evince - en to it translation catalogue (422 entries)

en: File is corrupted
it: Il file è danneggiato

en: Archive is encrypted
it: L'archivio è cifrato

en: No supported images in archive
it: Nessuna immagine supportata nell'archivio

en: No files in archive
it: Nessun file nell'archivio

en: Not a comic book MIME type: %s
it: Non è un tipo MIME di fumetti: %s

en: libarchive lacks support for this comic book’s compression, please contact your distributor
it: Manca il supporto a libarchive per la compressione di questo fumetto, contattare il distributore

en: Can not get local path for archive
it: Impossibile ottenere il percorso locale per l'archivio

en: Comic Books
it: Fumetti

en: Adds support for reading comic books
it: Aggiunge il supporto per la lettura dei fumetti

en: DjVu document has incorrect format
it: Il documento DjVu ha un formato non corretto

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
it: Il documento è composto da diversi file. Non è possibile accedere a uno o più di tali file.

en: DjVu Documents
it: Documenti DjVu

en: Adds support for reading DjVu documents
it: Aggiunge il supporto per la lettura dei documenti DjVu

en: DVI document has incorrect format
it: Il documento DVI ha un formato non corretto

en: DVI Documents
it: Documenti DVI

en: Adds support for reading DVI documents
it: Aggiunge il supporto per la lettura dei documenti DVI

en: PDF Documents
it: Documenti PDF

en: Adds support for reading PDF Documents
it: Aggiunge il supporto per la lettura dei documenti PDF

note: translators: this is the document security state
en: Yes
it: Sì

en: Unknown font type
it: Tipo di carattere sconosciuto

en: This document contains non-embedded fonts that are not from the PDF Standard 14 fonts. If the substitute fonts selected by fontconfig are not the same as the fonts used to create the PDF, the rendering may not be correct.
it: Questo documento contiene tipi di carattere non incorporati che non sono inclusi nel 14 caratteri standard PDF. Se i caratteri sostitutivi selelzionati da fontconfig non sono gli stessi usati per creare il PDF, il rendering potrebbe non essere corretto.

en: All fonts are either standard or embedded.
it: Tutti i tipi di carattere sono o standard o incorporati.

en: No name
it: Nessun nome

note: translators: When a font type does not have encoding information or it is unknown.  Example: Encoding: None translators: Value for 'Page Scaling:' to not scale the document pages on printing translators: This is used when a document property does not have a value.  Examples: Author: None Keywords: N
en: None
it: Campo vuoto

en: Embedded subset
it: Sottoinsieme incorporato

en: Embedded
it: Incorporato

en: Not embedded
it: Non incorporato

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "Type 1 (One of the Standard 14 Fonts)"
en:  (One of the Standard 14 Fonts)
it:  (è uno dei 14 tipi di carattere standard)

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "TrueType (Not one of the Standard 14 Fonts)"
en:  (Not one of the Standard 14 Fonts)
it:  (non è uno dei 14 tipi di carattere standard)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * Type 1 (One of the standard 14 Fonts) * Not embedded * Substituting with TeXGyreTermes-Regular * (/usr/share/textmf/.../texgyretermes-regular.otf)
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
    Substituting with <b>%s</b>
    (%s)
it: %s%s
    Codifica: %s
    %s
    Sostituita con <b>%s</b>
    (%s)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * TrueType (CID) * Encoding: Custom * Embedded subset
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
it: %s%s
    Codifica: %s
    %s

en: PostScript Documents
it: Documenti PostScript

en: Adds support for reading PostScript documents
it: Aggiunge il supporto per la lettura dei documenti PostScript

en: Failed to load document “%s”
it: Caricamento del documento «%s» non riuscito

en: Failed to save document “%s”
it: Salvataggio del documento «%s» non riuscito

en: TIFF Documents
it: Documenti TIFF

en: Adds support for reading TIFF documents
it: Aggiunge il supporto per la lettura dei documenti TIFF

en: Invalid document
it: Documento non valido

en: XPS Documents
it: Documenti XPS

en: Adds support for reading XPS documents
it: Aggiunge il supporto per la lettura dei documenti XPS

note: Manually set name and icon
en: Document Viewer
it: Visualizzatore documenti

en: View multi-page documents
it: Visualizza documenti multi-pagina

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;document;presentation;viewer;evince;
it: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;documento;presentazione;visualizzatore;evince;

en: New Window
it: Nuova finestra

en: Override document restrictions
it: Scavalca restrizioni documento

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
it: Scavalca le restrizioni del documento, come la restrizione di copiare o di stampare.

en: Automatically reload the document
it: Ricarica automaticamente il documento

en: The document is automatically reloaded on file change.
it: Il documento viene automaticamente ricaricato alla modifica del file.

en: The URI of the directory last used to open or save a document
it: L'URI dell'ultima directory usata per aprire o salvare un documento

en: The URI of the directory last used to save a picture
it: L'URI dell'ultima directory usata per salvare un'immagine

en: Page cache size in MiB
it: Dimensione della cache di pagina in MiB

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
it: La dimensione massima che verrà usata per le pagine renderizzate da inserire nella cache, limita il livello massimo di zoom.

en: Show a dialog to confirm that the user wants to activate the caret navigation.
it: Mostra un dialogo per chiedere all'utente di confermare l'attivazione della navigazione con cursore.

en: Allow links to change the zoom level.
it: Consente ai collegamenti di modificare il livello di ingrandimento.

en: Check spelling when writing annotation notes or filling text forms.
it: Controllare l'ortografia quando si scrivono annotazioni o si compilano moduli di testo.

en: Show a side bar next to the document to help navigate the document.
it: Mostra una barra laterale accanto al documento per facilitare la navigazione all'interno del documento.

en: Set the default zoom level to display a document.
it: Imposta il livello di ingrandimento predefinito per la visualizzazione di un documento.

en: Display the document as a continuous stream of pages instead of page at a time.
it: Visualizzare il documento come un flusso continuo di pagine anziché una pagina alla volta.

en: Show two pages side by side.
it: Mostra due pagine affiancate.

en: Show the first page (odd page) on the left (when displaying two pages side by side)
it: Mostra la prima pagina (pagina dispari) a sinistra (quando si visualizzano due pagine affiancate)

en: Document viewer for popular document formats
it: Visualizzatore di documenti per i formati più popolari

en: A document viewer for the GNOME desktop. You can view, search or annotate documents in many different formats.
it: Un visualizzatore di documenti per il desktop GNOME. Si può visualizzare, cercare o annotare i documenti in molti differenti formati.

en: Evince supports documents in: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (with SyncTeX), and Comic Books archives (CBR, CBT, CBZ, CB7).
it: Supporta documenti in: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (con SyncTeX), e archivi di fumetti (CBR, CBT, CBZ, CB7).

en: A clear, simple UI
it: Una pulita, semplice interfaccia

en: Advanced highlighting and annotation
it: Evidenziazione e annotazione avanzata

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

en: Print Preview
it: Anteprima di stampa

en: Preview before printing
it: Visualizza in anteprima il documento da stampare

en: Couldn’t save attachment “%s”: %s
it: Impossibile salvare l'allegato «%s»: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”: %s
it: Impossibile aprire l'allegato «%s»: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”
it: Impossibile aprire l'allegato «%s»

en: File type %s (%s) is not supported
it: Il tipo di file %s (%s) non è supportato

en: Unknown MIME Type
it: Tipo MIME sconosciuto

en: All Documents
it: Tutti i documenti

en: All Files
it: Tutti i file

en: Failed to create a temporary file: %s
it: Creazione di un file temporaneo non riuscita: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
it: Creazione di una directory temporanea non riuscita: %s

en: This work is in the Public Domain
it: Questo lavoro è nel Pubblico Dominio

en: (%d of %d)
it: (%d di %d)

en: of %d
it: di %d

en: Page %s
it: Pagina %s

en: Not found, click to change search options
it: Non trovato. Fare clic per modificare le opzioni di ricerca

en: Search options
it: Opzioni di ricerca

en: _Whole Words Only
it: S_olo parole intere

en: C_ase Sensitive
it: M_aiuscole/minuscole

en: Find previous occurrence of the search string
it: Trova la precedente occorrenza della stringa di ricerca

en: Find next occurrence of the search string
it: Trova la successiva occorrenza della stringa di ricerca

en: Failed to render page %d: %s
it: Render della pagina %d non riuscito: %s

en: Failed to render page %d
it: Visualizzazione della pagina %d non riuscita

en: Failed to create thumbnail for page %d
it: Creazione della miniatura per la pagina %d non riuscita

en: Failed to print page %d: %s
it: Stampa della pagina %d non riuscita: %s

note: Initial state
en: Preparing preview…
it: Preparazione anteprima…

en: Finishing…
it: Chiusura…

en: Generating preview: page %d of %d
it: Generazione anteprima: pagina %d di %d

note: Initial state
en: Preparing to print…
it: Preparazione alla stampa…

en: Printing page %d of %d…
it: Stampa della pagina %d di %d…

en: Your print range selection does not include any pages
it: L'intervallo di stampa selezionato non contiene alcuna pagina

note: translators: Title of the print dialog
en: Print
it: Stampa

en: Requested format is not supported by this printer.
it: Il formato richiesto non è supportato da questa stampante.

en: Invalid page selection
it: Selezione di pagine non valida

en: Warning
it: Attenzione

en: Page Scaling:
it: Ridimensionamento pagina:

en: Shrink to Printable Area
it: Riduci all'area stampabile

en: Fit to Printable Area
it: Adatta all'area stampabile

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • “None”: No page scaling is performed.
    
    • “Shrink to Printable Area”: Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • “Fit to Printable Area”: Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
it: Scala le pagine del documento fino a riempire l'area di stampa selezionata. Selezionare uno dei seguenti:
    
    • «Nessuna»: non viene eseguito alcun ridimensionamento della pagina.
    
    • «Riduci all'area stampabile»: le pagine del documento più grandi dell'area di stampa sono ridotte per riempire l'area stampabile della pagina di stampa.
    
    • «Adatta all'area stampabile»: le pagine del documento sono ingrandite o ridotte alla bisogna per riempire l'area stampabile della pagina di stampa.

en: Auto Rotate and Center
it: Ruotare e centrare automaticamente

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
it: Ruota l'orientamento della pagina di stampa per farlo corrispondere all'orientamento di ogni pagina del documento. Le pagine del documento verranno centrate nella pagina di stampa.

en: Select page size using document page size
it: Selezionare la dimensione della pagina usando la dimensione della pagina del documento

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
it: Quando abilitata, ogni pagina verrà stampata usando la stessa dimensione della pagina nel documento.

en: Draw border around pages
it: Disegna bordo attorno alla pagina

en: When enabled, a border will be drawn around each page.
it: Quando abilitata, un bordo sarà disegnato attorno a ogni pagina.

en: Page Handling
it: Gestione pagina

en: Scroll Up
it: Scorri su

en: Scroll Down
it: Scorri giù

en: Scroll View Up
it: Scorre la vista in su

en: Scroll View Down
it: Scorre la vista in giù

en: Document View
it: Vista documento

en: Go to first page
it: Va alla prima pagina

en: Go to previous page
it: Va alla pagina precedente

en: Go to next page
it: Va alla pagina successiva

en: Go to last page
it: Va all'ultima pagina

en: Go to page
it: Va alla pagina

en: Find
it: Trova

en: Go to page %s
it: Va a pagina %s

en: Go to %s on file “%s”
it: Va a %s nel file «%s»

en: Go to file “%s”
it: Va al file «%s»

en: Launch %s
it: Lancia %s

en: Reset form
it: Azzera modulo

en: Jump to page:
it: Salta alla pagina:

en: End of presentation. Press Esc or click to exit.
it: Fine della presentazione. Premere Esc o fare clic per uscire.

en: Delete the temporary file
it: Elimina il file temporaneo

en: File specifying print settings
it: File che specifica le impostazioni di stampa

en: File descriptor of input file
it: Descrittore del file del file di input

en: MIME type of input file
it: Tipo di MIME del file di input

en: File descriptor of print settings file
it: Descrittore del file delle impostazioni di stampa

en: GNOME Document Previewer
it: Anteprima documenti di GNOME

en: Select page or search in the outline
it: Seleziona pagina o cerca nell'indice

en: Select page
it: Seleziona pagina

en: Failed to print document
it: Stampa del documento non riuscita

en: Evince Document Viewer
it: Visualizzatore di documenti Evince

en: The selected printer “%s” could not be found
it: La stampante selezionata «%s» non può essere trovata

en: _Print
it: _Stampa

en: Print this document
it: Stampa questo documento

en: Previous Page
it: Pagina precedente

en: Next Page
it: Pagina successiva

en: Enlarge the document
it: Ingrandisce il documento

en: Shrink the document
it: Rimpicciolisce il documento

en: Reset zoom and make the page fit in the window
it: Azzera l'ingrandimento e adatta la pagina alla finestra

en: Document
it: Documento

en: Title:
it: Titolo:

en: Location:
it: Posizione:

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Author:
it: Autore:

en: Keywords:
it: Parole chiave:

en: Producer:
it: Produttore:

en: Creator:
it: Creatore:

en: Created:
it: Creato il:

en: Modified:
it: Modificato il:

en: Number of Pages:
it: Numero di pagine:

en: Optimized:
it: Ottimizzato:

en: Format:
it: Formato:

en: Security:
it: Sicurezza:

en: Contains Javascript:
it: Contiene Javascript:

en: Paper Size:
it: Dimensione carta:

en: Size:
it: Dimensione:

en: %.2f × %.2f inch
it: %.2f × %.2f pollici

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Portrait (%s)
it: %s, verticale (%s)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Landscape (%s)
it: %s, orizzontale (%s)

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Icon:
it: Icona:

en: Note
it: Nota

en: Comment
it: Commento

en: Key
it: Chiave

en: Help
it: Aiuto

en: New Paragraph
it: Nuovo paragrafo

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Insert
it: Inserisci

en: Cross
it: Croce

en: Circle
it: Cerchio

en: Markup type:
it: Tipo di marcatura:

en: Highlight
it: Evidenziato

en: Strike out
it: Barrato

en: Underline
it: Sottolineato

en: Squiggly
it: Linea ondulata

en: Annotation Properties
it: Proprietà annotazione

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Apply
it: _Applica

en: Color:
it: Colore:

en: Opacity:
it: Opacità:

en: Initial window state:
it: Stato iniziale della finestra:

en: Open
it: Apri

en: Close
it: Chiudi

note: Translators: an annotation that looks like a "sticky note"
en: Note text
it: Annotazione

en: Add text annotation
it: Aggiunge un'annotazione testuale

en: Highlight text
it: Testo evidenziato

en: Add highlight annotation
it: Aggiunge un'annotazione evidenziata

en: _Open Link
it: _Apri collegamento

en: _Copy Link Address
it: _Copia indirizzo collegamento

en: _Go To
it: V_ai a

en: Open in New _Window
it: Apri in una nuova _finestra

en: _Previous Page
it: Pagina pr_ecedente

en: _Next Page
it: Pagina s_uccessiva

en: _Reload
it: _Ricarica

en: Auto_scroll
it: Scorrimento _automatico

en: _Copy
it: _Copia

en: Select _All
it: _Seleziona tutto

en: _Save Image As…
it: _Salva immagine come…

en: Copy _Image
it: Copia _immagine

en: _Open Attachment
it: _Apri allegato

en: _Save Attachment As…
it: _Salva allegato come…

en: Annotation _Properties
it: _Proprietà annotazione

en: R_emove Annotation
it: R_imuovi annotazione

en: _Highlight Selected Text
it: _Evidenzia testo selezionato

en: Open Containing _Folder
it: Apri _cartella

en: Navigation
it: Navigazione

en: First Page
it: Prima pagina

en: Last Page
it: Ultima pagina

en: History
it: Cronologia

en: Back
it: Indietro

en: Forward
it: Avanti

en: Remove Annotation
it: Rimuovi annotazione

en: _Open Bookmark
it: Apri segnalibr_o

en: _Rename Bookmark
it: _Rinomina segnalibro

en: _Delete Bookmark
it: _Elimina segnalibro

en: Search in the outline…
it: Cerca nell'indice…

en: Print this section…
it: Stampa questa sezione…

en: Collapse all tree
it: Ripiega l'albero

en: Expand all tree
it: Espandi l'albero

en: Expand all under this element
it: Espandi tutto sotto questo elemento

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
it: Questo documento è bloccato e può essere letto solo inserendo la password corretta.

en: _Unlock Document
it: _Sblocca documento

en: Font
it: Tipo di carattere

en: Add bookmark
it: Aggiunge il segnalibro

en: Remove bookmark
it: Rimuove il segnalibro

en: Open…
it: Apri…

en: Open an existing document
it: Apre un documento esistente

en: Side pane
it: Riquadro laterale

en: Annotate the document
it: Annota il documento

en: Annotate document
it: Annota documento

en: File options
it: Opzioni file

en: Set zoom level
it: Imposta il livello di ingrandimento

en: Print…
it: Stampa…

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Send To…
it: Invia a…

en: New _Window
it: Nuova _finestra

en: Open a C_opy
it: Apri una c_opia

en: _Save As…
it: _Salva come…

en: Present as _Slideshow
it: Presenta come _diapositiva

en: _Continuous
it: _Continuo

en: _Dual
it: _Duale

en: _Odd Pages Left
it: Pa_gine dispari a sinistra

en: Right to Left Document
it: Documento da destra a sinistra

en: Ro_tate ⤵
it: Ruo_ta ⤵

en: Ni_ght Mode
it: Modalità not_turna

en: Prop_erties
it: Propri_età

en: _Keyboard Shortcuts
it: _Scorciatoie da tastiera

en: _Help
it: A_iuto

en: _About Document Viewer
it: I_nformazioni su Visualizzatore documenti

en: Select or set the zoom level of the document
it: Seleziona o imposta il livello di ingrandimento del documento

en: Fit Pa_ge
it: Adatta pa_gina

en: Fit _Width
it: Adatta larg_hezza

en: _Automatic
it: _Automatico

en: Password for document %s
it: Password per il documento %s

en: Loading…
it: Caricamento…

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
it: Il documento «%s» è bloccato e richiede una password per essere aperto.

en: Password required
it: Password richiesta

en: _Cancel
it: _Annulla

en: _Unlock
it: _Sblocca

en: _Password:
it: Pass_word:

en: Forget password _immediately
it: Dimentica la password _immediatamente

en: Remember password until you _log out
it: Ricorda la password fino al _termine della sessione

en: Remember _forever
it: Ricorda per _sempre

en: Properties
it: Proprietà

en: General
it: Generale

en: Fonts
it: Tipi di carattere

en: Document License
it: Licenza del documento

en: Gathering font information… %3d%%
it: Raccolta informazioni sul tipo di carattere… %3d%%

en: Usage terms
it: Termini d'uso

en: Text License
it: Testo della licenza

en: Further Information
it: Ulteriori informazioni

en: Document contains no annotations
it: Il documento non contiene annotazioni

en: Page %d
it: Pagina %d

en: No Comment
it: Nessun commento

en: Annotations
it: Annotazioni

en: A file named “%s” already exists. Do you want to replace it?
it: Esiste già un file con nome «%s». Sostituirlo?

en: The file “%s” already exists. Replacing it will overwrite its contents.
it: Il file «%s» esiste già. Sostituendolo il suo contenuto sarà sovrascritto.

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: Attachments
it: Allegati

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Layers
it: Livelli

note: Translators: This is the title for the sidebar pane that * shows the Outline or Table of Contents of the document.
en: Outline
it: Indice

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Find a word or phrase in the document
it: Trova una parola o frase nel documento

en: Search not available for this document
it: La ricerca non è disponibile per questo documento

en: Supported Image Files
it: File immagine supportati

en: The document contains no pages
it: Il documento non contiene pagine

en: The document contains only empty pages
it: Il documento contiene solo pagine vuote

en: Unable to open document “%s”.
it: Impossibile aprire il documento «%s».

en: Loading document from “%s”
it: Caricamento documento da «%s»

en: C_ancel
it: A_nnulla

en: Downloading document (%d%%)
it: Scaricamento documento (%d%%)

en: Failed to load remote file.
it: Caricamento del file remoto non riuscito.

en: Reloading document from %s
it: Aggiornamento del documento da %s

en: Failed to reload document.
it: Aggiornamento del documento non riuscito.

en: Open Document
it: Apri documento

en: _Open
it: _Apri

en: Saving document to %s
it: Salvataggio del documento in %s

en: Saving attachment to %s
it: Salvataggio dell'allegato in %s

en: Saving image to %s
it: Salvataggio dell'immagine in %s

en: The file could not be saved as “%s”.
it: Il file non può essere salvato come «%s».

en: Uploading document (%d%%)
it: Caricamento documento (%d%%)

en: Uploading attachment (%d%%)
it: Caricamento allegato (%d%%)

en: Uploading image (%d%%)
it: Caricamento immagine (%d%%)

en: Save As…
it: Salva come…

en: _Save
it: _Salva

en: Could not send current document
it: Impossibile inviare il documento corrente

en: %d pending job in queue | %d pending jobs in queue
it[0]: %d lavoro in attesa di essere stampato
it[1]: %d lavori in attesa di essere stampati

en: Printing job “%s”
it: Stampa del lavoro «%s»

en: Document contains form fields that have been filled out.
it: Il documento contiene dei campi di modulo che sono stati riempiti.

en: Document contains new or modified annotations.
it: Il documento contiene annotazioni nuove o modificate.

en: Reload document “%s”?
it: Ricaricare il documento «%s»?

en: If you reload the document, changes will be permanently lost.
it: Ricaricando il documento, le modifiche verranno perse per sempre.

en: Save a copy of document “%s” before closing?
it: Salvare una copia del documento «%s» prima della chiusura?

en: If you don’t save a copy, changes will be permanently lost.
it: Se non si salva una copia, le modifiche verranno perse per sempre.

en: Close _without Saving
it: Chiudi senza sal_vare

en: Save a _Copy
it: Salva una _copia

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
it: Attendere la fine del lavoro di stampa «%s» prima di chiudere?

note: TRANS: the singular form is not really used as n_print_jobs > 1 but some languages distinguish between different plurals forms, so the ngettext is needed.
en: There is %d print job active. Wait until print finishes before closing? | There are %d print jobs active. Wait until print finishes before closing?
it[0]: C'è %d lavoro di stampa attivo. Attendere la fine della stampa prima di chiudere?
it[1]: Ci sono %d lavori di stampa attivi. Attendere la fine delle stampe prima di chiudere?

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
it: Chiudendo la finestra, i lavori di stampa in attesa non verranno stampati.

en: Cancel _print and Close
it: Annulla stam_pa e chiudi

en: Close _after Printing
it: Chiudi _dopo la stampa

en: © 1996–2023 The Evince document viewer authors
it: © 1996-2023 Gli autori del visualizzatore di documenti Evince

en: Evince is a simple document viewer for GNOME
it: Evince è un semplice visualizzatore di documenti per GNOME

en: Running in presentation mode
it: Esecuzione in modalità presentazione

en: The attachment could not be saved.
it: L'allegato non può essere salvato.

en: Enable caret navigation?
it: Abilitare la navigazione col cursore?

en: _Enable
it: A_bilita

en: Pressing F7 turns the caret navigation on or off. This feature places a moveable cursor in text pages, allowing you to move around and select text with your keyboard. Do you want to enable the caret navigation?
it: Premendo F7 è possibile attivare o disattivare la navigazione con cursore. Questa funzionalità posiziona un cursore mobile all'interno del documento, consentendo di muoversi e selezionare il testo usando la tastiera. Abilitare la navigazione con cursore?

en: Don’t show this message again
it: Non mostrare più questo messaggio

en: Security alert: this document has been prevented from opening the file “%s”
it: Avviso di sicurezza: questo documento ha impedito l'apertura del file «%s»

en: Unable to open external link
it: Impossibile aprire il collegamento esterno

en: Couldn’t find appropriate format to save image
it: Impossibile trovare un formato appropriato per salvare l'immagine

en: The image could not be saved.
it: L'immagine non può essere salvata.

en: Save Image
it: Salva immagine

en: Unable to open attachment
it: Impossibile aprire l'allegato

en: Save Attachment
it: Salva allegato

en: Recent Documents
it: Documenti recenti

en: Password Required
it: Password richiesta

[ctx: shortcut window]
en: Opening, closing, saving and printing
it: Apertura, chiusura, salvataggio e stampa

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
it: Apre un documento

[ctx: shortcut window]
en: Open a copy of the current document
it: Apre una copia dell'attuale documento

[ctx: shortcut window]
en: Save a copy of the current document
it: Salva una copia dell'attuale documento

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
it: Stampa l'attuale documento

[ctx: shortcut window]
en: Close the current document window
it: Chiude la finestra dell'attuale documento

[ctx: shortcut window]
en: Reload the document
it: Ricarica il documento

[ctx: shortcut window]
en: Window
it: Finestra

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
it: Abilita/Disabilita lo schermo intero

[ctx: shortcut window]
en: Enter presentation mode
it: Entra in modalità presentazione

[ctx: shortcut window]
en: Toggle sidebar
it: Abilita/Disabilita la barra laterale

[ctx: shortcut window]
en: Toggle caret navigation
it: Abilita/Disabilita la navigazione con cursore

[ctx: shortcut window]
en: Selecting and copying text
it: Seleziona e copia il testo

[ctx: shortcut window]
en: Copy highlighted text
it: Copia il testo evidenziato

[ctx: shortcut window]
en: Select all the text in a document
it: Seleziona tutto il testo in un documento

[ctx: shortcut window]
en: Rotating and zooming
it: Rotazione e ingrandimento

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees counter-clockwise
it: Ruota la pagina di 90 gradi in senso antiorario

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees clockwise
it: Ruota la pagina di 90 gradi in senso orario

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
it: Aumenta l'ingrandimento

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
it: Diminuisce l'ingrandimento

[ctx: shortcut window]
en: Zoom 1∶1
it: Ingrandimento 1:1

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in (alternative)
it: Aumenta l'ingrandimento (alternativo)

[ctx: shortcut window]
en: Fit page
it: Adatta pagina

[ctx: shortcut window]
en: Fit width
it: Adatta larghezza

[ctx: shortcut window]
en: Automatic zoom
it: Ingrandimento automatico

[ctx: shortcut window]
en: Moving around the document
it: Spostarsi nel documento

[ctx: shortcut window]
en: Move around a page
it: Sposta all'interno di una pagina

[ctx: shortcut window]
en: Move up/down a page several lines at a time
it: Sposta su/giù una pagina più righe alla volta

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page
it: Va alla pagina precedente

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page
it: Va alla pagina successiva

[ctx: shortcut window]
en: Go to page number
it: Va al numero della pagina

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page (fast)
it: Va alla pagina precedente (veloce)

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page (fast)
it: Va alla pagina successiva (veloce)

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page visited
it: Va alla pagina visitata precedente

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page visited
it: Va alla pagina visitata successiva

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning/end of a page
it: Va all'inizio/fine di una pagina

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning of the document
it: Va all'inizio del documento

[ctx: shortcut window]
en: Go to the end of the document
it: Va alla fine del documento

[ctx: shortcut window]
en: Document view and handling
it: Visualizzazione e gestione del documento

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
it: Aggiunge il segnalibro

[ctx: shortcut window]
en: Remove bookmark
it: Rimuove il segnalibro

[ctx: shortcut window]
en: Toggle night mode
it: Abilita/Disabilita la modalità notturna

[ctx: shortcut window]
en: Toggle continuous scrolling
it: Abilita/Disabilita lo scorrimento continuo

[ctx: shortcut window]
en: Toggle dual page
it: Abilita/Disabilita la pagina duale

[ctx: shortcut window]
en: Toggle odd pages left
it: Abilita/Disabilita le pagine dispari a sinistra

[ctx: shortcut window]
en: Document properties
it: Proprietà del documento

[ctx: shortcut window]
en: Add a post-it like note
it: Aggiunge una nota adesiva

[ctx: shortcut window]
en: Highlight text
it: Testo evidenziato

[ctx: shortcut window]
en: Finding text
it: Ricerca del testo

[ctx: shortcut window]
en: Show the search bar
it: Mostra la barra di ricerca

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next search result
it: Va al risultato di ricerca successivo

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous search result
it: Va al risultato di ricerca precedente

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Show help
it: Mostra l'aiuto

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
it: Attiva/Disattiva il menù principale

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

[ctx: shortcut window]
en: Close window
it: Chiude la finestra

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
it: Modalità presentazione

[ctx: shortcut window]
en: Toggle black screen
it: Abilita/Disabilita lo schermo nero

[ctx: shortcut window]
en: Toggle white screen
it: Abilita/Disabilita lo schermo bianco

[ctx: shortcut window]
en: Touchpad gestures
it: Gesti col touchpad

en: GNOME Document Viewer
it: Visualizzatore documenti di GNOME

en: Open a new window.
it: Apre una nuova finestra.

en: The page label of the document to display.
it: L'etichetta della pagina del documento da visualizzare.

en: PAGE
it: PAGINA

en: The page number of the document to display.
it: Il numero di pagina del documento da visualizzare.

en: NUMBER
it: NUMERO

en: Named destination to display.
it: Il segnaposto PDF da visualizzare.

en: DEST
it: DESTINAZIONE

en: Run evince in fullscreen mode
it: Esegue evince in modalità schermo intero

en: Run evince in presentation mode
it: Esegue evince in modalità presentazione

en: Run evince as a previewer
it: Esegue evince per vedere l'anteprima di stampa

en: The word or phrase to find in the document
it: La parola o la frase da trovare nel documento

en: STRING
it: STRINGA
