errands - en to cs translation catalogue (109 entries)

en: Are you sure?
cs: Jste si jistý?

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Blue
cs: Modrá

en: Green
cs: Zelená

en: Yellow
cs: Žlutá

en: Orange
cs: Oranžová

en: Red
cs: Červená

en: Purple
cs: Fialová

en: Brown
cs: Hnědá

en: Today
cs: Dnes

en: Tomorrow
cs: Zítra

en: Now
cs: Teď

en: Clear
cs: Zrušit výběr

en: Set Date
cs: Vybrat datum

en: Date
cs: Datum

en: Notes
cs: Poznámky

en: Priority
cs: Priorita

en: High
cs: Vysoká

en: Medium
cs: Střední

en: Low
cs: Nízká

en: Custom
cs: Vlastní

en: No Tags
cs: Žádné tagy

en: Tags
cs: Štítky

en: Created:
cs: Vytvořeno:

en: Changed:
cs: Změněno:

en: More
cs: Více

en: Delete
cs: Vymazat

en: Date and Time
cs: Datum a čas

en: Due
cs: Do

en: Add List (Ctrl+Shift+A)
cs: Přidat list (Ctrl+Shift+A)

en: Syncing...
cs: Synchronizace...

en: Add new List
cs: Přidat nový list

en: Click "+" button
cs: Stiskni klávesu "+"

note: Task lists group
en: Task Lists
cs: Seznamy úkolů

en: Errands
cs: Pochůzky

en: Main Menu
cs: Hlavní menu

en: Import Task List
cs: Importovat list úkolů

en: Preferences
cs: Předvolby

en: Keyboard Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

en: About Errands
cs: O aplikaci Errands

en: Quit
cs: Ukončit

en: New List Name
cs: Jméno nového listu

en: Add List
cs: Přidat list

en: Add
cs: Přidat

en: No Tags Found
cs: Nebyly nalezeny žádné štítky

en: Add new Tags in the entry above
cs: Přidej nový štítek z položek výše

en: Add new Tag
cs: Přidat nový štítek

en: Copied to Clipboard
cs: Zkopírováno do schránky

en: Toggle Sub-Tasks
cs: Přepnout podúkol

en: Toggle Completion
cs: Přepnout dokončení

en: Edit
cs: Upravit

en: Move to Trash
cs: Přesunout do koše

en: Export
cs: Exportovat

en: Completed
cs: Dokončeno

en: Add new Sub-Task
cs: Přidat nový podúkol

en: Completed:
cs: Dokončeno:

en: Delete Tag
cs: Smazat štítek

en: Toggle Completed Tasks
cs: Přepnout viditelnost splněných úkolů

en: Delete Completed Tasks
cs: Smazat hotové úkoly

en: Scroll Up
cs: Posunout nahoru

en: Add new Task
cs: Přidat nový úkol

en: New Name
cs: Nové jméno

en: Rename List
cs: Přejmenovat list

en: Save
cs: Uložit

en: Export failed
cs: Export selhal

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: Empty Trash
cs: Vyprázdnit koš

en: No deleted items
cs: Žádné smazané položky

en: Restore
cs: Obnovit

en: Trash
cs: Koš

en: Tasks will be permanently deleted
cs: Úkoly budou trvale smazány

en: Sidebar
cs: Postranní panel

en: Content
cs: Obsah

en: No Task Lists
cs: Žádné listy úkolů

en: Create List
cs: Vytvořit list

en: Create new List
cs: Vytvořit nová list

en: Sync is disabled
cs: Synchronizace je vypnuta

en: Application Theme
cs: Motiv aplikace

en: System
cs: Systém

en: Light
cs: Světlý

en: Dark
cs: Tmavý

en: Add new Tasks
cs: Přidat nový úkol

en: At the Top
cs: Na vrchu

en: Sync
cs: Synchronizace

note: Provider
en: Disabled
cs: Zakázáno

en: Sync Provider
cs: Poskytovatel synchronizace

en: Server URL
cs: Adresa URL serveru

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Password
cs: Heslo

en: Test Connection
cs: Test připojení

en: General
cs: Obecné

en: Not all sync credentials provided. Please check settings.
cs: Nebyly poskytnuty všechny přihlašovací údaje pro synchronizaci. Zkontrolujte prosím nastavení.

en: Can't connect to CalDAV server at:
cs: Nelze se připojit k serveru CalDAV na adrese:

en: Errands need to run in the background for notifications
cs: Pochůzky potřebují běžet v pozadí aby mohly posílat oznámení

en: Show keyboard shortcuts
cs: Zobrazit klávesové zkratky

en: Lists
cs: Listy

en: Import List
cs: Importovat listy

en: Details
cs: Podrobnosti

en: Toggle Details
cs: Přepnout podrobnosti

en: Manage your tasks
cs: Spravujte své úkoly

en: Todo application for those who prefer simplicity.
cs: Aplikace pro ty, kteří preferují jednoduchost.

en: Features:
cs: Funkce:

en: Multiple task lists support
cs: Podpora více listů

en: Add, remove, edit tasks and sub-tasks
cs: Přidávat, odebírat, upravovat úkoly a podúkoly

en: Mark task and sub-tasks as completed
cs: Označit úkol a podúkoly jako dokončené

en: Add accent color for each task
cs: Přidání zvýrazňující barvy pro každý úkol

en: Sync tasks with Nextcloud or other CalDAV providers
cs: Synchronizace úloh s Nextcloud nebo jinými poskytovateli CalDAV

en: Drag and Drop support
cs: Podpora drag and drop

en: Import .ics files
cs: Importovat .ics soubor
