epoptes - en to sv translation catalogue (108 entries)

en: Epoptes computer lab administration tool
sv: Epoptes, administrationsverktyg för datorlabb

en: The screen is locked by a system administrator.
sv: Skärmen är låst av en systemadministratör.

en: Not connected
sv: Inte ansluten

en: Connecting to %s...
sv: Ansluter till %s...

en: Connected to %s
sv: Ansluten till %s

en: Failed to connect to %s
sv: Misslyckades med att ansluta till %s

en: Retrying in %d...
sv: Försöker igen om %d...

en: Graphics (VNC)
sv: Grafik (VNC)

en: Console (screen)
sv: Konsoll (screen)

en: Remote support
sv: Fjärrsupport

en: Enter the information of the contact you want to share your Desktop with
sv: Ange informationen för kontakten som du vill dela ditt skrivbord med

en: Method:
sv: Metod:

en: Host:
sv: Värddator:

en: Connection information
sv: Anslutningsinformation

en: Keep reconnecting
sv: Fortsätt ansluta igen

en: Message from administrator
sv: Meddelande från administratören

en: Warning
sv: Varning

en: Error
sv: Fel

note: TODO: consider new string formatting vs updating translations
en: Properties of %s
sv: Egenskaper för %s

en: A computer lab management and monitoring tool.
sv: Ett verktyg för hantering och övervakning av ett datorlabb.

en: Computer
sv: Dator

en: Client type:
sv: Klienttyp:

en: Client alias:
sv: Klientalias:

en: Client hostname:
sv: Klientvärdnamn:

en: MAC address:
sv: MAC-adress:

en: IP address:
sv: IP-adress:

en: User:
sv: Användare:

en: Graphics card:
sv: Grafikkort:

en: Edit alias
sv: Redigera alias

en: Set a new alias for the selected client
sv: Ange ett nytt alias för markerad klient

en: _File
sv: _Arkiv

en: Labels
sv: Etiketter

en: Computer (user)
sv: Dator (användare)

en: User (computer)
sv: Användare (dator)

en: User
sv: Användare

en: Show real names
sv: Visa riktiga namn

en: _Clients
sv: _Klienter

en: Boot
sv: Starta upp

en: Log out
sv: Logga ut

en: Reboot
sv: Starta om

en: Shutdown
sv: Stäng av

en: Broadcasts
sv: Utsändningar

en: Monitor user
sv: Övervaka användare

en: Assist user
sv: Hjälp användare

en: Take control of the selected user's computer
sv: Ta kontroll över markerad användares dator

en: Broadcast video
sv: Sänd ut video

en: Broadcast screen (fullscreen)
sv: Sänd ut skärm (helskärm)

en: Broadcast your screen to the selected clients, fullscreen
sv: Sänd ut din skärm till markerade klienter, helskärm

en: Broadcast screen (windowed)
sv: Sänd ut skärm (fönster)

en: Broadcast your screen to the selected clients, in a window
sv: Sänd ut din skärm till markerade klienter, i ett fönster

en: Broadcast user
sv: Sänd ut användare

en: Stop broadcasts
sv: Stoppa utsändningar

en: Stops all active broadcasts
sv: Stoppar alla aktiva utsändningar

en: Open broadcasts window
sv: Öppna utsändningsfönster

en: Open a windowed session to prevent broadcasting your whole screen
sv: Öppna en fönstersession för att förhindra att hela din skärm sänds ut

en: Execute
sv: Kör

en: Execute a command on the selected clients
sv: Kör ett kommando på markerade klienter

en: _Send message
sv: _Skicka meddelande

en: Send a message to the selected clients
sv: Skicka ett meddelande till markerade klienter

en: Open terminal
sv: Öppna terminal

en: User, locally
sv: Användare, lokalt

en: Root, locally
sv: Root, lokalt

en: Root, remotely
sv: Root, fjärr

en: Restrictions
sv: Begränsningar

en: Lock screen
sv: Lås skärmen

en: Unlock screen
sv: Lås upp skärmen

en: Block Internet
sv: Blockera Internet

en: Unblock Internet
sv: Avblockera Internet

en: Mute sound
sv: Inget ljud

en: Unmute sound
sv: Aktivera ljud

en: Remove from group
sv: Ta bort från grupp

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Report a bug
sv: Rapportera ett fel

en: Ask a question
sv: Ställ en fråga

en: Translate this application
sv: Översätt detta program

en: Live chat (IRC)
sv: Live-chatt (IRC)

en: Boot selected clients (Wake On LAN)
sv: Starta upp markerade klienter (Wake On LAN)

en: Log out users connected on selected clients
sv: Logga ut användare anslutna på markerade klienter

en: Reboot the selected clients
sv: Starta om markerade klienter

en: Shutdown the selected clients
sv: Stäng av markerade klienter

en: Broadcast your screen to the selected clients
sv: Sänd ut din skärm till markerade klienter

en: Broadcast screen
sv: Sänd ut skärm

en: Stop all broadcasts on every client
sv: Stoppa alla utsändningar på varje klient

en: Execute command
sv: Kör kommando

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Lock screen of the selected clients
sv: Lås skärmen på markerade klienter

en: Unlock the screen of the selected clients
sv: Lås upp skärmen på markerade klienter

en: Show information for the selected client
sv: Visa information för markerad klient

en: Create a new group
sv: Skapa en ny grupp

en: Remove the selected group
sv: Ta bort markerad grupp

en: URL, file or command to execute on the selected clients:
sv: URL, fil eller kommando att köra på markerade klienter:

en: _Send
sv: _Skicka

en: Message title:
sv: Titel för meddelandet:

en: Message text:
sv: Meddelandetext:

en: Use Pango markup
sv: Använd Pango-markup

en: Detected clients
sv: Identifierade klienter

en: Are you sure you want to log off all the users?
sv: Är du säker på att du vill logga ut alla användare?

en: Are you sure you want to reboot all the computers?
sv: Är du säker på att du vill starta om alla datorer?

en: Are you sure you want to shutdown all the computers?
sv: Är du säker på att du vill stänga av alla datorer?

en: Are you sure you want to remove the selected client(s) from group "%s"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort de markerade klienterna från gruppen "%s"?

en: Are you sure you want to remove group "%s"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort gruppen "%s"?

en: Shut down:
sv: Stäng av:

en: Disconnected:
sv: Frånkopplad:

en: %(user)s from %(host)s
sv: %(user)s från %(host)s

en: A connection attempt was made by a client with version %s, which is incompatible with the current epoptes version.
    
    You need to update your clients to the latest epoptes-client version.
sv: Ett anslutningsförsök gjordes av en klient med version %s, som inte är kompatibel med den aktuella versionen av epoptes.
    
    Du måste uppdatera dina klienter till den senaste versionen av epoptes-client.

en: Connected:
sv: Ansluten:

en: %(user)s on %(host)s
sv: %(user)s på %(host)s

en: Confirm action
sv: Bekräfta åtgärd
