evince - en to cs translation catalogue (433 entries)

en: File is corrupted
cs: Soubor je poškozený

en: Archive is encrypted
cs: Archiv je šifrovaný

en: No supported images in archive
cs: V archivu nejsou žádné podporované obrázky

en: No files in archive
cs: V archivu nejsou žádné soubory

en: Not a comic book MIME type: %s
cs: Nejedná se o typ MIME pro komiks: %s

en: libarchive lacks support for this comic book’s compression, please contact your distributor
cs: libarchive postrádá podporu pro tento typ komprimace komiksových knih, kontaktujte prosím svého distributora

en: Can not get local path for archive
cs: Nelze získat místní cestu k archivu

en: Comic Books
cs: Komiksy

en: Adds support for reading comic books
cs: Přidává podporu pro čtení komiksů

en: DjVu document has incorrect format
cs: Dokument DjVu nemá správný formát

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
cs: Dokument se skládá z několika souborů. K jednomu nebo více souborům se nepodařilo přistoupit.

en: DjVu Documents
cs: Dokumenty DjVu

en: Adds support for reading DjVu documents
cs: Přidává podporu pro čtení dokumentů DjVu

en: DVI document has incorrect format
cs: Dokument DVI nemá správný formát

en: DVI Documents
cs: Dokumenty DVI

en: Adds support for reading DVI documents
cs: Přidává podporu pro čtení dokumentů DVI

en: PDF Documents
cs: Dokumenty PDF

en: Adds support for reading PDF Documents
cs: Přidává podporu pro čtení dokumentů PDF

note: translators: this is the document security state
en: Yes
cs: Ano

note: translators: this is the document security state
en: No
cs: Ne

en: Type 1
cs: Typ 1

en: Type 1C
cs: Typ 1C

en: Type 3
cs: Typ 3

en: Type 1 (CID)
cs: Typ 1 (CID)

en: Type 1C (CID)
cs: Typ 1C (CID)

en: Unknown font type
cs: Neznámý řez písma

en: This document contains non-embedded fonts that are not from the PDF Standard 14 fonts. If the substitute fonts selected by fontconfig are not the same as the fonts used to create the PDF, the rendering may not be correct.
cs: Tento dokument obsahuje písma, které v něm nejsou přibalená a ani nepatří mezi 14 standardních písem pro PDF. Pokud písma vybraná pomocí fontconfig nebudou stejná jako ta, která byla použita při vytváření PDF, nemusí být dokument správně vykreslen.

en: All fonts are either standard or embedded.
cs: Všechna písma jsou buď standardní nebo přibalena.

en: No name
cs: Žádný název

note: translators: When a font type does not have encoding information or it is unknown.  Example: Encoding: None translators: Value for 'Page Scaling:' to not scale the document pages on printing translators: This is used when a document property does not have a value.  Examples: Author: None Keywords: N
en: None
cs: Žádné

en: Embedded subset
cs: Vložená podmnožina

en: Embedded
cs: Vložené

en: Not embedded
cs: Nevložené

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "Type 1 (One of the Standard 14 Fonts)"
en:  (One of the Standard 14 Fonts)
cs:  (jedno ze 14 standardních písem)

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "TrueType (Not one of the Standard 14 Fonts)"
en:  (Not one of the Standard 14 Fonts)
cs:  (nepatřící mezi 14 standardních písem)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * Type 1 (One of the standard 14 Fonts) * Not embedded * Substituting with TeXGyreTermes-Regular * (/usr/share/textmf/.../texgyretermes-regular.otf)
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
    Substituting with <b>%s</b>
    (%s)
cs: %s%s
    Kódování: %s
    %s
    Nahrazuje se pomocí <b>%s</b>
    (%s)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * TrueType (CID) * Encoding: Custom * Embedded subset
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
cs: %s%s
    Kódování: %s
    %s

en: PostScript Documents
cs: Dokumenty PostScript

en: Adds support for reading PostScript documents
cs: Přidává podporu pro čtení postskriptových dokumentů

en: Failed to load document “%s”
cs: Nepodařilo se načíst dokument „%s“

en: Failed to save document “%s”
cs: Nepodařilo se uložit dokument „%s“

en: TIFF Documents
cs: Dokumenty TIFF

en: Adds support for reading TIFF documents
cs: Přidává podporu pro čtení dokumentů TIFF

en: Invalid document
cs: Neplatný dokument

en: XPS Documents
cs: Dokumenty XPS

en: Adds support for reading XPS documents
cs: Přidává podporu pro čtení dokumentů XPS

note: Manually set name and icon
en: Document Viewer
cs: Prohlížeč dokumentů

en: View multi-page documents
cs: Zobrazovat dokumenty po více stránkách

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;document;presentation;viewer;evince;
cs: pdf;ps;postscript;postskript;dvi;xps;djvu;tiff;dokument;prezentace;prohlížeč;evince;

en: New Window
cs: Nové okno

en: Override document restrictions
cs: Ignorovat omezení dokumentu

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
cs: Ignorovat omezení dokumentu, například zákaz kopírování nebo tisku.

en: Automatically reload the document
cs: Automaticky znovu načítat dokument

en: The document is automatically reloaded on file change.
cs: Dokument se automaticky znovu načte při změně souboru.

en: The URI of the directory last used to open or save a document
cs: URI složky, která byla použita jako poslední k otevření nebo uložení dokumentu

en: The URI of the directory last used to save a picture
cs: URI složky, která byla použita jako poslední k uložení obrázku

en: Page cache size in MiB
cs: Velikost stránky mezipaměti v MiB

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
cs: Maximální velikost, která bude použita k ukládání vykreslených stránek do mezipaměti; omezuje maximální velikost přiblížení.

en: Show a dialog to confirm that the user wants to activate the caret navigation.
cs: Zobrazovat dialogové okno s žádostí o potvrzení, když chce uživatel zapnout kurzorovou navigaci.

en: Allow links to change the zoom level.
cs: Umožnit odkazům měnit úroveň přiblížení.

en: Check spelling when writing annotation notes or filling text forms.
cs: Kontrolovat pravopis při psaní poznámek anotací nebo vyplňování textových formulářů.

en: Show a side bar next to the document to help navigate the document.
cs: Zobrazit postranní panel vedle dokumentu, který vám usnadní orientaci v dokumentu.

en: Set the default zoom level to display a document.
cs: Nastavit výchozí úroveň přiblížení pro zobrazení dokumentu.

en: Display the document as a continuous stream of pages instead of page at a time.
cs: Zobrazit dokument jako souvislý proud stránek namísto jednotlivých stránek.

en: Show two pages side by side.
cs: Zobrazit dvě stránky vedle sebe.

en: Show the first page (odd page) on the left (when displaying two pages side by side)
cs: Zobrazit první stránku (lichá stránka) vlevo (při zobrazení dvou stránek vedle sebe)

en: Document viewer for popular document formats
cs: Prohlížeč dokumentů pro populární formáty dokumentů

en: A document viewer for the GNOME desktop. You can view, search or annotate documents in many different formats.
cs: Prohlížeč dokumentů pro uživatelské prostředí GNOME. Můžete si prohlížet, prohledávat a komentovat dokumenty v rozličných formátech.

en: Evince supports documents in: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (with SyncTeX), and Comic Books archives (CBR, CBT, CBZ, CB7).
cs: Podporuje následující formáty dokumentů: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (pomocí SyncTeX) a archivy s komiksy (CBR, CBT, CBZ, CB7).

en: A clear, simple UI
cs: Čisté a jednoduché uživatelské rozhraní

en: Advanced highlighting and annotation
cs: Pokročilé zvýrazňování a psaní poznámek

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
cs: Projekt GNOME

en: Print Preview
cs: Náhled tisku

en: Preview before printing
cs: Náhled před vytištěním

en: Couldn’t save attachment “%s”: %s
cs: Nepodařilo se uložit přílohu „%s“: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”: %s
cs: Nepodařilo se otevřít přílohu „%s“: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”
cs: Nepodařilo se otevřít přílohu „%s“

en: File type %s (%s) is not supported
cs: Typ souboru %s (%s) není podporován

en: Unknown MIME Type
cs: Neznámý typ MIME

en: All Documents
cs: Všechny dokumenty

en: All Files
cs: Všechny soubory

en: Failed to create a temporary file: %s
cs: Nepodařilo se vytvořit dočasný soubor: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
cs: Nepodařilo se vytvořit dočasný adresář: %s

en: This work is in the Public Domain
cs: Toto je volné dílo (Public Domain)

en: (%d of %d)
cs: (%d z %d)

en: of %d
cs: z %d

en: Page %s
cs: Stránka %s

en: Not found, click to change search options
cs: Nenalezeno, kliknutím můžete změnit podmínky hledání

en: Search options
cs: Volby hledání

en: _Whole Words Only
cs: Pouze _celá slova

en: C_ase Sensitive
cs: _Rozlišovat velikost písmen

en: Find previous occurrence of the search string
cs: Najít předchozí výskyt hledaného řetězce

en: Find next occurrence of the search string
cs: Najít následující výskyt hledaného řetězce

en: Failed to render page %d: %s
cs: Selhalo vykreslení stránky %d: %s

en: Failed to render page %d
cs: Selhalo vykreslení stránky %d

en: Failed to create thumbnail for page %d
cs: Selhalo vytvoření náhledu pro stránku %d

en: Failed to print page %d: %s
cs: Selhal tisk stránky %d: %s

note: Initial state
en: Preparing preview…
cs: Připravuje se náhled…

en: Finishing…
cs: Dokončuje se…

en: Generating preview: page %d of %d
cs: Vytváří se náhled: stránka %d z %d

note: Initial state
en: Preparing to print…
cs: Připravuje se tisk…

en: Printing page %d of %d…
cs: Tiskne se stránka %d z %d…

en: Your print range selection does not include any pages
cs: Snažíte se vytisknout výběr, který nezahrnuje žádné stránky

note: translators: Title of the print dialog
en: Print
cs: Tisk

en: Requested format is not supported by this printer.
cs: Požadovaný formát není touto tiskárnou podporován.

en: Invalid page selection
cs: Neplatný výběr stránek

en: Warning
cs: Varování

en: Page Scaling:
cs: Změna velikosti stránky:

en: Shrink to Printable Area
cs: Zmenšit na tisknutelnou oblast

en: Fit to Printable Area
cs: Přizpůsobit tisknutelné oblasti

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • “None”: No page scaling is performed.
    
    • “Shrink to Printable Area”: Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • “Fit to Printable Area”: Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
cs: Přizpůsobení stránky dokumentu tak, aby odpovídaly velikosti dle zvolené tiskárny. Vyberte jednu z následujících možností:
    
    • „Žádná“: Nebude provedena žádná změna velikosti.
    
    • „Zmenšit na tisknutelnou oblast“: Stránky dokumentu, které jsou větší než tisknutelná oblast budou zmenšeny tak, aby se vešly do tisknutelné oblasti tiskárny.
    
    • „Přizpůsobit tisknutelné oblasti“: Stránky dokumentu budou podle potřeby zvětšeny nebo zmenšeny tak, aby odpovídaly tisknutelné oblasti tiskárny.

en: Auto Rotate and Center
cs: Automaticky otočit a centrovat

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
cs: Otočí každou tisknutou stránku tak, aby odpovídala orientaci stránky v dokumentu. Stránky dokumentu budou vycentrovány.

en: Select page size using document page size
cs: Velikost stránky dle velikosti v dokumentu

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
cs: Pokud je povoleno, bude každá stránka vytištěna na papír o velikosti, jakou má v dokumentu.

en: Draw border around pages
cs: Vykreslovat ohraničení stránek

en: When enabled, a border will be drawn around each page.
cs: Když je zapnuto, bude okolo každé stránky vykreslené ohraničení.

en: Page Handling
cs: Nastavení stránky

en: Scroll Up
cs: Posunout nahoru

en: Scroll Down
cs: Posunout dolů

en: Scroll View Up
cs: Posunout pohled nahoru

en: Scroll View Down
cs: Posunout pohled dolů

en: Document View
cs: Pohled na dokument

en: Go to first page
cs: Přejít na první stránku

en: Go to previous page
cs: Přejít na předchozí stránku

en: Go to next page
cs: Přejít na následující stránku

en: Go to last page
cs: Přejít na poslední stránku

en: Go to page
cs: Přejít na stránku

en: Find
cs: Najít

en: Go to page %s
cs: Přejít na stránku %s

en: Go to %s on file “%s”
cs: Přejít na %s v souboru „%s“

en: Go to file “%s”
cs: Přejít na soubor “%s”

en: Launch %s
cs: Spustit %s

en: Reset form
cs: Čistý formulář

en: Jump to page:
cs: Přejít na stránku:

en: End of presentation. Press Esc or click to exit.
cs: Konec prezentace. Opustíte ji kliknutím nebo klávesou Esc.

en: Delete the temporary file
cs: Smazat dočasný soubor

en: File specifying print settings
cs: Soubor určující nastavení tisku

en: FILE
cs: SOUBOR

en: File descriptor of input file
cs: Popisovač souboru vstupního souboru

en: FD
cs: PS

en: MIME type of input file
cs: Typ MIME vstupního souboru

en: TYPE
cs: TYP

en: File descriptor of print settings file
cs: Popisovač souboru souboru s nastavením tisku

en: GNOME Document Previewer
cs: Prohlížeč dokumentů pro uživatelské prostředí GNOME

en: Select page or search in the outline
cs: Zvolit stránku nebo ji vyhledat v obsahu

en: Select page
cs: Zvolit stránku

en: Failed to print document
cs: Nepodařilo se vytisknout dokument

en: Evince Document Viewer
cs: Prohlížeč dokumentů Evince

en: The selected printer “%s” could not be found
cs: Vybraná tiskárna „%s“ nebyla nalezena

en: _Print
cs: _Tisk

en: Print this document
cs: Vytisknout tento dokument

en: Previous Page
cs: Předchozí stránka

en: Next Page
cs: Následující stránka

en: Enlarge the document
cs: Zvětšit dokument

en: Shrink the document
cs: Zmenšit dokument

en: Reset zoom and make the page fit in the window
cs: Vynulovat přiblížení a přizpůsobit stránku oknu

en: Document
cs: Dokument

en: Title:
cs: Název:

en: Location:
cs: Umístění:

en: Subject:
cs: Předmět:

en: Author:
cs: Autor:

en: Keywords:
cs: Klíčová slova:

en: Producer:
cs: Producent:

en: Creator:
cs: Tvůrce:

en: Created:
cs: Vytvořeno:

en: Modified:
cs: Změněno:

en: Number of Pages:
cs: Počet stránek:

en: Optimized:
cs: Optimalizace:

en: Format:
cs: Formát:

en: Security:
cs: Zabezpečení:

en: Contains Javascript:
cs: Obsahuje Javascript:

en: Paper Size:
cs: Velikost papíru:

en: Size:
cs: Velikost:

en: %.2f × %.2f inch
cs: %.2f × %.2f palců

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Portrait (%s)
cs: %s, na výšku (%s)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Landscape (%s)
cs: %s, na šířku (%s)

en: Unknown
cs: Neznámo

en: Icon:
cs: Ikona:

en: Note
cs: Poznámka

en: Comment
cs: Komentář

en: Key
cs: Klíč

en: Help
cs: Nápověda

en: New Paragraph
cs: Nový odstavec

en: Paragraph
cs: Odstavec

en: Insert
cs: Vložit

en: Cross
cs: Křížek

en: Circle
cs: Kolečko

en: Markup type:
cs: Typ označení:

en: Highlight
cs: zvýraznění

en: Strike out
cs: přeškrtnutí

en: Underline
cs: podtržení

en: Squiggly
cs: vlnovka

en: Annotation Properties
cs: Vlastnosti poznámky

en: _Close
cs: _Zavřít

en: _Apply
cs: _Použít

en: Color:
cs: Barva:

en: Opacity:
cs: Krytí:

en: Initial window state:
cs: Počáteční stav okna:

en: Open
cs: Otevřené

en: Close
cs: Zavřené

note: Translators: an annotation that looks like a "sticky note"
en: Note text
cs: Poznámka

en: Add text annotation
cs: Opatřit textovou poznámkou

en: Highlight text
cs: Zvýraznit

en: Add highlight annotation
cs: Opatřit zvýrazněním

en: _Open Link
cs: _Otevřít odkaz

en: _Copy Link Address
cs: _Kopírovat adresu odkazu

en: _Go To
cs: _Přejít na

en: Open in New _Window
cs: Otevřít v novém _okně

en: _Previous Page
cs: _Předchozí stránka

en: _Next Page
cs: _Následující stránka

en: _Reload
cs: Z_novu načíst

en: Auto_scroll
cs: Automaticky po_souvat

en: _Copy
cs: _Kopírovat

en: Select _All
cs: Vy_brat vše

en: _Save Image As…
cs: _Uložit obrázek jako…

en: Copy _Image
cs: Kopí_rovat obrázek

en: _Open Attachment
cs: _Otevřít přílohu

en: _Save Attachment As…
cs: _Uložit přílohu jako…

en: Annotation _Properties
cs: Vlastnosti _poznámky

en: R_emove Annotation
cs: O_dstranit poznámku

en: _Highlight Selected Text
cs: Z_výraznit vybraný text

en: Open Containing _Folder
cs: Otevřít mateřskou _složku

en: Navigation
cs: Navigace

en: First Page
cs: První stránka

en: Last Page
cs: Poslední stránka

en: History
cs: Historie

en: Back
cs: Zpět

en: Forward
cs: Vpřed

en: Remove Annotation
cs: Odstranit poznámku

en: _Open Bookmark
cs: _Otevřít záložku

en: _Rename Bookmark
cs: _Přejmenovat záložku

en: _Delete Bookmark
cs: _Smazat záložku

en: Search in the outline…
cs: Hledat v obsahu…

en: Print this section…
cs: Vytisknout tento oddíl…

en: Collapse all tree
cs: Sbalit celý strom

en: Expand all tree
cs: Rozbalit celý strom

en: Expand all under this element
cs: Rozbalit vše pod tímto prvkem

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
cs: Tento dokument je uzamčen a lze jej číst jen po zadání správného hesla.

en: _Unlock Document
cs: _Odemknout dokument

en: Font
cs: Písmo

en: Add bookmark
cs: Přidat záložku

en: Remove bookmark
cs: Odstranit záložku

en: Open…
cs: Otevřít…

en: Open an existing document
cs: Otevřít existující dokument

en: Side pane
cs: Postranní panel

en: Annotate the document
cs: Přidat poznámky k dokumentu

en: Annotate document
cs: Přidat poznámky k dokumentu

en: File options
cs: Volby souborů

en: Set zoom level
cs: Nastavit přiblížení

en: Print…
cs: Tisk…

en: Fullscreen
cs: Celá obrazovka

en: Send To…
cs: Odeslat do…

en: New _Window
cs: No_vé okno

en: Open a C_opy
cs: Otevřít k_opii

en: _Save As…
cs: _Uložit jako…

en: Present as _Slideshow
cs: Promítnout jako pre_zentaci

en: _Continuous
cs: _Souvislý

en: _Dual
cs: _Dvojstrana

en: _Odd Pages Left
cs: _Liché stránky vlevo

en: Right to Left Document
cs: Dokument zprava doleva

en: Ro_tate ⤵
cs: O_točit ⤵

en: Ni_ght Mode
cs: _Noční režim

en: Prop_erties
cs: Vl_astnosti

en: _Keyboard Shortcuts
cs: _Klávesové zkratky

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _About Document Viewer
cs: O _aplikaci Prohlížeč dokumentů

en: Select or set the zoom level of the document
cs: Vybrat nebo nastavit úroveň přiblížení dokumentu

en: Fit Pa_ge
cs: Přizpůsobit s_tránce

en: Fit _Width
cs: Přizpůsobit šíř_ce

en: _Automatic
cs: _Automaticky

en: Password for document %s
cs: Heslo dokumentu %s

en: Loading…
cs: Probíhá načítání…

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
cs: Dokument „%s“ je uzamčen a před otevřením vyžaduje zadání hesla.

en: Password required
cs: Je vyžadováno heslo

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Unlock
cs: _Odemknout

en: _Password:
cs: _Heslo:

en: Forget password _immediately
cs: Zapomenout heslo _okamžitě

en: Remember password until you _log out
cs: _Pamatovat si heslo, dokud se neodhlásíte

en: Remember _forever
cs: Zapamatovat si _napořád

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: General
cs: Obecné

en: Fonts
cs: Písma

en: Document License
cs: Licence dokumentu

en: Gathering font information… %3d%%
cs: Získávají se informace o písmech… %3d %%

en: Usage terms
cs: Podmínky užívání

en: Text License
cs: Licence textu

en: Further Information
cs: Další informace

en: Document contains no annotations
cs: Dokument neobsahuje žádné poznámky

en: Page %d
cs: Stránka %d

en: No Comment
cs: Žádný komentář

en: Annotations
cs: Poznámky

en: A file named “%s” already exists. Do you want to replace it?
cs: Soubor s názvem „%s“ již existuje. Chcete jej nahradit?

en: The file “%s” already exists. Replacing it will overwrite its contents.
cs: Soubor „%s“ již existuje. Nahrazením se přepíše jeho obsah.

en: _Replace
cs: Nah_radit

en: Attachments
cs: Přílohy

en: Bookmarks
cs: Záložky

en: Layers
cs: Vrstvy

note: Translators: This is the title for the sidebar pane that * shows the Outline or Table of Contents of the document.
en: Outline
cs: Obsah

en: Thumbnails
cs: Náhledy

en: Find a word or phrase in the document
cs: Najít v dokumentu slovo nebo frázi

en: Search not available for this document
cs: V tomto dokumentu nelze vyhledávat

en: Supported Image Files
cs: Podporované soubory s obrázky

en: The document contains no pages
cs: Dokument neobsahuje žádné stránky

en: The document contains only empty pages
cs: Dokument obsahuje pouze prázdné stránky

en: Unable to open document “%s”.
cs: Nelze otevřít dokument „%s“.

en: Loading document from “%s”
cs: Načítá se dokument z %s

en: C_ancel
cs: _Zrušit

en: Downloading document (%d%%)
cs: Stahuje se dokument (%d %%)

en: Failed to load remote file.
cs: Nepodařilo se nahrát vzdálený soubor

en: Reloading document from %s
cs: Opětovně se načítá dokument z %s

en: Failed to reload document.
cs: Nezdařilo se znovu načíst dokument

en: Open Document
cs: Otevřít dokument

en: _Open
cs: _Otevřít

en: Saving document to %s
cs: Dokument se ukládá do %s

en: Saving attachment to %s
cs: Příloha se ukládá do %s

en: Saving image to %s
cs: Obrázek se ukládá do %s

en: The file could not be saved as “%s”.
cs: Soubor nelze uložit jako „%s“.

en: Uploading document (%d%%)
cs: Nahrává se dokument (%d %%)

en: Uploading attachment (%d%%)
cs: Nahrává se příloha (%d %%)

en: Uploading image (%d%%)
cs: Nahrává se obrázek (%d %%)

en: Save As…
cs: Uložení jako…

en: _Save
cs: _Uložit

en: Could not send current document
cs: Dokument se nepodařilo odeslat

en: %d pending job in queue | %d pending jobs in queue
cs[0]: %d nevyřízená úloha ve frontě
cs[1]: %d nevyřízené úlohy ve frontě
cs[2]: %d nevyřízených úloh ve frontě

en: Printing job “%s”
cs: Tiskne se úloha „%s“

en: Document contains form fields that have been filled out.
cs: Dokument obsahuje pole, která byla vyplněna.

en: Document contains new or modified annotations.
cs: Dokument obsahuje nové nebo změněné poznámky.

en: Reload document “%s”?
cs: Načíst dokument „%s“ znovu?

en: If you reload the document, changes will be permanently lost.
cs: Jestliže dokument znovu načtete, o změny nevratně příjdete.

en: _No
cs: _Ne

en: Save a copy of document “%s” before closing?
cs: Uložit před zavřením kopii dokumentu „%s“?

en: If you don’t save a copy, changes will be permanently lost.
cs: Pokud neuložíte kopii, budou změny nenávratně ztraceny.

en: Close _without Saving
cs: Zavřít _bez uložení

en: Save a _Copy
cs: Uložit _kopii

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
cs: Odložit uzavření, dokud se nedokončí tisková úloha „%s“?

note: TRANS: the singular form is not really used as n_print_jobs > 1 but some languages distinguish between different plurals forms, so the ngettext is needed.
en: There is %d print job active. Wait until print finishes before closing? | There are %d print jobs active. Wait until print finishes before closing?
cs[0]: %d tisková úloha je aktivní. Odložit uzavření, dokud se nedokončí tisk?
cs[1]: %d tiskové úlohy jsou aktivní. Odložit uzavření, dokud se nedokončí tisk?
cs[2]: %d tiskových úloh je aktivních. Odložit uzavření, dokud se nedokončí tisk?

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
cs: Pokud zavřete okno, nebudou vytištěny nevyřízené tiskové úlohy.

en: Cancel _print and Close
cs: Zrušit _tisk a zavřít

en: Close _after Printing
cs: Zavřít _po vytištění

en: © 1996–2023 The Evince document viewer authors
cs: © 1996 — 2023 autoři prohlížeče dokumentů Evince

en: Evince is a simple document viewer for GNOME
cs: Evince je jednoduchý prohlížeč dokumentů pro GNOME

en: Running in presentation mode
cs: Běží v režimu prezentace

en: The attachment could not be saved.
cs: Nepodařilo se uložit přílohu.

en: Enable caret navigation?
cs: Zapnout kurzorovou navigaci?

en: _Enable
cs: Z_apnout

en: Pressing F7 turns the caret navigation on or off. This feature places a moveable cursor in text pages, allowing you to move around and select text with your keyboard. Do you want to enable the caret navigation?
cs: Zmáčknutím F7 zapnete/vypnete kurzorovou navigaci. Tato funkce umístí do stránek textový kurzor, kterým se mužete pomocí klávesnice po dokumentu pohybovat a vybírat text. Chcete kurzorovou navigaci zapnout?

en: Don’t show this message again
cs: Tuto zprávu znovu nezobrazovat

en: Security alert: this document has been prevented from opening the file “%s”
cs: Bezpečnostní upozornění: tomuto dokumentu bylo zabráněno v otevření souboru „%s“.

en: Unable to open external link
cs: Nepodařilo se otevřít externí odkaz

en: Couldn’t find appropriate format to save image
cs: Nepodařilo se najít vhodný formát pro uložení obrázku

en: The image could not be saved.
cs: Nepodařilo se uložit obrázek.

en: Save Image
cs: Uložit obrázek

en: Unable to open attachment
cs: Nepodařilo se otevřít přílohu

en: Save Attachment
cs: Uložit přílohu

en: Recent Documents
cs: Nedávné dokumenty

en: Password Required
cs: Je vyžadováno heslo

[ctx: shortcut window]
en: Opening, closing, saving and printing
cs: Otevírání, zavírání, ukládání a tisk

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
cs: Otevřít dokument

[ctx: shortcut window]
en: Open a copy of the current document
cs: Otevřít kopii aktuálního dokumentu

[ctx: shortcut window]
en: Save a copy of the current document
cs: Uložit kopii aktuálního dokumentu

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
cs: Vytisknout aktuální dokument

[ctx: shortcut window]
en: Close the current document window
cs: Zavřít okno s aktuálním dokumentem

[ctx: shortcut window]
en: Reload the document
cs: Znovu načíst dokument

[ctx: shortcut window]
en: Window
cs: Okno

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
cs: Zapnout/vypnout režim celé obrazovky

[ctx: shortcut window]
en: Enter presentation mode
cs: Přepnout do režimu prezentace

[ctx: shortcut window]
en: Toggle sidebar
cs: Zobrazit/skrýt postranní panel

[ctx: shortcut window]
en: Toggle caret navigation
cs: Zapnout/vypnout kurzorovou navigaci

[ctx: shortcut window]
en: Selecting and copying text
cs: Výběr a kopírování textu

[ctx: shortcut window]
en: Copy highlighted text
cs: Zkopírovat zvýrazněný text

[ctx: shortcut window]
en: Select all the text in a document
cs: Vybrat veškerý text v dokumentu

[ctx: shortcut window]
en: Rotating and zooming
cs: Otáčení a přibližování

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees counter-clockwise
cs: Otočit stránku o 90 stupňů po směru hodinových ručiček

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees clockwise
cs: Otočit stránku o 90 stupňů proti směru hodinových ručiček

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
cs: Přiblížit

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
cs: Oddálit

[ctx: shortcut window]
en: Zoom 1∶1
cs: Přiblížení 1∶1

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in (alternative)
cs: Přiblížit (další způsob)

[ctx: shortcut window]
en: Fit page
cs: Přizpůsobit stránce

[ctx: shortcut window]
en: Fit width
cs: Přizpůsobit šířce

[ctx: shortcut window]
en: Automatic zoom
cs: Automaticky přiblížit

[ctx: shortcut window]
en: Moving around the document
cs: Pohyb v dokumentu

[ctx: shortcut window]
en: Move around a page
cs: Pohyb po stránce

[ctx: shortcut window]
en: Move up/down a page several lines at a time
cs: Posunout stránku nahoru/dolů o několik řádků naráz

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page
cs: Přejít na předchozí stránku

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page
cs: Přejít na následující stránku

[ctx: shortcut window]
en: Go to page number
cs: Přejít na stránku s určeným číslem

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page (fast)
cs: Přejít na předchozí stránku (rychle)

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page (fast)
cs: Přejít na následující stránku (rychle)

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page visited
cs: Přejít na předchozí navštívenou stránku

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page visited
cs: Přejít na následující navštívenou stránku

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning/end of a page
cs: Přejít na začátek/konec stránky

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning of the document
cs: Přejít na začátek dokumentu

[ctx: shortcut window]
en: Go to the end of the document
cs: Přejít na konec dokumentu

[ctx: shortcut window]
en: Document view and handling
cs: Zobrazení a obsluha dokumentu

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
cs: Přidat záložku

[ctx: shortcut window]
en: Remove bookmark
cs: Odstranit záložku

[ctx: shortcut window]
en: Toggle night mode
cs: Zapnout/vypnout noční režim

[ctx: shortcut window]
en: Toggle continuous scrolling
cs: Zapnout/vypnout souvislý posuv

[ctx: shortcut window]
en: Toggle dual page
cs: Zapnout/vypnout dvojstránky

[ctx: shortcut window]
en: Toggle odd pages left
cs: Zapnout/vypnout liché stránky vlevo

[ctx: shortcut window]
en: Document properties
cs: Vlastnosti dokumentu

[ctx: shortcut window]
en: Add a post-it like note
cs: Přidat poznámku ve stylu post-it

[ctx: shortcut window]
en: Highlight text
cs: Zvýraznit text

[ctx: shortcut window]
en: Finding text
cs: Hledání textu

[ctx: shortcut window]
en: Show the search bar
cs: Zobrazit vyhledávací lištu

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next search result
cs: Přejít na následující výsledek hledání

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous search result
cs: Přejít na předchozí výsledek hledání

[ctx: shortcut window]
en: General
cs: Obecné

[ctx: shortcut window]
en: Show help
cs: Zobrazit nápovědu

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
cs: Zobrazit/skrýt hlavní nabídku

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
cs: Klávesové zkratky

[ctx: shortcut window]
en: Close window
cs: Zavřít okno

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
cs: Režim prezentace

[ctx: shortcut window]
en: Toggle black screen
cs: Zapnout/vypnout černou obrazovku

[ctx: shortcut window]
en: Toggle white screen
cs: Zapnout/vypnout bílou obrazovku

[ctx: shortcut window]
en: Touchpad gestures
cs: Dotyková gesta

en: GNOME Document Viewer
cs: Prohlížeč dokumentů pro uživatelské prostředí GNOME

en: Open a new window.
cs: Otevřít nové okno

en: The page label of the document to display.
cs: Popisek stránky dokumentu, která se má zobrazit

en: PAGE
cs: STRÁNKA

en: The page number of the document to display.
cs: Číslo stránky dokumentu, která se má zobrazit

en: NUMBER
cs: ČÍSLO

en: Named destination to display.
cs: Pojmenované umístění k zobrazení

en: DEST
cs: MÍSTO

en: Run evince in fullscreen mode
cs: Spustit Evince v celoobrazovkovém režimu

en: Run evince in presentation mode
cs: Spustit Evince v prezentačním režimu

en: Run evince as a previewer
cs: Spustit Evince v náhledovém režimu

en: The word or phrase to find in the document
cs: Hledané slovo nebo fráze v dokumentu

en: STRING
cs: ŘETĚZEC

en: [FILE…]
cs: [SOUBOR…]
