epoptes - en to so translation catalogue (108 entries)

en: Epoptes computer lab administration tool
so: Epoptes qalab lagu maamulo lab kombuyuutar

en: The screen is locked by a system administrator.
so: Shaashadda waxaa xidhay maamulaha

en: Not connected
so: Kuma xidhiidhsana

en: Connecting to %s...
so: Kugu xidhiidhinayaa %s...

en: Connected to %s
so: Ku xidhiidhsanahay %s

en: Failed to connect to %s
so: Waan ku xidhiidhin kari waayey %s

en: Retrying in %d...
so: Waan ku celinayaa haddana %d...

en: Remote support
so: Caawin shishe

en: Enter the information of the contact you want to share your Desktop with
so: Ku qor tafaasiisha cidda aad rabto inaad shaashaddaada la qadaagto

en: Method:
so: Qaabka:

en: Host:
so: Sooraha:

en: Connection information
so: Tafaasiisha xidhiidhka

en: Keep reconnecting
so: Ku cel-celi xidhiidhinta

en: Status
so: Xaaladda

en: Message from administrator
so: Fariin ka timi maamulaha

en: Warning
so: Digniin

en: Error
so: Khalad

note: TODO: consider new string formatting vs updating translations
en: Properties of %s
so: Tafaasiisha %s

en: A computer lab management and monitoring tool.
so: Qalab lagu maamulo lab kombuyuutarada

en: Computer
so: Kombiyuutar

en: Client type:
so: Nooca macmiisha:

en: Client alias:
so: Macmiisha naaneystiisa:

en: Client hostname:
so: Magaca macmiisha:

en: MAC address:
so: MAC address

en: IP address:
so: IP address

en: User:
so: isticmaale

en: Processor:
so: processor

en: RAM:
so: RAM

en: Graphics card:
so: Graphics card

en: Edit alias
so: Bedel naaneysta

en: Set a new alias for the selected client
so: naaneys cusub u bixi macmiishan

en: Labels
so: Astaamo

en: Computer (user)
so: Kombiyuutar (Isticmaale)

en: User (computer)
so: Isticmaale (Kombuyuutar)

en: User
so: Isticmaale

en: Show real names
so: Tus magaca dhabta ah

en: _Clients
so: _Macmiil

en: Session
so: Fadhi

en: Boot
so: Kici

en: Log out
so: Ka bax

en: Reboot
so: Dib u istaadh

en: Shutdown
so: Dami/Bakhtii

en: Broadcasts
so: Tebbin

en: Monitor user
so: U fiirso isticmaalahan

en: Assist user
so: Caawi isticmaalahan

en: Take control of the selected user's computer
so: La wareeg isticmaalahan kombutuutarkiisa

en: Broadcast video
so: Tebi suuradda

en: Broadcast screen (fullscreen)
so: Tebi shaashadda (daaqad buuxda)

en: Broadcast your screen to the selected clients, fullscreen
so: U tebi shaashaddaada macaamisha aad dooratay, shaashad-buuxda

en: Broadcast screen (windowed)
so: Tebi shaashadda (daaqad ahaan)

en: Broadcast your screen to the selected clients, in a window
so: U tebi shaashaddaada macaamisha aad dooratay, daaqad-ahaan

en: Broadcast user
so: Tebi isticmaalahan

en: Stop broadcasts
so: Jooji tebbinta

en: Stops all active broadcasts
so: Jooji dhamaam tebbinta jirta

en: Open broadcasts window
so: Fur daaqadda tebbinta

en: Open a windowed session to prevent broadcasting your whole screen
so: Fur daaqad sugan si aanad u wada tebbin shaashadaada oo buuxda

en: Execute
so: Fuli

en: Execute a command on the selected clients
so: Ku fuli amar isticmaalahan

en: _Send message
so: _Dir fariin

en: Send a message to the selected clients
so: U dir fariin isticmaalahan

en: Open terminal
so: Fur terminalka

en: User, locally
so: isticmaale, Soke

en: Root, locally
so: Root, soke

en: Root, remotely
so: Root, shishe

en: Restrictions
so: Xanibaad

en: Lock screen
so: Xidh shaashadda

en: Unlock screen
so: Fur shaashadda

en: Block Internet
so: Xanib Internetka

en: Unblock Internet
so: Ka qaad xanibaada Internetka

en: Mute sound
so: Aamusi codka

en: Unmute sound
so: Siidaa codka

en: Remove from group
so: Ka saar groupkan

en: _Help
so: _Caawin

en: Report a bug
so: Cilladdan report-garee

en: Ask a question
so: Su'aal weydii

en: Translate this application
so: Turjun barnaamijkan

en: Live chat (IRC)
so: Chat toos ah (IRC)

en: Boot selected clients (Wake On LAN)
so: Istaadh macmiisha (Wake On LAN)

en: Log out users connected on selected clients
so: Ka saar isticmaaleyaasha ku jira macaamiishan

en: Reboot the selected clients
so: Dib u istaadh macaamiishan

en: Shutdown the selected clients
so: Dami macaamiishan

en: Broadcast your screen to the selected clients
so: U tebi shaashaddaada macaamiisha aad dooratay

en: Broadcast screen
so: Tebi shaashadda

en: Stop all broadcasts on every client
so: Jooji dhamaan wixii tebbin ah

en: Execute command
so: Fuli amar

en: Send message
so: Dir fariin

en: Lock screen of the selected clients
so: Xidh dhaashadda macmiishan

en: Unlock the screen of the selected clients
so: Fur shaashadda macmiishan aad dooratay

en: Show information for the selected client
so: I tus macluumaad ku saabsan macmiilkan

en: Information
so: Warbixin

en: Create a new group
so: Samee group cusub

en: Remove the selected group
so: Tir-tir groupkan aad dooratay

en: URL, file or command to execute on the selected clients:
so: URL, file ama amarka lagu fulinayo macaamiishan

en: _Send
so: _Dir

en: Message title:
so: Fariinta cinwaankeeda:

en: Message text:
so: Fariinta:

en: Use Pango markup
so: Isticmaal Pango markup

en: Detected clients
so: Macaamiisha laga war hayo

en: Are you sure you want to log off all the users?
so: Ma hubtaa inaad rabto dhamaan isticmaaleyaasha in laga saaro?

en: Are you sure you want to reboot all the computers?
so: Ma hubtaa inaad rabto dhamaan kombuyuutarada in dib loo istaadho?

en: Are you sure you want to shutdown all the computers?
so: Ma hubtaa inaad rabto dhamaan kombuyuutarada in la damiyo?

en: Are you sure you want to remove the selected client(s) from group "%s"?
so: Ma hubtaa inaad rabto dhamaan isticmaaleyaashan in laga saaro groupka "%s"?

en: Are you sure you want to remove group "%s"?
so: Ma hubtaa inaad rabto tirtiridda groupka "%s"?

en: Shut down:
so: Dami

en: Disconnected:
so: Kuma xidhiidhsana (Go'ay)

en: A connection attempt was made by a client with version %s, which is incompatible with the current epoptes version.
    
    You need to update your clients to the latest epoptes-client version.
so: Kombutuuyar wata barnaamij noociisu yahay %s, ayaa isku dayey inuu ku soo xidho kumana haboona noocan hadda jira.
    
    Waa inaad noocii ugu danbeeyey epoptes-client soo gishataa.

en: Connected:
so: Ku xidhiidhsan

en: Confirm action
so: Hubi tallaabadan
