evince - en to fi translation catalogue (444 entries)

en: File is corrupted
fi: Tiedosto on viallinen

en: Archive is encrypted
fi: Arkisto on salattu

en: No supported images in archive
fi: Arkistossa ei ole tuettuja kuvia

en: No files in archive
fi: Arkistossa ei ole tiedostoja

en: Not a comic book MIME type: %s
fi: Ei ole sarjakuvakirjan MIME-tyyppi: %s

en: libarchive lacks support for this comic book’s compression, please contact your distributor
fi: libarchive ei sisällä tukea tämän sarjakuvan pakkaukselle, ole yhteydessä jakeluusi

en: Can not get local path for archive
fi: Ei saatu arkiston paikallista polkua

en: Comic Books
fi: Sarjakuvakirjat

en: Adds support for reading comic books
fi: Lisää tuen sarjakuvien lukemiselle

en: DjVu document has incorrect format
fi: DjVu-asiakirjassa on virheellisiä muotoiluja

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
fi: Asiakirja koostuu useista tiedostoista, mutta yhtä tai useampia näistä tiedostoista ei voitu avata.

en: DjVu Documents
fi: DjVu-asiakirjat

en: Adds support for reading DjVu documents
fi: Lisää tuen DjVu-asiakirjojen lukemiselle

en: DVI document has incorrect format
fi: DVI-asiakirjassa on virheellisiä muotoiluja

en: DVI Documents
fi: DVI-asiakirjat

en: Adds support for reading DVI documents
fi: Lisää tuen DVI-asiakirjojen lukemiselle

en: PDF Documents
fi: PDF-asiakirjat

en: Adds support for reading PDF Documents
fi: Lisää tuen PDF-asiakirjojen lukemiselle

note: translators: this is the document security state
en: Yes
fi: Kyllä

note: translators: this is the document security state
en: No
fi: Ei

en: Type 1
fi: Tyyppi 1

en: Type 1C
fi: Tyyppi 1C

en: Type 3
fi: Tyyppi 3

en: Type 1 (CID)
fi: Tyyppi 1 (CID)

en: Type 1C (CID)
fi: Tyyppi 1C (CID)

en: Unknown font type
fi: Tuntematon fonttityyppi

en: This document contains non-embedded fonts that are not from the PDF Standard 14 fonts. If the substitute fonts selected by fontconfig are not the same as the fonts used to create the PDF, the rendering may not be correct.
fi: Tämä asiakirja sisältää upottamattomia fontteja, jotka eivät kuulu PDF-standardin 14:ään fonttiin. Jos fontconfigin valitsemat korvaavat fontit eivät ole samat kuin pdf:ää luodessa valitut, asiakirjan renderöinti ei välttämättä onnistu kunnolla.

en: All fonts are either standard or embedded.
fi: Kaikki fontit ovat joko vakioita tai upotettuja.

en: No name
fi: Ei nimeä

note: translators: When a font type does not have encoding information or it is unknown.  Example: Encoding: None translators: Value for 'Page Scaling:' to not scale the document pages on printing translators: This is used when a document property does not have a value.  Examples: Author: None Keywords: N
en: None
fi: Ei mitään

en: Embedded subset
fi: Upotettu osajoukko

en: Embedded
fi: Upotettu

en: Not embedded
fi: Ei upotettu

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "Type 1 (One of the Standard 14 Fonts)"
en:  (One of the Standard 14 Fonts)
fi:  (Yksi 14:stä vakiofontista)

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "TrueType (Not one of the Standard 14 Fonts)"
en:  (Not one of the Standard 14 Fonts)
fi:  (Ei yksi 14:stä vakiofontista)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * Type 1 (One of the standard 14 Fonts) * Not embedded * Substituting with TeXGyreTermes-Regular * (/usr/share/textmf/.../texgyretermes-regular.otf)
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
    Substituting with <b>%s</b>
    (%s)
fi: %s%s
    Merkistökoodaus: %s
    %s
    Korvataan fontilla <b>%s</b>
    (%s)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * TrueType (CID) * Encoding: Custom * Embedded subset
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
fi: %s%s
    Merkistökoodaus: %s
    %s

en: PostScript Documents
fi: PostScript-asiakirjat

en: Adds support for reading PostScript documents
fi: Lisää tuen PostScript-asiakirjojen lukemiselle

en: Failed to load document “%s”
fi: Asiakirjan ”%s” lataaminen epäonnistui

en: Failed to save document “%s”
fi: Asiakirjan ”%s” tallennus epäonnistui

en: TIFF Documents
fi: TIFF-asiakirjat

en: Adds support for reading TIFF documents
fi: Lisää tuen TIFF-asiakirjojen lukemiselle

en: Invalid document
fi: Virheellinen asiakirja

en: XPS Documents
fi: XPS-asiakirjat

en: Adds support for reading XPS documents
fi: Lisää tuen XPS-asiakirjojen lukemiselle

note: Manually set name and icon
en: Document Viewer
fi: Asiakirjakatselin

en: View multi-page documents
fi: Katsele monisivuisia asiakirjoja

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;document;presentation;viewer;evince;
fi: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;document;presentation;viewer;evince;asiakirja;katselin;esitys;

en: New Window
fi: Uusi ikkuna

en: Override document restrictions
fi: Ohita asiakirjan rajoitukset

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
fi: Ohita asiakirjan rajoitukset, kuten kopioinnin tai tulostuksen rajoitus.

en: Automatically reload the document
fi: Lataa asiakirja automaattisesti uudestaan, jos siihen tehdään muutoksia

en: The document is automatically reloaded on file change.
fi: Asiakirja ladataan automaattisesti uudestaa, jos tiedosto muuttuu.

en: The URI of the directory last used to open or save a document
fi: Viimeksi asiakirjan avaukseen tai tallennukseen käytetyn kansion URI

en: The URI of the directory last used to save a picture
fi: Kuvan tallennukseen viimeksi käytetyn kansion URI

en: Page cache size in MiB
fi: Sivun välimuistikoko, yksikkönä MiB

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
fi: Renderöityjen sivujen välimuistin enimmäiskoko, rajoittaa lähennyksen enimmäistasoa.

en: Show a dialog to confirm that the user wants to activate the caret navigation.
fi: Näytä vahvistus käyttäjälle nuolilla liikkumisen ottamisesta käyttöön.

en: Allow links to change the zoom level.
fi: Salli linkkien muuttaa lähennystä ja loitonnusta.

en: Check spelling when writing annotation notes or filling text forms.
fi: Tarkista oikeinkirjoitus huomautuksia kirjoittaessa tai tekstilomakkeita täyttäessä.

en: Show a side bar next to the document to help navigate the document.
fi: Näytä sivupalkki asiakirjan vieressä asiakirjassa liikkumisen helpottamiseksi.

en: Set the default zoom level to display a document.
fi: Valitse asiakirjan oletusarvoinen lähennystaso.

en: Display the document as a continuous stream of pages instead of page at a time.
fi: Näytä asiakirja jatkuvana sivujen luettelona yksittäisen sivun sijaan.

en: Show two pages side by side.
fi: Näytä kaksi sivua vierekkäin.

en: Show the first page (odd page) on the left (when displaying two pages side by side)
fi: Näytä ensimmäinen sivu (pariton) vasemmalla (kun näytetään kaksi sivua vierekkäin)

en: Document viewer for popular document formats
fi: Asiakirjakatselin suosituille asiakirjatiedostomuodoille

en: A document viewer for the GNOME desktop. You can view, search or annotate documents in many different formats.
fi: Asiakirjakatselin Gnome-työpöydälle. Voit katsella, etsiä ja lisätä huomautuksia useissa eri tiedostomuodoissa oleviin asiakirjoihin.

en: Evince supports documents in: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (with SyncTeX), and Comic Books archives (CBR, CBT, CBZ, CB7).
fi: Sovellus tukee seuraavia asiakirjamuotoja: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (SyncTeX:illa) ja sarjakuva-arkistoja (CBR, CBT, CBZ, CB7).

en: A clear, simple UI
fi: Selkeä ja yksinkertainen käyttöliittymä

en: Advanced highlighting and annotation
fi: Monipuolinen korostus ja huomioiden merkintä

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Print Preview
fi: Tulostuksen esikatselu

en: Preview before printing
fi: Esikatsele ennen tulostamista

en: Couldn’t save attachment “%s”: %s
fi: Liitettä ei voitu tallentaa “%s”: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”: %s
fi: Liitettä “%s” ei voi avata: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”
fi: Liitettä “%s” ei voi avata

en: File type %s (%s) is not supported
fi: Tiedostotyyppi %s (%s) ei ole tuettu

en: Unknown MIME Type
fi: Tuntematon MIME-tyyppi

en: All Documents
fi: Kaikki asiakirjat

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Failed to create a temporary file: %s
fi: Tilapäishakemiston luominen epäonnistui: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
fi: Tilapäishakemiston luominen epäonnistui: %s

en: This work is in the Public Domain
fi: Tämä teos on vapaasti käytettävissä (public domain)

en: (%d of %d)
fi: (%d / %d)

en: of %d
fi: / %d

en: Page %s
fi: Sivu %s

en: Not found, click to change search options
fi: Ei tuloksia, napsauta vaihtaaksesi hakuvalintoja

en: Search options
fi: Hakuvalinnat

en: _Whole Words Only
fi: _Ainoastaan kokonaiset sanat

en: C_ase Sensitive
fi: _Kirjainkoko huomioidaan

en: Find previous occurrence of the search string
fi: Etsi haettavan merkkijonon edellinen osuma

en: Find next occurrence of the search string
fi: Etsi haettavan merkkijonon seuraava osuma

en: Failed to render page %d: %s
fi: Sivun %d renderöinti epäonnistui: %s

en: Failed to render page %d
fi: Sivun %d renderöinti epäonnistui

en: Failed to create thumbnail for page %d
fi: Pikkukuvan luominen sivusta %d epäonnistui

en: Failed to print page %d: %s
fi: Sivun %d tulostus epäonnistui: %s

note: Initial state
en: Preparing preview…
fi: Valmistellaan esikatselua…

en: Finishing…
fi: Viimeistellään…

en: Generating preview: page %d of %d
fi: Luodaan esikatselua: sivu %d/%d

note: Initial state
en: Preparing to print…
fi: Valmistellaan tulostusta…

en: Printing page %d of %d…
fi: Tulostetaan sivua %d / %d…

en: Your print range selection does not include any pages
fi: Tulostuksen sivualuevalinta ei sisällä yhtään sivua

note: translators: Title of the print dialog
en: Print
fi: Tulosta

en: Requested format is not supported by this printer.
fi: Tämä tulostin ei tue kyseistä tiedostomuotoa.

en: Invalid page selection
fi: Virheellinen sivuvalinta

en: Warning
fi: Varoitus

en: Page Scaling:
fi: Sivun skaalaus:

en: Shrink to Printable Area
fi: Kutista tulostettavaan alueeseen

en: Fit to Printable Area
fi: Sovita tulostettavaan alueeseen

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • “None”: No page scaling is performed.
    
    • “Shrink to Printable Area”: Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • “Fit to Printable Area”: Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
fi: Skaalaa asiakirjan sivut sopimaan tulostimen sivuille. Valitse yksi seuraavista:
    
    • ”Ei mitään”: Sivunskaalausta ei tehdä.
    
    • ”Kutista tulostettavaan alueeseen”: Tulostettavaa aluetta suuremmat asiakirjan sivut kutistetaan sopimaan tulostimen sivun tulostettaan alueeseen.
    
    • ”Sovita tulostettavaan alueeseen”: Asiakirjan sivuja kasvatetaan tai kutistetaan tarpeen mukaan sopimaan tulostimen sivun tulostettavaan alueeseen.

en: Auto Rotate and Center
fi: Käännä ja keskitä automaattisesti

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
fi: Käännä tulostimen sivusuunta jokaiselle sivulle täsmäämään asiakirjan sivun suuntaa. Asiakirjan sivut keskitetään tulostettavalle sivulle.

en: Select page size using document page size
fi: Valitse sivukoko käyttämällä asiakirjan sivukokoa

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
fi: Jos valittuna, jokainen sivu tulostetaan samaan paperikokoon kuin asiakirjan sivu.

en: Draw border around pages
fi: Piirrä reunus sivujen ympärille

en: When enabled, a border will be drawn around each page.
fi: Kun käytössä, jokaisen sivun ympärille piirretään reunus.

en: Page Handling
fi: Sivunkäsittely

en: Scroll Up
fi: Vieritä ylös

en: Scroll Down
fi: Vieritä alas

en: Scroll View Up
fi: Vieritä näkymää ylös

en: Scroll View Down
fi: Vieritä näkymää alas

en: Document View
fi: Asiakirjan näyttö

en: Go to first page
fi: Siirry ensimmäiselle sivulle

en: Go to previous page
fi: Siirry edelliselle sivulle

en: Go to next page
fi: Siirry seuraavalle sivulle

en: Go to last page
fi: Siirry viimeiselle sivulle

en: Go to page
fi: Siirry sivulle

en: Find
fi: Etsi

en: Go to page %s
fi: Siirry sivulle %s

en: Go to %s on file “%s”
fi: Siirry kohtaan %s tiedostossa ”%s”

en: Go to file “%s”
fi: Siirry tiedostoon ”%s”

en: Launch %s
fi: Käynnistä %s

en: Reset form
fi: Tyhjennä lomake

en: Jump to page:
fi: Siirry sivulle:

en: End of presentation. Press Esc or click to exit.
fi: Esitys päättyi. Sulje painamalla Esc tai napsauttamalla.

en: Delete the temporary file
fi: Poista tilapäistiedosto

en: File specifying print settings
fi: Tulostusasetukset määrittävä tiedosto

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: File descriptor of input file
fi: Syöttötiedoston tiedostokuvaaja

en: MIME type of input file
fi: Syöttötiedoston MIME-tyyppi

en: File descriptor of print settings file
fi: Tulostusasetustiedoston tiedostokuvaaja

en: GNOME Document Previewer
fi: Gnomen asiakirjojen esikatselu

en: Select page or search in the outline
fi: Valitse sivu tai etsi sisällysluettelosta

en: Select page
fi: Valitse sivu

en: Failed to print document
fi: Asiakirjaa ei voitu tulostaa

en: Evince Document Viewer
fi: Evince-asiakirjakatselin

en: The selected printer “%s” could not be found
fi: Valittua tulostinta “%s” ei löytynyt

en: _Print
fi: Tu_losta

en: Print this document
fi: Tulosta tämä asiakirja

en: Previous Page
fi: Edellinen sivu

en: Next Page
fi: Seuraava sivu

en: Enlarge the document
fi: Suurenna asiakirjaa

en: Shrink the document
fi: Kutista asiakirjaa

en: Reset zoom and make the page fit in the window
fi: Nollaa lähennys ja sovita sivu ikkunaan

en: Document
fi: Asiakirja

en: Title:
fi: Otsikko:

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Subject:
fi: Aihe:

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Keywords:
fi: Avainsanat:

en: Producer:
fi: Tuottaja:

en: Creator:
fi: Luoja:

en: Created:
fi: Luotu:

en: Modified:
fi: Muokattu:

en: Number of Pages:
fi: Sivumäärä:

en: Optimized:
fi: Optimoitu:

en: Format:
fi: Muoto:

en: Security:
fi: Turvallisuus:

en: Contains Javascript:
fi: Sisältää Javascript-koodia:

en: Paper Size:
fi: Paperin koko:

en: Size:
fi: Koko:

en: %.2f × %.2f inch
fi: %.2f × %.2f tuumaa

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Portrait (%s)
fi: %s, pysty (%s)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Landscape (%s)
fi: %s, vaaka (%s)

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Icon:
fi: Kuvake:

en: Note
fi: Huomautus

en: Comment
fi: Kommentti

en: Key
fi: Avain

en: Help
fi: Ohje

en: New Paragraph
fi: Uusi kappale

en: Paragraph
fi: Kappale

en: Insert
fi: Lisäys

en: Cross
fi: Ristiviite

en: Circle
fi: Ympyrä

en: Markup type:
fi: Merkkaustyyppi:

en: Highlight
fi: Korosta

en: Strike out
fi: Yliviivaa

en: Underline
fi: Alleviivaa

en: Squiggly
fi: Kiemurtelevasti

en: Annotation Properties
fi: Huomautuksen ominaisuudet

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Apply
fi: T_oteuta

en: Color:
fi: Väri:

en: Opacity:
fi: Peittokyky:

en: Initial window state:
fi: Ikkunan alkutila:

en: Open
fi: Avoin

en: Close
fi: Suljettu

note: Translators: an annotation that looks like a "sticky note"
en: Note text
fi: Huomautusteksti

en: Add text annotation
fi: Lisää tekstihuomautus

en: Highlight text
fi: Korosta teksti

en: Add highlight annotation
fi: Lisää korostettu huomautus

en: _Open Link
fi: _Avaa linkki

en: _Copy Link Address
fi: _Kopioi linkin osoite

en: _Go To
fi: _Siirry

en: Open in New _Window
fi: Avaa uudessa _ikkunassa

en: _Previous Page
fi: E_dellinen sivu

en: _Next Page
fi: _Seuraava sivu

en: _Reload
fi: _Lataa uudestaan

en: Auto_scroll
fi: Vieritä _automaattisesti

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: Select _All
fi: Valitse k_aikki

en: _Save Image As…
fi: _Tallenna kuva nimellä…

en: Copy _Image
fi: Kopioi _kuva

en: _Open Attachment
fi: _Avaa liite

en: _Save Attachment As…
fi: _Tallenna liite nimellä…

en: Annotation _Properties
fi: Huomautuksen _ominaisuudet

en: R_emove Annotation
fi: _Poista huomautus

en: _Highlight Selected Text
fi: _Korosta valittu teksti

en: Open Containing _Folder
fi: Avaa sisältävä _kansio

en: Navigation
fi: Liikkuminen

en: First Page
fi: Ensimmäinen sivu

en: Last Page
fi: Viimeinen sivu

en: History
fi: Historia

en: Back
fi: Taakse

en: Forward
fi: Eteen

en: Remove Annotation
fi: Poista huomautus

en: _Open Bookmark
fi: _Avaa kirjanmerkki

en: _Rename Bookmark
fi: _Uudelleennimeä kirjanmerkki

en: _Delete Bookmark
fi: _Poista kirjanmerkki

en: Search in the outline…
fi: Etsi sisällysluettelosta…

en: Print this section…
fi: Tulosta tämä osio…

en: Collapse all tree
fi: Supista koko puu

en: Expand all tree
fi: Laajenna koko puu

en: Expand all under this element
fi: Laajenna kaikki tämän elementin alta

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
fi: Tämä asiakirja on lukittu ja voidaan lukea vain syöttämällä oikea salasana.

en: _Unlock Document
fi: Avaa asiakirja _lukituksesta

en: Font
fi: Fontti

en: Add bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

en: Remove bookmark
fi: Poista kirjanmerkki

en: Open…
fi: Avaa…

en: Open an existing document
fi: Avaa olemassa oleva asiakirja

en: Side pane
fi: Sivupaneeli

en: Annotate the document
fi: Lisää huomautuksia asiakirjaan

en: Annotate document
fi: Lisää huomautuksia asiakirjaan

en: File options
fi: Tiedoston valinnat

en: Set zoom level
fi: Aseta lähennystaso

en: Print…
fi: Tulosta…

en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: Send To…
fi: Lähetä…

en: New _Window
fi: _Uusi ikkuna

en: Open a C_opy
fi: Avaa _kopio

en: _Save As…
fi: _Tallenna nimellä…

en: Present as _Slideshow
fi: Esitä _diaesityksenä

en: _Continuous
fi: _Jatkuva

en: _Dual
fi: _Aukeama

en: _Odd Pages Left
fi: _Parittomat sivut vasemmalla

en: Right to Left Document
fi: Oikealta vasemmalle -asiakirja

en: Ro_tate ⤵
fi: K_ierrä ⤵

en: Ni_ght Mode
fi: _Yötila

en: Prop_erties
fi: _Ominaisuudet

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Help
fi: O_hje

en: _About Document Viewer
fi: _Tietoja - Asiakirjakatselin

en: Select or set the zoom level of the document
fi: Valitse tai aseta asiakirjan lähennystaso

en: Fit Pa_ge
fi: So_vita sivu

en: Fit _Width
fi: Sovita leve_yteen

en: _Automatic
fi: _Automaattinen

en: Password for document %s
fi: Salasana asiakirjalle %s

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
fi: Asiakirja ”%s” on lukittu ja vaatii salasanan ennen kuin se voidaan avata.

en: Password required
fi: Salasana tarvitaan

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Unlock
fi: A_vaa lukitus

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: Forget password _immediately
fi: _Unohda salasana heti

en: Remember password until you _log out
fi: _Muista salasana uloskirjautumiseen saakka

en: Remember _forever
fi: Muista _pysyvästi

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: General
fi: Yleinen

en: Fonts
fi: Fontit

en: Document License
fi: Asiakirjan lisenssi

en: Gathering font information… %3d%%
fi: Kerätään fonttitietoa… %3d %%

en: Usage terms
fi: Käyttöehdot

en: Text License
fi: Lisenssiteksti

en: Further Information
fi: Lisätietoa

en: Document contains no annotations
fi: Asiakirja ei sisällä yhtään huomautusta

en: Page %d
fi: Sivu %d

en: No Comment
fi: Ei kommenttia

en: Annotations
fi: Huomautukset

en: A file named “%s” already exists. Do you want to replace it?
fi: Tiedosto nimeltä “%s” on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: The file “%s” already exists. Replacing it will overwrite its contents.
fi: Tiedosto “%s” on jo olemassa. Sen korvaaminen ylikirjoittaa nykyisen tiedoston sisällön.

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: Attachments
fi: Liitteet

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Layers
fi: Tasot

note: Translators: This is the title for the sidebar pane that * shows the Outline or Table of Contents of the document.
en: Outline
fi: Sisällysluettelo

en: Thumbnails
fi: Pienoiskuvat

en: Find a word or phrase in the document
fi: Etsi sanaa tai lausetta asiakirjasta

en: Search not available for this document
fi: Haku ei ole käytettävissä tässä asiakirjassa

en: Supported Image Files
fi: Tuetut kuvatiedostot

en: The document contains no pages
fi: Asiakirja ei sisällä yhtään sivua

en: The document contains only empty pages
fi: Asiakirja sisältää vain tyhjiä sivuja

en: Unable to open document “%s”.
fi: Asiakirjan "%s" avaaminen ei onnistunut.

en: Loading document from “%s”
fi: Ladataan asiakirjaa lähteestä ”%s”

en: C_ancel
fi: Pe_ru

en: Downloading document (%d%%)
fi: Noudetaan asiakirjaa (%d %%)

en: Failed to load remote file.
fi: Etätiedostoa ei voitu ladata.

en: Reloading document from %s
fi: Ladataan asiakirja uudestaan lähteestä %s

en: Failed to reload document.
fi: Asiakirjaa ei voitu ladata uudestaan.

en: Open Document
fi: Avaa asiakirja

en: _Open
fi: _Avaa

en: Saving document to %s
fi: Tallennetaan asiakirjaa kohteeseen %s

en: Saving attachment to %s
fi: Tallennetaan liitettä kohteeseen %s

en: Saving image to %s
fi: Tallennetaan kuvaa kohteeseen %s

en: The file could not be saved as “%s”.
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa nimellä ”%s”.

en: Uploading document (%d%%)
fi: Viedään asiakirjaa (%d %%)

en: Uploading attachment (%d%%)
fi: Viedään liitettä (%d %%)

en: Uploading image (%d%%)
fi: Viedään kuvaa (%d %%)

en: Save As…
fi: Tallenna nimellä…

en: _Save
fi: Tallenn_a

en: Could not send current document
fi: Asiakirjan lähettäminen epäonnistui

en: %d pending job in queue | %d pending jobs in queue
fi[0]: %d odottava työ jonossa
fi[1]: %d odottavaa työtä jonossa

en: Printing job “%s”
fi: Tulostetaan työtä ”%s”

en: Document contains form fields that have been filled out.
fi: Asiakirja sisältää täytettyjä lomakekenttiä.

en: Document contains new or modified annotations.
fi: Asiakirja sisältää uusia tai muokattuja huomautuksia.

en: Reload document “%s”?
fi: Ladataanko asiakirja “%s” uudelleen?

en: If you reload the document, changes will be permanently lost.
fi: Jos lataat asiakirjan uudelleen, muutokset häviävät pysyvästi.

en: _No
fi: _Ei

en: Save a copy of document “%s” before closing?
fi: Tallennetaanko asiakirjasta ”%s” kopio ennen sulkemista?

en: If you don’t save a copy, changes will be permanently lost.
fi: Jos et tallenna kopiota, muutokset häviävät pysyvästi.

en: Close _without Saving
fi: Sulje _tallentamatta

en: Save a _Copy
fi: Tallenna _kopio

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
fi: Odotetaanko ennen sulkemista kunnes tulostustyö ”%s” on valmis?

note: TRANS: the singular form is not really used as n_print_jobs > 1 but some languages distinguish between different plurals forms, so the ngettext is needed.
en: There is %d print job active. Wait until print finishes before closing? | There are %d print jobs active. Wait until print finishes before closing?
fi[0]: Meneillään on %d tulostustyö. Odotetaanko tulostuksen valmistumista ennen sulkemista?
fi[1]: Meneillään on %d tulostustyötä. Odotetaanko tulostuksen valmistumista ennen sulkemista?

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
fi: Jos suljet ikkunat, odottavia tulostustöitä ei tulosteta.

en: Cancel _print and Close
fi: Peru _tulostus ja sulje

en: Close _after Printing
fi: Sulje tulostuksen _jälkeen

en: © 1996–2023 The Evince document viewer authors
fi: © 1996–2023 Evincen tekijät

en: Evince is a simple document viewer for GNOME
fi: Evince on asiakirjakatselin Gnome-työpöydälle

en: Running in presentation mode
fi: Suoritus esitystilassa

en: The attachment could not be saved.
fi: Liitettä ei voi tallentaa.

en: Enable caret navigation?
fi: Käytetäänkö nuolinäppäimillä liikkumista?

en: _Enable
fi: _Käytä

en: Pressing F7 turns the caret navigation on or off. This feature places a moveable cursor in text pages, allowing you to move around and select text with your keyboard. Do you want to enable the caret navigation?
fi: F7-näppäimen painaminen kytkee nuolilla liikkumisen käyttöön tai pois käytöstä. Näin tekstisivuille asetetaan liikuteltava kursori, jonka avulla sivulla on mahdollista liikkua ja valita tekstiä näppäimistöllä. Haluatko käyttää nuolilla liikkumista?

en: Don’t show this message again
fi: Älä näytä tätä viestiä uudestaan

en: Security alert: this document has been prevented from opening the file “%s”
fi: Turvallisuusilmoitus: tätä asiakirjaa on estetty avaamasta tiedostoa “%s”

en: Unable to open external link
fi: Ulkoista linkkiä ei voi avata

en: Couldn’t find appropriate format to save image
fi: Sopivaa tallennusmuotoa kuvalle ei löytynyt

en: The image could not be saved.
fi: Kuvaa ei voi tallentaa.

en: Save Image
fi: Tallenna kuva

en: Unable to open attachment
fi: Liitettä ei voi avata

en: Save Attachment
fi: Tallenna liite

en: Recent Documents
fi: Viimeisimmät asiakirjat

en: Password Required
fi: Salasana vaaditaan

en: 50%
fi: 50 %

en: 70%
fi: 70 %

en: 85%
fi: 85 %

en: 100%
fi: 100 %

en: 125%
fi: 125 %

en: 150%
fi: 150 %

en: 175%
fi: 175 %

en: 200%
fi: 200 %

en: 300%
fi: 300 %

en: 400%
fi: 400 %

en: 800%
fi: 800 %

en: 1600%
fi: 1600 %

en: 3200%
fi: 3200 %

en: 6400%
fi: 6400 %

[ctx: shortcut window]
en: Opening, closing, saving and printing
fi: Avaaminen, sulkeminen, tallentaminen ja tulostaminen

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
fi: Avaa asiakirja

[ctx: shortcut window]
en: Open a copy of the current document
fi: Avaa kopio nykyisestä asiakirjasta

[ctx: shortcut window]
en: Save a copy of the current document
fi: Tallenna kopio nykyisestä asiakirjasta

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
fi: Tulosta nykyinen asiakirja

[ctx: shortcut window]
en: Close the current document window
fi: Sulje nykyisen asiakirjan ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Reload the document
fi: Lataa asiakirja uudelleen

[ctx: shortcut window]
en: Window
fi: Ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
fi: Koko näyttö päälle/pois

[ctx: shortcut window]
en: Enter presentation mode
fi: Siirry esitystilaan

[ctx: shortcut window]
en: Toggle sidebar
fi: Sivupalkki päälle/pois

[ctx: shortcut window]
en: Toggle caret navigation
fi: Nuolinäppäimillä liikkuminen päälle/pois

[ctx: shortcut window]
en: Selecting and copying text
fi: Tekstin valitseminen ja kopioiminen

[ctx: shortcut window]
en: Copy highlighted text
fi: Kopioi korostettu teksti

[ctx: shortcut window]
en: Select all the text in a document
fi: Valitse kaikki teksti asiakirjasta

[ctx: shortcut window]
en: Rotating and zooming
fi: Kiertäminen ja koon muuttaminen

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees counter-clockwise
fi: Kierrä sivua 90 astetta vastapäivään

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees clockwise
fi: Kierrä sivua 90 astetta myötäpäivään

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
fi: Lähennä

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
fi: Loitonna

[ctx: shortcut window]
en: Zoom 1∶1
fi: Mittakaava 1∶1

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in (alternative)
fi: Lähennä (vaihtoehtoinen)

[ctx: shortcut window]
en: Fit page
fi: Sovita sivu

[ctx: shortcut window]
en: Fit width
fi: Sovita leveyteen

[ctx: shortcut window]
en: Automatic zoom
fi: Automaattinen koko

[ctx: shortcut window]
en: Moving around the document
fi: Asiakirjan sisällä liikkuminen

[ctx: shortcut window]
en: Move around a page
fi: Siirry sivulla

[ctx: shortcut window]
en: Move up/down a page several lines at a time
fi: Siirry ylös/alas useita rivejä samanaikaisesti sivulla

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page
fi: Siirry edelliselle sivulle

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page
fi: Siirry seuraavalle sivulle

[ctx: shortcut window]
en: Go to page number
fi: Siirry sivulle numero

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page (fast)
fi: Siirry edelliselle sivulle (nopea)

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page (fast)
fi: Siirry seuraavalle sivulle (nopea)

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page visited
fi: Siirry edelliselle käydylle sivulle

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page visited
fi: Siirry seuraavalle käydylle sivulle

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning/end of a page
fi: Siirry sivun alkuun/loppuun

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning of the document
fi: Siirry asiakirjan alkuun

[ctx: shortcut window]
en: Go to the end of the document
fi: Siirry asiakirjan loppuun

[ctx: shortcut window]
en: Document view and handling
fi: Asiakirjan esitys ja käsittely

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

[ctx: shortcut window]
en: Remove bookmark
fi: Poista kirjanmerkki

[ctx: shortcut window]
en: Toggle night mode
fi: Yötila päälle/pois

[ctx: shortcut window]
en: Toggle continuous scrolling
fi: Jatkuva vieritys päälle/pois

[ctx: shortcut window]
en: Toggle dual page
fi: Kaksoissivu päälle/pois

[ctx: shortcut window]
en: Toggle odd pages left
fi: Parittomat sivut vasemmalle päälle/pois

[ctx: shortcut window]
en: Document properties
fi: Asiakirjan ominaisuudet

[ctx: shortcut window]
en: Add a post-it like note
fi: Lisää posti-it-lapun kaltainen huomio

[ctx: shortcut window]
en: Highlight text
fi: Korosta teksti

[ctx: shortcut window]
en: Finding text
fi: Tekstin etsiminen

[ctx: shortcut window]
en: Show the search bar
fi: Näytä hakupalkki

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next search result
fi: Siirry seuraavaan hakutulokseen

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous search result
fi: Siirry edelliseen hakutulokseen

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
fi: Avaa tai sulje ensisijainen valikko

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Close window
fi: Sulje ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
fi: Esitystila

[ctx: shortcut window]
en: Toggle black screen
fi: Musta näyttö päälle/pois

[ctx: shortcut window]
en: Toggle white screen
fi: Valkoinen näyttö päälle/pois

[ctx: shortcut window]
en: Touchpad gestures
fi: Kosketuslevyn eleet

en: GNOME Document Viewer
fi: Gnomen asiakirjakatselin

en: Open a new window.
fi: Avaa uusi ikkuna.

en: The page label of the document to display.
fi: Näytettävän asiakirjan sivun nimi.

en: PAGE
fi: SIVU

en: The page number of the document to display.
fi: Näytettävän asiakirjan sivunumero.

en: Named destination to display.
fi: Näytettävän kohteen nimi.

en: DEST
fi: KOHDE

en: Run evince in fullscreen mode
fi: Suorita evince koko näytön tilassa

en: Run evince in presentation mode
fi: Suorita evince esitystilassa

en: Run evince as a previewer
fi: Suorita evince esikatselimena

en: The word or phrase to find in the document
fi: Asiakirjasta etsittävä sana tai lause

en: STRING
fi: MERKKIJONO

en: [FILE…]
fi: [TIEDOSTO…]
