epoptes - en to pt translation catalogue (112 entries)

en: Epoptes computer lab administration tool
pt: Ferramenta de administração para laboratório computacional Epoptes.

en: The screen is locked by a system administrator.
pt: O ecrã está bloqueado pelo administrador do sistema.

en: Not connected
pt: Não ligado

en: Connecting to %s...
pt: A ligar a %s...

en: Connected to %s
pt: Ligado a %s

en: Failed to connect to %s
pt: Falhou a ligar a %s

en: Retrying in %d...
pt: Repetindo em %d

en: Graphics (VNC)
pt: Gráfico (VNC)

en: Console (screen)
pt: Consola (ecrã)

en: Remote support
pt: Suporte remoto

en: Enter the information of the contact you want to share your Desktop with
pt: Introduza a informação do contacto com quem pretende partilhar a sua Área de Trabalho

en: Method:
pt: Método:

en: Host:
pt: Máquina:

en: Connection information
pt: Informação da ligação

en: Keep reconnecting
pt: Continuar a reconetar

en: Status
pt: Estado

en: Message from administrator
pt: Mensagem do administrador

en: Warning
pt: Aviso

en: Error
pt: Erro

note: TODO: consider new string formatting vs updating translations
en: Properties of %s
pt: Propriedades de %s

en: A computer lab management and monitoring tool.
pt: Uma ferramenta de gestão e monitorização do laboratório

en: Computer
pt: Computador

en: Client type:
pt: Tipo de cliente

en: Client alias:
pt: Cliente alias (pseudônimo)

en: Client hostname:
pt: Nome do cliente (hostname)

en: MAC address:
pt: Endereço MAC:

en: IP address:
pt: Endereço IP:

en: User:
pt: Utilizador:

en: Processor:
pt: Processador:

en: Graphics card:
pt: Placa gráfica:

en: Edit alias
pt: Editar alias

en: Set a new alias for the selected client
pt: Definir novo alias para o cliente selecionado

en: _File
pt: _Ficheiro

en: Labels
pt: Etiquetas

en: Computer (user)
pt: Computador (utilizador)

en: User (computer)
pt: Utilizador (computador)

en: User
pt: Utilizador

en: Show real names
pt: Mostrar nomes reais

en: _Clients
pt: _Clientes

en: Session
pt: Sessão

en: Boot
pt: Arranque

en: Log out
pt: Terminar sessão

en: Reboot
pt: Reiniciar

en: Shutdown
pt: Encerrar

en: Broadcasts
pt: Transmissões

en: Monitor user
pt: Monitorizar utilizador

en: Assist user
pt: Ajudar utilizador

en: Take control of the selected user's computer
pt: Controlar o computador selecionado

en: Broadcast video
pt: Tansmitir video

en: Broadcast screen (fullscreen)
pt: Transmitir ecrã (ecrã inteiro)

en: Broadcast your screen to the selected clients, fullscreen
pt: Transmitir o seu ecrã para os clientes selecionados, ecrã completo

en: Broadcast screen (windowed)
pt: Transmitir ecrã (windowed)

en: Broadcast your screen to the selected clients, in a window
pt: Transmitir o seu ecrã para os clientes selecionados, numa janela

en: Broadcast user
pt: Transmitir utilizador

en: Stop broadcasts
pt: Parar transmissões

en: Stops all active broadcasts
pt: Parar todas as transmissões ativas

en: Open broadcasts window
pt: Abrir janela de transmissão

en: Open a windowed session to prevent broadcasting your whole screen
pt: Abra uma sessão numa janela para evitar a transmissão de todo o ecrã

en: Execute
pt: Executar

en: Execute a command on the selected clients
pt: Executar um comando no cliente selecionado

en: _Send message
pt: _Enviar a mensagem

en: Send a message to the selected clients
pt: Enviar uma mensagem para os clientes selecionados

en: Open terminal
pt: Abrir o terminal

en: User, locally
pt: Utilizador, localmente

en: Root, locally
pt: Root, localmente

en: Root, remotely
pt: Root, remotamente

en: Restrictions
pt: Restrições

en: Lock screen
pt: Trancar ecrã

en: Unlock screen
pt: Destrancar ecrã

en: Block Internet
pt: Bloquear Internet

en: Unblock Internet
pt: Desbloquear Internet

en: Mute sound
pt: Silenciar o som

en: Unmute sound
pt: Activar o som

en: Remove from group
pt: Remover do grupo

en: _Help
pt: _Ajuda

en: Report a bug
pt: Reportar uma anomalia

en: Ask a question
pt: Fazer uma pergunta

en: Translate this application
pt: Traduzir esta aplicação

en: Live chat (IRC)
pt: Chat em tempo real (IRC)

en: Boot selected clients (Wake On LAN)
pt: Ligar clientes selecionados (Wake On Lan)

en: Log out users connected on selected clients
pt: Terminar sessão dos utilizadores ligados, nos clientes selecionados

en: Reboot the selected clients
pt: Reiniciar os clientes selecionados

en: Shutdown the selected clients
pt: Desligar os clientes selecionados

en: Broadcast your screen to the selected clients
pt: Transmitir o seu ecrã para os clientes selecionados

en: Broadcast screen
pt: Tranmitir ecrã

en: Stop all broadcasts on every client
pt: Parar todas as transmissões em todos os clientes

en: Execute command
pt: Executar o comando

en: Send message
pt: Enviar mensagem

en: Lock screen of the selected clients
pt: Trancar o ecrã dos clientes selecionados

en: Unlock the screen of the selected clients
pt: Destrancar o ecrã dos clientes selecionados

en: Show information for the selected client
pt: Mostrar informação dos clientes selecionados

en: Information
pt: Informação

en: Create a new group
pt: Criar novo grupo

en: Remove the selected group
pt: Remover grupo selecionado

en: URL, file or command to execute on the selected clients:
pt: URL, ficheiro ou comando para executar nos clientes selecionados:

en: _Send
pt: _Enviar

en: Message title:
pt: Título da mensagem

en: Message text:
pt: Texto da mensagem

en: Use Pango markup
pt: Utilizar marcação Pango

en: Detected clients
pt: Clientes detetados

en: Are you sure you want to log off all the users?
pt: Tem a certeza que quer terminar a sessão de todos os utilizadores?

en: Are you sure you want to reboot all the computers?
pt: Tem a certeza que quer reiniciar todos os computadores?

en: Are you sure you want to shutdown all the computers?
pt: Tem a certeza que quer desligar todos os computadores?

en: Are you sure you want to remove the selected client(s) from group "%s"?
pt: Tem a certeza que quer remover o(s) cliente(s) selecionado(s) do grupo "%s"?

en: Are you sure you want to remove group "%s"?
pt: Tem a certeza que quer remover o grupo "%s"?

en: Shut down:
pt: Encerrar

en: Disconnected:
pt: Desconetado

en: %(user)s from %(host)s
pt: %(user)s de %(host)s

en: A connection attempt was made by a client with version %s, which is incompatible with the current epoptes version.
    
    You need to update your clients to the latest epoptes-client version.
pt: Foi feita uma tentativa de ligação por um cliente com a versão %s, que é incompatível com a versão atual do Epoptes.
    
    Tem que atualizar os clientes para a ultima versão do epopts-client.

en: Connected:
pt: Conetado

en: %(user)s on %(host)s
pt: %(user)s em %(host)s

en: Confirm action
pt: Confirmar ação
