epoptes - en to he translation catalogue (113 entries)

en: Epoptes computer lab administration tool
he: כלי לניהול מחשבי מעבדה – Epoptes

en: The screen is locked by a system administrator.
he: המסך ננעל על ידי מנהל המערכת.

en: Not connected
he: אין חיבור

en: Connecting to %s...
he: בהתחברות אל %s...

en: Connected to %s
he: קיים חיבור אל %s

en: Failed to connect to %s
he: ההתחברות אל %s נכשלה

en: Retrying in %d...
he: ניסיון חוזר תוך %d...

en: Graphics (VNC)
he: גרפיקה (VNC)

en: Console (screen)
he: מסוף (מסך)

en: Remote support
he: תמיכה מרחוק

en: Enter the information of the contact you want to share your Desktop with
he: נא להזין את פרטי איש הקשר אתו ברצונך לשתף את שולחן העבודה שלך

en: Method:
he: שיטה:

en: Host:
he: מארח:

en: Connection information
he: פרטי החיבור

en: Keep reconnecting
he: להמשיך לנסות להתחבר מחדש

en: Status
he: מצב

en: Message from administrator
he: הודעה מהמנהל

en: Warning
he: אזהרה

en: Error
he: שגיאה

note: TODO: consider new string formatting vs updating translations
en: Properties of %s
he: מאפייני %s

en: A computer lab management and monitoring tool.
he: כלי לניהול ולמעקב אחר מחשבי מעבדה.

en: Computer
he: מחשב

en: Client type:
he: סוג הלקוח:

en: Client alias:
he: כינוי הלקוח:

en: Client hostname:
he: מארח הלקוח:

en: MAC address:
he: כתובת MAC:

en: IP address:
he: כתובת IP:

en: User:
he: משתמש:

en: Processor:
he: מעבד:

en: RAM:
he: מעבד:

en: Graphics card:
he: כרטיס גרפיקה:

en: Edit alias
he: עריכת הכינוי

en: Set a new alias for the selected client
he: הגדרת כינוי חדש ללקוח הנבחר

en: _File
he: _קובץ

en: Labels
he: תוויות

en: Computer (user)
he: מחשב (משתמש)

en: User (computer)
he: משתמש (מחשב)

en: User
he: משתמש

en: Show real names
he: הצגת שמות אמתיים

en: _Clients
he: _לקוחות

en: Session
he: הפעלה

en: Boot
he: הפעלה

en: Log out
he: יציאה

en: Reboot
he: הפעלה מחדש

en: Shutdown
he: כיבוי

en: Broadcasts
he: שידורים

en: Monitor user
he: מעקב אחר המשתמש

en: Assist user
he: סיוע למשתמש

en: Take control of the selected user's computer
he: שליטה על המחשב של המשתמש הנבחר

en: Broadcast video
he: שידור וידאו

en: Broadcast screen (fullscreen)
he: שידור המסך (מלא)

en: Broadcast your screen to the selected clients, fullscreen
he: שידור המסך שלך ללקוחות הנבחרים, במסך מלא

en: Broadcast screen (windowed)
he: שידור המסך (בחלון)

en: Broadcast your screen to the selected clients, in a window
he: שידור המסך שלך ללקוחות הנבחרים, בחלון

en: Broadcast user
he: שידור משתמש

en: Stop broadcasts
he: עצירת השידורים

en: Stops all active broadcasts
he: עצירת כל השידורים הפעילים

en: Open broadcasts window
he: פתיחת חלון השידורים

en: Open a windowed session to prevent broadcasting your whole screen
he: פתיחת הפעלה בחלון כדי למנוע שידור על כך המסך שלך

en: Execute
he: הפעלה

en: Execute a command on the selected clients
he: הפעלת פקודה אצל הלקוח הנבחר

en: _Send message
he: _שליחת הודעה

en: Send a message to the selected clients
he: שליחת הודעה ללקוחות הנבחרים

en: Open terminal
he: פתיחת מסוף

en: User, locally
he: משתמש, מקומי

en: Root, locally
he: משתמש על, מקומי

en: Root, remotely
he: משתמש על, מרוחק

en: Restrictions
he: הגבלות

en: Lock screen
he: נעילת המסך

en: Unlock screen
he: שחרור המסך

en: Block Internet
he: חסימת האינטרנט

en: Unblock Internet
he: שחרור האינטרנט

en: Mute sound
he: השתקת השמע

en: Unmute sound
he: הפעלת השמע

en: Remove from group
he: הסרה מקבוצה

en: _Help
he: ע_זרה

en: Report a bug
he: דיווח על תקלה

en: Ask a question
he: שאלה

en: Translate this application
he: תרגום יישום זה

en: Live chat (IRC)
he: צ׳אט חי (IRC)

en: Boot selected clients (Wake On LAN)
he: הפעלת הלקוחות הנבחרים (Wake On LAN/דרך הרשת)

en: Log out users connected on selected clients
he: הוצאת המשתמשים המחוברים ללקוחות הנבחרים

en: Reboot the selected clients
he: הפעלת הלקוחות הנבחרים מחדש

en: Shutdown the selected clients
he: כיבוי הלקוחות הנבחרים

en: Broadcast your screen to the selected clients
he: שידור המסך שלך ללקוחות הנבחרים

en: Broadcast screen
he: שידור המסך

en: Stop all broadcasts on every client
he: עצירת כל השידורים עבור כל הלקוחות

en: Execute command
he: הפעלת פקודה

en: Send message
he: שליחת הודעה

en: Lock screen of the selected clients
he: נעילת המסך של הלקוחות הנבחרים

en: Unlock the screen of the selected clients
he: שחרור המסך של הלקוחות הנבחרים

en: Show information for the selected client
he: הצגת פרטים של הלקוח הנבחר

en: Information
he: פרטים

en: Create a new group
he: יצירת קבוצה חדשה

en: Remove the selected group
he: הסרת הקבוצה הנבחרת

en: URL, file or command to execute on the selected clients:
he: כתובת, קובץ או פקודה להפעלה על הלקוחות הנבחרים:

en: _Send
he: _שליחה

en: Message title:
he: כותרת ההודעה:

en: Message text:
he: תוכן ההודעה:

en: Use Pango markup
he: שימוש בסימון של Pango

en: Detected clients
he: לקוחות שהתגלו

en: Are you sure you want to log off all the users?
he: האם אכן ברצונך להוציא את כל המשתמשים?

en: Are you sure you want to reboot all the computers?
he: האם אכן ברצונך להפעיל את כל המחשבים מחדש?

en: Are you sure you want to shutdown all the computers?
he: האם אכן ברצונך לכבות את כל המחשבים?

en: Are you sure you want to remove the selected client(s) from group "%s"?
he: האם אכן ברצונך להסיר את הלקוח/ות הנבחר/ים מהקבוצה „%s“?

en: Are you sure you want to remove group "%s"?
he: האם אכן ברצונך להסיר את הקבוצה „%s“?

en: Shut down:
he: כיבוי:

en: Disconnected:
he: מנותק:

en: %(user)s from %(host)s
he: %(user)s מהמחשב %(host)s

en: A connection attempt was made by a client with version %s, which is incompatible with the current epoptes version.
    
    You need to update your clients to the latest epoptes-client version.
he: התבצע ניסיון חיבור על ידי לקוח המריץ את הגרסה %s שאינה תואמת לגרסה הנוכחית של epoptes.
    
    עליך לעדכן את הלקוחות שלך לגרסה העדכנית ביותר של epoptes-client.

en: Connected:
he: מחובר:

en: %(user)s on %(host)s
he: %(user)s על גבי %(host)s

en: Confirm action
he: אישור פעולה
