persoonlijke gegevens

en: Website _Data
nl: Website_gegevens

en: Forms and Autofill
nl: Formulieren en automatisch invullen

en: _Autofill Forms
nl: Formulieren _automatisch invullen

en: Autofill _Data
nl: _Gegevens automatisch invullen

en: Privacy Report
nl: Privacyrapport

en: No Trackers Blocked
nl: Geen trackers geblokkeerd

en: Trackers that tried to collect personal information across websites will appear here
nl: Trackers die probeerden persoonlijke informatie van verschillende websites te verzamelen zullen hier verschijnen

en: _Security
nl: _Beveiliging

en: _View Certificate…
nl: _Certificaat weergeven…

en: _Permissions
nl: _Toegangsrechten

[ctx: shortcuts dialog]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcuts dialog]
en: New Window
nl: Een nieuw venster openen

[ctx: shortcuts dialog]
en: New Incognito Window
nl: Een nieuw incognitovenster openen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open File
nl: Een bestand openen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Save Page
nl: De pagina opslaan

[ctx: shortcuts dialog]
en: Take Screenshot
nl: Een schermafdruk maken

[ctx: shortcuts dialog]
en: Print Page
nl: De pagina afdrukken

[ctx: shortcuts dialog]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Help
nl: Hulp

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Menu
nl: Het menu openen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Downloads List
nl: De downloads tonen

en: Navigation
nl: Navigatie

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go to Homepage
nl: Naar startpagina gaan

[ctx: shortcuts dialog]
en: Reload Current Page
nl: De huidige pagina herladen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Reload Bypassing Cache
nl: Herladen en cache negeren

[ctx: shortcuts dialog]
en: Stop Loading Current Page
nl: Stoppen met laden van de huidige pagina

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go Back to Previous Page
nl: Naar de vorige pagina terugkeren

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go Forward to Next Page
nl: Naar de volgende pagina gaan

[ctx: shortcuts dialog]
en: Tabs
nl: Tabbladen

[ctx: shortcuts dialog]
en: New Tab
nl: Een nieuw tabblad openen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Close Current Tab
nl: Het huidige tabblad sluiten

[ctx: shortcuts dialog]
en: Reopen Closed Tab
nl: Een gesloten tabblad heropenen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go to Next Tab
nl: Naar het volgende tabblad gaan

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go to Previous Tab
nl: Naar het vorige tabblad gaan

[ctx: shortcuts dialog]
en: Move Current Tab to the Left
nl: Het huidige tabblad naar links verplaatsen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Move Current Tab to the Right
nl: Het huidige tabblad naar rechts verplaatsen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Duplicate Current Tab
nl: Het huidige tabblad dupliceren

[ctx: shortcuts dialog]
en: View Open Tabs
nl: De geopende tabbladen bekijken

[ctx: shortcuts dialog]
en: Miscellaneous
nl: Diversen

[ctx: shortcuts dialog]
en: History
nl: Geschiedenis

[ctx: shortcuts dialog]
en: Clear Website Data
nl: Websitegegevens wissen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Preferences
nl: Voorkeuren

[ctx: shortcuts dialog]
en: Bookmark Current Page
nl: Een bladwijzer maken van de huidige pagina

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Bookmarks List
nl: De bladwijzers tonen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Import Bookmarks
nl: Bladwijzers importeren

[ctx: shortcuts dialog]
en: Export Bookmarks
nl: Bladwijzers exporteren

[ctx: shortcuts dialog]
en: Toggle Caret Browsing
nl: Cursornavigatie in-/uitschakelen

[ctx: shortcuts dialog]
en: View
nl: Beeld

[ctx: shortcuts dialog]
en: Zoom In
nl: Inzoomen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Zoom Out
nl: Uitzoomen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Reset Zoom
nl: Zoomniveau herstellen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Fullscreen
nl: Schermvullende modus

[ctx: shortcuts dialog]
en: View Page Source
nl: Paginabron weergeven

[ctx: shortcuts dialog]
en: Toggle Inspector
nl: Inspector in-/uitschakelen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Toggle Reader Mode
nl: Leesmodus in-/uitschakelen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Editing
nl: Bewerken

[ctx: shortcuts dialog]
en: Cut
nl: Knippen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Copy
nl: Kopiëren

[ctx: shortcuts dialog]
en: Paste
nl: Plakken

[ctx: shortcuts dialog]
en: Undo
nl: Ongedaan maken

[ctx: shortcuts dialog]
en: Redo
nl: Opnieuw uitvoeren

[ctx: shortcuts dialog]
en: Select All
nl: Alles selecteren

[ctx: shortcuts dialog]
en: Select Page URL
nl: De URL van de pagina selecteren

[ctx: shortcuts dialog]
en: Search With Default Search Engine
nl: Zoeken met standaardzoekmachine

[ctx: shortcuts dialog]
en: Find
nl: Zoeken

[ctx: shortcuts dialog]
en: Next Find Result
nl: Volgend zoekresultaat

[ctx: shortcuts dialog]
en: Previous Find Result
nl: Vorig zoekresultaat

en: _Find…
nl: _Zoeken…

en: _Print…
nl: Af_drukken…

en: Text Enco_ding…
nl: Tekstco_dering…

en: _Security & Permissions
nl: Beveiligings_status & toegangsrechten

[ctx: tooltip]
en: Zoom Out
nl: Uitzoomen

en: Restore Zoom
nl: Zoom herstellen

[ctx: tooltip]
en: Zoom In
nl: Inzoomen

en: Site Menu
nl: Websitemenu

en: Synced Tabs
nl: Gesynchroniseerde tabbladen

en: Below are the synced open tabs of your other devices that use Firefox Sync with this account. Open a tab by double clicking its name (tabs under Local Tabs cannot be opened).
nl: Hieronder treft u de gesynchroniseerde geopende tabbladen van uw andere apparaten die Firefox Sync gebruiken met dit account. Open een tabblad door te dubbelklikken op de naam ervan (tabbladen onder Lokale tabbladen kunnen niet worden geopend).

en: Close _All Tabs
nl: _Alle tabbladen sluiten

en: Additional URLs
nl: Aanvullende URL's

en: URLs that start with the same base domain (example.com) will be opened by this web app
nl: URL’s die beginnen met hetzelfde basisdomein (voorbeeld.be) zullen door deze webtoepassing geopend worden

en: Base Domain
nl: Basisdomein

en: Add URL
nl: URL toevoegen

en: Search the web for “%s”
nl: Op het internet zoeken naar ‘%s’

en: Load “%s”
nl: Laden van ‘%s’

en: Local Tabs
nl: Lokale tabbladen

en: The install_token is required for the Install() method
nl: Het install_token is vereist voor de Install()-methode

en: The url passed was not valid: ‘%s’
nl: De ingevoerde URL is ongeldig: ‘%s’

en: The name passed was not valid
nl: De ingevoerde naam is ongeldig

en: Installing the web application ‘%s’ (%s) failed: %s
nl: Kon de webtoepassing ‘%s’ (%s) niet installeren: %s

en: The desktop file ID passed ‘%s’ was not valid
nl: De ingevoerde bureaubladbestands-ID ‘%s’ is ongeldig

en: The web application ‘%s’ does not exist
nl: De webtoepassing ‘%s’ bestaat niet

en: The web application ‘%s’ could not be deleted
nl: Kon de webtoepassing ‘%s’ niet verwijderen

en: Options for %s
nl: Opties voor %s

en: manifest.json not found
nl: manifest.json niet gevonden

en: Failed to parse manifest.json: %s
nl: Verwerken van manifest.json is mislukt: %s

en: manifest.json invalid
nl: manifest.json ongeldig

en: Only manifest_version 2 is supported
nl: Enkel manifest_version 2 wordt ondersteund

en: Missing name or version
nl: Naam of versie ontbreekt

en: Failed to determine initiating URI
nl: Kon initiërende URI niet bepalen

en: HTML File
nl: HTML-bestand

en: _Select File
nl: Bestand _selecteren

en: I_mport
nl: I_mporteren

en: Bookmarks successfully imported!
nl: Bladwijzers met succes geïmporteerd!

en: Select Profile
nl: Profiel selecteren

en: Choose File
nl: Bestand kiezen

en: Import Bookmarks
nl: Bladwijzers importeren

en: File Type
nl: Bestandstype

en: Bookmarks successfully exported!
nl: Bladwijzers met succes geëxporteerd!

en: CSV File
nl: CSV-bestand

en: Passwords successfully imported!
nl: Wachtwoorden met succes geïmporteerd!

en: Import Passwords
nl: Wachtwoorden importeren

en: Passwords successfully exported!
nl: Wachtwoorden geëxporteerd!

note: Translators: Only translate the part before ".csv" (e.g. "passwords")
en: passwords.csv
nl: wachtwoorden.csv

en: Reload Website?
nl: Website herladen?

en: New Web App
nl: Nieuwe webtoepassing

en: The application “%s” is ready to be used
nl: De toepassing ‘%s’ is klaar voor gebruik

en: The application “%s” could not be created: %s
nl: Kon de toepassing ‘%s’ niet aanmaken: %s

en: Replace Existing Web App?
nl: Huidige webtoepassing vervangen?

en: An application named “%s” already exists, replacing it will overwrite it
nl: Er bestaat al een toepassing met de naam ‘%s’, door deze te vervangen wordt ze overschreven

en: _Replace
nl: Ve_rvangen

en: Screenshot finished
nl: Schermafdruk is voltooid

en: Enable Caret Browsing Mode?
nl: Cursornavigatie inschakelen?

en: Pressing F7 turns caret browsing on or off. This feature places a moveable cursor in web pages, allowing you to move around with your keyboard. Do you want to enable caret browsing?
nl: Door op F7 te drukken zet u cursornavigatie aan of uit. Deze functie plaatst een verplaatsbare cursor op webpagina’s, zodat u met het toetsenbord door de pagina kunt bewegen. Wilt u cursornavigatie inschakelen?

en: _Enable
nl: _Inschakelen
