evince - en to tr translation catalogue (447 entries)

en: File is corrupted
tr: Dosya bozuk

en: Archive is encrypted
tr: Arşiv şifrelenmiş

en: No supported images in archive
tr: Arşivde desteklenen resim yok

en: No files in archive
tr: Arşivde dosya yok

en: Not a comic book MIME type: %s
tr: Çizgi roman MIME türü değil: %s

en: libarchive lacks support for this comic book’s compression, please contact your distributor
tr: libarchive, bu çizgi romanın sıkıştırmasını desteklemiyor. Lütfen dağıtıcınız ile iletişim kurun

en: Can not get local path for archive
tr: Arşiv için yerel yol alınamıyor

en: Comic Books
tr: Çizgi Romanlar

en: Adds support for reading comic books
tr: Çizgi romanları (comic books) görüntüleme desteği ekler

en: DjVu document has incorrect format
tr: DjVu belgesi geçersiz biçimde

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
tr: Bu belge birkaç dosyadan oluşmuş. Bu dosyalardan bir ya da daha çoğuna erişilemiyor.

en: DjVu Documents
tr: DjVu Belgeleri

en: Adds support for reading DjVu documents
tr: DjVu belgelerini görüntüleme desteği ekler

en: DVI document has incorrect format
tr: DVI belgesi geçersiz biçimde

en: DVI Documents
tr: DVI Belgeleri

en: Adds support for reading DVI documents
tr: DVI belgelerini görüntüleme desteği ekler

en: PDF Documents
tr: PDF Belgeleri

en: Adds support for reading PDF Documents
tr: PDF belgelerini görüntüleme desteği ekler

note: translators: this is the document security state
en: Yes
tr: Evet

note: translators: this is the document security state
en: No
tr: Hayır

en: Type 1
tr: Tür 1

en: Type 1C
tr: Tür 1C

en: Type 3
tr: Tür 3

en: Type 1 (CID)
tr: Tür 1 (CID)

en: Type 1C (CID)
tr: Tür 1C (CID)

en: Unknown font type
tr: Bilinmeyen yazı tipi türü

en: This document contains non-embedded fonts that are not from the PDF Standard 14 fonts. If the substitute fonts selected by fontconfig are not the same as the fonts used to create the PDF, the rendering may not be correct.
tr: Bu belgede gömülü olmayan ve Standart 14 PDF yazı tiplerinden başka yazı tipleri bulunuyor. Eğer fontconfig tarafından seçilen yedek yazı tipleri PDF’yi oluşturmak için kullanılan yazı tipleriyle aynı değilse belge doğru canlandırılamayabilir.

en: All fonts are either standard or embedded.
tr: Tüm yazı tipleri ya standart ya da gömülü.

en: No name
tr: Adsız

note: translators: When a font type does not have encoding information or it is unknown.  Example: Encoding: None translators: Value for 'Page Scaling:' to not scale the document pages on printing translators: This is used when a document property does not have a value.  Examples: Author: None Keywords: N
en: None
tr: Hiçbiri

en: Embedded subset
tr: Gömülü alt takım

en: Embedded
tr: Gömülü

en: Not embedded
tr: Gömülü değil

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "Type 1 (One of the Standard 14 Fonts)"
en:  (One of the Standard 14 Fonts)
tr:  (Standart 14 Yazı Tipinden Biri)

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "TrueType (Not one of the Standard 14 Fonts)"
en:  (Not one of the Standard 14 Fonts)
tr:  (Standart 14 Yazı Tipinden Biri Değil)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * Type 1 (One of the standard 14 Fonts) * Not embedded * Substituting with TeXGyreTermes-Regular * (/usr/share/textmf/.../texgyretermes-regular.otf)
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
    Substituting with <b>%s</b>
    (%s)
tr: %s%s
    Kodlama: %s
    %s
    Şunun yerine konuyor: <b>%s</b>
    (%s)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * TrueType (CID) * Encoding: Custom * Embedded subset
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
tr: %s%s
    Kodlama: %s
    %s

en: PostScript Documents
tr: PostScript Belgeleri

en: Adds support for reading PostScript documents
tr: PostScript belgelerini görüntüleme desteği ekler

en: Failed to load document “%s”
tr: “%s” belgesi yüklenemedi

en: Failed to save document “%s”
tr: “%s” belgesi kaydedilemedi

en: TIFF Documents
tr: TIFF Belgeleri

en: Adds support for reading TIFF documents
tr: TIFF belgelerini görüntüleme desteği ekler

en: Invalid document
tr: Geçersiz belge

en: XPS Documents
tr: XPS Belgeleri

en: Adds support for reading XPS documents
tr: XPS belgelerini görüntüleme desteği ekler

note: Manually set name and icon
en: Document Viewer
tr: Belge Görüntüleyici

en: View multi-page documents
tr: Çok sayfalı belgeleri göster

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;document;presentation;viewer;evince;
tr: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;belge;sunum;görüntüleyici;evince;

en: New Window
tr: Yeni Pencere

en: Override document restrictions
tr: Belge sınırlamalarını değiştir

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
tr: Kopyalama ya da yazdırma gibi belge sınırlarlamalarını değiştir.

en: Automatically reload the document
tr: Belgeyi kendiliğinden yeniden yükle

en: The document is automatically reloaded on file change.
tr: Dosya değiştirildiğinde belge kendiliğiden yeniden yüklenir.

en: The URI of the directory last used to open or save a document
tr: Bir belge açmak ya da kaydetmek için son kullanılan dizinin URI adresi

en: The URI of the directory last used to save a picture
tr: Bir resim kaydetmek için son kullanılan dizinin URI adresi

en: Page cache size in MiB
tr: Sayfa önbelleğinin MiB olarak boyutu

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
tr: Canlandırılmış sayfaların önbelleğe alınmasında kullanılacak en yüksek boyut, en yüksek yakınlaştırma düzeyini sınırlar.

en: Show a dialog to confirm that the user wants to activate the caret navigation.
tr: Kullanıcının imleç taramasını etkinleştirmek istediğini onaylamak için bir iletişim penceresi göster.

en: Allow links to change the zoom level.
tr: Bağlantıların yakınlaştırma düzeyini değiştirmesine izin ver.

en: Check spelling when writing annotation notes or filling text forms.
tr: Açıklama yazarken ya da metin formlarını doldururken imlayı denetle.

en: Show a side bar next to the document to help navigate the document.
tr: Kenar çubuğunu belgenin yanında göstererek belge gezinimini kolaylaştır.

en: Set the default zoom level to display a document.
tr: Öntanımlı yakınlaştırma düzeyini belgeyi görüntülemeye belirle.

en: Display the document as a continuous stream of pages instead of page at a time.
tr: Belgeyi, tek tek değil kesintisiz akış olarak görüntüle.

en: Show two pages side by side.
tr: İki sayfayı yan yana göster.

en: Show the first page (odd page) on the left (when displaying two pages side by side)
tr: (İki sayfayı yan yana görüntülerken) ilk sayfayı (tek sayfayı) solda göster

en: Document viewer for popular document formats
tr: Gözde belge biçimleri için belge görüntüleyici

en: A document viewer for the GNOME desktop. You can view, search or annotate documents in many different formats.
tr: GNOME masaüstü için belge görüntüleyici. Birçok değişik biçimdeki belgeyi görüntüleyebilir, arayabilir ve açımlayabilirsiniz.

en: Evince supports documents in: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (with SyncTeX), and Comic Books archives (CBR, CBT, CBZ, CB7).
tr: Evince şu belgeleri destekler: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (SyncTeX ile), ve Çizgi Roman arşivleri (CBR, CBT, CBZ, CB7).

en: A clear, simple UI
tr: Temiz, basit kullanıcı arayüzü

en: Advanced highlighting and annotation
tr: Gelişmiş vurgulama ve açıklama

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: Print Preview
tr: Baskı Ön İzleme

en: Preview before printing
tr: Yazdırmadan önce ön izle

en: Couldn’t save attachment “%s”: %s
tr: “%s” eki kaydedilemedi: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”: %s
tr: “%s” eki açılamadı: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”
tr: “%s” eki açılamadı

en: File type %s (%s) is not supported
tr: Dosya türü %s (%s) desteklenmiyor

en: Unknown MIME Type
tr: Bilinmeyen MIME Türü

en: All Documents
tr: Tüm Belgeler

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: Failed to create a temporary file: %s
tr: Geçici dosya oluşturulamadı: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
tr: Geçici dizin oluşturulamadı: %s

en: This work is in the Public Domain
tr: Bu çalışma Kamu Malıdır

en: (%d of %d)
tr: (%d / %d)

en: of %d
tr: / %d

en: Page %s
tr: Sayfa %s

en: Not found, click to change search options
tr: Bulunamadı, arama seçeneklerini değiştirmek için tıkla

en: Search options
tr: Arama seçenekleri

en: _Whole Words Only
tr: Yalnızca _Tam Sözcükler

en: C_ase Sensitive
tr: Bü_yük/Küçük Harf Duyarlı

en: Find previous occurrence of the search string
tr: Arama dizgesinin bulunduğu bir önceki yeri bul

en: Find next occurrence of the search string
tr: Arama dizgesinin bulunduğu bir sonraki yeri bul

en: Failed to render page %d: %s
tr: Sayfa %d canlandırılamadı: %s

en: Failed to render page %d
tr: Sayfa %d canlandırılamadı

en: Failed to create thumbnail for page %d
tr: %d sayfasına küçük resim oluşturulamadı

en: Failed to print page %d: %s
tr: %d. sayfa yazdırılamadı: %s

note: Initial state
en: Preparing preview…
tr: Ön izleme hazırlanıyor…

en: Finishing…
tr: Bitiriliyor…

en: Generating preview: page %d of %d
tr: Ön izleme üretiliyor: sayfa %d / %d

note: Initial state
en: Preparing to print…
tr: Yazdırmaya hazırlanıyor…

en: Printing page %d of %d…
tr: Yazdırılan sayfa %d / %d…

en: Your print range selection does not include any pages
tr: Yazdırma aralığı seçiminiz herhangi bir sayfa içermiyor

note: translators: Title of the print dialog
en: Print
tr: Yazdır

en: Requested format is not supported by this printer.
tr: İstenen biçim bu yazıcıca desteklenmiyor.

en: Invalid page selection
tr: Geçersiz sayfa seçimi

en: Warning
tr: Uyarı

en: Page Scaling:
tr: Sayfa Ölçeklendirme:

en: Shrink to Printable Area
tr: Basılabilir Alana Küçült

en: Fit to Printable Area
tr: Basılabilir Alana Sığdır

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • “None”: No page scaling is performed.
    
    • “Shrink to Printable Area”: Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • “Fit to Printable Area”: Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
tr: Belge sayfalarını seçilen yazıcı sayfasına sığacak biçimde ölçeklendir. Aşağıdakilerden birini seç:
    
    • “Yok”: Sayfa ölçeklendirmesi yapılmaz.
    
    • “Basılabilir Alana Küçült”: Yazdırılabilir alandan daha büyük belge sayfaları, yazıcı sayfasının yazdırılabilir alanına sığacak biçimde küçültülür.
    
    • “Basılabilir Alana Sığdır”: Belge sayfaları yazıcı sayfasının yazdırılabilir alanına sığacak biçimde gerektiğince büyütülür ya da küçültülür.

en: Auto Rotate and Center
tr: Kendiliğinden Döndür ve Ortala

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
tr: Her sayfanın yazıcı sayfası yönelimini, belge sayfasının yönelimine uyacak biçimde döndürür. Belge sayfaları yazıcı sayfası içinde ortalanır.

en: Select page size using document page size
tr: Sayfa boyutu belgenin boyutu kullanılarak seçilsin

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
tr: Etkinleştirildiğinde her sayfa, belge sayfası ile aynı boyuttaki kağıda yazdırılır.

en: Draw border around pages
tr: Sayfaların çevresine sınır çiz

en: When enabled, a border will be drawn around each page.
tr: Etkinken, her pencerenin çevresine sınır çizilecektir.

en: Page Handling
tr: Sayfa İşleme

en: Scroll Up
tr: Yukarı Kaydır

en: Scroll Down
tr: Aşağı Kaydır

en: Scroll View Up
tr: Görünümü Yukarı Kaydır

en: Scroll View Down
tr: Görünümü Aşağı Kaydır

en: Document View
tr: Belge Görünümü

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Go to page
tr: Sayfaya git

en: Find
tr: Bul

en: Go to page %s
tr: %s sayfasına git

en: Go to %s on file “%s”
tr: “%2$s” dosyasındaki %1$s konumuna git

en: Go to file “%s”
tr: “%s” dosyasına git

en: Launch %s
tr: %s başlat

en: Reset form
tr: Formu sıfırla

en: Jump to page:
tr: Sayfaya git:

en: End of presentation. Press Esc or click to exit.
tr: Sunumun sonu. Çıkmak için tıklayın veya Escʼye basın.

en: Delete the temporary file
tr: Geçici dosyayı sil

en: File specifying print settings
tr: Yazdırma ayarlarını belirten dosya

en: FILE
tr: DOSYA

en: File descriptor of input file
tr: Girdi dosyasının dosya tanımlayıcısı

en: FD
tr: DT

en: MIME type of input file
tr: Girdi dosyasının MIME türü

en: TYPE
tr: TÜR

en: File descriptor of print settings file
tr: Yazdırma ayarları dosyasının dosya tanımlayıcısı

en: GNOME Document Previewer
tr: GNOME Belge Ön İzleyici

en: Select page or search in the outline
tr: Sayfa seç ya da ana hatta ara

en: Select page
tr: Sayfa seç

en: Failed to print document
tr: Belge yazdırılırılamadı

en: Evince Document Viewer
tr: Evince Belge Görüntüleyici

en: The selected printer “%s” could not be found
tr: Seçilen “%s” yazıcısı bulunamadı

en: _Print
tr: _Yazdır

en: Print this document
tr: Bu belgeyi yazdır

en: Previous Page
tr: Önceki Sayfa

en: Next Page
tr: Sonraki Sayfa

en: Enlarge the document
tr: Belgeyi genişlet

en: Shrink the document
tr: Belgeyi daralt

en: Reset zoom and make the page fit in the window
tr: Yakınlaştırmayı sıfırla ve sayfayı pencereye sığdır

en: Document
tr: Belge

en: Title:
tr: Başlık:

en: Location:
tr: Konum:

en: Subject:
tr: Konu:

en: Author:
tr: Yazar:

en: Keywords:
tr: Anahtar Sözcükler:

en: Producer:
tr: Üretici:

en: Creator:
tr: Oluşturucu:

en: Created:
tr: Oluşturulma:

en: Modified:
tr: Değiştirilme:

en: Number of Pages:
tr: Sayfa Sayısı:

en: Optimized:
tr: İyileştirme:

en: Format:
tr: Biçim:

en: Security:
tr: Güvenlik:

en: Contains Javascript:
tr: Javascript barındırır:

en: Paper Size:
tr: Kağıt Boyutu:

en: Size:
tr: Boyut:

en: %.2f × %.2f inch
tr: %.2f × %.2f inç

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Portrait (%s)
tr: %s, Dikey (%s)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Landscape (%s)
tr: %s, Yatay (%s)

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Icon:
tr: Simge:

en: Note
tr: Açıklama

en: Comment
tr: Yorum

en: Key
tr: Anahtar

en: Help
tr: Yardım

en: New Paragraph
tr: Yeni Paragraf

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Insert
tr: Ekle

en: Cross
tr: Çapraz Çizgi

en: Circle
tr: Çember

en: Markup type:
tr: İşaretleme türü:

en: Highlight
tr: Vurgula

en: Strike out
tr: Üstünü çiz

en: Underline
tr: Altını çiz

en: Squiggly
tr: Dalgalı

en: Annotation Properties
tr: Açıklama Özellikleri

en: _Close
tr: _Kapat

en: _Apply
tr: _Uygula

en: Color:
tr: Renk:

en: Opacity:
tr: Matlık:

en: Initial window state:
tr: Pencere başlangıç durumu:

en: Open
tr: Aç

en: Close
tr: Kapat

note: Translators: an annotation that looks like a "sticky note"
en: Note text
tr: Açıklama metni

en: Add text annotation
tr: Açıklama metni ekle

en: Highlight text
tr: Metni vurgula

en: Add highlight annotation
tr: Vurgu açıklaması ekle

en: _Open Link
tr: _Bağlantı Aç

en: _Copy Link Address
tr: _Bağlantı Adresini Kopyala

en: _Go To
tr: _Git

en: Open in New _Window
tr: Yeni _Pencerede Aç

en: _Previous Page
tr: _Önceki Sayfa

en: _Next Page
tr: S_onraki Sayfa

en: _Reload
tr: _Yeniden Yükle

en: Auto_scroll
tr: Kendiliğinden _Kaydır

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: Select _All
tr: Tü_münü Seç

en: _Save Image As…
tr: _Resmi Farklı Kaydet…

en: Copy _Image
tr: Resmi K_opyala

en: _Open Attachment
tr: Ekleri _Aç

en: _Save Attachment As…
tr: Ekleri _Farklı Kaydet…

en: Annotation _Properties
tr: Açıklama _Özellikleri

en: R_emove Annotation
tr: Açıklamayı _Kaldır

en: _Highlight Selected Text
tr: Seçili Metni _Vurgula

en: Open Containing _Folder
tr: Bulunduğu Klas_örü Aç

en: Navigation
tr: Gezinme

en: First Page
tr: İlk Sayfa

en: Last Page
tr: Son Sayfa

en: History
tr: Geçmiş

en: Back
tr: Geri

en: Forward
tr: İleri

en: Remove Annotation
tr: Açıklamayı Kaldır

en: _Open Bookmark
tr: Yer İmini _Aç

en: _Rename Bookmark
tr: Ye_r İmini Yeniden Adlandır

en: _Delete Bookmark
tr: Yer İmini _Sil

en: Search in the outline…
tr: Ana hatta ara…

en: Print this section…
tr: Bu seçimi yazdır…

en: Collapse all tree
tr: Tüm ağacı daralt

en: Expand all tree
tr: Tüm ağacı genişlet

en: Expand all under this element
tr: Bu ögedekilerin tümünü genişlet

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
tr: Bu belge kilitli ve yalnızca doğru parola girilerek okunabilir.

en: _Unlock Document
tr: Belge _Kilidini Kaldır

en: Font
tr: Yazı Tipi

en: Add bookmark
tr: Yer imi ekle

en: Remove bookmark
tr: Yer imini kaldır

en: Open…
tr: Aç…

en: Open an existing document
tr: Var olan belgeyi aç

en: Side pane
tr: Yan panel

en: Annotate the document
tr: Belgeye açıklama ekle

en: Annotate document
tr: Belgeye açıklama ekle

en: File options
tr: Dosya seçenekleri

en: Set zoom level
tr: Yakınlaştırma düzeyini belirle

en: Print…
tr: Yazdır…

en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

en: Send To…
tr: Gönder…

en: New _Window
tr: Yeni _Pencere

en: Open a C_opy
tr: K_opya Aç

en: _Save As…
tr: _Farklı Kaydet…

en: Present as _Slideshow
tr: _Slayt Gösterisi Olarak Sun

en: _Continuous
tr: Kesintisi_z

en: _Dual
tr: _İkili

en: _Odd Pages Left
tr: Tek Sayfalar S_olda

en: Right to Left Document
tr: Sağdan Sola Belge

en: Ro_tate ⤵
tr: Dön_dür ⤵

en: Ni_ght Mode
tr: _Gece Kipi

en: Prop_erties
tr: Öz_ellikler

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About Document Viewer
tr: Belge Görüntüleyici _Hakkında

en: Select or set the zoom level of the document
tr: Belgenin yakınlaştırma düzeyini seç ya da belirle

en: Fit Pa_ge
tr: _Sayfayı Sığdır

en: Fit _Width
tr: _Genişliğe Sığdır

en: _Automatic
tr: _Kendiliğinden

en: Password for document %s
tr: %s belgesi için parola

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
tr: “%s” belgesi kilitli ve açılabilmesi için önce parola gerekiyor.

en: Password required
tr: Parola gerekli

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Unlock
tr: _Kilidi Kaldır

en: _Password:
tr: _Parola:

en: Forget password _immediately
tr: _Parolayı hemen unut

en: Remember password until you _log out
tr: Oturumu kapatana dek parolayı _anımsa

en: Remember _forever
tr: _Sürekli anımsa

en: Properties
tr: Özellikler

en: General
tr: Genel

en: Fonts
tr: Yazı Tipleri

en: Document License
tr: Belge Lisansı

en: Gathering font information… %3d%%
tr: Yazı tipi bilgisi alınıyor… %%%3d

en: Usage terms
tr: Kullanım koşulları

en: Text License
tr: Metin Lisansı

en: Further Information
tr: Daha Çok Bilgi

en: Document contains no annotations
tr: Belge hiçbir açıklama içermiyor

en: Page %d
tr: Sayfa %d

en: No Comment
tr: Yorum Yok

en: Annotations
tr: Açıklamalar

en: A file named “%s” already exists. Do you want to replace it?
tr: “%s” adlı dosya zaten var. Değiştirmek ister misiniz?

en: The file “%s” already exists. Replacing it will overwrite its contents.
tr: “%s” adlı dosya zaten var. Değiştirerek içeriğin üzerine yazılacak.

en: _Replace
tr: _Değiştir

en: Attachments
tr: Ekler

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: Layers
tr: Katmanlar

note: Translators: This is the title for the sidebar pane that * shows the Outline or Table of Contents of the document.
en: Outline
tr: Ana Hat

en: Thumbnails
tr: Küçük Resimler

en: Find a word or phrase in the document
tr: Bir sözcüğü ya da tamlamayı belgede ara

en: Search not available for this document
tr: Bu belge için arama kullanılamıyor

en: Supported Image Files
tr: Desteklenen Resim Dosyaları

en: The document contains no pages
tr: Belge hiçbir sayfa içermiyor

en: The document contains only empty pages
tr: Belge yalnızca boş sayfalar içeriyor

en: Unable to open document “%s”.
tr: “%s” belgesi açılamıyor.

en: Loading document from “%s”
tr: “%s” konumundan belge yükleniyor

en: C_ancel
tr: İ_ptal

en: Downloading document (%d%%)
tr: Belge indiriliyor (%%%d)

en: Failed to load remote file.
tr: Uzaktaki dosya yüklenemedi.

en: Reloading document from %s
tr: Belge, %s konumundan yeniden yükleniyor

en: Failed to reload document.
tr: Belge yeniden yüklenemedi.

en: Open Document
tr: Belge Aç

en: _Open
tr: _Aç

en: Saving document to %s
tr: Belge, %s konumuna kaydediliyor

en: Saving attachment to %s
tr: Ek, %s konumuna kaydediliyor

en: Saving image to %s
tr: Resim, %s konumuna kaydediliyor

en: The file could not be saved as “%s”.
tr: Dosya, “%s” olarak kaydedilemedi.

en: Uploading document (%d%%)
tr: Belge gönderiliyor (%%%d)

en: Uploading attachment (%d%%)
tr: Ek gönderiliyor (%%%d)

en: Uploading image (%d%%)
tr: Resim gönderiliyor (%%%d)

en: Save As…
tr: Farklı Kaydet…

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Could not send current document
tr: Geçerli belge gönderilemedi

en: %d pending job in queue | %d pending jobs in queue
tr[0]: Sırada bekleyen %d görev

en: Printing job “%s”
tr: “%s” işi yazdırılıyor

en: Document contains form fields that have been filled out.
tr: Belge, doldurulmuş form alanları içeriyor.

en: Document contains new or modified annotations.
tr: Belge, yeni ya da değiştirilmiş açıklamalar içeriyor.

en: Reload document “%s”?
tr: “%s” belgesi yeniden yüklensin mi?

en: If you reload the document, changes will be permanently lost.
tr: Eğer belgeyi yeniden yüklerseniz değişiklikler tümüyle yitirilecek.

en: _No
tr: _Hayır

en: Save a copy of document “%s” before closing?
tr: Kapatmadan önce “%s” belgesinin kopyası kaydedilsin mi?

en: If you don’t save a copy, changes will be permanently lost.
tr: Eğer kopya kaydetmezseniz, değişiklikler tümüyle yitirilecek.

en: Close _without Saving
tr: Kaydet_meden Kapat

en: Save a _Copy
tr: _Kopya Kaydet

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
tr: Kapatmadan önce yazdırma görevi “%s” tamamlanması beklensin mi?

note: TRANS: the singular form is not really used as n_print_jobs > 1 but some languages distinguish between different plurals forms, so the ngettext is needed.
en: There is %d print job active. Wait until print finishes before closing? | There are %d print jobs active. Wait until print finishes before closing?
tr[0]: Etkin %d yazdırma görevi var. Kapatmadan önce yazdırma işleminin bitmesi beklensin mi?

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
tr: Eğer pencereyi kapatırsanız bekleyen yazdırma görevleri yazdırılmayacak.

en: Cancel _print and Close
tr: _Yazdırmayı İptal Et ve Kapat

en: Close _after Printing
tr: Yazdırdıktan _Sonra Kapat

en: © 1996–2023 The Evince document viewer authors
tr: © 1996-2023 Evince belge görüntüleyici geliştiricileri

en: Evince is a simple document viewer for GNOME
tr: Evince, GNOME için basit belge görüntüleyicidir

en: Running in presentation mode
tr: Sunum kipinde çalışıyor

en: The attachment could not be saved.
tr: Ek kaydedilemedi.

en: Enable caret navigation?
tr: İmleç taraması etkinleştirilsin mi?

en: _Enable
tr: _Etkinleştir

en: Pressing F7 turns the caret navigation on or off. This feature places a moveable cursor in text pages, allowing you to move around and select text with your keyboard. Do you want to enable the caret navigation?
tr: F7’ye basmak imleç taramasını açar ya da kapatır. Bu özellik metin sayfalarında hareket ettirilebilen bir imleç gösterir ve bu sayede klavyenizi kullanarak sayfada dolaşabilir ve metin seçebilirsiniz. İmleç taramasını etkinleştirmek istiyor musunuz?

en: Don’t show this message again
tr: Bu iletiyi yeniden gösterme

en: Security alert: this document has been prevented from opening the file “%s”
tr: Güvenlik uyarısı: bu belgenin “%s” dosyasını açması önlenmiştir

en: Unable to open external link
tr: Dış bağlantı açılamadı

en: Couldn’t find appropriate format to save image
tr: Resmi kaydetmek için uygun biçim bulunamadı

en: The image could not be saved.
tr: Resim kaydedilemedi.

en: Save Image
tr: Resmi Kaydet

en: Unable to open attachment
tr: Ek açılamadı

en: Save Attachment
tr: Ekleri Kaydet

en: Recent Documents
tr: Son Kullanılan Belgeler

en: Password Required
tr: Parola Gerekli

en: 50%
tr: %50

en: 70%
tr: %70

en: 85%
tr: %85

en: 100%
tr: %100

en: 125%
tr: %125

en: 150%
tr: %150

en: 175%
tr: %175

en: 200%
tr: %200

en: 300%
tr: %300

en: 400%
tr: %400

en: 800%
tr: %800

en: 1600%
tr: %1600

en: 3200%
tr: %3200

en: 6400%
tr: %6400

[ctx: shortcut window]
en: Opening, closing, saving and printing
tr: Açma, kapama, kaydetme ve yazdırma

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
tr: Belge aç

[ctx: shortcut window]
en: Open a copy of the current document
tr: Geçerli belgenin bir kopyasını aç

[ctx: shortcut window]
en: Save a copy of the current document
tr: Geçerli belgenin bir kopyasını kaydet

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
tr: Geçerli belgeyi yazdır

[ctx: shortcut window]
en: Close the current document window
tr: Geçerli belge penceresini kapat

[ctx: shortcut window]
en: Reload the document
tr: Belgeyi yeniden yükle

[ctx: shortcut window]
en: Window
tr: Pencere

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
tr: Tam ekranı aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Enter presentation mode
tr: Sunum kipine gir

[ctx: shortcut window]
en: Toggle sidebar
tr: Kenar çubuğu aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle caret navigation
tr: Karet taramayı aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Selecting and copying text
tr: Metin seçme ve kopyalama

[ctx: shortcut window]
en: Copy highlighted text
tr: Vurgulanan metni kopyala

[ctx: shortcut window]
en: Select all the text in a document
tr: Bir belgedeki metnin tümünü seç

[ctx: shortcut window]
en: Rotating and zooming
tr: Döndürme ve yakınlaştırma

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees counter-clockwise
tr: Sayfayı saat yönünün tersine 90 derece döndür

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees clockwise
tr: Sayfayı saat yönünde 90 derece döndür

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

[ctx: shortcut window]
en: Zoom 1∶1
tr: 1:1 yakınlaşma

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in (alternative)
tr: Yakınlaştır (alternatif)

[ctx: shortcut window]
en: Fit page
tr: Sayfayı sığdır

[ctx: shortcut window]
en: Fit width
tr: Genişliğe sığdır

[ctx: shortcut window]
en: Automatic zoom
tr: Kendiliğinden yakınlaştır

[ctx: shortcut window]
en: Moving around the document
tr: Belgede gezinme

[ctx: shortcut window]
en: Move around a page
tr: Sayfada gezinme

[ctx: shortcut window]
en: Move up/down a page several lines at a time
tr: Sayfada birkaç satır birden aşağı/yukarı git

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

[ctx: shortcut window]
en: Go to page number
tr: Sayfa numarasına git

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page (fast)
tr: Önceki sayfaya git (hızlı)

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page (fast)
tr: Sonraki sayfaya git (hızlı)

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page visited
tr: Ziyaret edilen önceki sayfaya git

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page visited
tr: Ziyaret edilen sonraki sayfaya git

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning/end of a page
tr: Bir sayfanın başlangıcına/sonuna git

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning of the document
tr: Belgenin başlangıcına git

[ctx: shortcut window]
en: Go to the end of the document
tr: Belgenin sonuna git

[ctx: shortcut window]
en: Document view and handling
tr: Belge görünümü ve işlemesi

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
tr: Yer imi ekle

[ctx: shortcut window]
en: Remove bookmark
tr: Yer imini kaldır

[ctx: shortcut window]
en: Toggle night mode
tr: Gece kipini aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle continuous scrolling
tr: Kesintisiz kaydırmayı aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle dual page
tr: İkili sayfayı aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle odd pages left
tr: Tek sayfalar soldayı aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Document properties
tr: Belge özellikleri

[ctx: shortcut window]
en: Add a post-it like note
tr: Post-it benzeri not ekle

[ctx: shortcut window]
en: Highlight text
tr: Metni vurgula

[ctx: shortcut window]
en: Finding text
tr: Metin bulma

[ctx: shortcut window]
en: Show the search bar
tr: Arama çubuğunu göster

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next search result
tr: Sonraki arama sonucuna git

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous search result
tr: Önceki arama sonucuna git

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Show help
tr: Yardımı göster

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
tr: Ana menüyü aç/kapa

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

[ctx: shortcut window]
en: Close window
tr: Pencereyi kapat

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
tr: Sunum kipi

[ctx: shortcut window]
en: Toggle black screen
tr: Siyah ekranı aç/kapa

[ctx: shortcut window]
en: Toggle white screen
tr: Beyaz ekranı aç/kapa

[ctx: shortcut window]
en: Touchpad gestures
tr: Dokunmatik yüzey hareketleri

en: GNOME Document Viewer
tr: GNOME Belge Görüntüleyici

en: Open a new window.
tr: Yeni pencere aç.

en: The page label of the document to display.
tr: Gösterilecek belgenin sayfa etiketi.

en: PAGE
tr: SAYFA

en: The page number of the document to display.
tr: Gösterilecek belgenin sayfa numarası.

en: NUMBER
tr: NUMARA

en: Named destination to display.
tr: Gösterilecek adlandırılmış hedef.

en: DEST
tr: HEDEF

en: Run evince in fullscreen mode
tr: Evince’i tam ekran kipinde çalıştır

en: Run evince in presentation mode
tr: Evince’i sunum kipinde çalıştır

en: Run evince as a previewer
tr: Evince’i ön izleyici olarak çalıştır

en: The word or phrase to find in the document
tr: Belgede aranacak sözcük ya da tamlama

en: STRING
tr: DİZGE

en: [FILE…]
tr: [DOSYA…]
