errands - en to da_DK translation catalogue (86 entries)

en: Today
da_DK: I dag

en: Tomorrow
da_DK: I morgen

en: Now
da_DK: Nu

en: Clear
da_DK: Ryd

note: Start date row End date row
en: Not Set
da_DK: Ikke angivet

en: Application Theme
da_DK: Farvetema

en: Light
da_DK: Lyst

en: Dark
da_DK: Mørkt

en: Sync
da_DK: Synkronisér

note: Provider
en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: Sync Provider
da_DK: Synkroniseringsvært

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Password
da_DK: Kodeord

en: Test Connection
da_DK: Test forbindelse

en: Connected
da_DK: Forbundet

en: Can't connect
da_DK: Kan ikke tilslutte

en: Import List
da_DK: Importér liste

en: More Options
da_DK: Flere valg

note: top_section.append(_("Secret Notes"), "app.secret_notes")
en: Sync / Fetch Tasks
da_DK: Hent og synkronisér opgaver

en: Preferences
da_DK: Indstillinger

en: Keyboard Shortcuts
da_DK: Tastaturgenveje

en: About Errands
da_DK: Om Errands

en: Main Menu
da_DK: Hovedmenu

en: New List Name
da_DK: Nyt listenavn

en: Add List
da_DK: Tilføj liste

en: Cancel
da_DK: Fortryd

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add new List
da_DK: Tilføj ny liste

en: Click "+" button
da_DK: Tryk på "+" knappen

en: Are you sure?
da_DK: Er du sikker?

en: List will be permanently deleted
da_DK: Listen vil blive slettet permanent

en: Delete
da_DK: Slet

en: New Name
da_DK: Nyt navn

en: Rename List
da_DK: Omdøb liste

en: Save
da_DK: Gem

en: Export failed
da_DK: Eksporting mislykkedes

en: Exported
da_DK: Eksporteret

en: Rename
da_DK: Omdøb

note: Export group
en: Export
da_DK: Eksportér

en: Trash
da_DK: Papirkurv

en: Toggle Sidebar
da_DK: Skift sidebar

en: Delete Completed Tasks
da_DK: Slet afsluttede opgaver

en: Scroll Up
da_DK: Rul op

en: Completed:
da_DK: Afsluttet:

en: Add new Task
da_DK: Tilføj ny opgave

en: No Details
da_DK: Ingen oplysninger

en: Click on task to show more info
da_DK: Klik på opgave for at se flere detaljer

en: Clear Style
da_DK: Ryd formattering

note: Edit group
en: Text
da_DK: Tekst

en: Copy Text
da_DK: Kopier tekst

note: Notes group
en: Notes
da_DK: Noter

note: Properties group
en: Properties
da_DK: Egenskaber

en: Set Date
da_DK: Angiv dato

en: Due
da_DK: Slutdato

note: Complete % row
en: Complete %
da_DK: Afsluttet %

note: Priority row
en: Priority
da_DK: Prioritet

note: Tags group
en: Tags
da_DK: Mærkat

note: Tags entry
en: Add Tag
da_DK: Tilføj Mærkat

en: Save Task as .ics file
da_DK: Gem opgave som .ics fil

en: Copied to Clipboard
da_DK: Kopieret til udklipsholder

en: Mark as Completed
da_DK: Markér som afsluttet

en: Expand / Fold
da_DK: Fold ud / Fold ind

en: Add new Sub-Task
da_DK: Tilføj ny under-opgave

en: Restore All
da_DK: Genskab alle

en: Empty Trash
da_DK: Tøm papirkurv

en: No deleted items
da_DK: Ingen slettede elementer

en: Tasks will be permanently deleted
da_DK: Opgaver vil blive slettet permanent

en: Restore
da_DK: Genskab

en: No Task Lists
da_DK: Ingen opgavelister

en: Create List
da_DK: Opret liste

en: Sync is disabled
da_DK: Synkronisering er slået fra

en: Imported
da_DK: Importeret

en: Not all sync credentials provided. Please check settings.
da_DK: Ikke alle synkroniseringsoplysninger er angivet. Tjek dine indstillinger.

en: Can't connect to CalDAV server at:
da_DK: Kan ikke få en forbindelse til følgende CalDAV vært:

en: General
da_DK: Generel

en: Show keyboard shortcuts
da_DK: Vis tastaturgenveje

en: Quit
da_DK: Afslut

en: Manage your tasks
da_DK: Hav styr på dine opgaver

en: Todo application for those who prefer simplicity.
da_DK: Huskeliste til dem, der foretrækker det enkelt og nemt.

en: Multiple task lists support
da_DK: Understøtter flere opgavelister

en: Add, remove, edit tasks and sub-tasks
da_DK: Tilføj, fjern og redigér opgaver og under-opgaver

en: Mark task and sub-tasks as completed
da_DK: Markér opgave og under-opgave som afsluttet

en: Add accent color for each task
da_DK: Tilføj accentfarve til hver opgave

en: Sync tasks with Nextcloud or other CalDAV providers
da_DK: Synkronisér opgaver med Nextcloud eller andre CalDAV kilder

en: Drag and Drop support
da_DK: Understøtter Træk og Slip

en: Import .ics files
da_DK: Importér .ics filer
