evince master - en to mjw translation catalogue (111 entries)

en: File is corrupted
mjw: File corrupt tang

en: Comic Books
mjw: Comic Alo

note: translators: this is the document security state
en: Yes
mjw: Ahok

note: translators: this is the document security state
en: No
mjw: Kali

en: Unknown font type
mjw: Font type chinine

en: No name
mjw: Men awe

note: translators: When a font type does not have encoding information or it is unknown.  Example: Encoding: None translators: Value for 'Page Scaling:' to not scale the document pages on printing translators: This is used when a document property does not have a value.  Examples: Author: None Keywords: N
en: None
mjw: Angse

en: Not embedded
mjw: Embedded kali

note: Navigation buttons
en: Go to the previous page
mjw: Aphi page chedam thu

en: Go to the next page
mjw: Aphrang page long kedam

en: Enlarge the document
mjw: Document pathe

en: Shrink the document
mjw: Document pabi

en: Download document
mjw: Document Download

note: Manually set name and icon
en: Document Viewer
mjw: Document kelang-ason

en: Unknown MIME Type
mjw: MIME Type chinine

en: (%d of %d)
mjw: (%d / %d)

en: of %d
mjw: kado-kawe %d pen

en: Finishing…
mjw: Patang bomlo…

en: Go to first page
mjw: Aphrangsi page long kedam

en: Go to previous page
mjw: Aphi page chedam

en: Go to next page
mjw: Dunthu page kedam

en: Go to last page
mjw: Aphisi page long kedam

en: Go to page
mjw: Kedam page phai

en: Find
mjw: Kiri

en: Go to page %s
mjw: Page %s long kedam

en: Go to %s on file “%s”
mjw: File “%s” page aphai %s long kedam

en: Launch %s
mjw: Ingpu %s

en: Jump to page:
mjw: Page arkan-jet:

en: A clear, simple UI
mjw: Ingthirved lapen joike

en: Previous Page
mjw: Aphi Page

en: Next Page
mjw: Dunthu Page

en: Title:
mjw: Amen:

en: Location:
mjw: Adim:

en: Author:
mjw: Tokbang:

en: Creator:
mjw: Semar bang:

en: Created:
mjw: Semar anni:

en: Number of Pages:
mjw: Pages aphai:

en: Paper Size:
mjw: Paper Pun:

en: Size:
mjw: Pun:

en: Note
mjw: Lamthe-tok

en: Comment
mjw: Lamthe

en: New Paragraph
mjw: Paragraph kimi

en: Circle
mjw: Bonglong-dir

en: Color:
mjw: Alir:

en: Open
mjw: Kangpu

en: Close
mjw: Kanghap

en: Send To…
mjw: Kelo…

en: New _Window
mjw: _Window Kimi

en: Open a C_opy
mjw: Laso pot isi ingpu thu noi

en: Open Containing _Folder
mjw: Adim kangpu

en: _Save As…
mjw: Kimi Ke-rai…

en: Right to Left Document
mjw: Ar-eh pen Ar-vi nat Documents

en: Ro_tate ⤵
mjw: Parting ⤵

en: _About Document Viewer
mjw: Document Viewer _Aputhak

en: Open in New _Window
mjw: _Window Kimi long kangpu

en: _Previous Page
mjw: A_Phi page

en: _Next Page
mjw: Du_nthu Page

en: Copy _Image
mjw: Arjan Copy

en: First Page
mjw: Aphrangsi Page

en: Last Page
mjw: Aphisi Page

en: History
mjw: Phurkimo

en: Back
mjw: Phi

en: Forward
mjw: Angno

en: Password for document %s
mjw: Document %s a password

en: Forget password _immediately
mjw: Password tene ph_it noi

en: Remember password until you _log out
mjw: Log out eh ako password ning chibi noi

en: Remember _forever
mjw: Ekai ta ning chibi ver noi

en: Annotations
mjw: Lamthe

en: _Open Bookmark
mjw: Bookmark kangpu

en: _Rename Bookmark
mjw: Bookmark men-kela_r

en: Add bookmark
mjw: Bookmark kethap

en: Thumbnails
mjw: Arjanso

en: Open…
mjw: Kangpu…

en: Open an existing document
mjw: Kedo documents kangpu ji

en: Annotate the document
mjw: Document phan lamthe

en: Annotate document
mjw: Document phan lamthe

en: Open Document
mjw: Documents kangpu

en: _Open
mjw: Kangpu

en: Save As…
mjw: Kimi Ke-rai…

en: _Save
mjw: Ke-rai

en: %d pending job in queue | %d pending jobs in queue
mjw[0]: %d sai dolang
mjw[1]: %d sai dolang

en: Printing job “%s”
mjw: Print asai “%s”

en: _No
mjw: Kali

en: Save a _Copy
mjw: Isi _Copy ke-rai

en: © 1996–2017 The Evince authors
mjw: © 1996–2017 Evince tokbang atum

en: Recent Documents
mjw: Nonlom kangpu Documents

en: Password Required
mjw: Password nangji

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
mjw: Document ingpu tha

[ctx: shortcut window]
en: Open a copy of the current document
mjw: Laso document pot ako isi ingpu thu

[ctx: shortcut window]
en: Save a copy of the current document
mjw: Laso document pot ako isi ingpu thu

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
mjw: Pathe

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
mjw: Pabi

[ctx: shortcut window]
en: Zoom 1∶1
mjw: Pathe-bi 1:1

[ctx: shortcut window]
en: Fit page
mjw: Page homan chit

[ctx: shortcut window]
en: Fit width
mjw: Arpan pen homan chit

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page
mjw: Aphi page long chedam

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page
mjw: Dunthu page long kedam

[ctx: shortcut window]
en: Go to page number
mjw: Kedam ji page phai

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page (fast)
mjw: Aphi page chedam (chadving)

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page (fast)
mjw: Dunthu page kedam (chadving)

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page visited
mjw: Aphi page chedam

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page visited
mjw: Damtang dunthu page kedam

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning/end of a page
mjw: Page pangcheng/kejut long dam noi

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning of the document
mjw: Document pangchengsi long kedam

[ctx: shortcut window]
en: Go to the end of the document
mjw: Document kejutsi long kedam

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
mjw: Bookmark kethap

[ctx: shortcut window]
en: Remove bookmark
mjw: Bookmark pave

[ctx: shortcut window]
en: Finding text
mjw: Amek kiri

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
mjw: Keyboard Shortcuts

[ctx: shortcut window]
en: Close window
mjw: Window kanghap

en: NUMBER
mjw: PHAI
