evince - en to sv translation catalogue (433 entries)

en: File is corrupted
sv: Filen är skadad

en: Archive is encrypted
sv: Arkiv är krypterat

en: No supported images in archive
sv: Inga bilder som stöds i arkivet

en: No files in archive
sv: Inga filer i arkivet

en: Not a comic book MIME type: %s
sv: Inte en MIME-typ för en serietidning: %s

en: libarchive lacks support for this comic book’s compression, please contact your distributor
sv: libarchive saknar stöd för den här serietidningens komprimering, kontakta din distributör

en: Can not get local path for archive
sv: Kan inte hitta lokal sökväg för arkiv

en: Comic Books
sv: Serietidningar

en: Adds support for reading comic books
sv: Lägger till stöd för att läsa serietidningar

en: DjVu document has incorrect format
sv: DjVu-dokumentet har ett felaktigt format

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
sv: Dokumentet består av flera filer. En eller flera av dessa filer går inte komma åt.

en: DjVu Documents
sv: DjVu-dokument

en: Adds support for reading DjVu documents
sv: Lägger till stöd för att läsa DjVu-dokument

en: DVI document has incorrect format
sv: DVI-dokumentet har felaktigt format

en: DVI Documents
sv: DVI-dokument

en: Adds support for reading DVI documents
sv: Lägger till stöd för att läsa DVI-dokument

en: PDF Documents
sv: PDF-dokument

en: Adds support for reading PDF Documents
sv: Lägger till stöd för att läsa PDF-dokument

note: translators: this is the document security state
en: Yes
sv: Ja

note: translators: this is the document security state
en: No
sv: Nej

en: Type 1
sv: Typ 1

en: Type 1C
sv: Typ 1C

en: Type 3
sv: Typ 3

en: TrueType
sv: Truetype

en: Type 1 (CID)
sv: Typ 1 (CID)

en: Type 1C (CID)
sv: Typ 1C (CID)

en: TrueType (CID)
sv: Truetype (CID)

en: Unknown font type
sv: Okänd typsnittstyp

en: This document contains non-embedded fonts that are not from the PDF Standard 14 fonts. If the substitute fonts selected by fontconfig are not the same as the fonts used to create the PDF, the rendering may not be correct.
sv: Detta dokument innehåller ej inbäddade typsnitt som ej är del av PDF-standardens 14 typsnitt.  Om de ersättande typsnitten som är valda av fontconfig inte är desamma som typsnitten som användes när PDF-filen skapades så kan renderingen bli felaktig.

en: All fonts are either standard or embedded.
sv: Alla typsnitten är antingen standard eller inbäddade.

en: No name
sv: Inget namn

note: translators: When a font type does not have encoding information or it is unknown.  Example: Encoding: None translators: Value for 'Page Scaling:' to not scale the document pages on printing translators: This is used when a document property does not have a value.  Examples: Author: None Keywords: N
en: None
sv: Ingen

en: Embedded subset
sv: Inbyggd delmängd

en: Embedded
sv: Inbyggd

en: Not embedded
sv: Inte inbyggd

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "Type 1 (One of the Standard 14 Fonts)"
en:  (One of the Standard 14 Fonts)
sv:  (Ett av de 14 standardtypsnitten)

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "TrueType (Not one of the Standard 14 Fonts)"
en:  (Not one of the Standard 14 Fonts)
sv:  (Inte ett av de 14 standardtypsnitten)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * Type 1 (One of the standard 14 Fonts) * Not embedded * Substituting with TeXGyreTermes-Regular * (/usr/share/textmf/.../texgyretermes-regular.otf)
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
    Substituting with <b>%s</b>
    (%s)
sv: %s%s
    Kodning: %s
    %s
    Ersätter med <b>%s</b>
    (%s)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * TrueType (CID) * Encoding: Custom * Embedded subset
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
sv: %s%s
    Kodning: %s
    %s

en: PostScript Documents
sv: Postscript-dokument

en: Adds support for reading PostScript documents
sv: Lägger till stöd för att läsa Postscript-dokument

en: Failed to load document “%s”
sv: Misslyckades med att läsa in dokumentet ”%s”

en: Failed to save document “%s”
sv: Misslyckades med att spara dokumentet ”%s”

en: TIFF Documents
sv: TIFF-dokument

en: Adds support for reading TIFF documents
sv: Lägger till stöd för att läsa TIFF-dokument

en: Invalid document
sv: Ogiltigt dokument

en: XPS Documents
sv: XPS-dokument

en: Adds support for reading XPS documents
sv: Lägger till stöd för att läsa XPS-dokument

note: Manually set name and icon
en: Document Viewer
sv: Dokumentvisare

en: View multi-page documents
sv: Visa dokument med flera sidor

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;document;presentation;viewer;evince;
sv: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;dokument;presentation;visare;bläddrare;evince;

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: Override document restrictions
sv: Åsidosätt dokumentbegränsningar

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
sv: Åsidosätt dokumentbegränsningar, som till exempel begränsning i att kopiera eller att skriva ut.

en: Automatically reload the document
sv: Läs automatiskt om dokumentet

en: The document is automatically reloaded on file change.
sv: Dokumentet läses in automatiskt vid ändring av filen.

en: The URI of the directory last used to open or save a document
sv: URI på katalogen som senast användes för att öppna eller spara ett dokument

en: The URI of the directory last used to save a picture
sv: URI på katalogen som senast användes för att spara en bild

en: Page cache size in MiB
sv: Sidans cachestorlek i MiB

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
sv: Den maximala storleken som kommer att användas för att cacha renderade sidor, vilket begränsar den maximala zoomnivån.

en: Show a dialog to confirm that the user wants to activate the caret navigation.
sv: Visa en dialog för bekräftelse på att användaren vill aktivera markörnavigering.

en: Allow links to change the zoom level.
sv: Tillåt länkar att ändra zoomnivån.

en: Check spelling when writing annotation notes or filling text forms.
sv: Kontrollera stavning vid skrivande av kommentarer eller ifyllande av textformulär.

en: Show a side bar next to the document to help navigate the document.
sv: Visa en sidopanel intill dokumentet för hjälp med att navigera dokumentet.

en: Set the default zoom level to display a document.
sv: Ställ in standardzoomnivån för att visa dokument.

en: Display the document as a continuous stream of pages instead of page at a time.
sv: Visa dokumentet som en kontinuerlig ström av sidor i stället för en sida åt gången.

en: Show two pages side by side.
sv: Visa två sidor bredvid varandra.

en: Show the first page (odd page) on the left (when displaying two pages side by side)
sv: Visa den första sidan (udda) till vänster (vid visning av två sidor bredvid varandra)

en: Document viewer for popular document formats
sv: Dokumentvisare för populära dokumentformat

en: A document viewer for the GNOME desktop. You can view, search or annotate documents in many different formats.
sv: En dokumentvisare för GNOME-skrivbordet. Du kan visa, söka eller kommentera dokument i många olika format.

en: Evince supports documents in: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (with SyncTeX), and Comic Books archives (CBR, CBT, CBZ, CB7).
sv: Evince stöder dokument i: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (med SyncTeX) och serietidningsarkiv (CBR, CBT, CBZ, CB7).

en: A clear, simple UI
sv: Ett rent, enkelt användargränssnitt

en: Advanced highlighting and annotation
sv: Avancerade färgmarkeringar och kommentarer

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: Print Preview
sv: Förhandsvy av utskrift

en: Preview before printing
sv: Förhandsvy innan utskrivning

en: Couldn’t save attachment “%s”: %s
sv: Kunde inte spara bilagan ”%s”: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”: %s
sv: Kunde inte öppna bilagan ”%s”: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”
sv: Kunde inte öppna bilagan ”%s”

en: File type %s (%s) is not supported
sv: Filtypen %s (%s) stöds inte

en: Unknown MIME Type
sv: Okänd MIME-typ

en: All Documents
sv: Alla dokument

en: All Files
sv: Alla filer

en: Failed to create a temporary file: %s
sv: Misslyckades med att skapa en temporärfil: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
sv: Misslyckades med att skapa en temporär katalog: %s

en: This work is in the Public Domain
sv: Detta är ett publikt verk

en: (%d of %d)
sv: (%d av %d)

en: of %d
sv: av %d

en: Page %s
sv: Sida %s

en: Not found, click to change search options
sv: Hittades inte, klicka för att ändra sökalternativ

en: Search options
sv: Sökalternativ

en: _Whole Words Only
sv: Enbart _hela ord

en: C_ase Sensitive
sv: _Gör skillnad på gemener/VERSALER

en: Find previous occurrence of the search string
sv: Sök föregående förekomst av söksträngen

en: Find next occurrence of the search string
sv: Sök nästa förekomst av söksträngen

en: Failed to render page %d: %s
sv: Misslyckades med att rendera sida %d: %s

en: Failed to render page %d
sv: Misslyckades med att rendera sida %d

en: Failed to create thumbnail for page %d
sv: Misslyckades med att skapa en miniatyrbild för sida %d

en: Failed to print page %d: %s
sv: Misslyckades med att skriva ut sida %d: %s

note: Initial state
en: Preparing preview…
sv: Förbereder förhandsvy…

en: Finishing…
sv: Färdigställer…

en: Generating preview: page %d of %d
sv: Genererar förhandsvy: sida %d av %d

note: Initial state
en: Preparing to print…
sv: Förbereder utskrift…

en: Printing page %d of %d…
sv: Skriver ut sida %d av %d…

en: Your print range selection does not include any pages
sv: Ditt val av utskriftsintervall inkluderar inte några sidor

note: translators: Title of the print dialog
en: Print
sv: Skriv ut

en: Requested format is not supported by this printer.
sv: Begärt format stöds inte på denna skrivare.

en: Invalid page selection
sv: Ogiltigt sidval

en: Warning
sv: Varning

en: Page Scaling:
sv: Sidskalning:

en: Shrink to Printable Area
sv: Förminska till utskrivningsbart område

en: Fit to Printable Area
sv: Anpassa till utskrivningsbart område

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • “None”: No page scaling is performed.
    
    • “Shrink to Printable Area”: Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • “Fit to Printable Area”: Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
sv: Skala dokumentsidor för att passa den valda skrivarsidan. Välj från en av följande:
    
    • ”Ingen”: Ingen sidskalning genomförs.
    
    • ”Förminska till utskrivningsbart område”: Dokumentsidor större än det utskrivningsbara området minskas för att passa det utskrivningsbara området för skrivarsidan.
    
    • ”Anpassa till utskrivningsbart område”: Dokumentsidor förstoras eller förminskas enligt vad som krävs för att passa det utskrivningsbara området för skrivarsidan.

en: Auto Rotate and Center
sv: Automatisk rotering och centrering

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
sv: Rotera skrivarens sidorientering för varje sida för att matcha orienteringen för varje dokumentsida. Dokumentsidor kommer att centreras inom skrivarsidan.

en: Select page size using document page size
sv: Välj sidstorlek med sidstorlek för dokument

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
sv: När aktiverad kommer varje sida att skrivas ut med samma pappersstorlek som dokumentsidan.

en: Draw border around pages
sv: Rita ram runt sidor

en: When enabled, a border will be drawn around each page.
sv: När aktiverat kommer en ram ritas runt varje sida.

en: Page Handling
sv: Sidhantering

en: Scroll Up
sv: Rulla upp

en: Scroll Down
sv: Rulla ned

en: Scroll View Up
sv: Rulla vy upp

en: Scroll View Down
sv: Rulla vy ned

en: Document View
sv: Dokumentvy

en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Go to last page
sv: Gå till sista sidan

en: Go to page
sv: Gå till sidan

en: Find
sv: Sök

en: Go to page %s
sv: Gå till sida %s

en: Go to %s on file “%s”
sv: Gå till %s i filen ”%s”

en: Go to file “%s”
sv: Gå till filen ”%s”

en: Launch %s
sv: Starta %s

en: Reset form
sv: Återställ formulär

en: Jump to page:
sv: Gå till sidan:

en: End of presentation. Press Esc or click to exit.
sv: Slut på presentationen. Tryck Esc eller klicka för att avsluta.

en: Delete the temporary file
sv: Ta bort temporära filen

en: File specifying print settings
sv: Fil som anger utskriftsinställningar

en: FILE
sv: FIL

en: File descriptor of input file
sv: Filhandtag för indatafil

en: MIME type of input file
sv: MIME-typ för indatafil

en: TYPE
sv: TYP

en: File descriptor of print settings file
sv: Filhandtag för utskriftsinställningsfil

en: GNOME Document Previewer
sv: Dokumentförhandsgranskare för GNOME

en: Select page or search in the outline
sv: Välj sida eller sök i översikten

en: Select page
sv: Välj sida

en: Failed to print document
sv: Misslyckades med att skriva ut dokument

en: Evince Document Viewer
sv: Evince dokumentvisare

en: The selected printer “%s” could not be found
sv: Den valda skrivaren ”%s” kunde inte hittas

en: _Print
sv: S_kriv ut

en: Print this document
sv: Skriv ut detta dokument

en: Previous Page
sv: Föregående sida

en: Next Page
sv: Nästa sida

en: Enlarge the document
sv: Förstora dokumentet

en: Shrink the document
sv: Krymp dokumentet

en: Reset zoom and make the page fit in the window
sv: Återställ zoomnivå och få sidan att passa i fönstret

en: Document
sv: Dokument

en: Title:
sv: Titel:

en: Location:
sv: Plats:

en: Subject:
sv: Ämne:

en: Author:
sv: Författare:

en: Keywords:
sv: Nyckelord:

en: Producer:
sv: Producent:

en: Creator:
sv: Skapare:

en: Created:
sv: Skapad:

en: Modified:
sv: Ändrad:

en: Number of Pages:
sv: Antal sidor:

en: Optimized:
sv: Optimerad:

en: Security:
sv: Säkerhet:

en: Contains Javascript:
sv: Innehåller Javascript:

en: Paper Size:
sv: Pappersstorlek:

en: Size:
sv: Storlek:

en: %.2f × %.2f inch
sv: %.2f × %.2f tum

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Portrait (%s)
sv: %s, Stående (%s)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Landscape (%s)
sv: %s, Liggande (%s)

en: Unknown
sv: Okänd

en: Icon:
sv: Ikon:

en: Note
sv: Notering

en: Comment
sv: Kommentar

en: Key
sv: Nyckel

en: Help
sv: Hjälp

en: New Paragraph
sv: Nytt stycke

en: Paragraph
sv: Stycke

en: Insert
sv: Infoga

en: Cross
sv: Kryss

en: Circle
sv: Cirkel

en: Markup type:
sv: Märkningstyp:

en: Highlight
sv: Markering

en: Strike out
sv: Genomstrykning

en: Underline
sv: Understrykning

en: Squiggly
sv: Vågig

en: Annotation Properties
sv: Kommentarsegenskaper

en: _Close
sv: S_täng

en: _Apply
sv: V_erkställ

en: Color:
sv: Färg:

en: Opacity:
sv: Opacitet:

en: Initial window state:
sv: Initialt fönstertillstånd:

en: Open
sv: Öppna

en: Close
sv: Stäng

note: Translators: an annotation that looks like a "sticky note"
en: Note text
sv: Gör en notering på text

en: Add text annotation
sv: Lägg till textkommentar

en: Highlight text
sv: Färgmarkera text

en: Add highlight annotation
sv: Lägg till färgmarkeringskommentar

en: _Open Link
sv: _Öppna länk

en: _Copy Link Address
sv: _Kopiera länkadress

en: _Go To
sv: _Gå till

en: Open in New _Window
sv: Öppna i nytt _fönster

en: _Previous Page
sv: _Föregående sida

en: _Next Page
sv: _Nästa sida

en: _Reload
sv: _Läs om

en: Auto_scroll
sv: Auto_rulla

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: _Save Image As…
sv: _Spara bild som…

en: Copy _Image
sv: Kopiera _bild

en: _Open Attachment
sv: Ö_ppna bilaga

en: _Save Attachment As…
sv: _Spara bilaga som…

en: Annotation _Properties
sv: Kommentars_egenskaper

en: R_emove Annotation
sv: _Ta bort kommentar

en: _Highlight Selected Text
sv: _Färgmarkera vald text

en: Open Containing _Folder
sv: Öppna _innehållande mapp

en: Navigation
sv: Navigering

en: First Page
sv: Första sidan

en: Last Page
sv: Sista sidan

en: History
sv: Historik

en: Back
sv: Bakåt

en: Forward
sv: Framåt

en: Remove Annotation
sv: Ta bort kommentar

en: _Open Bookmark
sv: _Öppna bokmärke

en: _Rename Bookmark
sv: _Byt namn på bokmärke

en: _Delete Bookmark
sv: _Ta bort bokmärke

en: Search in the outline…
sv: Sök i översikten…

en: Print this section…
sv: Skriv ut denna del…

en: Collapse all tree
sv: Fäll ihop alla träd

en: Expand all tree
sv: Expandera alla träd

en: Expand all under this element
sv: Expandera allt under detta element

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
sv: Detta dokument är låst och kan endast läsas om rätt lösenord anges.

en: _Unlock Document
sv: _Lås upp dokument

en: Font
sv: Typsnitt

en: Add bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Remove bookmark
sv: Ta bort bokmärke

en: Open…
sv: Öppna…

en: Open an existing document
sv: Öppna ett befintligt dokument

en: Side pane
sv: Sidopanel

en: Annotate the document
sv: Lägg till kommentarer till dokumentet

en: Annotate document
sv: Lägg till kommentarer till dokument

en: File options
sv: Filalternativ

en: Set zoom level
sv: Ställ in zoomnivå

en: Print…
sv: Skriv ut…

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Send To…
sv: Skicka till…

en: New _Window
sv: Nytt _fönster

en: Open a C_opy
sv: Öppna en k_opia

en: _Save As…
sv: _Spara som…

en: Present as _Slideshow
sv: Presentera som _bildspel

en: _Continuous
sv: Sa_mmanhängande

en: _Dual
sv: _Dubbel

en: _Odd Pages Left
sv: _Udda sidnummer till vänster

en: Right to Left Document
sv: Höger till vänster-dokument

en: Ro_tate ⤵
sv: Ro_tera ⤵

en: Ni_ght Mode
sv: Nattlä_ge

en: Prop_erties
sv: Eg_enskaper

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About Document Viewer
sv: _Om Dokumentvisare

en: Select or set the zoom level of the document
sv: Välj eller ställ in dokumentets zoomnivå

en: Fit Pa_ge
sv: Anpassa till si_dan

en: Fit _Width
sv: Anpassa till bredd

en: _Automatic
sv: _Automatisk

en: Password for document %s
sv: Lösenord för dokumentet %s

en: Loading…
sv: Läser in…

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
sv: Dokumentet ”%s” är låst och kräver ett lösenord innan det kan öppnas.

en: Password required
sv: Lösenord krävs

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Unlock
sv: Lås _upp

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: Forget password _immediately
sv: Glöm lösenordet _omedelbart

en: Remember password until you _log out
sv: Kom ihåg lösenordet tills du _loggar ut

en: Remember _forever
sv: Kom ihåg för _alltid

en: Properties
sv: Egenskaper

en: General
sv: Allmänt

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Document License
sv: Dokumentlicens

en: Gathering font information… %3d%%
sv: Samlar in typsnittsinformation… %3d%%

en: Usage terms
sv: Användningsvillkor

en: Text License
sv: Textlicens

en: Further Information
sv: Ytterligare information

en: Document contains no annotations
sv: Dokumentet innehåller inga kommentarer

en: Page %d
sv: Sida %d

en: No Comment
sv: Ingen kommentar

en: Annotations
sv: Kommentarer

en: A file named “%s” already exists. Do you want to replace it?
sv: En fil med namnet ”%s” finns redan. Vill du ersätta den?

en: The file “%s” already exists. Replacing it will overwrite its contents.
sv: Filen ”%s” finns redan. Att ersätta den kommer att skriva över dess innehåll.

en: _Replace
sv: E_rsätt

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Layers
sv: Lager

note: Translators: This is the title for the sidebar pane that * shows the Outline or Table of Contents of the document.
en: Outline
sv: Översikt

en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: Find a word or phrase in the document
sv: Sök ett ord eller en fras i dokumentet

en: Search not available for this document
sv: Sökning är inte tillgänglig för detta dokument

en: Supported Image Files
sv: Bildfiler som stöds

en: The document contains no pages
sv: Dokumentet innehåller inga sidor

en: The document contains only empty pages
sv: Dokumentet innehåller endast tomma sidor

en: Unable to open document “%s”.
sv: Kan inte öppna dokument ”%s”.

en: Loading document from “%s”
sv: Läser in dokument från ”%s”

en: C_ancel
sv: _Avbryt

en: Downloading document (%d%%)
sv: Hämtar dokument (%d %%)

en: Failed to load remote file.
sv: Misslyckades med att läsa in fjärrfil.

en: Reloading document from %s
sv: Läser om dokumentet från %s

en: Failed to reload document.
sv: Misslyckades med att läsa om dokumentet.

en: Open Document
sv: Öppna dokument

en: _Open
sv: Ö_ppna

en: Saving document to %s
sv: Sparar dokument till %s

en: Saving attachment to %s
sv: Sparar bilaga till %s

en: Saving image to %s
sv: Sparar bild till %s

en: The file could not be saved as “%s”.
sv: Filen kunde inte sparas som ”%s”.

en: Uploading document (%d%%)
sv: Skickar upp dokument (%d %%)

en: Uploading attachment (%d%%)
sv: Skickar upp bilaga (%d %%)

en: Uploading image (%d%%)
sv: Skickar upp bild (%d %%)

en: Save As…
sv: Spara som…

en: _Save
sv: _Spara

en: Could not send current document
sv: Kunde inte skicka det aktuella dokumentet

en: %d pending job in queue | %d pending jobs in queue
sv[0]: %d väntande jobb i kö
sv[1]: %d väntande jobb i kö

en: Printing job “%s”
sv: Skriver ut jobbet ”%s”

en: Document contains form fields that have been filled out.
sv: Dokumentet innehåller formulärfält som har fyllts i.

en: Document contains new or modified annotations.
sv: Dokumentet innehåller nya eller ändrade kommentarer.

en: Reload document “%s”?
sv: Läs om dokumentet ”%s”?

en: If you reload the document, changes will be permanently lost.
sv: Om du läser om dokumentet kommer ändringarna att förloras permanent.

en: _No
sv: _Nej

en: Save a copy of document “%s” before closing?
sv: Spara en kopia av dokumentet ”%s” före stängning?

en: If you don’t save a copy, changes will be permanently lost.
sv: Om du inte sparar en kopia så kommer ändringarna att förloras permanent.

en: Close _without Saving
sv: Stäng _utan att spara

en: Save a _Copy
sv: Spara en k_opia

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
sv: Vänta med att stänga tills utskriftsjobbet ”%s” är färdigt?

note: TRANS: the singular form is not really used as n_print_jobs > 1 but some languages distinguish between different plurals forms, so the ngettext is needed.
en: There is %d print job active. Wait until print finishes before closing? | There are %d print jobs active. Wait until print finishes before closing?
sv[0]: Det finns %d aktivt utskriftsjobb. Vänta med att stänga tills utskriften är färdig?
sv[1]: Det finns %d aktiva utskriftsjobb. Vänta med att stänga tills utskriften är färdig?

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
sv: Om du stänger fönstret så kommer väntande utskriftsjobb inte att skrivas ut.

en: Cancel _print and Close
sv: Avbryt _utskrift och stäng

en: Close _after Printing
sv: Stäng _efter utskrift

en: © 1996–2023 The Evince document viewer authors
sv: © 1996–2023 Upphovsmännen bakom Evince

en: Evince is a simple document viewer for GNOME
sv: Evince är en enkel dokumentvisare för GNOME

en: Running in presentation mode
sv: Kör i presentationsläge

en: The attachment could not be saved.
sv: Bilagan kunde inte sparas.

en: Enable caret navigation?
sv: Aktivera markörnavigering?

en: _Enable
sv: _Aktivera

en: Pressing F7 turns the caret navigation on or off. This feature places a moveable cursor in text pages, allowing you to move around and select text with your keyboard. Do you want to enable the caret navigation?
sv: Att trycka F7 aktiverar / inaktiverar markörnavigering. Denna funktion placerar en pekare på textsidor som låter dig flytta runt i dokument och markera text med ditt tangentbord. Vill du aktivera markörnavigeringen?

en: Don’t show this message again
sv: Visa inte detta meddelande igen

en: Security alert: this document has been prevented from opening the file “%s”
sv: Säkerhetsvarning: detta dokument har hindrats från att öppna filen ”%s”

en: Unable to open external link
sv: Kunde inte öppna extern länk

en: Couldn’t find appropriate format to save image
sv: Kunde inte hitta lämpligt format att spara bilden i

en: The image could not be saved.
sv: Bilden kunde inte sparas.

en: Save Image
sv: Spara bild

en: Unable to open attachment
sv: Kunde inte öppna bilagan

en: Save Attachment
sv: Spara bilaga

en: Recent Documents
sv: Senaste dokument

en: Password Required
sv: Lösenord krävs

[ctx: shortcut window]
en: Opening, closing, saving and printing
sv: Öppna, stänga, spara och skriv ut

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
sv: Öppna ett dokument

[ctx: shortcut window]
en: Open a copy of the current document
sv: Öppna en kopia av det aktuella dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Save a copy of the current document
sv: Spara en kopia av det aktuella dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
sv: Skriv ut det aktuella dokument

[ctx: shortcut window]
en: Close the current document window
sv: Stäng det aktuella dokumentfönstret

[ctx: shortcut window]
en: Reload the document
sv: Återinläs dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Window
sv: Fönster

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
sv: Växla helskärmsläge

[ctx: shortcut window]
en: Enter presentation mode
sv: Gå in i presentationsläge

[ctx: shortcut window]
en: Toggle sidebar
sv: Växla sidopanel

[ctx: shortcut window]
en: Toggle caret navigation
sv: Växla markörnavigering

[ctx: shortcut window]
en: Selecting and copying text
sv: Markera och kopiera text

[ctx: shortcut window]
en: Copy highlighted text
sv: Kopiera markerad text

[ctx: shortcut window]
en: Select all the text in a document
sv: Markera all text i ett dokument

[ctx: shortcut window]
en: Rotating and zooming
sv: Rotera och zooma

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees counter-clockwise
sv: Rotera sidan 90 grader moturs

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees clockwise
sv: Rotera sidan 90 grader medurs

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
sv: Zooma in

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
sv: Zooma ut

[ctx: shortcut window]
en: Zoom 1∶1
sv: Zooma 1∶1

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in (alternative)
sv: Zooma in (alternativ)

[ctx: shortcut window]
en: Fit page
sv: Anpassa till sidan

[ctx: shortcut window]
en: Fit width
sv: Anpassa till bredd

[ctx: shortcut window]
en: Automatic zoom
sv: Automatisk zoomning

[ctx: shortcut window]
en: Moving around the document
sv: Flytta runt i dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Move around a page
sv: Flytta runt på en sida

[ctx: shortcut window]
en: Move up/down a page several lines at a time
sv: Flytta upp/ned längs en sida flera rader i taget

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

[ctx: shortcut window]
en: Go to page number
sv: Gå till sidnummer

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page (fast)
sv: Gå till föregående sida (snabbt)

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page (fast)
sv: Gå till nästa sida (snabbt)

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page visited
sv: Gå till föregående besökta sida

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page visited
sv: Gå till nästa besökta sida

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning/end of a page
sv: Gå till början/slutet av en sida

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning of the document
sv: Gå till början av dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Go to the end of the document
sv: Gå till slutet av dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Document view and handling
sv: Visning och hantering av dokument

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
sv: Lägg till bokmärke

[ctx: shortcut window]
en: Remove bookmark
sv: Ta bort bokmärke

[ctx: shortcut window]
en: Toggle night mode
sv: Växla nattläge

[ctx: shortcut window]
en: Toggle continuous scrolling
sv: Växla sammanhängande rullning

[ctx: shortcut window]
en: Toggle dual page
sv: Växla dubbla sidor

[ctx: shortcut window]
en: Toggle odd pages left
sv: Växla udda sidnummer till vänster

[ctx: shortcut window]
en: Document properties
sv: Dokumentegenskaper

[ctx: shortcut window]
en: Add a post-it like note
sv: Lägg till en post-it-liknande anteckning

[ctx: shortcut window]
en: Highlight text
sv: Färgmarkera text

[ctx: shortcut window]
en: Finding text
sv: Söka efter text

[ctx: shortcut window]
en: Show the search bar
sv: Visa sökfältet

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next search result
sv: Gå till nästa sökresultat

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous search result
sv: Gå till föregående sökresultat

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Show help
sv: Visa hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
sv: Aktivera/inaktivera primär meny

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Close window
sv: Stäng fönster

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
sv: Presentationsläge

[ctx: shortcut window]
en: Toggle black screen
sv: Växla till svart skärm

[ctx: shortcut window]
en: Toggle white screen
sv: Växla till vit skärm

[ctx: shortcut window]
en: Touchpad gestures
sv: Gester för styrplatta

en: GNOME Document Viewer
sv: Dokumentvisare för GNOME

en: Open a new window.
sv: Öppna ett nytt fönster.

en: The page label of the document to display.
sv: Sidetiketten i dokumentet att visa.

en: PAGE
sv: SIDA

en: The page number of the document to display.
sv: Sidnumret i dokumentet att visa.

en: NUMBER
sv: NUMMER

en: Named destination to display.
sv: Namngivet mål att visa.

en: DEST
sv: MÅL

en: Run evince in fullscreen mode
sv: Kör evince i helskärmsläge

en: Run evince in presentation mode
sv: Kör evince i presentationsläge

en: Run evince as a previewer
sv: Kör evince som en förhandsgranskare

en: The word or phrase to find in the document
sv: Ordet eller frasen att leta efter i dokumentet

en: STRING
sv: STRÄNG

en: [FILE…]
sv: [FIL…]
