epoptes - en to fr translation catalogue (106 entries)

en: Epoptes computer lab administration tool
fr: Outil d'administration de labo informatique Epoptes

en: The screen is locked by a system administrator.
fr: L'écran est verrouillé par l'administrateur du système

en: Not connected
fr: Non connecté

en: Connecting to %s...
fr: Connexion à %s...

en: Connected to %s
fr: Connecté à %s

en: Failed to connect to %s
fr: Échec de la connexion à %s

en: Retrying in %d...
fr: Reconnexion dans %d...

en: Graphics (VNC)
fr: Graphique (VNC)

en: Remote support
fr: Aide à distance

en: Enter the information of the contact you want to share your Desktop with
fr: Entrez les informations du contact avec qui vous souhaitez partager votre bureau

en: Method:
fr: Méthode:

en: Host:
fr: Hôte:

en: Connection information
fr: Information de connexion

en: Keep reconnecting
fr: Toujours se reconnecter

en: Status
fr: État

en: Message from administrator
fr: Message de l'administrateur

en: Warning
fr: Avertissement

en: Error
fr: Erreur

note: TODO: consider new string formatting vs updating translations
en: Properties of %s
fr: Propriétés de %s

en: A computer lab management and monitoring tool.
fr: Outil de surveillance et de gestion d'une salle informatique

en: Computer
fr: Ordinateur

en: Client type:
fr: Type de client :

en: Client alias:
fr: Alias du client :

en: Client hostname:
fr: Nom du client :

en: MAC address:
fr: Adresse MAC :

en: IP address:
fr: Adresse IP :

en: User:
fr: Utilisateur :

en: Processor:
fr: Processeur :

en: RAM:
fr: RAM :

en: Graphics card:
fr: Carte graphique :

en: Edit alias
fr: Éditer l'alias

en: Set a new alias for the selected client
fr: Mettre un nouvel alias sur le client sélectionné

en: _File
fr: _Fichier

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Computer (user)
fr: Ordinateur (utilisateur)

en: User (computer)
fr: Utilisateur (ordinateur)

en: User
fr: Utilisateur

en: Show real names
fr: Afficher les noms réels

en: Boot
fr: Démarrer

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Reboot
fr: Redémarrer

en: Shutdown
fr: Arrêter

en: Broadcasts
fr: Diffusions

en: Monitor user
fr: Ecran de l'utilisateur

en: Assist user
fr: Assistance utilisateur

en: Take control of the selected user's computer
fr: Prendre le contrôle de l'ordinateur de l'utilisateur sélectionné

en: Broadcast video
fr: Diffuser la vidéo

en: Broadcast screen (fullscreen)
fr: Diffuser l'écran (en mode plein écran)

en: Broadcast your screen to the selected clients, fullscreen
fr: Diffuser votre écran aux clients sélectionnés, en mode plein écran

en: Broadcast screen (windowed)
fr: Diffuser l'écran (en mode fenêtre)

en: Broadcast your screen to the selected clients, in a window
fr: Diffuser votre écran aux clients sélectionnés, dans une fenêtre

en: Broadcast user
fr: Diffusion utilisateur

en: Stop broadcasts
fr: Arrêter les diffusions

en: Stops all active broadcasts
fr: Arrêter toutes les diffusions actives

en: Open broadcasts window
fr: Ouvrir une fenêtre de diffusion

en: Open a windowed session to prevent broadcasting your whole screen
fr: Ouvrir une session en mode fenêtre pour ne pas diffuser l'intégralité de votre écran

en: Execute
fr: Exécuter

en: Execute a command on the selected clients
fr: Exécuter une commande sur les clients sélectionnés

en: _Send message
fr: _Envoyer le message

en: Send a message to the selected clients
fr: Envoyer un message aux clients sélectionnés

en: Open terminal
fr: Ouvrir un terminal

en: User, locally
fr: Utilisateur local

en: Root, locally
fr: Administrateur local

en: Root, remotely
fr: Administrateur à distance

en: Lock screen
fr: Verrouiller l'écran

en: Unlock screen
fr: Déverrouiller l'écran

en: Block Internet
fr: Bloquer internet

en: Unblock Internet
fr: Débloquer internet

en: Mute sound
fr: Couper le son

en: Unmute sound
fr: Réactiver le son

en: Remove from group
fr: Retirer du groupe

en: _Help
fr: _Aide

en: Report a bug
fr: Signaler un bogue

en: Ask a question
fr: Poser une question

en: Translate this application
fr: Traduire cette application

en: Live chat (IRC)
fr: Chat en direct (IRC)

en: Boot selected clients (Wake On LAN)
fr: Démarrer les clients sélectionnés (Wake On LAN)

en: Log out users connected on selected clients
fr: Déconnecter les utilisateurs des clients sélectionnés

en: Reboot the selected clients
fr: Redémarrer les clients sélectionnés

en: Shutdown the selected clients
fr: Arrêter les clients sélectionnés

en: Broadcast your screen to the selected clients
fr: Diffuser votre écran aux clients sélectionnés

en: Broadcast screen
fr: Diffuser l'écran

en: Stop all broadcasts on every client
fr: Arrêter toutes les diffusions pour tous les clients

en: Execute command
fr: Exécuter une commande

en: Send message
fr: Envoyer un Message

en: Lock screen of the selected clients
fr: Verrouiller l'écran des clients sélectionnés

en: Unlock the screen of the selected clients
fr: Débloquer l'écran des clients sélectionnés

en: Show information for the selected client
fr: Afficher les informations des clients sélectionnés

en: Create a new group
fr: Créer un nouveau groupe

en: Remove the selected group
fr: Retirer le groupe sélectionné

en: URL, file or command to execute on the selected clients:
fr: URL, fichier ou commande à exécuter sur les clients sélectionnés :

en: _Send
fr: _Envoyer

en: Message title:
fr: Titre du message:

en: Message text:
fr: Le texte du message :

en: Use Pango markup
fr: Utiliser les balises Pango

en: Detected clients
fr: Clients détectés

en: Are you sure you want to log off all the users?
fr: Êtes vous sûr de vouloir déconnecter tous les utilisateurs ?

en: Are you sure you want to reboot all the computers?
fr: Êtes vous sûr de vouloir redémarrer tous les ordinateurs ?

en: Are you sure you want to shutdown all the computers?
fr: Êtes vous sûr de vouloir arrêter tous les ordinateurs ?

en: Are you sure you want to remove the selected client(s) from group "%s"?
fr: Êtes vous sûr de vouloir retirer les clients sélectionnés du groupes "%s" ?

en: Are you sure you want to remove group "%s"?
fr: Etes vous sûr de vouloir retirer le groupe "%s" ?

en: Shut down:
fr: Arrêter :

en: Disconnected:
fr: Déconnecté :

en: A connection attempt was made by a client with version %s, which is incompatible with the current epoptes version.
    
    You need to update your clients to the latest epoptes-client version.
fr: Une tentative de connexion a été faite par un client avec la version% s, qui est incompatible avec la version actuelle epoptes.
    
    Vous devez mettre à jour vos clients avec la dernière version du client epoptes.

en: Connected:
fr: Connecté :

en: Confirm action
fr: Confirmer l'action
