epoptes - en to fi translation catalogue (112 entries)

en: Epoptes computer lab administration tool
fi: Epoptes – tietokonehuoneen ylläpitotyökalu

en: The screen is locked by a system administrator.
fi: Näyttö on lukittu ylläpitäjän toimesta.

en: Not connected
fi: Ei yhteyttä

en: Connecting to %s...
fi: Yhdistetään kohteeseen %s...

en: Connected to %s
fi: Yhdistetty kohteeseen %s

en: Failed to connect to %s
fi: Yhteys kohteeseen %s epäonnistui

en: Retrying in %d...
fi: Yritetään uudelleen %d...

en: Graphics (VNC)
fi: Graafinen (VNC)

en: Console (screen)
fi: Konsoli (näyttö)

en: Remote support
fi: Etätuki

en: Enter the information of the contact you want to share your Desktop with
fi: Lisää tietoa kontaktista, jonka haluat jakaa työpöytäsi kautta

en: Method:
fi: Menetelmä:

en: Host:
fi: Isäntäpalvelin

en: Connection information
fi: Yhteyden tiedot

en: Keep reconnecting
fi: Pidä uudelleenyhdistettynä

en: Status
fi: Tila

en: Message from administrator
fi: Viesti ylläpitäjältä

en: Warning
fi: Varoitus

en: Error
fi: Virhe

note: TODO: consider new string formatting vs updating translations
en: Properties of %s
fi: %s ominaisuudet

en: A computer lab management and monitoring tool.
fi: Tietokonehuoneen hallinta- ja seurantaohjelma.

en: Computer
fi: Tietokone

en: Client type:
fi: Päätteen tyyppi:

en: Client alias:
fi: Päätteen peitenimi:

en: Client hostname:
fi: Päätteen isäntänimi:

en: MAC address:
fi: MAC-osoite:

en: IP address:
fi: IP-osoite:

en: User:
fi: Käyttäjä:

en: Processor:
fi: Suoritin:

en: RAM:
fi: Muisti:

en: Graphics card:
fi: Näytönohjain:

en: Edit alias
fi: Muokkaa peitenimeä:

en: Set a new alias for the selected client
fi: Aseta uusi peitenimi valituille päätteille

en: _File
fi: _Tiedosto

en: Labels
fi: Tunnisteet

en: Computer (user)
fi: Tietokone (käyttäjä)

en: User (computer)
fi: Käyttäjä (tietokone)

en: User
fi: Käyttäjä

en: Show real names
fi: Näytä todelliset nimet

en: _Clients
fi: _Päätteet

en: Session
fi: Istunto

en: Boot
fi: Käynnistä

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Reboot
fi: Käynnistä uudelleen

en: Shutdown
fi: Sammuta

en: Broadcasts
fi: Lähetykset

en: Monitor user
fi: Seuraa käyttäjää

en: Assist user
fi: Avusta käyttäjää

en: Take control of the selected user's computer
fi: Ota hallintaan valittujen käyttäjien tietokoneet

en: Broadcast video
fi: Lähetä video

en: Broadcast screen (fullscreen)
fi: Lähetä näyttö (koko näyttö)

en: Broadcast your screen to the selected clients, fullscreen
fi: Lähetä näytösi valituille päätteille (kokoruutu)

en: Broadcast screen (windowed)
fi: Lähetä näyttö (ikkunoitu)

en: Broadcast your screen to the selected clients, in a window
fi: Lähetä näyttösi valituille päätteille (ikkunoitu)

en: Broadcast user
fi: Lähetä käyttäjä

en: Stop broadcasts
fi: Lopeta lähetykset

en: Stops all active broadcasts
fi: Lopeta kaikki aktiiviset lähetykset

en: Open broadcasts window
fi: Avaa lähetysten ikkuna

en: Open a windowed session to prevent broadcasting your whole screen
fi: Avaa ikkunoitu istunto estääksesi koko näytön lähettämisen

en: Execute
fi: Suorita

en: Execute a command on the selected clients
fi: Suorita käsky valituille päätteille

en: _Send message
fi: _Lähetä viesti

en: Send a message to the selected clients
fi: Lähetä viesti valituille päätteille

en: Open terminal
fi: Avaa pääteikkuna

en: User, locally
fi: Käyttäjä (paikallinen)

en: Root, locally
fi: Root (paikallinen)

en: Root, remotely
fi: Root (etä)

en: Restrictions
fi: Rajoitukset

en: Lock screen
fi: Lukitse näyttö

en: Unlock screen
fi: Avaa näyttö

en: Block Internet
fi: Estä Internet

en: Unblock Internet
fi: Avaa Internet

en: Mute sound
fi: Vaimenna ääni

en: Unmute sound
fi: Palauta ääni

en: Remove from group
fi: Poista ryhmästä

en: _Help
fi: _Ohje

en: Report a bug
fi: Vikailmoitus

en: Ask a question
fi: Tee kysymys

en: Translate this application
fi: Kännä tämä ohjelma

en: Live chat (IRC)
fi: Keskustelu (IRC)

en: Boot selected clients (Wake On LAN)
fi: Käynnistä valitut päätteet (Wake On Lan)

en: Log out users connected on selected clients
fi: Kirjaa valittujen päätteiden käyttäjät ulos

en: Reboot the selected clients
fi: Käynnistä uudelleen valitut päätteet

en: Shutdown the selected clients
fi: Sammuta valitut päätteet

en: Broadcast your screen to the selected clients
fi: Lähetä näyttösi valituille päätteille

en: Broadcast screen
fi: Lähetä näytö

en: Stop all broadcasts on every client
fi: Lopeta kaikki lähetykset kaikissa päätteissä

en: Execute command
fi: Suorita komento

en: Send message
fi: Lähetä viesti

en: Lock screen of the selected clients
fi: Lukitse valittujen päätteiden näyttö

en: Unlock the screen of the selected clients
fi: Avaa valittujen päätteiden näyttö

en: Show information for the selected client
fi: Näytä valitun päätteen tiedot

en: Information
fi: Tiedot

en: Create a new group
fi: Luo uusi ryhmä

en: Remove the selected group
fi: Poista valittu ryhmä

en: URL, file or command to execute on the selected clients:
fi: URL-osoite, tiedosto tai käsky suoritettavaksi valituissa päätteissä:

en: _Send
fi: _Lähetä

en: Message title:
fi: Viestin otsikko:

en: Message text:
fi: Viestin sisältö:

en: Use Pango markup
fi: Käytä Pango merkkausta

en: Detected clients
fi: Havaitut päätteet

en: Are you sure you want to log off all the users?
fi: Oletko varma, että haluat kirjata ulos kaikki käyttäjät?

en: Are you sure you want to reboot all the computers?
fi: Oletko varma, että haluat käynnistää uudelleen kaikki tietokoneet?

en: Are you sure you want to shutdown all the computers?
fi: Oletko varma, että haluat sammuttaa kaikki tietokoneet?

en: Are you sure you want to remove the selected client(s) from group "%s"?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa valitut päätteet ryhmästä "%s"?

en: Are you sure you want to remove group "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa ryhmän "%s"?

en: Shut down:
fi: Sammuta:

en: Disconnected:
fi: Irtikytketyt:

en: %(user)s from %(host)s
fi: %(user)s koneelta %(host)s

en: Connected:
fi: Yhdistetty:

en: %(user)s on %(host)s
fi: %(user)s koneella %(host)s

en: Confirm action
fi: Vahvista toiminto
