errands - en to it translation catalogue (108 entries)

en: Today
it: Oggi

en: Tomorrow
it: Domani

en: Now
it: Ora

en: Clear
it: Chiaro

note: Start date row End date row
en: Not Set
it: Non impostato

en: Application Theme
it: Tema applicazione

en: System
it: Sistema

en: Light
it: Chiaro

en: Dark
it: Scuro

note: Task lists group task_list_group = Adw.PreferencesGroup(title=_("Task Lists")) add_tasks_position = Adw.ComboRow( title=_("Add new Tasks"), model=Gtk.StringList.new([_("At the Top"), _("At the Bottom")]), icon_name="errands-add-symbolic", ) task_list_group.add(add_tasks_position) Tasks group
en: Tasks
it: Attività

en: Click Action
it: Premere il tasto »+«

en: Open Details Panel
it: Apri il pannello dei dettagli

en: Show Sub-Tasks
it: Mostra attività secondarie

en: Complete Button Size
it: Dimensione pulsante completa

en: Small
it: Piccolo

en: Big
it: Grande

en: Sync
it: Sincronizzazione

note: Provider
en: Disabled
it: Disabilitato

en: Sync Provider
it: Provider di sincronizzazione

en: Server URL
it: URL Server

en: Username
it: Nome utente

en: Test Connection
it: Test di connessione

en: Details Panel
it: Pannello dei dettagli

en: Position
it: Posizione

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Appearance
it: Aspetto

en: Connected
it: Connesso

en: Can't connect
it: Impossibile connettere

en: Import List
it: Importa lista

en: Add List (Ctrl+A)
it: Aggiungi lista (Ctrl+A)

en: More Options
it: Altre opzioni

note: top_section.append(_("Secret Notes"), "app.secret_notes")
en: Sync / Fetch Tasks
it: Sincronizza / Recupera attività

en: Preferences
it: Preferenze

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: About Errands
it: Informazioni su Errands

en: Main Menu
it: Menù principale

en: Syncing...
it: Sincronizzazione...

en: New List Name
it: Nuovo nome della lista

en: Add List
it: Aggiungi lista

en: Cancel
it: Annulla

en: Add
it: Aggiungi

en: Add new List
it: Aggiungi nuova lista

en: Click "+" button
it: Fare clic sul pulsante "+".

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: List will be permanently deleted
it: La lista verrà eliminata definitivamente

en: Delete
it: Cancella

en: New Name
it: Nuovo nome

en: Rename List
it: Rinomina lista

en: Save
it: Salva

en: Export failed
it: Esportazione non riuscita

en: Exported
it: Esportato

en: Rename
it: Rinomina

note: Export group
en: Export
it: Esporta

en: Menu
it: Menù

en: Trash
it: Cestino

en: Toggle Sidebar
it: Attiva barra laterale

en: Delete Completed Tasks
it: Elimina attività completate

en: Scroll Up
it: Scorri verso l'alto

en: Completed:
it: Completato:

en: Add new Task
it: Aggiungi nuova attività

en: No Details
it: Nessun dettaglio

en: Click on task to show more info
it: Fare clic sull'attività per visualizzare ulteriori informazioni

en: Clear Style
it: Stile chiaro

note: Edit group
en: Text
it: Testo

en: Copy Text
it: Copia testo

note: Notes group
en: Notes
it: Note

note: Properties group
en: Properties
it: Proprietà

en: Start
it: Inizio

en: Set Date
it: Imposta data

en: Due
it: Scadenza

note: Complete % row
en: Complete %
it: Completo %:

note: Priority row
en: Priority
it: Priorità

note: Tags group
en: Tags
it: Tag

note: Tags entry
en: Add Tag
it: Aggiungi tag

en: Save Task as .ics file
it: Salva attività come file .ics

en: Copied to Clipboard
it: Copiato negli appunti

en: Mark as Completed
it: Contrassegna come completato

en: Expand / Fold
it: Espandi / Piega

en: Details
it: Dettaglio

en: Add new Sub-Task
it: Aggiungi una nuova attività secondaria

en: Restore All
it: Ripristina tutto

en: Empty Trash
it: Cestino vuoto

en: No deleted items
it: Nessun elemento eliminato

en: Tasks will be permanently deleted
it: Le attività verranno eliminate definitivamente

en: Restore
it: Ripristina

en: No Task Lists
it: Nessun elenco di attività

en: Create List
it: Crea lista

en: Lists
it: Liste

en: Sync is disabled
it: La sincronizzazione è disabilitata

en: Imported
it: Importato

en: Not all sync credentials provided. Please check settings.
it: Non tutte le credenziali di sincronizzazione fornite. Si prega di verificare le impostazioni.

en: Can't connect to CalDAV server at:
it: Impossibile connettersi al server CalDAV su:

en: General
it: Generale

en: Show keyboard shortcuts
it: Mostra scorciatoie da tastiera

en: Quit
it: Esci

en: Toggle Details
it: Attiva/disattiva i dettagli

en: Manage your tasks
it: Gestisci le tue attività

en: errands;tasks;list;todo;todos;caldav;nextcloud;sync;
it: commissioni;attività;elenco;cosa da fare;cose da fare;caldav;nextcloud;sincronizzazione;

en: Todo application for those who prefer simplicity.
it: Applicazione Todo per chi preferisce la semplicità.

en: Features:
it: Caratteristiche:

en: Multiple task lists support
it: Supporto per più elenchi di attività

en: Add, remove, edit tasks and sub-tasks
it: Aggiungere, rimuovere, modificare attività e attività secondarie

en: Mark task and sub-tasks as completed
it: Contrassegna l'attività e le attività secondarie come completate

en: Add accent color for each task
it: Aggiungi un colore in risalto per ogni attività

en: Sync tasks with Nextcloud or other CalDAV providers
it: Sincronizza le attività con Nextcloud o altri provider CalDAV

en: Drag and Drop support
it: Supporto trascina e rilascia

en: Import .ics files
it: Importa  file .ics
