evince - en to ro translation catalogue (426 entries)

en: File is corrupted
ro: Fișierul este corupt

en: Archive is encrypted
ro: Arhiva este criptată

en: No supported images in archive
ro: Nu există imagini suportate în arhivă

en: No files in archive
ro: Niciun fișier în arhivă

en: Not a comic book MIME type: %s
ro: Nu este un tip MIME pentru benzi desenate: %s

en: libarchive lacks support for this comic book’s compression, please contact your distributor
ro: libarchive nu are suport pentru compresia benzilor desenate, contactați distribuitorul dumneavoastră

en: Can not get local path for archive
ro: Nu s-a putut obține calea pentru arhivă

en: Comic Books
ro: Benzi desenate

en: Adds support for reading comic books
ro: Adaugă suport pentru citirea benzilor desenate

en: DjVu document has incorrect format
ro: Documentul DjVu are un format nevalid

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
ro: Documentul este compus din mai multe fișiere. Unul sau mai multe dintre acestea nu au putut fi accesate.

en: DjVu Documents
ro: Documente DjVu

en: Adds support for reading DjVu documents
ro: Adaugă suport pentru citirea documenteleor DjVu

en: DVI document has incorrect format
ro: Documentul DVI are un format nevalid

en: DVI Documents
ro: Documente DVI

en: Adds support for reading DVI documents
ro: Adaugă suport pentru citirea documenteleor DVI

en: PDF Documents
ro: Documente PDF

en: Adds support for reading PDF Documents
ro: Adaugă suport pentru citirea documentelor PDF

note: translators: this is the document security state
en: Yes
ro: Da

note: translators: this is the document security state
en: No
ro: Nu

en: Type 1
ro: Tip 1

en: Type 1C
ro: Tip 1C

en: Type 3
ro: Tip 3

en: Type 1 (CID)
ro: Tip 1 (CID)

en: Type 1C (CID)
ro: Tip 1C (CID)

en: Unknown font type
ro: Tipul fontului este necunoscut

en: This document contains non-embedded fonts that are not from the PDF Standard 14 fonts. If the substitute fonts selected by fontconfig are not the same as the fonts used to create the PDF, the rendering may not be correct.
ro: Acest documente conține fonturi neîncapsulate care nu fac parte din cele 14 fonturi standard pentru PDF-uri. Dacă fonturile înlocuitoare selectate de fontconfig nu sunt la fel ca fonturile folosite la crearea PDF-ului, randarea poate să nu fie corectă.

en: All fonts are either standard or embedded.
ro: Toate fonturile sunt fie standard fie încapsulate.

en: No name
ro: Fără nume

note: translators: When a font type does not have encoding information or it is unknown.  Example: Encoding: None translators: Value for 'Page Scaling:' to not scale the document pages on printing translators: This is used when a document property does not have a value.  Examples: Author: None Keywords: N
en: None
ro: Fără

en: Embedded subset
ro: Inclus parțial

en: Embedded
ro: Inclus

en: Not embedded
ro: Neinclus

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "Type 1 (One of the Standard 14 Fonts)"
en:  (One of the Standard 14 Fonts)
ro:  (Unul dintre cele 14 fonturi standard)

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "TrueType (Not one of the Standard 14 Fonts)"
en:  (Not one of the Standard 14 Fonts)
ro:  (Nu este unul dintre cele 14 fonturi standard)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * Type 1 (One of the standard 14 Fonts) * Not embedded * Substituting with TeXGyreTermes-Regular * (/usr/share/textmf/.../texgyretermes-regular.otf)
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
    Substituting with <b>%s</b>
    (%s)
ro: %s%s
    Codare: %s
    %s
    Se substituie cu <b>%s</b>
    (%s)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * TrueType (CID) * Encoding: Custom * Embedded subset
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
ro: %s%s
    Codare: %s
    %s

en: PostScript Documents
ro: Documente PostScript

en: Adds support for reading PostScript documents
ro: Adaugă suport pentru citirea documentelor PostScript

en: Failed to load document “%s”
ro: Nu s-a putut încărca documentul „%s”

en: Failed to save document “%s”
ro: Nu s-a putut salva documentul „%s”

en: TIFF Documents
ro: Documente TIFF

en: Adds support for reading TIFF documents
ro: Adaugă support pentru citirea documentelor TIFF

en: Invalid document
ro: Document nevalid

en: XPS Documents
ro: Documente XPS

en: Adds support for reading XPS documents
ro: Adaugă suport pentru citirea documentelor XPS

note: Manually set name and icon
en: Document Viewer
ro: Vizualizator de documente

en: View multi-page documents
ro: Vizualizați documente cu mai multe pagini

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;document;presentation;viewer;evince;
ro: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;document;presentation;viewer;prezentare;vizualizator;evince;

en: New Window
ro: Fereastră nouă

en: Override document restrictions
ro: Ignoră restricțiile documentului

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
ro: Ignoră restricțiile documentului, precum cele referitoare la tipărire sau copiere.

en: Automatically reload the document
ro: Reîncarcă automat documentul

en: The document is automatically reloaded on file change.
ro: Documentul este reîncărcat automat la schimbarea fișierului.

en: The URI of the directory last used to open or save a document
ro: URI-ul directorului folosit ultima dată pentru deschis sau salvat un document

en: The URI of the directory last used to save a picture
ro: URI-ul directorului folosit ultima dată pentru a salva o imagine

en: Page cache size in MiB
ro: Dimensiunea cache a paginii în MiB

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
ro: Dimensiunea maximă care va fi folosită la prestocarea paginilor randate, limitează nivelul de zoom maxim.

en: Show a dialog to confirm that the user wants to activate the caret navigation.
ro: Arată un dialog pentru a confirma că utilizatorul vrea să activeze navigarea de tip cursor.

en: Allow links to change the zoom level.
ro: Permite legăturilor să schimbe nivelul de zoom.

en: Check spelling when writing annotation notes or filling text forms.
ro: Verifică ortografia la scrierea notițelor de adnotare sau la completarea formularelor text.

en: Show a side bar next to the document to help navigate the document.
ro: Arată o bară laterală lângă document pentru a ajuta la navigarea documentului.

en: Set the default zoom level to display a document.
ro: Stabilește nivelul de focalizare implicit pentru a afișa un document.

en: Display the document as a continuous stream of pages instead of page at a time.
ro: Afișează documentul ca un flux continuu de pagini în loc de o pagină la un moment dat.

en: Show two pages side by side.
ro: Arată două pagini una lângă alta.

en: Show the first page (odd page) on the left (when displaying two pages side by side)
ro: Arată prima pagină (pagina impară) la stânga (când se afișează două pagini una lângă alta)

en: Document viewer for popular document formats
ro: Vizualizator de documente pentru formatele populare

en: A document viewer for the GNOME desktop. You can view, search or annotate documents in many different formats.
ro: Un vizualizator de documente pentru desktopul GNOME. Aveți posibilitatea de a vizualiza, căuta sau adnota documente în multe formate diferite.

en: Evince supports documents in: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (with SyncTeX), and Comic Books archives (CBR, CBT, CBZ, CB7).
ro: Evince suportă documente în: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (cu SyncTeX), și arhive de benzi desenate (CBR, CBT, CBZ, CB7).

en: A clear, simple UI
ro: Un UI simplu, clar

en: Advanced highlighting and annotation
ro: Evidențiere și adnotare avansată

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: Print Preview
ro: Previzualizează tipărire

en: Preview before printing
ro: Previzualizează înainte de tipărirea

en: Couldn’t save attachment “%s”: %s
ro: Nu s-a putut salva atașamentul „%s”: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”: %s
ro: Nu s-a putut deschide atașamentul „%s”: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”
ro: Nu s-a putut deschide atașamentul „%s”

en: File type %s (%s) is not supported
ro: Tipul de fișier %s (%s) nu este suportat

en: Unknown MIME Type
ro: Tip MIME necunoscut

en: All Documents
ro: Toate documentele

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: Failed to create a temporary file: %s
ro: Crearea fișierului temporar a eșuat: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
ro: Crearea dosarului temporar a eșuat: %s

en: This work is in the Public Domain
ro: Această lucrare este în Domeniul public

en: (%d of %d)
ro: (%d din %d)

en: of %d
ro: din %d

en: Page %s
ro: Pagina %s

en: Not found, click to change search options
ro: Nu a fost găsit, clic pentru a schimba opțiunile de căutare

en: Search options
ro: Opțiuni de căutare

en: _Whole Words Only
ro: _Numai cuvinte întregi

en: C_ase Sensitive
ro: _Majuscule semnificative

en: Find previous occurrence of the search string
ro: Caută precedenta apariție a șirului de caractere căutat

en: Find next occurrence of the search string
ro: Caută următoarea apariție a șirului de caractere căutat

en: Failed to render page %d: %s
ro: Nu s-a putut randa pagina %d: %s

en: Failed to render page %d
ro: Randarea paginii %d a eșuat

en: Failed to create thumbnail for page %d
ro: Crearea miniaturii pentru pagina %d a eșuat

en: Failed to print page %d: %s
ro: Tipărirea paginii %d a eșuat: %s

note: Initial state
en: Preparing preview…
ro: Se pregătește previzualizarea…

en: Finishing…
ro: Se finalizează…

en: Generating preview: page %d of %d
ro: Se generează previzualizarea: pagina %d din %d

note: Initial state
en: Preparing to print…
ro: Se pregătește tipărirea…

en: Printing page %d of %d…
ro: Se tipărește pagina %d din %d…

en: Your print range selection does not include any pages
ro: Intervalul selectat pentru tipărire nu include nicio pagină

note: translators: Title of the print dialog
en: Print
ro: Tipărește

en: Requested format is not supported by this printer.
ro: Formatul cerut nu este suportat de această imprimantă.

en: Invalid page selection
ro: Selectare nevalidă de pagini

en: Warning
ro: Avertizare

en: Page Scaling:
ro: Scalare pagină:

en: Shrink to Printable Area
ro: Micșorează la aria tipăribilă

en: Fit to Printable Area
ro: Încadrează la aria tipăribilă

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • “None”: No page scaling is performed.
    
    • “Shrink to Printable Area”: Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • “Fit to Printable Area”: Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
ro: Scalează paginile documentelor pentru a încăpea pe pagina imprimantei selectată. Alegeți una din următoarele:
    
    • „Niciuna”: Nu se efectuează nicio scalare de pagină.
    
    • „Micșorează la aria tipăribilă”: Paginile documentului mai mari decât aria tipăribilă sunt micșorate pentru a încăpea pe aria tipăribilă a paginii imprimantei.
    
    • „Încadrează la aria tipăribilă”: Paginile documentului sunt mărite sau micșorate după nevoie pentru a încăpea pe aria tipăribilă a paginii imprimantei.

en: Auto Rotate and Center
ro: Rotește automat și centrează

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
ro: Rotește orientarea de imprimare a fiecărei pagini pentru a se potrivi cu orientarea fiecărei pagini a documentului. Paginile documentului vor fi centrate în pagina documentului.

en: Select page size using document page size
ro: Alege dimensiunea paginii folosind dimensiunea paginii documentului

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
ro: Când este activat, fiecare pagină va fi tipărită pe o hârtie cu aceeași dimensiune ca pagina documentului.

en: Draw border around pages
ro: Desenează o bordură în jurul paginilor

en: When enabled, a border will be drawn around each page.
ro: Când este activată, o bordură va fi desenată în jurul fiecărei pagini.

en: Page Handling
ro: Gestionare pagini

en: Scroll Up
ro: Defilare în sus

en: Scroll Down
ro: Defilare în jos

en: Scroll View Up
ro: Defilare ascendentă a vizualizării

en: Scroll View Down
ro: Defilare descendentă a vizualizării

en: Document View
ro: Vizualizare document

en: Go to first page
ro: Du-te la prima pagină

en: Go to previous page
ro: Du-te la pagina precedentă

en: Go to next page
ro: Du-te la pagina următoare

en: Go to last page
ro: Du-te la ultima pagină

en: Go to page
ro: Du-te la pagina

en: Find
ro: Caută

en: Go to page %s
ro: Du-te la pagina %s

en: Go to %s on file “%s”
ro: Du-te la %s în fișierul „%s”

en: Go to file “%s”
ro: Du-te în fișierul „%s”

en: Launch %s
ro: Pornește %s

en: Reset form
ro: Restabilește formularul

en: Jump to page:
ro: Du-te la pagina:

en: End of presentation. Press Esc or click to exit.
ro: Sfârșitul prezentării. Apăsați Esc sau clic pentru a ieși.

en: Delete the temporary file
ro: Șterge fișierul temporar

en: File specifying print settings
ro: Fișier ce specifică configurările de tipărire

en: FILE
ro: FIȘIER

en: File descriptor of input file
ro: Descriptorul de fișier al fișierului de intrare

en: MIME type of input file
ro: Tipul MIME al fișierului de intrare

en: TYPE
ro: TIP

en: File descriptor of print settings file
ro: Descriptor de fișier al fișierului de configurări de tipărire

en: GNOME Document Previewer
ro: Previzualizare de documente GNOME

en: Select page or search in the outline
ro: Selectați pagina sau căutați în schiță

en: Select page
ro: Selectează pagina

en: Failed to print document
ro: Tipărirea documentului a eșuat

en: Evince Document Viewer
ro: Vizualizator de documente Evince

en: The selected printer “%s” could not be found
ro: Imprimanta selectată „%s” nu a fost găsită

en: _Print
ro: _Tipărește

en: Print this document
ro: Tipărește acest document

en: Previous Page
ro: Pagina precedentă

en: Next Page
ro: Pagina următoare

en: Enlarge the document
ro: Apropie documentul

en: Shrink the document
ro: Depărtează documentul

en: Reset zoom and make the page fit in the window
ro: Restabilește focalizarea și potrivește pagina la fereastră

en: Title:
ro: Titlu:

en: Location:
ro: Locație:

en: Subject:
ro: Subiect:

en: Author:
ro: Autor:

en: Keywords:
ro: Cuvinte cheie:

en: Producer:
ro: Producător:

en: Creator:
ro: Autor:

en: Created:
ro: Creat:

en: Modified:
ro: Modificat:

en: Number of Pages:
ro: Număr de pagini:

en: Optimized:
ro: Optimizat:

en: Security:
ro: Securitate:

en: Contains Javascript:
ro: Conține Javascript:

en: Paper Size:
ro: Format de pagină:

en: Size:
ro: Dimensiune:

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Portrait (%s)
ro: %s, Portret (%s)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Landscape (%s)
ro: %s, Vedere (%s)

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Icon:
ro: Iconiță:

en: Note
ro: Notă

en: Comment
ro: Comentariu

en: Key
ro: Cheie

en: Help
ro: Ajutor

en: New Paragraph
ro: Paragraf nou

en: Paragraph
ro: Paragraf

en: Insert
ro: Inserție

en: Cross
ro: Cruce

en: Circle
ro: Cerc

en: Markup type:
ro: Tip de marcare:

en: Highlight
ro: Evidențiere

en: Strike out
ro: Tăiat

en: Underline
ro: Subliniat

en: Squiggly
ro: Curbat

en: Annotation Properties
ro: Proprietăți adnotare

en: _Close
ro: În_chide

en: _Apply
ro: _Aplică

en: Color:
ro: Culoare:

en: Opacity:
ro: Opacitate:

en: Initial window state:
ro: Stare inițială fereastră:

en: Open
ro: Deschide

en: Close
ro: Închide

note: Translators: an annotation that looks like a "sticky note"
en: Note text
ro: Textul notei

en: Add text annotation
ro: Adăugă adnotare text

en: Highlight text
ro: Evidențiază textul

en: Add highlight annotation
ro: Adăugă adnotare evidențiată

en: _Open Link
ro: _Deschide adresa

en: _Copy Link Address
ro: _Copiază adresa

en: _Go To
ro: _Navigare

en: Open in New _Window
ro: Deschide într-o nouă _fereastră

en: _Previous Page
ro: Pagina pr_ecedentă

en: _Next Page
ro: Pagina ur_mătoare

en: _Reload
ro: _Reîncarcă

en: Auto_scroll
ro: Derulare _automată

en: _Copy
ro: _Copiază

en: Select _All
ro: Selectează t_ot

en: _Save Image As…
ro: _Salvează imaginea ca…

en: Copy _Image
ro: Copiază _imaginea

en: _Open Attachment
ro: _Deschide atașament

en: _Save Attachment As…
ro: _Salvează atașamentul ca…

en: Annotation _Properties
ro: _Proprietăți de adnotare

en: R_emove Annotation
ro: _Elimină adnotarea

en: _Highlight Selected Text
ro: Evi_dențiază textul selectat

en: Open Containing _Folder
ro: Deschide _dosarul conținător

en: Navigation
ro: Navigare

en: First Page
ro: Prima pagină

en: Last Page
ro: Ultima pagină

en: History
ro: Istoric

en: Back
ro: Înapoi

en: Forward
ro: Înainte

en: Remove Annotation
ro: Elimină adnotarea

en: _Open Bookmark
ro: _Deschide semnul de carte

en: _Rename Bookmark
ro: _Redenumește semnul de carte

en: _Delete Bookmark
ro: Șt_erge marcaj

en: Search in the outline…
ro: Caută în schiță…

en: Print this section…
ro: Tipărește această secțiune…

en: Collapse all tree
ro: Restrânge tot arborele

en: Expand all tree
ro: Extinde tot arborele

en: Expand all under this element
ro: Extinde toate de sub acest element

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
ro: Acest document este criptat și nu poate fi citit decât după introducerea corectă a parolei.

en: _Unlock Document
ro: _Decriptare document

en: Add bookmark
ro: Adaugă semn de carte

en: Remove bookmark
ro: Elimină semnul de carte

en: Open…
ro: Deschide…

en: Open an existing document
ro: Deschide un document existent

en: Side pane
ro: Vedere laterală

en: Annotate the document
ro: Adnotează documentul

en: Annotate document
ro: Adnotează documentul

en: File options
ro: Opțiuni fișier

en: Set zoom level
ro: Stabilește nivelul de zoom

en: Print…
ro: Tipărește…

en: Fullscreen
ro: Ecran complet

en: Send To…
ro: Trimite la…

en: New _Window
ro: Fereastră no_uă

en: Open a C_opy
ro: Deschide o c_opie

en: _Save As…
ro: _Salvează ca…

en: Present as _Slideshow
ro: Prezintă ca _succesiune de diapozitive

en: _Continuous
ro: C_ontinuu

en: _Odd Pages Left
ro: _Paginile impare la stânga

en: Right to Left Document
ro: Documente dreapta spre stânga

en: Ro_tate ⤵
ro: Ro_tește ⤵

en: Ni_ght Mode
ro: Mod no_cturn

en: Prop_erties
ro: Propri_etăți

en: _Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de _tastatură

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _About Document Viewer
ro: _Despre vizualizator de documente

en: Select or set the zoom level of the document
ro: Selectați sau stabiliți nivelul de zoom al documentului

en: Fit Pa_ge
ro: Încadrează pa_gina

en: Fit _Width
ro: Încadrează la _lățime

en: _Automatic
ro: _Automată

en: Password for document %s
ro: Parola pentru documentul %s

en: Loading…
ro: Se încarcă…

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
ro: Documentul „%s” este criptat și necesită o parolă pentru a fi deschis.

en: Password required
ro: E nevoie de parolă

en: _Cancel
ro: An_ulează

en: _Unlock
ro: _Deblochează

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: Forget password _immediately
ro: _Uită parola imediat

en: Remember password until you _log out
ro: Reține parola până _la închiderea sesiunii

en: Remember _forever
ro: Reține pentru _totdeauna

en: Properties
ro: Proprietăți

en: General
ro: Generale

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Document License
ro: Licență document

en: Gathering font information… %3d%%
ro: Se obțin informațiile despre fonturi… %3d%%

en: Usage terms
ro: Termeni de utilizare

en: Text License
ro: Licență text

en: Further Information
ro: Informații suplimentare

en: Document contains no annotations
ro: Documentul nu conține nicio adnotare

en: Page %d
ro: Pagina %d

en: No Comment
ro: Niciun comentariu

en: Annotations
ro: Adnotări

en: A file named “%s” already exists. Do you want to replace it?
ro: Un fișier cu numele „%s” există deja. Doriți să îl înlocuiți?

en: The file “%s” already exists. Replacing it will overwrite its contents.
ro: Fișierul „%s” există deja. Înlocuirea acestuia îi va suprascrie conținutul.

en: _Replace
ro: Î_nlocuiește

en: Attachments
ro: Atașamente

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Layers
ro: Straturi

note: Translators: This is the title for the sidebar pane that * shows the Outline or Table of Contents of the document.
en: Outline
ro: Contur

en: Thumbnails
ro: Miniaturi

en: Find a word or phrase in the document
ro: Caută un cuvânt sau o frază în document

en: Search not available for this document
ro: Căutarea nu este disponibilă pentru acest document

en: Supported Image Files
ro: Fișiere imagine suportate

en: The document contains no pages
ro: Documentul nu conține nicio pagină

en: The document contains only empty pages
ro: Acest document conține doar pagini goale

en: Unable to open document “%s”.
ro: Documentul nu a putut fi deschis „%s”.

en: Loading document from “%s”
ro: Se încarcă documentul de la „%s”

en: C_ancel
ro: _Anulează

en: Downloading document (%d%%)
ro: Se descarcă documentul (%d%%)

en: Failed to load remote file.
ro: Reîncărcarea documentului de la distanță a eșuat.

en: Reloading document from %s
ro: Se reîncarcă documentul de la %s

en: Failed to reload document.
ro: Reîncărcarea documentului a eșuat.

en: Open Document
ro: Deschidere document

en: _Open
ro: _Deschide

en: Saving document to %s
ro: Se salvează documentul în %s

en: Saving attachment to %s
ro: Se salvează atașamentul în %s

en: Saving image to %s
ro: Se salvează imaginea în %s

en: The file could not be saved as “%s”.
ro: Fișierul nu a putut fi salvat ca „%s”.

en: Uploading document (%d%%)
ro: Se încarcă documentul (%d%%)

en: Uploading attachment (%d%%)
ro: Se încarcă atașamentul (%d%%)

en: Uploading image (%d%%)
ro: Se încarcă imaginea (%d%%)

en: Save As…
ro: Salvează ca…

en: _Save
ro: _Salvează

en: Could not send current document
ro: Nu s-a putut trimite documentul actual

en: %d pending job in queue | %d pending jobs in queue
ro[0]: o sarcină în așteptare în coadă
ro[1]: %d sarcini în așteptare în coadă
ro[2]: %d de sarcini în așteptare în coadă

en: Printing job “%s”
ro: Se tipărește sarcina „%s”

en: Document contains form fields that have been filled out.
ro: Documentul conține câmpuri de formular care trebuie să fie completate.

en: Document contains new or modified annotations.
ro: Documentul conține adnotări noi sau modificate.

en: Reload document “%s”?
ro: Reîncărcați documentul „%s”?

en: If you reload the document, changes will be permanently lost.
ro: Dacă reîncărcați documentul, modificările vor fi pierdute definitiv.

en: _No
ro: _Nu

en: Save a copy of document “%s” before closing?
ro: Salvați o copie a documentului „%s” înainte de închidere?

en: If you don’t save a copy, changes will be permanently lost.
ro: Dacă nu salvați o copie, modificările vor fi pierdute definitiv.

en: Close _without Saving
ro: Închide _fără a salva

en: Save a _Copy
ro: Salvează o _copie

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
ro: Doriți să așteptați ca sarcina de tipărire „%s” să se termine înainte de a ieși?

note: TRANS: the singular form is not really used as n_print_jobs > 1 but some languages distinguish between different plurals forms, so the ngettext is needed.
en: There is %d print job active. Wait until print finishes before closing? | There are %d print jobs active. Wait until print finishes before closing?
ro[0]: Există %d sarcină de tipărire activă. Așteptați până când tipărirea se termină înainte de a închide?
ro[1]: Există %d sarcini de tipărire active. Așteptați până când tipărirea se termină înainte de a închide?
ro[2]: Există %d de sarcini de tipărire active. Așteptați până când tipărirea se termină înainte de a închide?

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
ro: Dacă închideți fereastra, sarcinile în așteptare nu vor fi tipărite.

en: Cancel _print and Close
ro: Anulează ti_părirea și ieși

en: Close _after Printing
ro: Ieși după termin_area tipăririi

en: © 1996–2023 The Evince document viewer authors
ro: © 1996–2023 Autorii Vizualizatorului de documente Evince

en: Evince is a simple document viewer for GNOME
ro: Evince este un vizualizator simplu de documente pentru GNOME

en: Running in presentation mode
ro: Pornit în modul de prezentare

en: The attachment could not be saved.
ro: Atașamentul nu a putut fi salvat.

en: Enable caret navigation?
ro: Activează navigarea de tip cursor?

en: _Enable
ro: Activ_ează

en: Pressing F7 turns the caret navigation on or off. This feature places a moveable cursor in text pages, allowing you to move around and select text with your keyboard. Do you want to enable the caret navigation?
ro: Apăsând F7 navigarea de tip cursor se va activa sau dezactiva. Această funcționalitate plasează un cursor ce se poate muta în paginile text, permițându-vă să mutați și să selectați text folosind tastatura. Doriți să activați navigarea de tip cursor?

en: Don’t show this message again
ro: Nu arăta din nou acest mesaj

en: Security alert: this document has been prevented from opening the file “%s”
ro: Alertă de securitate: acest document a fost împiedicat de la deschiderea fișierului „%s”

en: Unable to open external link
ro: Adresa externă nu a putut fi deschisă

en: Couldn’t find appropriate format to save image
ro: Nu s-a găsit un format potrivit pentru salvarea imaginii

en: The image could not be saved.
ro: Imaginea nu a putut fi salvată.

en: Save Image
ro: Salvează imaginea

en: Unable to open attachment
ro: Atașamentul nu a putut fi deschis

en: Save Attachment
ro: Salvează atașamentul

en: Recent Documents
ro: Documente recente

en: Password Required
ro: E nevoie de parolă

[ctx: shortcut window]
en: Opening, closing, saving and printing
ro: Deschidere, închidere, salvare și tipărire

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
ro: Deschide un document

[ctx: shortcut window]
en: Open a copy of the current document
ro: Deschide o copie a documentului curent

[ctx: shortcut window]
en: Save a copy of the current document
ro: Salvează o copie a documentului curent

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
ro: Tipărește documentul curent

[ctx: shortcut window]
en: Close the current document window
ro: Închide fereastra documentului curent

[ctx: shortcut window]
en: Reload the document
ro: Reîncarcă documentul

[ctx: shortcut window]
en: Window
ro: Fereastră

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
ro: Comută modul pe tot ecranul

[ctx: shortcut window]
en: Enter presentation mode
ro: Intră în modul de prezentare

[ctx: shortcut window]
en: Toggle sidebar
ro: Comută bara laterală

[ctx: shortcut window]
en: Toggle caret navigation
ro: Comută navigarea de tip cursor

[ctx: shortcut window]
en: Selecting and copying text
ro: Selectarea și copoierea textului

[ctx: shortcut window]
en: Copy highlighted text
ro: Copiază textul evidențiat

[ctx: shortcut window]
en: Select all the text in a document
ro: Selectează tot textul dintr-un document

[ctx: shortcut window]
en: Rotating and zooming
ro: Rotire și zoom

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees counter-clockwise
ro: Rotește pagina cu 90 de grade în sens anti-orar

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees clockwise
ro: Rotește pagina cu 90 de grade în sens orar

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ro: Apropie

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ro: Depărtează

[ctx: shortcut window]
en: Zoom 1∶1
ro: Focalizare 1∶1

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in (alternative)
ro: Mărește (alternativ)

[ctx: shortcut window]
en: Fit page
ro: Încadrează pagina

[ctx: shortcut window]
en: Fit width
ro: Încadrează la lățime

[ctx: shortcut window]
en: Automatic zoom
ro: Zoom automat

[ctx: shortcut window]
en: Moving around the document
ro: Mutarea documentului

[ctx: shortcut window]
en: Move around a page
ro: Mutarea unei pagini

[ctx: shortcut window]
en: Move up/down a page several lines at a time
ro: Mută sus/jos o pagină cu câteva linii

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page
ro: Navighează la pagina precedentă

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page
ro: Navighează la pagina următoare

[ctx: shortcut window]
en: Go to page number
ro: Navighează la pagina cu numărul

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page (fast)
ro: Du-te la pagina precedentă (rapid)

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page (fast)
ro: Du-te la pagina următoare (rapid)

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page visited
ro: Navighează la precedenta pagină vizitată

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page visited
ro: Navighează la următoarea pagină vizitată

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning/end of a page
ro: Navighează la începutul/sfârșitul unei pagini

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning of the document
ro: Navighează la începutul documentului

[ctx: shortcut window]
en: Go to the end of the document
ro: Navighează la sfârșitul documentului

[ctx: shortcut window]
en: Document view and handling
ro: Vizualizare și administrare document

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
ro: Adaugă semn de carte

[ctx: shortcut window]
en: Remove bookmark
ro: Elimină semnul de carte

[ctx: shortcut window]
en: Toggle night mode
ro: Comută modul noapte

[ctx: shortcut window]
en: Toggle continuous scrolling
ro: Comută derularea continuă

[ctx: shortcut window]
en: Toggle dual page
ro: Compută modul două pagini

[ctx: shortcut window]
en: Toggle odd pages left
ro: Comută paginile impare la stânga

[ctx: shortcut window]
en: Document properties
ro: Proprietăți document

[ctx: shortcut window]
en: Add a post-it like note
ro: Adaugă o notiță ca o notiță adezivă

[ctx: shortcut window]
en: Highlight text
ro: Evidențiază textul

[ctx: shortcut window]
en: Finding text
ro: Căutarea de text

[ctx: shortcut window]
en: Show the search bar
ro: Arată bara de căutare

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next search result
ro: Navighează la următorul rezultat al căutării

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous search result
ro: Navighează la precedentul rezultat al căutării

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ro: Arată ajutorul

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
ro: Comută meniul principal

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

[ctx: shortcut window]
en: Close window
ro: Închide fereastra

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
ro: Mod de prezentare

[ctx: shortcut window]
en: Toggle black screen
ro: Comută modul ecran negru

[ctx: shortcut window]
en: Toggle white screen
ro: Comută modul ecran alb

[ctx: shortcut window]
en: Touchpad gestures
ro: Gesturi pentru touchpad

en: GNOME Document Viewer
ro: Vizualizare de documente în GNOME

en: Open a new window.
ro: Deschide o fereastră nouă.

en: The page label of the document to display.
ro: Eticheta paginii documentului de afișat.

en: PAGE
ro: PAGINĂ

en: The page number of the document to display.
ro: Numărul paginii documentului de afișat.

en: NUMBER
ro: NUMĂR

en: Named destination to display.
ro: Destinația numită de afișat.

en: Run evince in fullscreen mode
ro: Pornește Evince pe tot ecranul

en: Run evince in presentation mode
ro: Pornește Evince în modul de prezentare

en: Run evince as a previewer
ro: Pornește Evince în modul de previzualizare

en: The word or phrase to find in the document
ro: Cuvântul ori fraza de căutat în document

en: STRING
ro: ȘIR

en: [FILE…]
ro: [FIȘIER…]
