evince master - en to da translation catalogue (420 entries)

en: File is corrupted
da: Filen er ødelagt

en: Archive is encrypted
da: Arkivet er krypteret

en: No supported images in archive
da: Ingen understøttede billeder i arkivet

en: No files in archive
da: Ingen filer i arkivet

en: Not a comic book MIME type: %s
da: Ikke en MIME-type for en tegneserie: %s

en: libarchive lacks support for this comic book’s compression, please contact your distributor
da: libarchive mangler understøttelse af denne tegneseries komprimering – kontakt venligst din distributør

en: Can not get local path for archive
da: Kan ikke hente lokal sti for arkivet

en: Comic Books
da: Tegneserier

en: Adds support for reading comic books
da: Tilføjer understøttelse for tegneserier

en: DjVu document has incorrect format
da: DjVu-dokument har ugyldigt format

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
da: Dokumentet er sammensat af adskillige filer. En eller flere af disse filer kan ikke tilgås.

en: DjVu Documents
da: DjVu-dokumenter

en: Adds support for reading DjVu documents
da: Tilføjer understøttelse af DjVu-dokumenter

en: DVI document has incorrect format
da: DVI-dokument har ugyldigt format

en: DVI Documents
da: DVI-dokumenter

en: Adds support for reading DVI documents
da: Tilføjer understøttelse af DVI-dokumenter

en: PDF Documents
da: PDF-dokumenter

en: Adds support for reading PDF Documents
da: Tilføjer understøttelse af PDF-dokumenter

note: translators: this is the document security state
en: Yes
da: Ja

note: translators: this is the document security state
en: No
da: Nej

en: Unknown font type
da: Ukendt skrifttype

en: This document contains non-embedded fonts that are not from the PDF Standard 14 fonts. If the substitute fonts selected by fontconfig are not the same as the fonts used to create the PDF, the rendering may not be correct.
da: Dette dokument indeholder ikke-indlejrede skrifttyper som ikke er fra de 14 PDF-standardskrifttyper. Hvis de erstatningsskrifttyper som fontconfig vælger, ikke er de samme, som de skrifttyper der blev brugt til at danne PDF'en, vil gengivelsen muligvis ikke blive korrekt.

en: All fonts are either standard or embedded.
da: Alle skrifttyper er enten standard eller indlejrede.

en: No name
da: Intet navn

note: translators: When a font type does not have encoding information or it is unknown.  Example: Encoding: None translators: Value for 'Page Scaling:' to not scale the document pages on printing translators: This is used when a document property does not have a value.  Examples: Author: None Keywords: N
en: None
da: Ingen

en: Embedded subset
da: Indlejret delmængde

en: Embedded
da: Indlejret

en: Not embedded
da: Ikke indlejret

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "Type 1 (One of the Standard 14 Fonts)"
en:  (One of the Standard 14 Fonts)
da:  (En af de 14 standardskrifttyper)

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "TrueType (Not one of the Standard 14 Fonts)"
en:  (Not one of the Standard 14 Fonts)
da:  (Ikke en af de 14 standardskrifttyper)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * Type 1 (One of the standard 14 Fonts) * Not embedded * Substituting with TeXGyreTermes-Regular * (/usr/share/textmf/.../texgyretermes-regular.otf)
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
    Substituting with <b>%s</b>
    (%s)
da: %s%s
    Kodning: %s
    %s
    Substituerer med <b>%s</b>
    (%s)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * TrueType (CID) * Encoding: Custom * Embedded subset
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
da: %s%s
    Kodning: %s
    %s

en: PostScript Documents
da: PostScript-dokumenter

en: Adds support for reading PostScript documents
da: Tilføjer understøttelse af PostScript-dokumenter

en: Failed to load document “%s”
da: Kunne ikke indlæse dokumentet “%s”

en: Failed to save document “%s”
da: Kunne ikke gemme dokumentet “%s”

en: TIFF Documents
da: TIFF-dokumenter

en: Adds support for reading TIFF documents
da: Tilføjer understøttelse af TIFF-dokumenter

en: Invalid document
da: Ugyldig dokument

en: XPS Documents
da: XPS-dokumenter

en: Adds support for reading XPS documents
da: Tilføjer understøttelse af XPS-dokumenter

note: Manually set name and icon
en: Document Viewer
da: Dokumentfremviser

en: View multi-page documents
da: Vis dokumenter med flere sider

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;document;presentation;viewer;evince;
da: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;dokument;præsentation;fremviser;evince;

en: New Window
da: Nyt vindue

en: Override document restrictions
da: Ignorér dokumentbegrænsninger

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
da: Ignorér dokumentbegrænsninger såsom begrænsninger på at kopiere eller udskrive.

en: Automatically reload the document
da: Genindlæs automatisk dokumentet

en: The document is automatically reloaded on file change.
da: Dokumentet bliver automatisk genindlæst når filen ændres.

en: The URI of the directory last used to open or save a document
da: URI'en for kataloget, der sidste blev brugt til at åbne eller gemme et dokument

en: The URI of the directory last used to save a picture
da: URI'en for kataloget, der sidst blev brugt til at gemme et billede

en: Page cache size in MiB
da: Sidestørrelse i MiB

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
da: Den maksimale størrelse, der vil blive brugt til at mellemlagre fremviste sider, begrænser det maksimale zoom-niveau.

en: Show a dialog to confirm that the user wants to activate the caret navigation.
da: Vis en dialog, som beder om bekræftelse på, at brugeren vil aktivere markørnavigation.

en: Allow links to change the zoom level.
da: Tillad at links ændrer zoomniveauet.

en: Check spelling when writing annotation notes or filling text forms.
da: Tjek stavning, når du skriver annoteringsnoter eller udfylder tekstformularer.

en: Show a side bar next to the document to help navigate the document.
da: Vis en sidebjælke ved siden af dokumentet for at gøre det nemmere at navigere i dokumentet.

en: Set the default zoom level to display a document.
da: Indstil standardzoomniveau for visning af et dokument.

en: Display the document as a continuous stream of pages instead of page at a time.
da: Vis dokumentet som fortløbende sider i stedet for en side ad gangen.

en: Show two pages side by side.
da: Vis to sider ved siden af hinanden.

en: Show the first page (odd page) on the left (when displaying two pages side by side)
da: Vis første side (ulige side) til venstre, når to sider vises ved siden af hinanden

en: Document viewer for popular document formats
da: Dokumentfremviser for populære dokumentformater

en: A document viewer for the GNOME desktop. You can view, search or annotate documents in many different formats.
da: En dokumentfremviser til GNOME-skrivebordet. Du kan vise, søge og skrive noter i dokumenter i mange forskellige dokumentformater.

en: Evince supports documents in: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (with SyncTeX), and Comic Books archives (CBR, CBT, CBZ, CB7).
da: Evince understøtter følgende dokumentformater: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (med SyncTeX) og tegneseriearkiver (CBR, CBT, CBZ, CB7).

en: A clear, simple UI
da: En ren og enkel brugerflade

en: Advanced highlighting and annotation
da: Avanceret fremhævning og annotering

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Print Preview
da: Forhåndsvisning af udskrift

en: Preview before printing
da: Forhåndsvisning før udskrift

en: Couldn’t save attachment “%s”: %s
da: Kunne ikke gemme bilaget “%s”: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”: %s
da: Kunne ikke åbne bilaget “%s”: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”
da: Kunne ikke åbne bilaget “%s”

en: File type %s (%s) is not supported
da: Filtype %s (%s) er ikke understøttet

en: Unknown MIME Type
da: Ukendt MIME-type

en: All Documents
da: Alle dokumenter

en: All Files
da: Alle filer

en: Failed to create a temporary file: %s
da: Kunne ikke oprette en midlertidig fil: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
da: Kunne ikke oprette et midlertidigt katalog: %s

en: This work is in the Public Domain
da: Dette værk er i public domain

en: (%d of %d)
da: (%d af %d)

en: of %d
da: af %d

en: Page %s
da: Side %s

en: Not found, click to change search options
da: Ikke fundet, klik for at skifte søgeindstillinger

en: Search options
da: Søgeindstillinger

en: _Whole Words Only
da: Kun _hele ord

en: C_ase Sensitive
da: _Skeln mellem store/små bogstaver

en: Find previous occurrence of the search string
da: Find forrige forekomst af søgeteksten

en: Find next occurrence of the search string
da: Find næste forekomst af søgeteksten

en: Failed to render page %d: %s
da: Kunne ikke gengive side %d: %s

en: Failed to render page %d
da: Kunne ikke gengive side %d

en: Failed to create thumbnail for page %d
da: Kunne ikke oprette minuature for side %d

en: Failed to print page %d: %s
da: Kunne ikke udskrive side %d: %s

note: Initial state
en: Preparing preview…
da: Forbereder forhåndsvisning …

en: Finishing…
da: Færdiggør …

en: Generating preview: page %d of %d
da: Genererer forhåndsvisning: side %d af %d

note: Initial state
en: Preparing to print…
da: Forbereder udskrift …

en: Printing page %d of %d…
da: Udskriver side %d af %d …

en: Your print range selection does not include any pages
da: Det valgte udskriftsinterval indeholder ingen sider

note: translators: Title of the print dialog
en: Print
da: Udskriv

en: Requested format is not supported by this printer.
da: Det ønskede format understøttes ikke af denne printer.

en: Invalid page selection
da: Ugyldigt sidevalg

en: Warning
da: Advarsel

en: Page Scaling:
da: Sideskalering:

en: Shrink to Printable Area
da: Formindsk til printbart område

en: Fit to Printable Area
da: Tilpas til printbart område

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • “None”: No page scaling is performed.
    
    • “Shrink to Printable Area”: Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • “Fit to Printable Area”: Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
da: Skalér sider i dokumentet, således at de passer til den valgte printerside. Vælg en af følgende muligheder:
    
    • “Ingen”: Der udføres ikke nogen sideskalering.
    
    • “Formindsk til printbart område”: Dokumentsider som er større end det printbare område reduceres, således at de passer til printersidens printbare område.
    
    • “Tilpas til printbart område”: Dokumentsider bliver forstørret eller formindsket i passende grad, således at de passer til printersidens printbare område.

en: Auto Rotate and Center
da: Autorotér og centrér

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
da: Rotér printerside-orientering for hver enkelt side, således at den passer til hver enkelt dokumentside. Dokumentsider vil blive centreret inden for printersiden.

en: Select page size using document page size
da: Vælg sidestørrelse ved hjælp af dokumentsidestørrelsen

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
da: Når dette er slået til, vil hver enkelt side blive udskrevet på den samme papirstørrelse som dokumentsiden.

en: Draw border around pages
da: Tegn en kant omkring sider

en: When enabled, a border will be drawn around each page.
da: Når aktiveret vil en kant blive tegnet omkring hver side.

en: Page Handling
da: Sidehåndtering

en: Scroll Up
da: Rul op

en: Scroll Down
da: Rul ned

en: Scroll View Up
da: Rul visning op

en: Scroll View Down
da: Rul visning ned

en: Document View
da: Dokumentvisning

en: Go to first page
da: Gå til første side

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Go to last page
da: Gå til sidste side

en: Go to page
da: Gå til side

en: Go to page %s
da: Gå til side %s

en: Go to %s on file “%s”
da: Gå til %s i filen “%s”

en: Go to file “%s”
da: Gå til filen “%s”

en: Launch %s
da: Start %s

en: Reset form
da: Nulstil formular

en: Jump to page:
da: Gå til side:

en: End of presentation. Press Esc or click to exit.
da: Slut på præsentation. Tryk Esc eller klik for at afslutte.

en: Delete the temporary file
da: Slet den midlertidige fil

en: File specifying print settings
da: Fil som angiver udskriftsindstillinger

en: FILE
da: FIL

en: File descriptor of input file
da: Inputfilens fildeskriptor

en: MIME type of input file
da: Inputfils MIME-type

en: File descriptor of print settings file
da: Fildeskriptor for fil med udskriftsindstillinger

en: GNOME Document Previewer
da: Dokumentforhåndsviser til GNOME

en: Select page or search in the outline
da: Vælg side eller søg i oversigten

en: Select page
da: Vælg side

en: Failed to print document
da: Kunne ikke udskrive dokument

en: Evince Document Viewer
da: Evince Dokumentfremviser

en: The selected printer “%s” could not be found
da: Den valgte printer “%s” kunne ikke findes

en: _Print
da: _Udskriv

en: Print this document
da: Udskriv dette dokument

en: Previous Page
da: Forrige side

en: Next Page
da: Næste side

en: Enlarge the document
da: Forstør dokumentet

en: Shrink the document
da: Formindsk dokumentet

en: Reset zoom and make the page fit in the window
da: Nulstil zoom og tilpas siden til vinduet

en: Document
da: Dokument

en: Title:
da: Titel:

en: Location:
da: Placering:

en: Subject:
da: Emne:

en: Author:
da: Forfatter:

en: Keywords:
da: Nøgleord:

en: Producer:
da: Producent:

en: Creator:
da: Ophavsmand:

en: Created:
da: Oprettet:

en: Modified:
da: Ændret:

en: Number of Pages:
da: Antal sider:

en: Optimized:
da: Optimeret:

en: Security:
da: Sikkerhed:

en: Contains Javascript:
da: Indeholder Javascript:

en: Paper Size:
da: Papirstørrelse:

en: Size:
da: Størrelse:

en: %.2f × %.2f inch
da: %.2f × %.2f tommer

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Portrait (%s)
da: %s, Portræt (%s)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Landscape (%s)
da: %s, Landskab (%s)

en: Unknown
da: Ukendt

en: Icon:
da: Ikon:

en: Comment
da: Kommentar

en: Key
da: Nøgle

en: Help
da: Hjælp

en: New Paragraph
da: Nyt afsnit

en: Paragraph
da: Afsnit

en: Insert
da: Indsæt

en: Cross
da: Kryds

en: Circle
da: Cirkel

en: Markup type:
da: Opmærkningstype:

en: Highlight
da: Fremhævet

en: Strike out
da: Gennemstreget

en: Underline
da: Understreget

en: Squiggly
da: Bølget understregning

en: Annotation Properties
da: Annoteringssegenskaber

en: _Close
da: _Luk

en: _Apply
da: An_vend

en: Color:
da: Farve:

en: Opacity:
da: Uigennemsigtighed:

en: Initial window state:
da: Indledende vinduestilstand:

en: Open
da: Åbent

en: Close
da: Lukket

note: Translators: an annotation that looks like a "sticky note"
en: Note text
da: Notetekst

en: Add text annotation
da: Tilføj tekstannotering

en: Highlight text
da: Fremhæv tekst

en: Add highlight annotation
da: Tilføj fremhævet annotering

en: _Open Link
da: _Åbn link

en: _Copy Link Address
da: _Kopiér linkadresse

en: _Go To
da: _Gå til

en: Open in New _Window
da: Åben i ny _vindue

en: _Previous Page
da: _Forrige side

en: _Next Page
da: _Næste side

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: Auto_scroll
da: Auto_rul

en: _Copy
da: _Kopiér

en: Select _All
da: Markér _alt

en: _Save Image As…
da: _Gem billede som …

en: Copy _Image
da: Kopiér _billede

en: _Open Attachment
da: _Åbn bilag

en: _Save Attachment As…
da: _Gem bilag som …

en: Annotation _Properties
da: A_nnoteringssegenskaber

en: R_emove Annotation
da: F_jern annotering

en: _Highlight Selected Text
da: Fremh_æv markeret tekst

en: Open Containing _Folder
da: Åbn indeholdende _mappe

en: First Page
da: Første side

en: Last Page
da: Sidste side

en: History
da: Historik

en: Back
da: Tilbage

en: Forward
da: Fremad

en: Remove Annotation
da: Fjern annotering

en: _Open Bookmark
da: _Åbn bogmærke

en: _Rename Bookmark
da: _Omdøb bogmærke

en: _Delete Bookmark
da: _Slet bogmærke

en: Search in the outline…
da: Søg i oversigten …

en: Print this section…
da: Udskriv dette afsnit …

en: Collapse all tree
da: Sammenfold hele træet

en: Expand all tree
da: Udfold hele træet

en: Expand all under this element
da: Udfold alle under dette element

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
da: Dette dokument er låst og kan kun læses ved at indtaste den korrekte adgangskode.

en: _Unlock Document
da: Lås dokument _op

en: Font
da: Skrifttype

en: Add bookmark
da: Tilføj bogmærke

en: Remove bookmark
da: Fjern bogmærke

en: Open…
da: Åbn …

en: Open an existing document
da: Åbn et eksisterende dokument

en: Side pane
da: Siderude

en: Annotate the document
da: Annotér dokumentet

en: Annotate document
da: Annotér dokument

en: File options
da: Filindstillinger

en: Set zoom level
da: Indstil zoomniveau

en: Print…
da: Udskriv …

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Send To…
da: Send til …

en: New _Window
da: Nyt _vindue

en: Open a C_opy
da: Åbn en _kopi

en: _Save As…
da: Gem _som …

en: Present as _Slideshow
da: Vis som _præsentation

en: _Continuous
da: _Fortløbende

en: _Dual
da: _Dobbelt

en: _Odd Pages Left
da: _Ulige sider venstre

en: Right to Left Document
da: Højre til venstre-dokument

en: Ro_tate ⤵
da: Ro_tér ⤵

en: Ni_ght Mode
da: _Nattetilstand

en: Prop_erties
da: Egen_skaber

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Document Viewer
da: _Om Dokumentfremviser

en: Select or set the zoom level of the document
da: Vælg eller indstil dokumentets zoomniveau

en: Fit Pa_ge
da: Tilpas _side

en: Fit _Width
da: Tilpas _bredde

en: _Automatic
da: _Automatisk

en: Password for document %s
da: Adgangskode for dokumentet %s

en: Loading…
da: Indlæser …

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
da: Dokumentet “%s” er låst og kræver en adgangskode før det kan læses.

en: Password required
da: Adgangskode påkrævet

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Unlock
da: _Lås op

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: Forget password _immediately
da: Glem adgangskode _øjeblikkeligt

en: Remember password until you _log out
da: Husk adgangskode indtil du _logger ud

en: Remember _forever
da: _Husk altid

en: Properties
da: Egenskaber

en: General
da: Generelt

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Document License
da: Dokumentlicens

en: Gathering font information… %3d%%
da: Indsamler oplysninger om skrifttype … %3d%%

en: Usage terms
da: Brugervilkår

en: Text License
da: Tekstlicens

en: Further Information
da: Yderligere information

en: Document contains no annotations
da: Dokumentet indeholder ingen annoteringer

en: Page %d
da: Side %d

en: No Comment
da: Ingen kommentar

en: Annotations
da: Annoteringer

en: A file named “%s” already exists. Do you want to replace it?
da: Der findes allerede en fil ved navn “%s”. Vil du erstatte den?

en: The file “%s” already exists. Replacing it will overwrite its contents.
da: Filen “%s” findes allerede. Hvis den erstattes, overskrives dens indhold.

en: _Replace
da: _Erstat

en: Attachments
da: Bilag

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Layers
da: Lag

note: Translators: This is the title for the sidebar pane that * shows the Outline or Table of Contents of the document.
en: Outline
da: Oversigt

en: Thumbnails
da: Miniaturer

en: Find a word or phrase in the document
da: Søg efter noget tekst i dokumentet

en: Search not available for this document
da: Der kan ikke søges i dette dokument

en: Supported Image Files
da: Understøttede billedfiler

en: The document contains no pages
da: Dokumentet indeholder ingen sider

en: The document contains only empty pages
da: Dokumentet indeholder kun tomme sider

en: Unable to open document “%s”.
da: Kan ikke åbne dokumentet “%s”.

en: Loading document from “%s”
da: Indlæser dokument fra “%s”

en: C_ancel
da: A_nnullér

en: Downloading document (%d%%)
da: Henter dokument (%d%%)

en: Failed to load remote file.
da: Kunne ikke genindlæse fjernfil.

en: Reloading document from %s
da: Genindlæser dokumentet fra %s

en: Failed to reload document.
da: Kunne ikke genindlæse dokument.

en: Open Document
da: Åbn dokument

en: _Open
da: _Åbn

en: Saving document to %s
da: Gemmer dokument til %s

en: Saving attachment to %s
da: Gemmer bilag til %s

en: Saving image to %s
da: Gemmer billede til %s

en: The file could not be saved as “%s”.
da: Filen kunne ikke gemmes som “%s”.

en: Uploading document (%d%%)
da: Lægger dokument op (%d%%)

en: Uploading attachment (%d%%)
da: Lægger bilag op (%d%%)

en: Uploading image (%d%%)
da: Lægger billede op (%d%%)

en: Save As…
da: Gem som …

en: _Save
da: _Gem

en: Could not send current document
da: Kunne ikke sende det aktuelle dokument

en: %d pending job in queue | %d pending jobs in queue
da[0]: %d ventende job i køen
da[1]: %d ventende job i køen

en: Printing job “%s”
da: Udskriver job “%s”

en: Document contains form fields that have been filled out.
da: Dokumentet indeholder formularfelter, som er blevet udfyldt.

en: Document contains new or modified annotations.
da: Dokumentet indeholder nye eller ændrede annoteringer.

en: Reload document “%s”?
da: Genindlæs dokumentet “%s”?

en: If you reload the document, changes will be permanently lost.
da: Hvis du genindlæser dokumentet, så vil ændringer blive permanent tabt.

en: _No
da: _Nej

en: Save a copy of document “%s” before closing?
da: Gem en kopi af dokumentet “%s” før der lukkes?

en: If you don’t save a copy, changes will be permanently lost.
da: Hvis du ikke gemmer en kopi, vil disse ændringer gå tabt.

en: Close _without Saving
da: Luk _uden at gemme

en: Save a _Copy
da: Gem en _kopi

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
da: Vent indtil udskriftsjob “%s” færdiggøres, før der lukkes?

note: TRANS: the singular form is not really used as n_print_jobs > 1 but some languages distinguish between different plurals forms, so the ngettext is needed.
en: There is %d print job active. Wait until print finishes before closing? | There are %d print jobs active. Wait until print finishes before closing?
da[0]: Der er %d aktivt udskriftsjob. Vent indtil udskrivning færdiggøres før der lukkes?
da[1]: Der er %d aktive udskriftsjob. Vent indtil udskrivning færdiggøres før der lukkes?

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
da: Hvis du lukker vinduet, vil ventende job ikke blive udskrevet.

en: Cancel _print and Close
da: Annuller _udskrivning og luk

en: Close _after Printing
da: Luk _efter udskrivning

en: © 1996–2023 The Evince document viewer authors
da: © 1996–2023 Evince-dokumentfremviserens forfattere

en: Evince is a simple document viewer for GNOME
da: Evince er en simpel dokumentfremviser til GNOME

en: Running in presentation mode
da: Kører i præsentationstilstand

en: The attachment could not be saved.
da: Kunne ikke gemme bilaget.

en: Enable caret navigation?
da: Aktivér markørnavigation?

en: _Enable
da: _Aktivér

en: Pressing F7 turns the caret navigation on or off. This feature places a moveable cursor in text pages, allowing you to move around and select text with your keyboard. Do you want to enable the caret navigation?
da: At trykke F7 vil slå markørnavigation til eller fra. Denne funktionalitet placerer en flytbar markør i tekstsider og giver dig mulighed for at flytte rundt og markere tekst med dit tastatur. Ønsker du at aktivere markørnavigation?

en: Don’t show this message again
da: Vis ikke denne meddelelse igen

en: Security alert: this document has been prevented from opening the file “%s”
da: Sikkerhedsbesked: dokumentet er blevet forhindret i at åbne filen “%s”

en: Unable to open external link
da: Kan ikke åbne eksternt link

en: Couldn’t find appropriate format to save image
da: Kunne ikke finde passende format at gemme billede i

en: The image could not be saved.
da: Billedet kunne ikke gemmes.

en: Save Image
da: Gem billede

en: Unable to open attachment
da: Kan ikke åbne bilag

en: Save Attachment
da: Gem bilag

en: Recent Documents
da: Seneste dokumenter

en: Password Required
da: Adgangskode påkrævet

[ctx: shortcut window]
en: Opening, closing, saving and printing
da: Åbne, lukke, gemme og udskrive

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
da: Åbn et dokument

[ctx: shortcut window]
en: Open a copy of the current document
da: Åbn en kopi af det aktuelle dokument

[ctx: shortcut window]
en: Save a copy of the current document
da: Gem en kopi af det aktuelle dokument

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
da: Udskriv det aktuelle dokument

[ctx: shortcut window]
en: Close the current document window
da: Luk den aktuelle dokumentvisning

[ctx: shortcut window]
en: Reload the document
da: Genindlæs dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Window
da: Vindue

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
da: Slå fuldskærm til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Enter presentation mode
da: Start præsentationstilstand

[ctx: shortcut window]
en: Toggle sidebar
da: Slå sidebjælke til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Toggle caret navigation
da: Slå markørnavigation til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Selecting and copying text
da: Markere og kopiere tekst

[ctx: shortcut window]
en: Copy highlighted text
da: Kopiér fremhævet tekst

[ctx: shortcut window]
en: Select all the text in a document
da: Vælg al tekst i et dokument

[ctx: shortcut window]
en: Rotating and zooming
da: Dreje og zoome

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees counter-clockwise
da: Drej siden 90 grader mod uret

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees clockwise
da: Drej siden 90 grader med uret

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
da: Zoom ind

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
da: Zoom ud

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in (alternative)
da: Zoom ind (alternativ)

[ctx: shortcut window]
en: Fit page
da: Tilpas side

[ctx: shortcut window]
en: Fit width
da: Tilpas bredde

[ctx: shortcut window]
en: Automatic zoom
da: Automatisk zoom

[ctx: shortcut window]
en: Moving around the document
da: Finde rundt i dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Move around a page
da: Flyt rundt på en side

[ctx: shortcut window]
en: Move up/down a page several lines at a time
da: Gå op/ned på siden adskillige linjer ad gangen

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page
da: Gå til næste side

[ctx: shortcut window]
en: Go to page number
da: Gå til sidetal

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page (fast)
da: Gå til forrige side (hurtigt)

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page (fast)
da: Gå til næste side (hurtigt)

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page visited
da: Gå til forrige besøgte side

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page visited
da: Gå til næste besøgte side

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning/end of a page
da: Gå til begyndelsen/slutningen af en side

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning of the document
da: Gå til begyndelsen af dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Go to the end of the document
da: Gå til slutningen af dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Document view and handling
da: Dokumenthåndtering og -visning

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
da: Tilføj bogmærke

[ctx: shortcut window]
en: Remove bookmark
da: Fjern bogmærke

[ctx: shortcut window]
en: Toggle night mode
da: Slå nattelystilstand til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Toggle continuous scrolling
da: Slå fortløbende rulning til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Toggle dual page
da: Slå dobbeltsidet til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Toggle odd pages left
da: Slå ulige sider til venstre til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Document properties
da: Dokumentegenskaber

[ctx: shortcut window]
en: Add a post-it like note
da: Tilføj en post-it-lignende note

[ctx: shortcut window]
en: Highlight text
da: Fremhæv tekst

[ctx: shortcut window]
en: Finding text
da: Finde tekst

[ctx: shortcut window]
en: Show the search bar
da: Vis søgelinjen

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next search result
da: Gå til det næste søgeresultat

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous search result
da: Gå til det forrige søgeresultat

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Show help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
da: Slå primær menu til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Close window
da: Luk vindue

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
da: Præsentationstilstand

[ctx: shortcut window]
en: Toggle black screen
da: Slå sort skærm til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Toggle white screen
da: Slå hvid skærm til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Touchpad gestures
da: Pegepladebevægelser

en: GNOME Document Viewer
da: GNOME Dokumentfremviser

en: Open a new window.
da: Åbn et nyt vindue.

en: The page label of the document to display.
da: Sidemærkaten fra dokumentet der skal vises.

en: PAGE
da: SIDE

en: The page number of the document to display.
da: Sidetallet fra dokumentet der skal vises.

en: NUMBER
da: NUMMER

en: Named destination to display.
da: Navngiven destination der skal vises.

en: Run evince in fullscreen mode
da: Start evince i fuldskærmstilstand

en: Run evince in presentation mode
da: Start evince i præsentationstilstand

en: Run evince as a previewer
da: Start evince som en forhåndsviser

en: The word or phrase to find in the document
da: Ordet eller teksten der skal søges efter i dokumentet

en: STRING
da: STRENG

en: [FILE…]
da: [FIL …]
