epoptes - en to ro translation catalogue (150 entries)

en: Epoptes computer lab administration tool
ro: Utilitar pentru administrarea laboratorului de informatică

en: The screen is locked by a system administrator.
ro: Ecranul este blocat de un administrator.

en: Usage: {} text [title] [markup] [icon_name]
ro: Utilizare: {} text [titlu] [markup] [nume_iconiță]

en: Not connected
ro: Neconectat

en: Connecting to %s...
ro: Conectare la %s...

en: Connected to %s
ro: Conectat la %s

en: Failed to connect to %s
ro: Conectare nereușită la %s

en: Retrying in %d...
ro: Reîncercare în %d...

en: Graphics (VNC)
ro: Grafică (VNC)

en: Console (screen)
ro: Consolă (ecran)

en: Remote support
ro: Asistență la distanță

en: Enter the information of the contact you want to share your Desktop with
ro: Introduceți informațiile de contact ale persoanei cu care doriți să vă partajați Ecranul

en: Method:
ro: Metoda:

en: Host:
ro: Gazda:

en: Connection information
ro: Informații despre conexiune

en: Keep reconnecting
ro: Continuă reconectarea

en: Status
ro: Stare

en: Usage: {} width height
ro: Utilizare: {} lățime înălțime

en: Message from administrator
ro: Mesaj de la administrator

en: Warning
ro: Atenție

en: Error
ro: Eroare

en: There are no selected clients to run the benchmark on.
ro: Nu ați selectat niciun client pentru rularea testului.

en: All of the selected clients are either offline, or do not have epoptes-client running as root.
ro: Fie toți clienții selectați sunt opriți, sau epoptes-client nu rulează ca root pe clienți.

en: The following clients will be excluded from the benchmark because they are either offline, or do not have epoptes-client running as root.
ro: Următorii clienți vor fi excluși din test deoarece sunt opriți sau epoptes-client nu rulează ca root pe aceștia.

en: Benchmark finishing in %d seconds...
ro: Testare finalizată în %d secunde...

en: Some clients didn't respond in time!
ro: Câțiva clienți n-au răspuns la timp!

en: Waiting for %d more seconds...
ro: Se așteaptă încă %d secunde...

en: Did not get measurements from any of the clients. Check your network settings.
ro: Nu s-au obținut măsurători de la niciun client. Verificați setările de rețea.

note: TODO: consider new string formatting vs updating translations
en: Properties of %s
ro: Properietățile %s

en: Copyright © 2010+ The Epoptes Team
ro: Copyright © 2010+ Echipa Epoptes

en: A computer lab management and monitoring tool.
ro: Un utilitar pentru gestionarea laboratoarelor de calculatoare.

en: Network benchmark
ro: Test de performanță rețea

en: The network benchmark will test the effective network
    bandwidth that is available for your lab.
ro: Evaluarea rețelei va testa lățimea de bandă efectivă
    disponibilă pentru laboratorul dvs.

en: Run the benchmark for
ro: Rulați evaluarea timp de

en: seconds
ro: secunde

en: Network benchmark results
ro: Rezultate test de performanță rețea

en: Computer
ro: Calculator

en: Upload bandwidth
ro: Lățime de bandă pentru transmitere

en: Download bandwidth
ro: Lățime de bandă pentru recepție

en: Could not get measurements from some of the clients. The statistics will be affected.
ro: Nu s-au putut obține măsurătorile unor clienți. Statisticile vor fi afectate.

en: Overall bandwidth statistics
ro: Statistici generale pentru lățimea de bandă

en: The average server download bandwidth per client
ro: Lățimea de bandă medie per client, pentru repcepție

en: Average server download:
ro: Medie recepție server:

en: The average server upload bandwidth per client
ro: Lățimea de bandă medie pentru transmisie, per client

en: Average server upload:
ro: Medie transmitere server:

en: The total server upload bandwidth, for all clients, simultaneously
ro: Lățimea de bandă totală a serverului, pentru toți clienții, simultan

en: Total server upload:
ro: Total transmisie server:

en: The total server download bandwidth, for all clients, simultaneously
ro: Lățimea de bandă totală a serverului, pentru toți clienții, simultan

en: Total server download:
ro: Total recepție server:

en: Client type:
ro: Tipul clientului:

en: Client alias:
ro: Aliasul clientului:

en: Client hostname:
ro: Numele de gazdă a clientului:

en: MAC address:
ro: Adresa MAC:

en: IP address:
ro: Adresa IP:

en: User:
ro: Utilizator:

en: Processor:
ro: Procesor:

en: Graphics card:
ro: Placa video:

en: Edit alias
ro: Modifică aliasul

en: Set a new alias for the selected client
ro: Stabilește un nou alias pentru clientul selectat

en: _File
ro: _Fișier

en: Labels
ro: Etichete

en: Computer (user)
ro: Calculator (utilizator)

en: User (computer)
ro: Utilizator (calculator)

en: User
ro: Utilizator

en: Show real names
ro: Arată numele reale

en: _Clients
ro: _Clienți

en: Session
ro: Sesiune

en: Boot
ro: Pornire

en: Log out
ro: Deconectare

en: Reboot
ro: Repornire

en: Shutdown
ro: Oprire

en: Broadcasts
ro: Difuzări

en: Monitor user
ro: Monitorizează utilizatorul

en: Assist user
ro: Asistă utilizatorul

en: Take control of the selected user's computer
ro: Preia controlul calculatorului selectat

en: Broadcast video
ro: Difuzează video

en: Broadcast screen (fullscreen)
ro: Difuzează ecranul (în întregime)

en: Broadcast your screen to the selected clients, fullscreen
ro: Difuzează întregul ecran către clienții selectați

en: Broadcast screen (windowed)
ro: Difuzează ecranul (în fereastră)

en: Broadcast your screen to the selected clients, in a window
ro: Difuzează ercanul într-o fereastră, către clienții selectați

en: Broadcast user
ro: Difuzează utilizatorul

en: Stop broadcasts
ro: Oprește difuzările

en: Stops all active broadcasts
ro: Oprește toate difuzările active

en: Open broadcasts window
ro: Deschide fereastra de difuzări

en: Open a windowed session to prevent broadcasting your whole screen
ro: Deschide o sesiune în fereastră pentru prevenirea difuzării întregului ecran

en: Execute
ro: Execută

en: Execute a command on the selected clients
ro: Execută o comandă pe clienții selectați

en: _Send message
ro: _Trimite mesaj

en: Send a message to the selected clients
ro: Trimite un mesaj clienților selectați

en: Open terminal
ro: Deschide terminal

en: User, locally
ro: Utilizator, local

en: Root, locally
ro: Root, local

en: Root, remotely
ro: Root, la distanță

en: Restrictions
ro: Restricții

en: Lock screen
ro: Blocare ecran

en: Unlock screen
ro: Deblocare ecran

en: Block Internet
ro: Blocare internet

en: Unblock Internet
ro: Deblocare internet

en: Mute sound
ro: Oprește sunetul

en: Unmute sound
ro: Pornește sunetul

en: Add to group
ro: Adaugă în grup

en: Remove from group
ro: Elimină din grup

en: Network Benchmark
ro: Testare rețea

en: _Help
ro: _Ajutor

en: Report a bug
ro: Raportare eroare

en: Ask a question
ro: Puneți o întrebare

en: Translate this application
ro: Traduceți această aplicație

en: Live chat (IRC)
ro: Chat live (IRC)

en: Boot selected clients (Wake On LAN)
ro: Pornește clienții selectați (Wake On LAN)

en: Log out users connected on selected clients
ro: Deconectează utilizatorii clienților selectați

en: Reboot the selected clients
ro: Repornește clienții selectați

en: Shutdown the selected clients
ro: Oprește clienții selectați

en: Broadcast your screen to the selected clients
ro: Difuzează ecranul către clienții selectați

en: Broadcast screen
ro: Difuzează ecranul

en: Stop all broadcasts on every client
ro: Oprește toate difuzțările pe toți clienții

en: Execute command
ro: Executare comandă

en: Send message
ro: Trimitere mesaj

en: Lock screen of the selected clients
ro: Blochează ecranele clienților selectați

en: Unlock the screen of the selected clients
ro: Deblochează ecranele clienților selectați

en: Show information for the selected client
ro: Afișează informații despre clienții selectați

en: Information
ro: Informații

en: Groups
ro: Grupuri

en: Create a new group
ro: Creează un grup

en: Remove the selected group
ro: Șterge grupul selectat

en: URL, file or command to execute on the selected clients:
ro: URL, fișier sau comandă de executat pe clienții selectați:

en: _Send
ro: _Trimite

en: Message title:
ro: Titlul mesajului:

en: Message text:
ro: Conținutul mesajului:

en: Use Pango markup
ro: Folosește marcarea Pango

en: Detected clients
ro: Clienți detectați

en: Failed to read the groups file:
ro: Nu s-a putut citi fișierul grupurilor:

en: You may need to restore your groups from a backup!
ro: Poate trebuie să restaurezi grupurile dintr-o copie de siguranță!

en: Are you sure you want to log off all the users?
ro: Sigur doriți deconectarea tuturor utilizatorilor?

en: Are you sure you want to reboot all the computers?
ro: Sigur doriți repornirea tuturor calculatoarelor?

en: Are you sure you want to shutdown all the computers?
ro: Sigur doriți oprirea tuturor calculatoarelor?

en: Are you sure you want to remove the selected client(s) from group "%s"?
ro: Sigur doriți ștergerea selecției din grupul „%s”?

en: New group
ro: Grup nou

en: Are you sure you want to remove group "%s"?
ro: Sigur doriți ștergerea grupului „%s”?

en: %d clients selected
ro: %d clienți selectați

en: Lost connection with the epoptes service.
ro: S-a pierdut conexiunea cu serviciul epoptes.

en: Make sure the service is running and then restart epoptes.
ro: Asigurați-vă că serviciul rulează și reporniți epoptes.

en: Service connection error
ro: Eroare la conexiunea cu serviciul

en: Shut down:
ro: Oprire:

en: Disconnected:
ro: Deconectat:

en: %(user)s from %(host)s
ro: %(user)s de pe %(host)s

en: A connection attempt was made by a client with version %s, which is incompatible with the current epoptes version.
    
    You need to update your clients to the latest epoptes-client version.
ro: S-a încercat conectarea unui client cu versiunea %s, care este incompatibilă cu versiunea curentă epoptes.
    
    Trebuie să actualizați clienții la cea mai recentă versiune epoptes-client.

en: Connected:
ro: Conectat:

en: %(user)s on %(host)s
ro: %(user)s pe %(host)s

en: Confirm action
ro: Confirmă acțiunea

en: Could not initialize notifications!
ro: Nu s-au putut inițializa notificările!
