epoptes - en to id translation catalogue (144 entries)

en: Epoptes computer lab administration tool
id: Epoptes perangkat administrasi lab komputer

en: The screen is locked by a system administrator.
id: Layar dikunci oleh administrator sistem.

en: Not connected
id: Tak tersambung

en: Connecting to %s...
id: Menyambungkan ke %s...

en: Connected to %s
id: Tersambung ke %s

en: Failed to connect to %s
id: Gagal tersambung ke %s

en: Retrying in %d...
id: Mencoba ulang dalam %d...

en: Graphics (VNC)
id: Grafis (VNC)

en: Console (screen)
id: Konsol (screen)

en: Remote support
id: Dukungan jarak jauh

en: Enter the information of the contact you want to share your Desktop with
id: Masukkan informasi kontak yang akan anda bagikan Desktop anda dengannya

en: Method:
id: Metode:

en: Host:
id: Komputer:

en: Connection information
id: Informasi koneksi

en: Keep reconnecting
id: Tetap sambungkan ulang

en: Message from administrator
id: Pesan dari administrator

en: Warning
id: Peringatan

en: Error
id: Kesalahan

en: There are no selected clients to run the benchmark on.
id: Tidak ada klien yang dipilih untuk menjalankan pengujian.

en: All of the selected clients are either offline, or do not have epoptes-client running as root.
id: Semua klien yang dipilih mungkin terputus, atau tidak memiliki epoptes-client yang berjalan sebagai root.

en: The following clients will be excluded from the benchmark because they are either offline, or do not have epoptes-client running as root.
id: Klien berikut akan dikecualikan dari pengujian karena mereka mungkin terputus, atau tidak memiliki epoptes-client yang berjalan sebagai root.

en: Benchmark finishing in %d seconds...
id: Pengujian selesai dalam %d detik...

en: Some clients didn't respond in time!
id: Beberapa klien tidak membalas tepat waktu!

en: Waiting for %d more seconds...
id: Menunggu %d detik lagi...

en: Did not get measurements from any of the clients. Check your network settings.
id: Tidak mendapatkan pengukuran dari klien mana pun. Periksa pengaturan jaringan anda.

note: TODO: consider new string formatting vs updating translations
en: Properties of %s
id: Properti dari %s

en: A computer lab management and monitoring tool.
id: Perangkat manajemen dan monitoring lab komputer.

en: Network benchmark
id: Pengujian jaringan

en: Start
id: Mulai

en: The network benchmark will test the effective network
    bandwidth that is available for your lab.
id: Pengujian jaringan akan menguji kapasitas jaringan
    efektif yang tersedia pada lab anda.

en: Run the benchmark for
id: Jalankan pengujian untuk

en: seconds
id: detik

en: Network benchmark results
id: Hasil pengujian jaringan

en: Computer
id: Komputer

en: Upload bandwidth
id: Kapasitas unggah

en: Download bandwidth
id: Kapasitas unduh

en: Could not get measurements from some of the clients. The statistics will be affected.
id: Tidak bisa mendapatkan pengukuran dari beberapa klien. Hasil statistik akan terpengaruh.

en: Overall bandwidth statistics
id: Statistik kapasitas keseluruhan

en: The average server download bandwidth per client
id: Rataan kapasitas unduh server per klien

en: Average server download:
id: Rataan unduh server:

en: The average server upload bandwidth per client
id: Rataan kapasitas unggah server per klien

en: Average server upload:
id: Rataan unggah server:

en: The total server upload bandwidth, for all clients, simultaneously
id: Total kapasitas unggah server, untuk semua klien, secara bersamaan.

en: Total server upload:
id: Total unggah server:

en: The total server download bandwidth, for all clients, simultaneously
id: Total kapasitas unduh server, untuk semua klien, secara bersamaan.

en: Total server download:
id: Total unduh server:

en: Client type:
id: Jenis klien:

en: Client alias:
id: Alias klien:

en: Client hostname:
id: Nama komputer klien:

en: MAC address:
id: Alamat MAC:

en: IP address:
id: Alamat IP:

en: User:
id: Pengguna:

en: Processor:
id: Prosesor:

en: Graphics card:
id: Kartu grafis:

en: Set a new alias for the selected client
id: Set alias baru untuk klien terpilih

en: _File
id: _Berkas

en: Labels
id: Label

en: Computer (user)
id: Komputer (pengguna)

en: User (computer)
id: Pengguna (komputer)

en: User
id: Pengguna

en: Show real names
id: Tampilkan nama asli

en: _Clients
id: _Klien

en: Session
id: Sesi

en: Boot
id: Hidupkan

en: Log out
id: Log keluar

en: Reboot
id: Hidupkan ulang

en: Shutdown
id: Matikan

en: Broadcasts
id: Siarkan

en: Monitor user
id: Awasi pengguna

en: Assist user
id: Bantu pengguna

en: Take control of the selected user's computer
id: Ambil kendali komputer pengguna terpilih

en: Broadcast video
id: Siarkan video

en: Broadcast screen (fullscreen)
id: Siarkan layar (layar penuh)

en: Broadcast your screen to the selected clients, fullscreen
id: Siarkan layar ke klien terpilih (layar penuh)

en: Broadcast screen (windowed)
id: Siarkan layar (berjendela)

en: Broadcast your screen to the selected clients, in a window
id: Siarkan layar ke klien terpilih, dalam sebuah jendela

en: Broadcast user
id: Siarkan pengguna

en: Stop broadcasts
id: Stop siaran

en: Stops all active broadcasts
id: Stop semua siaran aktif

en: Open broadcasts window
id: Buka jendela siaran

en: Open a windowed session to prevent broadcasting your whole screen
id: Buka sesi berjendela untuk menghindari siaran seluruh layar anda

en: Execute
id: Jalankan

en: Execute a command on the selected clients
id: Jalankan perintah pada klien terpilih

en: _Send message
id: _Kirim pesan

en: Send a message to the selected clients
id: Kirim pesan ke klien terpilih

en: Open terminal
id: Buka terminal

en: User, locally
id: Pengguna (lokal)

en: Root, locally
id: Root (lokal)

en: Root, remotely
id: Root (remote)

en: Restrictions
id: Batasan

en: Lock screen
id: Kunci layar

en: Unlock screen
id: Buka kunci layar

en: Block Internet
id: Blokir internet

en: Unblock Internet
id: Buka blokir internet

en: Mute sound
id: Matikan suara

en: Unmute sound
id: Hidupkan suara

en: Add to group
id: Tambahkan ke grup

en: Remove from group
id: Hapus dari grup

en: Network Benchmark
id: Uji Jaringan

en: _Help
id: _Bantuan

en: Report a bug
id: Laporkan kutu

en: Ask a question
id: Ajukan pertanyaan

en: Translate this application
id: Terjemahkan aplikasi ini

en: Live chat (IRC)
id: Mengobrol langsung (IRC)

en: Boot selected clients (Wake On LAN)
id: Hidupkan klien terpilih (Wake on LAN)

en: Log out users connected on selected clients
id: Log keluar pengguna pada klien terpilih

en: Reboot the selected clients
id: Hidupkan ulang klien terpilih

en: Shutdown the selected clients
id: Matikan klien terpilih

en: Broadcast your screen to the selected clients
id: Siarkan layar anda ke klien terpilih

en: Broadcast screen
id: Siarkan layar

en: Stop all broadcasts on every client
id: Stop semua siaran pada setiap klien

en: Execute command
id: Jalankan perintah

en: Send message
id: Kirim pesan

en: Lock screen of the selected clients
id: Kunci layar klien terpilih

en: Unlock the screen of the selected clients
id: Buka kunci layar klien terpilih

en: Show information for the selected client
id: Tampilkan informasi klien terpilih

en: Information
id: Informasi

en: Groups
id: Grup

en: Create a new group
id: Buat grup baru

en: Remove the selected group
id: Hapus grup terpilih

en: URL, file or command to execute on the selected clients:
id: URL, berkas, atau perintah yang akan dijalankan pada klien terpilih:

en: _Send
id: _Kirim

en: Message title:
id: Judul pesan:

en: Message text:
id: Teks pesan:

en: Use Pango markup
id: Gunakan markup Pango

en: Detected clients
id: Klien terdeteksi

en: Are you sure you want to log off all the users?
id: Anda yakin akan mengeluarkan semua pengguna?

en: Are you sure you want to reboot all the computers?
id: Anda yakin akan menghidupkan ulang semua komputer?

en: Are you sure you want to shutdown all the computers?
id: Anda yakin akan mematikan semua komputer?

en: Are you sure you want to remove the selected client(s) from group "%s"?
id: Anda yakin akan menghapus klien terpilih dari grup "%s"?

en: New group
id: Grup baru

en: Are you sure you want to remove group "%s"?
id: Anda yakin akan menghapus grup "%s"?

en: %d clients selected
id: %d klien terpilih

en: Lost connection with the epoptes service.
id: Kehilangan koneksi dengan servis epoptes.

en: Make sure the service is running and then restart epoptes.
id: Pastikan servis berjalan, lalu jalankan ulang epoptes.

en: Service connection error
id: Kesalahan koneksi servis

en: Shut down:
id: Matikan:

en: Disconnected:
id: Tak tersambung:

en: %(user)s from %(host)s
id: %(user)s dari %(host)s

en: A connection attempt was made by a client with version %s, which is incompatible with the current epoptes version.
    
    You need to update your clients to the latest epoptes-client version.
id: Percobaan koneksi dilakukan oleh klien dengan versi %s yang tidak kompatibel dengan versi epoptes saat ini.
    
    Mutakhirkan klien ke versi epoptes-client terbaru.

en: Connected:
id: Tersambung:

en: %(user)s on %(host)s
id: %(user)s pada %(host)s

en: Confirm action
id: Konfirmasi aksi

en: Could not initialize notifications!
id: Inisialisasi notifikasi gagal!
