errands - en to ja translation catalogue (105 entries)

en: Today
ja: 今日

en: Tomorrow
ja: 明日

en: Now
ja: 現在

en: Clear
ja: クリア

note: Start date row End date row
en: Not Set
ja: 未設定

en: Application Theme
ja: アプリケーションのテーマ

en: System
ja: システム

en: Light
ja: ライト

en: Dark
ja: ダーク

note: Task lists group task_list_group = Adw.PreferencesGroup(title=_("Task Lists")) add_tasks_position = Adw.ComboRow( title=_("Add new Tasks"), model=Gtk.StringList.new([_("At the Top"), _("At the Bottom")]), icon_name="errands-add-symbolic", ) task_list_group.add(add_tasks_position) Tasks group
en: Tasks
ja: タスク

en: Click Action
ja: クリック時のアクション

en: Open Details Panel
ja: 詳細パネルを開く

en: Show Sub-Tasks
ja: サブタスクを表示

en: Sync
ja: 同期

note: Provider
en: Disabled
ja: 無効

en: Sync Provider
ja: 同期プロバイダー

en: Server URL
ja: サーバーURL

en: Username
ja: ユーザー名

en: Password
ja: パスワード

en: Test
ja: テスト

en: Test Connection
ja: 接続をテスト

en: Details Panel
ja: 詳細パネル

en: Position
ja: 位置

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Appearance
ja: 外観

en: Connected
ja: 接続されています

en: Can't connect
ja: 接続できません

en: Import List
ja: リストをインポート

en: More Options
ja: その他のオプション

note: top_section.append(_("Secret Notes"), "app.secret_notes")
en: Sync / Fetch Tasks
ja: タスクを同期

en: Preferences
ja: 設定

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボード・ショートカット

en: About Errands
ja: Errands について

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Syncing...
ja: 同期中...

en: New List Name
ja: 新しいリストの名前

en: Add List
ja: リストを追加

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Add
ja: 追加

en: Add new List
ja: 新しいリストを追加

en: Click "+" button
ja: "+" ボタンをクリック

en: Are you sure?
ja: 本当に削除しますか？

en: List will be permanently deleted
ja: 削除されたリストは元に戻せません

en: Delete
ja: 削除

en: New Name
ja: 新しい名前

en: Rename List
ja: リストの名前を変更

en: Save
ja: 保存

en: Export failed
ja: エクスポートに失敗しました

en: Exported
ja: エクスポートされました

en: Rename
ja: 名前を変更

note: Export group
en: Export
ja: エクスポート

en: Menu
ja: メニュー

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Toggle Sidebar
ja: サイドバーを切り替え

en: Delete Completed Tasks
ja: 完了したタスクを削除

en: Scroll Up
ja: 上へスクロール

en: Completed:
ja: 完了:

en: Add new Task
ja: 新しいタスクを追加

en: No Details
ja: 詳細なし

en: Click on task to show more info
ja: タスクをクリックして詳細を表示

en: Clear Style
ja: 色をクリア

note: Edit group
en: Text
ja: タイトル

en: Copy Text
ja: タイトルをコピー

note: Notes group
en: Notes
ja: メモ

note: Properties group
en: Properties
ja: プロパティ

en: Start
ja: 開始日

en: Set Date
ja: 日付を設定

en: Due
ja: 終了日

note: Complete % row
en: Complete %
ja: 完了度 (パーセント)

note: Priority row
en: Priority
ja: 優先度

note: Tags group
en: Tags
ja: タグ

note: Tags entry
en: Add Tag
ja: タグを追加

en: Save Task as .ics file
ja: タスクを .ics ファイルとして保存

en: Copied to Clipboard
ja: クリップボードにコピーされました

en: Mark as Completed
ja: 完了にする

en: Expand / Fold
ja: 展開／折りたたみ

en: Details
ja: 詳細

en: Add new Sub-Task
ja: 新しいサブタスクを追加

en: Restore All
ja: すべて復元

en: Empty Trash
ja: 空のゴミ箱

en: No deleted items
ja: 削除されたアイテムはありません

en: Tasks will be permanently deleted
ja: 削除されたタスクは元に戻せません

en: Restore
ja: 復元

en: No Task Lists
ja: タスクのリストはありません

en: Create List
ja: リストを作成

en: Sync is disabled
ja: 同期は無効です

en: Imported
ja: インポートしました

en: Not all sync credentials provided. Please check settings.
ja: 同期に必要な情報が入力されていません。設定を確認してください。

en: Can't connect to CalDAV server at:
ja: CalDAV サーバーに接続できません:

en: General
ja: 全般

en: Show keyboard shortcuts
ja: キーボード・ショートカットを表示

en: Quit
ja: 終了

en: Toggle Details
ja: 詳細を切り替え

en: Manage your tasks
ja: タスクを管理

en: errands;tasks;list;todo;todos;caldav;nextcloud;sync;
ja: errands;tasks;list;todo;todos;caldav;nextcloud;sync;用事;タスク;リスト;やることリスト;同期;

en: Todo application for those who prefer simplicity.
ja: シンプルを好む人のための To Do アプリケーション。

en: Features:
ja: 機能:

en: Multiple task lists support
ja: 複数のタスクリストをサポート

en: Add, remove, edit tasks and sub-tasks
ja: タスク／サブタスクを、追加、削除、編集

en: Mark task and sub-tasks as completed
ja: タスク／サブタスクを完了済みにチェック

en: Add accent color for each task
ja: タスクごとにアクセントカラーを追加

en: Sync tasks with Nextcloud or other CalDAV providers
ja: Nextcloud 又は他の CalDAV プロバイダーとタスクを同期

en: Drag and Drop support
ja: ドラッグアンドドロップをサポート

en: Import .ics files
ja: .ics ファイルをインポート
