epiphany - en to wa translation catalogue (491 entries)

en: Disable History
wa: Dismete l' istwere

en: Disable Toolbar Editing
wa: Dismete l' aspougneu del bår ås usteyes

en: Browse the web
wa: Naivyî avå les waibes

en: Web Browser
wa: Betchteu waibe

en: Default encoding
wa: Prémetou ecôdaedje

en: Home page
wa: Pådje måjhon

en: Languages
wa: Lingaedjes

en: Paper type
wa: Sôre di papî

en: Preferred languages, two letter codes.
wa: Djivêye des lingaedjes preferés, côdes di deus letes.

en: Printer name
wa: No del sicrirece

en: Printer name.
wa: No del sicrirece.

en: Size of disk cache
wa: Grandeu del muchete el deure plake

en: Use own colors
wa: Eployî coleurs da vosse

en: Use own fonts
wa: Eployî fontes da vosse

en: Use your own colors instead of the colors the page requests.
wa: Eployî les coleurs da vosse el plaece des cenes dimandêyes dins l' pådje

en: Use your own fonts instead of the fonts the page requests.
wa: Eployî les fontes da vosse el plaece des cenes dimandêyes dins l' pådje

en: DYNAMIC
wa: DINAMIKE

en: Details
wa: Detays

en: General
wa: Djenerå

en: Organization:
wa: Organizåcion:

en: <b>_Automatic</b>
wa: <b>_Otomatike</b>

en: Cookies
wa: Coûkes

en: Download Manager
wa: Manaedjeu des aberwetaedjes

en: Find
wa: Trover

en: Passwords
wa: Sicrets

en: Text Encoding
wa: Ecôdaedje do tecse

en: _Find:
wa: _Trover:

en: _Next
wa: _Shuvant

en: _Pause
wa: D_joker

en: _Previous
wa: Di _dvant

en: <b>Colors</b>
wa: <b>Coleurs</b>

en: <b>Cookies</b>
wa: <b>Coûkes</b>

en: <b>Downloads</b>
wa: <b>Aberwetaedjes</b>

en: <b>Encodings</b>
wa: <b>Ecôdaedjes</b>

en: <b>Fonts</b>
wa: <b>Fontes</b>

en: <b>Home page</b>
wa: <b>Pådje måjhon</b>

en: <b>Languages</b>
wa: <b>Lingaedjes</b>

en: <b>Temporary Files</b>
wa: <b>Fitchîs timporaires</b>

en: <b>Web Content</b>
wa: <b>Contnou waibe</b>

en: Add Language
wa: Radjouter lingaedje

en: Allow popup _windows
wa: Permete les as_pitants purneas

en: Always use _these fonts
wa: Tofer eployî ces _fontes chal

en: Au_todetect:
wa: Deteccion _otomatike:

en: Choose a l_anguage:
wa: Tchoezixhoz on _lingaedje

en: Cl_ear
wa: _Netyî

en: De_fault:
wa: _Prémetou:

en: Enable Java_Script
wa: Permete li Java_Script

en: Enable _Java
wa: Permete li _Java

en: Fonts and Colors
wa: Fontes et coleurs:

en: For l_anguage:
wa: Pol _lingaedje:

en: Language
wa: Lingaedje

en: MB
wa: Mo

en: Preferences
wa: Preferinces

en: Privacy
wa: Privaceye

en: Set to Current _Page
wa: Defini avou l' pådje do _moumint

en: Set to _Blank Page
wa: Mete ene _blanke pådje

en: _Add...
wa: _Radjouter...

en: _Address:
wa: _Adresse:

en: _Always accept
wa: _Tofer accepter

en: _Disk space:
wa: Plaece sol _deure plake:

en: _Down
wa: _Dischinde

en: _Download folder:
wa: Ridant des aber_wetaedjes:

en: _Minimum size:
wa: Grandeu _minimom:

en: _Never accept
wa: _Måy accepter

en: _Remove
wa: _Oister

en: _Up
wa: _Monter

en: <b>Footers</b>
wa: <b>Pînotes</b>

en: <b>Headers</b>
wa: <b>Tiestires</b>

en: <b>Margins (in mm)</b>
wa: <b>Mådjes (e mm)</b>

en: <b>Size</b>
wa: <b>Grandeu</b>

en: Appearance
wa: Rivnance

en: C_olor
wa: C_oleur

en: P_age title
wa: _Tite del pådje

en: P_rinter:
wa: _Sicrirece:

en: Pa_ges
wa: _Pådjes

en: Page _numbers
wa: _Limeros des pådjes

en: Paper
wa: Papî

en: Print
wa: Imprimer

en: Print Setup
wa: Apontiaedje del sicrirece

en: _All pages
wa: _Totes les pådjes

en: _Bottom:
wa: Al _valeye:

en: _Browse...
wa: _Foyter...

en: _File:
wa: _Fitchî:

en: _Grayscale
wa: Liveas d' _gris:

en: _Left:
wa: _Hintche:

en: _Page address
wa: Adresse del _pådje

en: _Right:
wa: _Droete:

en: _Selection
wa: _Tchuze

en: _Resume
wa: _Renonder

note: Translator hint: this is a label on progress bars inside a tree view.
en: Unknown
wa: Nén cnoxhou

en: About %d second left | About %d seconds left
wa[0]: I dmeure a pô près %d segonde
wa[1]: I dmeure a pô près %d segondes

en: About %d minute left | About %d minutes left
wa[0]: I dmeure a pô près %d munute
wa[1]: I dmeure a pô près %d munutes

en: %d download | %d downloads
wa[0]: %d aberwetaedje
wa[1]: %d aberwetaedjes

en: File
wa: Fitchî

en: Remaining
wa: I dmeure

en: Arabic (_IBM-864)
wa: Arabe (_IBM-864)

en: Arabic (ISO-_8859-6)
wa: Arabe (ISO-_8859-6)

en: Arabic (_MacArabic)
wa: Arabe (_MacArabic)

en: Arabic (_Windows-1256)
wa: Arabe (_Windows-1256)

en: Baltic (_ISO-8859-13)
wa: Baltike (_ISO-8859-13)

en: Baltic (I_SO-8859-4)
wa: Baltike (I_SO-8859-4)

en: Baltic (_Windows-1257)
wa: Baltike (_Windows-1257)

en: _Armenian (ARMSCII-8)
wa: Årmenyin (_ARMSCII-8)

en: _Georgian (GEOSTD8)
wa: D_jeyordjyin (GEOSTD8)

en: Central European (_IBM-852)
wa: Urope cintråle (_IBM-852)

en: Central European (I_SO-8859-2)
wa: Urope cintråle (I_SO-8859-2)

en: Central European (_MacCE)
wa: Urope cintråle (_MacCE)

en: Central European (_Windows-1250)
wa: Urope cintråle (_Windows-1250)

en: Chinese Simplified (_GB18030)
wa: Chinwès simplifyî (_GB18030)

en: Chinese Simplified (G_B2312)
wa: Chinwès simplifyî (G_B2312)

en: Chinese Simplified (GB_K)
wa: Chinwès simplifyî (GB_K)

en: Chinese Simplified (_HZ)
wa: Chinwès simplifyî (_HZ)

en: Chinese Simplified (_ISO-2022-CN)
wa: Chinwès simplifyî (_ISO-2022-CN)

en: Chinese Traditional (Big_5)
wa: Chinwès tradicionel (Big_5)

en: Chinese Traditional (Big5-HK_SCS)
wa: Chinwès tradicionel (Big5-HK_SCS)

en: Chinese Traditional (_EUC-TW)
wa: Chinwès tradicionel (_EUC-TW)

en: Cyrillic (_IBM-855)
wa: Cirilike (_IBM-855)

en: Cyrillic (I_SO-8859-5)
wa: Cirilike (I_SO-8859-5)

en: Cyrillic (IS_O-IR-111)
wa: Cirilike (IS_O-IR-111)

en: Cyrillic (_KOI8-R)
wa: Cirilike (_KOI8-R)

en: Cyrillic (_MacCyrillic)
wa: Cirilike (_MacCyrillic)

en: Cyrillic (_Windows-1251)
wa: Cirilike (_Windows-1251)

en: Cyrillic/_Russian (IBM-866)
wa: Cirilike/_Rûsse (IBM-866)

en: Greek (_ISO-8859-7)
wa: Grek (_ISO-8859-7)

en: Greek (_MacGreek)
wa: Grek (_MacGreek)

en: Greek (_Windows-1253)
wa: Grek (_Windows-1253)

en: Gujarati (_MacGujarati)
wa: Goudjarati (_MacGujarati)

en: Gurmukhi (Mac_Gurmukhi)
wa: Gourmuxhi (Mac_Gurmukhi)

en: Hebrew (_IBM-862)
wa: Ebreu (_IBM-862)

en: Hebrew (IS_O-8859-8-I)
wa: Ebreu (IS_O-8859-8-I)

en: Hebrew (_MacHebrew)
wa: Ebreu (_MacHebrew)

en: Hebrew (_Windows-1255)
wa: Ebreu (_Windows-1255)

en: _Visual Hebrew (ISO-8859-8)
wa: Ebreu _vizuwel (ISO-8859-8)

en: Japanese (_EUC-JP)
wa: Djaponès (_EUC-JP)

en: Japanese (_ISO-2022-JP)
wa: Djaponès (_ISO-2022-JP)

en: Japanese (_Shift-JIS)
wa: Djaponès (_Shift-JIS)

en: Korean (_EUC-KR)
wa: Corêyin (_EUC-KR)

en: Korean (_ISO-2022-KR)
wa: Corêyin (_ISO-2022-KR)

en: Korean (_JOHAB)
wa: Corêyin (_JOHAB)

en: Korean (_UHC)
wa: Corêyin (_UHC)

en: _Celtic (ISO-8859-14)
wa: _Celtike (ISO-8859-14)

en: _Icelandic (MacIcelandic)
wa: _Izlandès (MacIcelandic)

en: _Nordic (ISO-8859-10)
wa: _Nôrdike (ISO-8859-10)

en: _Persian (MacFarsi)
wa: _Farsi (MacFarsi)

en: Croatian (Mac_Croatian)
wa: Crowåte (Mac_Croatian)

en: _Romanian (MacRomanian)
wa: _Roumin (MacRomanian)

en: R_omanian (ISO-8859-16)
wa: R_oumin (ISO-8859-16)

en: South _European (ISO-8859-3)
wa: Urope _bijhrece (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-_620)
wa: Taylandès (TIS-_620)

en: Thai (IS_O-8859-11)
wa: Taylandès (IS_O-8859-11)

en: _Thai (Windows-874)
wa: _Taylandès (Windows-874)

en: Turkish (_IBM-857)
wa: Turk (_IBM-857)

en: Turkish (I_SO-8859-9)
wa: Turk (I_SO-8859-9)

en: Turkish (_MacTurkish)
wa: Turk (_MacTurkish)

en: Turkish (_Windows-1254)
wa: Turk (_Windows-1254)

en: Unicode (UTF-_8)
wa: Unicôde (UTF-_8)

en: Cyrillic/Ukrainian (_KOI8-U)
wa: Cirilike/Oucrinnyin (_KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (Mac_Ukrainian)
wa: Cirilike/Oucrinnyin (Mac_Ukrainian)

en: Vietnamese (_TCVN)
wa: Vietnamyin (_TCVN)

en: Vietnamese (_VISCII)
wa: Vietnamyin (_VISCII)

en: Vietnamese (V_PS)
wa: Vietnamyin (V_PS)

en: Vietnamese (_Windows-1258)
wa: Vietnamyin (_Windows-1258)

en: Western (_IBM-850)
wa: Urope di l' ouwess (_IBM-850)

en: Western (_ISO-8859-1)
wa: Urope di l' ouwess (_ISO-8859-1)

en: Off
wa: Dismetou

en: Chinese
wa: Chinwès

en: Chinese Simplified
wa: Chinwès simplifyî

en: Chinese Traditional
wa: Chinwès tradicionel

en: Japanese
wa: Djaponès

en: Korean
wa: Coreyin

en: Russian
wa: Rûsse

en: Universal
wa: Univiersel

en: Ukrainian
wa: Oucrinnyin

note: translators: this is the title that an unknown encoding will * be displayed as.
en: Unknown (%s)
wa: Nén cnoxhou (%s)

en: All
wa: Totafwait

en: Others
wa: Ôtes

en: Local files
wa: Fitchîs locås

en: Save
wa: Schaper

en: _Save As...
wa: Schaper et r_lomer...

en: Download the file?
wa: Aberbweter l' fitchî?

en: Untitled
wa: Sins tite

en: All files
wa: Tos les fitchîs

en: Web pages
wa: Pådjes waibe

en: Text files
wa: Fitchîs tecse

en: Images
wa: Imådjes

en: XML files
wa: Fitchîs XML

en: XUL files
wa: Fitchîs XUL

en: _Select Certificate
wa: _Tchoezi acertineure

en: Certificate _Details
wa: _Detays di l' acertineure

note: Add the buttons
en: _View Certificate
wa: _Vey acertineure

en: _Accept
wa: _Accepter

en: Co_nnect
wa: Si _raloyî

en: _Web sites
wa: _Waibes

en: Certificate already exists.
wa: L' acertineure egzistêye dedja.

en: Select password.
wa: Tchoezixhoz l' sicret.

en: Select a password to protect this certificate.
wa: Tchoezixhoz on scret po protedjî ciste acertineure ci.

en: _Password:
wa: _Sicret:

en: Con_firm password:
wa: A_certinez l' sicret:

note: TODO: We need a better password quality meter
en: Password quality:
wa: Cwålité do scret:

en: I_mport Certificate
wa: _Abaguer acertineure

en: Password required.
wa: I fåt-st on scret.

en: Enter the password for this certificate.
wa: Dinez l' sicret po ciste acertineure ci.

en: Unit:
wa: Unité:

en: Certificate Properties
wa: Prôpietés di l' acertineure

en: Files
wa: Fitchîs

note: * * This is a comma separated list of language ranges, as specified * by RFC 2616, 14.4. * Always include the basic language code last. * Examples: * "pt"    translation: "pt" * "pt_BR" translation: "pt-br,pt" * "zh_CN" translation: "zh-cn,zh" * "zh_HK" translation: "zh-hk,zh" or maybe "zh-hk,zh-tw,
en: system-language
wa: wa,fr-be,fr

en: Print to
wa: Imprimer

en: Postscript files
wa: Fitchîs postscript

en: GConf error:
      %s
wa: Aroke di GConf:
      %s

en: _Remove Toolbar
wa: _Oister bår ås usteyes

en: Separator
wa: Separateu

en: All supported types
wa: Totes les sôres sopoirtêyes

note: The name of the default downloads folder
en: Downloads
wa: Aberbwetaedjes

en: Failed to find %s
wa: Dji n' a savou trover %s

en: %s exists, please move it out of the way.
wa: %s egzistêye dedja, bodjîz l' ôte pårt s' i vs plait.

en: Failed to create directory %s.
wa: Dji n' a avou fé on ridant %s.

en: A file %s already exists.
wa: On fitchî %s egzistêye dedja.

en: _Overwrite
wa: Sip_otchî

en: Could not display help: %s
wa: Dji n' sai håyner l' aidance: %s

en: Arabic
wa: Arabe

en: Baltic
wa: Baltike

en: Central European
wa: Urope cintråle

en: Cyrillic
wa: Cirilike

en: Greek
wa: Grek

en: Hebrew
wa: Ebreu

en: Simplified Chinese
wa: Chinwès simplifyî

en: Tamil
wa: Tamoul

en: Thai
wa: Taylandès

en: Traditional Chinese
wa: Chinwès tradicionel

en: Traditional Chinese (Hong Kong)
wa: Chinwès tradicionel (Hong Kong)

en: Turkish
wa: Turk

en: Unicode
wa: Unicôde

en: Western
wa: Urope di l' ouwess

en: Insecure
wa: Pont di såvrité

en: History
wa: Istwere

en: Bookmarks
wa: Rimåkes

en: _Download
wa: _Aberbweter

note: Translator hint: this is a label on progress bars inside a tree view.
en: Failed
wa: Berwete

en: %s Properties
wa: Prôpietés di %s

en: _Title:
wa: _Tite:

en: To_pics:
wa: Sud_jets:

en: _Show in bookmarks bar
wa: _Håyner e bår ås rmåkes

note: Toplevel
en: _File
wa: _Fitchî

en: _Edit
wa: _Candjî

en: _View
wa: _Vey

en: _Help
wa: _Aidance

note: File Menu
en: _New Topic
wa: _Novea sudjet

en: Create a new topic
wa: Askepyî on novea sudjet

note: File Menu
en: _Open in New Window
wa: _Drovi en on novea purnea

en: Open the selected bookmark in a new window
wa: Drovi l' rimåke tchoezeye en on novea purnea

en: Open in New _Tab
wa: Drovi en ene novele _linwete

en: Open the selected bookmark in a new tab
wa: Drovi l' tchoezeye rimåke en ene novele linwete

en: _Rename...
wa: _Rilomer...

en: Rename the selected bookmark or topic
wa: Rilomer li tchoezeye rimåke ou sudjet

en: _Delete
wa: _Disfacer

en: Delete the selected bookmark or topic
wa: Disfacer li tchoezeye rimåke ou sudjet

en: _Properties
wa: _Prôpietés

en: View or modify the properties of the selected bookmark
wa: Vey ou candjî les prôpietés del tchoezeye rimåke

en: _Import Bookmarks...
wa: _Abaguer rmåkes...

en: Import bookmarks from another browser or a bookmarks file
wa: Abaguer des rmåkes d' èn ôte betchteu ou d' on fitchî di rmåkes

en: _Close
wa: _Clôre

en: Close the bookmarks window
wa: Clôre li purnea des rmåkes

note: Edit Menu
en: Cu_t
wa: Cô_per

en: Cut the selection
wa: Côper li tchuze

en: _Copy
wa: _Copyî

en: Copy the selection
wa: Copyî li tchuze

en: _Paste
wa: C_laper

en: Paste the clipboard
wa: Aclaper çou k' i gn a e tchapea emacralé

en: Select _All
wa: Tchoezi _tot

en: Select all bookmarks or text
wa: Tchoezi totes les rmåkes ou tot l' tecse

note: Help Menu
en: _Contents
wa: Å d_vins

en: Display bookmarks help
wa: Håyner l' aidance des rmåkes

en: _About
wa: Å _dfait

en: Display credits for the web browser creators
wa: Håyner les gråces des askepieus do betchteu waibe

note: File Menu
en: _Show in Bookmarks Bar
wa: _Håyner e bår ås rmåkes

en: Show the selected bookmark or topic in the bookmarks bar
wa: Mostrer li rmåke ou sudjet e l' bår ås rmåkes

note: View Menu
en: _Title
wa: _Tite

en: Show only the title column
wa: Håyner rén kel colone des tites

en: T_itle and Address
wa: T_ite ey adresse

en: Show both the title and address columns
wa: Håyner li colone des tites ey li colone des adresses ambedeus

en: Type a topic
wa: Tapez on sudjet

en: Import bookmarks from file
wa: Abaguer des rmåkes d' on fitchî

en: Firefox/Firebird/Mozilla bookmarks
wa: Rimåkes di Mozilla/Firefox/Firebird

en: Galeon/Konqueror bookmarks
wa: Rimåkes di Konqueror/Galeon

en: Epiphany bookmarks
wa: Rimåkes da Epiphany

en: Import Bookmarks
wa: Abaguer rmåkes

en: I_mport
wa: _Abaguer

en: Import bookmarks from:
wa: Abaguer des rmåkes di:

en: _Open in New Windows
wa: _Drovi en on novea purnea

en: Open in New _Tabs
wa: Drovi en ene novele _linwete

en: _Copy Address
wa: _Copyî l' adresse

en: _Search:
wa: C_weri:

en: Topics
wa: Sudjets

en: Title
wa: Tite

en: Address
wa: Adresse

note: Translators you should change these links to respect your locale. * For instance in .nl these should be * "http://www.google.nl" and "http://www.google.nl/search?q=%s"
en: Search the web
wa: Cweri avå l' daegntoele

en: http://www.google.com/search?q=%s&ie=UTF-8&oe=UTF-8
wa: http://www.google.com/search?q=%s&hl=wa&ie=UTF-8&oe=UTF-8

en: Entertainment
wa: Amuzmint

en: News
wa: Noveles

en: Shopping
wa: Fé les coûsses

en: Sports
wa: Spôrts

en: Travel
wa: Voyaedje

en: Work
wa: Ovraedje

en: Most Visited
wa: LI pus vizité

en: Not Categorized
wa: Foû categoreye

en: Add Bookmark
wa: Radjouter ene rimåke

note: FIXME: We "should" use gtk_message dialog here * but it doesn't support markup of text yet * so we build our own. See bug 65501.
en: Duplicated Bookmark
wa: Rimåke e dobe

en: A bookmark titled %s already exists for this page.
wa: Ene rimåke lomêye %s egzistêye dedja po cisse pådje chal.

note: This is the adjective, not the verb
en: Empty
wa: Vude

en: Encodings
wa: Ecôdaedjes

en: _Other...
wa: _Ôtes...

en: Other encodings
wa: Des ôtes ecôdaedjes

en: _Automatic
wa: _Otomatike

en: Go
wa: Evoye

en: _Address
wa: _Adresse

en: Show only the address column
wa: Håyner rén kel colone des adresses

en: Clear History
wa: Netyî l' Istwere

en: C_lear
wa: _Netyî

en: Today
wa: Ouy

note: keep this in sync with embed/ephy-history.c's HISTORY_PAGE_OBSOLETE_DAYS
en: Last %d day | Last %d days
wa[0]: Li dierin djoû
wa[1]: Les %d dierins djoûs

en: Sites
wa: Waibes

en: Open a new tab in an existing Epiphany window
wa: Drovi ene nouve linwete dins on purnea k' est ddja la

en: FILE
wa: FITCHÎ

en: Add a bookmark (don't open any window)
wa: Radjouter ene rimåke (èn nén drovi di purnea)

en: URL
wa: Hårdêye

en: Import bookmarks from the given file
wa: Abaguer des rmåkes a pårti do fitchî dné

en: Epiphany Web Browser
wa: Betchteu waibe epiphany

en: Crash Recovery
wa: Rapexhaedje del session

en: _Don't Recover
wa: _Leyî ouve

en: _Recover
wa: _Rapexhî

en: Epiphany appears to have crashed or been killed the last time it was run.
wa: I shonreut k' epiphany s' a crashé ou a stî touwé l' dierin côp.

en: You can recover the opened tabs and windows.
wa: Vos ploz rapexhî cisse dierinne session eyet les linwetes eyet les purneas k' estént drovous.

en: Loading %s...
wa: Dji tchedje %s...

en: _Bookmarks
wa: _Rimåkes

en: _Go
wa: _Evoye

en: _Tabs
wa: _Linwetes

note: File menu
en: _New Window
wa: _Novea purnea

en: Open a new window
wa: Drovi on novea purnea

en: New _Tab
wa: Novele _linwete

en: Open a new tab
wa: Drovi ene nouve linwete

en: _Open...
wa: _Drovi...

en: Open a file
wa: Drovi on fitchî

en: Save _As...
wa: Schaper et r_lomer...

en: Save the current page
wa: Schaper l' pådje do moumint

en: Print Set_up...
wa: A_pontiaedje del sicrirece...

en: Print Pre_view
wa: _Vey divant

en: _Print...
wa: _Imprimer...

en: Print the current page
wa: Imprimer l' pådje do moumint

en: Close this window
wa: Clôre ci purnea chal

note: Edit menu
en: _Undo
wa: _Disfé

en: Undo the last action
wa: Disfé li dierinne accion

en: Select the entire page
wa: Tchoezi li pådje en etir

en: _Find...
wa: _Trover...

en: Find Ne_xt
wa: Trover _shuvant

en: Find Pre_vious
wa: Trover di _dvant

en: P_ersonal Data
wa: Dinêyes da _vosse

en: Customize toolbars
wa: Bår ås usteyes a vosse môde

en: P_references
wa: P_referinces

note: View menu
en: _Stop
wa: Å_we

en: _Reload
wa: _Ritcherdjî

en: Zoom _In
wa: _Zoumer

en: Increase the text size
wa: Ragrandi l' tecse

en: Zoom _Out
wa: _Diszoumer

en: Decrease the text size
wa: Raptiti l' tecse

en: _Normal Size
wa: Grandeu _normåle

en: Use the normal text size
wa: Eployî l' grandeu normåle pol tecse

en: Text _Encoding
wa: _Ecôdaedje do tecse

en: Change the text encoding
wa: Candjî l' ecôdaedje do tecse

en: _Page Source
wa: Sourdant del _pådje

en: View the source code of the page
wa: Vey li côde sourdant del pådje

note: Bookmarks menu
en: _Add Bookmark...
wa: _Radjouter ene rimåke...

en: _Edit Bookmarks
wa: _Aspougnî les rmåkes

note: Go menu
en: _Back
wa: En _erî

en: _Forward
wa: En _avant

en: Go up one level
wa: Monter d' on livea

en: _Home
wa: _Måjhon

en: Go to the home page
wa: Eraler a vosse pådje måjhon

en: _Location...
wa: _Eplaeçmint...

note: Tabs menu
en: _Previous Tab
wa: Linwete di _dvant

en: _Next Tab
wa: Linwete _shuvante

en: Move Tab _Left
wa: Bodjî linwete viè l' _hintche

en: Move Tab _Right
wa: Bodjî linwete viè l' _droete

en: _Detach Tab
wa: _Distaetchî l' linwete

note: View Menu
en: _Toolbar
wa: Bår ås _usteyes

en: _Bookmarks Bar
wa: Bår ås _rmåkes

en: St_atusbar
wa: Bår ås _messaedjes

en: _Fullscreen
wa: _Forrimpli li purnea

note: Document
en: _Save Background As...
wa: _Schaper et rlomer l' fond...

en: Add Boo_kmark...
wa: Radjouter rmå_ke...

note: Framed document
en: _Open Frame
wa: _Drovi cåde

note: Links
en: _Open Link
wa: _Drovi hårdêye

en: Open Link in _New Window
wa: Drovi hårdêye en on _novea purnea

en: Open Link in New _Tab
wa: Drovi hårdêye en ene nouve _linwete

en: _Download Link
wa: _Aberbweter hårdêye

en: _Save Link As...
wa: Schaper et r_lomer l' hårdêye...

en: _Bookmark Link...
wa: Fé ene _rimåke avou l' hårdêye...

en: _Copy Link Address
wa: _Copyî l' adresse del hårdêye

note: Images
en: Open _Image
wa: Drovi _imådje

en: _Save Image As...
wa: _Schaper eyet rlomer l' imådje...

en: _Use Image As Background
wa: _Eployî l' imådje come fond

en: Copy I_mage Address
wa: Copyî l' adresse del i_mådje

en: Close _Document
wa: Clôre li _documint

en: Open
wa: Drovi

en: Save As
wa: Schaper et rlomer

en: Bookmark
wa: Rimåke

en: Broken
wa: Halcrosse

en: Medium
wa: Moyene

en: Low
wa: Basse

en: High
wa: Hôte

en: Security level: %s
    %s
wa: Livea di såvrité: %s
    %s

en: Security level: %s
wa: Livea di såvrité: %s

en: Domain
wa: Dominne

en: Name
wa: No

en: Host
wa: Lodjoe

en: User Name
wa: No di l' uzeu

en: Cookie Properties
wa: Prôpietés del coûke

en: Content:
wa: Ådvins:

en: Path:
wa: Tchimin:

en: Encrypted connections only
wa: Seulmint les raloyaedjes ecriptés

en: Any type of connection
wa: Totes les sôres di raloyaedje

en: End of current session
wa: Fén del session do moumint

en: Download link
wa: Aberweter hårdêye

en: Save Image As
wa: Schaper eyet rlomer l' imådje

en: Save Background As
wa: Schaper eyet rlomer l' fond

en: First
wa: Prumî

en: Go to the first page
wa: Potchî al prumire pådje

en: Last
wa: Dierin

en: Go to the last page
wa: Potchî al dierinne pådje

en: Previous
wa: Di dvant

en: Go to the previous page
wa: Potchî al pådje di dvant

en: Next
wa: Shuvant

en: Go to next page
wa: Potchî al pådje shuvante

en: Close
wa: Clôre

en: Close print preview
wa: Clôre li purnea di prévoeyaedje

note: * * please translate like this: "<your language> (System setting)" * Examples: * "de"    translation: "Deutsch (Systemeinstellung)" * "en_AU" translation: "English, Australia (System setting)" or *                      "Australian English (System setting)"
en: System language
wa: Walon (prémetou lingaedje do sistinme)

en: Albanian
wa: Albanyin

en: Azerbaijani
wa: Azeri

en: Basque
wa: Basse

en: Breton
wa: Burton

en: Bulgarian
wa: Bulgåre

en: Byelorussian
wa: Bielorûsse

en: Croatian
wa: Crowåte

en: Czech
wa: Tcheke

en: Danish
wa: Daenwès

en: Dutch
wa: Neyerlandès

en: English
wa: Inglès

en: Estonian
wa: Estonyin

en: Faeroese
wa: Faeroyin

en: Finnish
wa: Finwès

en: French
wa: Francès

en: Galician
wa: Galicyin

en: German
wa: Almand

en: Hungarian
wa: Hongrwès

en: Icelandic
wa: Izlandès

en: Indonesian
wa: Indonezyin

en: Irish
wa: Gayel irlandès

en: Italian
wa: Itålyin

en: Latvian
wa: Letonyin

en: Lithuanian
wa: Litwanyin

en: Macedonian
wa: Macedonyin

en: Norwegian/Nynorsk
wa: Norvedjyin/Nynorsk

en: Norwegian/Bokmal
wa: Norvedjyin/Bokmål

en: Norwegian
wa: Norvedjyin

en: Polish
wa: Polonès

en: Portuguese
wa: Portuguès

en: Portuguese of Brazil
wa: Portuguès do Braezi

en: Romanian
wa: Roumin

en: Scottish
wa: Gayel di Scôsse

en: Serbian
wa: Serbe

en: Slovak
wa: Slovake

en: Slovenian
wa: Slovenyin

en: Spanish
wa: Castiyan

en: Swedish
wa: Suwedwès

en: Vietnamese
wa: Vietnamyin

en: Walloon
wa: Walon

en: Custom [%s]
wa: A vosse môde [%s]

note: Note that this does NOT refer to the home page but to a * user's home folder. It should be translated by the same * term as GTK+'s "Home" string to be consistent with the * filechooser
en: Home
wa: Måjhon

en: Desktop
wa: Sicribanne

en: Select a directory
wa: Tchoezixhoz on ridant

en: Back
wa: En erî

en: Go back
wa: Aler en erî

en: Forward
wa: En avant

en: Go forward
wa: Aler en avant

en: Up
wa: Monter

en: Go up
wa: Monter

en: Enter a web address to open, or a phrase to search for on the web
wa: Tapez ene hårdêye waibe a drovi, oudonbén ene fråze a cweri sol daegntoele

en: Zoom
wa: Zoumer

en: Check this out!
wa: Verifyî çouchal!

en: Toolbar Editor
wa: Aspougneu del bår ås usteyes

en: _Add a New Toolbar
wa: _Radjouter ene nouve bår ås usteyes

en: A GNOME browser based on Mozilla
wa: On betchteu waibe po GNOME båzé so Mozilla
