evince master - en to hu translation catalogue (428 entries)

en: File is corrupted
hu: A fájl megsérült

en: Archive is encrypted
hu: Az archívum titkosított

en: No supported images in archive
hu: Nem találhatók támogatott képek az archívumban

en: No files in archive
hu: Nem találhatók fájlok az archívumban

en: Not a comic book MIME type: %s
hu: Nem képregény MIME-típus: %s

en: libarchive lacks support for this comic book’s compression, please contact your distributor
hu: A libarchive programkönyvtárból hiányzik a támogatás ehhez a képregény tömörítéshez, vegye fel a kapcsolatot a terjesztőjével

en: Can not get local path for archive
hu: Nem lehet lekérni a helyi útvonalat az archívumhoz

en: Comic Books
hu: Képregények

en: Adds support for reading comic books
hu: Támogatást nyújt képregények olvasásához

en: DjVu document has incorrect format
hu: A DjVu-dokumentum formátuma hibás

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
hu: A dokumentum több fájlból áll. Legalább az egyik fájl nem érhető el.

en: DjVu Documents
hu: DjVu-dokumentumok

en: Adds support for reading DjVu documents
hu: Támogatást nyújt DjVu dokumentumok olvasásához

en: DVI document has incorrect format
hu: A DVI-dokumentum formátuma hibás

en: DVI Documents
hu: DVI-dokumentumok

en: Adds support for reading DVI documents
hu: Támogatást nyújt DVI dokumentumok olvasásához

en: PDF Documents
hu: PDF-dokumentumok

en: Adds support for reading PDF Documents
hu: Támogatást nyújt PDF dokumentumok olvasásához

note: translators: this is the document security state
en: Yes
hu: Engedélyezve

note: translators: this is the document security state
en: No
hu: Tiltva

en: Unknown font type
hu: Ismeretlen betűkészlet-típus

en: This document contains non-embedded fonts that are not from the PDF Standard 14 fonts. If the substitute fonts selected by fontconfig are not the same as the fonts used to create the PDF, the rendering may not be correct.
hu: Ez a dokumentum nem beágyazott betűkészleteket tartalmaz, amelyek nem a PDF 14 szabványos betűkészletének részei. Ha a fontconfig által választott helyettesítő betűkészletek nem azonosak a PDF előállításához használtakkal, akkor a dokumentum hibásan jelenhet meg.

en: All fonts are either standard or embedded.
hu: Minden betűkészlet szabványos vagy beágyazott.

en: No name
hu: Névtelen

note: translators: When a font type does not have encoding information or it is unknown.  Example: Encoding: None translators: Value for 'Page Scaling:' to not scale the document pages on printing translators: This is used when a document property does not have a value.  Examples: Author: None Keywords: N
en: None
hu: Nincs

en: Embedded subset
hu: Beágyazott részhalmaz

en: Embedded
hu: Beágyazott

en: Not embedded
hu: Be nem ágyazott

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "Type 1 (One of the Standard 14 Fonts)"
en:  (One of the Standard 14 Fonts)
hu:  (a 14 szabványos betűkészlet egyike)

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "TrueType (Not one of the Standard 14 Fonts)"
en:  (Not one of the Standard 14 Fonts)
hu:  (nem a 14 szabványos betűkészlet egyike)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * Type 1 (One of the standard 14 Fonts) * Not embedded * Substituting with TeXGyreTermes-Regular * (/usr/share/textmf/.../texgyretermes-regular.otf)
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
    Substituting with <b>%s</b>
    (%s)
hu: %s%s
    Kódolás: %s
    %s
    Helyettetesítés ezzel: <b>%s</b>
    (%s)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * TrueType (CID) * Encoding: Custom * Embedded subset
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
hu: %s%s
    Kódolás: %s
    %s

en: PostScript Documents
hu: PostScript-dokumentumok

en: Adds support for reading PostScript documents
hu: Támogatást nyújt PostScript dokumentumok olvasásához

en: Failed to load document “%s”
hu: A(z) „%s” dokumentum betöltése sikertelen

en: Failed to save document “%s”
hu: A(z) „%s” dokumentum mentése sikertelen

en: TIFF Documents
hu: TIFF-dokumentumok

en: Adds support for reading TIFF documents
hu: Támogatást nyújt TIFF dokumentumok olvasásához

en: Invalid document
hu: Érvénytelen dokumentum

en: XPS Documents
hu: XPS-dokumentumok

en: Adds support for reading XPS documents
hu: Támogatást nyújt XPS dokumentumok olvasásához

note: Manually set name and icon
en: Document Viewer
hu: Dokumentummegjelenítő

en: View multi-page documents
hu: Többoldalas dokumentumok megjelenítése

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;document;presentation;viewer;evince;
hu: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;dokumentum;prezentáció;nézegető;evince;

en: New Window
hu: Új ablak

en: Override document restrictions
hu: A dokumentum korlátozásainak felülbírálása

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
hu: Dokumentum (például a másolásra vagy nyomtatásra vonatkozó) korlátozásainak felülbírálása.

en: Automatically reload the document
hu: A dokumentum automatikus újratöltése

en: The document is automatically reloaded on file change.
hu: A dokumentum automatikusan újratöltésre kerül a fájl változásakor.

en: The URI of the directory last used to open or save a document
hu: Dokumentum megnyitására vagy mentésére utoljára használt könyvtár URI-címe

en: The URI of the directory last used to save a picture
hu: Kép mentésére utoljára használt könyvtár URI-címe

en: Page cache size in MiB
hu: Oldalgyorsítótár mérete MiB-ben

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
hu: Az előállított oldalak gyorsítótárazásához használandó maximális méret, a maximális nagyítást korlátozza.

en: Show a dialog to confirm that the user wants to activate the caret navigation.
hu: Ablak megjelenítése a kurzoros navigáció bekapcsolásának megerősítéséhez.

en: Allow links to change the zoom level.
hu: Hivatkozásokat nyújt a nagyítási szint módosításához.

en: Check spelling when writing annotation notes or filling text forms.
hu: Helyesírás ellenőrzése jegyzetek írásakor vagy szöveges űrlapok kitöltésekor.

en: Show a side bar next to the document to help navigate the document.
hu: Oldalsáv megjelenítése a dokumentum mellett a dokumentumban való navigáció megkönnyítéséhez.

en: Set the default zoom level to display a document.
hu: Az alapértelmezett nagyítási szint beállítása egy dokumentum megjelenítéséhez.

en: Display the document as a continuous stream of pages instead of page at a time.
hu: A dokumentum megjelenítése folyamatos oldalfolyamként az egyszerre egy oldal megjelenítése helyett.

en: Show two pages side by side.
hu: Két oldal megjelenítése egymás mellett.

en: Show the first page (odd page) on the left (when displaying two pages side by side)
hu: Az első oldal (páratlan oldal) megjelenítése a bal oldalon (két oldal egymás melletti megjelenítésekor)

en: Document viewer for popular document formats
hu: Dokumentummegjelenítő a népszerű dokumentumformátumokhoz

en: A document viewer for the GNOME desktop. You can view, search or annotate documents in many different formats.
hu: Dokumentummegjelenítő a GNOME asztali környezethez. Megtekintheti, keresheti és jegyzetekkel láthatja el a dokumentumokat számos formátumban.

en: Evince supports documents in: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (with SyncTeX), and Comic Books archives (CBR, CBT, CBZ, CB7).
hu: Az Evince a következő dokumentumformátumokat támogatja: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (SyncTeX-kel), valamint képregény-archívumok (CBR, CBT, CBZ, CB7).

en: A clear, simple UI
hu: Egyszerű, letisztult felület

en: Advanced highlighting and annotation
hu: Fejlett kiemelés és jegyzetek hozzáadása

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

en: Print Preview
hu: Nyomtatási kép

en: Preview before printing
hu: Előnézet nyomtatás előtt

en: Couldn’t save attachment “%s”: %s
hu: A(z) „%s” melléklet nem menthető: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”: %s
hu: A(z) „%s” melléklet nem nyitható meg: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”
hu: A(z) „%s” melléklet nem nyitható meg

en: File type %s (%s) is not supported
hu: A(z) %s fájltípus (%s) nem támogatott

en: Unknown MIME Type
hu: Ismeretlen MIME típus

en: All Documents
hu: Minden dokumentum

en: All Files
hu: Minden fájl

en: Failed to create a temporary file: %s
hu: Az átmeneti fájl létrehozása sikertelen: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
hu: Az átmeneti könyvtár létrehozása sikertelen: %s

en: This work is in the Public Domain
hu: Ez a munka közkincs

en: (%d of %d)
hu: (%d / %d)

en: of %d
hu: / %d

en: Page %s
hu: Oldal: %s

en: Not found, click to change search options
hu: Nem található, kattintson a keresési beállítások módosításához

en: Search options
hu: Keresési beállítások

en: _Whole Words Only
hu: Cs_ak teljes szavak

en: C_ase Sensitive
hu: Na_gybetűérzékeny

en: Find previous occurrence of the search string
hu: A keresőkifejezés előző előfordulása az oldalon

en: Find next occurrence of the search string
hu: A keresőkifejezés következő előfordulása az oldalon

en: Failed to render page %d: %s
hu: A(z) %d. oldal megjelenítése sikertelen: %s

en: Failed to render page %d
hu: A(z) %d. oldal megjelenítése sikertelen

en: Failed to create thumbnail for page %d
hu: A bélyegkép létrehozása sikertelen a(z) %d. oldalhoz

en: Failed to print page %d: %s
hu: A(z) %d. oldal nyomtatása sikertelen: %s

note: Initial state
en: Preparing preview…
hu: Előnézet előkészítése…

en: Finishing…
hu: Befejezés…

en: Generating preview: page %d of %d
hu: Előnézet előállítása: %d/%d oldal…

note: Initial state
en: Preparing to print…
hu: Nyomtatás előkészítése…

en: Printing page %d of %d…
hu: A(z) %d. oldal nyomtatása %d oldalból…

en: Your print range selection does not include any pages
hu: A kiválasztott nyomtatási tartomány nem tartalmaz oldalakat

note: translators: Title of the print dialog
en: Print
hu: Nyomtatás

en: Requested format is not supported by this printer.
hu: A kért formátum nem támogatott ezen a nyomtatón.

en: Invalid page selection
hu: Érvénytelen oldalválasztás

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: Page Scaling:
hu: Oldal méretezése:

en: Shrink to Printable Area
hu: Zsugorítás a nyomtatható területre

en: Fit to Printable Area
hu: Illesztés a nyomtatható területhez

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • “None”: No page scaling is performed.
    
    • “Shrink to Printable Area”: Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • “Fit to Printable Area”: Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
hu: Dokumentumoldalak átméretezése a kijelölt nyomtatóoldalhoz. Válasszon az alábbiak közül:
    
    • „Nincs”: Az oldal nem lesz átméretezve.
    
    • „Zsugorítás a nyomtatható területre”: A nyomtatható területnél nagyobb dokumentumoldalak mérete a nyomtatóoldal méretére lesz csökkentve.
    
    • „Illesztés a nyomtatható területhez”: A dokumentumoldalak szükség szerint a nyomtatóoldal nyomtatható területére lesznek növelve vagy csökkentve.

en: Auto Rotate and Center
hu: Automatikus forgatás és középre igazítás

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
hu: Minden oldal nyomtatóoldal-tájolásának forgatása a dokumentumoldalnak megfelelően. A dokumentumoldalak az nyomtatóoldalon belül középre lesznek igazítva.

en: Select page size using document page size
hu: Oldalméret kiválasztása a dokumentum oldalméretének használatával

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
hu: Ha engedélyezi, minden oldal a dokumentumoldallal egyező méretű papírra lesz nyomtatva.

en: Draw border around pages
hu: Keret rajzolása az oldalak köré

en: When enabled, a border will be drawn around each page.
hu: Ha engedélyezve van, akkor keret lesz rajzolva az oldalak köré.

en: Page Handling
hu: Oldalkezelés

en: Scroll Up
hu: Görgetés felfelé

en: Scroll Down
hu: Görgetés lefelé

en: Scroll View Up
hu: Nézet görgetése felfelé

en: Scroll View Down
hu: Nézet görgetése lefelé

en: Document View
hu: Dokumentumnézet

en: Go to first page
hu: Ugrás az első oldalra

en: Go to previous page
hu: Ugrás az előző oldalra

en: Go to next page
hu: Ugrás a következő oldalra

en: Go to last page
hu: Ugrás az utolsó oldalra

en: Go to page
hu: Ugrás:

en: Find
hu: Keresés

en: Go to page %s
hu: Ugrás a(z) %s oldalra

en: Go to %s on file “%s”
hu: Ugrás erre: %s a következő fájlban: „%s”

en: Go to file “%s”
hu: Ugrás a(z) %s fájlra

en: Launch %s
hu: %s indítása

en: Reset form
hu: Űrlap visszaállítása

en: Jump to page:
hu: Ugrás oldalra:

en: End of presentation. Press Esc or click to exit.
hu: Vége a bemutatónak. A kilépéshez kattintson, vagy nyomja meg az Esc gombot.

en: Delete the temporary file
hu: Ideiglenes fájl törlése

en: File specifying print settings
hu: A nyomtatási beállításokat megadó fájl

en: FILE
hu: FÁJL

en: File descriptor of input file
hu: A bemeneti fájl fájlleírója

en: FD
hu: FL

en: MIME type of input file
hu: A bemeneti fájl MIME-típusa

en: TYPE
hu: TÍPUS

en: File descriptor of print settings file
hu: A nyomtatási beállítások fájljának fájlleírója

en: GNOME Document Previewer
hu: GNOME dokumentumelőnézet-készítő

en: Select page or search in the outline
hu: Oldal kiválasztása vagy keresés az áttekintésben

en: Select page
hu: Oldal kiválasztása

en: Failed to print document
hu: A dokumentum nyomtatása sikertelen

en: Evince Document Viewer
hu: Evince dokumentummegjelenítő

en: The selected printer “%s” could not be found
hu: A kiválasztott nyomtató („%s”) nem található

en: _Print
hu: _Nyomtatás

en: Print this document
hu: A dokumentum nyomtatása

en: Previous Page
hu: Előző oldal

en: Next Page
hu: Következő oldal

en: Enlarge the document
hu: A dokumentum megnövelése

en: Shrink the document
hu: A dokumentum zsugorítása

en: Reset zoom and make the page fit in the window
hu: Nagyítás visszaállítása és az oldal igazítása az ablak méretéhez

en: Document
hu: Dokumentum

en: Title:
hu: Cím:

en: Location:
hu: Hely:

en: Subject:
hu: Tárgy:

en: Author:
hu: Szerző:

en: Keywords:
hu: Kulcsszavak:

en: Producer:
hu: Készítő:

en: Creator:
hu: Létrehozó:

en: Created:
hu: Létrehozva:

en: Modified:
hu: Módosítva:

en: Number of Pages:
hu: Lapok száma:

en: Optimized:
hu: Optimalizált:

en: Format:
hu: Formátum:

en: Security:
hu: Biztonság:

en: Contains Javascript:
hu: JavaScriptet tartalmaz:

en: Paper Size:
hu: Papírméret:

en: Size:
hu: Méret:

en: %.2f × %.2f inch
hu: %.2f × %.2f hüvelyk

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Portrait (%s)
hu: %s, álló (%s)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Landscape (%s)
hu: %s, fekvő (%s)

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Icon:
hu: Ikon:

en: Note
hu: Jegyzet

en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Key
hu: Kulcs

en: Help
hu: Súgó

en: New Paragraph
hu: Új bekezdés

en: Paragraph
hu: Bekezdés

en: Insert
hu: Beszúrás

en: Cross
hu: Kereszt

en: Circle
hu: Kör

en: Markup type:
hu: Jelölőkód típusa:

en: Highlight
hu: Kiemelés

en: Strike out
hu: Áthúzott

en: Underline
hu: Aláhúzott

en: Squiggly
hu: Hullámos

en: Annotation Properties
hu: Jegyzettulajdonságok

en: _Close
hu: _Bezárás

en: _Apply
hu: _Alkalmaz

en: Color:
hu: Szín:

en: Opacity:
hu: Átlátszatlanság:

en: Initial window state:
hu: Kiinduló ablakállapot:

en: Open
hu: Nyitott

en: Close
hu: Zárt

note: Translators: an annotation that looks like a "sticky note"
en: Note text
hu: Szöveg jegyzetelése

en: Add text annotation
hu: Szöveges jegyzet hozzáadása

en: Highlight text
hu: Szöveg kiemelése

en: Add highlight annotation
hu: Szöveg kiemelésének hozzáadása

en: _Open Link
hu: _Hivatkozás megnyitása

en: _Copy Link Address
hu: Hivatkozás cí_mének másolása

en: _Go To
hu: _Ugrás

en: Open in New _Window
hu: Megnyitás új _ablakban

en: _Previous Page
hu: Elő_ző oldal

en: _Next Page
hu: _Következő oldal

en: _Reload
hu: _Frissítés

en: Auto_scroll
hu: Aut_omatikus görgetés

en: _Copy
hu: _Másolás

en: Select _All
hu: Ö_sszes kijelölése

en: _Save Image As…
hu: Ké_p mentése másként…

en: Copy _Image
hu: Ké_p másolása

en: _Open Attachment
hu: _Melléklet megnyitása

en: _Save Attachment As…
hu: Melléklet m_entése másként…

en: Annotation _Properties
hu: Jegyzet _tulajdonságai

en: R_emove Annotation
hu: Jegyzet _eltávolítása

en: _Highlight Selected Text
hu: _Kijelölt szöveg kiemelése

en: Open Containing _Folder
hu: _Tartalmazó mappa megnyitása

en: Navigation
hu: Navigáció

en: First Page
hu: Első oldal

en: Last Page
hu: Utolsó oldal

en: History
hu: Előzmények

en: Back
hu: Vissza

en: Forward
hu: Előre

en: Remove Annotation
hu: Jegyzet eltávolítása

en: _Open Bookmark
hu: Könyvjelző _megnyitása

en: _Rename Bookmark
hu: Könyvjelző át_nevezése

en: _Delete Bookmark
hu: Könyvjelző _törlése

en: Search in the outline…
hu: Keresés az áttekintésben…

en: Print this section…
hu: A szakasz nyomtatása…

en: Collapse all tree
hu: Összes fa összecsukása

en: Expand all tree
hu: Összes fa kinyitása

en: Expand all under this element
hu: Összes kinyitása ezen elem alatt

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
hu: Ez a dokumentum zárolva van és csak a megfelelő jelszó megadásával lehet elolvasni.

en: _Unlock Document
hu: _Dokumentum feloldása

en: Font
hu: Betűkészlet

en: Add bookmark
hu: Könyvjelző hozzáadása

en: Remove bookmark
hu: Könyvjelző eltávolítása

en: Open…
hu: Megnyitás…

en: Open an existing document
hu: Létező dokumentum megnyitása

en: Side pane
hu: Oldalsáv

en: Annotate the document
hu: A dokumentum jegyzetelése

en: Annotate document
hu: Dokumentum jegyzetelése

en: File options
hu: Fájlbeállítások

en: Set zoom level
hu: Nagyítási szint beállítása

en: Print…
hu: Nyomtatás…

en: Fullscreen
hu: Teljes képernyő

en: Send To…
hu: Küldés…

en: New _Window
hu: Új _ablak

en: Open a C_opy
hu: Máso_lat megnyitása

en: _Save As…
hu: M_entés másként…

en: Present as _Slideshow
hu: Megjelenítés _diavetítésként

en: _Continuous
hu: Fol_ytonos

en: _Dual
hu: Két os_zlop

en: _Odd Pages Left
hu: Páratlan oldalak _balra

en: Right to Left Document
hu: Jobbról balra dokumentum

en: Ro_tate ⤵
hu: _Forgatás ⤵

en: Ni_ght Mode
hu: É_jszakai mód

en: Prop_erties
hu: _Tulajdonságok

en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

en: _Help
hu: _Súgó

en: _About Document Viewer
hu: A dokumentummegjelenítő _névjegye

en: Select or set the zoom level of the document
hu: A dokumentum nagyítási szintjének kiválasztása vagy beállítása

en: Fit Pa_ge
hu: _Teljes oldal

en: Fit _Width
hu: Teljes _szélesség

en: _Automatic
hu: _Automatikus

en: Password for document %s
hu: %s dokumentum jelszava

en: Loading…
hu: Betöltés…

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
hu: A dokumentum („%s”) zárolva van és megnyitásához jelszó szükséges.

en: Password required
hu: Jelszó szükséges

en: _Cancel
hu: _Mégse

en: _Unlock
hu: _Feloldás

en: _Password:
hu: _Jelszó:

en: Forget password _immediately
hu: Jelszó a_zonnali elfelejtése

en: Remember password until you _log out
hu: Jelszó megjegyzése _kijelentkezésig

en: Remember _forever
hu: _Megjegyzés örökre

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: General
hu: Általános

en: Fonts
hu: Betűkészletek

en: Document License
hu: Dokumentum licence

en: Gathering font information… %3d%%
hu: Betűkészlet-információk összegyűjtése… %3d%%

en: Usage terms
hu: Felhasználási feltételek

en: Text License
hu: Szöveg licence

en: Further Information
hu: További információk

en: Document contains no annotations
hu: A dokumentum nem tartalmaz jegyzeteket

en: Page %d
hu: %d. oldal

en: No Comment
hu: Nincs megjegyzés

en: Annotations
hu: Jegyzetek

en: A file named “%s” already exists. Do you want to replace it?
hu: Már létezik „%s” nevű fájl. Le akarja cserélni?

en: The file “%s” already exists. Replacing it will overwrite its contents.
hu: A(z) „%s” fájl már létezik. Lecserélésével a tartalma felül lesz írva.

en: _Replace
hu: Cs_ere

en: Attachments
hu: Mellékletek

en: Bookmarks
hu: Könyvjelzők

en: Layers
hu: Rétegek

note: Translators: This is the title for the sidebar pane that * shows the Outline or Table of Contents of the document.
en: Outline
hu: Vázlat

en: Thumbnails
hu: Bélyegképek

en: Find a word or phrase in the document
hu: Szó vagy kifejezés keresése a dokumentumban

en: Search not available for this document
hu: A keresés nem érhető el ebben a dokumentumban

en: Supported Image Files
hu: Támogatott képfájlok

en: The document contains no pages
hu: A dokumentum nem tartalmaz oldalakat

en: The document contains only empty pages
hu: A dokumentum csak üres oldalakat tartalmaz

en: Unable to open document “%s”.
hu: A dokumentum („%s”) nem nyitható meg.

en: Loading document from “%s”
hu: Dokumentum betöltése innen: „%s”

en: C_ancel
hu: Mé_gse

en: Downloading document (%d%%)
hu: Dokumentum letöltése (%d%%)

en: Failed to load remote file.
hu: A távoli fájl betöltése sikertelen.

en: Reloading document from %s
hu: Dokumentum újratöltése innen: %s

en: Failed to reload document.
hu: A dokumentum újratöltése sikertelen.

en: Open Document
hu: Dokumentum megnyitása

en: _Open
hu: _Megnyitás

en: Saving document to %s
hu: Dokumentum mentése ide: %s

en: Saving attachment to %s
hu: Melléklet mentése ide: %s

en: Saving image to %s
hu: Kép mentése ide: %s

en: The file could not be saved as “%s”.
hu: A fájl nem menthető „%s” néven.

en: Uploading document (%d%%)
hu: Dokumentum feltöltése (%d%%)

en: Uploading attachment (%d%%)
hu: Melléklet feltöltése (%d%%)

en: Uploading image (%d%%)
hu: Kép feltöltése (%d%%)

en: Save As…
hu: Mentés másként…

en: _Save
hu: M_entés

en: Could not send current document
hu: A jelenlegi dokumentum nem küldhető el

en: %d pending job in queue | %d pending jobs in queue
hu[0]: %d feladat a sorban
hu[1]: %d feladat a sorban

en: Printing job “%s”
hu: „%s” feladat nyomtatása

en: Document contains form fields that have been filled out.
hu: A dokumentum kitöltött űrlapmezőket tartalmaz.

en: Document contains new or modified annotations.
hu: A dokumentum új vagy módosított jegyzeteket tartalmaz.

en: Reload document “%s”?
hu: Újratölti a(z) „%s” dokumentumot?

en: If you reload the document, changes will be permanently lost.
hu: Ha újratölti a dokumentumot, akkor a módosítások véglegesen elvesznek.

en: _No
hu: _Nem

en: Save a copy of document “%s” before closing?
hu: Bezárás előtt menti a(z) „%s” dokumentum másolatát?

en: If you don’t save a copy, changes will be permanently lost.
hu: Ha nem ment egy példányt, akkor a módosítások véglegesen elvesznek.

en: Close _without Saving
hu: Bezárás mentés _nélkül

en: Save a _Copy
hu: _Másolat mentése

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
hu: Bezárás előtt megvárja a(z) „%s” nyomtatási feladat befejeződését?

note: TRANS: the singular form is not really used as n_print_jobs > 1 but some languages distinguish between different plurals forms, so the ngettext is needed.
en: There is %d print job active. Wait until print finishes before closing? | There are %d print jobs active. Wait until print finishes before closing?
hu[0]: %d nyomtatási feladat aktív. Megvárja a nyomtatás befejeződését a bezárás előtt?
hu[1]: %d nyomtatási feladat aktív. Megvárja a nyomtatás befejeződését a bezárás előtt?

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
hu: Ha bezárja az ablakot, a függőben lévő nyomtatási feladatok megszakadnak.

en: Cancel _print and Close
hu: _Nyomtatás megszakítása és bezárás

en: Close _after Printing
hu: Bezárás nyomtatás _után

en: © 1996–2023 The Evince document viewer authors
hu: © 1996–2023 Az Evince dokumentummegjelenítő szerzői

en: Evince is a simple document viewer for GNOME
hu: Az Evince egy egyszerű dokumentummegjelenítő a GNOME-hoz

en: Running in presentation mode
hu: Bemutató mód

en: The attachment could not be saved.
hu: A melléklet nem menthető.

en: Enable caret navigation?
hu: Engedélyezi a kurzoros navigációt?

en: _Enable
hu: _Engedélyezés

en: Pressing F7 turns the caret navigation on or off. This feature places a moveable cursor in text pages, allowing you to move around and select text with your keyboard. Do you want to enable the caret navigation?
hu: Az F7 megnyomása be- vagy kikapcsolja a kurzoros navigációt. Ez a szolgáltatás egy mozgatható kurzort helyez el a szöveges oldalakon, lehetővé téve a billentyűzettel való mozgást és szövegkijelölést. Be szeretné kapcsolni a kurzoros navigációt?

en: Don’t show this message again
hu: Ne mutassa ezt az üzenetet újra

en: Security alert: this document has been prevented from opening the file “%s”
hu: Biztonsági riasztás: megakadályozásra került, hogy ez a dokumentum megnyissa a(z) „%s” fájlt

en: Unable to open external link
hu: A külső hivatkozás nem nyitható meg

en: Couldn’t find appropriate format to save image
hu: Nem található megfelelő formátum a kép mentéséhez

en: The image could not be saved.
hu: A kép nem menthető.

en: Save Image
hu: Kép mentése

en: Unable to open attachment
hu: A melléklet nem nyitható meg

en: Save Attachment
hu: Melléklet mentése

en: Recent Documents
hu: Legutóbbi dokumentumok

en: Password Required
hu: Jelszó szükséges

[ctx: shortcut window]
en: Opening, closing, saving and printing
hu: Megnyitás, bezárás, mentés és nyomtatás

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
hu: Dokumentum megnyitása

[ctx: shortcut window]
en: Open a copy of the current document
hu: Aktuális dokumentum egy másolatának megnyitása

[ctx: shortcut window]
en: Save a copy of the current document
hu: Aktuális dokumentum egy másolatának mentése

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
hu: Aktuális dokumentum nyomtatása

[ctx: shortcut window]
en: Close the current document window
hu: Aktuális dokumentumablak bezárása

[ctx: shortcut window]
en: Reload the document
hu: A dokumentum újratöltése

[ctx: shortcut window]
en: Window
hu: Ablak

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
hu: Teljes képernyő be/ki

[ctx: shortcut window]
en: Enter presentation mode
hu: Belépés bemutató módba

[ctx: shortcut window]
en: Toggle sidebar
hu: Oldalsáv be/ki

[ctx: shortcut window]
en: Toggle caret navigation
hu: Kurzoros navigáció be/ki

[ctx: shortcut window]
en: Selecting and copying text
hu: Szöveg kijelölése és másolása

[ctx: shortcut window]
en: Copy highlighted text
hu: Kiemelt szöveg másolása

[ctx: shortcut window]
en: Select all the text in a document
hu: Összes szöveg kijelölése a dokumentumban

[ctx: shortcut window]
en: Rotating and zooming
hu: Forgatás és nagyítás

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees counter-clockwise
hu: Oldal forgatása balra 90 fokkal

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees clockwise
hu: Oldal forgatása jobbra 90 fokkal

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
hu: Nagyítás

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
hu: Kicsinyítés

[ctx: shortcut window]
en: Zoom 1∶1
hu: Nagyítás beállítása 1:1 mértékre

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in (alternative)
hu: Nagyítás (alternatíva)

[ctx: shortcut window]
en: Fit page
hu: Teljes oldal

[ctx: shortcut window]
en: Fit width
hu: Teljes szélesség

[ctx: shortcut window]
en: Automatic zoom
hu: Automatikus nagyítás

[ctx: shortcut window]
en: Moving around the document
hu: Mozgás a dokumentumban

[ctx: shortcut window]
en: Move around a page
hu: Mozgás az oldalon

[ctx: shortcut window]
en: Move up/down a page several lines at a time
hu: Mozgás az oldalon fel/le néhány soronként

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page
hu: Ugrás az előző oldalra

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page
hu: Ugrás a következő oldalra

[ctx: shortcut window]
en: Go to page number
hu: Ugrás oldalszámra

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page (fast)
hu: Ugrás az előző oldalra (gyors)

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page (fast)
hu: Ugrás a következő oldalra (gyors)

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page visited
hu: Ugrás az előző megtekintett oldalra

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page visited
hu: Ugrás a következő megtekintett oldalra

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning/end of a page
hu: Ugrás az oldal kezdetére/végére

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning of the document
hu: Ugrás a dokumentum elejére

[ctx: shortcut window]
en: Go to the end of the document
hu: Ugrás a dokumentum végére

[ctx: shortcut window]
en: Document view and handling
hu: Dokumentumnézet és -kezelés

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
hu: Könyvjelző hozzáadása

[ctx: shortcut window]
en: Remove bookmark
hu: Könyvjelző eltávolítása

[ctx: shortcut window]
en: Toggle night mode
hu: Éjszakai mód be/ki

[ctx: shortcut window]
en: Toggle continuous scrolling
hu: Folytonos görgetés be/ki

[ctx: shortcut window]
en: Toggle dual page
hu: Két oldal be/ki

[ctx: shortcut window]
en: Toggle odd pages left
hu: Páratlan oldalak balra be/ki

[ctx: shortcut window]
en: Document properties
hu: Dokumentumtulajdonságok

[ctx: shortcut window]
en: Add a post-it like note
hu: Egy ragadós cetlihez hasonló jegyzet hozzáadása

[ctx: shortcut window]
en: Highlight text
hu: Szöveg kiemelése

[ctx: shortcut window]
en: Finding text
hu: Szöveg keresése

[ctx: shortcut window]
en: Show the search bar
hu: A keresősáv megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next search result
hu: Ugrás a következő találatra

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous search result
hu: Ugrás az előző találatra

[ctx: shortcut window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: Show help
hu: Súgó megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
hu: Elsődleges menü be/ki

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

[ctx: shortcut window]
en: Close window
hu: Ablak bezárása

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
hu: Bemutató mód

[ctx: shortcut window]
en: Toggle black screen
hu: Fekete képernyő be/ki

[ctx: shortcut window]
en: Toggle white screen
hu: Fehér képernyő be/ki

[ctx: shortcut window]
en: Touchpad gestures
hu: Érintőtábla-mozdulatok

en: GNOME Document Viewer
hu: GNOME dokumentummegjelenítő

en: Open a new window.
hu: Új ablak megnyitása.

en: The page label of the document to display.
hu: A megjelenítendő dokumentum oldalcímkéje.

en: PAGE
hu: OLDAL

en: The page number of the document to display.
hu: A megjelenítendő dokumentum oldalszáma.

en: NUMBER
hu: SZÁM

en: Named destination to display.
hu: Megjelenítendő megnevezett cél.

en: DEST
hu: CÉL

en: Run evince in fullscreen mode
hu: Teljes képernyős mód

en: Run evince in presentation mode
hu: Az Evince futtatása bemutató módban

en: Run evince as a previewer
hu: Előnézet mód

en: The word or phrase to find in the document
hu: A dokumentumban keresendő szó vagy kifejezés

en: STRING
hu: KARAKTERLÁNC

en: [FILE…]
hu: [FÁJL…]
