epoptes - en to da translation catalogue (105 entries)

en: Epoptes computer lab administration tool
da: Epoptes computerlaboratorieværktøj

en: The screen is locked by a system administrator.
da: Skærmen er lås af administrator.

en: Not connected
da: Ikke forbundet

en: Connecting to %s...
da: Forbinder til %s...

en: Connected to %s
da: Forbundet til %s

en: Failed to connect to %s
da: Kunne ikke forbinde til %s

en: Retrying in %d...
da: Prøver igen om %d ...

en: Graphics (VNC)
da: Grafik (VNC)

en: Console (screen)
da: Konsol (skærm)

en: Remote support
da: Fjernsupport

en: Enter the information of the contact you want to share your Desktop with
da: Indtast  informationerne om den kontakt du vil dele din skærm med

en: Method:
da: Metode:

en: Host:
da: Vært:

en: Connection information
da: Forbindelsesinformation

en: Keep reconnecting
da: Bliv ved med at prøve at forbinde

en: Message from administrator
da: Besked fra administrator

en: Warning
da: Advarsel

en: Error
da: Fejl

note: TODO: consider new string formatting vs updating translations
en: Properties of %s
da: Egenskaber for %s

en: A computer lab management and monitoring tool.
da: Et computerlaboratoriehåndtering og overvågningsværktøj.

en: Client type:
da: Klienttype:

en: Client alias:
da: Klientalias:

en: Client hostname:
da: Klient værtsnavn:

en: MAC address:
da: MAC-adresse:

en: IP address:
da: IP-adresse:

en: User:
da: Bruger:

en: Graphics card:
da: Grafikkort:

en: Edit alias
da: Rediger alias

en: Set a new alias for the selected client
da: Indstil nyt alias for den valgte klient

en: _File
da: _Fil

en: Labels
da: Etiketter

en: Computer (user)
da: Computer (bruger)

en: User (computer)
da: Bruger (computer)

en: User
da: Bruger

en: Show real names
da: Vis virkelige navne

en: _Clients
da: _Klienter

en: Boot
da: Opstart

en: Log out
da: Logud

en: Reboot
da: Genstart

en: Shutdown
da: Luk ned

en: Broadcasts
da: rundsending

en: Monitor user
da: Overvåg bruger

en: Assist user
da: Hjælp bruger

en: Take control of the selected user's computer
da: Tag kontrol over den valgte brugers computer

en: Broadcast video
da: Rundsend video

en: Broadcast screen (fullscreen)
da: Rundsend skærm (fuldskærm)

en: Broadcast your screen to the selected clients, fullscreen
da: Rundsend din skærm til de valgt klienter i fuldskærm

en: Broadcast screen (windowed)
da: Rundsend skærmvindue

en: Broadcast your screen to the selected clients, in a window
da: Rundsend din skærm til de valgt klienter i et vindue

en: Broadcast user
da: Rundsend bruger

en: Stop broadcasts
da: Stop rundsendinger

en: Stops all active broadcasts
da: Stop alle aktive rundsendinger

en: Open broadcasts window
da: Åben rundsendingsvindue

en: Open a windowed session to prevent broadcasting your whole screen
da: Åben et sessionsvindue for at forhindre at rundsende hele din skærm

en: Execute
da: Udfør

en: Execute a command on the selected clients
da: Udfør en kommando på de valgt klienter

en: _Send message
da: _Send besked

en: Send a message to the selected clients
da: Send en besked til de valgte klienter

en: Open terminal
da: Åben terminal

en: User, locally
da: Lokal bruger

en: Root, locally
da: Lokal administrator

en: Root, remotely
da: Ekstern administrator

en: Restrictions
da: Begrænsninger

en: Lock screen
da: Lås skærm

en: Unlock screen
da: Lås skærm op

en: Block Internet
da: Bloker internettet

en: Unblock Internet
da: Fjern blokering af internettet

en: Mute sound
da: Slå lyden fra

en: Unmute sound
da: Slå lyden til

en: Remove from group
da: Fjern fra gruppe

en: _Help
da: _Hjælp

en: Report a bug
da: Rapporter en fejl

en: Ask a question
da: Stil et spørgsmål

en: Translate this application
da: Oversæt dette program

en: Boot selected clients (Wake On LAN)
da: Start valgte klienter (Wake On LAN)

en: Log out users connected on selected clients
da: Log brugerne på de valgte klienter ud

en: Reboot the selected clients
da: Genstart de valgte klienter

en: Shutdown the selected clients
da: Luk de valgte klienter ned

en: Broadcast your screen to the selected clients
da: Rundsend din skærm til de valgte klienter

en: Broadcast screen
da: Rundsend skærm

en: Stop all broadcasts on every client
da: Stop rundsendinger til alle klienter

en: Execute command
da: Kør kommando

en: Send message
da: Send besked

en: Lock screen of the selected clients
da: Lås skærm på de valgte klienter

en: Unlock the screen of the selected clients
da: Læs skærmen op på de valgte klienter

en: Show information for the selected client
da: Vis information om de valgte klienter

en: Create a new group
da: Opret en ny gruppe

en: Remove the selected group
da: Fjern den valgte gruppe

en: URL, file or command to execute on the selected clients:
da: URL, fil eller kommando der skal afvikles på de valgte klienter:

en: Message title:
da: Besked titel:

en: Message text:
da: Besked tekst:

en: Use Pango markup
da: Brug Pango -markup

en: Detected clients
da: Find klienter

en: Are you sure you want to log off all the users?
da: Er du sikker på du vil logge alle brugerne af?

en: Are you sure you want to reboot all the computers?
da: Er du sikker på at du vil genstarte alle computerne?

en: Are you sure you want to shutdown all the computers?
da: Er du sikker på du vil lukke alle computerne?

en: Are you sure you want to remove the selected client(s) from group "%s"?
da: Er du sikker på du vil fjerne de valgte klient(er) fra gruppe "%s"?

en: Are you sure you want to remove group "%s"?
da: Er du sikker på du vil fjerne gruppe "%s"?

en: Shut down:
da: Luk ned:

en: Disconnected:
da: Luk forbindelse:

en: %(user)s from %(host)s
da: %(user)s fra %(host)s

en: A connection attempt was made by a client with version %s, which is incompatible with the current epoptes version.
    
    You need to update your clients to the latest epoptes-client version.
da: En klient med version %s forsøgte at oprette forbindelse, denne version er ikke kompatibel med den nuværende epoptes version.
    
    Du skal opdatere dine klienter til den seneste epoptes-klient version.

en: Connected:
da: Opret forbindelse:

en: %(user)s on %(host)s
da: %(user)s på %(host)s

en: Confirm action
da: Bekræft handling
