errands - en to ar translation catalogue (83 entries)

en: Are you sure?
ar: أَ متأكد أنت؟

en: Cancel
ar: ألغ

en: Today
ar: اليوم

en: Tomorrow
ar: غدا

en: Now
ar: الآن

en: Clear
ar: أفرغ

en: Set Date
ar: حدد تاريخا

en: Notes
ar: ملاحظات

en: Priority
ar: الأهمية

en: Tags
ar: الوسوم

en: Delete
ar: احذف

en: Due
ar: الاستحقاق

en: Start
ar: ابدأ

en: Add List (Ctrl+Shift+A)
ar: إضافة قائمة

en: Syncing...
ar: يُزامَن...

en: Add new List
ar: إضافة قائمة جديدة

en: Click "+" button
ar: إضغط زر الـ "+"

en: Errands
ar: إيراندس

en: Main Menu
ar: القائمة الرئيسة

en: Sync / Fetch Tasks
ar: زامن / استع المهام

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Keyboard Shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: About Errands
ar: عن إيراندس

en: Quit
ar: الخروج

en: New List Name
ar: اسم القائمة الجديد

en: Add List
ar: إضافة قائمة

en: Add
ar: أضف

en: Exported
ar: صُدِّرَ

en: Copied to Clipboard
ar: نُسِخَ إلى الحافظة

en: Export
ar: صدِّر

en: Add new Sub-Task
ar: أضف مهمة فرعية جديدة

en: Completed:
ar: مكمَّل

en: Delete Completed Tasks
ar: احذف المهام المكمَّلة

en: Scroll Up
ar: مرِّر للأعلى

en: Add new Task
ar: إضافة مهمة جديدة

en: List will be permanently deleted
ar: ستحذف القائمة أبدأً

en: New Name
ar: الاسم الجديد

en: Rename List
ar: أعد تسمية القائمة

en: Save
ar: احفظ

en: Export failed
ar: فشل التصدير

en: Rename
ar: أعد التسمية

en: Empty Trash
ar: تخلص من المهملات

en: No deleted items
ar: لا عناصر محذوفة

en: Restore
ar: استعادة

en: Trash
ar: المهملات

en: Tasks will be permanently deleted
ar: ستحذف العناصر أبداً

en: No Task Lists
ar: لا قوائم تطبيقات

en: Create List
ar: أنشئ قائمة

en: Sync is disabled
ar: المزامنة معطلة

en: Imported
ar: مستورد

en: Application Theme
ar: مظهر التطبيق

en: System
ar: النظام

en: Light
ar: نهاري

en: Dark
ar: ليلي

en: Sync
ar: زامن

note: Provider
en: Disabled
ar: معطل

en: Sync Provider
ar: موفر خدمة المزامنة

en: Server URL
ar: عنوان الخادم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Password
ar: كلمة السر

en: Test
ar: اختبر

en: Test Connection
ar: اختبر الاتصال

en: General
ar: عامّ

en: Connected
ar: متصل

en: Can't connect
ar: عاجز عن الاتصال

en: Not all sync credentials provided. Please check settings.
ar: لم توفر مواثيق المزامنة كلها، تفقد الإعدادات رجاءً

en: Can't connect to CalDAV server at:
ar: فشل الاتصال بخادم CalDAV في:

en: Show keyboard shortcuts
ar: اعرض اختصارات لوحة المفاتيح

en: Lists
ar: القوائم

en: Import List
ar: استيراد قائمة

en: Details
ar: التفاصيل

en: Toggle Details
ar: تبديل أوضاع عرض التفاصيل

en: Manage your tasks
ar: أدر مهامك

en: errands;tasks;list;todo;todos;caldav;nextcloud;sync;
ar: إيراندس؛مهمات؛قوائم؛مهمة؛مهام؛كال داف؛نكست كلاود؛مزامنة؛

en: Todo application for those who prefer simplicity.
ar: تطبيق لإدارة المهام لمحبي البساطة.

en: Features:
ar: المميزات:

en: Multiple task lists support
ar: دعم قوائم مهمات عدَّة

en: Add, remove, edit tasks and sub-tasks
ar: إضافة,حذف,تعديل المهام الرئيسية والفرعية

en: Mark task and sub-tasks as completed
ar: عُدَّ المهمة الرئيسية ومهماتها الفرعية مكمَّلة

en: Add accent color for each task
ar: ميز كل مهمة بلون

en: Sync tasks with Nextcloud or other CalDAV providers
ar: زامن المهمات عن طريق نكست كلاود أو موفري خدمة كال داف الآخرين

en: Drag and Drop support
ar: دعم السحب والإسقاط

en: Import .ics files
ar: استيراد ملف .ics
