errands - en to tr translation catalogue (93 entries)

en: Today
tr: Bugün

en: Tomorrow
tr: Yarın

en: Now
tr: Şimdi

en: Clear
tr: Temizle

note: Start date row End date row
en: Not Set
tr: Ayarlanmadı

en: Application Theme
tr: Uygulama Teması

en: System
tr: Sistem

en: Light
tr: Açık

en: Dark
tr: Koyu

note: Task lists group task_list_group = Adw.PreferencesGroup(title=_("Task Lists")) add_tasks_position = Adw.ComboRow( title=_("Add new Tasks"), model=Gtk.StringList.new([_("At the Top"), _("At the Bottom")]), icon_name="errands-add-symbolic", ) task_list_group.add(add_tasks_position) Tasks group
en: Tasks
tr: Görevler

en: Sync
tr: Eşzamanla

note: Provider
en: Disabled
tr: Devre dışı

en: Sync Provider
tr: Eşzamanlama Sağlayıcı

en: Server URL
tr: Sunucu URL

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Password
tr: Parola

en: Test
tr: Sına

en: Test Connection
tr: Bağlantıyı Sına

en: Connected
tr: Bağlandı

en: Can't connect
tr: Bağlanamadı

en: Import List
tr: Listeyi İçe Aktar

en: More Options
tr: Daha Çok Seçenek

note: top_section.append(_("Secret Notes"), "app.secret_notes")
en: Sync / Fetch Tasks
tr: Görevleri Eşzamanla/Getir

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: About Errands
tr: Errands Hakkında

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: New List Name
tr: Yeni Liste Adı

en: Add List
tr: Liste Ekle

en: Cancel
tr: İptal

en: Add
tr: Ekle

en: Add new List
tr: Yeni Liste Ekle

en: Click "+" button
tr: "+" düğmesine tıklayın

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: List will be permanently deleted
tr: Liste kalıcı olarak silinecek

en: Delete
tr: Sil

en: New Name
tr: Yeni Ad

en: Rename List
tr: Listeyi Yeniden Adlandır

en: Save
tr: Kaydet

en: Export failed
tr: Dışa aktarılamadı

en: Exported
tr: Dışa Aktarıldı

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

note: Export group
en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Menu
tr: Menü

en: Trash
tr: Çöpe Taşı

en: Toggle Sidebar
tr: Kenar Çubuğunu Aç/Kapat

en: Delete Completed Tasks
tr: Tamamlanan Görevleri Sil

en: Scroll Up
tr: Yukarı Kaydır

en: Completed:
tr: Tamamlandı:

en: Add new Task
tr: Yeni Görev Ekle

en: No Details
tr: Ayrıntı Yok

en: Click on task to show more info
tr: Daha fazla bilgi için göreve tıklayın

en: Clear Style
tr: Biçemi Temizle

note: Edit group
en: Text
tr: Metin

en: Copy Text
tr: Metni Kopyala

note: Notes group
en: Notes
tr: Notlar

note: Properties group
en: Properties
tr: Özellikler

en: Start
tr: Başlangıç

en: Set Date
tr: Tarih Ayarla

en: Due
tr: Tamamlanma

note: Complete % row
en: Complete %
tr: Tamamlanma Yüzdesi

note: Priority row
en: Priority
tr: Öncelik

note: Tags group
en: Tags
tr: Etiketler

note: Tags entry
en: Add Tag
tr: Etiket Ekle

en: Save Task as .ics file
tr: Görevi .ics dosyası olarak kaydet

en: Copied to Clipboard
tr: Panoya Kopyalandı

en: Mark as Completed
tr: Tamamlanmadı Olarak İmle

en: Expand / Fold
tr: Genişlet / Katla

en: Add new Sub-Task
tr: Yeni Alt Görev Ekle

en: Restore All
tr: Tümünü Geri Yükle

en: Empty Trash
tr: Çöpü Boşalt

en: No deleted items
tr: Silinmiş öge yok

en: Tasks will be permanently deleted
tr: Görevler kalıcı olarak silinecek

en: Restore
tr: Geri Yükle

en: No Task Lists
tr: Görev Listesi Yok

en: Sync is disabled
tr: Eşzamanlama devre dışı

en: Imported
tr: İçe Aktarıldı

en: Not all sync credentials provided. Please check settings.
tr: Tüm eşzamanlama kimlik bilgileri sağlanmadı. Lütfen ayarları denetleyin.

en: Can't connect to CalDAV server at:
tr: CalDAV sunucusuna bağlanılamıyor:

en: General
tr: Genel

en: Show keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayollarını göster

en: Quit
tr: Çık

en: Manage your tasks
tr: Görevlerinizi yönetin

en: errands;tasks;list;todo;todos;caldav;nextcloud;sync;
tr: errands;görevler;görev;yapılacak;işler;caldav;nexcloud;sync;

en: Todo application for those who prefer simplicity.
tr: Sadeliği tercih edenler için yapılacaklar uygulaması.

en: Features:
tr: Özellikler:

en: Multiple task lists support
tr: Çoklu görev listesi desteği

en: Add, remove, edit tasks and sub-tasks
tr: Görev ve alt görev ekleme, kaldırma, düzenleme

en: Mark task and sub-tasks as completed
tr: Görev ve alt görevleri tamamlandı olarak imleme

en: Add accent color for each task
tr: Her görev için vurgu rengi ekleme

en: Sync tasks with Nextcloud or other CalDAV providers
tr: Nextcloud ya da diğer CalDAV sağlayıcıları ile görevleri eşzamanlama

en: Drag and Drop support
tr: Sürükle ve Bırak desteği

en: Import .ics files
tr: .ics dosyalarını içe aktarma
